forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => ArtykuÅ‚y opublikowane => W±tek zaczêty przez: MORGANO 2008-03-06, 04:30:54



Tytu³: LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY (64)
Wiadomo¶æ wys³ana przez: MORGANO 2008-03-06, 04:30:54
LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY (64)
               
Panie Doktorze.

Proszę o odpowiedź na pytanie:
Jakie skutki w ŻO wywoła niedobór białka?
Spożywam 50-60 g węglowodanów, 150-190 g tłuszczu - jestem syty.
Moja waga: 62 kg, wzrost: 172 cm, wiek: 68 lat.
Choroby: proteza zastawki aortalnej, nadciśnienie chwiejne, arytmia, astma.
We wszystkich publikacjach opisywane są skutki nadmiaru białka, nadmiaru węglowodanów, niedoboru węglowodanów, nie znam skutków niedoboru białka.
                                                                                                              A. J.

Na wstÄ™pie pragnÄ™ podziÄ™kować za ciekawe pytanie – rzeczywiÅ›cie tego tematu nie poruszaliÅ›my jeszcze na Å‚amach miesiÄ™cznika.
Do niedawna problem ten nie występował u osób żywiących się optymalnie., ponieważ większość zalecanych produktów zawiera wystarczające ilości białka i pokrycie dobowego zapotrzebowania nie nastręcza żadnych problemów.
Ostatnio jednak trafiają się pacjenci nadmiernie ograniczający dobowe spożycie białka. Jest to prawdopodobnie spowodowane nad interpretacją słów dr J. Kwaśniewskiego, który kilkakrotnie pisał o szkodliwym wpływie nadmiaru protein. Tak jak wiele innych problemów również i ten jest w sposób jasny i czytelny rozwiązany w książkach dotyczących diety optymalnej.
Autor wielokrotnie wyjaśnia, że na początku żywienia, gdy człowiek intensywnie przebudowuje swój organizm, zapotrzebowanie na białko jest duże i wynosi powyżej 1 grama na dobę na kg m.c, później spada ono nawet do 0,5-0,8 g i zależy to od trybu życia.
Dr Kwaśniewski pisze, że po dłuższym stosowaniu diety zapotrzebowanie na białko wynosi od 30 do 50 g, ponieważ spożywane białko należy do wysokowartościowych, co w zasadzie pokrywa się z zaleceniami współczesnej fizjologii (np. fizjologia Traczyka).
Niektórzy czytelnicy wykazali się jednak zbyt daleko idącym rozumowaniem:
"Jeżeli człowiekowi wystarczy 30 g białka na dobę, a w żółtkach jest ono dwa razy bardziej wartościowe to można ich zjadać tylko 15 g".
Należy również zauważyć, że część czytelników pewne patologiczne objawy niektórych chorób zaczęła kojarzyć z przebiałczeniem.
Osoby niemające wykształcenia medycznego większość swej wiedzy o człowieku czerpią z książek dr Kwaśniewskiego i na własną rękę próbują znaleźć rozwiązanie problemów w błędach dietetycznych.
Często na przykład spotykamy się z tym, że objawy skórne występujące w chorobach alergicznych, zakaźnych i pasożytniczych, a nawet toksyczne oddziaływanie środków chemicznych uważane są za objawy nadmiaru białka.
,,Zdarza się nawet, że problemy związane z niedoborem protein postrzegane są w podobny sposób i dalsze ich ograniczanie doprowadza oczywiście do pogorszenia. Obawa przed niebezpieczeństwem płynącym z przebiałczenia, popycha niektórych optymalnych do zbyt radykalnego ograniczenia jego podaży.
Trzeba pamiętać, że białko jest niezbędnym składnikiem diety, który jako jedyne nie może być zastąpiony przez inne.
Człowiek potrafi syntetyzować pewne aminokwasy (składowe białek), jednak część z nich musi być dostarczana z pożywieniem (tzw. aminokwasy egzogenne).
Jeżeli nie dostarczy się ich w dostatecznej ilości, mogą wystąpić objawy niedoboru białka - są to objawy głodzenia.
Nawet, jeÅ›li dostarcza siÄ™ duże iloÅ›ci kalorii  w diecie, to niedobór biaÅ‚ka bÄ™dzie wywoÅ‚ywaÅ‚ uczucie gÅ‚odu, które tylko chwilowo ustÄ™puje po posiÅ‚ku. Po dÅ‚uższym czasie niedoboru biaÅ‚ek pojawi siÄ™ osÅ‚abienie i utrata masy ciaÅ‚a, ponieważ organizm zmuszony jest do trawienia swoich wÅ‚asnych - w pierwszej kolejnoÅ›ci bÄ™dÄ… to mięśnie.
Do prawidÅ‚owego funkcjonowania czÅ‚owiek potrzebuje okreÅ›lonego stężenia biaÅ‚ek w osoczu i jeżeli dojdzie do jego obniżenia  to w tkankach zaczyna gromadzić siÄ™ pÅ‚yn i pojawiajÄ… siÄ™ obrzÄ™ki – poczÄ…tkowo wokół kostek, później może nawet wystÄ…pić puchlina brzuszna.
Białka krwi są również odpowiedzialne za odporność, a ich niedobór prowadzi do znacznego jej obniżenia - człowiek staje się podatny na infekcje wirusowe i bakteryjne.
Długotrwały niedobór białka prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu i zmian narządowych, które mogą być nieodwracalne.
Pierwszym objawem takiego stany bywa wypadanie włosów.
Oczywiście rozsądny człowiek nigdy nie dopuści do wystąpienia tak drastycznych objawów.
Trzeba pamiÄ™tać, że biaÅ‚ko wystÄ™pujÄ…ce w żółtku jest uznawane za najlepsze  (94% wchÅ‚anialnoÅ›ci + peÅ‚en garnitur aminokwasów) i jego minimalna potrzebna ilość dla zdrowego czÅ‚owieka to 30 g na dobÄ™, a nie mniej.
Jeżeli ktoÅ› posiada problemy zdrowotne i podejrzewa bÅ‚Ä™dy dietetyczne, to powinien przede wszystkim zapytać siÄ™ o to lekarza,a nie szukać samemu lub sÅ‚uchać porad ludzi, którzy wcale nie muszÄ… siÄ™ na tym znać, bowiem rozwiÄ…zanie może leżeć zupeÅ‚nie gdzie indziej. JeÅ›li chodzi o Pana, to najlepiej bÄ™dzie spożywać iloÅ›ci biaÅ‚ka wagowo zbliżone do wÄ™glowodanów – nie powinno to wywoÅ‚ać żadnych zaburzeÅ„. Szkoda, że nie napisaÅ‚ Pan o obecnym stanie zdrowia, mam nadziejÄ™, że choroby o których czytamy już ustÄ…piÅ‚y.

                                                                                                              Lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala
                                                                                                          Optymalny konsultant medyczny.


forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.