forum.dr-kwasniewski.pl

Działy Forum => Dieta Optymalna => Wtek zaczty przez: MarcinB 2006-08-02, 17:08:19



Tytu: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-02, 17:08:19
Witam!



Mam bardzo złożony problem. Jakieś pół roku temu eksperymentowałem z bardzo glębokim i szybkim oddychaniem i nabawilem sie zespolu chronicznej hiperwentylacji. Jest to bardzo slabo diagnozowana choroba i malo o niej mozna znalezc a w polskiej medycynie to juz prawie nic.

Choroba polega na trwalym spadku co2 w pluchach i krwi i powoduje alkaloze oddechową. Objawy sa bardzo rozne i straszne. Choroba moze nawet prowadzic do choroby psychicznej albo smierci w skrajnej postaci.

Leczenie polega na tym, zeby oddychac jak najmniej i powoli uspokajac oddech co powoli znow zaakumulowac normalny poziom co2. No i szukam diety ktora by mogla wtym pomoc. Wiem ze dieta optymalna pomaga na wiele chcorob ale wertujac wiele ksiazek nie znalazlem nic na temat wplywu diety na oddychanie. Nie wiem wiec czy ona moze mi pomoc czy zaszkodzic. Noarmalnie zaleca sie zeby jesc weglowodany bo ich trawienie zuzywa mniej energii niz tluszczy i protein i mniej poglebia oddychanie. Ale byc moze jest to tylko jak zwykle standadtowy stereotyp i problem satnowi laczenie weglowodanow z tluszczami. Szkuma kogos kto mialby choc jakies doswiadczenie w tym temacie a najlepiej kontaktu do samego doktora Kwasniewskiego bo jak narazie nikt niepotrafil udzielic mi odpowiedzi. Wklejam troche infomracji o mojej chorobie.
Mialem prawie wszystkie wymienione symptomy ale obecnie najbardziej drecza mne depresja, leki i niepokoj, parestezje, refluks zolciowy, oslabienie i bole miesni a zwlaszcza plecow. Ponizej materialy. Po polsku bardzo malo ale po nagielsku jest wiecej.
Moj ojciec stosuje diete optymalna juz od 6 lat i wyleczyl w ten sposob wiele chorob. Ja tez staram sie od jakiego czasu ale nie widze na razie efektow. Podobno przy hiperwetylacji w orgaznizmie nie funkjonuje tak jak nalezy trawienie tluszczu wiec moze ta dieta nie moze pomóc w tym akurta przypadku. Ale może prądy selektywne? Jakby ktoś był zainteresowany to po angielsku mam więcej materiałów o tej chorobie.


http://www.emedicine.com/EMERG/topic270.htm
http://members.westnet.com.au/pkolb/magarian.htm

To tyle na poczatek po angielsku. Jesli ktos chce wiecej to na email niech sie odezwie bartosek@op.pl to wysle ksiazki. Bardzo ciekawe. Zmieniaja spojrzenie na oddychanie dokladnie tak jak poglady Kwasniewskiego na jedzenie. Ponizej troszke po polsku.


W świadomości potocznej funkcjonuje stereotypowe wyobrażenie, że zwiększona wentylacja oddechowa, nazywana potocznie głębokim oddychaniem, sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu. W popularnych poradnikach można znaleźć, że dzięki głębokim wdechom i wydechom na świeżym powietrzu znakomicie można dotlenić organizm i usunąć zbędny, a nawet szkodliwy dwutlenek węgla. Dzięki temu zwiększą się siły witalne i nastąpi regeneracja organizmu.

W rzeczywistości zastosowanie tych rad w praktyce może prowadzić do poważnego rozregulowania prawie wszystkich funkcji organizmu i pogorszenia samopoczucia.

Płuca są narządem wielofunkcyjnym. Zadaniem układu oddechowego w oddychaniu zewnętrznym jest nie tylko wymiana gazowa między organizmem i środowiskiem, ale także zapewnienie prawidłowego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla. Dzięki temu możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, która jest konieczna do utrzymania homeostazy. Właściwy poziom CO2 w krwi tętniczej warunkuje dotlenienie tkanek oraz prawidłową pracę enzymów i narządów. Całkowita ilość CO2 w organizmie wynosi około 120 litrów.

W porównaniu z ilością CO2 zmagazynowaną w ustroju (w postaci węglanów zgromadzonych w kościach lub rozpuszczonych w tłuszczach) płyny ustrojowe zawierają stosunkowo niewielką ilość CO2.

W jednym litrze krwi opuszczającej płuca znajduje się około 500 cm3 CO2 (40 mmHg). W krwi wnikającej do płuc znajduje się około 550 cm3 (46 mmHg). Krew oddaje więc małą część zawartego w niej dwutlenku węgla, ale ta mała część dwutlenku węgla decyduje głównie o zachowaniu homeostazy.

W fizjologii rozróżnia się oddychanie zewnętrzne (wymiana gazowa) i oddychanie wewnętrzne (spalanie komórkowe). W mitochondriach ulegają spalaniu (utlenianiu) spożywane związki odżywcze: węglowodany tłuszcze i białka. W procesie utleniania komórkowego wyzwolona zostaje z tych związków energia słoneczna. Następnie jest ona przekształcona w uniwersalny związek będący przenośnikiem energii chemicznej oznaczony skrótem ATP (adenozynotrójfosforan). Wyzwolona energia wykorzystywana jest do pracy całego organizmu.

We współczesnej cywilizacji technicznej zbyt często człowiek narażony jest na różnorakie czynniki wywołujące stres, które zaburzają równowagę wewnętrzną organizmu. W toku ewolucji powstało szereg reakcji przystosowawczych, których celem jest utrzymywanie homeostazy. W niekorzystnej sytuacji, w stresie wyzwala się zespół reakcji fizjologicznych przygotowujących organizm do "walki" lub do "ucieczki". Jeśli w stresie kora mózgowa odbiera zagrożenie, oddech staje się głębszy aby dostarczyć większą ilość tlenu. Serce bije szybciej, podnosi się ciśnienia tętnicze krwi. Krew przemieszczana jest z jamy brzusznej do serca, ośrodkowego układu nerwowego oraz do mięśni. W przewodzie pokarmowym zostają zahamowane procesy trawienne. Z rezerw glikogenu z wątroby uwalniany jest cukier. Śledziona kurczy się i wyrzuca zgromadzone czerwone ciałka krwi. Z rdzenia nadnerczy wydzielana jest adrenalina. Poprzez te reakcje organizm przygotowany jest do pokonania niekorzystnej sytuacji.

Jeśli jednak w trudności przedłużają się i nie nastąpi odreagowanie, wszystkie opisane wyżej reakcje wyzwolone zostają na próżno i powodują rozregulowanie pracy narządów. Najistotniejsze jest to, że pogłębienie oddychania wywołuje hiperwentylację i spadek CO2. Ta sytuacja prowadzi do naruszenia podstawowego parametru homeostazy jaką jest równowaga kwasowo-zasadowej. Aby ją przywrócić organizm wyzwala mechanizmy buforowe. Jednak mają one swoje ograniczone działanie i nie zawsze są w stanie zrekompensować długotrwały spadek CO2, gdyż jego rezerwy w organizmie z czasem wyczerpują się. Powstaje w ten sposób alkaloza (zasadowica) z jej niekorzystnymi skutkami.

Hiperwentylacja, to oddychanie zbyt głębokie i intensywne, za duże w stosunku do chwilowego zapotrzebowania organizmu na tlen i dwutlenek węgla. Jest to stan zwiększonej ponad potrzebę wentylacji pęcherzykowej, która powoduje nadmierne wydalanie CO2 z obniżeniem jego zawartości we krwi (hipokapnia). Powoduje to powstanie alkalozy oddechowej (zasadowicy). W czasie hiperwentylacji szybkość wydalania CO2 jest większa niż jego powstawanie w toku przemiany materii. Hiperwentylacja powstaje łatwo, gdyż w powietrzu jest tylko 0,03 % CO2, a w krwi tętniczej powinien utrzymywać się stały poziom CO2 5,5 % (40 mmHg).

W życiu codziennym częściej mamy do czynienia z utajoną i trwającą długo hiperwentylacją (hiperwentylacja chroniczna), która przebiega w dolnych granicach normy (CO2 30-35 mmHg).

W klinikach najczęściej spotykamy się z ostrą hiperwentylacją lub z hipowentylacją wykraczającą zdecydowanie poza granice normy.

Ma to miejsce w przypadku ataku astmy, także przy różnych uszkodzeniach układu oddechowego. Identyczny stan można zaobserwować w panice, szoku lub wstrząsie. Pierwotna przystosowawcza reakcja organizmu w stresie pogłębiająca oddychanie zaczyna wywoływać odwrotny skutek. Zamiast wzmacniać, osłabia organizm. Zwykle hiperwentylacja jest mało uświadomiona. Z tego powodu łatwo dochodzi do częściowego niedotlenienia narządów i osłabienia metabolizmu. Aby przeciwdziałać jej niekorzystnemu wpływowi, wyzwalają się mechanizmy buforowe utrzymujące kwasowość organizmu w koniecznym wąskim przedziale stałego poziomu jonów wodorowych. Poziom jonów wodorowych w krwi tętniczej wyrażony jest w jednostkach pH. W normie powinien wynosić 7,40. Odpowiada to ciśnieniu parcjalnemu dwutlenku węgla w krwi tętniczej na poziomie 40 mmHg (5,5%). W krwi żylnej prawidłowy poziom CO2 wynosi 45 mmHg (6,5%), co odpowiada pH 7,35.

Trzeba jeszcze raz zaznaczyć, że nie cały CO2 jest usuwany przez płuca w czasie wydechu. I właśnie ta pozostała część CO2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Musi ona być utrzymana na stałym poziomie. Tworzy ona bowiem równowagę kwasowo-zasadową i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie narządów. Obecnie zakres norm CO2 uznany za prawidłowy, mieści się w przedziale 35-45 mmHg (5% - 6,5%). Normokapnia wynosi 40 mmHg. Poza tym zakresem mogą pojawić się zaburzenia. Jednakże już każde obniżenie CO2 (poniżej 40 mmHg) powoduje "nini" hiperwentylację. Wywołuje ona niepożądane skutki w organizmie, które jeszcze nie są wprawdzie chorobą, ale powodują niekorzystne objawy utrudniające życie. Mówi się wtedy, ze trzeba przeczekać, a wszystko przejdzie. Jeśli jednak obniżenie CO2 ma charakter chroniczny, pojawiają się wtedy objawy bardziej dokuczliwe określane jako zespół hiperwentylacji. Obserwuje się bóle w okolicy serca z uczuciem ściskania klatki piersiowej, duszność, stan płaczliwości i depresji, zawroty głowy oraz omdlenia. Pojawić się może również, uczucie nierealności, lęku, ogólnej słabości, wyczerpania i zaburzenia w widzeniu. Kołatanie serca, parastezje w kończynach górnych i dolnych, uczucie zimna kończyn, skurcze mięśniowe. Wzmożonej pobudliwości emocjonalnej towarzyszą zlewne poty ogólne lub pocenie się rąk. Zaburzenia w układzie trawiennym powodują bóle w obrębie jamy brzusznej, nudności i wymioty, biegunki lub zaparcia. Trudno opanować jest zaczerwienienie twarzy, uczucie suchości w gardle, utratę siły głosu. Chory często wędruje od lekarza do lekarza, a jego dolegliwości określane są jako psychosomatyczne. W rzeczywistości ich źródłem może być obniżenie poziomu dwutlenku węgla.

W życiu codziennym hiperwentylacja i towarzyszący jej zespół objawów najczęściej powstaje z przyczyn psychogennych (socjogennych). Jeśli trudności miną, organizm wraca do równowagi i przywrócona zostaje zdolność człowieka do wykonywania działań. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeśli osoba, która znajduje się w długotrwałej hiperwentylacji ma nawet drobne wady organiczne w obrębie układu oddechowego: krzywą przegrodę nosową, przerost trzeciego migdałka, słabe mięśnie brzucha, nieprawidłowy zgryz, nadwagę. Te wady powodują zmianę toru oddechowego z przewagą pogłębionego oddychania. Hiperwentylacja powstaje wtedy bardzo łatwo i nawet kiedy minie stres, utrwala się ze swoimi niepożądanymi skutkami. Początkowe zmiany funkcjonalne narządów pod wpływem hiperwentylacji zaczynają utrwalać się i przechodzą w zmiany organiczne.

Istnieją badania, które wskazują, że hiperwentylacja może w dużej mierze przyczynić się do powstania astmy, nadciśnienia, choroby wieńcowej, wrzodowej, cukrzycy, alergii oraz depresji. Pojawić się mogą także różne dolegliwości skórne. Alkalozie oddechowej towarzyszy więc różnorodna symptomatyka organiczna, neurologiczna i psychiatryczna. Niektórzy badacze wyliczają ponad sto jednostek chorobowych.

W hiperwentylacji chronicznej przebiegającej z poziomem CO2 niemal na granicy dolnego zakresu norm (30-38 mmHg), objawy towarzyszące hiperwentylacji mogą być na początku niezauważalne przez człowieka, tym bardziej, że niewiele osób ma pełną świadomość swojego sposobu oddychania. Kiedy objawy narastają, różne dolegliwości i złe samopoczucie przypisywane jest błędnie innym przyczynom niż hiperwentylacja. Natomiast zdrowie osób, które stabilny poziom CO2 na poziomie wyższym niż 40 mmHg odznacza się dużą stabilnością. Osoby takie nie będą mieć kataru, ani dolegliwości astmatycznych, czy alergicznych. Takich osób jest niestety mało.

Trudno jest samemu regulować oddychanie, gdyż w długotrwałej hiperwentylacji ośrodek oddychania, traci swoją czułość i nie reaguje odpowiednio na zmiany poziomu CO2 i pH. Organizm zamiast automatycznie dostosowywać oddychanie zgodnie z jego zapotrzebowaniem metabolicznym, pogłębia automatycznie oddech i zwiększa wentylację. To powoduje dalszy spadek CO2, a później i O2. Wtedy oddychanie pogłębia się na zasadzie zamkniętego koła. W wyniku hiperwentylacji zwężają się naczynia krwionośne w mózgu, co powoduje jego niedotlenienie. Zaburzone zostają wtedy stany świadomości. Osłabieniu ulega wola. Człowiek zaczyna kierować się emocjami. Włączają się starsze części mózgu. Myślenie, mówienie i ruchy stają się niekontrolowane. W skrajnym wypadku może nastąpić atak histerii i człowiek przestaje panować nad swoim zachowaniem i sposobem wyrażania się. Pojawia się wybuchowość, drażliwość i nadmierna nerwowość.

Pośpiech i napięcia wywołane przyspieszeniem cywilizacyjnym powodują, że niemal cały czas żyjemy w stresie i wykonujemy zbyt szybkie i intensywne wdechy i wydechy, prowadzące do hiperwentylacji. W wyniku skurczy oskrzeli oddech staje się spłycony. Powstaje wtedy mylne wrażenie, że różne dolegliwości mogą być wynikiem zmniejszonego oddychania. W istocie ich źródłem jest pierwotne nadmierne oddychanie, skutkiem którego jest spadek CO2 i towarzysząca temu zjawisku alkaloza ze wszystkimi zmianami organicznymi.

Obecnie poziom CO2 i O2 w krwi tętniczej można mierzyć przy pomocy gazometrii. Próbki pobiera się z krwi tętniczej, lub z mniejszą dokładnością z krwi włośniczkowej. Otrzymane wyniki można porównać z normą. Ciągłe nieinwazyjne monitorowanie gazów krwi możliwe jest także przy pomocy nowoczesnego kapnografu sprzężonego z pulsoxymetrem. Analiza otrzymanych wyników pozwala na bardziej obiektywną kontrolę oddychania. Coraz więcej badaczy widzi konieczność przeciwstawienia się niekorzystnym skutkom chronicznej hiperwentylacji. Powstają różne metody, których celem jest praca nad regulacją oddychania.



ZABURZENIA RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWEJ

Wpływ zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej na metabolizm



        „Zmiany stężenia jonów wodorowych w płynach ustrojowych, szczególnie w przestrzeni wodnej śródkomórkowej, wywierają wielki wpływ na aktywność różnych enzymów, zmieniają tym samym szybkość i kierunek różnych torów metabolicznych.

(...)

Wpływ zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej na czynność poszczególnych narządów.

(...)

Oddechowe zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej

(...)

Zasadowica oddechowa

Zasadowica oddechowa charakteryzuje się zmniejszeniem pCO2 spowodowanym hiperwentylacją. Hiperwentylacja może być następstwem:

a)    działania silnych bodźców nerwowych,

b)    podrażnienia ośrodka oddechowego przez toksyny endo- lub egzogenne oraz leki,

c)    hipoksji,

d)    zmian zwyrodnieniowych w o.u.n. lub,

e)    mechanicznej hiperwentylacji.



W obrazie klinicznym dominuje bogata symptomatologia neurologiczna i psychiatryczna. Oprócz leczenia przyczynowego należy stosować leki działające depresyjnie na ośrodek oddechowy.

***

Określenie. Zasadowica oddechowa jest to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, w którym dochodzi do pierwotnego zmniejszenia pCO2 uwarunkowanego hiperwentylacją. Ma ona najczęściej charakter ostry.

Etiologia i patogeneza. Hiperwentylacja może nastąpić pod wpływem takich czynników, jak:

a)    silne bodźce nerwowe (bóle, stany podniecenia, nerwica, asthma nervosum, działanie zimna, stany urazowe);

(...)

d) mechaniczna lub częściowo przez chorego zamierzona hiperwentylacja.

Spadek pCO2 we krwi (...). Hipokapnia jest ponadto przyczyną skurczu naczyń krwionośnych mózgu, prowadząc do niedotlenienia tego narządu. Niedokrwienie mózgu tłumaczy bogatą symptomatykę neurologiczną zasadowicy oddechowej. Zmniejszenie stężenia zjonizowanego wapnia w surowicy krwi może być przyczyną występowania napadów tężyczkowych.



Obraz kliniczny ostrej alkalozy oddechowej cechuje bardzo różnorodna symptomatyka neurologiczna i psychiatryczna, która nakłada się na objawy choroby podstawowej. Obserwuje się zaburzenia świadomości, stany zamroczenia, parestezje, zaburzenia mowy, objawy piramidowe, objawy tężyczki, zaburzenia rytmu serca itd. Objawy te występują często tylko przejściowo. Ich geneza nie jest dokładnie wyjaśniona. Częstość występowania poszczególnych objawów klinicznych w zespole hiperwentylacyjnym daje się uszeregować w następującej kolejności (wg Eichenholza):

1)    bóle w okolicy serca z uczuciem ściskania klatki piersiowej;

2)    duszność;

3)    stan płaczliwości i depresji;

4)    zawroty głowy;

5)    omdlenia;

6)    uczucie "nierealności";

7)    uczucie lęku;

8)    uczucie ogólnej słabości i wyczerpania;

9)    zaburzenia w widzeniu;

10)      nudności i wymioty;

11)      bicie serca;

12)      parastezje w kończynach dolnych i górnych;

13)      uczucie zimna kończyn;

14)      skurcze mięśniowe;

15)      wzmożona pobudliwość emocjonalna;

16)      zlewne poty ogólne lub pocenie się rąk;

17)      biegunki lub zaparcia;

18)      bóle w nadbrzuszu lub bóle kolkowe w obrębie jamy brzusznej;

19)      zaczerwienienie twarzy i uczucie suchości w gardle;

20)      drętwienie lub parestezje języka;

21)      utrata siły głosu.



Wśród wskaźników laboratoryjnych alkalozy oddechowej należy wymienić: wzrost pH krwi, spadek pCO2. (...) Badaniem elektrokardiograficznym stwierdza się obniżenie odcinka ST i spłaszczenie lub odwrócenie odcinka T. Badaniem elektroencefalograficznym stwierdza się w okresie napadu tężyczkowego pojawienie się wolnego rytmu o dużym woltażu, podobnie jak w napadach padaczkowych. W okresach międzynapadowych zapis jest prawidłowy. Wśród zmian hemodynamicznych należy wymienić zmniejszenie ukrwienia mózgu. W końcu warto wspomnieć o zwiększonej skłonności krwinek czerwonych do hemolizy. (...)

Leczenie alkalozy oddechowej powinno być przede wszystkim przyczynowe. (...)

Ośrodek oddechowy w zasadowicy wykazuje zwiększoną wrażliwość na wzrost CO2. (...)”[1]



--------------------------------------------------------------------------------

[1]  Franciszek Kokot, Gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa w stanach fizjologii i patologii, Warszawa 1998, PZWL , s.262 – 264.


















Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-02, 17:42:05
Witam!

A tak przy okazji dla ludzi o otwartym umyśle a tacy optymalni podobno są mam ciekawostkę. Tylko dla tych co znają angielski. Książkę o metodzie profesora Buteyko z Rosji. To jest o oddychaniu. Buteyko jest był tym dla oddychania co Kwasniewski dla jedzenia. Postawił wiedze o tej dziedzinie na glowie. Nawet podobnie byl ignorowany przez autorytety i szykanowany a jego laboratorium zniszczono. A wyleczył już miliony osób. Ksiażka jest dla mnie czyms rewelacyjnym. Tylko część o diecie (z resztą marginalna) nie wnosi nic nowego bo dieta akurat nigdy go nie interesowała. Ale myslę że gdyby połączyć jego metodę z dietą optymalną to efekty mogłyby być ciekawe. Jak ktoś jest zainteresowany to niech się zgłosi na email bartosek@op.pl . Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-03, 10:22:09
Nikt nie ma żadnego doświadczenia??


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-03, 22:32:17
Im więcej węglowodanów w diecie - tym większe zapotrzebowanie na tlen.
Takie są fakty.
Dieta niskowęglowodanowa - zmniejsza zapotrzebowanie na tlen.
Dieta tłusta leczy przy tym zmartwienia/nerwice- uspokaja.
Forum to czyta osoba optymalna(28lat), która przed dietą miała czas bezdechu - 1,5 min.
Po przejściu na DO ma czas bezdechy - 2 min 50 sekund!
Osoba chora ma duże zapotrzebowanie na tlen, warto mieć mniejsze.Piszę o tym w swojej książce.



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-03, 23:18:01
Witam!

Wreszcie cos bardzo ciekawego. Czas bezdechu. Co to jest dokladnie? Czas na jaki mozesz zatrzymac oddech? To bardzo podobne do CP ( Control Pause) wspomnianego profesora Buteyko tylko ze on zalecal mierzyc to po wydechu i tylko do pierwszego uczucia dyskomfortu i stad wartosci sa inne. Ja zaczynalem z CP 5 a teraz po cwiczeniach oddechowych mam kolo 20-30 ale to nadal malo. Powinno byc 45 a 60 to juz super a sa ludzie z 2 minutami i i wiecej. Wtedy na pelnym wdechu na sile to mozna z 6 minut wytrzymac bez specjalnego przyduszania sie. Napisz cos wiecej prosze. Wiem juz ze dieta niskoweglowodanowa, ale czy normalna dieta optymalna czy w tym wypadku zupelnie wywalic weglowodany. Z drugiej strony ketoza to obciazenie dla organizmu. Czyli ile w koncu. Mam 191 cm i waze 82 kilo w tym calkiem sporo miesni i malo tluszczu. Robie troche aerobow i troche(rower, spacery) kulturystyki ale ostatnio bardzo delikatnie przez te chorobe. Troche tez wysilku umyslowego bo studiuje. W najgorszych momentach niepokoju i depresji biore lexotan (benzodiazepina - psychotrop krotkiego dzialania), nie wiem czy  to sie jakos krzyzuje z dieta. Wiem ze Przy DO dzialanie roznychlekow moze sie zmieniac. Biore tez lokren na nadcisnienie od wielu lat i ostatnio flonidan bo mialem pewne uczulenie skorne. Mozesz poleci cos wiecj o diecie. Ilosci weglowodanow, tluszczu i bialka. Ja jem  dwa posilki i wcale nie jestem glodny. Przestarzegam diety w tej chwili. Zoltka jaj, smietana, karkowka, oliwa z oliwek , pasztet, majonez i ziemniaki albo brokuly jako weglowodany to teraz moje glowne pozywienie. Poradz mi cos wiecej prosze. I jak sie ksiazka nazywa dokladnie. Chetnie ja kupie? Mozna zamowic w necie albo jest ogolnie dostepna w ksiegarniach. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-04, 13:47:39
I jeszcze co z prądami selektynymi? Mogą pomóc? Muszę coś wreszci z tym  zrobić zanim się uzależnię od tego Lexotanu albo wykończę.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-04, 14:28:10
Chciałbym prosić o jak najwięcej rad i propozycję diety. Ja potrafię jej przestrzegać bardzo restrykcyjnie.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-04, 17:06:34
Im więcej węglowodanów tym więcej potrzeba tlenu do trawienia czyli tym więcej organizm oddycha. A czy jest też różnica w rodzaju węglowodanów. Im bardziej złożone tym lepsze. Wiecej tlenu potrzeba aby rozłożyć cukierki niż ziemniaki?? Pozdrawiam i naprawdę proszę o jak najwięcej konkretnych rad bo ta choroba mnie wykańcza.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Makot-ka 2006-08-04, 19:28:46
Jedź w dolinę Hunzów. Zjesz optymalnie (sery, masło, śmiatana, jajka, nieco mięsa, a uzupełnieniem węglowodanów - suszone morele), a i ciśnienie parcjalne tlenu jakby tam minejsze.
A może taniej zastosować kurację tlenkiem węgla? - wystarczy powdychać przydrożne spaliny :?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-04, 21:31:32
Niestety ta druga kuracja raczej nie pomoże. Najgorsze jest to, że jeszcze nieudało mi się znaleźć w Polsce nikogo kto by się orientował w temacie.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-05, 19:06:46
MarcinB,
A co za różnica czy CP po wydechy czy po hiperwentylacji.Czas ma się wydłużać.
Jest jeszcze próba - czas fonacji. Liczenie sekund śpiewanego aaaa.....
Wszystko to testy wydolnościowe i... trening.
Znajomy znajomego (obaj na stałe mieszkają w RPA) ma czas bezdechu 7 minut. Jest naczelnym szamanem wioski.
T dla Ciebie od 165-255g na dobę.
W - 45-85g na dobę.Przy większym spożyciu wzrośnie zapotrzebowanie na tlen.Po dłuższym przebywaniu na DO czas bezdechu powinien być dłuższy.
B- 45-85g na dobę. Zależy jak bardzo "przedawkowywałeś węglowodany". U osoby na dużym pastwisku zapotrzebowanie na białko początkowo jest bardzo duże.
Nawet 1,6/kg m.c na dobę.
Leki uspokajające? - wolalabym zlecać ...czekoladę gorzką, łososia, śmietanę itp. Jakieś tłuszcze.
Nadciśnienie na DO nie ma. Jeżeli jest to winne są mleczne (do rotacji) lub słone mielonki i inne napakowane glutaminianem sodu produkty(Wegeta, szynka, kiełbasy).
Nadciśnienie wraca również gdy "przemycamy" do DO pół kromeczki chleba/bułki codziennie.
Flonidan, skóra - w mojej książce - dostępnej wszędzie możesz przeczytać o truciznach dla skóry.W dziale leczenie chorób dietą.
Prądy w tej dolegliwości - nie mam doświadczenia, ale z tego co wiem sugerowałabym, te o działaniu uspokajającym- PS na głowę 15-30min, 10x, do 6mA.
Może ktoś jeszce się wypowie.
Niestety prądy mnie "kopią". PS na ręce o natężeniu 2mA odczuwam jako b. nieprzyjemne mrowienie i dopiero po 10 min. mogę zmienić na 4mA.Może ktoś z optymalnych skomentuje. Może Toan?
Węglowodany lepsze złożone (ziemniaki, kasza gryczana).Warzywa są O.K. Z kaszą gryczaną łatwo "przedawkować". Zapotrzebowanie na W na diecie ze śmietaną i masłem i serami jest mniejsze niż na diecie i innymi tłuszczami.
Zbynek, sprawdz np. u Siebie, czy zapotrzebowanie na W na diecie optymalnej bez mlecznych np. 8 dni może wynieść 0. Wg mnie jest bardzo trudno.Po pierwsze uzależnienie/uczulenie od mlecznych daje nerwicę na siódmą dobę. Trudno ją przejść.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-05, 21:35:59
Witam!

Jest różnica niewielka ale to już jutro opiszę jak będę miał szybszy net. Wogóle jutro wiele napiszę. Na razie dziękuję. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-06, 10:00:48
Wykonaj czasy CP (Twoje badanie ma być porównywalne) godzinę po posiłku z jajecznicy na smalcu, po karczku na smalcu/z grilla, po rybie wędzonej/smażonej bez panierki i po czekoladzie gorzkiej i po...śmietanie. Poinformuj furum.
Efekty zmiany diety na niskowęglowodanową, tłustą będą widoczne najszybciej po trzech dniach.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-06, 11:58:43
Witam!

Dzis mnie pech troche przesladuje. Wracajac z dzialki do Warszawy widzialem smiertelny wypadek ze skasowanym samochodem i strasznei to na moje samopoczucie podzialalo. Wykonam wspomnine testy ale moze nie dzis bo to kiepski dzien w wyjezdzam na tydzien za granice wiec potem podam wyniki. W kazdym razie zywie sie optymalnie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-06, 12:10:27
Wyślę Pani więcej materiałów na temat hiperwentylacji to będzie mi Pani mogła lepiej pomóc. Pójdą przez www.yousendit.com bo sa za duze na zwykly mail. To przyjdie mail z linkie do sciagniecia. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-06, 13:43:03
Jeszcze mam pytanie czy te ilośc węgloodanów co mam zjadać to jak najlepiej? Razem z posiłkami z tłuszcze i białkiem czy oddzielnie? I jak często wogóle jeść . Ja osobiście z reguły jem dwa razy (dośc późny obiad i nie jem kolacji). Czasem trzy. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-06, 13:56:33
Jakby kogoś interesował temat to więcej informacji. Jest tez o astmie, rozedmie pluc, uczucleniach itp.

http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=4D9D698A442D1CC2


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-06, 14:15:17
Z tymi węglowodanami - jak chcesz.
Jak jadam 1 posiłek dziennie to jadam wszystko(BTW) na raz.
Kiedyś byłam zwolenniczką diety monotematycznej (jeden posiłek z jednego produktu), prowadziła do diety rozdzielnej.Jest to "metoda dziecięca".
Tak odżywiałam się przez 31 lat.
Teraz od wydania artykułów i książki Kwaśniewskiego jestem za dietą tłustą.
W - liczy się dawka, nieważne czy 2 czy 5 razy dziennie. Choć jest tyle przyjemności innych niż jedzenie...
Wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na W!
Wysiłek pomaga strawić nadmiar W!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-06, 15:30:37
Witam!

Oddechu dzis nie jestem w stanie ob iektywnie sprawdzic  bo jest zbyt duzo innych czynnikow ale czekolada mnie nie uspokaja raczej. Zółtka lub smietana bardziej ale zaraz po zjedzeniu mam wydzielanie sluzu  nosa. W sumie taka sama woda ale od razu jak zjem to mam katar a to podobno oznaka wiekszej wentylacji. Podobno przez wydielanie tego sluzu organizm broni sie przed wieksza utrata Co2. I jak to jest z ta czekolada? Przeciez to weglowodany. Z reszta ja slyszalem ze kazde trawienie nie wazne czego poglbia oddychanie bo wymaga energii. Podobno przez pierwsze pol godziny jest lepiej a po jakis 2 godzinach oddcyahnie sie poglebia. Sprawdzilbym to kiedys ale bardzo ciezko wyeliminowac wsystkie inne czynniki typu stres, ruch fizyczny, leki itp. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-06, 15:55:04
Nie powinno być wydazielania w nosie po żółtkach, po karczku, po warzywie gotowanym(np.pomidory) ze smalcem, PO TRZECH DNIACH diety niskowęglowodanowej BEZ ZBÓŻ(żyto, pszenica, ryż, kukurydza, jęczmień, owies, proso)! MINĘŁY JUŻ TRZY DNI DO( dieta optymalna jest bez zbóż lub co jakiś czas z niewielką ilością zbóz)?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 10:33:46
Witam!

Odpowiedz specjalisty na pytanie dlaczego mierzy się po wydechu i dlaczego jest to bardziej miarodajne.

"CP is a method to measure your CO2 tolerance: if you measure it after a in breath your lungs are full of air so there is change between blood and alveoli, so CO2 can go out blood. "

I moje pytanie z innej beczki. Czy węglowodany najlpeiej  zjadać oddzielnie czy razem z posiłkami np ziemnika do karkowki? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 10:45:20
Nie jestem w stanie ocenic obiektywnie wplywu jedzenia na okres bezdechu. ZA duzo czynnikow sie miesza. Stres, zajecia, rozmawianie , wysilek fizyczny, emocje to wszystko wplywa na oddychnie wiec trudno cokolwiek ocenic. Ale jak na razie zauwazylem ze po czekoladzie nie widze uspokojenia. Lepiej po zoltkach i smietanie ale za to po nich mam od razu sluz z nosa. Taki wodny katar. Z reszta ja to mam zawsze prawie po jedzeniu. Zjem i od razu katar. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 11:28:00
Witam!

Sorry, że czasem pisałem kilka razy to samo ale dopiero teraz skumałem jak działa to forum i że automatycznie wgywa się pierwsza strona a nie ostatnia jak zwykle dlatego ciągle myslalem ze niektore moje posty nie zostaly zamieszczone i pisalem to samo. Jestem juz dluzej na DO niz 3 doby. Mysle ze z tym sluzem to nie pojdzie tak szybko bo to akurat mialem cale zycie. Ale jest chyba troche lepiej. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 11:32:51
Wogóle nie jem żadnego pieczywa??

W sumie je najczęsciej tak.
Rano cztery zółtka z majonezem, łyk oliwy z oliwek i trochę smietany 30% rzadkiej do popicia.

Obiadokolacja
Jakiś kotlet typu karkowe albo schab czy jajka sadzone a do tego ziamniak i pomidory. Jakis sos na smietanie lub popijam smietaną. Ostatni posilek kolo 17-18 a czasem nawet wczesniej.
Pije tylko wode mineralna niegazowana i nie pije pol godziny przed posilkiem i 2 godziny po posilku. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 11:58:31
To o tym piezywie to było stwierdzenie. Jakos tak przez przypadek napisało mi się znaki zapytania. Nie jem nic takiego. Zadnych ciast, ciastek, bułek itp. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-07, 12:44:03
Witam!

Ostatnio też bardzo często mam czkawkę? Czy to o czymś znaczy?? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 01:33:25
Witam!

Zapoznała się juz może Pani z wysłana przeze mnie książką? Ciekawy jestem opinii. Moim zdaniem to odkrycia prof Buteyko sa niemniejsze niz dr Kwasniewskiego.
I druga sprawa wspominała Pani, że ma najomego szamana który ma czas bezdechu około 7 minut. Jeśli to co pisze Buteyko jest prawdą to powinien być on bardzo zdrowy, odporny na wszelkie trucizny , infekcje itp i potrzebować okołop 2-3 godzin snu dziennie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 13:20:41
Jeszce co do picia mam pytanie. Piję tylko niegazowaną wodę mineralną. Ile mniej więcje litrów mam wypijać. Biorąc oczywiście pod uwagę że bywają upały. POzdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 15:23:41
Witam!

