forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, GoŠ. Zaloguj siŕ, lub zarejestruj proszŕ.
2019-08-20, 02:57:23

Zaloguj siŕ podaj▒c nazwŕ u┐ytkownika, has│o i d│ugoŠ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
9. Nie należy robić większych odstępstw od diety ani łamać jej zasad okresowo.
561555 wiadomoÂci w 4023 w▒tkach; wys│ane przez 57 u┐ytkownikˇw
Najnowszy u┐ytkownik: szynszyl_07
* Strona g│ˇwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siŕ Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Dzia┼éy Forum
| |-+  ┼╗ywienie Optymalne
| | |-+  Problem z cholesterolem ( LDL )
« poprzedni nastŕpny »
Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] Do do│u Drukuj
Autor W▒tek: Problem z cholesterolem ( LDL )  (Przeczytany 54743 razy)
zdrowa
GoŠ

Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #120 : 2008-02-01, 16:46:32 »

Witam serdecznie, w┼éa┼Ťnie dwa dni temu odebra┼éam wynik bada┼ä laboratoryjnych cholesterolu no i kszta┼étuje si─Ö nast─Öpuj─ůco:

Cholesterol całkowity 275
HDL cholesterol          90
LDL cholesterol         220
Trójglicerydy              98

Co┼Ť pomyli┼éa┼Ť Wink Chol. ca┼ékowity jest sum─ů HDL LDL i jeszcze takie pomniejsze VLDL itp. Wink moze 375 ??

Znalaz┼éam kiedy┼Ť taki wz├│r: VLDL + HDL + LDL=CHOL CA┼üKOWITY
A  VLDL=TGL:5

To by było: VLDL - 98:5=19.6

VLDL  HDL    LDL   CHOL. CAŁKOWITY

┬á ┬á ┬á 19,6 + 90 + 220 = 329,6┬á ┬áco┼Ť tu nie pasuje
Rudka
GoŠ

Email
« Odpowiedz #121 : 2008-02-01, 18:30:49 »

Chciałam sie niesmiało zapytać ,który cholesterol jest dobry? ,bo juz mi sie wszystko pomieszało.
   Juz 6 lat nie robi┼éam bada┼ä -moze tez powinnam.
Hana
GoŠ

Email
« Odpowiedz #122 : 2008-02-01, 19:59:02 »

Lekarze HDL nazywaja cholesterolem "dobrym", a LDL "zlym", ale ja w to nie wierze !
Krystyna77
GoŠ

Email
« Odpowiedz #123 : 2008-02-01, 20:15:06 »

Przychylam si─Ö do stwierdzenia Bea.
Co do poprawy LDL mo┼╝esz zastosowa─ç si─Ö do porad napisanych przeze mnie. Ogl─ůdani przeze mnie d┼éugowieczni maj─ů LDL poni┼╝ej 100mg%.

Mam taki zamiar nawet zam├│wi┼éam Twoj─ů ksi─ůzk─Ö i my┼Ťl─Ö, ┼╝e znajd─Ö w niej to czego potrzebuj─Ö.
Witam serdecznie, w┼éa┼Ťnie dwa dni temu odebra┼éam wynik bada┼ä laboratoryjnych cholesterolu no i kszta┼étuje si─Ö nast─Öpuj─ůco:

Cholesterol całkowity 275
HDL cholesterol          90
LDL cholesterol         220
Tr├│jglicerydy              98

Co┼Ť pomyli┼éa┼Ť Wink Chol. ca┼ékowity jest sum─ů HDL LDL i jeszcze takie pomniejsze VLDL itp. Wink moze 375 ??

Znalaz┼éam kiedy┼Ť taki wz├│r: VLDL + HDL + LDL=CHOL CA┼üKOWITY
A  VLDL=TGL:5

To by było: VLDL - 98:5=19.6

VLDL  HDL    LDL   CHOL. CA┼üKOWITY

19,6 + 90 + 220 = 329,6   co┼Ť tu nie pasuje

Nie znam si─Ö na tych wyliczeniach sprawdzalam w encyklopedii zdrowia i faktycznie jest tam wymieniona frakcja VLDL.To dla fachowc├│w.Ale dzi─Ökuj─Ö za informacje zawsze si─Ö czego┼Ť wi─Öcej dowiedzialam. Shocked Very Happy
Chciałam sie niesmiało zapytać ,który cholesterol jest dobry? ,bo juz mi sie wszystko pomieszało.
   Juz 6 lat nie robi┼éam bada┼ä -moze tez powinnam.

