MORGANO
Go
|
WITAMINA PP. Inne nazwy” niacyna, nikotynamid, niacynamid, pelagrania, witamina B3, kwas nikotynowy. Niacyna współdziała z ryboflawiną i tiaminą w procesach metabolicznych. Jako składnik koenzymów niacyna uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w organizmie. Uczestniczy w procesach regulacji poziomu cukru we krwi, w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie, w regulacji przepływu krwi naczyniach, czy też w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry. Współdziała w syntezie hormonów płciowych (estrogeny, progesteron) Niacyna nie jest magazynowana w organizmie ludzkim, a jej nadwyżki zostają wydalone z moczem, dlatego też w bieżącej diecie muszą znajdować się odpowiednie ilości witaminy PP.
Niedobór Długotrwały niedobór prowadzi do: Wystąpienia pelagry; tzw. rumień lombradzki — szorstkość i zaczerwienienie skóry; zaburzenia w metabolizmie cukrów, zaburzenia procesu oddychania komórkowego, dysfunkcji układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie), zakłócenia w funkcjonowaniu układu nerwowego (bezsenność, zawroty głowy; bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci). Nadmierne spożywanie cukru, słodyczy lub napojów słodzonych prowadzi do utraty niacyna.
Nadmiar Stosowanie przez dłuższy czas dużych dawek może powodować: Uszkodzenie wątroby, niemiarowość pracy serca, dolegliwości skórne (pieczenie i swędzenie), podniesienie poziomu glukozy we krwi.
Źródła Witamina PP należy do witamin powszechnie występujących w świecie roślin i zwierząt. Najwięcej jej znajduje się w wątrobie, mięsie, rybach, orzechach oraz ziarnach zbóż. Kwas nikotynowy znajduje się w większej ilości produktów pochodzenia roślinnego. / z mojego archiwum Morgano/
|