forum.dr-kwasniewski.pl

Działy Forum => Artykuły opublikowane => Wtek zaczty przez: MORGANO 2007-11-03, 06:40:06



Tytu: O KAMICY ŻÓŁCIOWEJ. Według opinii lekarza optymalnego.
Wiadomo wysana przez: MORGANO 2007-11-03, 06:40:06
O KAMICY ŻÓŁCIOWEJ.
Według opinii lekarza optymalnego.

Schorzenia przewodu pokarmowego występują obecnie znacznie częściej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak postęp nauk medycznych, a zwłaszcza rozwój technik chirurgicznych pozwolił na redukcję ich poważnych powikłań.
Nadal jednak pozostają niewyjaśnione przyczyny takich chorób jak właśnie kamica pęcherzyka żółciowego. Niewielu badaczy zastanawia się jeszcze, co może powodować krystalizację złogów w drogach żółciowych, ponieważ ustalono standardy leczenia, które obowiązują powszechnie a choroba zwykle kończy radykalnym rozwiązaniem, czyli usunięciem chorego narządu. Stosowane  metody operacyjne są prawie wolne od powikłań i dlatego, w świecie medycznym, naukowa dyskusja na temat  tej choroby wydaje się zamknięta.
Jak w każdej innej jednostce i w tym przypadku patologia nie może występować bez przyczyny, a ta okazuje się być prostsza, niż może się wydawać? Powszechnie propagowane modele odżywiania, uważane za zdrowe, są świadomie lub nieprzenoszone do codziennego menu w naszych domach.
Duże ilości węglowodanów oraz ograniczenie spożycia tłuszczów jest przyczyną kamicy żółciowej oraz towarzyszących jej często otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy. Wątroba jest narządem stworzonym głównie do trawienia tłuszczów, natomiast pęcherzyk żółciowy jedynie gromadzi spływającą z niej żółć, aby w czasie napływu pokarmów  ulec obkurczeniu
i przekazać  ją do dwunastnicy.
W przypadku radykalnego ograniczenia spożycia tłuszczów ulega zmniejszeniu zapotrzebowanie na niezbędne do ich trawienia, kwasy żółciowe.
Dochodzi do zahamowania spływu żółci, a jej zaleganie w pęcherzyku umożliwia wytworzenie się jąder krystalizacji, na  których zaczynają budować się złogi. Proces ten jest powolny i może trwać latami, a zależy to od modelu odżywiania danej osoby.
Jest on uważany za nieodwracalny i nie istnieją leki, które umożliwiłyby rozpuszczenie już istniejących kamieni.
Jedno z podstawowych praw chemii mówi jednak, że nie ma w przyrodzie reakcji  przebiegających tylko w jednym kierunku, a przecież proces krystalizacji złogów jest procesem chemicznym.
Po przejściu na ŻO, w wyniku znacznego zwiększenia podaży tłuszczów wzrasta przepływ żółci przez przewody wątrobowe oraz pęcherzyk.
W przypadku obecności w nim złogów pojawia się możliwość ich mechanicznego i chemicznego rozpuszczenia.
Proces ten jest dłuższy w przypadku kamieni zawierających wapń.
Złogi ulegają stopniowemu zmniejszeniu, (co można łatwo potwierdzić badaniem USG), aż w końcu dochodzi do ich "zniknięcia" z pęcherzyka.
Trwa to zwykle od 3 tyg. do 3 mies. Jest on szybszy w przypadku kamieni małych lub piasku, natomiast powolny, gdy kamień jest jeden i duży.
Po zmniejszeniu się złogu poniżej 1-2 mm może on przedostać się dwunastnicy przez  przewód żółciowy, a stamtąd może opuścić przewód pokarmowy razem z niestrawionymi resztkami.
W czasie przechodzenia kamienia przez przewód żółciowy mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które ustępują po zastosowaniu środków rozkurczowych.
Zwykle nie spotyka się poważniejszych kłopotów w tym czasie, a wyjątek mogą stanowić jedynie osoby z wadami anatomicznymi dróg żółciowych.

                                                                                                  Lek. med. Przemysław Pala
                                                                                                Optymalny konsultant medyczny.


forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.