forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-05-14, 08:29:46

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
1. Żywienie Optymalne należy rozpocząć od razu w pełnym zakresie, bez żadnego okresu przejściowego.
661407 wiadomoci w 4060 wtkach; wysane przez 30 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: Maciej PW
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Artykuły opublikowane
| | |-+  DOKTOR KWAŚNIEWSKI ODPOWIADA (105)
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: DOKTOR KWAŚNIEWSKI ODPOWIADA (105)  (Przeczytany 5435 razy)
MORGANO
Go


Email
DOKTOR KWAŚNIEWSKI ODPOWIADA (105)
« : 2007-05-02, 04:22:06 »

DOKTOR  JAN  KWAŚNIEWSKI (105)
ODPOWIADA  NA  LISTY CZYTELNIKÓW
KTÓRE UKAZYWAŁY SIĘ NA ŚLĄSKU W KATOWICACH
W DZIENNIKU ZACHODNIM

Zebrał i przepisał. Morgano

Pani D.S. z Katowic, która od 8 miesięcy stosuje dietę optymalną martwi się wysokim poziomem
cholesterolu we krwi. " Jestem bardzo zadowolona z pozytywnych skutków, bo od pół roku nie miałam bólu głowy, a przed dietą bardzo często bolała mnie głowa, jestem fizycznie znacznie silniejsza chyba psychicznie także są tylko bardzo nikłe (tzn. czasami) objawy klimakterium: bardzo rzadkie i niewielkie, uprzednio bardzo cierpiałam z tego powodu, lepiej śpię odczuwam spokój wewnętrzny, nie odczuwam głodu między posiłkami, zdecydowanie mniej zjadam. Powodem mojego zmartwienia jest wysoki wskaźnik cholesterolu, bo aż 305 mg%., Co mam dalej robić, przecież czuję się bardzo dobrze, tylko ten cholesterol?"