Rudka pytaj ┼Ťmia┼éo Surprised mnie si─Ö te┼╝ mieszalo ale ju┼╝ sobie to wbilam do g┼éowy ktory jest ktory ha ha, wi─Öc ci odpowiadam.Dobry cholesterol to HDL i powinien przekracza─ç 20% og├│lnej ilo┼Ťci cholesterolu ca┼ékowitego, a nawet wi─Öcej.Ja robilam sobie pierwszy raz takie badanie i bylam bardzo ciekawa jak dziala ┼╗O.Za 3 miesi─ůce robi─Ö nast─Öpny lipidogram bo chc─Ö wiedzie─ç jak to u mnie b─Ödzie. Shocked Very Happy

pozdrawiam
Ewa
GoŠ

Email
« Odpowiedz #124 : 2008-02-02, 10:53:46 »

Juz 6 lat nie robiłam badań -moze tez powinnam.

Very Happy)) Rudka, mnie tez sie mieszało, ale zrobiłam sobie takie skojarzenie: HDL to od pierwszych liter hart ducha

Tylko trzeba pamietac ze hart jest przez "H" Wink)  (rasa psa przez "ch")
Mo┼╝na tez taki HDL uto┼╝sami─ç z przydatnym i uczynnym harcerzem.

Ci co znaja angielski, t┼éumacz─ů sobie na healthy (zdrowy) chol.

LDL mozesz sobie kojarzy─ç ze s┼éowem lipny, albo skojarz z niezdrow─ů landrynk─ů.

Albo poszukaj własnych lepszych skojarzeń.
Pozdrawiam
olekk
GoŠ

Email
« Odpowiedz #125 : 2008-02-03, 03:07:20 »

Trzebaby zatem zje┼Ť─ç warzywo BEZ t┼éuszczu by przy┼Ťpieszyc wydalenie kwas├│w t┼éuszcowych...

......
 Podobnie jak logiczne jest zjedzenie WARZYWA, by kwasy t┼éuszczowe nie zamieni┼éy si─Ö z powrotem w
LDL (kr─ůzenie jelitowo-watrobowe).

Lekarko,
Czy mog┼éaby┼Ť bardziej to rozwin─ů─ç i wyja┼Ťni─ç dlaczego to w┼éa┼Ťnie WARZYWA przy┼Ťpieszaj─ů wydalanie kwas├│w t┼éuszczowych?
Jeszcze jedna pro┼Ťba do Ciebie i paru innych: czy odpowiadaj─ůc na post mog┼éaby┼Ť naci┼Ťn─ů─ç "umie┼Ť─ç cytat" tak aby by┼éo wiadomo komu i na co odpowiadasz?
Pozdrawiam, Olek K

Rudka
GoŠ

Email
« Odpowiedz #126 : 2008-02-04, 01:19:24 »

Dzi─Ökuje wam dziewczyny,tez jestem ciekawa bo dawniej nie rozr├│zniano
   tyle r├│znistych cholesterol├│w . Ja mia┼éam 180% i mia┼éoby─ç dobrze,ale w tym czasie
    chorowa┼éam na arytmie.
   Po za tym ,jeszcze jedno pytanko -a kwasy t┼éuszczowe ? czy┼╝by to by┼éo z nadmiaru spozywanego t┼éuszczu?
   W┼éa┼Ťciwie kole┼╝anka mi tak zasugerowa┼éa bo moje bia┼éka w oczach nie s─ů zupe┼énie bia┼ée
      tylko od ┼Ťrodka ┼╝├│┼éte . Nie mam ┼╝├│┼étaczki,bo przez te lata juz by sie wyda┼éo.
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #127 : 2008-02-08, 00:37:09 »

Lekarze HDL nazywaja cholesterolem "dobrym", a LDL "zlym", ale ja w to nie wierze !
Hana,LDL rosnie od nadmiaru dobrego bialka w organizmie,od nadmiaru pozywienia wogole,to dlaczego nazwany mialby byc inaczej,
jest zly,bo ujawnia niepotrzebny nadmiar,a moze zle rozumuje Surprised
macek10
GoŠ

Email
« Odpowiedz #128 : 2008-02-10, 22:07:12 »

Hana,LDL rosnie od nadmiaru dobrego bialka w organizmie,od nadmiaru pozywienia wogole,to dlaczego nazwany mialby byc inaczej,
jest zly,bo ujawnia niepotrzebny nadmiar,a moze zle rozumuje

LDL działa promiażdzycorodnie i kazde badanie to udowadnia moze dlatego nazywa sie "zly" ?
adam319
GoŠ

Email
« Odpowiedz #129 : 2008-02-10, 22:43:00 »

Jeste┼Ť fachowcem wi─Öc mo┼╝e odwa┼╝ysz si─Ö na szczeg├│┼éow─ů polemik─Ö z poni┼╝szym skr├│tem my┼Ťlowym Smile

