forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => Wolne tematy => W±tek zaczêty przez: zbynek 2006-02-23, 18:40:41



Tytu³: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-02-23, 18:40:41

DLACZEGO DIETA LOW-CARB MUSI BYC BOGATA W TLUSZCZE?
art. prof. Johna Yudkina

Tłuszcz jest dla człowieka najcenniejszym pożywienem
PROFESOR JOHN YUDKIN

Czym zastÄ…pić na diecie low-carb wÄ™glowodany – biaÅ‚kiem czy tÅ‚uszczami? A jeÅ›li tÅ‚uszczami to, jakimi? WÄ™glowodany powinny być zastÄ…pione tÅ‚uszczami – i to gÅ‚ownie pochodzenia zwierzÄ™cego.
Nasze ciaÅ‚o używa wÄ™glowodanów tylko do jednego celu – dostarczenia energii. Kiedy ograniczymy wÄ™glowodany energia musi pochodzić z innego źródÅ‚a. Wybory sÄ… 2 – biaÅ‚ka lub tÅ‚uszcze.

Jednak ani glukoza ani tÅ‚uszcz nie sÄ… paliwem dla komórek – jest nim ATP. PrzeciÄ™tne, typowa ludzka komórka może posiadać prawie bilion molekuÅ‚ ATP – i mogÄ… być one użyte i wytworzone ponownie, co 3 min. Tak duża ilość ATP oraz historia naszej ewolucji spowodowaÅ‚y różne metody pozyskiwania tej substancji chemicznej.

Å»ywy organizmy produkujÄ… energie niezbÄ™dna do życia na dwa sposoby – poprzez fermentacje – tak jak organizmy prymitywne, które nie potrzebujÄ… tlenu (sposób anaerobowy – beztlenowy). W ten sposób np. funkcjonujÄ… bakterie rozbijajÄ…c glukozÄ™ by wytworzyć energie. Nasz organizm również może wykorzystać ta metodÄ™. Inny sposób to sposób tlenowy (aerobowy) – za pomocÄ… komórek eukariotycznych. WykorzystujÄ… go organizmy bardziej skomplikowane niż bakterie – dlatego wszystkie zwierzÄ™ta potrzebujÄ… tlenu. Z powietrzem wdychamy tlen, który transportowany jest do pÅ‚uc. Mitochondria – maÅ‚e „siÅ‚ownie” wytwarzajÄ…ce wiÄ™kszość energii w naszym ciele używajÄ… tlenu. To proces oddychania (respiracji). To one wytwarzajÄ… ATP. Ich ilość może siÄ™ różnic, ale stanowiÄ… one na ogól przynajmniej polowe wszystkich komórek – i co najważniejsze – sÄ… uksztaÅ‚towane tak, by używać tÅ‚uszcz.

Wiec, który materiał bazowy jest najlepszy? Mamy 3 warianty

• glukoza pochodzÄ…ca z wÄ™glowodanów – choć biaÅ‚ka również mogÄ… być na niÄ… przetwarzane gdy jest to niezbÄ™dne
• tÅ‚uszcze te z pożywienia i z tkanki tÅ‚uszczowej;
• ketony bÄ™dÄ…ce wynikiem metabolizmu tÅ‚uszczów

Nie wszystkie komórki naszego ciała używają tego samego paliwa.
• TÅ‚uszcz najbardziej lubiÄ… te, które maja wiele mitochondriow – np. mięśnie serca. MogÄ… one wytwarzać energie tak z tÅ‚uszczów, glukozy jak i ketonów – ale majÄ…c wybór – wybiorÄ… tÅ‚uszcze.
• Komórki które nie używajÄ… tÅ‚uszczów maja od wyboru glukozÄ™ albo ketony – i majÄ…c taki wybór wybiorÄ… ketony. One także maja mitochondria
• Ale mamy tez komórki które mitochondriow nie maja dużo lub wcale – np. biaÅ‚e krwinki, części nerek, czerwone krwinki (wogóle nie maja) jak również cześć komórek oka. Zależą one caÅ‚kowicie od glukozy i musi być im ona dostarczona