Po kilku miesiącach żywienia optymalnego już głowa nie boli, a człowiek staje się silniejszy, tak fizycznie, jak i psychicznie. Nie odczuwa również ani głodu, ani pragnienia. Przekwitanie u kobiet jest procesem fizjologicznym i powinno przechodzić prawie niezauważone. To, co występuje obecnie u kobiet w okresie menopauzy, jest patologią. Bez hormonów i plasterków kobieta powinna przejść przez ten okres bez kłopotów: bez zlewnych potów, uderzeń gorąca, tycia zmiany figury, nadciśnienia, miażdżycy u innych chorób, oraz dolegliwości występujących powszechnie u kobiet w tym okresie. Im później kobieta wchodzi w okres przekwitania, tym dla niej ( i dla narodu) lepiej.
Na temat cholesterolu napisano wiele błędnych informacji. Cholesterol jest bardzo potrzebny w organizmie. Potrzeba go najmniej przy żywieniu pastwiskowym, niewiele przy stole, najwięcej przy korytku.
Nie udało się dotychczas wykazać, że poziom cholesterolu we krwi ma jakiś związek przyczynowy z poziomem cholesterolu w spożywanych pokarmach. Są to poziomy niezależne od siebie. W produktach pochodzenia roślinnego cholesterolu nie ma. Zwierzęta trawożerne cholesterolu nie jedzą, ale zawsze go wytwarzają w znacznych ilościach. Dlatego u bydła, koni, innych zwierząt występuje w różnych tkankach dużo cholesterolu, a najwięcej w tkankach
z zasady najgorzej ukrwionych. Wykazano np., że młode psy wytwarzały 40 razy więcej cholesterolu w swoim organizmie, aniżeli dostały go w pokarmie. Dlaczego człowiekowi potrzebny jest cholesterol? Dlatego, że jest on bardzo ważnym związkiem potrzebnym w każdej komórce. Potrzebny jest on lub produkty, które z niego powstają w organizmie: hormony kory nadnerczy, hormony płciowe, kwasy żółciowe, witamina D, glikozydy nasercowe również powstają z cholesterolu. Potrzebny jest w każdej komórce, ale nie wszystkie tkanki potrafią go wytwarzać. U mieszkańców USA ponad połowa cholesterolu jest wytwarzana w wątrobie, około 15 % w przewodzie pokarmowym, cała reszta w skórze. Jeśli nie ma miażdżycy cholesterol w tętnicach nie może być wytwarzany, a w zdrowej aorcie poziom cholesterolu wynosi zero.
Najwięcej cholesterolu, jako surowca do produkcji hormonów i innych potrzeb organizm wytwarza przy żywieniu korytkowym, mniej przy pastwiskowym szczególnie u ludzi chorujących na choroby zaliczane do tak zwanych zespołów przeciw miażdżycowych jak Np. choroba Buergera, gościec przewlekły postępujący, czy stwardnienie rozsiane. U ludzi po przejściu na żywienie optymalne poziom cholesterolu i jego wytwarzanie zależy głównie od stanu
Wyjściowego. Im bardziej wcześniej skład diety różnił się od żywienia optymalnego i dłużej był utrzymywany, tym większa musi być synteza cholesterolu, większy jego poziom we krwi, bo tym ludziom, a ściślej ich tkankom i komórkom, potrzeba najwięcej cholesterolu. Gdy komórki, tkanki, narządy pobiorą potrzebną im ilość cholesterolu z krwi, jego poziom się obniża. Cholesterol potrzebny jest w każdej komórce, najwięcej potrzebuje go mózg i tkanka nerwowa. I nie jest w tych tkankach wytwarzany. Ogólny poziom cholesterolu nie ma większego znaczenia. Może być ponad 500mg%, (jaki występuje u mieszkańców Krety) a miażdżycy wcale być nie musi.
Węgla do syntezy cholesterolu dostarczają trójglicerydy. Te z kolei powstają z węglowodanów, najszybciej z fruktozy (cukier owocowy) i cukru, którym słodzi, który zawiera aż 50% fruktozy. Zatem przy niskim poziomie spożycia węglowodanów musi być niski poziom trójglicerydów we krwi i niski poziom cholesterolu. Nie dzieje się tak u ludzi, których dieta najbardziej różniła się uprzednio od żywienia optymalnego. Ich tkanki i komórki przez kilka miesięcy potrzebują cholesterol i pobierają go z krwi. Jest cholesterol "dobry" związany z HDL. Im poziom cholesterolu HDL jest wyższy, tym lepiej. Jeżeli poziom trójglicerydów jest niski, a cholesterolu HDL wysoki, to oznacza, że jest bardzo dobrze, a wówczas ogólny poziom cholesterolu nie ma znaczenia. Człowiek młody, inteligentny, bez miażdżycy, po niedługim czasie uzyskuje bardzo dobre wskaźniki, jak to było w przypadku dr Arkadiusza Kuny (str.76-77 książki "Dieta optymalna"), który po kilku miesiącach miał ogólny poziom cholesterolu w granicach 140mg%, HDL-75mg%, a trójglicerydy 70-90mg.
Polskie normy przyjmują, że człowiek powinien mieć powyżej 35mg% cholesterolu HDL najlepiej blisko 65mg%. Trójglicerydów powinno być poniżej 150 mg%.
Najwyższy poziom trójglicerydów, jaki spotkałem u człowieka, wynosił aż 1700mg%. Po miesiącu żywienia optymalnego obniżył się do 260 mg%, po 6 miesiącach do 42 mg%. Przy szybkim ustępowaniu miażdżycy, zwłaszcza u ludzi młodszych i na tyle inteligentnych, aby stosowali żywienie
Optymalne możliwie dokładnie, bywają (bardzo wysokie poziomy cholesterolu
"dobrego " HDL. Najwyższy poziom cholesterolu HDL, jaki spotkałem u stosującego żywienia optymalne, wynosił aż 190mg%, u innego 173mg%
Są to poziomy nigdy u ludzi dotychczas niespotykane. Poziom cholesterolu ogólnego może być wysoki, jeśli poziom cholesterolu dobrego, czyli HDL jest wysoki. Przyjmuje się, że jeżeli poziom cholesterolu, HDL wynosi 60, to jest dobrze, gdy ogólny poziom cholesterolu wynosi poniżej 180mg%.
Przyjmując te wskaźniki za normę, u chorego z poziomem cholesterolu HDL - 190 ogólny poziom cholesterolu powinien wynosić poniżej 570mg%, aby jeszcze było "prawidłowo" tzn. by wskaźnik cholesterolu LDL do HDL był poniżej 2. U chorego, który miał poziom cholesterolu HDL aż 190, ogólny poziom cholesterolu wynosił 293 i wcale nie był za wysoki, ponieważ stosunek cholesterolu LDL do HDL wynosił zaledwie 0,55.
Co przeciętny już nie "zjadacz chleba" powinien wiedzieć?
Powinien wiedzieć, że jeśli poziom jego cholesterolu HDL jest wyższy od polskiej normy, czyli wynosi ponad 65mg%, to u niego miażdżyca, jeśli była, już się cofa. Tym szybciej, czym wyższy jest poziom cholesterolu dobrego HDL. Przy szybkim ustępowaniu miażdżycy poziom cholesterolu dobrego HDL powinien wynosić od 80-110mg%. Powinien wiedzieć, że jeśli ma poziom, trójglicerydów we krwi poniżej polskiej normy, czyli poniżej 150mg, to miażdżyca u niego już się rozwijać nie może. Czym niższy poziom trójglicerydów tym lepiej? Najlepiej, gdy wynosi poniżej 50 mg%.
Otrzymuję wiele listów i telefonów o tej samej treści. Od miesiąca, czy kilku miesięcy stosuję dietę optymalną. Czułem się dotąd świetnie, ale jak zrobiłem sobie poziom cholesterolu to bardzo się przestraszyłem i nie wiem, co mam dalej robić. Trzeba robić to, co dotychczas - stosować żywienie optymalne. Jeśli człowiek czuje się "świetnie" i ustąpiło u niego wiele niekorzystnych dolegliwości czy chorób to, co go w ogóle obchodzi poziom jego cholesterolu? Ja zrobiłem sobie poziom cholesterolu tylko raz w 1987r w Sztokholmie. Po to by sprawdzić jak wygląda badanie poziomu cholesterolu przy wykorzystaniu nowej aparatury, której jeszcze w Polsce nie było. Wiem, co jem i wiem, jaki przy tym mam poziom cholesterolu bez żadnych badań. Jeśli człowiek czuje się bardzo dobrze, to nie powinien robić sobie żadnych badań. Nic mu to nie pomoże, a zaszkodzić może. Przy badaniu poziomu cholesterolu, też można zarazić się wirusem żółtaczki i nie tylko żółtaczki.