Jeszcze mam pytania jednak. Opracowanie Franciszka Kokota które tu wkleiłem na początku to jedyny tekst o polsku jaki udało mi się znaleźć o alkalozie oddechowej. Jest w nim mowa o tym że leczy się przyczynowo ( no i ja tak własnie robię - dieta Kwaśniewskiego i technika oddechowa Butyko) i podajac leki działające depresyjnie na układ oddechowy.
Co to są a leki. Nie mogę znaleźć w internecie. Jedyne jakie znam to benzodiazepiny. One faktycznie obniżają oddychanie ale one są cholernie uzależniejące a obniżenie oddcyahnia jest u nich jakby nawet nie głownym celem bo głownym jest dziłanie na jakiś tam ośrodek GAPA. Ja je w najgorszych momentach biorę żeby przetrzymać bo przy głebokiej alkalozie stany psychiczne na skutek niedotlenienie mózgu są takie że człowiek się boi że zwariuje. ALe może są jakieś inne leki działające w ten sposób na układ oddechowy a nie psychotropowe które by były lepsze na najgorsze momenty. MOże Pani coś jako lekarz o tym wie a jak nie to pewnie zna Pani wielu lakarzy i może ktoś coś będzie wiedział.

I druga sprawa. Jako że ten  profesor Kokot wydał mi się jedyna osobą zooirentowana w temacie hiperwentylacji i alkalozy to chciałem się z nim jakoś skontkatować . Przeszukłame pół internetu i ni cholery żadnego maila , telefonu itp. Wysłałem kupe maili i nic. Może ktoś jest biegły i ma pomysł jak znaleźć takiego człowieka żeby nawiązać z nim kontakt? Przez jakieś urzędy państwowe może? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 15:26:56
Jutro rano wyjeżdzam i nie będzie mnie tydzień. Nie wiem czy będę miał dostęp do netu. Jeslibym więc nie odpowiadał to nie znaczy że olałem sprawę tylko że mnie nie ma i będę za tydzień. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-08, 17:14:38
Ten szaman jest naczelnym kilkunastu wiosek i potrafi to co piszesz i potrafi jeszcze inne "potrafi cuda na kiju".
Wydłużajmy czas bezdechu!
Nie znam adresu mail. Kokota.
To to zwiększa zapotrzebowanie na wodę (nawet w Tropiku) zwiększa zapotrzebowanie na tlen!
Już się biorę za książkę Butyko! Niestety moja jest tylko o tym jak dietą wydłużać CP. Czekamy na efekty po przyjeździe!?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 17:27:57
No tak to wiem, że zapotrzebowanie na wodę i zapotrzebowanie na tlen ida w parze. Ale to chyba nie oznacza żeby ograniczać jakos picie wody?
Na początek polecam książkę którą wysłałem na samym początku Arotura Rhakimova. Dla kogos z wyksztalceniem medycznym i dobra znajmoscia angielskiego moim zdaniem rewelacja. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 17:30:27
Jadę do Hiszpanii i tam bedę miał bufet jakos posiłki. Czyli diete bedę się pewnie strał trzymać jakos na jajkach , oliwie z oliwek i może jakimś boczku albo bekonie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 18:02:37
A jeszcze jedno. Kupiłem sobie ksiązke Kokota. Jesli chodzi o leki to oddech obniza sie barbituranami i pochodnymi morfiny czyli chyba juz lepsze te benzodiazepiny. Przy okazji dowiedzialem sie ze jako małe dziecko mialem czesto drgawki i dwa lata we mnie walili luminal bez przerwy. Mialem tez problemy z oddychaniem po porodzie a potem gdzies do 10 roku zycia zapalenie zatok co miesiac i ladowali we mnie kupe antybiotykow. Raz też zapalenie sitowia. Ogolnie bylem "kawał chlopa" .Potem troche sie wzmocnilem jak sie zaczalem interesowac relaksacja i kulturystyką. Wydaje mi sie ze cale zycie mialem tendencje do hiperwentylacji a tymi eksperymentami z glebokim oddcyahniem tylko sie wprowadzilem w skrajnie gleboką alkalozę oddechową.
A tak przy okazji na marginesie to ja mam też syndrom Gilberta. Czy to ma jakieś znaczenie dla diety kwasniewskiego??
Co do nadcisnienienia to juz w sumie nie mam . Bralem przez wiele lat micardis i lokren(betabloker) . Teraz po Buteyko i na Kwasie nie mam nadcisnienia. Micardis juz dawno wywalilem i nie widze zmiany ale z lokrenem jest gorzej. Cisnienie jest nawet troche ponizej 120 /80 ale lokren to beta bloker i dziala nie tylko na cisnienie. On tez hamuje lęk. Jak go wywalilem to po paru dniach chcialem uciekac przed wlasnym cieniem i czulem jakbym dostal zastrzyk z adrenaliny w serce wiec na razie caly czas go biore ( pol tabletki). Jak wyleczę tę hiperwentylację to go odstawię. Nie mam bardzo nieskiego cisnienia. Mam tez uczulenie na jad os itp.
Nie tak latwo sie pozbyc tej hiperwentylacji. TO jest nawyk na cale zycie. Wg Orra to moze byc po zachlysnieciu powietrzem przy pierwszym oddechu po porodzie. Mozliwe ze u mnie tak bylo. Nie pamietam:))
Mam tez ksiązkę Louise L Hay Mozesz uzdrowic swoje zycie i ona twierdzi ze za hiperwentylacje jest odpowiedzialny wzorzec myslowy "Lęk przed zyciem" i zaleca afirmowac " Jestem bezpieczny w kazdym miejscu wszechswiata. Kocham i szanuje samego siebie. Ufam procesowi zycia". Nie wiem czy kojarzy Pani Louise L Hay. Jesli nie to tez mam w pdf i polecam. TO ona stworzyla slynna tabele psychicznych powodow fizycznych dolegliwosci. Tez ciekawa lektura.
No i teraz tez biore sie rownolegle z Pani ksiazka , ksiazka Kokota za The Feeling Good Handdbook David Burns'a. To jakis koles ktory byl jednym z prekursorow terapii kognitywno-behawioralnej. Moze to pomoze.
W sumie to i tak z czasem jest coraz lepiej tylko po prostu juz nie mam sily byc chory. Ale na poczatku to ja mialem okres bezdechu chyba kilka sekund i czulem jakby mi cos w mózgu płonęło. Ta hiperwentylacja to jest straszne wyzwanie. Przed lekturą wyslanych ksiazek Buteyko polecam te dwa linki ktore dalem na samym poczatku. Z reszta jest duzo cieawych. Wystarczy wpisac - hyperventilation syndrome w google. Pozdrawiam



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 18:15:22
Tak w sumie to najbardziej chce mi sie pic po myciu zebow a mam nawyk mycia ich po kazdym posilku. Samego plynu tak nie potrzebuję:)
Mam też trochę krzywy kregosłup, lekką wadę wzroku, jakieś tam niewielkie zrosty na nerkach, hemoroidy i to chyba wszystko. Więcej chorób nie pamiętam. Jak pieknie być młodym.
W innym miejscu ktos z optymalnych polecil mi jesc farsz z plucek wieprzowych jako ze choroba jest w plucach to moze pomoze na ich reeneracje. Co Pani o tym mysli.

I jeszcze jeden link. Forum Buteyko. Ludzie z calego swiata leczacy tym najrozniejsze choroby jak astma , rozedma , deperesja , egzema, refluz, chroniczne zmeczenie, zapalenia zatok, cukrzyca, nadcisnienie. Cos jak to nasze tu tylko ze nie o diecie a o oddychaniu.

Tylko cholernie wielkie i niewygodne w przeszukiwaniu.

http://health.groups.yahoo.com/group/buteyko_supportgroep_nl/

Z resztą w goole też mozna wpisac Buteyko i znajdzie duzo ciekawych stron.
Mysle ze mozna uzyskac niezle efekty stosujac optymalne oddychanie i optymalne odzywianie jak się jeszcze posiądzie trche wiedzy o podswiadomosci i dzialaniu umyslu. Zapraszam do lektury
Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 18:19:15
http://health.groups.yahoo.com/group/buteykosupportgroup/

Przez przypadek dalem link w jakims dziwnym jezyku:)))) Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-08-08, 19:22:24
Forum yahoo rzeczywiście niewygodne w obsłudze, ale po rejestracji wszystkie nowe wiadomości trafiają na maila. Poza tym wypowiadają się osoby z całego świata i jest dużo większa możliwość otrzymania fachowej porady.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-08, 20:55:23
To fakt. I milion tematów tam jest:)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-08, 21:28:11
Wszystkie wymienione książki o psychoterapii znam(Hay, Silvy, NLP i inne). "Cuda na kiju" też widziałam.
Psychoterapia doprowadza do uzyskania przeważającego rytmu alfa w mózgu.
Dietą tłustą też doprowadza się do tych warunków (działanie uspokajające tłuszczów).
Na sniadania w sierpniu Tunezji jadałam pomidory, albo boczek, albo jajecznicę i 4 herbaty(po200ml).
Obiady zwykłe (mięso, warzywo, ziemniak, sos, olej) + kawa.
Zapotrzebowanie na wodę na takiej diecie miałam do litra na dobę ( plus te pomidory i warzywo do obiadu) w sierpniu w tym kraju.
Jak się najadłam cukrów (zboża, śmietana) zapotrzebowanie wzrastało do 2 litrów wody na dobę( w sierpniu), 163cm, 55kg.
Nie jest prawdą, że trzeba pić i pić i pić w Tych krajach. Wystarczy być na zdrowej (w miarę) diecie. Nie trzeba wtedy "rozcieńczać" trucizn.



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-09, 09:04:27
Katar oznaką większej wentylacji?
Tylko gdy ustępują dolegliwości z zakresu kręgosłupa piersiowego!
KATAR czy poranne oczyszczanie nosa jest PATOLOGIĄ!
Ustępuje w 99,99% najdalej PO trzech dniach Diety Dobrych Produków (Optymalna z rotowanymi mlecznymi co 7 dni).
Po czym występuje czkawka? Zwykle, jak obserwuję, zjedzone było w nadmiarze.
Są miejsca w kraju gdzie leczą postami i ograniczają do tej kuracji picie wody do 0,5 l na dobę.
Są tacy, którzy świadomie zmniejszają ilość wody dobowo - uzyskując w ten sposob zmniejszone zapotrzebowanie na tlen i w ten sposob "optymalizują" pożywienie.
(dieta zmienia się na bardziej właściwą). Tak ekstremalne metody postępowania wymagają, moim zdaniem, konsultacji lekarza.
Po trzech dniach postu na wodzie, ani po trzech dniach postu na samych warzywach nie wytworzyły mi się kamienie w pęcherzyku żołciowym.
Gilbert będzie "mniej widoczny", kdy zaopatrzysz organizm we właściwy materiał energetyczny(tłuszcze).Bilirubina powinna być o.k., gdy nie będzie kataru porannego, ani potrzeby oczyszczania nosa. Luminal i wogóle większość leków uspokajających (w niskich dawkach) normalizuje bilirubinemię.
Hiperwentylacja. NIE MA nawyków na całe życie!
Płucka? - jak lubisz. Ale przeczytasz to dopiero za tydzień.
Ewa Bednarczyk-Witoszek


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-10, 10:40:04
Buteyko,
Absolutna rewelacja.Żadnej medycyny nienaukowo-bezwiedzowej.
Same gołe, czyste, logiczne i proste aż do bólu fakty.Koncerny farmaceutyczne nie sponsorowaly badań.Nic o lekach.
ZASADA:CO2 katalizuje uwalnianie 02 z hemoglobiny (efekt Bohra).Niskie stężenie CO2 wywołuje skurcz naczyń(przy hiperwentylacji), słabo sprzyja uwalnianiu 02 w tkankach.I odwrotnie wyższe stężenie CO2 - SPRZYJA UWALNIANIU TLENU Z HEMOGLOBINY. Tkanki są zatem lepiej dotlenione!Wydłużajmy zatem czas bezdechu, a tlen ten w ciele i tlen wdychany(butle z tlenem, ozonoterapia) będzie lepiej wykorzystany.Niższe stężenie CO2 koreluje (wprost proporcjonalne) z wysokim cukrem, wysokim LDL(zły chol.),wysokim pulsem, niskim poziomem wapnia zjonizowanego(osteoporoza),wyższym stężeniem kwasu mlekowego i wyższym stężeniem kwasu pirogronowego(trucizna tkankowa;powstaje tylko z glu, aminokwasów glukogennych,produktow mlecznych), niskim Na+, wysokim Cl-. Małe tkankowe natlenienie obserwuje się w tkankach nowotworowych i zapalnych. ZALETY: wydłużanie wstrzymywania oddechu jakąkolwiek metodą(B. opisuje wiele metod i standaryzuje je) leczy wszystkie choroby naczyniowe (nawet zaparcie jest opisywane u niego jako skurcz naczyń j. grubego i objawem jest m.in. krotki czas bezdechu).Im bardziej chora osoba, tym krótszy czas bezdechu. Podaje nawet rokowanie co do przeżycia w ciężkich chorobach w zależnożci od ciśnienia parcjalnego CO2 we krwi. Podaje, że test jest podstawą kwalifikacji pilotów am. do pracy.Mnóstwo powołań na badania.
Moje uwagi:
Wg w/w opisu Butyko(poparte badaniami) logika kieruje do diety niskowęglowodanowej, tłustej.
WADY: Propagator - okulary minus ok.10dpt (wady w kręgosłupie szyjnym i lędzwiowo-krzyżowym lub systemie naczyniowym tych okolic).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-16, 23:53:26
Witam!

Już wróciłem. Biorę się teraz rzetelnie za dietę. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-17, 02:24:51
W sumie dobrze by było to rozpropagować bo myslę że w połączeniu z dietą optymalna może dać świetne efekty. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-17, 18:14:06
Witam!

Mam pytanie. Czy można żuć gumę miętową bez cukru czy może ona też szkodzi na żołądek. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-08-17, 19:38:04
Przeczytaj ten drobny nadruk na opakowaniu gumy, a sam sobie odpowiesz na pytanie!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-18, 01:53:15
O bleeeeeeeeeee. Że też na to nie wpadłem. To chyba koniec z gumą. A czytałem że pomaga na refluks bo wzmaga łykanie śliny i powoduje że ta ślina oczyszcza przełyk. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-18, 02:36:02
Odnośnie wady wzroku Buteyko o to co mi odpowiedzieli na forum. Ten Rakhimov tto autor tej najbardziej naukowej książki . Pozdrawiam


Hi
I have asked Artour Rakhimov about this two years ago.
He said that your eyes doesn´t react on higher CO2.
More about this kind of things you should find in the archive
Nearly all reasonable questions about Butheyko and his theory has
been asked already and discussed in the group. Where we are now
13000 postings or more?
greetings.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-19, 17:20:15
Jeszcze odnosnie oczu.
Szczerze to dla mnie troche zbyt trudna angielszczyzna:)

At the level of the eyeballs our seeing is a muscular apparatus.

There are the six extraocular muscels, the EOMs, directing our gaze by
swivelling the eyeballs.

And there are the three intraocular muscles, the IOMs, regulating the
input of light by adjusting the opening of the pupilla and by shaping
the crystalline body (the lens) providing us with a well defined image
(acuity) at any distance between infinity and the tip of our nose.

There is no way CO2 CANNOT influence this muscular arrangement.

Also, glasses will affect a number of muscular pathways throughout
the minding body.
Any lens before the eyes will distort the perception of space and
therefore of time and therefore influence a person's decision making,
Professor Buteyko's not excluded.

Via the sphincter muscle system there are important functional links
between breathing and the IOMs.

Our way of breathing directly influences our eyes and vision via the
autonomic nervous system - the ANS.



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-20, 12:32:06
"Widzenie zależy m.in. od mięśni gałki ocznej.
6 mięśni zewnetrznych - fiksują obraz.
3 mięśnie wewnątrzoczne - weryfikują ilość wpuszczanego światła.
CO2 w ŻADEN SPOSÓB nie wpływa na stan tych mięśni."
I TU SIĘ NIE ZGADZAM!
JEDZENIE/ODDYCHANIE/ILOŚĆ POBIERANEJ WODY skutkuje we wszystkich naczyniach, a zatem w mięśniach również.
Wielkość tych mięśni (SĄ MAŁE) nie sprzyja leczeniu natychmiast (szczególnie jeżeli choroba drobnych mięśni trwa długo).
IOM - mięśnie wewnątrz oka.
EOM - mięśnie zewnętrzne oka.
"Poprzez system mięśni zwieraczy istnieją funkcjonalne połączenia między oddychaniem i IOM.
Oddychanie bezpośrednio wpływa na soczewkę poprzez autonomuczny system nerwowy."
Nie wiem kto to pisał po angielsku, ale - istnieje wyraźny brak logiki.
W książce Buteyko tych braków logiki nie znalazłam.
Rozwiązaniem jego znacznego defektu dpt jest to, że nie jest na Optymalnej!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-20, 12:39:10
Ktoś na forum Buteyko, nie wiem na ile kompetentny. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-08-21, 16:34:41
Zastanawiam się dlaczego (inne publikacje,obserwacje) Buteyko kwalifikuje
1.zdrowych : BHT np. 72s(MP-49s), śpią 5-6 godzin, NIE PAMIĘTAJĄ SNÓW, budzą się żeścy i wypoczęci.
2.pozostałych - o gorszych parametrach, którzy PAMIĘTAJĄ SWOJE SNY, śpią dłużej, budzą się zmęczeni.
BHT - czas bezdechu po normalnym zatrzymaniu oddechu,
MP - czas bezdechu po normalnym, swobodnym wydechu.
Chodzi mi o to: dlaczego(preferowane medyczne tłumaczenie) - im zdrowszy - tym gorzej pamięta swoje sny?
Zapamiętywanie snów to, jak wiem,  sprawa treningu. Do jakiego stopnia?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-21, 18:44:51
Mnie tez to bardzo zdziwilo. Zwlaszcza ze wydaje sie jakby im wiecej sie pamieta tym wieksza swiadomosc mozgu czyli na plus. Tym bardziej biorac pod uwage takie zjawiska jak LD np. ALe z drugiej strony moze to nie chodzi nawet o to zeby pamietac tylko o to zeby bylo jak najmniej tej fazy REM a jak najwiecej NREM w ktoreaj mozg pracuje na najnizszych obratach i wypoczynek jest najglebszy. Mysle ze to bardzo skomlikowana sprawa i Buteyko nie zbadal tego do konca. Trzeba by wiecej o snach poczytac. Pamietam ze kiedys byla taka ksiazka Tybetanska Joga snu i snienia. Moze tam cos bedzie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: aratorn 2006-08-23, 09:43:01
Cytuj z: lekarka 2006-08-21, 16:34:41
Zastanawiam się dlaczego (inne publikacje,obserwacje) Buteyko kwalifikuje
1.zdrowych : BHT np. 72s(MP-49s), śpią 5-6 godzin, NIE PAMIĘTAJĄ SNÓW, budzą się żeścy i wypoczęci.
2.pozostałych - o gorszych parametrach, którzy PAMIĘTAJĄ SWOJE SNY, śpią dłużej, budzą się zmęczeni.
.......................Chodzi mi o to: dlaczego(preferowane medyczne tłumaczenie) - im zdrowszy - tym gorzej pamięta swoje sny?


Witam.
Raczej niemedyczne wytłumaczenie:
W fazie REM następuje regeneracja mózgu i całego układu nerwowego. Innymi słowy po NREM (od 1 do 4) służącemu odpoczynkowi fizycznemu, następuje faza odpoczynku psychicznego. Wtedy również pojawiają się marzenie senne. Jak twierdzą niektórzy specjaliści od analizy snów, stanowią one skutek nierozwiązanych problemów życiowych i chorób. Chodzi prawdopodobnie o to, że zabierają one część fazy REM zmuszając mózg do pracy i uniemożliwiając mu odpoczynek. Ten odpoczynek jest niezbędny do regeneracji pamięci, uczenia się, koncentracji i dobrego samopoczucia. Innymi słowy-osoby śniące nie odpoczywają psychicznie w dostatecznym stopniu. Dlatego mogą się budzić rozdrażnione i zmęczone. Wychodzi na to, że osoby zdrowe i z poukładanym życiem, marzeń sennych nie powinny mieć.  :lol:
Ciekawe jest natomiast, że zmieniają się proporcje pomiędzy łączną długością obu faz. O ile u noworodka stosunek ten wynosi niemal 1;1, to z wiekiem maleje na niekorzyść REM.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-08-23, 17:24:04
Ja, na chłopski rozum, uważam, że skoro w czasie snu podswiadomosc pozbywa sie wszystkich stresów, mocnych przezyć i drążących lęków, to nie po to, zebyśmy przezywali je jeszcze raz we śnie. Po co międlić temat jeszcze raz we śnie, to męczące. :))


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-25, 02:12:35
Witam!


Mam problem z innej beczki. Mam kumpla ktory ma 23 lata i cale zycie mial malo wlosow na glowie. Mozna je dzis juz chyba policzyc i mimo ze łyka piguły to i tak mu wciąż wypadają . Jak tak dalej pójdzie to do 25-26 lat będzie zupełnie łysy. Czy dieta optymalna może pomóc? A poza tym interesują mnie wszystkie inne metody medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. A także jeśli dieta może pomóc to mechanizm wypadania włosów i łysienia i wogóle jak to działa i dlaczego sieta ewentualnie to naprawia. Lekarze mu powiedieli że to genetyczne i on w to wierzy bo jego dziadek też tak miał. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: toan 2006-08-25, 08:35:08
Cytuj z: MarcinB 2006-08-25, 02:12:35
Lekarze mu powiedieli że to genetyczne...


Lekarze niestety nie znają przyczyn większości chorób. Ja powinienem mieć znacznie gorzej (choć nie mam) niż twój kolega, bo mój Tatko zaczął łysieć w wieku lat dwudziestu dwu, ale po sześćdziesiątce - jak nie mógł przejść spokojnie ulicą w Ciechocinku i nie tylko, to włosy mu gwałtownie "odrosły" dla niepoznaki i tak mu zostało do dziś, bo się przyzwyczaił. Niektórzy twierdzą, że jest przez to mniej wiarygodny :shock: :lol: :lol:, a On po prostu dba tylko o swoją wygodę 8).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-08-25, 09:21:33
Potrzeba czasu--do zrozumienia tez!
Bo "czesto "zrozumienie przychodzi z czasem.
Ale spotyka sie tez odstepstwa od reguly--tzw -"wyjatki".


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-25, 11:00:11
No ale co mu doradzić konkretnie? DO?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: toan 2006-08-25, 11:11:34
Nie wiem!. Zawsze można szukać rozwiązania lub pozostawić spawy własnemu tokiwi. Obie metody w konkretnych przypadkach okazują się skuteczne.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-29, 11:46:38
Witam!

U mnie jakoś powoli leci. DZiś jednak spróbuję rotacji mlecznych.
I mam jedno krótkie pytanko. Jak to jest z majonezem. Mój ojciec jest długo na Kwasie z dobrymi wynikami i twierdzi, że można go jeść do woli, ale żę w momencie najitensywniejszego jedzenia powinno się jesć włąsny zrobiony majonez bo ten co sprzedają w sklepach jest nieco sztuczny i naładoany różnymi chemikaliami. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-08-29, 13:23:01
Pewnie, ze ten "domowy"jest smaczniejszy!
Ale, czy mozna go jesc do woli??--chyba, jak wszystko -z umiarem-!
A te sklepowe- jak wszystko -sklepowe- sztuczne i z chemikaliami!!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-29, 14:38:57
Pisząc do woli miałem po prostu na myśli żę nap dwie czy trzy łyżki do żółtek z jajek. A z tych kupowanych to wogóle który jest najlepszy bo najmniej sztuczny?? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-08-29, 17:35:18
I mam jescze pytanie czy to smarowanie nosa oliwą z oliwek to może pomóc i w moim przypadku czy to poglębia oddychanie? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-01, 21:26:08
Mama jeszcze pytanie co do czekolady. Próbuje teraz rotacji mlecznych. Nie jem więc czekolady bo na normalnej nawet gorzkiej jest napisane że ma mleko. Ale mam taka czekoladę firmy Wawel z napisem Dark i 90% Cocoa, ona smakuje trochę jak swieca ale z czasem ją polubiłem:) Tam wsórd skladnikow nie ma mleka. Nie wiem więc czy on jest naprawde optymalna czy tez nie wymieniaja po prostu a tam jest. Lubię zjesc odrobine takiej czekolady bo to mi poprawia humor a nie wiem czy mogę. Jesli nie to moze ktos mi poleci jakas czekolade bez mlaka i dobrą dla optymalnych. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-09-02, 20:12:34
Aratorn,
tłumaczenie logiczne, mnie uszczęśliwia.
Czyżbyśmy z wiekiem byli coraz bardziej zaśmieceni?(retoryczne)
Jak wywoływać świadome sny?
Jak jadam pszenicę w "dawce optymalnej" mam zapotrzebowanie na 4 godz snu, ale zaczyna się biegunka (po 7 dniach takiego "optymalnego" postepowania, ta wiedza, która to tłumaczy mówi, że "choroba zmienia swą lokalizację"z kręgosłupa szyjnego z którego nie mam żadnych objawów fizykalnych na lędzwiowy (gazy). Gdy jadam dozwolone przez dra Kwaśniewskiego węglowodany jelitowo o.k. ale zapotrzebowanie na sen rośnie. Nie potrafię jednak go na razie wyznaczyć. Śpię nieregularnie. Czasami 2 dni nie śpię, czasami śpię po 8 godzin. Musiałabym wyznaczyć jakąś średnią z miesiąca.
Marcin B,
włosy - proponuję przejść na dietę dra kwaśniewskiego. Niestety dokładniejsze dane mailem są niemożliwe. Trudnie problemy lubię zobaczyć by nie dać plamy (spalić na panewce). Majonez - u bardzo wrażliwych tolerowany jest Kielecki. Dawka, jak napisałeś. Oliwa do nosa - dzała jak krem na ręce - chroni przed zanieczyszczeniami, irrytantami. Nie potrafię znaleźć logicznego wytłumaczenia by serwowana do nosa wydłużała czas bezdechu. Może poprawiać oddychanie nosem - raczej w ten sposób być pomocna. Ale oddychanie nosem można/trzeba poprawiać DIETĄ. Gorzka zwykle nie zawiera mleka, masła i orzechów (ale nie zawsze).Kakao nie jest najszczęśliwsze dla przewodu pokarmowego (wie o tym matka karmiąca jak zje - wrzeszczando/kolki u dzieci do roku).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 13:30:18
To jaką czekolądę gorzką Pani w takim razie poleca. A tak wogóle to zapisałem się do alergologa. Niech mi zrobią testy pokarmowe to sprawa będzie prostrza. PRzy hiperwentylacji jest zwikększone wydzielanie histaminy i człowiek się uczula na byle co więc teraz biorę flonidan antyhistaminowy. Ile czasu mniej więcej przez takimi testami muszę go odstawić żeby wyszły miarodajne?? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 14:29:02
Jeszcze mam jedno pytanie. Czy istnieje cos takiego jak reakcje z odtsawinia złych produktów który pogarszają moje samopoczucie. Bo ja czasem mam wrażenie, żejak przestrzegam idealnie diety, jem żółtka, karkówkę ito to czuję się gorzej niż jak się najem w Mc, Pizzy Hut , popiję to od razu Colą a potem na deser walnę lody i shake;a to czuję się duzo lepiej niż jak jem tylko dobre produkty? Dlaczego tak się dzieje. Coś było o tym chyba w książce ale może przeoczyłem bo jenocześnie muszę się dużo uczyć do sesji. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-03, 15:39:32
Jak robisz czeste odstepy od DO to Twoj organizm wariuje, bo musi sie ciagle przestawiac i budowac nowe linie technologiczne , a to dla niego b. pracowite!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 16:59:43
No wiem wiem. Ale w sumie nie częste. Pozdrawiam i postaram się wogóle nie robić.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-09-03, 19:05:21
MarcinB - dopiero zacząleś DO. Efektów (wydłużania czasu bezdechu) oczekuj dopiero po miesiącu - 6 tyg D0. Tyle trwa m.in. normalizacja nadmiernie rozbudowanego szlaku metabolizmu węglowodanów. Lepiej się czujesz po b.dużej dawce W bo do tego był/jest przyzwyczajony Twój organizm. Duża dawka dobowa W zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Dieta Kwaśniewskiego ma być dla Ciebie przyjemna! Nie wciskaj w siebie na siłę niczego. Poszukaj co najbardziej lubisz z listy dra Kwaśniewskiego. Przeczytaj jeszce raz listę dozwolonych produktów dra Kwaśniewskiego, szukaj tłustych produktow. Wiele osób zaczyna dzień od śmietany codziennie - tak by bylo najlepiej dla Ciebie przez miesiąc. Może być śmietana z pół łyżeczką miodu (mnie odrzuca od miodu, dr Kwaśniewski też uznaje go za produkt niejadalny). Potem normalny obiad (bez makaronu, ryżu,chleba).Frytki też są jadalne na tej diecie.Kawę,herbatę można lekko osłodzić, albo zjeść owoc/e (ja jestem przeciwnikiem owoców i cukru i też udaje mi się to zjeść co jakiś czas; jak się da omijać cukry proste - to omija je!). Jak Ci się źle myśli po śmietanie - zjedz karczek/boczek/kiełbasę na śniadanie.
Testy pokarmowe wykonywane na skórze dają efekty tylko przy I typie reakcji alergicznej. Większość reakcji na pokarmy to typ III i IV. Reakcja skóry na alergeny pokarmowe nie odzwierciedla reakcji u. pokarmowego czy oddechowego na te alergeny. Alergologia ma niestety tylko testy in vivo + wywiad do tego typu diagnostyki.Alcat test (typ IV) obejmuje także wszystkie reakcje krzyżowe(2000zł), a i tak i tak trzeba sprawdzać to dalej na sobie. IgE ze krwi też typ I reakcji. Doprawdy, jak sie zajmuję diagnostyką pokarmową alergenów (18 lat) - dziwi mnie to, że nikt niczego nie wymyślił. Większy poziom histaminy? - jestem za dietą Kwaśniewskiego by go normalizować. Flonidan - tłumi reakcję - nie zlecam "otumaniaczy", do mnie przychodzą, by się od nich uwolnić. Testy po tych antyhistaminikach (flonidan) - po 2 dniach odstawienia, po sterydowych po 25 dniach. Wszyscy jesteśmy z Tobą, mija się z celem powrót do codziennej za dużej dawki węglowodanów,
MW,
jak ty to robisz, że potrafisz dłużej niż 2 min po trzech głębokich oddechach i pełnym wdechu? Co robisz po tej drugiej minucie by zacząć trzecią na bezdechu???


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 19:31:06
Tak dokładnie właśnie robię i to wcale nie jest dla mni trudne bo uwielbiam jajka , boczek karkowke, oliwe z oliwek , smietane itp. Ta dieta to jest dla mnie same smakolyki tylko tych slodyczy mi brakuje troche a zwlaszcza gorzkiej czekolady.Nie wiem jaka kupowac zeby nie miala mleka i cukru jak najmniej. Jaka jest najlepsza czekolada dla optymalnych? A jak zalamalem zasady to dlatego ze np udalem sie z kumplami do Promenady i wszyscy jedli pizz wiec i ja jak poczulem ten zapach to sam tez sie sie nawpychalem ale to tylko kilka razy.
Ja normalnie mam beznadziejny wynik ale jak intensywnie pocwicze Buteyko przez jakies pol godziny to moge zatrzymac oddech po wydechu na 2 minuty. Ale to po cwiczeniach dosc szybko spada i znow moge tylko jakies 60 sekund. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 20:20:30
Kurde ta akaloza to jest straszne kur.....stwo. Jutro mam egzamin (umiem 1/20 materiału) i jeszcze dwa w tym tygoniu(nic nie umiem) i już mnie taka nerwica i hiperwentylacja łapie że się strasznie czuję. Co gorsza nie mogę się uczyć. Bo jak nie biorę psychotropów to mam lęki, bóle i rózne dziwne akcje i nie mogę się skupić i skoncentrować na tym co czytam a jak biorę to jestem tępy jak osioł i senny a to są trudne egzaminy. I jeszcze w dodatku który lekarz w Polsce mi wystawi zwolnienie ze względu na alkalozę oddechową i syndrom hiperwentylacji o której nikt tu prawie nic nie slyszał.Nie mówiąć już o tym że ja to zwolnienie potrzebuje na pół roku mniej więcej żeby z tego wyść a nie na tydzień. I 4 lata studiów Prawa na UW pójdą w piach bo mnie wywalą a zawsze mi tak dobrze szło. Że też ja wtedy musiałem tak głęboko oddychać. CO mnie podkusiło. Ale ze mnie debil:((


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-03, 20:33:17
Jak to pieknie jak sie wie czego sie nie wie (to tzw. samokrytyka).
MarcinB-Ty nie masz zadnego planu zyciowego nie mowiac juz o planie nauki.
Teraz gdyby doba miala 100 godzin, to dla Ciebie i tak za malo .
Ale mimo to zycze zdania wszystkich egtaminow .
TRZYMAM KCIUKI--POWODZENIA


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-03, 22:19:40
No niezupełnie przez prawie 4 lata przeszedłem bez problemui miałem plany jak się uczyć. Tylko w tym stanie trochę ciężko się uczyć a poza tym egzamin budzi we mnie wielki stres i hiperwentyluję znów:(


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-03, 22:54:24
Strach mamy przed nieznanym--jak nie znasz materialu wystepuje stres.
I co 4 lata chcesz spisas na straty?- i to na takim kierunku?.
Wrzesien ,sesja poprawkowa albo powakacyjna ,bo przed wakacjami "Byles zapewne zajety", a teraz probujesz kombinowac ze zwolnieniami lekarskimi (urlop chorobowy)moze lepsza dziekanka jak nie wykorzystana?
TRZYMAJ SIE NA POWIERZCHNI BO UTONIESZ!!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-09-03, 23:44:06
A mój mąż na 4 roku prawa zaliczał egzaminy z trzeciego roku...
Każda gorzka bez mleka i masła jest dobra.
Trzymamy kciuki.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-04, 00:10:44
Wtedy było to samo. Chorobę leczę ju z od roku prawie. Wtedy jeden egzamin zdałem i strasznie to zdrowiem przypłaciłem. Jasne że nie całe studia w piach. Coś będę kombinował. Może warunek, może dziekanka.W końcu to prawo , jak nie w prawo to w lewo. Tylko nie wiem na jak długo można dostać warunek? Właśnie się dowiaduje. Wiesz ja tego czasu co się nie uczyłem nie spędziłem leżąc tylko przszukałem pół internetu szukając czegoś co mi pomoże. A iwesz jak to łatwo znaleźć. Jak łatwo najpierw wogóle skojarzyc to z oddychaniem.Wiekszosc ludzi konczy na lekach cale zycie albo w wariatkowie albo popelnia samobojstwo.Pozniej wiecej napisze. Pozdro


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-04, 14:04:07
Nawiązując do moich wcześniejszych pytań. Czyli jeśli całe życie jadłem batoniki , chipsy i inne smiecie to teraz będę miał cos jak szok z odstawinia przy lkoholu albo narkotykahc( tylko deliktniej oczywiscie) i bede sie czul doraznie jak sie kusze na cos takiego? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-04, 15:37:27
MarcinB--ale Ty kombinujesz--jak kon pod gorke!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-04, 15:50:07
Cytuj z: MarcinB 2006-09-03, 20:20:30
Jutro mam egzamin (umiem 1/20 materiału) i jeszcze dwa w tym tygoniu(nic nie umiem) i już mnie taka nerwica i hiperwentylacja łapie że się strasznie czuję. Co gorsza nie mogę się uczyć.
I co --egzamin do przodu???


