forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => ArtykuÅ‚y opublikowane => W±tek zaczêty przez: MORGANO 2008-02-17, 00:03:33



Tytu³: LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY (46)
Wiadomo¶æ wys³ana przez: MORGANO 2008-02-17, 00:03:33
LEKARZ OPTYMALNY ODPOWIADA NA LISTY (46)

Szanowny Panie Doktorze!

Mam 63 lata, waga 70 kg, wzrost 174 cm. Na żywieniu optymalnym
jestem 4 lata. Nie zażywam żadnych środków farmakologicznych
lub podobnych i na ogół czuję się dobrze. Jednak w okresie
minionych 2 lat wystąpiły pewne niepokojące objawy, a mianowicie:
- podniesione ciśnienie krwi 150/95
                                    - ciÄ…gÅ‚y szum (pisk) w uszach
                                    - na powiece tworzÄ… siÄ™ maÅ‚e torbiele cholesterolowe
                    Poniżej podajÄ™ wyniki badania krwi:
                                                  marzec 2002    czerwiec 2002  styczeÅ„ 2003
                  Cholesterol ogólny        441                439                  520
                  Trójglicerydy                  89                  82                  92
                  LDL                            356                358                444
                  HDL                              73                  64                  58
                    HDL/ogólny                16%                15%                11%
              Poziom cukru we krwi 85 mg%.

Niestety, nie znam poziomu cholesterolu przed przejściem na żywienie optymalne, natomiast ciśnienie krwi utrzymywało się na poziomie 130/80 mmHg. Średnie spożycie: białko 60-70 g, tłuszcze 200 g, węglowodany 50-70g.
Spożywam 3 posiłki dziennie - przykładowo: śniadanie - 6 żółtek bez węglowodanów, obiad - 200 g wywaru kolagenowego z 2 żółtkami + 150 g mięsa (wieprzowina), kolacja - wędlina, ser żółty, jabłko + 100 g kremówki.
Próby obniżenia spożycia białka nie powiodły się, jako że nastąpił wyraźny spadek wagi oraz pogorszyło się samopoczucie, a narastające uczucie głodu niejednokrotnie było przyczyną 'podjadania".
Poważnie obawiam się miażdżycy, tym bardziej, że systematycznie spada mi poziom HDL przy stosunkowo wysokim poziomie cholesterolu całkowitego.
Co jest przyczynÄ… takiego stanu rzeczy?
Czy popełniam błąd w diecie? A jeśli tak, to, w którym z jej składników?
Czy, być może, przyczyny należy szukać gdzie indziej? Jeśli tak, to gdzie? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż jestem poważnie zaniepokojony możliwymi skutkami obecnego mojego stanu.
                                                                            Z poważaniem
                                                                                Hubert D.

             
Panie Hubercie!

Sam poziom cholesterolu we krwi nie daje się odczuć w żaden sposób, ani nie świadczy bezpośrednio o tym, czy rozwija się miażdżyca. Przy żywieniu tradycyjnym może wskazywać na to wysoki poziom, triglicerydów, ale nie jest to wskaźnik jednoznaczny.
Żywienie optymalne nie może powodować postępów miażdżycy, ponieważ nie dostarcza ono wystarczającej ilości substratów do jej rozwoju (węglowodanów), a wahania w gospodarce lipidowej mają najczęściej jakąś konkretną przyczynę. Po 4 latach diety poziom cholesterolu powinien być rzeczywiście niższy.
Wskazówką w Pana przypadku mogą być zmiany na powiekach, które nazywa się kępkami żółtymi. Tworzą się one zazwyczaj w chorobach wątroby przebiegających z utrudnionym spływem żółci do dwunastnicy. Wzrasta wtedy ciśnienie hydrostatyczne w wewnątrz wątrobowych drogach żółciowych i cholesterol, zamiast zostać wydalony do przewodu pokarmowego ulega przesączaniu do naczyń krwionośnych w wątrobie. Może wtedy dojść do wzrostu jego poziomu we krwi i odkładania się, m.in. w wątrobie i na powiekach.
Stosunkowo niski poziom TG Å›wiadczy o tym, że lipidy nie sÄ… produkowane w nadmiarze. W takiej sytuacji diagnostykÄ™ trzeba rozpocząć od zbadania dróg żółciowych. Może wystÄ…pić np. wada anatomiczna polegajÄ…ca na zagiÄ™ciu przewodu lub obecność ciaÅ‚a obcego (kamieÅ„), albo polipa. Możliwe też jest bytowanie w drogach żółciowych glisty ludzkiej lub innego pasożyta, co akurat daje siÄ™ wyleczyć najÅ‚atwiej, inne przyczyny mogÄ… wymagać leczenia operacyjnego. Na poczÄ…tek należy wykonać badanie USG wÄ…troby lub lepiej - tomografiÄ™, badanie kaÅ‚u i moczu (o zastoju Å›wiadczy podwyższony poziom urobilinogenu) i krwi (poziom bilirubiny). Z wynikami, w celu oceny powinno siÄ™ udać do lekarza (niekoniecznie optymalnego). Wzrost ciÅ›nienia krwi do 150/95 nie jest jeszcze nadciÅ›nieniem, jednak w przypadku zwężenia naczyÅ„ krwionoÅ›nych przy krÄ™gowych, np. z powodu choroby zwyrodnieniowej, może dawać objawy pulsujÄ…cego szumu w uszach – przyczynÄ… czÄ™sto jest stres. Te objawy można usunąć, stosujÄ…c prÄ…dy selektywne, natomiast, co do kÄ™pek żółtych, to możliwe jest ich chirurgiczne usuniÄ™cie niestanowiÄ…ce zwiÄ™kszonego problemu technicznego. Jeżeli chodzi o żywienie, to podane przez Pana iloÅ›ci B,T,W mogÄ… zostać na tym poziomie.

                                                                                                        Lek. med. PrzemysÅ‚aw Pala
                                                                                                  Optymalny konsultant medyczny.



forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.