                                                                                                      JAN KWAŚNIEWSKI


Od 7 lat choruję na astmę, byłam leczona hormonami sterydowymi przytyłam 20 kg. Przed tym leczeniem, gdy byłam zdenerwowana, nic jeść nie mogłam. Po każdym zdenerwowaniu rzucam się na jedzenie i jem obojętnie, co. Boli mnie wątroba, mam kamienie i piasek w nerkach, bóle kręgosłupa, nadkwasotę bóle żołądka, bardzo źle znoszę okres przekwitania, mam silne uderzenia gorąca i poty, często się boję, wpadam w depresję. Czy i jak mogę poprawić swój stan zdrowia? P.S. ważę 100kg, a jestem niska.
                                                                                             Z.P. z Gliwic

 
 Także w Pani chorobach żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym. Astma powinna ustąpić, a może ustąpić już po 2-3 dniach, gdy łącznie z żywieniem będzie Pani leczona prądami S., które szybko usuwają nadmierną przewagę nerwu błędnego (parasympatycznego) w narządzie oddechowym i mogą spowodować wyleczenie po 2-3 zabiegach. W astmie powikłanej na wyleczenie trzeba czekać dłużej, nawet do 3 miesięcy. Wszystkie pozostałe dolegliwości powinny ustąpić dużo wcześniej. Kłopoty mogą być ze spadkiem wagi. Prawie zawsze winne są hormony sterydowe. Jeśli były sportowiec faszerowany przez pewien czas sterydami utyje, prawie zawsze ma kłopoty ze spadkiem wagi. Podobnie jest u chorych leczonych hormonami sterydowymi (encorton, dexamethazon, inne) przez dłuższy czas. Aby tracić na wadze, własny tłuszcz z tkanki tłuszczowej powinien być kierowany do krwi, stąd pobierany jest przez tkanki i spalany. Do tego musi być specjalny enzym zwany lipazą lipo proteinową, który uwalnia WKT (wolne kwasy tłuszczowe) z tkanki tłuszczowej. Następnie trafiają one do krwi. Pod wpływem tego modelu żywienia i pod wpływem podawania leków sterydowych zmienia się metabolizm, człowiek tyje, gdy jest głodny dojada i nie spala własnych tłuszczów. Organizm przestaje wytwarzać lipazę lipo proteinową, gdyż u tych nie jest ona potrzebna. Gdy staje się potrzebna, to jej nie ma. U części otyłych, reagujących na stres żarłocznością, organizm po pewnym czasie potrafi zacząć wytwarzać lipazę i otyli chudną. U innych mogą być trudności ze spadkiem wagi. Przy braku lipazy lipoproteinowej spadku wagi może nie być, ale poprawa stanu zdrowia i sprawności będzie. Ludzka tkanka tłuszczowa nie jest wrażliwa na działanie hormonów li politycznych, to znaczy tych, które u zwierząt powodują wydalanie kwasów tłuszczowych do krwi. Jedynym wyjątkiem są katecholaminy: adrenalina i nor adrenalina. Współczulny ( sympatyczny ) układ nerwowy uwalnia nor adrenalinę w zakończeniach nerwowych w tkance tłuszczowej i odgrywa on główną rolę w usuwaniu wolnych kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej do krwi, skąd są one wychwytywane i spalane przez komórki 40 razy szybciej, niż glukoza. Leki pobudzające układ parasympatyczny lub blokujące układ sympatyczny mogą ograniczać lub całkowicie hamować uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej.
Najczęściej stosowane leki z tej grupy, to leki stosowane w nadciśnieniu, pochodne rezerpiny: raupasil, retiazid, inne. W tych przypadkach pomóc mogą tylko prądy S, które pobudzają zakończenia nerwów sympatycznych w tkance tłuszczowej i zmuszają je do wytwarzania nor adrenaliny, a ta uwalnia wolne kwasy tłuszczowe z tkanki tłuszczowej. Z "leczenia" prądami otyłości można obecnie skorzystać w Katowicach, Cieszynie i w Arkadii III w Gliwicach, tel.230-89-76, gdzie przez dwa dni w miesiącu można skorzystać z mojej porady, ale proszę - tylko, gdy to konieczne.
                                                                                                            JAN KWAŚNIEWSKI



Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.057 sekund z 17 zapytaniami.