forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => ArtykuÅ‚y opublikowane => W±tek zaczêty przez: MORGANO 2008-01-08, 00:25:47



Tytu³: LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY. (6)
Wiadomo¶æ wys³ana przez: MORGANO 2008-01-08, 00:25:47
LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY. (6)

Szanowny Panie Doktorze!

Pozwoliłam sobie napisać do Pana, bowiem nie znam innych miejsc kontaktowych, (mieszkam w Suwałkach), gdzie mogłabym uzyskać potrzebne mi wiadomości na temat diety optymalnej.
Jestem po lekturze książek dr J. Kwaśniewskiego, ale nadal mam szereg wątpliwości i brak wiedzy w przedmiotowym temacie.
W diecie optymalnej upatruję szansę na poprawę zdrowia mojego syna, który od kilku lat choruje na poważną (nieuleczalną) chorobę Leśniowskiego-Crohna. Syn ma 30 lat, wzrost 186 cm i wagę tylko 68 kg. Choroba zaatakowała jelito cienkie w 2 miejscach, w tym na styku jelita cienkiego i grubego.
W roku ubiegłym był dwukrotnie operowany na przetokę ropną (w pobliżu końcowej części jelita grubego). Pierwsza operacja nie udała się druga zakończyła się pozytywnie i w tej chwili jest zaleczona. Po krótkiej poprawie -nastąpiło od wiosny zaostrzenie choroby. Silne bóle, stawy podgorączkowe, bladość, niski poziom żelaza, podwyższony opad. Praktycznie do lipca br. suwalscy lekarze nie rozpoznali tej choroby i nie był syn na nią leczony.
W wakacje załatwiliśmy badania w szpitalu w Białymstoku, gdzie stwierdzono niestety tę straszną chorobę. Syn przyjmuje leki przeciwzapalne na jelita i 10 mg dawkę sterydów.

                                                                                                                                Ewa Karolczuk SuwaÅ‚ki

           
Oficjalnie przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna jest nieznana.
Choroba ta występuje w Polsce stosunkowo rzadko i dlatego początkowe objawy są trudne do rozpoznania. Często dochodzi niestety do sytuacji, gdy choroba zostaje rozpoznana dopiero w trakcie groźnych dla życia powikłań.
Tak jak to miało miejsce w przypadku Pani syna.
Operuje się pacjenta z ostrymi dolegliwościami brzusznymi np. z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, a dopiero w trakcie operacji okazuje się, jaka jest przyczyna choroby.
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest jedną z chorób z autoagresji.
Prowadzi do stopniowego wyniszczenia chorego i śmierci.
Choroba trwa latami z okresami zwolnień i pogorszeń, przy czym zmiany chorobowe stale postępują. Najczęściej zajęty jest końcowy odcinek jelita cienkiego. Choroba może zająć całe jelito. Chorobie towarzyszą biegunka, bóle brzucha, utrata masy ciała, podwyższone OB.
Występują guzy jamy brzusznej oraz przetoki okrężnicy.
Choroba często wymaga pilnej interwencji chirurgicznej w przypadku niedrożności jelit, ropnia jamy brzusznej lub ostrego zapalenia jelita.
Leczenie operacyjne, polegające na wycięciu odcinków jelit ze zmianami chorobowymi, nie chroni przed dalszym rozwojem choroby. Farmakologiczne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna jest nieskuteczne. Podawanie sterydów, Salazopiryny lub leków immunosupresyjnych okazało się mało skuteczne.
Notuje siÄ™ okresowÄ… poprawÄ™ jedynie u 30% chorych.
Także u Pani syna leczenie objawowe nie dało rezultatów.
Należałoby rozpatrzyć celowość zastosowania eksperymentalnego, amerykańskiego preparatu. Jego skuteczność jest w fazie badań.
Jeżeli, tak jak Pani pisze, mogą występować objawy niepożądane a skuteczność jest niepotwierdzona to lepiej nie stosować takiej terapii.
Istnieje sposób prostszy i o wiele bardziej skuteczny. Mówię oczywiście o żywieniu optymalnym. Tak jak Pani wie jest to jedyne leczenie przyczynowe choroby Leśniowskiego-Crohna. Nie wymaga stosowania drogich i nieskutecznych preparatów a jedynie przestrzegania trzech prawideł żywieniowych.
Pani pyta jak dokładnie stosować żywienie u syna?
Jest Pani po lekturze książek dra J. Kwaśniewskiego.
Wszystkie wyczerpujÄ…ce informacje sÄ… w nich zawarte.
Syn powinien spożywać na dobę ok. 60-70g węglowodanów (najlepiej w postaci ziemniaków i gotowanych warzyw) i ok. 100g białka na dobę. Natomiast tłuszczu może zjadać do syta.
Może być powyżej 150g na dobę. Produktów tłuszczowych może się
syn nie bać, nie przedawkuje ich.
Okres początkowy, czyli okres przebudowy u Pani syna może trwać kilka lub kilkanaście tygodni. Podaż białka należy zredukować do 50g na dobę, gdy objawy choroby u syna zaczną się cofać.
Gdy powróci prawidłowa waga ciała, ustąpią stany zapalne, bladości powłok ciała, ustąpi anemia i spadnie OB.
Należy zwrócić uwagę na codzienną podaż produktów bogatokolagenowych (nóżek wieprzowych, flaków, podrobów, salcesonu itp.) oraz żółtek.
Stosowane leczenie farmakologiczne ( sterydy) należy stopniowo ograniczać, redukując dawkę o połowę, co tydzień.
Pożądane byłoby zastosowanie serii prądów selektywnych typu S na okolicę jelita, aby znieść miejscową przewagę układu parasympatycznego. Zabiegi takie można uzyskać w "Arkadii"
Dieta syna będzie różnić się od Pani żywienia tylko ilością spożywanych pokarmów na dobę.
Pani powinna zjadać ok. 50g węglowodanów, 60 - 70g białka, ok. 150 g tłuszczu na dobę. Po 3 miesiącach trzeba będzie ograniczyć białko do ok. 40 g na dobę.
MiażdżycÄ… tÄ™tnic mózgowych proszÄ™ siÄ™ zbytnio nie martwić – bÄ™dzie ustÄ™pować, (jeżeli sÄ… w ogóle jakieÅ› objawy?). Nabierze Pani siÅ‚, chÄ™ci do życia i pracy. Przebarwienia skóry zniknÄ…, jeżeli nie sÄ… wrodzonymi znamionami barwnikowymi. Astygmatyzm to choroba rogówki. Niestety prawdopodobnie nie ustÄ…pi. Lecz można go Å‚atwo korygować soczewkami - korekcyjnymi. MdÅ‚oÅ›ci i brak apetytu to objawy przejÅ›ciowe ( może zbyt obfite posiÅ‚ki?)
Po paru tygodniach żywienia optymalnego lody przestaną Pani smakować, chyba, że będą to lody optymalne. Życzę zdrowia Pani i synowi.

                                                                                                                    Lek. med. Maciej GarbieÅ„
                                                                                                                Optymalny konsultant medyczny.




forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.