forum.dr-kwasniewski.pl

DziaÅ‚y Forum => Sport to zdrowie. => W±tek zaczêty przez: lilek 2009-03-08, 13:32:59



Tytu³: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: lilek 2009-03-08, 13:32:59
Hejka,mam zapytanko,gdzies to juz czytalam tutaj ale jakos znalezc nie moge,wiec - (dopiero zaczelam)- 6 dni w tygodniu miedzy 30-45min wchodze na cross-trenera  :lol: (mam nadzieje ze dobrze napisalam  :shock: ) i gdzies cos pisalo ze ze przy takim i takim czasie trzeba B i w sumie tez W o tyle i tyle zwiekszyc,pozdrowionka,Lidia


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: viola44 2009-03-08, 14:09:51


Cytuj z: toan  2007-07-19, 08:33:22
Przytoczę cztery pryncypia Żywienia Optymalnego, dla zdrowych osób:

1. "Generalną zasadą Żywienia Optymalnego jest zachowanie właściwych proporcji (BTW) między tymi składnikami. Jako ogólną zasadę można przyjąć: 1 : 2,5-3,5 : 0,5. Oznacza to, że na 1 gram spożytego białka powinno przypadać w diecie 2,5 do 3,5 grama tłuszczu i 0,5 grama węglowodanów."
komentarz - proporcja dotyczy doby, ale lepiej jest, aby jeść w początkowym okresie potrawy pełnoporcjowe - tzn takie w których zachowana jest podana proporcja, starając się, aby produkty z których się dana potrawa składa, były o najwyższej wartości biologicznej.

2. "Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia."
komentarz - nie wolno się przejadać. Nie należy się przejmować nawet, gdy zjadamy np: w upale połowę zapotrzebowania na białko, tłuszcz i węglowodany i nie wolno się "głodzić', gdy po solidnym wysiłku fizycznym zjemy więcej niż zaleca proporcja. A więc jednego dnia możemy zjeść np: 50g białka, a drugiego 100g - zależnie od zapotrzebowania organizmu, a nie od "zasady przymusu" jedzenia 1g białka/1kg wagi należnej. To samo tyczy T,W przy zachowaniu proporcji.

3. "Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu."
komentarz - wÄ…troba, mięśnie, skóra po wysiÅ‚ku wytwarzajÄ… bardzo dużo zwiÄ…zków energetycznych (głównie ATP), które pozwalajÄ… na prawidÅ‚owe funkcjonowanie caÅ‚ego organizmu, dostarczajÄ…c energiÄ™ dla narzÄ…dów uprzywilejowanych (mózg, serce, nerki). CIEKAWOSTKA - w zdrowym mózgu i sercu nie ma enzymów do spalania cukru w szlaku heksozowym, a wiÄ™c te narzÄ…dy nie sÄ… w stanie czerpać energii ze spalania cukru we wÅ‚asnych komórkach! NarzÄ…dy te dostajÄ… gotowe "akumulatory", co potwierdzają  doÅ›wiadczenia Hockerts’a i Lamprechta - http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=142

4. "Na koniec - nie wolno zapominać, że każdy czÅ‚owiek jest inny i inny jest jego organizm. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich reakcji organizmu. Po przejÅ›ciu na Å»ywienie Optymalne trzeba obserwować swój organizm i w razie potrzeby przychodzić mu z pomocÄ…, majÄ…c caÅ‚y czas Å›wiadomość, że pewne objawy niekorzystne — jeÅ›li w ogóle siÄ™ pojawiÄ… — spowodowane sÄ… nie dietÄ… jako takÄ…, ale bÅ‚Ä™dami, które na poczÄ…tku możemy popeÅ‚niać lub dotychczasowym stanem naszego zdrowia."

Tekst jest chyba zrozumiały i nie wymaga więcej komentarza?.