No dobra, napisz─Ö troch─Ö o tym cholesrerolu, cho─ç to zupe┼énie niepotrzebne, bo frakcje lipidowe osocza nie maj─ů nic wsp├│lnego z mia┼╝d┼╝yc─ů.
Jak organizm (b┼éonowe receptory lipidowe) rozpoznaje endogenn─ů i egzogenn─ů frakcj─Ö apoprotein? - po ilo┼Ťci aminokwas├│w! Frakcja jelitowa (egzogenna- z diety) jest pakowana w apoproteiny o 48 aminokwasach (E-48), a frakcja endogenna (wytw├│r organizmu) w apoproteiny o 100 (E-100) aminokwasach. Pakuje endo i egzogenne lipidy - ten sam zestaw gen├│w. Na jakiej zasadzie tylko jelita pakuj─ů w E-48 mo┼╝ecie sobie doczyta─ç w... ka┼╝dej dobrej biochemii. Co si─Ö dzieje z E-48 pisa┼éem ju┼╝ przy okazji trawienia t┼éuszczu. Z w─ůtroby wychodz─ů nast─Öpuj─ůce E-100: C, sole ┼╝├│┼éciowe - do przewodu pokarmowego, HDL - transportuje nadwy┼╝k─Ö cholesterolu do w─ůtroby z innych tkanek i VLDL - transportuj─ůcy wytworzony w w─ůtrobie t┼éuszcz zapasowy do "od┼éo┼╝enia". W razie potrzeby energetycznej lub nadmiernego st─Ö┼╝enia estr├│w cholesterolu w tkankach obwodowych VLDL si─Ö rozpakowuje jak E-48 i przekszta┼éca w surowicz─ů frakcj─Ö IDL, kt├│ra wy┼éapuje estry cholesterolu, przekszta┼écaj─ůc si─Ö w LDL, kt├│ry w─Öruje do w─ůtroby na utylizacj─Ö. A wi─Öc LDL nie powstaje w w─ůtrobie i nie wch┼éania si─Ö w ┼Ťr├│db┼éonek naczy┼ä krwiono┼Ťnych (czego nie wiedz─ů "naukowcy"), a POWSATAJE W SUROWICY z VLDL-u w─ůtrobowego. A wi─Öc - szkoda czasu na udawadnianie, ┼╝e poziom cholesterolu we krwi ma wp┼éyw na mia┼╝d┼╝yc─Ö, bo si─Ö nikomu to nie uda Very Happy.
Wa┼╝ny jest tylko poziom TG na czczo, bo to on w┼éa┼Ťnie mo┼╝e, ale nie musi ┼Ťwiadczy─ç o rozwoju mia┼╝d┼╝ycy. TO WSZYSTKO PISZE W BIOCHEMII, ale kto tam z "naukowc├│w dietetyk├│w" zna biochemi─Ö. O lekarzach nie wspominam, cho─ç s─ů chlubne wyj─ůtki... Very Happy

PS
Czy to jest zrozumia┼ée? Dodam jeszcze, ┼╝e cholesterol strukturalny (ten do budowy b┼éon kom├│rkowych) powstaje w mitochondrium, a szkodliwy cholesterol wy┼éapywany w surowicy przez rozpakowany VLDL w cytozolu. I wszystko chyba na ten temat?, bo reszta to ju┼╝ tylko konsekwencja PROPORCJI BTW w diecie. Bezpieczna jest zawsze dieta o nast─Öpuj─ůcych parametrach: proporcja 1:3:0,5, gdy bia┼éko wyst─Öpuje w nich jako pierwsze, a t┼éuszcz z w─Öglowodanami - zamiennie, czyli albo dieta wysokot┼éuszczowa, albo wysokow─Öglowodanowa. R├│┼╝ne inne rodzaje niskoweglowodan├│wek - to gorsze wyj┼Ťcie w por├│wnaniu do w/w diet, ale DU┼╗O lepsze ni┼╝, to co proponuje tzw "nauka dietetyczna".

toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #130 : 2008-02-11, 06:28:10 »

LDL działa promiażdzycorodnie...

oczywi┼Ťcie, a przyczyn─ů deszczu jest roz┼éo┼╝enie parasolki┬á Laughing
A mo┼╝e mia┼╝d┼╝yca i wysoki poziom LDL maj─ů wsp├│ln─ů przyczyn─Ö?, co┼Ť jakby "chmur─Ö"?.
Edyta
GoŠ

Email
« Odpowiedz #131 : 2008-02-22, 09:44:54 »

...jak obnizyc LDL...

