forum.dr-kwasniewski.pl

Działy Forum => Artykuły opublikowane => Wtek zaczty przez: MORGANO 2007-06-25, 00:48:21



Tytu: DOKTOR KWAŚNIEWSKI ODPOWIADA (158)
Wiadomo wysana przez: MORGANO 2007-06-25, 00:48:21
DOKTOR  JAN  KWAŚNIEWSKI (158)
ODPOWIADA  NA  LISTY CZYTELNIKÓW
KTÓRE UKAZYWAŁY SIĘ NA ŚLĄSKU W KATOWICACH
W DZIENNIKU ZACHODNIM

Zebrał i przepisał. Morgano

ZGODNIE Z OBIETNICĄ ZŁOŻONĄ PRZEZ "DZ" W TRAKCIE SPOTKANIA W JAWORZNIE, PUBLIKUJEMY  ZBIOROWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA UCZESTNIKÓW.

Czy dla małych dzieci (np. 3 lata) koniecznym jest przestrzeganie podawania tylko 0,8g węglowodanów na 1kg wagi ciała, czy też można podawać więcej? Jeśli tak, to do jakiej ilości? Kiedy dziecko może przejść na dietę optymalną?

Dieta małych dzieci powinna być zbliżona do składu mleka kobiecego. Skład mleka kobiecego w różnych krajach i u różnych matek bardzo różni się od siebie. Mleko kobiece jest tym lepsze im mniej białka zawiera, mniej węglowodanów i więcej tłuszczu. Jaki skład mleka kobiecego, taki przyszły los dziecka i człowieka dorosłego. Jakie odżywianie matki, taki skład mleka kobiecego. Rodzice prawie zawsze chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Jednak za mało jest chcieć. Trzeba wiedzieć co należy czynić, by dziecko urodziło się w terminie, bez żadnych wad, było małe i lekkie, a sam poród był krótki "bez bólu i męki" (Biblia) co spotyka się w Polsce i w innych krajach "cywilizowanych" tylko u kobiet stosujących żywienie optymalne. Dziecko powinno być karmione tylko mlekiem matki do czasu, gdy na tyle dorośnie, że będzie samo mogło wybierać, a wówczas wybierze te produkty, które będą chemicznie zbliżone do składu mleka matki. Potrzeby noworodka są w każdym miesiącu inne i do tych potrzeb matka dostosowuje skład swojego mleka. Tak dzieje się tylko przy żywieniu optymalnym. Przy każdym innym modelu żywienia matki skład pokarmu musi być gorszy dla dziecka i taki jest. W skrajnych wypadkach bywa, że mleko matki nie nadaje się dla dziecka, a jeszcze częściej bywa, że matka nie ma pokarmu. W każdym gatunku ssaków, gdy matka ma co jeść i nie chodzi głodna, wystarcza jej mleka dla swoich dzieci. Skład mleka kobiecego w Polsce jest taki, że nawet dzieci karmione piersią muszą być biologicznie mniej wartościowe od dzieci z krajów, gdzie matki żywią się lepiej a skład mleka jest lepszy. Bywają też kraje, gdzie skład mleka matek jest gorszy niż w Polsce (Indie, Pakistan). Najbardziej wartościowe mleko kobiece zawierało 0,73g białka, 8,29g tłuszczu, 4,9g węglowodanów (cukier mleczny-laktoza) w 100g.
W takim mleku na 1g białka przypada 11,4g tłuszczu i 6,7 węglowodanów. Ilość energii dostarczanej w białku wynosi 2,9%, w tłuszczu 78,1%, w węglowodanach tylko 19%. Ponieważ około 90% spożywanych węglowodanów dziecko przetwarza na tłuszcze, to faktycznie w takim mleku dziecko uzyskuje 2,9% energii w białku, aż około 94% energii w tłuszczu i około 3 % w węglowodanach. W najlepszym mleku kobiecym jedynym praktycznie "paliwem" są tłuszcze. Dla porównania w mleku kobiecym w USA było średnio 1,06g białka, 4,54g tłuszczu i 7,1g węglowodanów.
Na 1g białka było 4,28g tłuszczu i  6,7 węglowodanów. W Polsce natomiast było 1,2g białka 3,8g tłuszczu i 7g węglowodanów. Na 1g białka przypada zatem 3,16g tłuszczu i 6,7 węglowodanów. Przeciętny skład mleka matek w USA jest wyraźnie lepszy niż w Polsce i słabą pociechą jest, że bywają mleka jeszcze gorsze. Najgorszy spotykany skład mleka kobiecego zawierał 2,0g białka, 1,34g tłuszczu i 9,5 g węglowodanów. Na 1 g białka przypada w takim mleku 0,67 g tłuszczu i 4,75 g węglowodanów.  