forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-11-26, 00:01:40

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
669747 wiadomoci w 4061 wtkach; wysane przez 34 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: root
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Problem z cholesterolem ( LDL )
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Problem z cholesterolem ( LDL )  (Przeczytany 87866 razy)
Ewa
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #60 : 2007-10-06, 00:24:12 »

Lekarko, w moim profilu jest podany moj e-mail, wiec nie musisz nic dodatkowo wciskać, po prostu wyslij zdjecia na mój adres mailowy.

Cytuj z: Mosik
Co tam te dwa kilogramy w jedną czy drugą stronę,
liczy się to ze jesteś zdrową, urodziwą i sexowną dziewczyną
Mosik, chyba cię poniosło, bo nie mnie Very Happy))))
Nadinterpretacje, ale OK, pofantazjuj sobie, twoja sprawa  Wink

Cytuj z: Mosik
Pani Lekarka wyraźnie napisała co sądzi
Szkoda, Mosik, ze bardziej mnie interesuje, co sądzi JK.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #61 : 2007-10-10, 13:30:49 »

Cytuj z: Mosik
Pani Lekarka wyraźnie napisała co sądzi o nadmiarze tłuszczu w diecie

Mosik, Lekarka powiedziala, że  nadmiar tłuszczu jest niekorzystny, gdy chcesz spalić własne pokłady sadła.
Dokładnie to samo mówi JK. Zaleca odchudzającym się B:T od 1:1 do 1:2,5. Ta wyższa ilość tłuszczu w przypadku kiedy mimo zjadania małych ilości tłuszczu, nie spalasz własnego. Wtedy trzeba zjadać więcej tłuszczu, bo organizm go potrzebuje, a nie pobiera z własnej tkanki. W takim wypadku nalezy dostarczyc sobie wiecej energii, abyś byłw stanie uruchomić spalanie własnego tłuszczu. U takich opornych odchudzanie trwa dłuzej.

JK mówi wyraźnie, ile tłuszczu nalezy jeść, żeby sie nie pocić Laughing )) Dodaje przy tym, ze ilość tłuszczu mozna zwiększyc indywidualnie do własnych potrzeb energetycznych. JK nie mówi, ze tłuszcz szkodzi.
Lekarka juz tak ma, ze trzeba czytać z duzym zrozumieniem Wink)), zeby dobrze ją zrozumieć. W dodatku obok te cytaty...
Lekarko, a moze to ja ciebie nie zrozumiałam?
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #62 : 2007-10-10, 13:42:17 »

A na czym ma polegać ta szkodliwość tłuszczu? Chodzi o nadmiar? O mieszanie paliw ( z węglowodanami)?.O co konkretnie chodzi z tym szkodzeniem?
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #63 : 2007-10-10, 19:57:18 »

Mosik, Lekarka powiedziala, że  nadmiar tłuszczu jest niekorzystny, gdy chcesz spalić własne pokłady sadła.
....abyś byłw stanie uruchomić spalanie własnego tłuszczu. U takich opornych odchudzanie trwa dłuzej.

JK mówi wyraźnie, ile tłuszczu nalezy jeść, żeby sie nie pocić

Czasami ludzie boją się doprowadzać trójglicerydy ("krążące pokłady sadła"-bez urazy za formę) do 40mg%. Sama jak miałam kiedyś 20mg% to też żyłam.
Człowiek poci się od nadmiaru W. Oczywiście w korelacji do T. Dla jednego W-50g to ogromna ilość, dla jadającego beztłuszczowo 50g/dobę W to np.mało.
Nurtuje nas (a przynajmniej mnie) problem T u optymalnych by nie gromadziły się LDLe. Normalizacji  LDL sprzyja także dieta niskobiałkowa (!) - wpis lj19 w Złotej Księdze - też to zauważam, zauważają to również doradcy żywieniowi prowadzący spotkania optymalne.
Jak ustalam zapotrzebowanie na dany moment w życiu na B - wiadomo.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #64 : 2007-10-28, 15:44:40 »

Będę wklejać ciekawostki, z którymi się utożsamiam (które są spójne z tym co obserwuję).


Znaczenie prognostyczne poziomu cholesterolu HDL u osób z niskimi stężeniami cholesterolu LDL


Philip Barter i wsp. HDL cholesterol, very low levels of LDL cholesterol and cardiovascular events Link: N Engl J Med 2007;357:1301