Proces jedzenia czlowieka wyglÄ…da w ten sposób, ze jemy, trawimy, gÅ‚odniejemy, jemy ponownie. W czasie naszej ewolucji zdarzaÅ‚y siÄ™ okresy gdy czÅ‚owiek nie dojadaÅ‚ lub wrÄ™cz gÅ‚odowaÅ‚. JesteÅ›my i na to przygotowani. Po pierwsze organizm musi posiadać odpowiednia ilość energii by utrzymać najważniejsze ograny zależne od glukozy. Zaliczyć by do nich można mózg i centralny ukÅ‚ad nerwowy – które mimo swojej dość niedużej masy pochÅ‚aniajÄ… od 20 do 50% caÅ‚ej energii organizmu w czasie spoczynku. Tak siÄ™ jednak szczęśliwie skÅ‚ada, że mózg potrafi wykorzystywać również ciaÅ‚a ketonowe pochodzÄ…ce z tÅ‚uszczów. W czasie gÅ‚odowania czy niedojadania poziom glukozy jest zachowany poprzez zużywanie glikogenu z wÄ…troby i miÄ™sni i z produkcji glukozy z protein powstaÅ‚ych w wyniku rozpadu tkanki tÅ‚uszczowej (glukogeneza).

Ale przecież nie chcemy rozpadu tej cennej tkanki – to by nas osÅ‚abiÅ‚o. Wolimy glukozÄ™ dostarczyć z jedzeniem. Cześć jej bÄ™dzie pochodziÅ‚o z W – a cześć z B. Nasz organizm potrzebuje staÅ‚ego dowozu protein by utrzymać odpowiednio zdrowa strukturÄ™ – wymaga to podaży rzÄ™du 1 – 1,5g na beztÅ‚uszczowÄ… masÄ™ ciaÅ‚a. To caÅ‚kowicie ochroni nasza masÄ™ mięśniowÄ… przed rozpadem. BiaÅ‚ko poniżej i powyżej tego zostanie wykorzystane do produkcji glukozy.

BiaÅ‚ko z pożywienia jest przetwarzane na glukozÄ™ z wydajnoÅ›ciÄ… ok 58% co oznacza że 100g biaÅ‚ka może powstać 58g glukozy (proces glukogenezy). W czasie dÅ‚ugotrwaÅ‚ej gÅ‚odówki glicerol powstaÅ‚y w wyniku rozpadu trojglicerydow z tkanki tÅ‚uszczowej może stanowić ok. 20% glukogenezy. Tkanka tÅ‚uszczowa ma postać trojglicerydow – które zbudowane sÄ… z 3 kwasów tÅ‚uszczowych i glicerolu. Kwasy tÅ‚uszczowe użyte sÄ… bezpoÅ›rednio jako paliwo, pozostwiajÄ…c glicerol, który jednak nie idzie na zmarnowanie. Stanowi on ok. 10% wagi trojglicerydow i 2 molekuÅ‚y glicerolu Å‚Ä…czÄ… siÄ™ by stworzyć 1 molekule glukozy – tym samym stanowiÄ…c jej źródÅ‚o.

Wielu ludzi sadzi, ze dieta niskoweglowodanowa oparta jest na biaÅ‚ku. To nie prawda. Wszystkie oparte na miÄ™sie diety (miÄ™sożerców - carnivorous diets) – czy to oparte na miÄ™sie zwierzÄ™cym czy ludzkim sÄ… bardziej tÅ‚uszczowe niz. biaÅ‚kowe – ze stosunkiem tÅ‚uszczów do biaÅ‚ek jak 80% (T) do 20%(B). UpraszczajÄ…c – podstawowym paliwem powinny być tÅ‚uszcze dostarczane z pożywienia i tkanki tÅ‚uszczowej. DoÅ›wiadczenie wskazuje, ze na dietach low-carb wolnych kwasów tÅ‚uszczowych jest wiÄ™cej we krwi niż w dietach tradycyjnych.

