forum.dr-kwasniewski.pl

Działy Forum => Artykuły opublikowane => Wtek zaczty przez: MORGANO 2007-11-15, 00:09:51



Tytu: ZWYRODNIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA. Według lekarza optymalnego
Wiadomo wysana przez: MORGANO 2007-11-15, 00:09:51
ZWYRODNIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA.
Według lekarza optymalnego

Choroby zwyrodnieniowe stawów, a zwłaszcza kręgosłupa są dzisiaj tak powszechne, że trudno znaleźć osoby dorosłe, które na nie chorują. Powszechność ich występowania jest tak duża, że niektórzy lekarze zaczynają je traktować jako normalne procesy starzenia, a narzekania pacjentów kwitowane są zdaniami: "proszę spojrzeć w swoją metrykę", lub "z tym bólem trzeba nauczyć się żyć". Sytuacja ta nie powinna dziwić, ponieważ współczesna medycyna prócz leków przeciwbólowych i sterydów podawanych miejscowo, może zaoferować jedynie leczenie operacyjne polegające na zastąpieniu chorego stawu lub krążka międzykręgowego sztucznym.
Powszechnie stosowana fizykoterapia polegająca na masażu, oraz biernych i czynnych ruchach stawów nie wpływa praktycznie wcale na chorobę.
Zwiększa jedynie na pewien czas zakres ruchu w stawie.
Do niedawna obowiązywała zasada ćwiczeń mimo bólu, co nie tylko nie pomagało, ale wręcz przynosiło znaczną szkodę.
Aktualnie zalecane jest ćwiczenie do granicy bólu, jednak są rehabilitanci, którzy o tym nie wiedzą. W gabinetach fizykoterapii stosuje się też zabiegi, takie jak: elektro- lub światłolecznictwo, czasowo redukujące dolegliwości bólowe.
Wszystkie te działania nie przynoszą zazwyczaj wielkiej poprawy i chory czuje się coraz gorzej.
Z czasem samo leczenie powoduje wystąpienie powikłań ze strony przewodu pokarmowego, głównie pod postacią choroby wrzodowej.
Dzieje się tak, dlatego, że wymienione metody nie usuwają przyczyny choroby, lecz zmniejszają jedynie niektóre objawy.
Aby w ogóle doszło do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa muszą być spełnione dwa warunki: przeciążenie stawu zwiększające tarcie oraz niedostateczna wytrzymałość chrząstek stawowych. Nadmierne obciążenie może być spowodowane np. charakterem pracy, ale obecnie coraz częściej nadmierną wagą, która sama w sobie zwiększa opory na powierzchniach stawowych. Brak odpowiedniej elastyczności  i twardości tkanki chrzęstnej jest spowodowany niedostatecznym jej zaopatrzeniem w substancje odżywcze niezbędne do regeneracji.
Gdy zaistnieje taka sytuacja, dochodzi do mechanicznego ścierania się trących powierzchni, co daje dolegliwości bólowe.
Jako reakcja obronna występuje przykurcz mięśni szkieletowych, co
ogranicza ruchomość.
W przypadku choroby kręgosłupa ten przykurcz może być odczuwalny jako rwa kulszowa, lub ramienna, ponieważ zdegenerowane są krążki międzykręgowe i kurczące się mięśnie stabilizują kręgosłup, ale jednocześnie zwiększa się nacisk na korzenie nerwów rdzeniowych.
W dalszym okresie z powodu osłabienia więzadeł przykręgosłupowych zachodzi ich uwapnienie i stwardnienie.
Usztywnia to kręgosłup, ale narośl kostna może dawać stały ucisk na struktury rdzeniowe. W stawach obwodowych po starciu chrząstek dochodzi do zrostu kostnego i praktycznie staw staje się sztywny.
Żywienie Optymalne może przyczynić się do całkowitego cofnięcia się choroby. Poprawia się zaopatrzenie w substancje białkowe potrzebne do regeneracji oraz zaopatrzenie w energię dzięki dostarczeniu wysokoenergetycznych tłuszczów.
Proces przebudowy stawów jest jednak bardzo powolny, ponieważ tkanka chrzęstna nie posiada naczyń krwionośnych, a odżywianie polega na przekazywaniu substancji odżywczych z komórki do komórki na zasadzie "podaj dalej".
Każda komórka będzie przekazywać, jeżeli sama zaspokoi swoje potrzeby. Przebudowa chrząstek trwa zwykle od 1 do 3 lat, jednak zmniejszenie bólów obserwuje się już w pierwszych tygodniach, ponieważ zwiększa się produkcja płynu stawowego.
Najszybciej poprawę można zaobserwować w chorobach kręgosłupa, gdy poprawia się elastyczność krążków międzykręgowych, a najwolniej regenerują się stawy kolanowe, gdyż są najbardziej obciążone.
Ważnym czynnikiem poprawiającym stan chorych jest też redukcja masy ciała, co powoduje zmniejszenie bólów.
Zazwyczaj rokowania w chorobach zwyrodnieniowych są korzystne, jednak zdarzają się przypadki zmian bardzo zaawansowanych, gdy doszło do całkowitego zniszczenia chrząstki i dokonał się zrost kostny.
Tu pozostaje jedynie leczenie operacyjne – takie sytuacje trafiają się jednak bardzo rzadko.
Wszystkie choroby zwyrodnieniowe należą do grupy z przewagą układu S, dlatego bardzo korzystne efekty daje tutaj stosowanie prądów PS na bolące stawy.
Zabiegi powodują rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych i zwiększa się czynność wydzielnicza błony maziowej stawu.
Następuje lepsze zaopatrzenie w substancje odżywcze i energię, co przyspiesza regenerację chrząstek.
U osób z bardzo zaawansowanymi zmianami korzystne jest stosowanie kilku  serii co 3-6 miesięcy, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

                                                                                                            Lek. med. Przemysław Pala
                                                                                                          konsultant i opiekun medyczny






forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.