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-04, 16:36:57
Nie nie poszedłem. Przysługują mi w czasie studiów dwa warunki a ja jeszcze zadnego nie uzyłem a juz w sumie kończę. Na jednym warunku mogę wziąć dwa przedmioty i tak zrobię a trzeci zdam. Ten trzeci to postepowanie administracyjne i spoko egazminator podobno. Poza tym uczę się te trz dni non stop. Godzinka nauki. 20 minut oddychania Buteyko i spowrotem do nauki. No może godzinkę przed kompem dla relaksu. A że kombinuje. Tu jest widział prawa. Kto nie kombinuje tylko robi zgodnie z prawem wylatuje po pierwszym roku:)))) Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-04, 21:04:22
Cytuj z: MarcinB 2006-09-04, 16:36:57
. Ten trzeci to postepowanie administracyjne i spoko egazminator podobno. Poza tym uczę się te trz dni non stop. Godzinka nauki. 20 minut oddychania Buteyko i spowrotem do nauki. No może godzinkę przed kompem dla relaksu. A że kombinuje. Tu jest widział prawa. Kto nie kombinuje tylko robi zgodnie z prawem wylatuje po pierwszym roku:)))) Pozdrawiam


MarcinB--jak tak ostro zakuwasz -to na pewno ZDASZ.

POWODZENIA


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-04, 21:27:38
Też tak myślę zawłaszcza że zdawłem już kiedys u tego kolesia częśc materialną Prawa Aministracyjnego i byłem wtedy prpsto po powrocie ze Stanów i na pytanie o wojewodę powiedziałem mu że to taki szef województwa. ALe trzy mi postawił. Chyba dlatego że go rozbawiłem:))) Ale tym razem zamierzam się lepiej przygotować. Z resztą mam jego podręcznik. 300 stron na trzy dni. Jestem dobrej myśli. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-04, 21:33:43
Ale nie opowiadaj mu juz o "szefach wojewodztwa"-bo tym razem moze sie nie rozbawic.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-04, 21:55:22
Nie tym razem to trochę inna bajka i będę używał prawniczego słownictwa:)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-05, 20:22:53
MarcinB-czy 300-stronicowego  "opasa" juz masz za soba?
Wracajac do DO-chyba jest Ci wiadome, ze przy umyslowym wysilku nalezy zwiekszyc ilosc weglowodanow!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 20:45:12
No wlasnie ojciec mnie uswiadomil bo on na DO juz 6 lat i ze wszystkiego sie wyleczyl. Popijam własnie sok z marchwi zeby dolozyc troche weglowodanow na wieczor. Do ilu nalezy zwiekszyc mniej wiecej?

I mam drugie pytanie czy ksiazki Lekarki albo samego Kwasniewskiego są dostępne po angielsku? Najlepiej w formie elektronicznej wyslalbym tym specjalistom od hiperwentylacji. Oni maja otwarte umysly bo Buteyko to jak Kwasniewski tylko od oddychania a nie diety. Moze by to rozpropagowali. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 20:53:47
A ksizaki jeszcze nie mam calej za sobą. Czytam od razu każdy rodział dwa razy więc dlatego tak wolno idzie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 20:55:49
http://homodiet.netfirms.com/misc/book.htm

Ciekawa strona, sporo ciekawych informacji dla anglojęzycznych kolegów


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 20:57:54
DZieki. Pozdro


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-05, 21:02:36
Zamien sok z marchwi na gorzka czekolade--przy wysilku umyslowym 1,0-1,5g weglowodanow na kg wagi naleznej.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:10:19
Ale dalej nie wiem na jaka gorzka? Oże byc ta dark 90 % cocoa? Możesz polecić jakiąs konkretną po prostu? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:16:54
Lelarka mi ostatni odpisała że Kakao nie jest najlepsze ale przecież gorzką czekoladę robi się właśnie z ziaren kakaowca i najbardzie gorzka to ta co ja jem. Do innych dodają mleka i masła. To dobra jest czy zła?

http://www.halinasdeli.com/images/chocolate/wawel90gorzka.JPG
http://audience.pl/reklama/wiadomosci/865?e=sendForm

Na mój gust dobra i stary zawsze ja jadł a jest optylny. To jak?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:19:00
Wlasnie promuje na forum Buteyko dietę optymalną. Ciekawe co powiedzą. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 21:22:19
Hej! Daj linka do tego forum,  chętnie włączę się w promocję :)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-05, 21:22:29
Wracajac do lakoci --ja jak juz to firmy KRAFT FOOD np: MILKA; PRINCE POLO.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:23:38
Pisza na tej czekoladzie że w stu gramach ma 33 gramy węglowodanów i 50 gram tłuszczu. Więc chyba dośc optylna. Ale zawiera śladowe ilości cukru i mleka jednak.
A tak wogóle to co marchew zła??


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-05, 21:26:31
Marchew--dobra na cere! (ladny kolor skory).
a czekolade jesz jak lekarstwo--troszeczke.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:28:38
A o tej mojej  czekoladzie możecie coś powiedzieć? Dałem dwa linki  i trochę opisałem.
A link do forum juz daję. Tylko z tą promocją to bez przesady bo nas zbanuja to jest forum o hiperwentylacji i metodzie Buteyko. Mają otwarte umysły z reguły ale nie możemy ich zadręczyć Kwaśniewskim. Przy okazji mozesz przejrzeć sobie forum. Jest dosc duze i cholernie niewygodne. ALe za to nowe wiadomosci przychodza na mail od razu. No i musisz miec konto na yahoo. Albo sobie założ szybko. A moze chcesz ksiazki o tej metodzie Buteyko? Pozdrawiam i nizej link

http://health.groups.yahoo.com/group/buteykosupportgroup/



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:30:31
Dobra na cerę bo karoten a ja i tak wyglądam na Araba taka mam cerę. Jeszcze jak się nie ogolę i trochę opalę to jak jade z plecakiem to ludzie w metrze patrza ze strachem w oczach:)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:31:44
Jakbys Szymon chciał te książki to dawaj swój email. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:32:54
O jest w Twoim profilu to chcesz? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 21:37:44
Jasne, że chcę. Warto poszerzyć horyzonty :) i jeszcze wrzuć na forum linka do forum o metodzie Buteyki. pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 21:38:42
uppps, nie zauważyłem powyżej, że wkleiłeś już link :o


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:44:40
Ta którą polecam jako pierwszą poszła już w mailu. Resszta jest za duża więc wyslę przez yousendit.com. Ale też przyjdzie na mail jako link. A ja nie zauważyłem że niewątpliwie masz już konto na yahoo:))) Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:50:51
Już się wysyła. Będzie za jakieś poł godziny cały zestaw a ksiązka powinna byc lada chwila. Z resztą jakbyś chciał poczytać to nie brakuje w necie.
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=buteyko&lr=
Ale ta ksiazka co teraz poszla to moim zdaniem rewelacja. Pozdrawiam i wracam do nauki bo KPA czeka. Zajrzę za jakąś godzinkę dla wytchnienia.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 21:54:28
jeszcze raz wielkie dzięki  :D

Co do list dyskusyjnych na yahoo to korzystam (w sposób raczej bierny) z forum dotyczącego programu Supermemo. Który Ci również polecam, ponieważ wspominałeś o nauce dużych partii materiału. Ma pewne ograniczenia, ale moim zdaniem jest idealnym narzędziem pracy dla tzw. "długodystansowców"  (w sensie nauki)
Więcej informacji na supermemo.com
(dają tam wersję z 98 roku do ściągnięcia. Ja dysponuję wersją z 2004, którą się chętnie z Tobą podzielę, jeśli metoda Supermemo Cię zainteresuje)

pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 21:57:33
Intersuje mnie jak najbardziej tylko szkoda ze pod koniec studiow. I w sumie najpierw musze sie wyleczyc. Ale slij na mail z ktorego dosatniesz ksiazke. Kidys probowlem sie sam nauczyc bez kursu szybkiego czytania i efekt taki ze czytam troche szybciej niz inni. Nie tak jak Ci po kursach ale szybciej niz normalni. Z resztą ja też mam od groma książek. Ale teraz już zmykam. Napisz (lub ktokolwiek inny jakie dziedziny go interesuja) a ja zobacze co mam . Pozdrawiam i zyczcie owocnej nauki:)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 22:03:36
Heh, a jaką masz szybkość przy szybkim czytaniu? Ja jestem po takim błyskawicznym kursie, teoretycznie mam prędkość 1000 słów na minutę, ale kontakt z tekstem dość słaby. Myślę, że 400/500 jest w miarę odpowiadający progowi moich umiejętności.
A wracając do Supermemo- to troszkę inna bajka- zresztą na pewno sobie poczytasz.

pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 22:17:12
Znów wróciłem że bo mam pytanie. Nie wiem. Jak złapię dobry kontakt z tekstem to wlanie jakies 300 -400 znakow ale rzadko mi sie to teraz udaje bo malo cwicze i czasem czytam po jednym slowie jak zwykly czlowiek. Wiem ze super memo to co innego zupelnie tylko tak mi sie skojarzylo ze tez do nauki. Poczytam Poczytam
A teraz to moje pytanie. Ta czekolada poprawia mi humor i zmniejsza depresję. Ale jak mam ją jesc. W jakich ilosciach i kiedy. Mogę ją durzucać do sniadania np do zoltek z majonezem i ghee albo do obiadu do karkowkowki czy najlepiej odzielnie wieczorem?? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 22:33:55
Wysłał się już i pack i książka. Dostales cos. I daj kiedys znac co Cie interesuje. Mam duzo o jodze, hunie, teozofii, czakroterapii , oneiroautyce, medytacji , oddychaniu ,chrzescijanstwie, buddyzmie,tantrze , psychologii i kupę muzyki relaksacyjnej z Monroe Institute.Nawet cały Gateway Experience  ale to już ze 2 GB to raczej nie wyslę. To jest hemi-sync czyli hemisphere synchronization. Fajna muzyka do nauki czy relaksu jesli nie kojarzysz


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 22:55:12
Tak, dostałem taki duży plik pod nazwą Buteyko - 40 MG bodajże, jutro go ściągnę. Co do zainteresowań, to napiszę Ci coś więcej na maila.
Rozbudziłeś moje zaineresowanie hemisphere synchronization, ponieważ jestem właśnie na etapie badania terenu. Słyszalem zarówno pozytywne jak i negaywne opinie, ale chyba coś w tym musi być- muszę się jeszcze dokładnie przyjrzeć. Napisz coś więcej - jakie masz prywatne doświadczenia?
A tak na marginesie - jeśli chodzi o muzę relaksacyjną, to świetne jest :
http://www.sky.fm/ Radio New Age


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 23:24:15
Jesli chodzi o sychronizajce polkul to muzyka i cwiczenia np krecenie jedna reka w lewo a ta sama noga w prawo no i medytacja. Dosc ciezkie. Muzyka z Monroe intitute jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Ale ze wszystkim z umiarem. Ja juz wiem po sobie ze nawet oddcyahniem mozna sie zabic wiec we wszystkim zloty srodek zalecam.Z reszta Yogananda tez pisal ze jak sie za wczesnie zacznie robic zbyt skomplikowanme cwiczenia oddechowe to moze energia rozerwac w strzepy a Osho pisal ze jak czlowiek zachodu z nioczyszczonym cialem palacy paierosy , pijacy i zestresowany wezmie sie nagle za skomplikowany Zen to prosta droga do psychiatryka.A jak jeszcze obudzi kundalini w dół swoimi eksperymentami to w najlepszym wypadku tylko sie zabije. Powinienes tez dostac ksiazke w zwyklym mailu. Najpierw przeczytaj te ksiazke Book1New. Wiesz kiedys do sychornizacji polkul to robili taki dzwieki ze to brzmialo jak jazda pociagu i bylo malo przyjemna i mialo wprowadzac umysl na wyzsze fale typu alpha czy Theta. Monroe pierwszy zrobil to w formie muzyki. On tez pisal wiele ksiazek. Z reszta jesli chodzi o ksiazki to polecę Wam wszystkim dwa miejsca

www.kippin.prv.pl  - trzeba sie zarejestrowac ( w sumie dawno tam nie bylem wiec nie wiem czy jeszcze dziala)

https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=mail&passive=true&rm=false&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2F%3Fui%3Dhtml%26zy%3Dl&ltmpl=yj_blanco&ltmplcache=2

konto :  123ebooks@googlemail.com
hasło  :  ebooks123

Część nawiedzona, ale część bardzo ciekawa. Myślę że każdy z otwartym umysłem może znaleźć coś dla Siebie.

No i moje prywatne zbiory tez bardzo szerokie od tego jak osiagnąć wielokrotny orgazm u mężczyzny przez jak samemu naprawić fiata 126p do włoskich dańz makaranu. W sumie to w necie jest wszystko tylko szukać trzeba umieć:))))

Jedyne czego szukam i nie mogę znaleźć to Modlitwa Żaby I Tonego de Mello.

Wysle ci jakas probke muzyki Boba Monroe. Jakas krotka. Pozdrawiam



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 23:26:12
Przejrzyjcie te eboki w qmailu. Tylko nie pokasujcie zlosliwie!!!!!!!!!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-05, 23:40:26
Świetnie, że dałeś takie fajne źródło. Będzie co poczytać :)

www.kippin.prv.pl  - jeszcze niedawno funkcjonowało, myślę, że trzyma się nieźle ;)

Dzięki za książki. Juttro oczekuj przesyłki z Supermemo- tylko, że waży prawie 10 mega....

pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 23:44:16
Do ciebie idzie wlasnie jakies 200 MB muzyki hemi sync. Tak z 10 w mailu bo to probka a reszta w dwoch pakach przez You send it. Powinno pojsc dosc szybko bo siedze na 4 Mb/s. Dam tez zaraz taki skrotowy wykaz co jeszcze z tego hemi sync mam to jakby ktos byl zaintresowany to niech sie odezwie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 23:47:52
http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=B04EAF451011FB8A

Tu jest link. Wystarczy kliknać dowload i sciagnie sie moj prymitywny print screen ktory zrobilem zeby na szybko zrobic liste. Trochę sie ucielo ale mozna sie zoorientowac. Szczerzez z polowy nigdy nie korzystalem. Ale czesc jest fajna. Link bedzie dzialal tylko siedem dni wiec jak ktos jest zainteresowany lista to niech sobie sciagnie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-05, 23:57:32
Za jakieś 40 minut muzyka powinna być u Ciebie. To będzie juz 6 duzych tematycznych kawałków. Dostałeś te 3 małe?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 00:34:08
W sumie zdałem sobię sprwę ze chyba trochę sie ketozowałem a to wysiłek dla mózgu i pogłebiało mi pewnie oddycyanie i hiperwentylacje. Moze to dziwne ale na tej diecie najlatwiej zjesc mi odpowiednia ilosc tluszczu a bialka a tym bardziej weglowodanow jem za malo chyba troche. Wogole nie mam apetytu i ciagle chudne. Waze juz 77 kilo a kiedys trenowalem kulturystyke troche i wazylem 110. No ale chudnac zaczalem juz wczesniej. Nie mam ochoty jesc duzo objetosciowo i najlepiej dwa posilki albo wieczorem trzeci  typu kawalek czekolady czy sok z marchwi albo banan czy sok z pomidora. Jak uzyskac te potrzebne ilosci bialka dla 80 kilowego faceta i weglowodanow dla uczacego sie i majacego duzo stresu i wogole myslenia tak zeby nie jest poc kilo miecha i kilograma ziemniakow a jednoczesnie nie jesc cukrow prostych lub 30 zoltek? Czy ketoza moze sie objawiac bolem miesni plecow bo mnie nawalaja jak siedze od kilku dni?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: ali 2006-09-06, 01:06:31
Cytuj z: MarcinB 2006-09-06, 00:34:08
W sumie zdałem sobię sprwę ze

czytam  te twoje wynurzenia  i  tak myślę
chłopie  daj se luzu i poukładaj wszystko po kolei w głowie
inaczej do niczego nie dojdziesz w tym chaosie jaki sobie zafundowałeś


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 11:08:31
Ale o co Ci w sumie chodzi? Wytłumacz dokładniej? Jaki chaos?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 11:12:26
A co do innych książek to podaje jeszcze jedno konto z beletrystyką. Ktos mnie prosiło Łysiaka na mail. Tutaj cos jest. Mam gdzieś więcej ale muszę poszukać a teraz się uczę więc te dwie muszą starczyć.

http://mail.google.com/mail/
login  : fribuki
hasło  : jestmidobrze

Po tego Łysiaka to proszę się zgłosić za kilka dni na maila. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-06, 13:48:14
MarcinB---" Modlitwe zaby" 1 i 2 tom kupisz w EMPIKU

Szukam ksiazki--"Rozwoj potegi woli" i "Eleusis"-  Stefana Batorego


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 13:55:53
II mam a I chciałem w ebooku. Ale chyba będę musiał kupic w empiku. Tych co Ty chcesz niestey nie posiadam:(


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-06, 15:04:14
Te ksiazki sa autorstwa  Wincentego Lutoslawskiego, -filozofa wykladajacego na ww.Uniwersytecie.
Czytales  ksiazki  Rama-Czaraki--"Hatha-Joga", czy "Nauka o oddychaniu?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: baska 2006-09-06, 15:08:35
Cytuj:
Ktos mnie prosiło Łysiaka na mail. Tutaj cos jest. Mam gdzieś więcej ale muszę poszukać a teraz się uczę więc te dwie muszą starczyć.
"Rzeczpospolita klamcow. Salon" - ksiazka, ktora otworzyla mi oczy na "pewne" rzeczy.
Cytuj:
Po tego Łysiaka to proszę się zgłosić za kilka dni na maila
Dzieki :)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 15:12:44
Hana nie nie czytałem.
Baśka  - dzis pójdzie do Ciebie cały pack na email. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-06, 15:40:17
Jak mozesz  takich pozycji nie znac --autorzy tych ksiazek zajmuja sie problemem oddychania, podkreslaja wage oddychania rytmicznego.
Jogowie przy pomocy rytmicznego oddychania ujarzmiaja sily swego organizmu i staja sie zdolnymi pochlaniac znaczne zapasy "prany", ktora znajduje sie do ich
rozporzadzenia pod progiem swiadomej woli.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 16:09:05
Jeszcze nie czytałem że tak powiem. Na razie czytałem Sissona i czekam na ksiażkę Orra. Czytałem też Yooganandę i pare innych mniej ważnych. SAmego Buteyko jest kilka ksiazek. Wszystkiego po prostu jeszcze nie zdążyłem. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-06, 16:46:14
Hej! Muzykę dostałem. pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 17:14:22
Już się wysyła Łysiak. Bedzie za jakieś poł godziny. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 17:49:23
Walduś Łysiak już poszedł:)) Idę na spacerek . To wszyscy są zgodni że jest zdrowe:)) POzdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: baska 2006-09-06, 20:35:30
Dzieki Marcin, dostalam.
Pozdro


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-06, 21:16:09
Nie ma za co. Trzmajcie kciuki jutro za egzamin. Starcie o 14:30. Pozdrawiam i dziś długa noc przede mną.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-07, 22:52:31
Ni i zdałem. Dostałem państwowe trzy:)))) Jeszcze tylko dwa egzaminy i w sumie studia z głowy:)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-07, 23:32:02
Serdecznie gratuluję i pozdrawiam :)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-07, 23:51:41
Dzieki. A tak wogole to nie dostalem od Ciebie super Memo. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-08, 14:18:46
MarcinB-gratuluje, ale juz nie zanizaj sredniej!!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-08, 14:52:35
Rzeczywiście, umknęło mi to w nawale zajęć. Przepraszam. Supermemo wyślę Ci dzisiaj. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: SzymonNM100 2006-09-08, 23:52:17
Wysłałem Supermemo. pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-09, 02:28:44
Jeszcze nie doszło ale czekam. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-11, 02:25:21
Witam!
Patrzcie co znalazlem. Ciekawe czy to działa? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Halina Ch. 2006-09-11, 09:40:38
Cytuj z: MarcinB 2006-09-11, 02:25:21
Witam!
Patrzcie co znalazlem. Ciekawe czy to działa? Pozdrawiam


A co znalazłeś?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-11, 12:20:09
Ale dalem numer.
Zapomnialem linka:))))))))))))))))))))

http://www.cosmicussalus.lt/?pl=1113469264

A moze ktos jest teraz w Wilnie albo sie wybiera do Wilna?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-11, 12:25:03
Tylko polszczyne to mają dobrą. Aparat treningowy tłumaczą jako atlas kulturystyczny:)))))))))))))))))))))))

Z resztą w każdym języku jest co innego:))


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-09-11, 21:24:16
Jak zobaczyłam zatrzęsienie błędów ortograficznych na tej stronie, od razu odechciało mi sie czytać.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-14, 21:13:55
Zamówiłem sobie ten aparat i wydaje się działać, uspokaja i pomaga na refluks , na puls i na nadcisnienie. Na Litwie kosztuje 75 EURO ale jakby ktos chcial to go skonataktuje z kolesiem ktory w Polsce zalatwa za 250 zl plus mniejsze koszty wysylki bo w kraju. Pozdrawiam

P.S
Oczywicie ten koles to przedstawiciel na Polske  nie jakis zlodziej.  Wiec jakby ktos chcial to niech pisze mi swoje dane i ja mu przesle. Ale raczej nikt nie bedzie chcial bo optymalni czesto wierza ze tylko dieta optymalna jst dobra i nic juz wiecej nie potrzeba. A odnosnie mojej diety to trzymam sie ostatnio dosc rstykcyjnie i jest ok. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MW 2006-09-15, 15:35:10
Cytuj z: lekarka 2006-09-03, 19:05:21
MW,
jak ty to robisz, że potrafisz dłużej niż 2 min po trzech głębokich oddechach i pełnym wdechu? Co robisz po tej drugiej minucie by zacząć trzecią na bezdechu???



Mój ostatni rekord to 3 minuty i 20 sekund (czyli równe 200 sekund). Przechodzę już więc też z trzeciej do czwartej minuty. Nie ma dla mnie jakiejś szczególnej różnicy między przejściem z drugiej do trzeciej minuty, a przejściem np. z przed i po półtorej minuty. Po drugiej minucie chce się po prostu bardziej nabrać powietrza niż przed. Ale jest to jeszcze chęć na tyle mała, że bez problemów wytrzymuję.

Moim zdaniem: najlepszy wynik bezdechu = nabrać jak najwięcej powietrza + mieć jak najmniejsze zapotrzebowanie organizmu na tlen + mieć jak największą motywację.

Nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie, ale ja przed uruchomieniem stopera robię kilka głębokich i szybkich oddechów. Wydaje mi się, że dzięki temu organizm się wtedy dobrze natleni. Następnie biorę 1 jak najgłębszy tylko umię wdech. Wtedy oprócz szybkości chyba jeszcze ważniejsze jest żeby pobrać jak najwięcej powietrza.

Natomiast małe zapotrzebowanie organizmu na tlen jest dzięki diecie optymalnej. Ważne też jest, aby nie być zmęczony np. bezpośrednio po biegu czas bezdechu będzie krótszy bo mięśnie zużywają jeszcze więcej tlenu niż po spoczynku. Również w czasie bezdechu nie należy podejmować wysiłku bo zwiększyłoby to zużycie tlenu. Najlepiej chyba wygodnie usiąść albo się położyć.

Motywacja pozwala więcej wytrzymać.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-09-15, 16:31:46
Gdzie kupić stoper (nie mam go w telefonie)?
Najlepiej mi ćwiczyć w aucie, podczas jazdy (chyba jestem najbardziej "wyluzowana" jak jadę).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-09-16, 10:02:10
MW zapomniałam Ci pogratulować. Długi czas bezdechu jest pośrednią miarą zdrowia.
Kto jeszcze potrafi 3 min. 20s?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Krystyna*Opty* 2006-09-16, 15:04:36
Cytuj z: lekarka 2006-09-15, 16:31:46
Gdzie kupić stoper (nie mam go w telefonie)?

Można go bezpłatnie pobrać np. tu:
http://dhost.info/jack1024/programs/?id=tiktak

Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-09-16, 18:06:47
Czy na tak dlugim bezdechu (3min. 20s )niepotrzebny jest tlen dla mozgu ??


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-16, 18:17:43
Mnie sie wydaje ,ze jak ktos ma mozg,to mu potrzeba tlenu  :lol:    :shock:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-16, 19:16:23
hah,tez mi wynik (3min 20sek)  8) ,znam osoby ,ktore sa na bezdechu kilkadziesiat lat hehehehe.Nie przesadzajcie z tym bezdechem.Nie dotlenisz mozgu i padniesz jeden z drugim,a potem to juz caly czas bezdech  :?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lutonn 2006-09-16, 19:20:17
Oatatnio widzialem w TV jak gosciu byl na bezdechu pod woda okolo 8 minut, "ale on byl na diecie kapuscianej" co wy na to???? :mrgreen: :mrgreen:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-16, 19:35:34
Cytuj:
Długi czas bezdechu jest pośrednią miarą zdrowia.   

baaaaaaaaarrdzo posrednią miarą  :roll: .Zycze sukcesow na bezdechu  :lol:  :lol:  :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-17, 15:20:54
A czy Ty Elmo cokoliwiek przeczytales w tym temacie czy tak tylko sobie walnąłeś bo Ci sie wydawalo cale zycie inaczej. I z tym bezdechem to nie trzeba przesadzac jak ze wszystkim wlasnie dlatego ze tlen jest potrzebny dla mozgu i wlasnie dlatego prof Buteyko polecal robic test bezwyslkowy czyli do pierwszej wiekszej potrzeby wziecia oddechu i robic go po wydechu. W ten sposob nigdy nie zrobisz sobie krzywdy. Niczym co nie jest robione na sile nigdy nbie zrobisz sobie krzywdy. Umiar we wszystkim . Wiadomo ze jak sie uprzesz i sila woli zatkasz nos na 7 minut a przy tym jakims cudem zdolasz nie stracic przytomnosci i puscic tego zatkanego nosa to sie udusisz po prostu i umrzesz ze barku tlenu. Ale test mialbyc bezysilkowy. Bezwysilkowo po lekiim wydechu to wg Buteyko 1 min to ideal zdrowia. Ale to ma byc mozliwosc zatrzymania na jedna minute po wydechu tak zeby wogole nie zmieniac cyklu oddcyahnia. Minuta bezdechu po wydechu i wracamy do normalnego plytkiego oddychania. Zadnego glebszego pobierania powietrza. To odpowiada wlasnie wielu minutom po pelnym wdechu i z wymuszaniem czyli az sie robisz czerwony i sie przyduszasz. Jak tak umiesz 1 minute to po duzym wdechu albo kilku i asile mozesz wytrzymac nawet 7-8 minut. A jogini kiedys mieli taka tolerancje co2 i tak duza wydajnosc wdychanego tlenu dzieki podobnym cwiczeniom ze zakopywali ich w ziemi na tydzien np a poem odkopywali i oni normalnie funkcjonowali a zwykly czlowiek by sie tolerowal tak duzego co2 i po kilku godzinach stracil przytomnosc a poza tym tak slabo wykorzystuyje pobierany tlen ze starczyloby mu go na pare godzin i by sie udusil. Buteyko to jest dokladnie jak Kwasniewski. Kwasniewski uczy co jesc by robic to jsak najwydatniej i najoptymalnie dla organizmu i tez swoja opinia z tluszcze i weglowodanami burzy stereotyp a Buteyko uczy jak oddcyhac by oddcyahc najwydatniej i najlepie jwykorzystywac wdychany tlen i jego poglady trez burza stereotypy. Pocztaj co wkleilem na samymn pocztaku watku ze jest streotypem ze im wiecej oddcyahmy tym lepiej dotleniamy organizm. Z medycznego punktu iwdzenia jest dokladnie odwrotnie. Zwroc uwage na oddech zdrowych osob jak martonczycy, instruktorzy jodzy a chorych jak otyli, astmatycy , ludzie z atakami paniki. Oni wszyscy sapią a Ci zdrowi oodcyahja tak ze tego prawie nie widac. To sa medyczne fakty i dalem o tym ksiazke po angielsku. Jak ktos chce t niech sie zglosi do mnie na email albo do lekarki.
A przy okazji to kupilem sobie to urzadzenie co dalem link(mozna tez w Polsce dostyac i jest nawet taniej) i tez pomaga . Dziala wlasnie na zasadzie zwiekszania co2 w plucach . Polaczone z Buteyko i Kwasniewskim daje swietne rezultaty.

A cos wam jeszcze pokaze,. Okazalo sie ze o Buteyko jednak ktos cos wie w Polsce. Pozdrawiam

http://www.jakowlew.pl/artykuly2.htm
http://www.jakowlew.pl/artykuly/oddychaj.jpg

Pozdrawiam i jak ktos chce materialy to niech sie po prostu odezwie na email bartosek@op.pl a nie wysmiewa i pisze o duszeniu nie majac o tym pojecia.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-17, 15:22:27
Jesli chodzi o diete to zupelnie sie z nim nie zgadzam ale o oddechu cos wie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-17, 15:58:15
Cytuj:
A czy Ty Elmo cokoliwiek przeczytales w tym temacie czy tak tylko sobie walnąłeś   

No faktycznie sobie tak tylko "walnelam",nie przeczytawszy tego  :oops: ,ale nadal nie rozumie ,po co mam cwiczyc bezdech ,czy cos w tym rodzaju...nurkiem raczej nie mam zamiaru zostac i mam nadzieje ze nikt mnie nie zakopie przypadkowo w ziemi  :?.Obiecuje ,ze poczytam  :).Przepraszam jesli kogos urazilam . Pozdrawiam.nie obrazajcie się.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-17, 16:06:28
Cytuj:

Mam bardzo złożony problem. Jakieś pół roku temu eksperymentowałem z bardzo glębokim i szybkim oddychaniem i nabawilem sie zespolu chronicznej hiperwentylacji. Jest to bardzo slabo diagnozowana choroba i malo o niej mozna znalezc a w polskiej medycynie to juz prawie nic.

 
No juz po przeczytaniu pierwszych slow ,doszlam do wniosku :po co dalej czytac?A po co eksperymentowales?gdybys tego nie robil nie mialbys chronicznej hiperwentylacji.I tak naprawde nie chce wiedziec co to jest ta chroniczna hiperwentylacje i nie mam zamiaru eksperymentowac .To tyle.Jednak podtrzymuje ,to co napisalam wczesniej. Papa


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lutonn 2006-09-17, 16:34:00
A czy nie lepiej popracowac fizycznie i tym samym poprawic sobie "wentylacje" :mrgreen: :mrgreen: a moze i nawet finanse ,a nie z proznosci moze nawet zaszkodzic :lol: :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-17, 16:46:35
Nie przeczytawszy zadnych "madrosci " na temat calej tej "wentylacji" stwierdzam ,ze zapotrzebowanie na tlen zalezy od naszego wysilku fizycznego.Chyba zadnych prawd objawionych w tej chwili nie powiedzialam  8).
Nie moge zrozumiec dlaczego mialabym siedzac przy kompie wstrzymywac oddech na 3 min.A po ch...re mi to  :shock:.,zebym sie nabawila chronicznej wentylacji,jeszcze tego brakuje hehehe.wstrzymujcie sobie nawet na dodzine.Zycze sukcesow  :lol:.A nie lepiej kozystac poki mozna z normalnego zapotrzebowania org. na tlen?Bo lata mina i czeka nas bezkresny bezdech hehehe.Tylko prosze sie nie obrazac na mnie !!! :?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 14:51:58
Tu się nikt nie obraża, ale piszecie bzdury na temat na który nie macie zielonego pojęcia. A jeszcze jak ktoś mi pisze ze od razu jak zobaczyłem cośtam to przwstałam dalej czytać a teraz wali post na którejs z kolei stronie tego forum to cos tu nie gra.Jka to przestalas czytac a tu piszesz?Mozesz masz rodzwojenie jaźni?
To tak jak sobie czasem czytam CDAction(taka gazeta o grach komputerowych) i tam co miesiąc Ci sami ludzie piszą że gazeta jest benzadziejna i przestają ją czytać. Jak Cię nie interesuje to nie czytuj i się tu nie wpisuj. Nie wiem o co Ci chodzi . jak mnie nie obchodzi hodowla jedwabnika to nie wchodze na forum o jego hodowli i wpisuje się że to nudne i bezsensu i że po co to forum wogóle. Nie podoba się to nie czytaj. A że sam sobie zrobiłem krzywdę to fakt i moja głupota ale  to już się stało i się nie odstanie. Co mam się za to pochlastać i nie zasługuję na pomoc. A jakby ludzie nie eksperymentowali to by i diety kwaśniewskiego nie było i wogóle bysmy pewnie siedzili w jaskiniach. To tyle pozdrawiam. I mam nadzieję że jeśli ktoś coś napisze o oddechu to juz z medycznej wiedzy albo chociaż z własnego doświadczenia a nie z wiedzy objawionej.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 14:54:39
A swoją drogą umiesz Elmo angielski ? Jak tak to coś Ci wyslę na emial , no chyba że boisz się że możesz się mylić i wolisz nie czytac i pozostać uparcie przy swoim? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lutonn 2006-09-18, 16:55:31
Skoro sobie zaszkodziles to co tak sie tym jeszcze fascynujesz .Chyba wam sie cos porobilo od tych diet!!!? :lol: :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 17:22:01
Boze swiety. Teraz postaram sie delikatnie.
Zaszkodzilem sobie glebokim oddcyahniem co jest stereotypem ze jest zdrowe. A pomaga mi metoda polegajaca na splycaniu oddechu i leczaca jednoczesnie wiele innych chorob ktora sie fascynuje bo jest prosta i genialna w swej prostocie a jednoczesnie naukowa. Jednoczesnie tym glebokim oddcyahniem posialem takie zniszczenie w swoim organizmie ze przy pomocy tej metody wylecze sie przez wiele miesiecy wiec szukam tez innych jak np dieta Kwasniewskiego ktore pmoga mi wyjsc z tego jak najszybciej. A poza tym to o co Ci czlowieku chodzi? Czego Ty tu szukasz? Widze ze diete tez negujesz wiec co Ty tu wogole robisz. Czy Ty jestes takim milosnikiem roznorakich forów i tam wchodzisz i im piszesz ze są porabani że się tym interesują. Proponuje też na radiestezje - napisz im ze chyba im się od tych żył wodnych w głowach pomiszało, bionertoterapie - napiszesz im ze chyba im ta energia na mózg padła, akupresura - napiszesz ze chyba sie w mózg ukłuli, na jogę - napiszesz zę chyba im sie pomieszało od tego wyginania. Stary masz milion możliwości . Możesz wchodzić na różnorakie fora i tam sie ze wszystkich wyśmiewać i brać ich za oszołomów. Będziesz miał zajęcie. A że nigdzie nic konstruktywnego nie napiszesz to już w sumie mniej ważne. Grunt że komuś pprzysrasz. Nie wiem ja przyznaje wprost że jest nerwoey i reaguje nadmiernie. Nadmiernie zjechałem Elmo i przepraszam ale człowieku po co Ty żeś to napisał> Co Ty chciałeś wnieść tym swoim postem. chciałeś nam przysrać czy co? no odpowiedz mi prosze bez kłótni po co Ty napisałeś "Chyba wam sie cos porobilo od tych diet!!!? "? Bo może ja jestem nadpobudliwy ale nijak nie rozumiem po co ktoś coś takiego pisze. A jakbyś chciał to znam jesszcze kilka ciekawych for na kórych możesz sie powysmiewac z ludzi i tym czym sie interesują i co starają się zgłebić. Dam i adresy jak będziesz chciał to się z nich ponabijasz i będziesz wniebowzięty?Ok?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-09-18, 17:31:37
Cytuj:
Mozesz masz rodzwojenie jaźni?    