Ale tÅ‚uszcze produkujÄ… również bardzo ważny rodzaj paliwa – ciaÅ‚a ketonowe. ZostaÅ‚y one pierwsze odkryte w moczu cukrzyków w poÅ‚owie XIX w i jeszcze przez wiele lat uważane byÅ‚y przez wielu za nienormalne produkty uboczne niepeÅ‚nej oksydacji tÅ‚uszczu. Na poczÄ…tku XXw zostaÅ‚y one jednak rozpoznane jako normalne metabolity (wyniki ) wytwarzane przez wÄ…trobÄ™ i wykorzystywane przez tkanki ciaÅ‚a. SÄ… metabolizmu  one bardzo ważnym substytutem glukozy. W czasie dÅ‚uższych okresów gÅ‚odowania kwasy tÅ‚uszczowe powstajÄ… jako wynik rozpadu trojglicerydow z tkanki tÅ‚uszczowej. Na diecie low-carb kwasy tÅ‚uszczowe dostarczane sÄ… z pożywieniem – a jeÅ›li jest ich za maÅ‚o – to z tkanki tÅ‚uszczowej.
Wolne kwasy tÅ‚uszczowe przez wÄ…trobÄ™ sÄ… przetwarzane na ketony – i dostarczajÄ… energii komórkom z mitochondriami. W samych komórkach sÅ‚użą do produkcji ATP. Tak gdzie glukoza wymaga „interwencji” bakterii – ketony sÄ… wykorzystywane bezpoÅ›rednio (od razu). Redukcja wÄ™glowodanów stymuluje syntezÄ™ ketonów z tkanki tÅ‚uszczowej. To dlatego ograniczanie wÄ™gli jest tak ważne. Innym ważnym powodem jest ten, ze ograniczenie W i B prowadzi również do ograniczenia wydzielania insuliny – to z kolej ogranicza ryzyko insulinoopornosci i Syndromu Metabolicznego (Metabolic Syndrome).

Wytwarzanie ketonów i przestawienie siÄ™ na spalanie kwasów tÅ‚uszczowych przez organizm znacznie redukuje zapotrzebowanie na glukozÄ™. Nawet w trakcie bardzo intensywnego treningu dieta low-carb ma tzw. „glukozo ochronny” (‘glucoprotective’) efekt. Oznacza to, ze ciaÅ‚a ketonowe potrafiÄ… zaspokoić zapotrzebowanie organizmu a tym samym ochronić tkankÄ™ mięśniowÄ… przed pobieraniem z niej biaÅ‚ka. Ketony sÄ… także preferowanym paliwem przez aktywne tkanki – takie jak serce i mięśnie.

To wszystko sprawia, ze dla mózgu i innych zależnych od glukozy organów pozostaje więcej glukozy (nie jest wykorzystywana przez organy/tkanki które wola inne paliwo)

Wiemy już, ze z tÅ‚uszczu z pożywienia zaspokoić możemy energetyczne potrzeby organizmu – czy to za pomocÄ… kwasów tÅ‚uszczowych czy ciÄ…Å‚ ketonowych. Ale skoro tyle siÄ™ mówi o ryzyku jedzenia tÅ‚uszczów – to czemu by nie zagrać asekurancko i nie pochÅ‚aniać wiÄ™kszej iloÅ›ci biaÅ‚ka?

Z prostej przyczyny – mimo ze organizm może wykorzystywać biaÅ‚ka jako źródÅ‚o energii (w sytuacjach kryzysowych) ta metoda na dÅ‚uższÄ… metÄ™ nie jest zdrowa. Każdy wÄ™glowodan skÅ‚ada siÄ™ z 3 części – wÄ™gla, wodoru i tlenu. TÅ‚uszcze skÅ‚adajÄ… siÄ™ z tym samych 3 elementów. Jednak biaÅ‚ka posiadajÄ… dodatkowo azot i inne elementy. Gdy wykorzystywane sÄ… jako paliwo – tych dodatkowych elementów i azotu trzeba siÄ™ jakoÅ› pozbyć. To nie tylko maÅ‚o „ekonomiczne” (powodujÄ…ce straty) ale i może szkodzić wÄ…trobie i nerkom.
Nadmierne spożycie azotu może prowadzić w krótkim czasie do hiperamonemii (nadmiaru azotu w krwi). To jest toksyczne dla mózgu. Wiele kultur żyje wyÅ‚Ä…cznie na żywnoÅ›ci pochodzenia zwierzÄ™cego, jednak jest ona bogata w tÅ‚uszcze. Dieta oparta na chudym miÄ™sie nie może być tolerowana – prowadzi do mdÅ‚oÅ›ci w przeciÄ…gu mniej niz. 3 dni, symptomów gÅ‚odowania i ketozy w ciÄ…gu 7-10dni, poważnego osÅ‚abienia po 12 dniach i możliwoÅ›ci zgonu po paru tygodniach. Dieta bogata w tÅ‚uszcze jest z kolej caÅ‚kowicie zdrowa stosowana nawet przez cale życie.

