forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => Kuchnia Optymalna. => W±tek zaczêty przez: toan 2007-01-06, 11:53:09



Tytu³: O occie...
Wiadomo¶æ wys³ana przez: toan 2007-01-06, 11:53:09
Publikowane kiedyÅ› w OPTYMALNYCH

O occie... i nie tylko – czyli jak z „czarnego Å‚ebka” uzyskać substytut borowika szlachetnego.

O occie – ....Spożywanie octu w nadmiarze jest szkodliwe. ( Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, W-wa 1997.).
ProszÄ™ PaÅ„stwa, a co spożywane ( lub w inny sposób nadużywane ) w nadmiarze, nie jest szkodliwe? – wdychajÄ…c czysty tlen, lub zwiÄ™kszajÄ…c niefizjologicznie ilość wdechów normalnego powietrza, można sobie zaszkodzić, ale czy to jest  postÄ™powanie Rozumnego CzÅ‚owieka?
Ocet jest zwyczajowo 6 lub 10% roztworem kwasu octowego w wodzie. Kwas octowy zaÅ› biochemicznie jest „niższym kwasem tÅ‚uszczowym”, choć w tÅ‚uszczach naturalnych praktycznie nie wystÄ™puje ( Å›ladowo w maÅ›le), ale w organizmie spala siÄ™ do dwutlenku wÄ™gla i wody, a co za tym idzie, nie można przypisać temu zwiÄ…zkowi, ani wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zakwaszajÄ…cych, ani też alkalicznych. SkÄ…d wiÄ™c tak jednoznacznie brzmiÄ…ce stwierdzenie w Encyklopedii?, tym bardziej, że kwas octowy ma nieznacznie wyższÄ… staÅ‚Ä… dysocjacji, od kwasu wÄ™glowego, czyli wody sodowej, którÄ… w powszechnym mniemaniu trudno uznać za kwas, a w nielicznych przypadkach „bÄ…belki” mogÄ… niektórym co najwyżej „uderzyć do gÅ‚owy”?.
Z chwilÄ… gdy nasi przodkowie „zapoznali” siÄ™ z procesem fermentacji, pojawiÅ‚ siÄ™ i ocet winny, później spirytusowy, jako przyprawa i naturalny konserwant spożywczy, oraz Å›rodek gaszÄ…cy pragnienie - Ewangelia Åšw. Mateusza – cyt. „ I zaraz podbiegÅ‚ jeden z nich, wziÄ…Å‚ gÄ…bkÄ™, napeÅ‚niÅ‚ octem, wÅ‚ożyÅ‚ na trzcinÄ™ i daÅ‚ mu ( Jezusowi ) pić.”
Czy, wiÄ™c ocet może być szkodliwy? Tak – gdy popeÅ‚niajÄ…c kardynalne bÅ‚Ä™dy żywieniowe, sprzeczne z zasadami Å»ywienia Optymalnego - „wyhoduje” siÄ™ sobie chorobÄ™ wrzodowÄ… żoÅ‚Ä…dka, ale w tym przypadku, paradoks - nawet ukwaszona Å›mietana może zaszkodzić!.                           

O grzybach - Podgrzybek brunatny (Å‚ac. Xerocomus badius) w okolicy, której mieszkam powszechnie wystÄ™puje w lasach i gwarowo nazywany jest „czarnym Å‚ebkiem”.

O marynowaniu – Proces moczenia produktów w aromatycznej zalewie, w celu uzyskania oczekiwanych zmian organoleptycznych.

O efekcie koÅ„cowym – czyli jak to zrobić?!

DziesiÄ™cioprocentowy ocet wlać do naczynia i rozcieÅ„czyć w proporcji: na jednÄ… objÄ™tość octu – dwie objÄ™toÅ›ci wody. Tak przygotowanÄ… zalewÄ™ postawić na maÅ‚ym ogniu, przykryć pokrywkÄ… , aby strata kwasu octowego spowodowana jego parowaniem byÅ‚a minimalna      (roztwór powinien „mrugać”, ale nie wrzeć). Do maÅ‚ych sÅ‚oików typu „twist” wsypać po kilka ziaren: pieprzu czarnego, ziela angielskiego, nieco wiÄ™cej gorczycy,  1-2 liÅ›cie laurowe oraz 2-4 szt. marynowanej szalotki, a ilość dodanych skÅ‚adników uzależnić od wielkoÅ›ci sÅ‚oika oraz upodobania.

Wybrać z grzybów „czarne Å‚ebki”, które nadajÄ… siÄ™ do marynowania ( niezbyt duże,  o ksztaÅ‚tnych, nie uszkodzonych owocnikach ), odkroić u nasady kapeluszy  nóżki, które doskonale nadajÄ… siÄ™ do suszenia. W ten sposób przygotowane kapelusze (bez pÅ‚ukania i czyszczenia), wrzucić na lekko wrzÄ…cÄ… wodÄ™ i gotować 10 min. W trakcie gotowania Å‚yżkÄ… usuwać „szumowinÄ™”.
NastÄ™pnie kapelusze odcedzić, (wodÄ™ brunatnego koloru wylać) ponownie wrzucić grzyby do wrzÄ…tku i gotować kolejne 10 min, a szumowinÄ™ usuwać jeÅ›li istnieje jeszcze taka potrzeba. Po raz trzeci powtórzyć powyższe czynnoÅ›ci. Zdarza siÄ™ czasem, że mimo trzykrotnego „blanszowania”, pojawia siÄ™ kapelusz „czarnego Å‚ebka”, który w przeciwieÅ„stwie do innych grzybków, nie traci zabarwienia. W takim przypadku decyzjÄ™, czy „odmieniec” powinien trafić do sÅ‚oika z marynatÄ…  pozostawiam PaÅ„stwu.
Do uprzednio przygotowanych sÅ‚oików, wrzucać grzyby na gorÄ…co, a nastÄ™pnie zalać „mrugajÄ…cym” octem.
Należy zwrócić uwagÄ™, aby zalewa w caÅ‚oÅ›ci pokrywaÅ‚a kapelusze. SÅ‚oiki zakrÄ™cić i odwrócić do góry dnem. W tej pozycji pozostawić do ostygniÄ™cia. Marynata przez okoÅ‚o tydzieÅ„ powinna dojrzewać w temperaturze pokojowej, a nastÄ™pnie sÅ‚oiki umieÅ›cić w chÅ‚odnym miejscu. W ten sposób przygotowane grzyby sÄ… gotowe do spożycia po okoÅ‚o dwóch tygodniach i stanowiÄ…  wykwintny (nie kupiony w sklepie) dodatek do miÄ™s.

                                                                                  Tomasz KwaÅ›niewski


forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.