A wiesz cos na temat rozdwojenia jaźni ,ze napomniales o tym?No,jesli masz to dyskryminujesz ludzi chorych psychicznie.  :? Rozsmieszyles mnie ta hodowla jedwabnika hehehehe.A tak w ogole to troche wyluzuj.
Cytuj:
 Co mam się za to pochlastać

Nikt zapewne nie chce zebys sie pochlastal.
Troche poczucia humoru jeszcze nikomu nie zaszkodzilo  :).
Cytuj:
po co to forum wogóle  

Nic cakiego w swoich postach nie pisalam  8).Nie wiem gdzie to wyczytales  :shock:
Wiesz co? czasem jest tez dobrze posmiac sie z samego siebie.Naprawde wyluzuj ,nabierz dystansu do wszystkiego ,bo wszystko bierzesz na bardzo powaznie.Tez sobie kiedys zaszkodzilam,kazdy pewnie sobie sam szkodzi w wiekszosci przypadkow,ale ty robisz z tego wielkie halo ,jakbys ty tylko chorowal.Tez kiedys taka bylam ,ale przystopowalam troche bo dreczylam wszystkich.Ok tyle .Pozdrawiam i sie nie denerwuj na mnie.A na forum poki co to widze ,ze moge pisac ,bo mnie jeszcze Toan nie zbanowal  8)  :? .No mysle ,ze nie jestem az taka zla  :)Pozdrawiam jeszcze raz.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Marek Mitruś 2006-09-18, 17:33:26
No cóż. Żeby się wypowiedzieć w jakiejś kwestii trzeba być bardzo oczytanym i obeznanym w niej. Nie wypowiadać się jedynie w obrębie jakiejś idei, którą sobie "przywłaszczyliśmy", jak to bywa powszechnie w nauce. Są uczeni i nauczeni. Są ludzie żyjący na dziedzińcu jak i interdyscyplinarni (lekarze). Do niedawna nie miałem pojęcia jak w naszym organizmie jest roprowadzany tlen. Wystarczyło tylko zobaczyć budowę płuc i wszystko stało się jasne. Tlen wdychany w powietrzu przedostaje się do płuc, które zbudowane są z milionów nici. Są oczywiście dwie główne (lewa i prawa) i potem już jak drzewo się to rozrasta. Tlen w końcu dostaje się poprzez już najcieńsze nici (włoski) do krwi. I jest to układ zamknięty. Z tego można też stwierdzić na czym polegają choroby płucne. Niedawno też dowiedziałem się jak może zbytnia koncentracja na oddechu spowodować kłopoty z zaśnięciem. Jest tlen i dwutlenek węgla. Tlen się wdycha po to żeby żyć. Dwutlenek węgla ma też wpływ na sen. Tlen się wdycha a dwutlenek węgla wydycha. Jeśli będziemy mieć dotleniony organizm będziemy mniej spali. Jeśli będzie niedotleniony będziemy ospali. Natomiast dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu, gdy się gromadzi np. w zamkniętym pomieszczeniu wywołuje uczucie senności. Po prostu z braku powietrza (tlenu). Można się w końcu udusić. Gdy ćwiczymy, nasz organizm pobieramy tlen z powietrza. Zwiększa się zapotrzebowanie na tlen. Organizm się dotlenia. Zaczyna ziewać. Objawem hiperwentylacji jest blednięcie, zawroty głowy. Za szybkie pobieranie tlenu z powietrza przy niedotlenieniu. ...
Natomiast poza tym dotlenić możemy się dzięki odżywianiu. Dzięki paliwu dostarczonemu organizmowi. Jest węgiel i wodór. Który lepszy? Ten, który daje więcej tlenu.
Napiszę więcej po przeczytaniu kilku artykułów dotyczących sprawy. Tyle narazie.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 17:35:01
Nie jestes nie jestes. Czasem działam zbyt nerwowo no i mam tendencję do czepiania si e konkretnych słów i zdań. Na studiach u mnie każde słowo jest ważne , nawet czase mkażdy przecinek więc czasem za bardzo analizuje to co inni po prostu napisali nie chcąc tym nic większego przekazać. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 17:49:19
Ludzie jedna prosba odchodzac od tematu. Nie piszcie tych wiadomosci  przez to forum bo sie niewygodnie odpowiada. Wysylajcie normalnie ze swoich maili na mail bartosek@op.pl . To sto razy wygodniejsze. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 18:24:26
Albo jako post po prostu. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 21:29:07
Krrotki fragment ze wspomnianej ksiazki. Kolezanka sprobowala przetlumaczyc. To kawałek rozdziału i bibliografia od niego.

Według profesora Buteyko ćwiczenia głębokiego oddechu były główna przyczyną hiperwentylacji wśród ludności w ZSSR (Buteyko, 1969). Rzeczywiście, do lat 80tych XX wieku, wysiłek fizyczny połączony z głębokim oddychaniem były zalecane i promowane przez centralne programy radiowe i telewizyjne, magazyny i artykuły prasowe. W wyniku takowej propagandy („oddychaj głębiej, aby wydalić z organizmu więcej ‘trucizny’ ”) szkoły, kolegia, uniwersytety, harcerstwo i obozy wojskowe, lecznice, sanatoria, szpitale, wiele państwowych fabryk, i inne instytucje stosowały własnowolnie głębokie oddychanie (hiperwentylacji) połączone z dynamicznymi ruchami kończyn podczas codziennej gimnastyki. Długotrwałe i częste wykonywanie tych ćwiczeń stopniowo przestawia środek oddechu do niższej normy aCO2, co prowadzi lata później do hiperwentylacji (Buteyko, 1969).


Jednakże, praktykowanie tych ćwiczeń w większym stopniu ustało po Dyrektywie Sowieckiego Ministra Zdrowia “ Praktyczne zalecenia do stosowania metody dobrowolnego regulowania głębokości oddechu w celu leczenia astmy oskrzelowej” (Dyrektywa N 591, 30 Kwietnia 1985, podpisana przez Ministra Zdrowia ZSSR S. Burenkova). Dlatego też, sowieckie władze medyczne oficjalnie uznały metodę względnej hiperwentylacji Buteyko (zredukowane oddychanie) jako bezpieczną i naturalną alternatywę narkotyków odnośnie astmy i bronchitu.
Jakiś czas temu, kiedy zacząłem badać medyczna literaturę na temat oddychania, odkryłem, że jest tylko jedno opracowanie naukowe, które sugerowało użyteczność hiperwentylacji (nadmierne oddychanie), przeciwko kilku setkom opracowań na temat zagrożeń hiperwentylacji. Co więcej, hiperwentylacja może być zalecana przez lekarzy tylko w konkretnych rzadkich warunkach (opisanych w rozdziale 1 i 6).

Niemniej jednak, wielu ludzi wciąż wierzy, że częstsze oddychanie jest zdrowe. Aby to sprawdzić zacząłem wypytywać ludzi z mego otoczenia (Co jest lepsze dla człowieka: Oddychać mniej czy więcej?). Po takiej prywatnej ankiecie zrozumiałem, że ponad 95% mych respondentów wierzyło, że nadmierne oddychanie, głębokie oddychanie i hiperwentylacja są korzystne i powinny być praktykowane. Jak dotąd, tych kilkoro ludzi, którzy powiedzieli mi, że hiperwentylacja i głębokie oddychanie nie SA dobrym pomysłem, studiowali fizjologię i/lub medycynę? Wynika z tych faktów to, że koncepcja użyteczności hiperwentylacji i nadmiernego oddychania jest wciąż wśród wielkich, nowoczesnych, powiązanych ze zdrowiem błędnych przekonań.
Fizjologiczne efekty tych przesądów są prawdopodobnie ograniczone, bowiem niewiele jest praktykujących ćwiczenia hiperwentylacyjne. Jednakże, jest wielu ludzi, którzy łączą głębokie oddychanie z ćwiczeniami fizycznymi, tańcem, śpiewem, graniem na instrumentach muzycznych, modlitwą i innymi. W dodatku, okresowe i zamierzone wdechy, obfity kaszel i inne działania z nadmiernym oddychaniem są wciąż uważane za normalne według wielu ludzi.
Jak to możliwe więc, że ci ludzie nie widzą, iż ostre, dobrowolne nadmierne oddychanie ma negatywny wpływ na ich zdrowie? Dlaczego nie widzą, na przykład, że ich mózgi doznają silnego uniesienia, podczas gdy to podekscytowanie (nerwowe) może być tak silne, że zdolności umysłowe, pamięć i umiejętności poznawcze są poważnie uszkodzone?
Odpowiedź możemy znaleźć w wynikach eksperymentu przeprowadzonego przez badaczy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. W wypisie, który był częściowo cytowany powyżej, napisali:
„ Poznawcze wyjaśnienie związku między ostrą hiperwentylacją a atakami paniki przedstawia się nastepująco: stopień, do którego wrażenia powodowane hiperwentylacją są interpretowane w negatywny i katastroficzny sposób, jest uznawany za główny wyznacznik paniki. Niekliniczne podmioty dostały negatywną lub pozytywną interpretację doznań zmysłowych spowodowanych równoważną ilością intencjonalnej hiperwentylacji. Jak przewidywano, była znacząca różnica między pozytywną i negatywna interpretacją stanów na klasyfikowane jako pozytywny i negatywny wpływ.
Podmioty z pozytywną interpretacją stanów doświadczyły hiperwentylacji jako przyjemnej a podmioty z negatywna interpretacją stanów doznały hiperwentylacji jako nieprzyjemnej, mimo tego, że obie grupy doświadczyły podobnych wrażeń cielesnych nie było różnicy między ich uprzednimi oczekiwaniami dotyczącymi emocjonalnych konsekwencji hiperwentylacji. Kiedy podmioty otrzymały pozytywna interpretację, liczba ich wrażeń zmysłowych odpowiadały pozytywnemu wpływowi, podczas gdy dano negatywną interpretację, liczba doznań cielesnych odpowiadała negatywnemu wpływowi…” (Salkovskis & Clark, 1990)..

Z tego wynika, że kiedy osoba ma pozytywne oczekiwania jeśli chodzi o to ćwiczenie, które wykonuje z zamierzonym nadmiernym oddychaniem, jej mózg, z powodu stworzonego pobudzenia i niedotlenienia, ma skłonność do wybierania pozytywnych interpretacji i wyników końcowych, jednocześnie ignorując pewne racjonalne i krytyczne myśli. Na przykład, umyślnie hiperwetylujaca się osoba może mieć skłonność do wyolbrzymiania swych możliwości i osiągnięć nie przywiązując należytej uwagi do swych słabości i możliwości ulepszenia.
Głębokie oddychanie dla względnie zdrowych ludzi zwykle oznacza zwiększoną wentylację. Rzadkością jest u ludzi praktykowanie głębokiego oddychania i posiadanie niskiej wentylacji minutowej płuc. Nawet jeśli potrafią to zrobić, takie głębokie oddychanie spowodowałoby wzmożenie napięcia. Aby to sprawdzić, można przeprowadzić prosty eksperyment. Zrelaksuj się całkowicie. Możesz zauważyć, że taki relaks powoduje naturalne ciche wydychanie i ... prawie zupełnie wstrzymany oddech (!). Jako, że relaksacja zatrzymuje oddech, to normalne spodziewać się, że duże amplitudy głębokiego oddechu, wolne i szybkie, zwyczajnie skutkują w napięciu mięśniowym w mięśniach oddechowych. Ale każde wzmożone napięcie mięsni oznacza więcej stresu, podczas gdy stres może powodować hiperwentylację. Zatem, głębokie oddychanie powoduje nadmierne oddychanie, z powodu wytworzonego stresu.

Rozmyślne, głębokie i powolne oddychanie może dać kolejny efekt z powodu dużej różnicy ruchów klatki piersiowej i przepony. Rzeczywiście, taka amplituda może być wciąż obecna wiele godzin później po tym ćwiczeniu, ale przy zwyczajnej indywidualnej częstotliwości oddychania, wskazując na rozwój hiperwentylacji chronicznej. Taka osoba, z powodu możliwego podekscytowania na tle nerwowym i uszkodzonej umysłowości (oba spowodowane niskim stopniem aCO2), może nawet okresowo przypominać sobie po ćwiczeniu oddechowym, aby kontynuować głębokie oddychanie mimo możliwych ciasności w klatce piersiowej, zawrotów głowy oraz mdłości spowodowanych nadmierną wentylacją.
Dlatego każde głębokie oddychanie Abort większości ludzi powoduje bardziej stresujący stan i dalej hiperwentylację.


Jeśli chodzi o wyjątki, w mej opinii, tylko bardzo zdrowi ludzie (z przeciętnym CP powyżej 60 s) mogą praktykować głębokie oddychanie, np. pranayamę, podczas nauki hatha jogi. Tacy ludzie są dostatecznie zrelaksowani i doskonale panują nad swym oddechem. Przy okazji, stare manuskrypty hatha jogi jasno wyrażają, że pranayama może być rozpoczęta przez uczących się jogi tylko wtedy, gdy ich ciała zostały oczyszczone a ich umiejętność wstrzymywania oddechu musi wynosić ponad 1 minutę. Prawdziwi mistrzowie hatha jogi zwykle oddychają 4-6 razy na minutę, lecz z większą niż przeciętna objętością oddechową (prawdopodobnie około 700-900ml). Dlatego oddychają głębiej. Jednakże, ich wentylacja minutowa płuc była bardzo niska (3-4 l/min) pozwalając na wyjątkowo długi czas wstrzymywania oddechu (do 5 lub więcej minut) i doskonałą tolerancję dwutlenku węgla podczas słynnych pochówków.

****
Materiały źródłówe do rodziału 9
Bernard T, Hatha yoga: Relacja z własnych doświadczeń, Columbia University Press, NY, 1944.
Berne E, Poza grami i skryptami, Grove Press, NY, 1976.
Berne E, W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich., wyd. 5 - 11.2005, Wydawnictwo Naukowe PWN
Bucher TL, Chappell MA, Wymiana oddechowa i wentylacja podczas nocnego drętwienia u kolibrów, Physiol Zool 1997 Sty-Lut; 70(1): str.45-52.
Castellini MA, Milsom WK, Berger RJ, Costa DP, Wzory oddychania i tempa bicia serca w stanie przytomności i snu młodych słoni morkich, American Journal of Physiology 1994, 266, R863-R869.
Desikachar TKV, Serce jogi: rozwijanie osobistej praktyki, Inner Traditions Intl, 1999.
Goswami SS, Hatha yoga: Zaawansowana metoda fizycznej nauki i koncentracji.
Funderburk J, Nauka bada jogę, przegląd danych fizjologicznych,
Glenview, IL, Himalajski Międzynarodowy Instytut Badań Jogi i Filozofii USA, 1977.
Hewitt J, Wszytsko o jodze, NY: Schocken Books, 1977.
Mel'nychuk DO, Mykhailovskyi VO, Mel'nychuk SD, Mechanizm metabolicznej adaptacji [Ukraiński artykuł], Ukr
Biokhim Zh 2000 Lip-Sier; 72(4-5): str.70-80.
Milsom B, Bezdech- z wyboru, Biologist 2000; 47, str. 239-242
164
Milsom W. K. (1992) Kontrola oddechu i hibernujące się ssaki.. Fizjologiczne przystosowanie się u kręgowców. Biologia płuc w zdrowiu i chorobie, 56, 119 - 148.
Morris, P, Wytyczne hibernacji dla żółwi, The Bridge,Wrzesień 1994.
Paramahansa Yogananda, Autobiografia jogina, Ravi, 2005
Ransome, Roger, Historia naturalna hibernujacych nietoperzy, Christopher Helm, London, 1990.
Sivananda S, Yoga. Wiedza i Życie.
Storey KB & Storey JM, Wspołczynnik depresji metabolicznej i biochemicznej adaptacji, anaerobiozy, hibernacji i estywacji, Q Rev Biol 1990 Czerwiec; 65(2): str. 145-174.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 21:35:03
Być może jutro coś więcej. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-18, 22:39:34
To jest malutki fragment książki która dokładnie opisuje wpływ oddychania na niemal wszystkie funkcje organizmu. To dla tych którzy nie wierzą , że oddychanie ma znaczenie. Większośc ludzi wychodzi założenia że skoro oddcyahmy całe zycie to robimy to poprawnie i nie ma co przy tym kombinować i si ę tym interesować. Ale nic bardziej błędnego. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-25, 12:21:49
Tak jak obiecalem jeszcze trochę materiałów o znaczeniu oddychania na zdrowie człowieka.



"CO2 jest środkiem uspokajającym (lub uśmierzającym) wszystkich komórek nerwowych. Normalne stężenie CO2 stwarza warunki dla prawidłowej pracy systemu nerwowego. Fizjologiczna nauka zgromadziła dowody na niekorzystny efekt niskich poziomów CO2 w komórkach nerwowych.
Rzeczywiście, ponad 50 lat temu, jedno z wiodących pism, ‘Przegląd Fizjologiczny’ (Physiological Reviews), opublikowało obszerne sprawozdanie z badań, ‘Fizjologiczne efekty hiperwentylacji’. W tym artykule Amerykanin, dr Brown z Departamentu Fizjologii Uniwersytetu Centrum Medycznego w Kansas, zanalizował prawie 300 profesjonalnych badań. Stwierdził, że: “Badania naukowe przedsięwzięte w celu ustalenia skutków działania hiperwentylacji na nerwy i mięśnie były spójne w odkryciu wzmożonej drażliwości” (Brown, 1953). Mięśnie i komórki nerwowe staje się podrażnione lub niespotykanie wrażliwe na wszelkie bodźce.
Wśród licznych artykułów opublikowanych później był „Korowe napięcie CO2 i stabilność neuronowa” Dziennika Fizjologicznego (the Journal of Physiology). Przedstawiał on silny wpływ uspokajający CO2 na nadmiernie pobudzone obszary mózgu odpowiedzialne za świadome myślenie (Krnjevic et. al, 1965).
W 1988 roku fizjolog z Uniwersytetu Duke (Durham, Wielka Brytania) zasugerował podsumowanie, „Mózg, poprzez regulowane oddychanie, kontroluje własne pobudzenie” (Balestrino & Somjen, 1988).

Czy współcześni fizjolodzy mają inne opinie? Według niedawnych badań fińskich naukowców z Laboratorium Neurologii Uniwersytetu w Joensuu hiperwentylacja “prowadzi do spontanicznego i asynchronicznego przepalania neuronów korowych” (Huttunen et. al, 1999). Badanie zostało opublikowane w “Eksperymentalnym Badaniu Mózgu”. Stąd też, zamiast normalnej percepcji, którą cechuje obiektywne myślenie i analiza rzeczywistości, mózg zaczyna tworzyć własne „spontaniczne i asynchroniczne” pomysły, projekty, wyjaśnienia i interpretacje prawdziwych zdarzeń. Co więcej, pobudzony mózg może stworzyć problem, który w rzeczywistości nie istnieje.

b) CO2 gra jedną z kluczowych ról w prawidłowym natlenieniu komórek z powodu efektu Bohra. Opis tego fizjologicznego prawa można znaleźć w podstawowych książkach z dziedziny fizjologii, bowiem zostało ono potwierdzone tuzinami profesjonalnych badań.

Czym jest efekt Bohra? Jak wiemy, hemoglobina transportuje tlen przez krew. Skąd więc te czerwone komórki wiedzą w które miejsca dostarczyć więcej tlenu a gdzie mniej? Albo dlaczego uwalniają więcej tlenu tam, gdzie jest to potrzebne? Hemoglobina wyczuwa większe stężenie CO2 i uwalnia tlen w takich miejscach. Skutek tego zależy w dużej mierze w całkowitej wartościowości CO2 we krwi i płucach.

Jeśli stężenie CO2 jest niskie, komórki O2 są przyczepione do czerwonych krwinek. Stąd też, niedobór CO2 prowadzi do niedotlenienia albo niskiego natlenienia komórek ciała (wstrzymany efekt Bohra). Im więcej oddychamy podczas odpoczynku, tym mniejsze jest natlenienie naszych komórek w najważniejszych organach takich jak mózg, serce, wątroba, nerki, etc.
Normalna zawartość hemoglobiny nasyconej O2 we krwi wynosi 98%. Podczas hiperwentylacji ta liczba jest odrobinę wyższa, ale bez CO2, ten tlen jest ściśle związany z czerwonymi krwinkami i nie może dostać się do tkanek.
Efekt Bohra jest niezbędny do naszego przetrwania. Dlaczego? W każdym momencie naszego życia, niektóre organy i tkanki pracują ciężej i produkują więcej CO2. Te dodatkowe stężenia CO2 są wyczuwane przez hemoglobinę i powodują, że wydziela ona więcej O2 w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Jest to sprytny mechanizm autoregulacji służacy do wydajnego transportu tlenu.
Na przykład, bez efektu Bohra nie mógłbyś chodzić ani biegać nawet przez 3-5 minut. Dlaczego? W normalnych warunkach, z powodu efektu Bohra, więcej O2 uwalnia się w tych mięśniach które produkują więcej CO2. Stąd też te mięsnie mogą ciągle działać z tym samym, wysokim współczynnikiem.

c) CO2 jest rozszerzaczem naczyń krwionośnych (tętnic i tętniczek). Tętnice i tętniczki mają swoje własne małe mięśnie, które mogą się zaciskać i rozszerzać w zależności od stężenia CO2. Jednocześnie, zgodnie z badaniami fizjologicznymi, stany tych naczyń krwionośnych są głównym czynnikiem determinującym całkowitą rezystancję przepływu krwi w ciele. Normalne parametry CO2 stanowią opór dla przepływu krwi w małym krwioobiegu.
Stąd też, oddychanie bierze bezpośredni udział w regulacji tempa bicia serca. Gdy poziom CO2 jest niski, całkowity opór rośnie i najważniejsze organy (jak mózg, serce, nerki, wątroba, żołądek, śledziona, okrężnica, etc.) dostają mniej krwi z powodu ucisku naczyń krwionośnych. Jak ukazały badania fizjologiczne, przepływ krwi do tych organów jest proporcjonalny do stężenia CO2 we krwi.
A co z przepływem krwi w mózgu? Zgodnie z ‘Podręcznikiem fizjologii’ (Santiago & Edelman, 1986), przepływ krwi przez mózg zmniejsza się o 2% przy każdy mm Hg spadku ciśnienia CO2. Kiedy ludzie mają 20 mm Hg CO2 w ich krwi (połowa oficjalnej normy), mają około 40% mniej zapasu krwi dla mózgu w porównaniu z normalnymi warunkami. Tylko mięśnie szkieletowe mogą dostać więcej krwi podczas hiperwentylacji.

d) CO2 rozluźnia wszystkie mięsnie gładkie. Jest to obserwacja z eksperymentalna dr Hudlicka z Departamentu Fizjologii (Uniwersytet Szkoły Medycznej w Birmingham, Wielka Brytania) z książki „Przepływ krwi przez mięśnie” (Hudlicka, 1973).
Z drugiej strony, brak CO2 sprawia, że mięśnie stają się napięte i drażliwe. Jak zacytowano wyżej: “Badania naukowe przedsięwzięte w celu ustalenia skutków działania hiperwentylacji na nerwy i mięśnie były spójne w odkryciu wzmożonej drażliwości” (Brown, 1953).

Bądź spostrzegawczym. Kiedy doznasz małego krwawiącego nacięcia lub rany, rozważnie hiperwentyluj się, aby zobaczyć czy to powstrzyma krwawienie. Powinno zadziałać. Jako alternatywę, wykonaj wygodne wstrzymanie oddechu, oddychaj mniej by zgromadzić CO2. Co się stanie z twym oddechem? (Powinien się wzmożyć.)
Teraz już wiesz co robić po zabiegach dentystycznych, uszkodzeniu mózgu i innych wypadkach z krwawieniem. To naturalne, że człowiek i inne zwierzęta oddychają ciężej w takich warunkach. Stąd też, hiperwentylacja może uratować życie w przypadku poważnych krwawień.

Wraz z nieprzeciętnym stanem ekscytacji układu nerwowego, ten efekt mięśniowy może powodować stany napięcia i drażliwości. Drobna prowokacja może stworzyć wiele problemów hiperwentylującej się osobie (i wszystkich wokół niej!) bowiem mięśnie SA drażliwe a komórki mózgowe nadmiernie podekscytowane.

e) CO2 jest naturalnym rozciągaczem oskrzeli i małych kanalików powietrznych w płucach. Normalne stężenie CO2 sprawia, że te kanaliki są szeroko otwarte. Kiedy poziom CO2 w płucach jest niski powoduje to ciasność klatki piersiowej, uczucie bezdechu, duszenia i zawroty głowy. Te skutki są szczególnie ważne dla astmatyków.

f) Rozpuszczony we krwi CO2 w stanie lotnym należy do drugiej największej grupy jonów ujemnych w osoczu krwi. Stąd też oddychanie bezpośrednio wpływa na pH krwi. W swym obrocie, pH krwi jest dokładnie obserwowane w bardzo wąskim przedziale (od około 7.3 do 7.5), aby zapewnić normalną biochemie ciała. Zatem oddychanie wpływa na stężenie innych jonów we krwi.

g) CO2 bierze udział w rekcjach chemicznych obejmujących różne witaminy, minerały, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i inne substancje.
Oprócz tych efektów, to prawdopodobne, że metabolizm protein, tłuszczów tłuszczy i węglowodanów, wydajność układu odpornościowego, praca hormonów, poziom cukru we krwi i wiele innych substancji chemicznych ma związek z oddychaniem. Z ogólnej obserwacji fizjologicznej wynika, że od wieków wiadomo, iż układ oddechowy jest ściśle związany z innymi fizjologicznymi systemami systemami organami ciała.

W rzeczy samej, wszystkie żyjące komórki, tkanki i organy pochłaniają O2 i wytwarzają CO2. Oddychają – ten proces nazywa się „oddychaniem wewnętrznym”. Zewnętrzne oddychanie to zwyczajny proces oddychania przez płuca. Można logicznie założyć, że nasz sposób oddychania powinien wpływać na wewnętrzne oddychanie czy wymianie gazu w komórkach. Szczegółowe mechanizmy tych interakcji są wciąż nieznane i tu bierzemy pod uwagę tylko te najbardziej ogólne obrazy i mechanizmy. Co więcej, niedobór CO2 jest tylko najbardziej oczywistym i prostym efektem hiperwentylacji. Jest jeszcze wiele innych zakłóconych systemów procesów w ludzkim ciele. Ten model, jednakże, jest jednym z początkowych kroków na drodze do zrozumienia procesu ludzkiego oddychania i jego zasad."

Artour Rakhimov - Normal Breathing - The key to the vital health
Znaczenie gimnastyki oddechowej polega na tym, że zmieniając zwyczajowy sposób oddychania gromadzimy w organizmie dwutlenek węgla (CO2), który jest niezbędny dla wszystkich reakcji wymiany komórkowej. Chodzi o to, że tlen jest dla nas nieodzowny do procesów utleniania i dlatego należy oddychać czystym, świeżym powietrzem. Wszystkie pozostałe reakcje chemiczne zachodzące w organizmie są uzależnione od koncentracji CO2. Często po 3 - 5 godzinach spaceru po lesie, gdzie powietrze jest wyjątkowo nasycone tlenem (szczególnie gdy się oddycha szczególnie głęboko) wracamy do domu „rozbici", zmęczeni z „ciężką głową", a często również z bólem głowy. Wszystko to dzieje się dlatego, że w organizmie zmniejszyła się koncentracja CO2.
Inaczej mówiąc, jeśli oddychamy powoli i jeszcze dodatkowo zatrzymujemy oddech to we krwi poprawia się wymiana gazowa i gromadzi się niezbędny dla procesów wymiany komórkowej dwutlenek węgla. Właśnie na tym polega sekret zdrowia i długich lat życia.

Tombak

Wstrzymaj oddech
Jak to przyjemnie spacerując po lesie pełną piersią zaczerpnąć powietrzaÉ A jak niezdrowo! - twierdzi rosyjski uczony prof. Konstanty Butejko. Początkowo uwżano go za ekscenryka, dziś jego badania dotyczące skutków niekontrolowanej hiperwentylacji i metody przywrócenia równowagi gazowej w organizmie znalazły zwolenników i kontynuatorów wśród lekarzy m.in. z Australii i Szwecji
O rganizm do życia potrzebuje tlenu. Ale dzięki oddychaniu pełną piersią wcale nie spożytkowuje go w większych ilościach. Wręcz przeciwnie - im więcej tlenu tym trudniej jest on przyswajany przez komórki. Dochodzi do zaburzenia równowagi gazowej, czego konsekwencją jest wiele groźnych chorób. Regulującc oddech, ćwicząc zatrzymania oddechów, wciągając powietrze przez nos doprowadzamy do optymalnego przyswajania tlenu zgodnie z tym jak człowieka ukształtowała ewolucja. To w największym skrócie teoria prof. Butejki. Choć na pierwszy rzut oka brzmi zaskakująco, wspierają ją konkretne argumenty.
Nie ma życia bez tlenu - co do tego zgadzają się wszyscy. Ale już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równie niezbędny do życia jest dwutlenek węgla. To właśnie on ułatwia przenikanie tlenu z płuc do krwi. Zjawisko znane jest fizjologom i nazywane przez nich efektem Bohra. Aby ten proces zachodził prawidłowo w ludzkim organizmie stężenie dwutlenku węgla musi wynosić 6 proc. Przy zbyt intensywnym oddychaniu stężenie gromadzonego w pęcherzykach płucnych dwutlenku węgla maleje. A więc paradoksalnie - im do płuc dostarczamy więcej tlenu, tym mniej tlenu przenika do krwi.
Najbardziej udokumentowany jest korzystny wpływ zmiany sposobu oddychania zgodnie z zaleceniami profesora Konstantego Butejki, w leczeniu astmy.
Zaobserwowano, że wtedy zdecydowanie rzadsze są ataki, polepsza się wydolność oddechowa. Tą metodą zainteresowali się lekarze z Australii, gdzie występuje największy na świecie odsetek osób chorych na astmę. Jest ona wykorzystywana jako terapia wspomagająca już w kilku azstralijskich ośrodkach medycznych. Potwierdzono efekty terapeutyczne w leczeniu także innych chorób układu oddechowego, bardzo dobre efekty przynosi u nadciśnieniowców, zmniejsza dolegliwości wieńcowe, gdyż szybko polepsza wydolność naczyń. KaK

Artykuł z jakiejś krakowskiej gazety.

To tyle na razie pozdrawiam.










Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-25, 12:34:23
A ja powolutku używając jednocześnie diety Kwaśniewskiego , Metody Buteyko i opartego na nim cudownego wynalazku rosyjskich naukowców dpchodzę do zdrowia i zmniejszam dawki leków i czuję się coraz lepiej. A tu link do urządzonka. Opiera się włąsnie na odkryciach
Butejko. Tylko że na stronie tłumaczenia są wprost smieszne chwilami. Polecam przeczytać w innym języku a najlepiej w kazdym jaki znacie bo w kazdym pisza troche co innego. Aparat mozna tez kupic w Polsce i to taniej. Podobno rewelacja. W kazdym razie mi pomaga. Pozdrawiam

http://www.cosmicussalus.lt/?pl=1112710836

Za jakiś czas więcej tekstów o znaczeniu co2 w organizmie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-09-26, 18:18:44
Rzeczywiście, na ten temat bardzo malo w Internecie. Węsząc, trafiłam może na ciebie, Marcin :), tu: http://www.atopowe-zapalenie.pl/forum/viewtopic.php?t=2943&sid=b9584509943760be60ff9341a0650000 na innym forum i to chyba było najwieksze źródło informacji po polsku.

Ja sama, jak pamiętam, zawsze oddychałam płytko i często łapię się na tym, że nie oddycham. Kiedys, pod wpływem nawoływań do zdrowego głębokiego oddychania, próbowałam nauczyc się ładnie oddychać, ale za każdym razem oddech mi sie rozregulowywał, czułam sie podminowana, więc skończyłam z tym. Postanowiłam życ sobie z takim byle jakim, ale za to dajacym spokój i wyciszenie oddechem :)

W ogóle nie lubię rozmyslać o oddychaniu, bo zaraz wpadam w jakiś chaos i gubię się. Czuję sie wtedy zmeczona, ziewam itd.

Pamiętam, jak kiedyś grzmieli z mediów i podręczników zdrowego żywienia, zebym nie jadła masła ani jajek. Tez posłuchałam swojego organizmu i nie dalam się.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-09-26, 19:33:02
Marcin,

http://www.akcjodynamika.alte.pl/teksty/teksty.php?tekst_id=003 - znasz te stronę?

Spytaj o F.Kokota tam:

Oddział PAN w Katowicach
Siedziba: 40-019 Katowice, ul. Krasińskiego 8
tel. (0-32) 256-18-90; 256-19-38
On tam był członkiem oddziału na Al. Korfantego 8/162

Tylko spiesz się bo PAN jest właśnie rozwiazywany.

Tu był rektorem:
Śląska Akademia Medyczna
ul. Warszawska 14
40-006 Katowice
tel.: (48) 32 208 36 00



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-09-26, 21:16:02
Marcin, jak tylko uda mi sie otworzyć uszkodzony komp, masz u mnie "Modlitwe żaby jak w banku". Przypominaj sie czasem na prv


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-27, 00:00:27
Witam!

Tylko pamietaj ze chodzi mi o pierwsza czesc a nie druga. Druga juz mam.

Tak na atopowym to oczywiscie ja. jak poszukasz to znajdziesz mnie jeszcze na killku innych.
Acjodynamike znam i pislame ztym kolesiem. On sie nie zna na leczeniu tego a fragmenty to porzedruk z amerykanskich ksiazke ktore czytalem plus z Kokota. On jest jedynie siwadomy ze glebokie ioddychanie moze szkodzic.