PS
Brak ruchu i obżarstwo powoduje gnuśnienie na ciele i umyśle prowadząc do szybkiej degeneracji



Cytuj z: toan  2007-09-21, 14:07:23
godzinÄ™ dziennie 5 x w tygodniu na betaoksydacji (tempo od 10 do 12-15 km/godz.) nie dopuszczajÄ…c do szkodliwego zakwaszenia mleczanem?
Bo taki typ biegania (pływania) prócz podwyższenia puli zapasów ATP i fosrokreatyny (podała źródło Ewa z W-wy) - "wypala" z dużym profitem wszystkie "śmieci" biochemicznej, spoczynkowej przemiany materii, które mogą właśnie podtruwać "zgnuśniały" organizm. Rozsądny wysiłek fizyczny jest naprostrzą i najlepszą "metodą odkawszania"  - czyli regulacji metabolizmu, ale to moje prywatne zdanie 



Cytuj z: toan  2007-09-17, 14:05:01
Cytuj z: Ewa  2007-09-17, 13:44:57
...liczÄ™ na wsparcie tych, co pamietajÄ… ...

Wesprzemy jeśli kolarz ustosunkuje się do czerwonego cytatu.
Przypominam, że zapasów ATP i fosrokreatyny jest jedynie na około minutę intensywnego sprintu. 
Ale już to opisałem gdzieś na Forum  . I jeszcze raz powtórzę - NIE MA glukoneogenezy (tworzenie glukozy z pirogronianu) podczas wysiłku fizycznego. NIE MA w organizmie produkcji cukru, który później jest kierowany na cykl Krebsa , gdy nie ma takiej potrzeby - choćby tysiąc, albo więcej "naukowców" tak twierdziło, to tylko ich poglądy, bo organizm ma zawsze pirogronian do dyspozycji, który łatwo może sobie wyprodukować z mleczanu, a-CoA lub aminokwasów alifatycznych i wykorzystać do fosforylacji oksydacyjnej .



Cytuj z: toan  2007-09-15, 08:13:47
Do wysiłku fizycznego nie jest potrzebny ani glikogen, ani kwasy tłuszczowe, ani nawet tlen.
I to radzę zapamiętać.
Do wysiłku fizycznego potrzebna jest jedynie energia!.

A jak i z czego organizm uzyskuje energię i jej zapasy - to wszystko jest opisane w biochemii. Radzę zapoznać się z pojęciami: "cykl kwasu cytrynowego", "metabolizm glikogenu", "metabolizm kwasów tłuszczowych", "fosforylacja oksydacyjna" i najważniejsze - "INTEGRACJA METABOLIZMU", a nie powtarzać o glukoneogenezie podczas wysiłku fizycznego i innych niedorzeczności, bo to świadczy o braku podstawowych wiadomości z zakresu fizjologii i bochemii i metabolizmu   Przeciętni naukowcy i reszta powtarzająca "naukowe" slogany - widzą tylko "glikolizę". A w sercu: glikoloza + WTK + wysiłek = szybkie niedotlenienie serca, stan "przedzawałowy" i zgon (ułatwienie dla drapieżnych, aby nie goniły zbyt długo)
Serce w spoczynku wykonuje większą pracę niż teoretycznie energii mogą dostarczyć i glikogen i kwasy tłuszczowe razem wzięte, gdyby zdrowe serce je spalało! (o czym wie każdy mądrzejszy fizjolog, a o czym milczy "jak grób"). Zdrowe serce nie spala cukru, ani kwasów tłuszczowych, bo zdrowe małe, wydajne serce chodzi na ATP wytwarzanym w wątrobie. Cukier spalało naukowo np: serce Chalupczoka - ze skutkiem śmiertelnym  .
Ale o pracy i metabolizmie serca można sobie samodzielnie poszukać na www.dr-k