Skład mleka krowiego i kobiecego bardzo się różni i mleko krowie nie może zastąpić mleka kobiecego. Mleko krowie zawiera 3,5 razy więcej popiołu, 4 razy więcej wapnia, ponad 3 razy więcej soli kuchennej, 3,5 razy więcej  fosforu, ponad 3 razy więcej jodu, około 3 razy więcej witaminy B1, B2 i B12, natomiast 7,5 razy mniej witaminy D, ponad 6 razy mniej witaminy E, mniej witaminy PP i C. Zatem skład mineralny i witaminowy mleka krowiego i kobiecego bardzo się różni. Mleko krowie jest dla cieląt, mleko kobiece dla  dzieci. Mlekiem krowim mleka kobiecego zastąpić się nie da. Mleka kobiecego nie da się zastąpić żadnym mlekiem innych ssaków. Zawartość popiołu, składników mineralnych w mleku krowim jest taka, jaką cielątko potrzebuje, w mleku kobiecym jest zupełnie inna, bo inny organizm ma cielę, a inny dziecko. Niekorzystny dla dziecka skład mineralny i witaminowy mleka krowiego wpływa niekorzystnie na metabolizm dziecka, gdyż musi wpływać niekorzystnie. Główne składniki odżywcze w mleku krowim występują w zupełnie innych proporcjach niż w mleku kobiecym. Mleko krowie zawiera średnio około 3,3 g białka, 4,0 g tłuszczu i 4,7 g węglowodanów w 100 g mleka. Zatem na 1 g białka przypada 1,2 g tłuszczu i 1,42 g węglowodanów. Cielę powinno szybko urosnąć i szybko osiągnąć dojrzałość płciową, aby zwiększyć swoją szansę przeżycia i do tych celów dostosowany jest skład mleka krowiego. Dziecko powinno rosnąć bardzo powoli, dojrzewać jak najpóźniej, osiągnąć jak najniższy wzrost i wagę ciała, powinno być dzieckiem jak najdłużej, powinno długo być według współczesnych poglądów " opóźnione w rozwoju", gdyż tylko wówczas może wyrosnąć na zdrowego i rozumnego człowieka. W Polsce będzie dobrze, gdy wiek pierwszej miesiączki u dziewcząt przekroczy 21 lat  (Anglia 1830r.) i tym lepiej, im miesiączka u dziewcząt i mutacja u chłopców będzie pojawiała się później. U dziewcząt miesiączkujących często bywa, że po przejściu na dietę optymalną przestają miesiączkować. To dobrze. Tak być powinno. Jak żywić dzieci gdy matka nie ma pokarmu nie można napisać w odpowiedzi na pytanie : Problem wymaga szerszego opracowania, co postaram się zrobić wkrótce.
Dziecko im młodsze i im szybciej rośnie, powinno spożywać proporcjonalnie więcej węglowodanów niż człowiek dorosły. Ponad 90% energii potrzebnej do wzrostu organizmu organizm otrzymuje z tłuszczu. Aby dziecko mogło rosnąć musi przetwarzać węglowodany w tak zwanym cyklu pentozowym aby uzyskać związek zwany NADPH2, który jest uniwersalnym budowniczym rosnącego organizmu. Więcej węglowodanów w diecie dziecka, to szybsza budowa wyższy wzrost i większa waga ciała,
to niższa wartość biologiczna dziecka i osobnika dorosłego, to gorsze zdrowie, niższa wydolność fizyczna, gorszy umysł, niższa wydajność pracy i znacznie niższa jej jakość, to bieda i  wczesna niedołężna starość.
Dziecko powinno spożywać tyle węglowodanów, aby mogło rosnąć i dojrzewać możliwie powoli. Małe dziecko, szybciej rosnące niż większe, potrzebuje więcej węglowodanów. Małe dziecko do 10 kg wagi ciała powinno otrzymywać około 2-2,5 g węglowodanów na1 kg wagi ciała, powyżej 10 kg - poniżej 2 g.
Zapotrzebowanie na węglowodany zmienia się w zależności od ilości spożywanych białek. Białko mleka kobiecego jest najlepsze dla oseska. Przy sztucznym karmieniu najlepsze są białka z żółtek jaj. Jeśli rodzice chcą mieć wartościowe biologicznie dzieci,  matka powinna tak się odżywiać, aby pokarmu jej nie brakowało i tak , aby skład tego pokarmu był najbardziej zbliżony do składu mleka najlepszego. Matki na diecie optymalnej żywiące się tak jeszcze przed ciążą, mają pokarmu dużo i jest on bardzo tłusty. Mleko odciągnięte i pozostawione w szklance rozdziela się tak, że tłuszcz (śmietana) zajmuje około 1/3 objętości mleka.
       
                                                                                                        JAN KWAŚNIEWSKI





forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.