Z Kokotem sie skotatktowalem telefoiczie ale on tez wie tyle co przedrukowal z amerykanskich ksiazek. A lecze to barbituranami i pochodnymi Buteyko to google troche znajduje. Mam ksiazke malachowa w ktorej jest opisna ametoda Buteyko. Sa jakies szkolenia we Wroclawiu i w Ladku Zdroj ale nie wiem na ile autoryzowane a na ile ci ludzie sie znaja tak jak ja bob poczytali w necie. Jest tez podobno w samej Warszawi uczennica smaego Buteyko. Niejaka Natasza ale za cholere do niej kontaktu. ja juz sporo wyszukalem. Uwierz mi. ale dzieki za probe pomocy:))

Pozdrawiamh


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-09-27, 00:18:10
Scielo mi kawalek postu mialo byc barbituranami i pochodnymi Morfiny wiec zadna filozofia bo po prostu lekami obnizajacymi oddychanie ale mozno uzalezniajacymi i toksycznymi.A potem mialo byc ze jak sie w google wpisze Butejko a nie buteyko jak w oryginale to wtedy troche znajduje. Nie wiem jakim cudem zginal srodek tekstu:))


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-05, 14:36:19
Obiecałem wiecej informacji więc wklejam. Pozdrawiam



Syndrom hiperwentylacji (HWS) jest dość często występujący w izbie przyjęć, gdzie większość lekarzy rozpoznaje go od razu. Jednakże, ten syndrom przeciwstawił się precyzyjnej definicji i wyjaśnieniu zasadniczyczej patofizjologii ostatnich 100 lat.

Syndrom hiperwentylacji
Według klasycznej definicji, syndrom hiperwentylacji jest stanem, w którym wentylacja minutowa płuc przekracza potrzeby metabolizmu, skutkując hemodynamicznymi i chemicznymi zmianami, które powodują symptomy dysforii mogące być powielone u tych pacjentów poprzez wywołanie spadku w tętniczym CO2 przez dobrowolną hiperwentylację. Ostatnio jednak, ten wzorzec został zakwestionowany obserwacją, że wielu pacjentów z syndromem hiperwentylacji nie ma niskich tętniczych poziomów CO2 podczas ataków. W niektórych przypadkach, pacjenci z tym syndromem ukazali zmienioną fizjologię oddechu, która objawia się jako powolniejszy powrót do wyjściowego stanu CO2 po dobrowolnej hiperwentylacji do określonego poziomu CO2. Obecne myślenie sugeruje, iż ten syndrom mógłby zostać trafniej zdefiniowany jako behawiorystyczny bezdech lub psychogeniczna duszność z hiperwentylacją bardziej jako skutek niż jako przyczynę tego stanu. Uznano także, że niektórzy pacjenci mogą być fizjologicznie narażeni na ryzyko rozwoju tej psychogenicznej duszności.
Symptomy hiperwentylacji i zaburzenia lękowe znacznie się pokrywają, chociaż te 2 stany są różne. W przybliżeniu u 50% pacjentów ze stanami lękowymi i 60% z arachnofobią  występuje hiperwentylacja jako część ich symptomologii, gdzie tylko 25% pacjentów z syndromem hiperwentylacji ma stany lękowe.
Patofizjologia: Syndrom hiperwentylacji pojawia się w ostrych i chronicznych formach. Ostry syndrom hiperwentylacji pojawia się tylko w 1% przypadków, ale znacznie łatwiej go zdiagnozować. Chroniczny syndrom hiperwentylacji może pojawiać się z niezliczonym mnóstwem oddechowych, sercowych, neurologicznych oraz gastrojelitowych symptomów bez żadnego klinicznie widocznego nadmiernego oddychania u pacjentów.
Hipokapnia może być utrzymana bez żadnej zmiany w całkowitym minutowym poziomie jeżeli pacjent okazuje częste westchnienia na zmianę z normalnymi oddechami.
Z powodu subtelności hiperwentylacji wielu pacjentów z chronicznym jej syndromem zostało przyjętych i poddało się szczegółowym i drogim badaniom w celu odkrycia organicznych przyczyn ich dolegliwości.
Zasadniczy mechanizm przez który u niektórych pacjentów rozwija się hiperwentylacja jest nieznany, ale istnieje obfitość teorii na ten temat. Istnieje ludność, u której stresory prowokują przesadną oddechową reakcję. Wiele takich stresorów zostało zidentyfikowanych, włączając problemy emocjonalne, mleczan sodu, kofeina, izoproterenol, cholecystokinina oraz CO2..
Wdrożenie mleczanu powoduje symptomy paniki u 80% pacjentów ze stanami lękowymi, ale tylko w 10% grupie kontrolnej. W przybliżeniu u jednej połowy przyjmujących mleczan rozwinęła się ostra hiperwentylacja jako część reakcji panicznej. Poziomy mleczanu są wyższe i pozostają podniesione dłużej u pacjentów z zaburzeniami lękowymi niż w grupie kontrolnej, sugerując że nienormalny metabolizm mleczanu ma swój udział w patogenezie chociaż dokładna anomalia nie została scharakteryzowana. Czy te sama anomalia funkcjonuje w syndromie hiperwentylacji- tego nie wiemy.
Częściowe wyjaśnienie dla syndromu hiperwentylacji leży w mechanizmie oddychania. Zwykły zakres objętości oddechowej to 35-45% pojemności życiowej płuc podczas spoczynku. Hiperinflacja płuc wychodząca poza ten poziom napotyka opór poprzez sprężyste odepchnięcie od klatki piersiowej, i objętość wdechowa poza tymi poziomami jest postrzegana jako wysiłek lub duszność.
Pacjenci z syndromem hiperwentylacji maja skłonność do oddychania używając górnych rejonów klatki piersiowej aniżeli używając przepony, co powoduje chronicznie przepełnione płuca. Kiedy stres wywołuje potrzebę wzięcia głębokiego oddechu, to głębokie oddychanie jest brane za duszności. Uczucie duszności powoduje nerwowość, która wpływa na chęć jeszcze głębszego oddechu i oto powstaje błędne koło.
Przeważająca teoria mówi, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi mają niższy próg do walki lub reakcji na ucieczkę. Wśród pacjentów, którzy są podatni nawet małe stresy mogą wywołać ten syndrom, który potem ma skłonność do pokazania się z głownie psychiatrycznymi dolegliwościami, takimi jak strach przed śmiercią, nadciągającego fatum czy klaustrofobii. Kontrastowo, wierzy się, że pacjenci z syndromem hiperwentylacji maja skłonności do skupiania się na dolegliwościach somatycznych związanych z fizjologicznymi zmianami spowodowanymi hiperwentylacją. Bodziec rozpoczynający i nienormalna reakcja na stres mogą być identyczne w obu grupach, ale są wyrażane inaczej.
Częstość występowania:
• W Stanach Zjednoczonych:
• 10% pacjentów ogólnej wewnętrznej praktyki lekarskiej jest zarejestrowanych jako mających wcześniej zdiagnozowany syndrom hiperwentylacji, chociaż równoważne dane nie są dostępne w aktach izby przyjęć (ED). Ogół do 6% ogólnej populacji może mieć ten stan w różnym stopniu.

Śmiertelność/zachorowalność:
Śmierć jest niezwykle rzadko przypisywana do syndromu. Lewostronna zmiana w krzywej dysocjacji HbO2 i wasospazmu związanych z niskim CO2 może powodować niedokrwienie serca u pacjentów chorobą wieńcową i syndromem hiperwentylacji.
Niektórzy pacjenci są odłączeni psychicznie przez swoje symptomy i wielu z nich ma złe diagnozy. Jednym ważnym zagrożeniem dla pacjentów syndromem hiperwentylacji jest to, że cierpią na powikłania z powodu niepotrzebnych badań ( np. angiografia) lub leczeń (np. zakrzepica). Wstrzymywanie takiej terapii może być wyjątkowo trudne u pacjentów z mocnymi bólami klatki piersiowej, dusznościami i/lub przypuszczalnym elektrokardiograficznymi zmianami (EKG).
Jedno z badań notuje grupę 45 pacjentów z bólami klatki piersiowej, którzy mieli normalne tętnice wieńcowe na angiografii. Ci pacjenci ostatecznie zostali zdiagnozowani jako mający syndrom hiperwentylacji. Po 3,5-letnim przeciętnym następczym okresie, 67% tych pacjentów odwiedziło izbę przyjęć z powodu bólu klatki piersiowej i 40% tych pacjentów dostało przyzwolenie na wykluczenie zawału serca.
Czysty syndrom hiperwentylacji nie tylko powoduje silny i prawdziwy dyskomfort pacjentom, ale także tłumaczy znaczny medyczny wkład w wykluczaniu poważnych patologii. Fakt, że pacjenci z syndromem hiperwentylacji wykazują coraz bardziej chore skłonności do ezoterycznych badań, co jest nieuchronnie bezowocne; przewlekłość tego stanu często skłania różnych lekarzy do powtarzania tych zbędnych badań wielokrotnie.
Płeć: Istnieje przewaga kobiet w przypadkach syndromu hiperwentylacji, stosunek zachorowalności kobiet do mężczyzn może wynosić 7 :1.
Wiek: Szczytowy wiek częstotliwości występowania syndromu to 15- 55 lat, ale zostały zarejestrowany przypadki we wszystkich grupach wiekowych oprócz niemowlęctwa.
 
Przebieg choroby:
Pacjenci z ostrym syndromem hiperwentylacji mogą mieć objawy podniecenia i niepokoju.
Powszechnie przebieg dotyczy nagłego początku bólu w klatce piersiowej, duszności lub objawów neurologicznych (np. słabość, zawroty głowy, parestezja, stany bliskie omdleniu) następujące po stresującym zdarzeniu.
Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji miewają podobne objawy powtarzających się bólów w klatce piersiowej, duszności lub neurologicznych deficytów, lecz zwykle mieli wiele podobnych objawów w przeszłości.
Ostra hiperwentylacja
Pacjenci zwykle są podnieceni, maja zadyszkę, bóle w klatce piersiowej, duszności, sapanie, zawroty głowy, palpitacje, skurcze tężcowe (skurcz mięśni podudzia i stóp), parestezje, ogólna słabość i omdlenia.
Pacjent często skarży się na uczucie duszenia. Można tu zidentyfikować emocjonalnie stresujące nagłe wydarzenie.  
Objawy sercowe
Ból w klatce piersiowej powiązany z syndromem hiperwentylacji zwykle ma nietypowe cechy, ale okazyjnie może bardzo przypominać typową dusznicę. Trwa zwykle godziny niż minuty. Poprzez ćwiczenia raczej ulży niż zostanie sprowokowany. Zwykle jest niezmieniony przez nitroglicerynę.
Diagnozowanie syndromu hiperwentylacji powinno być brane pod uwagę u młodych pacjentów bez czynników zagrażających sercu, których dotknął ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli powiązany jest z parestezjami i skurczami mięśni podudzia i stóp. Jednakże, ta diagnoza powinna być postawiona ostrożnie, ponieważ wiele innych potencjalnie śmiertelnych stanów może powodować u młodych pacjentów ból w klatce piersiowej(np. zator płucny).
Zmiany w zapisie EKG są często spotykane u pacjentów z syndromem hiperwentylacji. Anormalności mogą obejmować przedłużający się odstęp QT, obniżenie i uniesienie ST, odwrócenie załamka T.
U pacjentów z subkrytycznym zwężeniem tętnić wieńcowych, skurcz naczynia wywołany przez hipokarbię mogą być wystarczające, aby spowodować uszkodzenie serca.
Częstotliwość występowania syndromu hiperwentylacji jest wysoka wśród pacjentów z wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej, a ból klatki piersiowej powiązany z powyższym może być spowodowany hiperwentylacją.

Dusznica Prinzmetala (skurcz naczyń wieńcowych) jest wywołany przez syndrom hiperwentylacji, ale ból klatki piersiowej z tym syndromem zwykle byłby spodziewany w odpowiedzi na blokady kanału azotanowego lub wapniowego.

Symptomy w ośrodkowym układzie nerwowym.
Objawy w ośrodkowym układzie nerwowym pojawiają się, ponieważ hipokapnia powoduje spowolniony przepływ mózgowy krwi (CBF). CBF maleje o 2% dla każdego zmniejszenia się mm Hg w CO2.
Symptomy zawrotów głowy, słabości, dezorientacji i poruszenia są powszechne.
Pacjenci mogą donieść o utracie uczucia własnej realności i mogą doświadczyć halucynacji.
Rzadko, omdlenia lub atak apopleksji mogą być spowodowane hiperwentylacją.
Parestezje pojawiają się częściej w górnych kończynach zwykle są obustronne.
Jednostronne parestezje są lewostronne w przybliżeniu u 80% przypadków.
Drętwienie okołoustne jest bardzo powszechne.

Objawy gastrojelitowe (wzdęcia, odbijanie się, gazy, napięcia w nadbrzuszu) mogą być spowodowane łykawicą.
Suche jama ustna pojawia się przez oddychanie ustami i nerwowość.
Zmiany metaboliczne
Ostre zmiany metaboliczne wynikają z wymiany wewnątrzkomórkowej i zwiększone białkowe wiązanie różnych elektrolitów podczas alkalozy oddechowej.
Ostra wtórna hipokalcemia może wynikać ze skurczy mięśni podudzia i stóp, drgań mięśni, pozytywnych objawów Chwostka i Trousseau i przedłużający się odstęp QT.
Hipokalemia może być mniej wyraźna niż hipokalcemia, ale może powodować uogólnioną słabość.
Ostra wtórna hipofosfatemia jest powszechna i może przyczyniać się do parestezji i uogólnionej słabości.

Chroniczna hiperwentylacja
Zdiagnozowanie chronicznej hiperwentylacji jest znacznie trudniejsze niż ostrej hiperwentylacji, ponieważ ta jej odmiana jest zwykle klinicznie niewidoczna.
Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji mieli często szczegółowe badania medyczne, a także dostali kilka błędnych diagnoz.
Dwie trzecie pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji ma trwale niski poziom CO2 z wyrównawczą wydzieliną nerkową HCO3, skutkując w bliskim normalnego poziomie pH. Ci pacjenci mają bardziej widoczne symptomy ośrodkowego układu nerwowego niż pacjenci ze stałym prawidłowym CO2 podczas ataków. Ci pacjenci zwykle pojawiają się u lekarza z powodu duszności i bólu w klatce piersiowej.
Alkaloza oddechowa może się utrzymywać z okazjonalnymi głębokimi westchnieniami oddechowymi, które często można zaobserwować u pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji.
Kiedy mamy do czynienia z dodatkowym stresem powodującym hiperwentylację, fizjologiczne zapasy kwasowo-zasadowe są w mniejszej ilości, i ci pacjenci są objawowi z większą łatwością niż pacjenci bez syndromu.
Wielu z tych pacjentów cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, doświadczają trudności seksualnych oraz małżeńskich i mają słaba odporność na stres.

Pacjenci z chronicznym syndromem hiperwentylacji mogą mieć symptomy, które praktycznie imitują poważne zaburzenia organiczne, ale zwykle mają atypowe cechy tych chorób.

Fizyczność:
Ostra hiperwentylacja
Widoczna jest obecność tachypnei i zadyszki.
Mimo tego, że tkliwość klatki piersiowej jest często spotykana u pacjentów z syndromem hiperwentylacji, to odkrycie nie jest pomocne, ponieważ tkliwość klatki piersiowej występuje również przy zapaleniu płuc, odmie opłucnowej, zatorowości tętnicy płucnej, syndromie tętnicy wieńcowej i szerokiej gamie innych poważnych i łagodnych chorób płucno-brzusznych.
Skurcz na dłoniach i stopach pojawia się, kiedy ostra hipokarpia powoduje zmniejszony poziom zjonizowanego wapnia i fosforanu, skutkując w mimowolnym skurczu mięśni stóp lub (częściej spotykany) rąk.
Objaw Chwosta i Trousseau są obecne z powodu hipokalcemii.
Świszczący oddech może być słyszany z powodu skurczu oskrzeli spowodowanego hipokarbią.
Drżenie, bladość, częstoskurcz, rozszerzenie źrenicy i inne przejawy niepokoju mogą się pojawić.
Mogą zostać zauważone dowody utraty poczucia własnej realności i halucynacje.

Chroniczny syndrom hiperwentylacji
Hiperwentylacja ta jest zwykle niełatwo zauważalna.
Częste oddechy westchnieniowe, 2-3 na minutę, częste ziewanie.
Tkliwość klatki piersiowej, drętwienie, mrowienie.
Znamiennie, wielokrotne skargi bez wielu potwierdzających fizycznych dowodów choroby.

Przyczyny:
Przyczyna syndromu hiperwentylacji jest nieznana, ale niektóre osoby nim dotknięte wykazują się anormalną oddechową reakcją na stres, sód, mleczan i inne chemiczne i emocjonalne inicjatory, przez to powodując nadwyżkę wentylacji minutowej płuc i hipokarbię. U większości pacjentów, mechanizmy oddychania są zaburzone w charakterystyczny sposób. Kiedy dochodzi do stresujących sytuacji, ci pacjenci wolą polegać na oddychaniu piersiowym niż przeponowym, co skutkuje poszerzoną klatką piersiową i wysokim pozostałym poziomem objętości płuc. Z powodu tego wysokiego zalegającego poziomu są oni niezdolni do zaczerpnięcia następnego oddechu z normalna objętością oddechową i w konsekwencji maja duszności. Prioprioceptory w płucach i klatce piersiowej informują mózg „alarmem duszenia”, który inicjuje uwolnienie pobudzających neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wiele symptomów takich jak palpitacje, drżenie, nerwowość i obfite pocenie się.
Częstotliwość występowania syndromu hiperwentylacji w pokrewieństwie pierwszego stopnia jest wyższa niż u ogólnej populacji, ale nie zidentyfikowano żadnych jasnych czynników genetycznych.
Badania laboratoryjne
Z chwilą pierwszego ataku syndromu hiperwentylacji diagnoza zależy od rozpoznania konstelacji znaków i symptomów wykluczenia poważnych etiologii, które mogą powodować obecne symptomy. Choroba wieńcowa i zatorowość tętnicy płucnej są to dwa najbardziej poważne jednostki, które muszą być wykluczone poprzez ścisłe testy diagnostyczne, ale ta ocena może być wykonana tylko raz. Przy późniejszych atakach, diagnoza jest wykonywana klinicznie, bez powtarzania szczegółowych badań medycznych.

Pacjenci z historią syndromu hiperwentylacji, którzy przeszli właściwe badania medyczne wcześniej mogą nie potrzebować kolejnych badań laboratoryjnych dotyczących nawrotów. Rozpoznanie typowej konstelacji duszności, stan poruszenia, zawroty głowy, atypowe bóle klatki piersiowej, tachypnea i zadyszka, parestezje, skurcze rąk i nóg u młodego, czy zdrowego pacjenta z właściwym wcześniejszym badaniem jest wystarczające by postawić diagnozę.

Pusloksymetria może zidentyfikować sporadycznego pacjenta z zatorowością tętnicy płucnej lub innymi pierwotnymi płucnymi chorobami, który jest ciężko hipoksemiczny, że nawet z hiperwentylacją nasycenie nie może być utrzymane. Normalna pulsoksymetria nie jest pomocna, ponieważ ciężki defekt w wymianie gazowej łatwością może być zamaskowany hiperwentylacją. Część pacjentów z chroniczną zatorowością tętnicy płucnej będzie mieć skompensowaną hiperwentylację, która może imitować pierwotną chroniczną hiperwentylację.
• ABG(arterial blood gas-badanie poziomu tlenu i CO2 we krwi arteryjnej)
ABG jest zalecana, jeśli istnieją wątpliwości do zasadniczego stanu oddechowego pacjenta, może to być pomocne przy podejrzeniu kwasicy wzbudzonej przez syndrom hiperwentylacji, albo kiedy jest brana pod uwagę zmiana kierunku przepływu krwi lub osłabiona płucna wymiana gazów.
Badanie ABG potwierdza kompensowaną alkalozę oddechową u większości przypadków. Poziom pH w tych przypadkach jest bliski normy przy niskim CO2 i niskim HCO3.



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-05, 14:39:07
Inne badania:
EKG: Zmiany w wykresie są częste i mogą zawierać następujące:
Przedłużający się odstęp QT
Uniesienie i obniżenie odcinka ST
Inwersja fali T
Częstoskurcz zatokowy

Opieka przedszpitalna:
Jako, że zaburzenia oddychania i ból w klatce piersiowej mają wiele potencjalnych przyczyn, ta diagnoza nie powinna nigdy być postawiona w tym polu. Nawet, gdy pacjent ma uprzednio postawioną diagnozę o syndromie hiperwentylacji, rozważne jest przenoszenie pacjentów z tymi objawami do bardziej kompletnych badań w tym polu.
Oddychanie w papierową torbę nie jest polecane w tym polu. Takie wdychanie nie powinno być inicjowane na ostrym dyżurze dopóki poważne etiologie nie zostaną wykluczone. Śmierć pojawiła się u pacjentów z ostrym zawałem serca, odmą płucną, lub zatorowością tętnicy płucnej źle zdiagnozowanych jako syndrom hiperwentylacji i leczonych oddychaniem w papierową torbę.
Opieka w izbie przyjęć.
Leczenie syndromu hiperwentylacji w izbie przyjęć jest często nieefektowne. Metoda oddychania do papierowej torebki nie jest już polecana z powodu znaczącego niedotlenienia narządów i tkanek i także zgłoszonych przypadków śmierci.
U pacjentów, którzy się hiperwentylują z powodów organicznych (np. obrzęk płuc, kwasica metaboliczna), wzrastające stężenie CO2 i malejące O2 mogą być zgubne.
W dodatku, oddychanie w papierowa torebkę jest często nieskuteczne w odwracaniu symptomów syndromu hiperwentylacji, ponieważ pacjenci mają trudności w stosowaniu tej techniki i ponieważ CO2 samo w sobie może być chemicznym inicjatorem niepokoju u tych pacjentów.
Kiedy już stan zagrożenia życia został wyeliminowany, zwyczajne wsparcie i wyjaśnienie w prostym, laickim języku w jaki sposób hiperwentylacja tworzy symptomy- jest to zwykle wystarczające, aby zakończyć ten przypadek.
Prowokowanie objawów przez 3-5 minutową hiperwentylację u ochotniczego pacjenta często przekonuje pacjenta o diagnozie, ale w sposób czasochłonny i może nie przynieść efektów.
Większość pacjentów z syndromem hiperwentylacji ma skłonności do oddychania górnym obszarem płuc i mają hiperinflację płuc poprzez cykl oddechowy. Z powodu wysokiego poziomu zaległości w płucach pacjent jest niezdolny do zaczerpnięcia oddechu na pełne płuca i doświadcza duszności. 
Fizyczne naciskanie górnych partii płuc i spowodowanie u pacjenta maksymalnego wydechu zmniejsza hiperwentylację w płucach.
Instruowanie pacjenta do brzusznego oddechu, używając przepony bardziej niż klatki piersiowej, często prowadzi to do polepszenia w subiektywnych dusznościach i ostatecznie poprawia wiele z objawów. Oddychanie przeponowe spowalnia tempo oddechu, daje pacjentowi możliwość wykonania manewrów rozpraszających w razie pojawienia się ataków, a także daje mu poczucie samokontroli podczas wydarzenia. Ta technika okazała się bardzo skuteczna u dużej liczby pacjentów z syndromem hiperwentylacji.
Pacjent powinien być instruowany w technice oddychania przeponowego i skierowany do specjalisty (np. fizjoterapeuty, psychologa, psychiatry, lekarza rodzinnego, internisty lub terapeuty oddechowego), który może wzmocnić tą metodę.
Użycie benzodiazepin w celu uwolnienia od stresu i usunięcia inicjatora hiperwentylacji jest efektywne, ale pacjenci mogą wymagać przedłużonego leczenia.
Mimo tego, że ostre chemiczne uspokojenie polekowe może być efektywne i humanitarne w wybranych poważnych przypadkach, przedłużające się użycie tych leków nie powinno być zaczęte w izbie przyjęć.
Terapia redukcji stresu, beta-blokery, trójcykliczne antydepresanty i zmiana sposobu oddychania udowodniły swą efektywność w zmniejszaniu natężenie i częstość hiperwentylacji. Jeżeli diagnoza syndromu hiperwentylacji została postawiona, pacjent powinien zostać skierowany do odpowiedniego terapeuty, aby wdrożyć te techniki na dłuższy okres czasu.
Konsultacje: Nadmierne konsultacje nie są wymagane. Pacjent może być skierowany do lekarza pierwszego kontaktu lub do terapeuty, który pomoże kontrolować chorobę.
Benzodiazepiny są skuteczne w redukowaniu stresu mogącego wywołać syndrom hiperwentylacji i mają nastawić reakcję ośrodkowego układu nerwowego na różne „panikogeny”
Beta-blokery i trójcykliczne antydepresanty zmniejszają częstotliwość i surowość epizodów hiperwentylacji.
Kategoria leków: Benzodiazepiny. Te środki są pomocne przy leczeniu hiperwentylacji wynikającej z lęków i ataków paniki. Poprzez związanie konkretnych obszarów receptorów, te środki wzmacniają efekty kwasu gamma-amino masłowego (GABA) i ułatwiają hamującą neurotransmisję GABA i inne hamujące czynniki przenoszące.
Nazwa leku Alprazolam (Xanax) – Wskazany przy leczeniu niepokoju i zajmowaniu się atakami paniki.
Dawka dla dorosłego 0.25-0.5 mg doustnie początkowo 3 razy dziennie; 0.5-4 mg/d przeciętna dawka
Dawka dla dzieci Nie ustalono
Przeciwwskazania Udokumentowana hiperwrażliwość, ciężka hypowentylacja; jaskra z zamkniętym kątem, wcześniej zaistniałe niedociśnienie
Interakcje Karbamazepina i disulfiram pogłębiają efekty, cymetydyna, lit, środki antykoncepcyjne i środki wpływające uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy (w tym alkohol) wzmacniają toksyczność.
Ciąża D – Zarożenie dla ciąży.
Środki ostrożności Objawy po odstawieniu leku, w tym napady padaczkowe, mogą pojawić się po nagłym zaprzestaniu stosowania leku.
Nazwa leku Lorazepam (Ativan) – Uspokajający środek nasenny w klasie benzodiazepin, który ma krótki początek działania i stosunkowo długi półokres trwania. Poprzez wzmożone działanie GABA, główny hamujący neuroprzekaźnik, może zaniżać wszystkie poziomy ośrodkowego układu nerwowego, włączając formację limbiczną i siatkową.
Dawka dla dorosłego 1-10 mg/d doustnie 2-3 razy dziennie
Przeciwwskazania Udokumentowana hiperwrażliwość; wcześniej zaistniała depresja, niedociśnienie, jaskra z zamkniętym kątem
Interakcje Alkohol, fenotiazyny, barbiturany oraz inhibitory monoaminooksydazy zwiększają toksyczność ośrodkowego układy nerwowego.
Ciąża D – Zarożenie dla ciąży.
Środki ostrożności Ostrożnie przy osłabieniu nerek czy wątroby, miastenii ciężkiej rzekomoporaźnej, zaburzenia pracy mózgu, choroba Parkinsona.

Kategoria leków: Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny- Te środki są pomocne przy leczeniu hiperwentylacji wynikającej z lęków.

Nazwa leku Paroksetyna (Paxil) – Alternatywny dla deoksykortykosteronu; potencjalny selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Ma słaby wpływ na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy.
Dawka dla dorosłego 40 mg/d doustnie dziennie
Dawka dla dzieci Nie ustalono
Przeciwwskazania Udokumentowana hiperwrażliwość, inhibitory monoaminooksydazy stosowane w ciągu ostatnich 14 dni.
Interakcje Fenobarbitral i fenotoina zmniejsza efekty działania; alkohol, cymedytycna, sertralina, fenotiazyny oraz warfaryn zwiększają toksyczność.
Ciąża B – Zwykle bezpieczny, lecz korzyści muszą przewyższać ryzyko.
Środki ostrożności Ostrożnie przy padaczce, manii, chorobie nerek i serca
Kategoria leków: Trójcykliczne antydepresanty—Te leki są stosowane ze względu na ich antydepresyjne i anksjolityczne działanie. Efekty są spowodowane przez centralne i obwodowe działanie antyalergiczne i przez zmiany w wychwycie zwrotnym serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Nazwa leku Doksepina (Sinequan) – Zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez hamowanie ich wychwytu zwrotnego presynaptyczną błoną neuronalną. Te efekty związane są ze spadkiem objawów lękowych.
Dawka dla dorosłego 30-150 mg/d doustnie całą dawkę przed snem lub podzieloną  2-3 razy dziennie; dawką miarkowaną do działania
Dawka dla dzieci < 12 years: Nie zalecana
> 12 years: 25-50 mg/d doustnie całą dawkę przed snem lub podzieloną  2-3 razy dziennie; zwiększać stopniowo do 100 mg/d
Przeciwwskazania Udokumentowana hiperwrażliwość; zatrzymanie moczu; ciężkie stadium zdrowienia następująca po zawale mięśnia sercowego, jaskra.
Interakcje Powoduje spadek przeciwnadciśnieniowego działania klondyniny, wzmaga działanie leków sympatykomimetycznych i benzodiazepin.
Ciąża C – Bezpieczeństwo używania leku nie zostało zbadane.
Środki ostrożności Przerwać terapię w razie widocznej neutropeniil; pierwszorzedny dla wprowadzania dużych dawek trójcyklicznych antydepresantów i nastepnie odpowiednich dawek, monitorować EKG;nadzorowac pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową;u starszych pacjentów i pacjentów z chorobą serca lub przebytą chorobą serca trójcykliczne antydepresanty mogą spowodować sercowe anomalie; TCA mogą zwiększyć ryzyko terapii elektrowstrząsowej.


Dalsza opieka szpitalna:
Opieka szpitalna nie jest wskazywana, ale wielu pacjentów z chronicznym syndromem hiperwentylacji dostają takową, ponieważ ich symptomologii przypomina wiele poważnych problemów natury organicznej i ponieważ nie ma dostępnych żadnych prostych sposobów potwierdzenia diagnozy w izbie przyjęć.
Dalsza opieka pozaszpitalna:
Facjenci powinni zostac skierowani na konsultacje u psychiatry, psychologa lub lekarza rodzinnego z doświadczeniem i zainteresowaniem radzeniem sobie z syndromem hiperwentylacji. Niektórzy fizjoterapeuci i terapeuci oddechowi maja duże doświadczenie we wdrażaniu u pacjentów prawidłowych sposobów oddychania i (jeśli to możliwe) pacjent powinien się z nimi skonsultować.
Poza- i szpitalne leki:
Niektóre leki, włączając benzodiazepiny, trójcykliczne antydepresanty i beta-blokery, są skuteczne zmniejszaniu częstotliwości i ostrości hiperwentylacji. Te leki wymagają długiego używania i są najlepiej stosowane przez konsultanta na podstawie trwającej opieki pozaszpitalnej niż poprzez sporadyczne stosowanie recept wydanych po wizycie w izbie przyjęć.
Komplikacje:
Komplikacje są powiązane głownie z zabiegów inwazyjnych i badań (np. angiografia) lub z objawami spowodowanymi niebezpośrednio przez hiperwentylację (np. rany odniesione podczas upadku w skutek omdlenia spowodowanego hiperwentylacją.
Rokowanie:
Pacjenci z syndromem hiperwentylacji doświadczają wielokrotnych pogorszeń stanu w ciagu swego życia.
Dzieci z ostrą hiperwentylacją często doświadczają tego do okresu dorosłości.
Wielu pacjentów ma powiązane zaburzenia (np. arachnofobią), które mogą zdominować obraz kliniczny.
Zajmowanie się tymi zasadniczymi zaburzeniami wpływa na przebieg hiperwentylacji.
Pacjenci leczeni technikami zmiany oddechu, terapią redukcji stresu i różnymi lekami (beta-blokerami, beznodiazepinami, lekami trójcyklicznymi) doświadczają znaczącego zmniejszenia częstości i surowości pogorszeń.
Edukowanie pacjenta:
Pacjentom powinna zostać wyjaśniona zasadnicza patofizjologia w prostym, laickim języku i powinni oni zostać zapoznani z technikami wydychania powietrza z górnych rejonów klatki piersiowej z następującym po nich oddychaniem przeponowym.
Medyczne i sądowe zagrożenia:
Hiperwentylacja może być symptomem wielu zasadniczych patologii, włączając zatorowość tętnicy płucnej, astmę i inne zaburzenia oddechowe. Diagnoza syndromu hiperwentylacji nie powinna być robiona u pacjentów z wcześniejszą historią


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Daniel_dn 2006-10-12, 13:08:27
Śledzę ten wątek od dłuższego czasu i muszę przyznać się, że zmieniłem ( a raczej staram się zmienić) swój sposób oddychania, Np. gdy biegam staram się oddychać przez nos.
Zastanawiam się nad tym, że każdy ma taki zawór bezpieczeństwa poziomu CO2 w organizmie. Cała sztuka polega na tym, aby ten zawór tak wyregulować, aby tego CO2 było najwięcej. Co się jednak stanie, gdy przesadzimy?

Daniel


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: aratorn 2006-10-13, 22:31:01
Cytuj z: Daniel_dn 2006-10-12, 13:08:27
Zastanawiam się nad tym, że każdy ma taki zawór bezpieczeństwa poziomu CO2 w organizmie. Cała sztuka polega na tym, aby ten zawór tak wyregulować, aby tego CO2 było najwięcej. Co się jednak stanie, gdy przesadzimy?

Daniel




"Stan nagromadzenia we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze kwaśnym lub niedobór substancji o charakterze zasadowym, powodujący zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi i przesunięcie jej w kierunku kwaśnym, nazywa się acidozą (kwasicą). W rzeczywistości pH krwi jest jednak zawsze wyższe od 7. Zaburzenia w kierunku wzrostu pH to alkaloza (zasadowica). Wspomniane zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej powodują przemieszczanie się elektrolitów, a zwłaszcza potasu, który łatwo przechodzi przez błony komórkowe między przestrzeniami wodnymi. Po obniżeniu pH krwi dochodzi do zubożenia komórek w potas i wzrostu jego stężenia w płynie pozakomórkowym (hiperkaliemia), a przy zasadowicy mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym (hipokaliemia). Zmiany odczynu, zwłaszcza przestrzeni śródkomórkowej, wywierają wpływ na aktywność enzymów, zmieniając szybkość i kierunek różnych torów metabolicznych. W kwasicy dochodzi m.in. do wzmożonej glukoneogenezy i katabolizmu białek, zmniejszenia zużycia glukozy przez tkankę mózgową i zmniejszenia kurczliwości mięśnia sercowego, a także do zwiększonego wydalania z moczem m.in. sodu, wapnia i magnezu, zużywanych do zobojętniania wydalanych kwasów. Natomiast w zasadowicy następuje m.in. zwolnienie obrotów cyklu kwasu cytrynowego, zahamowanie glukoneogenezy i aktywacja glikolizy beztlenowej.