PS
Najlepsze wyniki przy wysiłku trawjącym dłużej niż minutę, uzyskuje się na zgromadzonym zapasie ATP, którego ubytek powinien być uzupełniany betaoksydacją - 60-80% uzyskiwanego ATP i glikolizą 20-40% (procentowy udział dostarczanych składników do fosforylacji oksydacyjnej). W takim przypadku nie zatyka z "braku powietrza" i nie zakwasza się organizmu.
Wybitni sportowcy na finisz mają zaoszczędzoną w zapasie fosfokreatynę i znikome ilości mleczanu w mięśniach, po przekroczeniu mety .
Na glikolizie w dzisiejszych realiach jest się na mecie zawsze w połowie stawki, tak jak polscy sportowcy "naukowo" karmieni węglowodanami
"Dopała" - to tylko wymuszone niefizjologicznie (zawsze szkodliwe dla zdrowia) zwiększenie wytwarzania energii w organizmie w trakcie wysiłku fizycznego.



Cytuj z: toan  2007-09-10, 16:29:41
Matti, spamerze   !,
Nie knoć "naukowych" andronów.
Optykolarz,
wszystko masz opisane w biochemii Stryera.
Sprint leci beztlenowo na zapasach ATP i fosfokreatyny, glikoliza anaereobowa trwa około minuty, dlatego powyżej 400 m część ATP pochodzi z fosforylacji oksyadcyjnej. Cały zapas cukru w organizmie to około 100 moli ATP. Niewielki spadek poziomu cukru we krwi powoduje wysoki stosunek glukagonu do insuliny, co z kolei uwalnia wolne kwasy tłuszczowe z tkanki tłuszczowej, (powodując np: u trawożernych i korytkowców przedzawałowe zmętnienie osocza) które bardzo chętnie wychwytują pracujące mięśnie degradując w matriks mitochondrialnym te kwasy do acetylo-CoA, a następnie H20 i CO2.
Wzrost stężenia acetylo-CoA zmniejsza aktywność dehydrogenazy pirogronianowej blokując przekształcanie pirogronianu do acetylo-CoA. I wszystko. Wnioski wysnuj sobie samenu.
PS
Rozkurcz mięśnia jest niemożliwy bez ATP, niezależnie od poziomu cukru we krwi, czy sężenia pirogronianu w cytozolu, czy organelach komórkowych, a tym bardziej od "poglądów" dietetycznych  naukowców. .
ATP w stresie wysiłkowym produkuje głównie wątroba (dla mózgu i serca), ale i dla mięśni. Upośledzenie wątroby (np: cios w boksie) powoduje gwałtowny spadek produkcji ATP przez ten narząd i drastyczne obniżenie wydolności fizycznej (miękkie nogi) i umysłowej (zamroczenie), o czym każdy bokser może zaświadczyć!


warto sobie przypomnieć. :D


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: adampio 2009-03-08, 14:37:11
Super skrot.



Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: viola44 2009-03-08, 20:30:56
cyt. toan
PROSTOTA METABOLIZMU?:
ile jeść białka? - tyle, aby stanowiło jedynie budulec,
ile jeść tłuszczu? - tyle, aby nie brakowało energii organizmowi,
ile jeść węglowodanów? - tyle, aby odebrać wszystkie grupy acetylowe z betaoksydacji.
Proste prawda?. Najlepiej statystycznie realizowane jest to przez proporcję wyrażoną w gramach między GSO jak: BTW - 1:2,5-3,5: 0,5 - czyli przez propozycje JK 

tez warte przypomnienia :)


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: lilek 2009-03-09, 04:13:58
Dzieki Viola,ale jednak nieoto mi chodzilo,pozdrawiam


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: viola44 2009-03-09, 09:41:10
Cytuj z: lilek 2009-03-09, 04:13:58
Dzieki Viola,ale jednak nieoto mi chodzilo,pozdrawiam


lilek, w sporcie, gdy duzo się ruszasz, musisz poprostu zwiększyć proporcje, wszystko --BTW a nie tylko jeden ze składników. ja tak to rozumiem.


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: vigo 2009-03-09, 10:17:09
Dobra robota viola44, za zebranie w calosc mysli p. Tomasza  :wink:

PS.
temat zapotrzebowania na skladniki (w szczegolnosci bialka) zawsze mnie intrygowal, jako osobe uprawiajaca kulturystyke.