(Yudkin przytacza tu przykÅ‚ady z wypraw Vilhjalmur Stefanssona – tego jak chorowali gdy jedli jedynie chude miÄ™so – i tego jak zÅ‚e objawy minęły już po 2 dniach od dodania tÅ‚uszczów. Yudkin przypomina tez ze Stefansson poddaÅ‚ siÄ™ badaniom klinicznym udowadniajÄ…c ze miÄ™sna dieta nie przynosi negatywnych efektów)

JeÅ›li chcesz stracić wagÄ™ to tak naprawdÄ™ chcesz strÄ…cić tkankÄ™ tÅ‚uszczowa. Aby to zrobić powinieneÅ› przestawić organizm ze spalania glukozy na spalanie tÅ‚uszczów – w tym twojego wÅ‚asnego. To kolejny powód aby nie używać biaÅ‚ka jako substytutu wÄ™glowodanów – jako ze jest ono przetwarzane na glukozÄ™.

Zwróć uwagę na to, ze Natura przechowuje nadmiar energii w postaci tłuszczu a nie białka. Tak wiec sensowne byłoby używanie tego co chciała Natura. Czyli tłuszczu.

Badania kliniczne i badania nad dietami low-carb dokonane w czasie ostatniego stulecia sugerują, ze każdy z nas ma pewna granice przy której następuje przestawienie się ze spalania glukozy na spalanie tłuszczów i ketonów. Granica ta waha się miedzy 65 a 180g W dobowo. Gdy jesz węglowodany poniżej tej granicy twoje tkanka tłuszczowa zacznie się rozpadać by wytworzyć ketony dla mózgu i innych tkanek/organów które używają glukozę.
We wczesnych badaniach nad otyłością węglowodany ograniczano do ok. 10% kcal co dawało średnio 50-60g przy 2000kcal całkowitej podaży.
Przy cukrzycy ten poziom powinien być jeszcze niższy by przeciwdziaÅ‚ać insulinoopornosci. Typowy poziom W przy cukrzycy typu II wynosi ok. 50g dobowo – przy cukrzycy typu I powinien być na poziomie 30g.

Polski doktor – JAN KWAÅšNIEWSKI– używa od lat diety low-carb do leczenia pacjentów z różnych dolegliwoÅ›ci. Proponuje on stosunek – 1 cześć wÄ™glowodanów na 2 części biaÅ‚ka i 3-4 części tÅ‚uszczu. Nie widzÄ™ powodu by siÄ™ z tym nie zgodzić.

W praktyce oznacza to że przy diecie 2000kcal:
- 10-15% kcal z W
- 20-30% kcal z B
- 60-70% kcal z T

By to jeszcze bardziej uproÅ›cić – 50-75g W dobowo a reszta z miÄ™sa, ryb, jajek, serów i innych naturalnych tÅ‚uszczów.

(Potem Yudkin wspomina o diecie Eskimosow – Druidow – którzy wÅ‚aÅ›ciwie sÄ… na 0 poziomie W – jedzÄ…c wyÅ‚Ä…cznie pożywienie zwierzÄ™ce – nie maja żadnych chorób cywilizacyjnych takich jak otyÅ‚ość, choroby serca czy cukrzyca – mimo że ilość cholesterolu i kwasów tÅ‚uszczowych w pożywieniu jest bardzo wysoki – jednak ich poziomy trojglicerydow bardzo niski)

Źródło
http://www.second-opinions.co.uk/fat-not-protein.html

tłumaczenie własne - mam nadzieje, ze nie nakwasiłem za bardzo...

pozd
WiRAHA
http://forum.bodyzone.pl/-vp14826.html

Przedruk wraz z pozdrowieniami - zbynek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Tomkiewicz 2006-02-24, 01:24:17
świetne !!! Do wielokrotnego przeczytania !!