W praktyce częściej mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu niż z alkalozą. Objawami przewlekłego zakwaszenia organizmu, przy braku innych zaburzeń stanu zdrowia, są: stałe zmęczenie (nieustępujące po odpoczynku), bóle głowy, utrata apetytu, zła cera, starczy wygląd, apatia, skłonność do neurastenii oraz zaburzenia w przemianie materii i gorsze wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia. Długotrwała kwasica sprzyja też powstawaniu schorzeń skóry, nadciśnieniu, cukrzycy i kamicy nerkowej."

cyt z:  http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/kz/kz_kwas.html

Pozdr, Tomek


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Monika 2006-10-18, 13:48:33
Nigdy nie interesowałam sie hiperwentylacja... aż do tej niedzieli.

4 lata temu zwiazałam sie z Holendrem. Mieszkałam w NL i wmawiałam sobie,ze nie tesknie za rodzina i za domem. Zaczęłam chorować i okazało sie,że jestem alergikiem. Rok temu mama miała zawał i przeprowadziłam sie do Polski. Chłopaka również ściagnęłam tutaj. Chodziłam zdenerwowana, reagowałam emocjonalnie, było mi często zimno,miałam skurcze w łydce zaczęłam sie zamykać w sobie, od 3 tygodni nie mogłam jeść, schudłam 5 kg... Gotowałam cały czas dania beztłuszczowe (ze wzgledu na mojego chłopaka -ma zespół Gilberta). W piątek rozstaliśmy sie i tak jak obiecałam ... odwiozłam go w niedzielę do Holandii. 12h w aucie to sporo czasu na rozmowy, kłótnie i wyjaśnianie różnych sytuacji. Byłam zdenerwowana, zmęczona ... prowadziłam auto gdy nagle zaczęłam szybko i głęboko oddychać, lewą rekę przechodziły jakieś dreszcze i nie mogłam nią ruszyć. Nie mialam zbytnio kontroli nad swoim ciałem, nie było żadnego parkingu i sporo aut mijało mnie na autostradzie. Przestraszyłam sie ... pomyślałam,ze musze sie uspokoić i że samo przejdzie. Przeszło i nie miałam wypadku  :)
Miałam nadzieję, że teraz znajde spokój i odpocznę. Niestety jestem zmęczona. Nie wiem od czego zacząć i nie wiem czy to, co mnie spotkało ma coś wspólnego z hiperwentylacją. Powinnam zgłosić sie do doktora czy nadal starać się rozwiązywać swoje problemy?
P.S. Zjadłam dzisiaj jajecznice z kiełbasą i z duuuuuuuuzą ilościa cebuli... i nie odbija mi sie  :D


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-19, 02:03:07
Ja też mam syndrome Gilberta. A to na nim nie mozna na Kwasie i tłuszczu?

Kazdy ma taki zawr maksymalny co2 ale go tak łatwo nie przkkroczysz a juz napewno nie przez sport.  poza tym kwasica jest o wiele mniej nibezpieczna niz lkaloza.

Miłaś njaprawdopodobniej atak hiperwentylacji. Możesz iść do lekarza to i powiedzą zę to była nerwica. Oni jak czegoś nie ruzmieją to mowią, nerwiowe, psychosomtycne lub genetyzne. Inaczej nie potrafią. nikt Ci w Polsce o hiperwentylacji nic madrego nie powie,

Jakbys chciała więcej materaiłów o hiperwetylacji to zgóś się na email bartosek@op.pl. Tyko normalnie a nie przez forum. 

Polecam też aparat oddechowy - imitator trenignu. Moge zalatwic za 290 zl

http://www.cosmicussalus.lt/?pl=1113469264  - plecm preczytac w innych jezykach.

Tylko to łumczenie kiepskie. Ale kupilo juz kilka moich znajomyh osób i są zadowolnei . Swetny dodtaek do Kwasa. Pozdrawiam




Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Monika 2006-10-19, 12:02:00
Dziękuję za odpowiedź i jeśli moja "nerwica" mi nie przejdzie to zgłosze się po więcej materiałów.  :D

Co do syndromu Gilberta ... należy jeść systematycznie (o stałych porach). Po daniach tłustych i po czekoladzie podnosi sie poziom bilirubiny... żółta cera i oczy... ciemny mocz rano.
Mój były chłopak miał czasami bilirubine na poziomie 8,8. W Polsce czesto zabierałam go na badania ASPAT i ALAT oraz poziomu bilirubiny. Poziom bilirubiny obniżał sie po zdrowym jedzeniu, kiwi (wit C) i po Essentiale Forte. Po wprowadzeniu zmian żywieniowych spadła mu bilirubina na 5,5. Lekarz podejrzewał u niego również bilirubinemię.

Nie lubił przestrzegać diety ... jadł chipsy, frytki, gyrosy itd.

Powodzenia :)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-20, 05:11:35
Książki mogę Ci wysłać za daamo. Tylko aparat kosztuje. Życzę żebyśsię wyleczyła i bez niego

Wiesz ja dopóki się nie nabawiłem swoimi eksperymentami alalkalozy oddechowej to żyłam z ty Gilbertem jak nigdy nic. Ten Gilbert to chybazupelnie niegrozny jest. Walilem z nim wode, jadle swinstwa, upijalem sie do niepryztomnosci, obzerałem hamburgerami i bylem zdrowy jak ryba. Dopiero to oddychanie mnie zruinowało. Jak nie masz jakieś straszne hiperwetylacji albo nerwicy to sam kwas Ci pomoże pewnie. Ale książki mogę Ci wysłać, o Ci szkodzi.

P.S
Ja nigdy nie jam o równych porach to jakiś niezgodne z naturą. Jem jak jestem głodny.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-10-21, 10:33:27
Monika,
tylko organizm "napakowany" weglowodanami podnosi bilirubinę po tłuszczach.
Tak na marginesie "wątroba lubi ziemniaki". Jak organizm jest zdrowszy, to po frytkach, plackach ziemniaczanych nic mu nie jest.
Ci bardziej chorzy tolerują suche ziemniaki, rosół z ziemniakiem.
Często wątroba "lubi" też żołtka. Np. rosół z żółtkiem. To pewna forma postu. 60 kcal. Wątroba lubi mieć mało do roboty. Jajko, bywa, że nie jest tolerowane dla osoby przwdawkowującej węglowodany. Chociaż u osoby z problemem wątroby - to rzadkość.
Może dobrze tolerować wtedy rybę.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-10-21, 22:22:42
MarcinB,
Wiem, ze to dla Ciebie już oczywiste...
Tu też pisze, że ilość wytworzonego w organizmie dwutlenku wegla zależy odwrotnie proporcjonalnie do udziału tłuszczu w diecie.
Na diecie beztłuszczowej, bogatoweglowodanowej wytwarza się go znacznie więcej.
http://arkadiakrotoszyn.webpark.pl/data/oddychanie.htm


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-24, 10:08:18
Wiem , wiem, dzieki.

A powiedzcie mi co sadzicie o takim wspomaganiu na nerwice?

http://www.alveo-akuna.info/sklad.php

Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-10-24, 10:18:14
Marcin ,to zalezy jak do tego podejdziesz.Jak uwierzysz ,ze alveo ci pomoze na nerwice ,to juz po pierwszym kieliszku bedziesz sie czul uspokojony i wtedy obwiescisz wszystkim ,ze alveo leczy nerwice.A jak podejdziesz ze sceptycyzmem ,to ci nie pomoze.Tak jest ze wszystkim,wylaczajac ZO -tak mysle.Tu chyba wiara nie jest az tak potrzebna.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-10-25, 11:29:53
Wiem,że zdecydowaną (prawie wszystkie) ilość chorób można zlikwidować dietą.
Nie każdy chce zmieniać dietę. Proponuję DO w wersji z rotacją mlecznych. Podnoszę, że post JEST dietą tłustą.
Po napisaniu Swojej książki i powyższej wiedzy zdaję sobie sprawę, że :
tędy (dietą) też droga. Niestety sutuacja jest bardziej złożona bo...belki we własnych oczach nam trudno zobaczyć.
Dlatego w psychologii/religii/obrzeżach medycyny widzę komplementarność do diety optymalnej.
Właśnie pracuję nad tym by łatwiej było ogladać własne belki w oku i się do nich ustawiać.
Wszyscy, którzy jesteśmy tu na ziemi mamy sprawy do załatwienia...
Ja też mam u siebie conieco do wysprzątania.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-30, 18:27:22
Lekarka
Dzięki za link.Przeczytałem pojedyńczy artykuł i trochę mi się rozjaśniło ale poczytalem tez inne i juz jestem troche zagubiony.
Jak to jest z ta wodą. Ja napewno mam alkalozę oddechową to znaczy że mam pić mniej? A poza tym jak to jest z tymi zaburzeniami jonów bo ja już się gubię. Czy ja mogę mieć jednocześnie alkalozę oddechową i kwasicę metaboliczną czy jak alkaloza to i oddechowa i metaboliczna czy moze wlasnie odwrotnie i to idzie odwrotnie proporcjonalnie.  Ja już sie powoli gubię w biohemii.Zeby ogarnac to wszystko co u Buteyko i Kwasniewskiego to powinienem chyba profesorem biohemii byc. Z tym syndromem hiperwentylacji to jest jakas katorga bo jak sie to probuje regulowac oddychaniem to to ph skacze jak zyd po polu.Jak obnizam oddychanie to musze uwazac zeby nie obnizyc za bardzo bo sie zakwasze i wtedy znow dla wyrownania dostaje ataku hiperwentylacji i sie alkalizuje. Z resztą sam juz nie wiem  w kazdym razie u mnie to sie idealnie zgadza z tym co pisze zarowno ten koles z linka jak i Buteyko ze ja mam rodzaj nerwicy wegetatywnej i w nocy oddycham za gleboko przez co sie hiperwentyluje. Diete tez nie jest tak latwo ulozyc zeby nie popelniac bledow.Moj ojcicec jest wiele lat na DO i dobrze sie czuje a oststanio zrobil sobie badania krwi i trojglicerydy wyszly mu dobre ale cholesterol zly. Wprawdzie nie jakies wartosci straszne ale nie w normie. A on trzyma sie diety. Mozliwe ze wlasnie nawet za bardzo zakwaszal. On jadl bardzo tlusto a chyba troche za malo surowek i produktow alkalizujacych co moze podobno po wielu latach takiego pseudo DO prowadzic do zaburzen cholesterolu. Ja juz sie w tym gubie. Trudno jest byc na tym DO liczac wszystko, Tak to ojciec ukladal mi diete ale skoro nawet on popelnial bledy po tylu latach to jak ja mam sobie sma skomponowac?

A ta hiperwentylacja mnie wciaz meczy. Teraz zyje mi sie w miare ale musze sie jednoczesnie szprycowac psychotropami.
Proszę pomoz mi lekarka ulozyc diete dla mnie jeszcze raz.
Ważę w tej chwili 75 kg. Studiuję wiec wysilek umyslowy i cwiczę trochę fizycznie więc takze fizyczny.
To biorąc pod uwagę jak mam dziennie zachowac proporcje tluszczu bialka i weglowodanow. I jakie produkty najlepoiej jesc. Ja wywalilem wszystkie smiecie typu fast foody , chipsy, pieczywo itp oraz wszystkie mleczne na razie.
Rano jem prawie codziennie jajecznice na boczku ze szczyiorkiem i do tego pomidory ( po tych pomidorach chyba mam refluks)
A na obiad jakies miesko na smalcu typu karkowe i do tego ziemniaki zesmazone na smalcu albo polane tlustym sosem. I jakas surowka na majonezie albo oliwie z oliwek i te dwa posilki mi stykna zupelnie. Nawet pelny jestem troche.
Przez pewien okrez chyba sie trohe ketozowalem bo po wywaleniu calego pieczywa ,slodyczy itp mailem mala ilosc W i czulem taki niesmak w buzi i mialem metaliczny oddech.Teraz jem troche wiecej W i tego nie ma ale boje sie bede na takiej korytkowej diecie ze i W duzo i T duzo czyli najgorsze co moze  byc:( Sam juz nie wiem. Czy na DO naprawde trzeba tak trzymac sie matematycznie tych proporcji. Czy nie wystraczy ze wywalilem smieciowe zarcie, cukierki i slodycze?
I co z czekoladą? Jem gorzką i jakby trochepoprawia i humor ale za to czuję się po niej obklejony i jakby gorzej trawię a oddychanie się poglębia. Z resztą Buteyko pisal ze wszelkie czekolada, kawa, kakao poglebiaja oddychanie.
Pomozcie mi prosze skomponowac dietę tak zebym wreszcie zachowal te rownowage jonow. To co Buteyko opisuje jako syndrom hiperwentylacji od strony oddechowej Kwasniewski wydaje mi sie nazywa neurastenią od strony metabolicznej. Widze bardzo duze podobienstwa symptomow.Będę bardzo wdzieczny za pomoc w ulozeniu diety. I naiszcie mi prosze nie tylko ilosci WTB ale tez przykladowe posilki zeby to spelnic.Ja moge rygorystycznie trzymac diety lae musze wiedziec jakiej dokladnie. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-10-31, 07:26:44
Ja też nie lubię liczyć. Też częściej najpierw jadłam, a potem liczyłam ile zjadłam. I wychodziło, że jestem w DO.
Jeżeli masz wzrostu o.k.175, waga 75. To jadaj dla jej utrzymania W- 6-90g/dobę, T-122-260g/dobę. Niższe wartości w odchudzaniu i obniżaniu LDL.
Wysokie LDL to jak otyłość. Też gromadzenie. Ja jestem za tym by mieć na DO wartości zdrowej młodzieży HDL:LDL 1:1.
Trzy dni temu na śniadanie zjadłam metkę tatarską wołową. Dwa dni temu miałam jajecznicę na smalcu. Wczoraj przez cały dzień: pasztetową i ziemniaki z sosem (nieco pasztetowej dojadłam na kolację). Dziś czuję się przejedzona i mam zupkę jarzynową już ugotowaną. Zjem ją może na śniadanie o 14tej... Jak omijasz śmieci, to nie ma ich skąd brać. Ostatnio jadłam rosół z ...kaszą gryczaną. W- możesz zjeść całą dobową dawkę W z ziemniaków. Ja cieszę, się jak nie ciągnie ani mnie ani moich pacjentów do czekolady. 1xtydzień jest o.k. Mleczne proponuję co tydzień (też dostarczają W).I innych potrzebnych rzeczy. Wody pij ile chcesz.
Jadaj bez zbóż. Jadaj co Ci smakuje. Ja czasami zalecam więcej warzyw. Smalec/boczek-o.k. Jadaj jaja/żółtka, smalec, boczek, karczek, inne wieprzowiny, wołowinę, cielęcinę, królik, baraninę, ziemniaki, warzywa, jak Ci przyjdzie ochota zjedz ser/śmietanę. Placki ziemniaczane(np.5 jaj+5 ziemniaków), lacza, bigosy, kapusty z boczkiem, pieczarki na maśle(?), sałatkę z marchewki z oliwą z oliwek, pomidor z majonezem, zupy, boczek smażony, frytki, stek wołowy, kapusta z grzybami, rosół, może też być kurczak/indyk pieczony, czekolada - to przykłady "dań", które jadamy. Smaż na smalcu.
Najważniejsze by W. nie było Bóg wie ile.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-10-31, 07:42:16
Czasami jadam też owoce. Mało i rzadko. Niektórzy słodzą herbatę/kawę (ja nie).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-10-31, 08:21:59






Trzy dni temu na śniadanie zjadłam metkę tatarską wołową. Dwa dni temu miałam jajecznicę na smalcu. Wczoraj przez cały dzień: pasztetową i ziemniaki z sosem (nieco pasztetowej dojadłam na kolację). Dziś czuję się przejedzona i mam zupkę jarzynową już ugotowaną.
Nie dostajesz po wedlinach (metka, pasztetowa) wysypki?. Ja w niedziele na sniadanie zjadlam dwie male parowki wieprzowe i do 3 godzin mialam na twarzy czerwone plamki, w poniedzialek rano bylo juz ok.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-31, 11:54:23
Dzieki ale ja mam 192 cm wzrostu wiec muszetroche nabrac masy miesniowej, trohe nawet mam i jestesm silniejszy niez wiekszosc facetow o 20 kg ciezszych ale tlusczu nie mam wogole. Kiedys przed alkaloza jak duzo cwiczylem kulturystye wzylem 110 kg i to z mala iloscia tluszczu. Mze wiec jakies modyfikacje.
Pozniej jeszcze co napisze o suplementacji jodyna bo znalazlem pewne ciekaweteksty. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-10-31, 15:14:26
Jak wiec widac bardzo schudlem. W sumie teraz nie wygadam zle jeszcze bo mam budowe staowow i koscca  drobna wiec wygladam teraz jak wysoki Bruce Lee:)))ale jeszcze troche i zaczne byc anorektyczny.
Dolegaja mi tez wahania temperatury. Raz mi zimn raz mi goraco. Zwlaszcxa ran zimno. Zmiejszona tleranjca na zimno jest napewno spowodwana tym ze ja wogole nie mam teraz tluszczu. Zrobil mi sie kaloryfer nawet:) Ale znalazlem cos ciekawego o tym na forum Buteyko. Tylko ze po angielsku. Nie wiem czy Wy wszyscy zrzumija al Ty lekarka napewno. Pozdrawiam i wkleje kilka postow stamtad.

Dear Zusa,

are the medications you take natural or chemical?
I'm very much interested in it, because it looks like I have low
thyroid function, too.
Does low thyroid function have any influence on breathing?

Rena

Dear Rena,

Low thyroid affects most every part of your body. Thyroid controls metabolism through
the synthesis of t3 and t4 and thyroxine which is a necessary ingredient for every part of
your body. A very simple and much more accurate test than western medicine offers is to
rub a two inch square of lugol's iodine on your forearm or belly and the square should be
visible for a minimum of 18 hours. If it's less than that, you are iodine deficient and lack
of iodine is they cause of most all thyroid imbalances. You can supplement with a natural
product called Iodoral. Depending on how defiicent you are, your dosage will be
determined but start with one a day for a week and then work up. Using the liquid iodine
square test, you can then monitor your thyroid function as it will remain longer as your
body recovers from its' iodine deficiency. You can also supplement with sea kelp. I
encourage everyone in the group to do the iodine skin test with ludol's as I was actually
borderline on the western test but had a significant amount of health problems, was losing
weight rapidly, not metabolizing, cold extremities, anxiety, etc., all of which were
remedied within two weeks of combining iodine supplementation with Iodoral and Buteyko
breathing exercises. I have gained 10 lbs in 3 months without changing my diet and am
nearing my correct weight. Hope this helps.

Best wishes,

Anthony
p.s. there is plenty on the net just google or yahoo iodine deficiency and low thyroid
function, or the product iodoral, or lugol's iodine liquid

Ray Peat has written a number of articles about the high level of influence that thyroid function has on CO2 production and processing. In addition, proper supply of iodine is essential for proper thyroid function. The iodide amount in regular table salt will only prevent the occurence of obvious goiters. The table salt itself is a problem due to desciators in it and the fact that it is a stripped salt with only sodium Chloride in it which is a problem of great significance barely understood by endocrinologists let alone other less endocrine specializing physicians. The alternative health field ignores it basically. Present breads use bromide instead of the older preparation which was iodide. As a consequence, the bromide replaces iodide on the uptake in cells which transport and make iodide available for use in the body. Then the iodide is made unavailable and eventually extruded leading to even lower amounts available.

One of those who has been an advocate of looking into the iodide's importance and has published a decent book about it along with a number of papers by several people he sites is Dr. David Brownstein www.drbrownstein. com Most non asian people have such low amounts of iodine in their blood in comparison to Asian people who have somewhere around 10 times the amount that non Asian people have. There is a specific test to take which will determine the level of circulating iodine in your blood which requires a 24 hour urine collection. Not that expensive and worth taking a look at for everyone. The solution to deal with it is quite simple, add various iodide baring foods to your diet and cut down on breads or even purchase a relatively inexpensive suppliment called iodide and take half to one hard cap a day and cut down on breads and table salt. Food is better if you can keep up with it.

Blessings all, Bud

Dear People:
My consultant was willing to share the following clinical data and information with the group. Again, as in my last post, if you want more, you will have to join his list serve which is free and very active. Where he speaks of saliva tests, he is talking about those done through www.dianostechs. com


Blessings all. Bud


Iodoral = Lugol's in a tablet.
P = Progesterone

After using Iodoral for several years with careful
baseline and monitoring testing I have found
Iodoral raises Progesterone but not necessarily
from large doses, unless someone considers
all Iodoral high dose (which would be the
conventional view).


Three representative examples.


1.) Woman age 40. High P and high suffering at
period on Iodoral @ 1/day. Periods had been
smooth for years after beginning low dose P cream.


Doing well at half an iodoral/day.


2.) Woman age 54. High P, extended monthly
cycle and lots of suffering on Iodoral @ 2/day.


Doing well and perfect P level on Iodoral 1/day.


3.) Woman age 84.
Improved on Iodoral @ 1/day. P normalized after
years of too low - too high yo-yo pattern.


Even better on Iodoral @ 2/day. P remained normal.


Great on Iodoral @ 3/ day. P normal. Hyper-thyroid
normalized.


Crashed on Iodoral @ 4/day. P went too high.
Thyroid went too low. Could barely function.


Resumed Iodoral @ 3/day. P and thyroid normalized
after years of trouble w/ each. All menopause
hormones normal w/o hormone supplementation -
at age 84.
____


So successful Iodoral doses were 1/2, 1 & 3 per day.


All got very severe problems exceeding these amounts.


In other words, some in trouble at dose as low
as one. Others only in trouble at dose of 4/day.


There is no easy way to predict who will respond
in what way.


So I go up slowly. Start at 1/2. Go up slowly by
1/2 or 1 per step.


Test thyroid by serum & saliva at each step.


Test male/female hormones by saliva at each step.


I will not continue with a dose that suppresses thyroid
or pushes P too high or makes a person feel worse.


With everyone there seems to be a point where it
all comes together: patient feels good and the
thyroid and hormone scores are correct.


But there is no simple Iodoral formula to find that.
Optimal Iodoral dose seems to vary considerably.


Most common problem when that optimal dose
is exceeded: low thyroid &/or high progesterone.


I note subjective responses and work to keep the
person happy & well. But I do Not conclude high P
or low P based on how they feel. I determine the P
level by objective testing.


Too many report Iodoral does this or that to their
E or P. These comments tend to be wrong and
unfounded since so many misunderstand where
their actual levels are when they feel this or that.
I confirm by saliva testing.


Hope that helps.


Hi Bud,

I have corresponded with Ray Peat via e-mail about thyroid and iodine
supplementation, and he stated that he disagrees with Dr Brownstein
concerning iodine. Ray Peat sent me scores of clinical trials that show
that for people with autoimmune thyroid disease (Hashimoto's or Grave's
disease) taking iodine is akin to throwing gasoline on a fire: it
aggravates the immune system and makes the thyroid problem worse. Be very
careful taking iodine. If you have an actual iodine deficiency then taking
*the proper dose* may help your thyroid, but otherwise you may wind up in a
worse state.

Mimi Evans, RN

Hi,

Just want to be clear that I recommended Iodoral and the skin test based on the fact that
the poster has already had a clinical thyroid test which indicated hypothyroidism. .. so, in
fact, wasn't a short hand version but a suggestion based on my own experience and quite
a bit of research with/ on hypothyroidism. I 100% appreciate input and experience sharing
on this board but my guess is it probably gets a little confusing when members go beyond
sharing their own experience and based on their doctor/ guru/ consultant whatever, refute
what the last person says. Know that we are just sharing our experiences and assume that
the poster will take each of them with a grain of salt and do their own research and apply
what works for them. Most of the people on this board, on this planet, have encountered
some sort of health challenge and have found things that work for them. One is not more
right than the other. I personally am not a big fan of western medicine but I would not
dissuade one from using it if that's what they thought was best for them. I, like you, have
relationships with highly learned doctors, nutritionists, etc. and I can tell you that many
disagree with the idea that iodine in the amounts I suggested would do harm to a thyroid
condition. The fact is, every individual is different and it is important that every individual
take personal responsibility for their health. If you disagree with something I've put out, I
can respect and appreciate that, but please in the interest of sharing knowledge with
people on this board, don't diminish it by suggesting it was a short hand version and was
somehow irresponsible just because your consultant or someone elses doctor thinks
otherwise. My experience is that the protocol I suggested works very well for
hypothyroidism. I would like to share that with people if possible and hope they can
benefit as I have. If that's not your experience, by all means share yours too. I wish I had
five different options when I was looking for an answer. What never helped me was people
discrediting one thing to promote another. We could quickly descend into politics if we
forget the reason we are on this board is to help, to share, to support.

Best,

Anthony


Moze tyle na poczatek. Co o tym myslisz? Zaieresowac sie tym wogole czy raczej nie?









Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-03, 01:14:16
To co jakieś modyfikacje , skoro mój wzrost to 191 a nie 175 i chcę trrochę narać masy mięsniowej. Po prostu więcej białka? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-07, 23:32:50
Lekarka to jakie proporcje żeby nabrać masy a nie utrzymać czy schudnąć? Bo ja ciągle chudnę.
A druga sprawa gdzie w Warszawie profesjoalnie robią prądy selektywne. Chyba tego jednak spróbuję bo samą dieta idzie mi opornie. Proszę jak ktoś wie to niech mi poleci dobre miejsce tylko musi byc naprawdę profesjonalnie bo boję się że jak mi źle nastawią to mi jeszcze zaszkodzi. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-09, 11:33:41
Naprawdę prosze polecić mi jakieś dobre miejsce z prądami selektywnymi w stolicy . Przecież tu napewno jest kilka. Próbowałem znaleźć sam przez net ale idzie mi opornie. Proszę więc o pomoc. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-09, 14:37:40
Prądy - Wa-wa, ul. JP II 35 lok 104,osbowarszawa@poczta.onet.pl;606449064;022652 11 81.
Założyć można przy Twoim wzroście W - ok. 90g/dobę. Więcej W będzie powodowało tycie.
T- 135-270g/dobę. Wysocy lubią "przedawkować" białkiem. Niscy - węglowodanem. Zanim poznają DO.
Nadmiar białka w sumie blokuje łaknienie. Ile chcesz ważyć?
Próba na przedramieniu - właśnie sobie założyłam. Nie znałam jej.
Nie jestem zwolenniczką tabletek, suplementów itp. Tak mam.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: elmo 2006-11-09, 15:52:23
co to jest ta "proba na przedramieniu"?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-09, 22:01:06
Wciera się/nakłada 3 cm kw jodyny w przedramię i trzyma 18 godzin.
Żółty placek powinien być widoczny przez min. 18 godzin.
Autorzy sugerują, że gdy jest niedoczynność, żołty placek znika szybciej.
Niestety nie dotrwałam do kończ próby...weszłam do wanny.
Jednak chyba lepsze jest TSH - są wyznaczone normy/granice, żadnych domysłów...
Nowoczesność - "zdobycze medycyny" też ma/ją swoje dobre strony.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-09, 22:05:39
Dzieki . Nie chodzi o to ile chce wazyc tylko o to ze ciagle chudne a zbyt intnsywna utrata wagi w krotkim czasie tez chyba nie jest wskazana dla organizmu. A poza tym ja waze kolo 70 przy wzrosice 191 a wciaz mam troche miesni. Wiec tluszczu mam juz chyba niebezpiecznie malo i pewnie tez stad mi czesto zimno. Robilem badanie tsh czyli tarczyce i wyszlo ok.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-09, 22:49:33
Czy ta próba jodyny to dokładnie to samo co nasze zwykłe TSH robione z krwi, które dał mi lekarz pierwszego kontaktu? Wyszło w normie więc chyba nie powinienem się tym martwić od tej strony?
Ja chyba tak chudłem bo za bardzo ograniczyłem białko i węglowodany a jechałem głównie na tłuszczu. Ale ciężko mi nie jedząc pieczywa i innych prostych cukrów uzbierac te 90 z ziemniakow itp.
A może ja  dorobiłem się tez tego candida bo w sumie przez pół życia szprycowali mie antybiotykami i śrdokami antykwasowymi na helicopacter a nie zawsze pilnowalem dokladnie tych trilacow itp. Od candidy też można chyba schudnąć podobno ostro. Ale nie chce popadac w hipohondrie i klasyfikowac sobie wszystkich chorob ktore znajde w necie. Ale z drugiej strony jak pomysle to candidy naprawde moglem sie dorobic biorac tak czesto antybiotyki i sordki antykwasowe. Nie podajesz ilosci bialka w tych normach. Załozmy ze chce wazyc z 80 kg. Dziek za kontakt na prądy. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-10, 18:49:26
Próba na płyn Lugola (tak jest doslownie w tekscie) jest kompatybilna z TSH.
A czekolada cała częściej? Super do przytycia.
Kaszy gryczanej też możesz zjeść, 100g=70gW, jak lubisz.
Ja ostatnio w amoku poszukiwań innych W kupiłam w Le clerku...tapiokę (maniok) (4,50 zł=400g).
A pasożyty? One też są przyczyną chudnięcia (krew lub kał na lamblie met RIA), kał na owsiki, tasiemce, glisty.
Krew ogólnie, krew rozmaz.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-10, 22:38:04
Dzięki.
Wszystko zrobiłem oprócz grzybów i wszystko wyszło ok.
We krwi tylko troche podwyzszone limfocyty i jakis %RDW ale moj lekarz pierwszego kontaktu to olal i powiedzial ze to niewazne.  Ale on jest dosc mozno tlukowaty:(


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-11, 09:11:53
A ile tych limfocytów?
Jaki jest teraz Twój czas bezdechu?
Żeby przytyć - więcej wszystkiego! Nie próbowaleś jakichś technik relaksacyjnych do wydłużania  tego bezdechu? Z moich doświadczeń ta Melatonina 3mg/noc jest ok.
Może mniej. Najlepiej relaksująco działają...tłuszcze.
Ja tyję jak zjem za dużo W. Chyba nic by się nie stało jakbyś jadł 110gW/dobę. Coć to brzmi (i jest) jak namawianie do grzechu.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 10:06:30
Tak chyba zrobię. Czas bezdechu mi spada i się waha po odstawiam psychotropy. Około 30 sekund po wydechu. Cwiczenia robie caly czas i zaraz po nich okres sie wydluza ale nie moge siedziec w medytacji 24 godziny na dobe przeciez.
A czy mogę jesc jakies rodzaje pieczywa tylko takiego ciemnego? I co z wywarami. Mama mi chce zawsze dawac do obiadu i w sumie spoko są bo łatwo tam przemysic troche zarcia ale z drugiej strony mialem nie popijac jedzenia. Czy moze to hodzi tylko o zwykla wode? Pozdrawiam i dzieki za odpowiedz.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 10:07:07
Limfocyty potem napisze.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 16:33:03
Witam!

Już mi drugi raz wyszło %RDW źle w odstępie kilku miesięcy. Co to wogóle jest bo lekarz mi nie potrafił powiedzieć. Wychodzi mi trochę za mało juz któryś raz.
A linfocyty mi wyszły 1.39  a jednostka jest 10^3/ul  cokolwiek by to znaczylo a norma jest od 1,50 - 4,0 w tych jednostkach. Mówi to cos komuś? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-11, 18:03:38
W zakresie limfocytów i RDW - podtrzymuję to co powiedział doktor.
Wywary - o.k.
Pszenica co 3 dni w ilości optymalnej? Jesteś młody, wszyscy naokoło jadają bułki, makaron. Wraz z dużą ilością tłuszczu - tuczy.
Nigdy nie jadłabym pełnoziarnistego pieczywa, jak już to z wysokooczyszczonej, jasnej mąki. Gluten to trudnostrawialne białko. Jest go najwięcej pod otoczką ziarna.
Po 38 r.ż każdemu zabierałabym z diety zboża - na zawsze.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 19:23:47
Ja w sumie nie wiem jakie to pieczywo jest. Dowiem się coś więcej i napisze. Wiem że dziś miałem jakieś bułki orkiszowe czy jakoś tak? Dziięki za analizę wyników i pozdrawiam. Mnie też tłuszcz uspokaja i spłyca oddychanie ale tak krótkotrwale na jakąs godzinę a potem znów gorzej. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 19:33:19
Lekarka
Dałas mi link do tego ciekawego artykulu o neurastenii i hiperwentylacji. Masz moze kontakt do tego czlowieka co napisal ten link. Chcialbym go wypytac o to jakby doradzil stosowac prady w takim przypadku jak moj. Szukalem na stronie ale nie umiem znalezc jakos. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 23:17:29
Lekarka (albo ktokolwiek inny kto wie)
Już chyba o to pytałem. Jak to jest z tą równowagą kwasowo zasadową. Czy alkaloza oddechowa może isć w parze z kwasicą metaboliczną czy może jak alkaloza to w całym orgaznizmie? Bo ja oddechowo to napewno mam zaburzone w strone alkalozy ale za to jak patrze wstecz na swoje odzywianie to moge byc troche zakwaszony metabolicznie.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-11, 23:31:23
Pytanie z innej beczki
Przeczytałem o dietach niskowęglowodanowych już wiele i w kwestii biohemicznej to wszystko do mnie przemawia i nie potrafię temu zaprzeczyć (i wcale nie chce) ale zawsze zastanawiała i zastanawia wciąż mnie jedna rzecz - skoro najlepszym paliwem dla umysłu jest tłuszcz zwierzęcy to skąd w kulturach wschodu tylu mądrych a nawet wykraczających poza zwykłe pojmowoanie umysłów na diecie wegetriańskiej która wedle Kwaśniewskiego powinna prowadzić do agresji, otępienia i całego szeregu innych problemów. I nie mam na myśli przeciętnbych ludzi tylko takich typu Budda, Osho , Krishnamurti, Swami Rama, Yogananda i innych wielkich filozofów których raczej o tępotę umysłową bądź agresję nie można posądzić. A to wszystko ludzie na diecie którą Kwasniewski nazwalby pogardliwie pastwiskiem.
Zawsze mnie to zastanawialo bo mozna mowic rozne rzeczy ale kto poczyta ksiazki tych ludzi raczej nie uzna ich za otepialych.
Zastanawia mnie jak to funkcjonuje.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Robert 2006-11-12, 00:45:53
Trafiasz Marcin w samo sedno problemu. Ja również o tym myślałem. Istnieje masa wybitnych ludzi (nie tylko intelektualnie) których sposób odżywiania jest krańcowo różny od "optymalnego" a z drugiej strony istnieją również osoby odżywiające się ""optymalnie" których umysły nie wyrastają nawet ponad przeciętność. Dowodem mogą być chociażby wpisy na tym forum oraz książki Dr Kwaśniewskiego. Człowiek jest istotą bardzo złożoną i w tym kontekście DO nie wyjaśnia wszystkiego a lansowana jest często jako panaceum na wszelkie zło w tym świecie. Dla jasności: uważam, że jest to dobra dieta (nie wiem czy najbardziej optymalna i czy najlepsza). Dla poszerzenia własnych horyzontów poklecałbym przeczytanie książki "The Gerson Therapy". Gerson leczył ludzi z wielu nieuleczalnych chorób (głównie raka ale nie tylko) metodą bardzo różniącą się od DO. Nie jest mi znana inna tak skuteczna metoda jak terapia Gersona. Wiem, że takie stwierdzenie dla wielu ludzi na DO jest już wyzwaniem. "Nie ma nic bardziej skutecznego od DO.... Jeśli jest coś lepszego (Twoim zdaniem) to stosuj to i wynocha z tego Forum. Kwaśniewski tego ci nie zabrania"... tego typu reakcja ludzi o "wielkich umysłach" na DO jest typowa. Podobnie jak typowa jest reakcja przeciwna, ludzi odżywiających się w sposób wegetariański. Moim zdaniem typowy wegetarianin którego dieta polega jedynie na wyrzuceniu mięsa odżywia się bardzo źle. Ale istnieje wiele odmian wegetarinizmu i doświadczenie pokazuje, że można na tych dietach dożyć sędziwego wieku w doskonałym zdrowiu i zachować wielki umysł. To co mnie zainteresowało w DO to jej prostota i logiczność. Obecnie podchodzę do DO drugi raz lecz nie mam zbyt dobrych doświadczeń. Dietę stosuję bardzo sumiennie (spożywam jeden posiłek dziennie, dokładnie wyliczony więc nie ma mowy o pomyłkach) ale jak na razie to nie zauważam żadnych istotnych różnic. Kwestia umysłu zahacza o sprawy ducha a tego nie da się prosto sprowadzić jedynie do paliwa. Przecież nawet czytając książki samego Kwaśniewskiego jasno widać, że z tym przełożeniem Dieta-Mądrość-Wybitny Umysł to nie jest takie oczywiste (bluźnierca ze mnie).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Robert 2006-11-12, 03:02:22
Marcin** Gdybyś chciał sprawdzić czy nie masz problemu z grzybami  to polecam kwestionariusz opracowany przez jednego z większych ekspertów zajmujących się tym tematem. Od tego wypada zacząć. Podaję link: http://www.mall-net.com/cgibin/quiz4.cgi?quiz=crook.qa


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-11-12, 13:22:45
Cytuj z:      Robert
Obecnie podchodzę do DO drugi raz lecz nie mam zbyt dobrych doświadczeń. Dietę stosuję bardzo sumiennie (spożywam jeden posiłek dziennie, dokładnie wyliczony więc nie ma mowy o pomyłkach) ale jak na razie to nie zauważam żadnych istotnych różnic.