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: viola44 2009-03-09, 15:44:23
Cytuj z: vigo 2009-03-09, 10:17:09
Dobra robota viola44, za zebranie w calosc mysli p. Tomasza  :wink:

PS.
temat zapotrzebowania na skladniki (w szczegolnosci bialka) zawsze mnie intrygowal, jako osobe uprawiajaca kulturystyke.


ciesze sie ze zainspirował Cię wątek toana, jest napawde dobry.  :)


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: adampio 2009-03-09, 21:18:16
Cytuj z: viola44 2009-03-08, 20:30:56
cyt. toan
PROSTOTA METABOLIZMU?:
ile jeść białka? - tyle, aby stanowiło jedynie budulec,
ile jeść tłuszczu? - tyle, aby nie brakowało energii organizmowi,
ile jeść węglowodanów? - tyle, aby odebrać wszystkie grupy acetylowe z betaoksydacji.
Proste prawda?. Najlepiej statystycznie realizowane jest to przez proporcję wyrażoną w gramach między GSO jak: BTW - 1:2,5-3,5: 0,5 - czyli przez propozycje JK 

tez warte przypomnienia :)

 

Czyli: nie liczyc, nie wazyc, nie spekulowac tylko jesc zbilansowane i do syta !!! :D

Poza tym zapomniec co to betaoksydacja, biochemia ....bo im dalej w las tym  wiecej drzew!!

I mysle, ze tu mnie nikt zle nie zrozumie. Bo jezeli nagle bedziesz chcial/a "nadciagnac" braki w dziedzinie biochemi, tylko po to aby zrozumiec reakcje zachodzace w Twoim organizmie, to uwazam, ze to strata czasu. To juz zrobiono za Ciebie. BTW!!!

Byc moze brzmi to jak reklama Mc Donalda, ale tak nie jest. A jezeli nie wierzysz.....przekonaj sie sam.


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Zyon 2013-01-10, 15:17:04
Tak, do zdecydowanie dobry tmat, czytalem go juz wiele razy 8)


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: administ 2013-01-10, 15:30:46
Szkoda, że ten "toan" już tu nie pisze...  :wink:  :?


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Zyon 2013-01-10, 15:34:12
Podobno poszedl na DD....


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 15:34:34
Cytuj z: admin 2013-01-10, 15:30:46
Szkoda, że ten "toan" już tu nie pisze...  :wink:  :?


Po żeś go zbanował... ? :(


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Zyon 2013-01-10, 15:46:23
Bananowy dyktator go dopadl..  :?


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 15:49:50
Cytuj z: renia 2013-01-10, 15:34:34
Cytuj z: admin 2013-01-10, 15:30:46
Szkoda, że ten "toan" już tu nie pisze...  :wink:  :?


Po żeś go zbanował... ? :(


Po co....miało być...


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 15:51:34
Cytuj z: Zyon 2013-01-10, 15:46:23
Bananowy dyktator go dopadl..  :?


Ze swojÄ… siekierÄ…... :? :twisted:


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 19:44:00
Cytuj z: admin 2013-01-10, 15:30:46
Szkoda, że ten "toan" już tu nie pisze...  :wink:  :?


A co oznacza słowo "toan"?


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Gavroche 2013-01-10, 20:23:36
Cytuj z: renia 2013-01-10, 19:44:00
Cytuj z: admin 2013-01-10, 15:30:46
Szkoda, że ten "toan" już tu nie pisze...  :wink:  :?


A co oznacza słowo "toan"?

Anagram od Aton?


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 20:26:11
  :roll:


Tytu³: Odp: Gdzies to juz bylo...zapotrzebowanie B i W przy sporcie??
Wiadomo¶æ wys³ana przez: renia 2013-01-10, 20:29:32
Z wietnamskiego znaczy "dążyć"...


forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia³aj±ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze¿one.