Tomek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-03-30, 19:52:52
Zagubiony.... link do przeczytania i zastosowania TÅ‚usta dieta to podstawa.

http://www.dami.pl/~rafalsroka/silownia/srodek/optymalna2.html


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: aratorn 2006-03-30, 23:20:38
Cytuj z: zbynek 2006-03-30, 19:52:52
Zagubiony.... link do przeczytania i zastosowania TÅ‚usta dieta to podstawa.

http://www.dami.pl/~rafalsroka/silownia/srodek/optymalna2.html



Zbynku, fajny artykuł, ale jakby to powiedzieć... trochę przestarzały (mertyorycznie rzecz jasna). Dla nas to oczywiste. Problem w tym jak przekonać mądrali z IŻi Ż?
Pozdrawiam CiÄ™, Tomek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-03-30, 23:49:05
Cytuj:
Zbynku, fajny artykuł, ale jakby to powiedzieć... trochę przestarzały (mertyorycznie rzecz jasna). Dla nas to oczywiste. Problem w tym jak przekonać mądrali z IŻi Ż?
Pozdrawiam CiÄ™, Tomek

Witam!
Masz rację, ale mam wrażenie..... i dostrzegam że coś się dzieje a to raczej dobrze a po za tym staram się przybliżać coś interesującego, choć dla niektórych to mniej ważne. :D

Pozdrawiam również- zbynek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: aratorn 2006-03-31, 01:31:42
Cytuj z: zbynek 2006-03-30, 23:49:05
....... i dostrzegam że coś się dzieje a to raczej dobrze a po za tym staram się przybliżać coś interesującego, choć dla niektórych to mniej ważne. :D


Dlatego zawsze czytam Cię z przyjemnością :)


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-09-24, 12:53:49
Przedstawiam ciekawy temat .....raczej kontynuacja. :lol:
Cytuj:
O tłuszczach nasyconych

na podst. Muscle&Fitness z kwietnia 2006 (wydanie USA)
Tabatha Elliott - na podst. badania Jeff Volek, RD, PhD, from the University of Connecticut

- tłuszcz nasycony ma złą reputacje - niesłusznie, badania nie wskazują na jego negatywny wpływ na zdrowie, co więcej - spożywanie tłuszczów nasyconych przez kulturystów ma wiele zalet - np. pozwala utrzymywać wyższe stężenie poziomu testosteronu (zwłaszcza w fazie potreningowej). Czemu wysoki poziom testosteronu jest dobry - tłumaczyć nie trzeba.

Badania Jeff Volek'a z Uniwersytetu w Connecticut (specjalizuje się on w badaniu wpływu tłuszczów nasyconych w dietach niskoweglowodanowych) wskazują, ze
- dominujący w wołowinie, wieprzowinie czy drobiu rodzaj nasyconych kwasów tłuszczowych nie powoduje "zapychania" się tętnic i podnoszenia "złego" poziomu cholesterolu (LDL)
- podanie większych ilości tłuszczów nasyconych kobietom będącym na relatywnie niskotłuszczowej diecie spowodowało zmniejszenie postępu miażdżycy tętnic (arteriosklerozy)
- zastąpienie węglowodanów dowolnym typem tłuszczy powodowało obniżenie się poziomu trojglicerydow i zwiększenie poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL). tłuszcze nasycone powodowały większa poprawę niz. tłuszcze nienasycone
- ograniczanie spożycia tłuszczów nasyconych może prowadzić do zwiększenia spożycia węglowodanów - ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami - podniesieniem się poziomu trojglicerydow i zmniejszeniem poziomu HDL

na podst. badania
Volek, J.S., Forsythe, S.E. The case for not restricting saturated fat on a low carbohydrate diet, Nutrition & Metabolism 2:21, 2005.