Robert, powiedz, jak długo stosowałeś ŻO za każdym razem, kiedy do niego sie przymierzałeś?
Czy masz jakieś widoczne dolegliwości i spodziewałeś się, że one miną, kiedy zastosujesz ŻO? To istotne. Napisz o tym.

Ja nie chorowałam, jak zaczęłam to żywienie, więc nie zauważyłam od razu różnicy. Po paru miesiącach, kiedy zaczęły się pylenia brzóz i leszczyn, odkryłam z dużą ulgą, że już nie reaguję na te pyłki. Przez wiele lat cierpiałam bardzo w tym okresie. Gorączka, bóle głowy, katar. W ogóle nie wychodziłam z domu!


Potem, długo dlugo później, odkryłam, że moje pięty w ogóle nie twardnieją. Zaczęłam sie przygladać swojej twarzy i "miałam wrażenie" (teraz jestem pewna), że zmarszczki mi sie troszkę spłyciły, a teraz - porównując się do swoich rówieśników - mam pewność, że tak jest. Nie pogłębiają mi sie zmarszki w takim samym tempie, jak innym.
To nie są łatwe rzeczy do obserwacji. Zawsze jeszcze mozna przypuszczać, że to cechy osobnicze.


Są też rzeczy, które sie u mnie nie zmieniły na ŻO, np. wadę wzroku mam, jaką miałam. Fakt, ze nigdy nie zastosowałam prądów na oczy. Natomiast, kiedy pod wpływem duzego szoku rozbolała mnie głowa i bolała niezmiennie przez 10 dni, po prądach ból przeszedł w ciągu godziny.


Jest wiele rzeczy, których nie jestem w stanie stwierdzić. Dziesięć lat temu Miałam amutowaną pierś. Po dwóch latach rozpoczęłam ŻO, żeby uchronic sie od wznowienia nowotworu. Tak czułam sie bezpieczniej. Nie umiem powiedzieć, co powoduje, ze do tej pory nie zachorowałam drugi raz.
Tak samo nie umiem stwierdzić, czy wygladałabym 20 lat młodziej od swoich kolezanek, gdybym nie zywiła sie Optymalnie. Nie wiem, czy nie miałabym juz siwych włosów, czy miałabym wszystkie zdrowe zęby, w wieku 50 lat nie dokucza mi jeszcze dalekowzroczność, mam kondycję, wystarczy mi 5-7 godzin snu. W ciagu ostatniego roku było pare fal grypowych, które mnie nie dotknęły. To jest fakt. A z czego wynika...?


Mam troche stresów w rodzinie i czasem reaguję nerwowo. Nie wiem, jak bym reagowała, gdybym nie była na ŻO. Może wpadłabym w depresję? jak to wszystko wymierzyć? W wielu przypadkach trzeba paru lat, zeby spojrzeć wstecz i dopiero wtedy da sie zauważyc pewne trudne do wyłowienia subtelności (jesli jest sie dociekliwym).


Tez mam pytanie dotyczące diety i złości mnie, że nikt na nie nie odpowiedział. Czuje się zlekceważona. To od lat to samo pytanie: "Co to znaczy jeść tłuszcze do syta i jak to sie ma do proporcji B:T 1:3?" Dostaję w odpowiedzi tylko jakieś życzeniowe domysły forumowiczów, albo coś nie do końca na temat.
Na początku brakowało mi wsparcia, chcialam upewnic sie co wielu rzeczy, mimo, ze przeczytałam wszystkie ksiązki JK. Dostosowałam sie do sytuacji i poradziam sobie sama. Czas zrobił swoje.


Nie jestem na ŻO, zeby komukolwiek sie przypodobać ani nikomu na złość. Nie zrażam sie więc niczym i konsekwentnie ze swoją decyzją, również  z wiarą, jem tłusto :)
Cięzko mi było zaufać. Też lata temu pisałam tu na forum, że nie podoba mi sie styl pisania JK. Co z tego, skoro to co pisze, jest genialne i proste. Wyciagam z tego, co pisze Jan Kwaśniwski, to co dla mnie najlepsze. Przywiazuję wagę do każdego słowa, ponieważ JK czasem podaje info bez nacisku na jego wagę i bardzo łatwo mozna je przeoczyć lub zlekceważyć. Tak jest z np. z odradzaniem picia mleka. JK mówi, żeby nie jeść pieczywa, mącznych, ale jednocześnie w Ksiązce Kucharskiej podaje przepisy z nimi (daje dowolność).
Jest też wielu doradców DO, którzy na pytanie: "Co z tym chlebem?", odpowiadają, że mozna w dawkach optymalnych. No i  mozna, ale ja wole słuchać sugestii JK. Najchętniej wracam do jego ksiązki "Żywienie Optymalne", która przeczytałam jako pierwszą. Jest krótka i treściwa. Wczytuj się z pozytywnym nastawieniem.
Bierz to, co dla ciebie najlepsze z tego co dostajesz, a nie domagaj się ideałow. Nikt nie jest doskonały :D... a od kazdego mozna się czegos nauczyć. Poza tym, wierz mi, łatwo jest oceniać, dopiero po latach własna głupota i zadufanie wyłazi :) Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-12, 15:49:58
Dzieki za wasze glosy w dyskusji. Widze ze tenat nie zostal obojetny:)
I dzieki za test.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Hana 2006-11-12, 16:18:00
Cytuj z: Ewa 2006-11-12, 13:22:45
Cytuj z:      Robert
Obecnie podchodzę do DO drugi raz lecz nie mam zbyt dobrych doświadczeń. Dietę stosuję bardzo sumiennie (spożywam jeden posiłek dziennie, dokładnie wyliczony więc nie ma mowy o pomyłkach) ale jak na razie to nie zauważam żadnych istotnych różnic.

Robert, powiedz, jak długo stosowałeś ŻO za każdym razem, kiedy do niego sie przymierzałeś?
Czy masz jakieś widoczne dolegliwości i spodziewałeś się, że one miną, kiedy zastosujesz ŻO? To istotne. Napisz o tym.

Ja nie chorowałam, jak zaczęłam to żywienie, więc nie zauważyłam od razu różnicy. Po paru miesiącach, kiedy zaczęły się pylenia brzóz i leszczyn, odkryłam z dużą ulgą, że już nie reaguję na te pyłki. Przez wiele lat cierpiałam bardzo w tym okresie. Gorączka, bóle głowy, katar. W ogóle nie wychodziłam z domu!


Potem, długo dlugo później, odkryłam, że moje pięty w ogóle nie twardnieją. Zaczęłam sie przygladać swojej twarzy i "miałam wrażenie" (teraz jestem pewna), że zmarszczki mi sie troszkę spłyciły, a teraz - porównując się do swoich rówieśników - mam pewność, że tak jest. Nie pogłębiają mi sie zmarszki w takim samym tempie, jak innym.
To nie są łatwe rzeczy do obserwacji. Zawsze jeszcze mozna przypuszczać, że to cechy osobnicze.


Są też rzeczy, które sie u mnie nie zmieniły na ŻO, np. wadę wzroku mam, jaką miałam. Fakt, ze nigdy nie zastosowałam prądów na oczy. Natomiast, kiedy pod wpływem duzego szoku rozbolała mnie głowa i bolała niezmiennie przez 10 dni, po prądach ból przeszedł w ciągu godziny.


Jest wiele rzeczy, których nie jestem w stanie stwierdzić. Dziesięć lat temu Miałam amutowaną pierś. Po dwóch latach rozpoczęłam ŻO, żeby uchronic sie od wznowienia nowotworu. Tak czułam sie bezpieczniej. Nie umiem powiedzieć, co powoduje, ze do tej pory nie zachorowałam drugi raz.
Tak samo nie umiem stwierdzić, czy wygladałabym 20 lat młodziej od swoich kolezanek, gdybym nie zywiła sie Optymalnie. Nie wiem, czy nie miałabym juz siwych włosów, czy miałabym wszystkie zdrowe zęby, w wieku 50 lat nie dokucza mi jeszcze dalekowzroczność, mam kondycję, wystarczy mi 5-7 godzin snu. W ciagu ostatniego roku było pare fal grypowych, które mnie nie dotknęły. To jest fakt. A z czego wynika...?


Mam troche stresów w rodzinie i czasem reaguję nerwowo. Nie wiem, jak bym reagowała, gdybym nie była na ŻO. Może wpadłabym w depresję? jak to wszystko wymierzyć? W wielu przypadkach trzeba paru lat, zeby spojrzeć wstecz i dopiero wtedy da sie zauważyc pewne trudne do wyłowienia subtelności (jesli jest sie dociekliwym).


Tez mam pytanie dotyczące diety i złości mnie, że nikt na nie nie odpowiedział. Czuje się zlekceważona. To od lat to samo pytanie: "Co to znaczy jeść tłuszcze do syta i jak to sie ma do proporcji B:T 1:3?" Dostaję w odpowiedzi tylko jakieś życzeniowe domysły forumowiczów, albo coś nie do końca na temat.
Na początku brakowało mi wsparcia, chcialam upewnic sie co wielu rzeczy, mimo, ze przeczytałam wszystkie ksiązki JK. Dostosowałam sie do sytuacji i poradziam sobie sama. Czas zrobił swoje.

Nie jestem na ŻO, zeby komukolwiek sie przypodobać ani nikomu na złość. Nie zrażam sie więc niczym i konsekwentnie ze swoją decyzją, również  z wiarą, jem tłusto :)
Cięzko mi było zaufać. Też lata temu pisałam tu na forum, że nie podoba mi sie styl pisania JK. Co z tego, skoro to co pisze, jest genialne i proste. Wyciagam z tego, co pisze Jan Kwaśniwski, to co dla mnie najlepsze. Przywiazuję wagę do każdego słowa, ponieważ JK czasem podaje info bez nacisku na jego wagę i bardzo łatwo mozna je przeoczyć lub zlekceważyć. Tak jest z np. z odradzaniem picia mleka. JK mówi, żeby nie jeść pieczywa, mącznych, ale jednocześnie w Ksiązce Kucharskiej podaje przepisy z nimi (daje dowolność).
Jest też wielu doradców DO, którzy na pytanie: "Co z tym chlebem?", odpowiadają, że mozna w dawkach optymalnych. No i  mozna, ale ja wole słuchać sugestii JK. Najchętniej wracam do jego ksiązki "Żywienie Optymalne", która przeczytałam jako pierwszą. Jest krótka i treściwa. Wczytuj się z pozytywnym nastawieniem.
Bierz to, co dla ciebie najlepsze z tego co dostajesz, a nie domagaj się ideałow. Nikt nie jest doskonały :D... a od kazdego mozna się czegos nauczyć. Poza tym, wierz mi, łatwo jest oceniać, dopiero po latach własna głupota i zadufanie wyłazi :) Pozdrawiam

Ewa na pewno na to pytanie juz dawno sobie sama odpowiedzialas , przeciez jak zjesz np. 10g bialka i 15-20-25---g tluszczu i po takim posilku czujesz sie syta , wiec dla Ciebie stosunek 1:1,5 czy 1:2 czy 1:2,5 byl najedzeniem sie tluszczu do syta. Wszystko zalezy od zapotrzebowania indywidualnego organizmu.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-13, 19:26:38
Witam!

Kurde probowałem tych pradów i sam już nie wiem.
Podłaczyli ma najpierw PS na 5 minut a potem S na 5 minut a ja nie widzę większej różnicy między nimi a tym się poznaje podobno czy o neurastenia czy depresja bo objawy takie same. Wiec sam juz nie wiem. I jak ja mam teraz to stosowac? Kurde u mnie to jest raczej kwestia uspokojenia wiec chyba te na neuratenię ale sam juz nie wiem. U mnie problemu to glowni tany leku i niepokoju a nie smutku wiec chyba PS. Ale sam nie wiem. Zna się ktoś na tym. Nie chce sobie zaszkodzic tylko tymi prądami. Proszę o odpowiedź jak najszybciej bo chce wykupic serię zabiegów a sam nie wiem czy to dla mnie dobre czy nie:(


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-14, 09:14:29
Jak nie masz bólow głowy proponowałabym PS na głowę 20-30 min, do 7 mA, codziennie, po trzech dniach powinien być efekt pozytywny (uspokajający) ...
Do zabiegów polem elektromagnetycznym trzeba zdjąć metale, obrączki. Nie wolno mieć metalu "w sobie".


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-14, 09:42:09
Dzieki wielkie. Tak wlasnie sprobuje. Nie mam w sobie metalu, poza mieśniami z żelaza i sercem ze złota:))) Wylaczam i odkladam tez telefon. Są jakies zalecenia co do tego czy to sie robi przed czy po jedzeniu albo cokolwiek innego co musze wiedziec??


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Krystyna*Opty* 2006-11-14, 14:20:32
Cytuj z: MarcinB 2006-11-14, 09:42:09
Dzieki wielkie. Tak wlasnie sprobuje. Nie mam w sobie metalu, poza mie&para;niami z żelaza i sercem ze złota:))) Wylaczam i odkladam tez telefon. S&plusmn; jakies zalecenia co do tego czy to sie robi przed czy po jedzeniu albo cokolwiek innego co musze wiedziec??


Ja jeszcze dodam ostrzeżenie z własnego (i nie tylko) doświadczenia, aby prądów PS na głowę nie pomylić z prądami S, które winny być stosowane jedynie po wnikliwym zdiagnozowaniu przez lekarza opty, ponieważ prądy S na głowę mogą pogorszyć samopoczucie psychiczne, wywołać smutek, płacz itp. negatywne uczucia (nie wspomnę o wynikających z tego zjawiska wnioskach i ewentualnych decyzjach pod wpływem tych uczuć na nieświadome i nieoczekiwane "zamówienie").


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Bruford 2006-11-14, 16:02:29
Cytuj z: MarcinB 2006-11-11, 16:33:03
Witam!

Już mi drugi raz wyszło %RDW


RDW nie ma znacenia jeśli nie masz niedokrwistości , jest wyliczeniowym parametrem dodatkowym służącym do diagnostyki różnicowej niedokrwistości.Może i ten lekarz tłukowaty ale miał rację.To może Ci się wydaje ,że jest tłukowaty?



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-14, 17:06:53
Nie no on jest tłukowaty, ale czasem ma rację i tu chyba miał:))


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-14, 17:28:01
Krystyna
Kurde, trochę mnie nastraszyłaś. Dają  mi prądy PS? A te po złym zdiagnozowaniu nie okazują się aż tak niebezpieczne jak w drugą stronę? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-14, 17:29:05
To mialo byc stwierdzenie ze daja mi PS. Jakoś przez przypadek nacisnalem znak zapytania. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-11-15, 09:31:42
Marcin JK pisze, że prądy w razie złych efektów mozna bez stałych skutków ubocznych odwrócić. Im bardziej rzetelnie opowiesz o swoich doleglwościach, tym mniejsze ryzyko pomyłki.
Ja sama mam bardzo dobre doświadczenie z prądami.
Kiedy z powodu wielkiego napięcia nerwowego bolała mnie przez 10 dni głowa, po prądach ból minął w ciągu godziny.

A w ogóle to nie ty zastanawiaj się jakie prądy masz zastosować, tylko zgłoś sie po fachową pomoc.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-15, 14:10:06
Witam!

Kurde ja to mam duszę odkrywcy. Szukałem o tej równowadze kwasowow zasadowej bo od tego oddychania mam niewatpliwie alkaloze oddechowa a wiele osob zwraca mi ciagle uwage ze ja moge na skutek swoich nawykow zywieniowych miec kwasice metaboliczna bo cale zycie obzeralem sie glownie miechem, jajkami i chlebem a to wszystko produkty kwasowe a zawsze olewalem produkty alkalizujace. Po przejsciu na kwasa zmienilem tyle ze wywalilem chleb i slodycze ale jesli chodzi o warzywa to tez jem ich chyba wciaz za malo. Oto co znalazlem ciekawego. Mam nadzieje ze tak dalekoo to u mnie nie zaszlo ale lepiej to sprawdze dla pewnosci. Kurde ja moze kiedys znajde zbawienie w tym internecie:))
http://en.wikipedia.org/wiki/Kussmaul_respiration
http://en.wikipedia.org/wiki/Metabolic_acidosis
Po polsku oczywiscie ni cholery cos o tym znalezc.
Wkurza mnie to juz ze nasza medycyna jest tak prymitywna w stosunku do innych panstw.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-15, 20:16:37
Normalnie doznasz oświecenia przez internet.
W sumie jak ta Twoja kwasica sie objawia (parametry). Bo nie napisałeś.
Było tylko o szybszym oddechu (o ile pamiętam).
Pisz proszę w jednym zdaniu, góra dwóch.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-15, 21:41:23
Nie objawia się. To może być efekt mojej hipochondrii na skutek lęku przy odstawianiu benzo.Całe szczęście że mam jeszcze trochę zdrowego rozsądku żeby nie mieć od razu wszystkiego(bo przy moich symptomach mógłbym tu sobie choroby z połowy forum przypisać) ale to mnie akurat zastanawiało. Na kwasicę zwrócili mi uwagę miedzy innymi ludzie z OSBO bo często ludzie zwłaszcza będący na na poczatku na kwasie odrzucają zupełnie warzywa i jedzą same produkty kwasowe i się zakwaszają. Tak np ma mój ojciec. Kupilismy w osbo takie testy na PH moczu i ojcu wyszlo mocno kwasowe. U mnie akurat ok na razie więc chyba raczej fałszywy alarm. A dlaczego wogóle brałem tę możliwość pod uwagę? Bo objawami kwasicy są przemęczenie i problemy z e skupieniem uwagi a ja tek mam. Ale to akurat moze byc przy wielu problemach a nawet od samego odsatwiania benzo.
Z resztą to dość złowżona sprawa. Zuważyłem też u siebie takie oddychanie idealnie jak tu jest napisane o tym oddychaniu Kussmala. Łapie mnie od czasu do czasu taka potrzeba złapania ogromnego oddechu. Ale to znowu też może być po prostu odstawienie benzo i pogłebienie hiperwentylacji bo benzodiazepiny w symptomach odstawiennych mają też ataki hiperwentylacji. Z drugiej strony mam to nadmierne chudnięcie(ja nie mam ani grama tłuszczu) a to może być akurat efekt tej kwasicy. Zwariować od tego można. Jutro zrobie badania i się wyjaśni. A potem przestaje już wertować ten internet bo tylko sobie nowe choroby wynajduje zamiast wziąć się za leczenie:) Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-15, 22:24:54
Sorry, ze tak duzo, ale sama widzisz ze w dwoch zdaniach sie nie dalo. Jakby kogos interesowal temat to daje link:
http://kn.am.gdynia.pl/nkzc/kz/kz_kwas.html


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-16, 11:21:45
Jeżeli kwasica = zmęczenie, to 99% spoleczeństwa ma kwasicę, włącznie z dziećmi.
Przestań się przejmować jakąś kwasicą.
Kwasicy oddechowej nie masz.Trzeba by być naćpanym morfiną, porażone mm. oddechowe, złamane żebra, odmę, krew w opłucnej płun w opłucnej,obrzęk płuc, zapalenie miąższu płuc, większe ciało obce w oskrzelach./ Wszystkie te choroby są hospitalizowane, a skoro jeszcze nikt Cię tam nie wysłał...
Kwasicy metabolicznej nie masz. Bo nie masz cięzkiej cukrzycy, ciężkiego głodowania, długotrwałej gorączki,cięzkiej nadczynności tarczycy, potężnej niedokrwistości, przewlekłego wstrząsu...
Pozostaje Ci, jak nam wszystkim, Psychiatra.
Psycholog powie - Przestań się leczyć - zacznij żyć!
Jak długo będziesz rozpaczał po benzodwuazepinach?
Silny zespół z odstawienia trwa 3 dni, słabsze objawy można znaleźć do tygodnia. Biochemicznie normuje się do 6 tygodni. "Leczenie głowy" trwa całe życie.
Wiesz, kiedyś miałam pacjentkę, ktora rozpaczała 8 lat po śmierci męża. Zaleciłam jej posprzątać dom, wyrzucić stare rzeczy (ubrania)  przypominające męża.
Ileż można rozpamiętywać. Zakończ to co było, zacznij nowe!
Chudnięcie - lekarz rejonowy.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-11-16, 11:46:03
Cytuj:
często ludzie zwłaszcza będący na na poczatku na kwasie odrzucają zupełnie warzywa i jedzą same produkty kwasowe i się zakwaszają
Marcin, jak juz tak sympatycznie określasz Jana Kwaśniewskiego, to podkreślaj, o co ci chodzi, bo nie wszyscy cie zrozumieją :) Pisz np: na "Kwasie", na Kwasie, na KWASIE. :D  Mozna powiedzieć "panie psorze" ale ale już "panie Kwasie", bo to jednak nazwa własna.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-11-16, 11:50:39
Na mój gust powinieneś się wyluzować. Jak odłozysz tę całą swoją maszynerię i medykamenty, które propagujesz na tym forum, juz odpadnie ci trochę zajęć i kłopotów :D
Jak ja się wpatruję cały czas w ekran kompa, po pewnym czasie juz nie umiem dobrze porównywać barw ani jasności. Jak ty się tak wpatrujesz w siebie jest podobnie i dochodzi stres.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-16, 11:55:16
Tak też staram się zrobić.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: zbynek 2006-11-16, 23:58:12
To informacja dla korzystających z prądów selektywnych
Doktor Kwaśniewski, jak sam podaje, stosowane przez siebie parametry prądów PS określił eksperymentalnie poprzez pomiar ilości wydzielanej śliny przez pacjenta podczas zabiegu na zasadzie, że im bardziej organizm jest przesunięty w stronę układu parasympatycznego, tym więcej śliny jest wydzielane w jamie ustnej. I odwrotnie, im bardziej organizm jest przesunięty w stronę pobudzenia układu sympatycznego - tym wydzielanie śliny mniejsze (charakterystyczna suchość w ustach ).
http://opty.org/plus/eterapia2.html
http://opty.org/plus/eterapia.html

Ps. Obraz zakłóconego układu wegetatywnego -  więcej o tym pisze: http://www.arkadiakraus.com/neurastenia2.htm


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-17, 17:39:22
Dzięki. Wprawdzie ja suchosci w ustach nie czuje teraz ale bywalo to u mnie. No i nerwice to napewno mam. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-27, 14:17:22
Witam!

U mnie powoli coraz lepiej. Przestalem wreszcie szukac w wzailem sie za stosowanie tego co juz znalazlem i za zycie i jakos powli idzie. Raz lepiej raz gorzej ale jest ok. Na razie nie robie juzzadnych badan itp. Tylko jak bylem w hipermarkecie to byly darmowe badania akurat i sobie zrobilem pomiar tkanki tluszczu. Tam sie wszyscy chcieli odchudzac a mi wyszlo 6%. To chyba troche za malo. Ale przynajmniej ostatnio przestalem chudnac. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-11-29, 09:36:21
Dobrze, że przestałeś się co chwilę badać.
Ostatnio też miałam okazję sobie zrobić badania i wyszło mi, ze dla podtrzymania funkcji organizmu (bez ruchu, pracy) wystarcza mi 1300kcal.
Chyba człowiek, jak leży, nie rusza nogami, rękami i go obsługują, potrzebuje mniej. (?)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-29, 22:49:58
Ja to chyba z 5000 potrzebuje. W sumie plywam duzo, cwicze silowo i jeszcze mama ten genialny rosyjski wynalazek a to tez jak wysilek fizyczny. Na szczescie juz troche przytylem i czuje sie lepiej. Nie jest mi ciagle zimno. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-11-30, 11:41:12
Jak trochę się wliczyłem w to co jem to wyszło mi że już w sumie ok tylko jak na mój sportowy tryb zycia białka trochę za mało. Z czego najłatwiej przemycić trochę białka tak żeby sie nie trzeba było jednocześnie opychać? CO ma wysoką zawartość białka a nie jest bardzo sycące? Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2006-12-01, 08:43:16
Białko- wieprzowina, wołowina, cielecina,baranina, jaja, ryby, owoce morza, kury, inne ptactwo, dziczyzna, no i jakieś sery czasem.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2006-12-01, 15:44:08
Wątróbka


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2006-12-24, 15:31:59
Witam!

Juz odstawilem leki i czuje się dobrze. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MW 2007-01-14, 16:34:29
A ja zrobiłem nowy rekord bezdechu: 3 minuty i 40 sekund. Możecie się pochwalić własnymi wynikami?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2007-01-14, 17:11:23
Znam  MW, jest wiarygodny. Ja tylko 2 min (rekord i to po trzech głebokich oddechach).


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MW 2007-01-14, 17:32:01
Ja oczywiście też wcześniej robię głębokie oddechy i nabieram ile tylko mogę powietrza.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2007-01-14, 17:41:34
To tak jak ja.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2007-01-18, 19:00:18
Ja nie lubie takich ćwiczeń, ale dziwne, bo jest mi łatwiej nie oddychać, gdy robię płyciutkie oddechy. Wtedy zupelnie spokojnie mogę nie oddychać. Po głebokich  oddechach, wrecz przeciwnie, wpadam w jakis nerwowy stan i nie jestem w stanie zatrzymać oddechu na dłużej.
Wystarczy że pomyslę o głebokich odechach, od razu chce mi sie ziewać i gubię oddech. Męczę się.
Czy to normalne?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: lekarka 2007-01-19, 18:10:21
To że żyjemy jest (chyba) normalne.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2007-01-24, 22:40:13
To zupellnie normalne Ewa. Takie głeboki oddechy to własnie hiperwentylacja.Obnizasz sobie poziom co2 w orgaznizmie przez co tlen jest gorzej przyswajalny. Organizm glupieje i z braku tlenu chce  wziaac kolejny glebszy oddech i tak sie tylko napedza.To hiperwentylacja bardzo krotka i z regolu zupelnie niegrozna bo rownowaga kwasowo zasadowa zostaje przywrocona w ciagu kilku minut po zakonczeniu takiego oddychania ale rozni ludzie roznie reaguja. Dla jednyh wystarczy kilka glebszych oddechow by stracic przytomnosc,zakrecic sie w glowie , miec atak paniki( w mniejszym stopniu poczuc nerwowosc lub bol w klatce) lub dostac ataku astmy np. Inni mogą przez pół godziny oddychać najglebiej jak potrafią i poczują tylko lekkie mrowienie w głowie ktore nawet wydaje sie przyjemne. To bardzo indywidualna sprawa. W kazdym razie hiperwentylacja zawsze jest niezdrowa.
Dlatego tez Buteyko zaleca bezwzgglednie mierzenie tego czasu bez glebszych wdechow i po wydechu najlepiej na pustych plucach. Na pelnych plucach moze prowadzic czasem nawet do palpitacji serca.Z reszta to dosc latwo zauwazyc ze jak nabieramy bardzo duzo powietrza i wsztrzymujemy oddech to czujemy kazde uderzenie sowjego serca a puls przysiesza.


Czas na jaki potrafimy wstrzymac oddech zalezy od tolerancji dwutlenku wegla w orgaznizmie.
Jak chcesz to zrob prosty test. Zmierz swoj okres bezdechu po wydechu po normalnym oddychaniu( nie musi byc maksymalnie.
A teraz przez kilkanasicie minut sprobuj zrobic tzw oddychanie zredukowane.
Robisz tak.
Siadasz wygodnie.
Robisz spokojny wydech i zatykasz nos na np 10 sekund (moze byc 5 , 7 , 13 , zalezy jak czujesz) tak zeby leciutko sie przydusic ale w granicach rozsadku. Potem oddychasz nos i kontrolujac miesnie przepony robisz wdech troche mniejszy (albo znacznie mniejszy ale raczej Ci sie nie uda na poczatku) niz cialo chce po czym wypuszczasz powietrze i znow zatykasz nos na jakies okres czasu. Cla sztuka zeby wziac ten oddech troszeczke mniejszy niz cialo chce. Z poczatku bedziesz zasysac ale z czasem nauczysz sie brac mniej nic cialo chce. W ten sposob robisz prz conajmniej 5 minut ( bo dopiero po takim czasie minimalnie  reaguje osrodek w mozgu) . Cala sprawa polega na tym zeby przez caly okres cwiczenia czuc sie lekko  lub mocniej przyduszonym ( w granicach rozsadku). Bedzie temu towarzyszyc przyjemne uczucie uspokojenie, nawet sennosci , cieplo , nawet goraco, czasem wodnista wydzielina z nosa. Najlepiej zrobic tak z 10 , 15 minut. Jest to tzw oddychanie eukapniczne lub po prostu oddychanie Buteyko. Wywodzi sie z hatha yogi i polega na zwiekszaniu poziomu co2 w organizmie przez co jest lepsza przyswajalnosc o2 i kazda pojedyncza komorka jest lepiej dotleniona. W konsekwencji im wiecej tego kontrolowanego przyduszania robimy tym swobodniej i delikatniej nam sie oddycha i tym lepiej dotleniony nasz orgaznim. Jest to na tyle paradokaslane ze mimo setek badan na uniwersytetach w ciaz 99% lekarzy nie w to nie wierzy i da sobie uciac reka ze zeby sie lepiej dotlenic trzeba glebiej oddychac. No coz, ale skad my to znamy 99% lekarzy powie ze zeby miec mniej tluszczu i schudnac nalezy jesc mniej tluszczu mimo setek badan na grupach kontrolnych na dietach takich jak Kwasniewskiego.
Po calym cwiczeniu nalezy przez jakas minute gora dwie pooddychac normalnie po czym znow zmierzyc sobie okres bezdechu po wydechu. Jesli kontrolowane przyduszanie robilismy dobrze to powinno nam wyjsc z 10 sekund dluzej conajmniej. Dla stalego postepu nalezy to robic regularnie ale niezbyt intensywnie. Jednak kiedys dla sprawdzenia robilem to dosc intensywnie i po takim ciwczeniu ( a jest ono w przeciwienstwie do kilku glebokich oddechow zdrowe) bylem w stanie wytrzymac na bezdechu po wydechu nawet 150 sekund. Ludzie tak cwiczacy przez lata rob podobnie a nieswiadomi ze robie cos podobnego ( jak np niektore formy hatha jogi lub medytacja ktora sama splyca oddech) sa w stanie po wdechu zatrzymac oddech na jakies 6-7 minut.
Taka koncerntracja dwutlenku wegla w organizmie powoduje naprawde niesamowita odpornosc orgaznimu i inne cuda typu potrzebe dwoch godzin snu dziennie, calkowita tolerancje na stres, na zimno itp.

Jak robicie te testy sobie z ciekawosci i jesli robicie je dosc czesto to nie polecam robic tych kilku nawet glebokich oddechow. Jesli bedziecie to robic regularnie to jest to niezdrowe. Dla poparcia przytaczam.

Wstrzymaj oddech
Jak to przyjemnie spacerując po lesie pełną piersią zaczerpnąć powietrzaÉ A jak niezdrowo! - twierdzi rosyjski uczony prof. Konstanty Butejko. Początkowo uwżano go za ekscenryka, dziś jego badania dotyczące skutków niekontrolowanej hiperwentylacji i metody przywrócenia równowagi gazowej w organizmie znalazły zwolenników i kontynuatorów wśród lekarzy m.in. z Australii i Szwecji
O rganizm do życia potrzebuje tlenu. Ale dzięki oddychaniu pełną piersią wcale nie spożytkowuje go w większych ilościach. Wręcz przeciwnie - im więcej tlenu tym trudniej jest on przyswajany przez komórki. Dochodzi do zaburzenia równowagi gazowej, czego konsekwencją jest wiele groźnych chorób. Regulującc oddech, ćwicząc zatrzymania oddechów, wciągając powietrze przez nos doprowadzamy do optymalnego przyswajania tlenu zgodnie z tym jak człowieka ukształtowała ewolucja. To w największym skrócie teoria prof. Butejki. Choć na pierwszy rzut oka brzmi zaskakująco, wspierają ją konkretne argumenty.
Nie ma życia bez tlenu - co do tego zgadzają się wszyscy. Ale już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równie niezbędny do życia jest dwutlenek węgla. To właśnie on ułatwia przenikanie tlenu z płuc do krwi. Zjawisko znane jest fizjologom i nazywane przez nich efektem Bohra. Aby ten proces zachodził prawidłowo w ludzkim organizmie stężenie dwutlenku węgla musi wynosić 6 proc. Przy zbyt intensywnym oddychaniu stężenie gromadzonego w pęcherzykach płucnych dwutlenku węgla maleje. A więc paradoksalnie - im do płuc dostarczamy więcej tlenu, tym mniej tlenu przenika do krwi.
Najbardziej udokumentowany jest korzystny wpływ zmiany sposobu oddychania zgodnie z zaleceniami profesora Konstantego Butejki, w leczeniu astmy.
Zaobserwowano, że wtedy zdecydowanie rzadsze są ataki, polepsza się wydolność oddechowa. Tą metodą zainteresowali się lekarze z Australii, gdzie występuje największy na świecie odsetek osób chorych na astmę. Jest ona wykorzystywana jako terapia wspomagająca już w kilku azstralijskich ośrodkach medycznych. Potwierdzono efekty terapeutyczne w leczeniu także innych chorób układu oddechowego, bardzo dobre efekty przynosi u nadciśnieniowców, zmniejsza dolegliwości wieńcowe, gdyż szybko polepsza wydolność naczyń.