A w jakim celu chcesz obni┼╝y─ç ten LDL?. Przeszkadza Ci w ┼╝yciu codziennym?. Czy mo┼╝e nas┼éucha┼ée┼Ť si─Ö banialuk naukowych o cholesterolu i postanowi┼ée┼Ť wesprze─ç finansowo koncerny i osoby zawodowo obni┼╝aj─ůce cholesterol?. W takim przypadku mia┼╝d┼╝yc─Ö mo┼╝esz ┼éatwo i szybko naby─ç.
Je┼Ťli dobrze si─Ö czujesz - to nie kombinuj, bo przekombinujesz.

Jednak strach przed tym cholesterolem jest dosy─ç powszechny... widz─Ö.
Moja znajoma (w sumie kobieta po pi─Ö─çdziesi─ůtce) odebra┼éa wyniki badania cholestrerolu i tr├│jgliceryd├│w.Cholesteror mia┼éa troch─Ö podwy┼╝szony ,a trojglicerydy w normie,ale dosta┼éa od lekarza tabletki na obni┼╝enie tego cholesterolu no i bierze.
Najlepsze jest to,ze to chodzi o ca┼ékowity cholesterol  .
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #132 : 2008-02-22, 09:51:28 »

dostała od lekarza tabletki na obniżenie tego cholesterolu no i bierze...

No i niech bierze. Teraz zamiast cholesterolu b─Ödzie produkowa─ç tr├│jglicerydy, ale troch─Ö s┼éoniny? - kupi sobie nowe ubranka...  Wink
Edyta
GoŠ

Email
« Odpowiedz #133 : 2008-02-22, 10:14:11 »

A mówiłam,ze skoro trójglicerydy ma w normie,to jest ok. i żeby najpierw sobie chociaż powtórzyła to badanie,żeby chociaż rozbiła go na dobry i zły ,ale niestety ....
Przesta┼éam sie odzywa─ç,no bo wiadomo...s─ů madrzejsi ,a ja te┼╝ nie jestem lekarzem  Idea
Kazdy niech dba o swoje zdrowie,nie?
Halina Ch.
GoŠ

Email
« Odpowiedz #134 : 2008-02-22, 10:16:34 »

Mój całkowity cholesterol wynosił 423: trójglicerydy 103. Pytam o LDL i HDL, 'to nie istotne' - odpowiedział i też zalecił mi brać tabletki na obniżenie cholesterolu. Receptę wyrzuciłam.
lekarka
GoŠ

Email
« Odpowiedz #135 : 2008-06-07, 23:59:47 »

Lekarko,
Czy mog┼éaby┼Ť bardziej to rozwin─ů─ç i wyja┼Ťni─ç dlaczego to w┼éa┼Ťnie WARZYWA przy┼Ťpieszaj─ů wydalanie kwas├│w t┼éuszczowych?
Jeszcze jedna pro┼Ťba do Ciebie i paru innych: czy odpowiadaj─ůc na post mog┼éaby┼Ť naci┼Ťn─ů─ç "umie┼Ť─ç cytat" tak aby by┼éo wiadomo komu i na co odpowiadasz?
Pozdrawiam, Olek K

Warzywa powoduj─ů ┼╝e mi─Ödzy "oczkami"(w┼é├│knami) celulozy uwi─Özione zostaj─ů kwasy t┼éuszczowe. S─ů wtedy wydalane, a nie wracaj─ů kr─ů┼╝eniem wrotnym do w─ůtroby by zrobi─ç z tego zwi─ůzku pomownie cholesterol.
Cholesterol służy do wyprodukowania kwasów żółciowych.
Cholesterol <-->kwasy żółciowe. W obie strony.
lekarka
GoŠ

Email
« Odpowiedz #136 : 2008-06-08, 01:21:56 »

Komu NA STAŁE podpisałabym się pod T-3,5g/kg/dobę i wiecej?
Osobom
- z ciężkimi, długotrwałymi chorobami,
- z brakiem ch─Öci do ┼╝ycia (uwik┼éanym w trudne do rozwi─ůzania sytuacje),
- z brakiem rozumu (tu zalecam tłusto, aż zacznie rozumować).
lekarka
GoŠ

Email
« Odpowiedz #137 : 2008-06-08, 21:38:07 »

... i nie zwraca┼éabym u nich uwagi na to czy maj─ů cholesterolu 300 czy 400  Cool ... a┼╝ im si─Ö poprawi.
Ludzie umieraj─ů te┼╝  na dietach innych ni┼╝ DO, umieraj─ů wpadaj─ůc pod samoch├│d.
Najlepiej jest na co┼Ť zwali─ç. Pretensje lecz─ů. Lecz─ů inaczej.
Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] Do gˇry Drukuj 
« poprzedni nastŕpny »
Skocz do:  

Dzia│a na MySQL Dzia│a na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia│aj▒ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze┐one.
Prawid│owy XHTML 1.0! Prawid│owy CSS!
Strona wygenerowana w 0.111 sekund z 17 zapytaniami.