całość badania tutaj
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/21

długo tu nic nie wrzucałem, ale dziś jest prawdziwa bomba

właśnie niedawno dostałem od osoby, z która dość intensywnie wymieniam się informacjami i materiałami dot. tematu low-carb ten link

http://hoe.kgnu.net/hoeradioshow.php?show_id=184

jest to absolutnie rewelacyjny wywiad z Dr. Stephenem Phinney - lekarzem, badaczem i prof. med. University of California, Davis - a dodatkowo zapalonym miłośnikiem wspinaczek górskich, dalekich wypraw rowerowych i innych tego typu aktywności. Człowiek ten od lat stosuje low-carb w najbardziej hardcore'owej wersji - czyli węgle poniżej 50g, tłuszcz zwierzęcy na poziomie 80-85% i białko zwierzęce 15-20%. Opowiada czemu je w ten sposób, czemu sprawdza się to u niego, czemu sprawdzało się u narodów, które taki skład diety stosowały, jakie były wyniki stosowania takiego żywienia u zasiedziałych amatorów i zatwardziałych cyklistów, oraz czemu wciąż panuje mit węglowodanów "niezbędnych" dla sportowców i zdrowego życia.
do wywiadu dołączają się później - Eric Westman lekarz med. i badacz Duke University i Jay Wortman lekarz med. i szef regionalny Health Canada, First Nations and Inuit Health Branch. Narazie nie wiem co będą mówić - bo jeszcze nie zdążyłem posłuchać, tak się spieszylem, zeby Wam dobra nowine obwiescic 

bezpośredni link do wywiadu w formacie .mp3 (58'44min, 53,6MB) - po ang. oczywiście
http://hoe.kgnu.net/audio/shows/184.mp3

miłego słuchania

pozd
WiRAHA

Link do oryginału:
http://www.fit.pl/forum/viewtopic.php?t=886&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=
Ps. Gościu..... pan   Wiracha robi dobrą robotę w wyprowadzania ludzi z fałszywego mitu o szkodliwości tłuszczów nasyconych.
Pozdrawiam - zbynek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-09-24, 13:38:57
W imieniu swoim i innych, zainteresowanych tematem ........prosiÅ‚bym kogoÅ› o przetÅ‚umaczenie pliku dźwiÄ™kowego na  tzw. stenogram.
Pozdro - zbynek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: wojteks 2006-09-24, 13:47:55
Najlepiej może Bruford by się tym zajął - dla dobra ogółu by trochę naukowego czasu poświęcił :?:, a może wreszcie zrozumie anglosaską, naukową mowę propagującą DO :lol: :lol: :lol:
Brufordzie - plizzzzzzzzzzz :?


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Krystyna*Opty* 2006-09-24, 15:11:33
Również uważam, że Wiraha to gość na poziomie...
Aż miło się czyta forum, na którym dyskusje są NA TEMAT, i nikt nikogo nie opluwa.

Przy okazji trafiłam na ciekawy wątek, w którym - niestety - przedstawiono zmanipulowane zdjęcie "optymalnej" zawartości talerza, autorstwa Tomka Trojanowskiego :
http://forum.bodyzone.pl/pod-prd-ywienie-alternatywne-vt1955.html

Gdyby zważyć te znikome dwa kawałki brokułów, to by się okazało, że  wraz z resztą produktów zawierają maksymalnie ok. 8-10 g węglowodanów   :!:
I na widok takiego, rzekomo optymalnego, talerza każdy wysokowęglowodanowiec zapewne dostaje lekkich torsji...  :? i już na wstępie znika dalsze zainteresowanie dietą optymalną. (chyba T.T o to chodziło...  :?: :(  )
Swego czasu na jego forum prosiłam go, aby jednak wykonał bardziej obiektywne zdjęcie na przykładową optymalną zawartość talerza ale moich argumentów nie uznał i nadal tym zdjęciem wprowadza ludzi w błąd... niestety...


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Krystyna*Opty* 2006-09-24, 15:29:31
Cytuj z: wojteks 2006-09-24, 13:47:55
Najlepiej może Bruford by siÄ™ tym zaj±Å‚ - dla dobra ogółu by trochÄ™ naukowego czasu po¶wiÄ™ciÅ‚ :?:, a może wreszcie zrozumie anglosask±, naukow± mowÄ™ propaguj±c± DO :lol: :lol: :lol:
Brufordzie - plizzzzzzzzzzz :?