Według profesora Buteyko ćwiczenia głębokiego oddechu były główna przyczyną hiperwentylacji wśród ludności w ZSSR (Buteyko, 1969). Rzeczywiście, do lat 80tych XX wieku, wysiłek fizyczny połączony z głębokim oddychaniem były zalecane i promowane przez centralne programy radiowe i telewizyjne, magazyny i artykuły prasowe. W wyniku takowej propagandy („oddychaj głębiej, aby wydalić z organizmu więcej ‘trucizny’ ”) szkoły, kolegia, uniwersytety, harcerstwo i obozy wojskowe, lecznice, sanatoria, szpitale, wiele państwowych fabryk, i inne instytucje stosowały własnowolnie głębokie oddychanie (hiperwentylacji) połączone z dynamicznymi ruchami kończyn podczas codziennej gimnastyki. Długotrwałe i częste wykonywanie tych ćwiczeń stopniowo przestawia środek oddechu do niższej normy aCO2, co prowadzi lata później do hiperwentylacji (Buteyko, 1969).


Jednakże, praktykowanie tych ćwiczeń w większym stopniu ustało po Dyrektywie Sowieckiego Ministra Zdrowia “ Praktyczne zalecenia do stosowania metody dobrowolnego regulowania głębokości oddechu w celu leczenia astmy oskrzelowej” (Dyrektywa N 591, 30 Kwietnia 1985, podpisana przez Ministra Zdrowia ZSSR S. Burenkova). Dlatego też, sowieckie władze medyczne oficjalnie uznały metodę względnej hipowentylacji Buteyko (zredukowane oddychanie) jako bezpieczną i naturalną alternatywę leków odnośnie astmy oskrzelowej.
Jakiś czas temu, kiedy zacząłem badać medyczna literaturę na temat oddychania, odkryłem, że jest tylko jedno opracowanie naukowe, które sugerowało użyteczność hiperwentylacji (nadmierne oddychanie), przeciwko kilku setkom opracowań na temat zagrożeń hiperwentylacji. Co więcej, hiperwentylacja może być zalecana przez lekarzy tylko w konkretnych rzadkich warunkach (opisanych w rozdziale 1 i 6).

Niemniej jednak, wielu ludzi wciąż wierzy, że częstsze oddychanie jest zdrowe. Aby to sprawdzić zacząłem wypytywać ludzi z mego otoczenia (Co jest lepsze dla człowieka: Oddychać mniej czy więcej?). Po takiej prywatnej ankiecie zrozumiałem, że ponad 95% mych respondentów wierzyło, że nadmierne oddychanie, głębokie oddychanie i hiperwentylacja są korzystne i powinny być praktykowane. Jak dotąd, tych kilkoro ludzi, którzy powiedzieli mi, że hiperwentylacja i głębokie oddychanie nie SA dobrym pomysłem, studiowali fizjologię i/lub medycynę? Wynika z tych faktów to, że koncepcja użyteczności hiperwentylacji i nadmiernego oddychania jest wciąż wśród wielkich, nowoczesnych, powiązanych ze zdrowiem błędnych przekonań.
Fizjologiczne efekty tych przesądów są prawdopodobnie ograniczone, bowiem niewiele jest praktykujących ćwiczenia hiperwentylacyjne. Jednakże, jest wielu ludzi, którzy łączą głębokie oddychanie z ćwiczeniami fizycznymi, tańcem, śpiewem, graniem na instrumentach muzycznych, modlitwą i innymi. W dodatku, okresowe i zamierzone wdechy, obfity kaszel i inne działania z nadmiernym oddychaniem są wciąż uważane za normalne według wielu ludzi.
Jak to możliwe więc, że ci ludzie nie widzą, iż ostre, dobrowolne nadmierne oddychanie ma negatywny wpływ na ich zdrowie? Dlaczego nie widzą, na przykład, że ich mózgi doznają silnego uniesienia, podczas gdy to podekscytowanie (nerwowe) może być tak silne, że zdolności umysłowe, pamięć i umiejętności poznawcze są poważnie uszkodzone?
Odpowiedź możemy znaleźć w wynikach eksperymentu przeprowadzonego przez badaczy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. W wypisie, który był częściowo cytowany powyżej, napisali:
„ Poznawcze wyjaśnienie związku między ostrą hiperwentylacją a atakami paniki przedstawia się nastepująco: stopień, do którego wrażenia powodowane hiperwentylacją są interpretowane w negatywny i katastroficzny sposób, jest uznawany za główny wyznacznik paniki. Niekliniczne podmioty dostały negatywną lub pozytywną interpretację doznań zmysłowych spowodowanych równoważną ilością intencjonalnej hiperwentylacji. Jak przewidywano, była znacząca różnica między pozytywną i negatywna interpretacją stanów na klasyfikowane jako pozytywny i negatywny wpływ.
Podmioty z pozytywną interpretacją stanów doświadczyły hiperwentylacji jako przyjemnej a podmioty z negatywna interpretacją stanów doznały hiperwentylacji jako nieprzyjemnej, mimo tego, że obie grupy doświadczyły podobnych wrażeń cielesnych nie było różnicy między ich uprzednimi oczekiwaniami dotyczącymi emocjonalnych konsekwencji hiperwentylacji. Kiedy podmioty otrzymały pozytywna interpretację, liczba ich wrażeń zmysłowych odpowiadały pozytywnemu wpływowi, podczas gdy dano negatywną interpretację, liczba doznań cielesnych odpowiadała negatywnemu wpływowi…” (Salkovskis & Clark, 1990)..

Z tego wynika, że kiedy osoba ma pozytywne oczekiwania jeśli chodzi o to ćwiczenie, które wykonuje z zamierzonym nadmiernym oddychaniem, jej mózg, z powodu stworzonego pobudzenia i niedotlenienia, ma skłonność do wybierania pozytywnych interpretacji i wyników końcowych, jednocześnie ignorując pewne racjonalne i krytyczne myśli. Na przykład, umyślnie hiperwetylujaca się osoba może mieć skłonność do wyolbrzymiania swych możliwości i osiągnięć nie przywiązując należytej uwagi do swych słabości i możliwości ulepszenia.
Głębokie oddychanie dla względnie zdrowych ludzi zwykle oznacza zwiększoną wentylację. Rzadkością jest u ludzi praktykowanie głębokiego oddychania i posiadanie niskiej wentylacji minutowej płuc. Nawet jeśli potrafią to zrobić, takie głębokie oddychanie spowodowałoby wzmożenie napięcia. Aby to sprawdzić, można przeprowadzić prosty eksperyment. Zrelaksuj się całkowicie. Możesz zauważyć, że taki relaks powoduje naturalne ciche wydychanie i ... prawie zupełnie wstrzymany oddech (!). Jako, że relaksacja zatrzymuje oddech, to normalne spodziewać się, że duże amplitudy głębokiego oddechu, wolne i szybkie, zwyczajnie skutkują w napięciu mięśniowym w mięśniach oddechowych. Ale każde wzmożone napięcie mięsni oznacza więcej stresu, podczas gdy stres może powodować hiperwentylację. Zatem, głębokie oddychanie powoduje nadmierne oddychanie, z powodu wytworzonego stresu.

Rozmyślne, głębokie i powolne oddychanie może dać kolejny efekt z powodu dużej różnicy ruchów klatki piersiowej i przepony. Rzeczywiście, taka amplituda może być wciąż obecna wiele godzin później po tym ćwiczeniu, ale przy zwyczajnej indywidualnej częstotliwości oddychania, wskazując na rozwój hiperwentylacji chronicznej. Taka osoba, z powodu możliwego podekscytowania na tle nerwowym i uszkodzonej umysłowości (oba spowodowane niskim stopniem aCO2), może nawet okresowo przypominać sobie po ćwiczeniu oddechowym, aby kontynuować głębokie oddychanie mimo możliwych ciasności w klatce piersiowej, zawrotów głowy oraz mdłości spowodowanych nadmierną wentylacją.
Dlatego każde głębokie oddychanie Abort większości ludzi powoduje bardziej stresujący stan i dalej hiperwentylację.


Jeśli chodzi o wyjątki, w mej opinii, tylko bardzo zdrowi ludzie (z przeciętnym CP powyżej 60 s) mogą praktykować głębokie oddychanie, np. pranayamę, podczas nauki hatha jogi. Tacy ludzie są dostatecznie zrelaksowani i doskonale panują nad swym oddechem. Przy okazji, stare manuskrypty hatha jogi jasno wyrażają, że pranayama może być rozpoczęta przez uczących się jogi tylko wtedy, gdy ich ciała zostały oczyszczone a ich umiejętność wstrzymywania oddechu musi wynosić ponad 1 minutę. Prawdziwi mistrzowie hatha jogi zwykle oddychają 4-6 razy na minutę, lecz z większą niż przeciętna objętością oddechową (prawdopodobnie około 700-900ml). Dlatego oddychają głębiej. Jednakże, ich wentylacja minutowa płuc była bardzo niska (3-4 l/min) pozwalając na wyjątkowo długi czas wstrzymywania oddechu (do 5 lub więcej minut) i doskonałą tolerancję dwutlenku węgla podczas słynnych pochówków.

****
Materiały źródłówe do rodziału 9
Bernard T, Hatha yoga: Relacja z własnych doświadczeń, Columbia University Press, NY, 1944.
Berne E, Poza grami i skryptami, Grove Press, NY, 1976.
Berne E, W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich., wyd. 5 - 11.2005, Wydawnictwo Naukowe PWN
Bucher TL, Chappell MA, Wymiana oddechowa i wentylacja podczas nocnego drętwienia u kolibrów, Physiol Zool 1997 Sty-Lut; 70(1): str.45-52.
Castellini MA, Milsom WK, Berger RJ, Costa DP, Wzory oddychania i tempa bicia serca w stanie przytomności i snu młodych słoni morkich, American Journal of Physiology 1994, 266, R863-R869.
Desikachar TKV, Serce jogi: rozwijanie osobistej praktyki, Inner Traditions Intl, 1999.
Goswami SS, Hatha yoga: Zaawansowana metoda fizycznej nauki i koncentracji.
Funderburk J, Nauka bada jogę, przegląd danych fizjologicznych,
Glenview, IL, Himalajski Międzynarodowy Instytut Badań Jogi i Filozofii USA, 1977.
Hewitt J, Wszytsko o jodze, NY: Schocken Books, 1977.
Mel'nychuk DO, Mykhailovskyi VO, Mel'nychuk SD, Mechanizm metabolicznej adaptacji [Ukraiński artykuł], Ukr
Biokhim Zh 2000 Lip-Sier; 72(4-5): str.70-80.
Milsom B, Bezdech- z wyboru, Biologist 2000; 47, str. 239-242
164
Milsom W. K. (1992) Kontrola oddechu i hibernujące się ssaki.. Fizjologiczne przystosowanie się u kręgowców. Biologia płuc w zdrowiu i chorobie, 56, 119 - 148.
Morris, P, Wytyczne hibernacji dla żółwi, The Bridge,Wrzesień 1994.
Paramahansa Yogananda, Autobiografia jogina, Ravi, 2005
Ransome, Roger, Historia naturalna hibernujacych nietoperzy, Christopher Helm, London, 1990.
Sivananda S, Yoga. Wiedza i Życie.
Storey KB & Storey JM, Wspołczynnik depresji metabolicznej i biochemicznej adaptacji, anaerobiozy, hibernacji i estywacji, Q Rev Biol 1990 Czerwiec; 65(2): str. 145-174.



Pozdrawiam i jakby kogos interesowal temat to przypominam ze mam duzo zrodel po angielsku.









Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Ewa 2007-01-24, 23:26:25
Dzieki , Marcin. Duzo tego juz napisałeś na forum. Przyznam, ze nie czytałam w całości, bo odstrasza mnie długośc tekstów, a zycie pogania :)

Bardzo to ciekawe i podoba mi sie tym bardziej, że zgadza sie z moimi własnymi odczuciami. Od lat, kiedy zdarzało mi się, że rozbolał mnie brzuch (pewnie nerwicowo), kładlam rekę na bolące miejsce i spokojnie oddychalam - warunek - pomagał mi tylko powolny płytki oddech.

Czułam sie zdezorientowana poradami o oddychaniu. Nigdy mi to nie pasowalo. W efekcie przestaam robic próby głębokiego oddychania. Temat jednak zawsZe mnie zaciekawiał. Nigdy jednak nie mogłam zrozumieć, na czym polega zdrowe oddychanie, skoro nigdy po takich probach cwiczen dobrze się nie czulam.

A co w takim razie dzieje się w czasie biegania, kiedy czlowiek oddycha głęboko?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2007-01-26, 10:40:02
Witam!

Wiem ze juz czesc pisalem. Wiesz ja po prostu po ty co przeszedlem chcialbym jak najbardziej szerzyc wiedze odobrym oddychaniu bo jak sama widzisz ignorancja w tym temacie jest jeszcze wieksza niz w temacie diet. Jesli chodzi o diety ludzie chociaz wiedza, ze one moga byc dobre lub zle ( pomijajac ktore) ale jesli chodzi o oddychanie sa przekonani swiecie ze kazdy oddycha tak samo i nie ma to zadnego wplywu na zdrowie. A nawet zdrowe diety wplywaja bezposrednio na sposob oddychania. Lekarka pisala o tym w swojej ksiazce i sa teksty Dr Michalaka o tym jak tlusta dieta uspokaja oddech.

Co do twojego pytania.
Hiperwentylacja to stan oddychania wiekszego niz potrzebe dla orgaznimu ( sztucznie zawyzonego ,np przez stres slbo umyslnie przez mylne przekonania)
Osrodek w mozgu jest tak skonstruowany ze wbrew pozorom oddychaniem kieruje poziom co2 a nie 02. To zupelnie normalne ze gdy biegniesz to oddychasz gleboko. Podstawowa reakcja w czasie wysilku fizycznego to to ze spalasz wiecej tlenu w miesniach a wytwarzasz wiecej co2. To powoduje ze orgaznim chce pozbyc sie tego co2 i nabrac nowego tlenu. Oddychanie jest dopasowane do kokretnego spalania tlenu i wytwarzania co2. To zupelnie normalne ze jest glebsze przy wysilku fizycznym. Byleby nie bylo nadmiernie glebokie. Zwroc uwage ze ludzie wytrenowani przy bieganiu tylko nieznacznie zwiekszaja oddech i oddychaja przez nos. A ludzie bez kondyncji sapia jak pies. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: kodar 2007-01-26, 14:28:24
Jak dziela wieksza ilosc tlenu na organizm moglam zawsze zauwazyc na wlasnym organizmie.Odkad pamietam mialam bolesci  zoladkowe,obojetnie co zjadlam.Te bolesci nasilaly sie po wypiciu alkoholu,tez malych jak i wiekszych ilosci. Po imprezach zakrapianych suto alkoholem bolesci stawaly sie nie do zniesienia.Wtedy to, stajac przy otwartym oknie,wciagalam ile sie dalo swiezego powietrza i staralam sie zatrzymac oddech jak najdluzej.Bole,ktorych bez lekow nie dalo sie usmiezyc,nagle zmniejszaly sie a nawet czesciowo po kazdym wciagnieciu i zatrzymaniu  swiezego powietrza ustepowaly. Glebokie wdechy zmniejszaly tez czesciowo, wewnetrzny niepokoj.Byly tez razy kiedy po glebszym oddechu dostawalam zawroty glowy.Glebokie oddychanie stosowalam juz ok.25 lat temu a o hiperwentylascji przeczytalam pierwszy raz tu na forum.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: MarcinB 2007-01-28, 11:18:58
Dla wiekszosci ludzi jesli juz nie maja syndromu hiperwentylacji krotkotrwale glebokie oddychanie to bardzo przyjemna sprawa. Z reszta niekoniecznie liczy sie tylko glebokosci ale tez szybkosc i technika wydechu. Pozdrawiam


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: toan 2007-02-06, 07:22:36
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6314901.stm - o witaminach pomocnych nurkom.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: michalgo 2007-10-30, 22:27:39
Marcinie.

Z góry przepraszam za ewentualne niekompetentne sformułowania.
Przeczytałem z uwagą informacje dotyczące alkalozy oddechowej i tendecji do hiperwentylacji. Od ponad roku męczę się z b. dziwnymi parestezjami ze strony gardła i języka (palenie, pieczenie i wrażenie kłucia). Ponieważ nie znikają one pod wpływem podjętego leczenia (najpierw leczono grzybicę układu pokarmowego a obecnie infekcję bakterią Chlamydia pneumonia za pomocą długofalowej kuracji wieloantybiotykowej) szukam ciągle w internecie pomocy i próby właściwego zdiagnozowania. Obecnie wrażenia te (jakże męczące) zdają się nie mieć żadnych przyczyn.

Często w przeszłości miałem problemy z układem oddechowym i oskrzelami. Odczuwałem duszności (nawet bywałem na ostrym dyżurze z dusznościami) które nie miały żadnego potwierdzenia w skurczu oskrzeli. Brak świstów, brak typowego obrazu obturacyjnego a duszności były najczęściej powysiłkowe (częsta zadyszka) natomiast notoryczny kaszel. Podjęte wtedy leczenie (ok. 10 lat temu) zmierzało do leczenia astmy. Generalnie nic nie dało.
Około roku temu nastąpiło załamanie stanu zdrowia związane z infekcją bakt. Streptoccocus pyogenes. Od tego momentu moje gardło zwariowało: uczucie pieczenia , palenia, silnego kłucia na języku połączone z paniką przed uduszeniem i lękami w ciągu dnia. Niestety 3 Laryngologów nie widzi obecnie żadnych przyczyn takich odczuć ze strony gardła i języka. W końcu trochę się do tego przyzwyczaiłem ale co to za życie ?!

Od sierpnia 2007 stosuję terapię wieloantybiotykową (jedynym śladem jakiegokolwiek schorzenia było ciągłe wysokie OB i wskaźnik CRP oraz znaleziona b. wysoka odpowiedź przeciwciał IgG na bakterię Chlamydia pn. ). Poszukiwano między innymi infecji Borelli i inn, ale nic nie znaleziono. Inne objawy jakie mi towarzyszą ze zmiennym natężeniem do dziś to zawroty głowy, ciągłe uczucie zimna, zimny nos, czasami mrowienie twarzy, delikatne mrowienie rąk.
Ostatnio, po tej długiej antybiotyko terapii gardło pod względem infekcyjnym stało się wreszcie czyste jak "łza" choć zawsze było z nim żle. Wartości podanych wskażników prawie wróciły do normy. Poprawił się znacznie komfort oddechowy i prawie zniknął kaszel. Jednak te dziwne wrażenia o zmiennym nasileniu dot. gardła i języka nadal trwają. Ostatnio znów wróciły mrowienia rąk i potworne uczucie zimna. Towarzyszy temu uczucie braku możliwości koncentracji. Generalnie jestem w rozsypce.

W trakcie lektury Pana wątku zwróciłem również uwagę na inne elementy: jak wynika z wielu wykonanych Spirometrii mam b. dużą jak na swoją wagę i posturę - pojemność płuc.
Inna informacja: jedynym lekiem, który pomaga na te parestezje na języku i gardle jest zapisany kiedyś przez Neurologa lek przeciwlękowy AFOBAM. W jakiś dziwny sposób - pół godziny po jego zażyciu uspokajam się i przestaję odczuwać te najgorsze wrażenia ze strony języka i gardła.
Najsilniejsze parestezje towarzyszą stanom napięcia i stresu , choć nie zawsze.

Mam pytanie: czy te męczące mnie parestezje mogą pochodzić od przewlekłej hiperwentylacji ? Jakie ewentualnie poleciłby Pan badania żeby to potwierdzić ? Jakie ewentualnie ćwiczenia porobić ?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Michał Górny. michalgo@wp.pl



Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: jurek46 2008-01-04, 19:16:45
Cytuj z: MarcinB 2007-01-26, 10:40:02
Witam!

Wiem ze juz czesc pisalem. Wiesz ja po prostu po ty co przeszedlem chcialbym jak najbardziej szerzyc wiedze odobrym oddychaniu bo jak sama widzisz ignorancja w tym temacie jest jeszcze wieksza niz w temacie diet. Jesli chodzi o diety ludzie chociaz wiedza, ze one moga byc dobre lub zle ( pomijajac ktore) ale jesli chodzi o oddychanie sa przekonani swiecie ze kazdy oddycha tak samo i nie ma to zadnego wplywu na zdrowie. A nawet zdrowe diety wplywaja bezposrednio na sposob oddychania. Lekarka pisala o tym w swojej ksiazce i sa teksty Dr Michalaka o tym jak tlusta dieta uspokaja oddech.

Co do twojego pytania.
Hiperwentylacja to stan oddychania wiekszego niz potrzebe dla orgaznimu ( sztucznie zawyzonego ,np przez stres slbo umyslnie przez mylne przekonania)
Osrodek w mozgu jest tak skonstruowany ze wbrew pozorom oddychaniem kieruje poziom co2 a nie 02. To zupelnie normalne ze gdy biegniesz to oddychasz gleboko. Podstawowa reakcja w czasie wysilku fizycznego to to ze spalasz wiecej tlenu w miesniach a wytwarzasz wiecej co2. To powoduje ze orgaznim chce pozbyc sie tego co2 i nabrac nowego tlenu. Oddychanie jest dopasowane do kokretnego spalania tlenu i wytwarzania co2. To zupelnie normalne ze jest glebsze przy wysilku fizycznym. Byleby nie bylo nadmiernie glebokie. Zwroc uwage ze ludzie wytrenowani przy bieganiu tylko nieznacznie zwiekszaja oddech i oddychaja przez nos. A ludzie bez kondyncji sapia jak pies. Pozdrawiam





Marcin myślę że bardzo dobrze że ten temat tak długo się utrzymuje ,zaglądałem do niego po kilka razy cztałem Twoje posty,analizowałem do własnej choroby i cały czas mi coś nie pasowało
stosuję diete optymalną już 7 lat,jak czytałem o alkalozie to cały czas myślałem że jak piszesz w swoich postach te cwiczenia oddechowe służą do powiekrzenia co2.Moja choroba to
P.O CH.P INACZEJ PRZEWLEKŁA OBDURAKCYJNA CHOROBA PŁUC.i u mnie jest na odwrót albo ja czegoś nie rozumię w mojej gazometrii prawie stale ,piszę prawie bo nie pamiętam
abym miał kiedykolwiek mniej niż 45mi,a bardzo często jak się przeziębię ,i zaniedbam to potrafi mi skoczyc dobrze ponad 50mil i wtedy ląduję w szpitalu.A tam na zasadach właśnie tlenoterapii i antybiotyków oraz rozrzedzania krwi trochę mi zbiją co2 i tak w koło już ponad 20lat,teraz jestem inwalidą dzięki tej chorobie,nie potrafię przejśc nawet 100 metrów bez zadławienie.Ale do rzeczy mam w domu aparaturę do tlenoterapi,oraz urządzenie którym mogę w każdej chwili zmierzyc ogólne wysycenie tlenu w krwi.Dzisiaj usiadłem i zdecydowałem sie po ponownym przeczytaniu kilkunastu twoich postów spróbowac wykonac takie cwiczenia z wszczymywaniem oddechu,cwiczyłem  10 min wstrzymywałem oddech przy wydechu 7sek a potem kilkanaście oddechów spokojnie i ponownie nie liczyłem ile takich cykli wykonałem ale tak na oko ok.  30.po zakończeniu zmierzyłem ogólne wysycenie krwi i tu uwaga  zostałem zaszokowany,już tłumaczę czym ,wynik wyszedł 92%  kiedy normalnie nie mogę uzyskac tych 92% nawet urzywając wspomaganie tlenem,mogę byc pod tlenem całą noc nastawiam ciśnienie porcjalne tlenu na 1,5 mil i tak śpię .w dzień kiedy jestem odłączony od tlenu wysycenie spada do nawet do 80% w spoczynku nie mówię jak tylko szybciej będe chciał pójsc to
natychmiast mam blokadę oddechu i czy chcę czy nie muszę się zatrzymac i tak  długo stac aż uspokoi sie serce.Niewiem co mam myślec będę próbował jeszcze cwiczyc zobaczę co dalej ale mam prośbę czy są jakieś wskazówki do tego ile mają trwac te cwiczenia i jaka ich częstotliwośc i jak podkręcac długośc bezdechu,chodzi o to czy są jakieś zasady.Jeżeli możesz to proszę o wskazówki.Myślę że na początek nie muszę kupowac tego urządzenia buteyko ono teraz w Polsce kosztuje 250 zł + koszt 20żł, a to nie jest mało chociaż jeżeli po tych cwiczeniach bedzie jakas poprawa to i na to sie będę musiał zdobyc.Zanim nie dostanę od Ciebie jakichs danych spróbuję na początku wykonywac kilka takich cykli w ciągu dnia.dam znac po kilku dniach.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Daniel 2008-01-09, 19:45:32
Marcin nie odpowie, bo się wyrejestrował. Zatrzymywanie oddechu sprzyja  zatrzymywaniu CO2 w organizmie. Ten natomiast zgodnie z efektem Bohra ułatwia dotlenienie tkanek. W wątku "Bieganie" znalazłem właśnie to:

Cytuj z: Piotr 2007-11-05, 19:48:16
Efekt Bohra wspomaga oddawanie tlenu w tkankach

Duński filozof - Christian Bohr wykazał, że wzrost zakwaszenia (obniżenie pH) jest czynnikiem przyspieszającym oddawanie tlenu. Dzieje się tak w tkankach, w których jest produkowany np. kwas mlekowy. Tak zwany efekt Bohra jest szczególnie widoczny podczas wysiłku fizycznego, gdyż występują wówczas warunki sprzyjające pobieraniu tlenu przez tkanki, a mianowicie obniżenie pH oraz podwyższona temperatura i zwiększone stężenie dwutlenku węgla






Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 19:54:19
Cytuj z: aratorn 2006-08-23, 09:43:01
Cytuj z: lekarka 2006-08-21, 16:34:41
Zastanawiam się dlaczego (inne publikacje,obserwacje) Buteyko kwalifikuje
1.zdrowych : BHT np. 72s(MP-49s), śpią 5-6 godzin, NIE PAMIĘTAJĄ SNÓW, budzą się żeścy i wypoczęci.
2.pozostałych - o gorszych parametrach, którzy PAMIĘTAJĄ SWOJE SNY, śpią dłużej, budzą się zmęczeni.
.......................Chodzi mi o to: dlaczego(preferowane medyczne tłumaczenie) - im zdrowszy - tym gorzej pamięta swoje sny?


Witam.
Raczej niemedyczne wytłumaczenie:
W fazie REM następuje regeneracja mózgu i całego układu nerwowego. Innymi słowy po NREM (od 1 do 4) służącemu odpoczynkowi fizycznemu, następuje faza odpoczynku psychicznego. Wtedy również pojawiają się marzenie senne. Jak twierdzą niektórzy specjaliści od analizy snów, stanowią one skutek nierozwiązanych problemów życiowych i chorób. Chodzi prawdopodobnie o to, że zabierają one część fazy REM zmuszając mózg do pracy i uniemożliwiając mu odpoczynek. Ten odpoczynek jest niezbędny do regeneracji pamięci, uczenia się, koncentracji i dobrego samopoczucia. Innymi słowy-osoby śniące nie odpoczywają psychicznie w dostatecznym stopniu. Dlatego mogą się budzić rozdrażnione i zmęczone. Wychodzi na to, że osoby zdrowe i z poukładanym życiem, marzeń sennych nie powinny mieć.  :lol:
Ciekawe jest natomiast, że zmieniają się proporcje pomiędzy łączną długością obu faz. O ile u noworodka stosunek ten wynosi niemal 1;1, to z wiekiem maleje na niekorzyść REM.


Też uważam, że zdrowi psychicznie nie śnią prawie wcale.  :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 19:58:19
Cytuj z: Daniel 2008-01-09, 19:45:32
Marcin nie odpowie, bo się wyrejestrował. Zatrzymywanie oddechu sprzyja  zatrzymywaniu CO2 w organizmie. Ten natomiast zgodnie z efektem Bohra ułatwia dotlenienie tkanek. W wątku "Bieganie" znalazłem właśnie to:

Cytuj z: Piotr 2007-11-05, 19:48:16
Efekt Bohra wspomaga oddawanie tlenu w tkankach

Duński filozof - Christian Bohr wykazał, że wzrost zakwaszenia (obniżenie pH) jest czynnikiem przyspieszającym oddawanie tlenu. Dzieje się tak w tkankach, w których jest produkowany np. kwas mlekowy. Tak zwany efekt Bohra jest szczególnie widoczny podczas wysiłku fizycznego, gdyż występują wówczas warunki sprzyjające pobieraniu tlenu przez tkanki, a mianowicie obniżenie pH oraz podwyższona temperatura i zwiększone stężenie dwutlenku węgla






To ja już nic nie rozumiem!
Zakwaszenie dobre jest czy niedobre? ;)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-24, 20:04:03
To zależy dla kogo? I co się rozumie pod pojęciem "zakwaszenie".  8)
"Toksyn" to też tyczy.  :wink:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 20:09:46
Zum beispiel wzrost stężenia jonów H+ we krwi. :?
Choć nie wiem co mi to da, chyba muszę poczekać na zmianę czakry... :D


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Zyon 2015-01-24, 20:11:22
Cytuj z: admin 2015-01-24, 20:04:03
To zależy dla kogo? I co się rozumie pod pojęciem "zakwaszenie".  8)
"Toksyn" to też tyczy.  :wink:

Juz tlumacze jak chlopu na miedzy:
-zakwaszaja rozne produkty i nadmiar bialka, nalezy wtedy odkwaszac warzywami z listy DDP
-toksyny nalezy neutralizowac miedzia, zlotem i srebrem koloidalnym, toksyny z mozgu dobrze usuwa doppelherz for brains.

Teraz recht?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-24, 20:13:49
Cytuj z: Gavroche 2015-01-24, 20:09:46
Zum beispiel wzrost stężenia jonów H+ we krwi. :?


Kilka głębokich oddechów i wszystko wróci do normy, u zdrowej osoby naturalnie...  :wink:
U hipochondryka - nic nie pomoże!  8)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-24, 20:15:17
W tzw. zakwaszeniu metabolicznym - dzień, dwa głodówki o wodzie, będzie zaraz obżartuszek zdrowiuśki i odkwaszony.  8)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 20:20:27
Też mi się zdaje, że takie żywotne stany jak homeostaza ssaka byle czym się nie załatwi...


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Helena 2015-01-24, 20:27:17
Cytuj z: Gavroche 2015-01-24, 20:09:46
Zum beispiel wzrost stężenia jonów H+ we krwi. :?
Choć nie wiem co mi to da,,,,,,,,,,, :D

Tobie moze to i nic nie da, ale Krebs w swoim cyklu chetnie go wykorzysta.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 20:33:20
Krebsowi to już żaden cykl nie pomoże, umarł na początku lat '80. ;)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-24, 20:46:11
Cytuj z: admin 2015-01-24, 20:15:17
W tzw. zakwaszeniu metabolicznym - dzień, dwa głodówki o wodzie, będzie zaraz obżartuszek zdrowiuśki i odkwaszony.  8)
Cytuj z: admin 2015-01-24, 20:13:49
Cytuj z: Gavroche 2015-01-24, 20:09:46
Zum beispiel wzrost stężenia jonów H+ we krwi. :?

Kilka głębokich oddechów i wszystko wróci do normy, u zdrowej osoby naturalnie...  :wink:
U hipochondryka - nic nie pomoże!  8)


Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale co do sposobu przeważnie u większości skuteczne.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-24, 20:48:06
Jasne.
A tak na stałe leciutko sobie obniżyć pH krwi, jak gada dziadek Kangur? :?
Da się w ogóle?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-25, 08:33:16
Tego nie wiem, czy obniżenie pH krwi jest na pewno prozdrowotne, bo nie interesowałem się zagadnieniem na tyle, aby wnioskować definitywnie, ale najprościej aby było bez szkody, to można się oddechowo przyduszać, tylko bez przesady, bo w pewnym momencie rozkręca się bardzo przedśmiertna mózgowa produkcja narkotyków, aby śmierć była przyjemna. To taka nagroda szczególnie dla trawożernych, że pokarmem się stały...  8)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-25, 08:39:09
Cytuj z: admin 2015-01-25, 08:33:16
Tego nie wiem, czy obniżenie pH krwi jest na pewno prozdrowotne, bo nie interesowałem się zagadnieniem na tyle, aby wnioskować definitywnie, ale najprościej aby było bez szkody, to można się oddechowo przyduszać, tylko bez przesady, bo w pewnym momencie rozkręca się bardzo przedśmiertna mózgowa produkcja narkotyków, aby śmierć była przyjemna. To taka nagroda szczególnie dla trawożernych, że pokarmem się stały...  8)

I można zapomnieć oddychać? :lol:

Naczyta się człowiek tych chorych wariatów z DD, potem mu odbija. 8)
Błogosławiona niewiedza!


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-25, 09:01:30
Tak samo to działa u "morsów", tylko moment wydzielania endorfin jest w fazie pełnej świadomości, dlatego niektórzy tak kochają zimną wodę.  :?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: renia 2015-01-25, 09:04:50
A to ćpuny... :shock: :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-25, 09:17:30
Akurat tego tak bym nie nazwał, ponieważ nie ma nic wspólnego z uzależniającymi egzorfinami.


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: renia 2015-01-25, 09:22:38
Tak, "wytwórnia" jest wewnątrz...


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-25, 09:36:58
Ooo, od własnych hormonów też się można uzależnić.
Tzn. poszukiwać sytuacji związanych z ich rzutem i odczuwać napięcie w czasie "pomiędzy". :D


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: renia 2015-01-25, 09:48:55
Np. erotoman... :? http://adonai.pl/czystosc/?id=25


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: renia 2015-01-25, 09:51:19
Nie czytałam całego i nie zauważyłam, że to jest artykuł pisany przez księdza... 8) :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-25, 17:58:51
A to wie o czym mówi! :lol: 8)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2015-01-25, 18:13:44
Jak mało któren. :lol:


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: administ 2015-01-25, 18:16:14
:lol:
I jeszcze na pedofili się znają... ;)


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: buciaratti 2020-08-30, 21:33:55
Wybaczcie, nie czytałem całego wątku, ale..
czy najprostszym leczeniem tej "przypadłości" nie byłoby oddychanie do worka papierowego?


Tytu: Odp: Hiperwentylacja i alkaloza oddechowa a dieta optymalna
Wiadomo wysana przez: Gavroche 2020-10-01, 09:24:02
Oddychanie ustami nie za dobre...
https://www.cpapblog.pl/2020/10/oddychanie-przez-usta-moze-zrujnowac-ci.html?m=1


forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.