Hmm... nasz Brufcio po ostatnich dyskusjach pewnie sprawę przemyślał i udał się był do laba w celach gruntownego przebadania w kierunku rzeczonej miażdżycy i...
jednak o nas zapomniał... bo cóś milczy i milczy... ? :(


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: SzymonNM100 2006-09-24, 19:21:43
Cytuj:
http://hoe.kgnu.net/hoeradioshow.php?show_id=184


Rewelacja !!!  :D


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: lekarka 2006-09-25, 03:58:32
Zbynek, artykuł doskonały i trzeba go jeszcze będzie powtarzać przez 10 lat (biorąc pod uwagę "rozwój" wiedzy optymalnej).
Ja spotykam siÄ™ chyba z samym pastwiskowym "betonem".
Na którym linku jest To do prztłumaczenia?
A tak na marginesie to po co glukoza w oku skoro mamy zaćmę z powodu jej nadmiaru?
Low-carb to skrót do niskowęglowodanowy. W oryginale dla niezorientowanego to dieta nisko węglowa, i słusznie tłuszcze mają 2,3xwięcej wodoru na 1g wegla w porównaniu do weglowodanów(x wodoru na 1g węgla).
Z utleniania pokarmów uzyskujemy energię swobodną. Nosnikiem energii swobodnej w większości procesów zużywających energię jest ATP (u człowieka).


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-09-25, 08:47:30
Cytuj z: lekarka 2006-09-25, 03:58:32
Na którym linku jest To do prztłumaczenia?

W tym linku    -                             http://hoe.kgnu.net/hoeradioshow.php?show_id=184                                                                              po prawej stronie na wysokoÅ›ci  gÅ‚owy Dr. Stephena Phinnea  jest „download” a po klikniÄ™ciu  którego, odtwarzany jest   wywiad radiowy w formacie mp3 (58'44min, 53,6MB) - po ang.
Będziemy radzi za odsłuchanie i  za przekazanie  swego komentarza.

pzdrawiam - zbynek


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: zbynek 2006-09-25, 09:34:03

Gdyby były problemy..... to można przenieś cały zapis na dysk, a potem odtworzyć!
- czyli w tym linku
- Najechać strzaÅ‚kÄ… muszki na prostokÄ…t „donwload”
- Kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać „ Zapisz element docelowy jako....”
- Plik będzie pod nazwa 184, na przykład na pulpicie.
- odtworzyć go można potem np. Winapem lub AllPlayerem.
Jest tego trochÄ™ 53,6MB :D


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bruford 2006-09-25, 14:49:07
Cytuj z: Krystyna*Opty* 2006-09-24, 15:29:31
jednak o nas zapomniał... bo cóś milczy i milczy... ? :(


bo nic interesujÄ…cego nie piszecie :D


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Krystyna*Opty* 2006-09-25, 20:55:49
Cytuj z: Bruford 2006-09-25, 14:49:07
Cytuj z: Krystyna*Opty* 2006-09-24, 15:29:31
jednak o nas zapomniaÅ‚... bo có¶ milczy i milczy... ? :(


bo nic interesuj±cego nie piszecie :D


Jednak pamiÄ™tasz? No to dobrze...  :D


Tytu³: Odp: DIETA LOW-CARB - prof. Johna Yudkina
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Gavroche 2013-04-18, 12:40:25
Cytuj z: aratorn 2006-03-30, 23:20:38
Cytuj z: zbynek 2006-03-30, 19:52:52
Zagubiony.... link do przeczytania i zastosowania TÅ‚usta dieta to podstawa.

http://www.dami.pl/~rafalsroka/silownia/srodek/optymalna2.html



Zbynku, fajny artykuł, ale jakby to powiedzieć... trochę przestarzały (mertyorycznie rzecz jasna). Dla nas to oczywiste. Problem w tym jak przekonać mądrali z IŻi Ż?
Pozdrawiam CiÄ™, Tomek

Ciekawy, choć faktycznie stary.
Ten Aratorn to jakiÅ› forumowy mÄ…drala  :lol:


forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.