Wiadomo, że stosowanie statyn, obniżających poziom cholesterolu LDL, prowadzi do spadku częstości występowania głównych incydentów sercowo-naczyniowych. Jednocześnie z badań populacyjnych jednoznacznie wynika, że niskie stężenie cholesterolu HDL (High Density Lipoprotein) jest niezależnym negatywnym czynnikiem predykcyjnym chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu Framingham poziom cholesterolu HDL był silniejszym czynnikiem rokowniczym niż poziom cholesterolu LDL (Low Density Lipoprotein). Rokownicze znaczenie cholesterolu HDL u chorych z niskimi wartościami cholesterolu LDL pozostaje jednak nieznane. W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki analizy post-hoc badania TNT (Treating to New Targets). Rokownicze znaczenie poziomów cholesterolu HDL oceniano na grupie 9770 pacjentów w wieku 35-75 lat z objawową chorobą wieńcową. Głównym punktem końcowym badania był pierwszy, poważny incydent sercowo- naczyniowy, definiowany jako zgon wieńcowy, zawał serca, skuteczny zabieg resuscytacji lub udar mózgu. W obliczeniach uwzględniono pacjentów także z bardzo niskim wartościami cholesterolu LDL (<70 mg%.) Analiza populacji pacjentów leczonych statynami, podzielonej na kwartyle, w zależności od poziomu cholesterolu HDL, wykazała że ryzyko sercowo-naczyniowe jest o 40% niższe w podgrupie (kwartylu) z najwyższymi stężeniami cholesterolu HDL, w porównaniu z podgrupą mającą najniższe stężenia cholesterolu HDL. Prognostyczne znaczenie poziomów cholesterolu HDL utrzymało się (na granicy istotności statystycznej, P=0,05) również po uwzględnieniu w analizach poziomów cholesterolu LDL. W grupie osób z najniższymi stężeniami cholesterolu LDL (<70 mg%), zarówno w analizie jedno- jak i wieloczynnikowej, poziom cholesterolu HDL pozostawał istotnym wykładnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego (P=0,03).


Data ukazania się notatki: 24 października 2007
Opracowane na podstawie: NEJM, 27 września 2007


Tomasz Rywik

Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #65 : 2007-10-28, 15:47:28 »

N Engl J Med 2007;357:1301
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #66 : 2007-11-04, 18:35:20 »

Polecam ta lekture wszystkim, "majacym klopoty z podwyzszonym/wysokim cholesterolem".
                     http://www.empik.com/produkt?productId=2999373
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #67 : 2007-11-26, 01:16:02 »

Kardiologia Polska  11/2007

streszczenie artykułu:


Artykuł oryginalny
Czynniki wpływające na dynamikę zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych

Kardiol Pol 2007; 65: 1307–1311


autorzy: Jacek Morka, Maria Krzemińska-Pakuła, Jarosław Drożdż, Aleksandra Morka,




Wstęp: Indukcja i progresja zmian miażdżycowych są procesami złożonymi i wieloczynnikowymi. Do najważniejszych czynników należą: podwyższone stężenie frakcji LDL cholesterolu, zwiększone wytwarzanie wolnych rodników, reakcja zapalna, uszkodzenie śródbłonka, obniżenie stężenia frakcji HDL cholesterolu, zwiększona aktywność prozakrzepowa.
Cel: Określenie czynników wpływających na proces miażdżycowy w tętnicach wieńcowych u osób z chorobą wieńcową w seryjnych badaniach koronarograficznych.
Metodyka: Do badania włączono kolejnych 177 chorych, u których wykonano koronarografię co najmniej 2-krotnie, spośród 8989 badań koronarograficznych wykonanych w latach 1999–2004 w II Klinice Kardiologii UM w Łodzi. Badana grupa chorych obejmowała 128 mężczyzn i 49 kobiet. Koronarografię przeprowadzano zgodnie z decyzją lekarza prowadzącego, po wcześniejszej ocenie stanu chorego na podstawie badania podmiotowego, przedmiotowego oraz badań dodatkowych. Średni wiek w grupie badanej to 55&plusmn;10 lat, w grupie kobiet 59&plusmn;9 lat, a w grupie mężczyzn 53&plusmn;10 lat. Analizie poddano zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych, opisywane w seryjnych badaniach koronarograficznych. Zmiany zostały określone na podstawie procentowego zwężenia światła naczyń za pomocą metody oceny półilościowej – Gensini Score System.
Wyniki: Stopień zaawansowania procesu miażdżycowego był istotnie większy w grupie młodszych chorych w stosunku do średniej wieku w grupie badanej (p=0,004), z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku chorób układu krążenia (p=0,02), oraz u chorych z większą liczbą czynników ryzyka choroby wieńcowej (p=0,01). W dopasowanym modelu predykcji progresji zmian naczyniowych wg Gensini Score w jednostce czasu (p <0,02) ustalono obecność dwóch parametrów istotnych statystycznie, które mają wpływ na postęp procesu miażdżycowego – płeć (p=0,04) oraz leczenie statynami (p=0,03). Dla płci męskiej iloraz szans (OR) wynosił 2,1, 95% CI 1,1–5,2, a dla zastosowania statyn OR=0,48, 95% CI 0,21–0,91.
Wnioski: W badaniu stwierdzono dynamicznie przebiegający proces miażdżycowy w naczyniach wieńcowych. W grupie mężczyzn tempo narastania zmian miażdżycowych było większe, zwłaszcza w proksymalnych odcinkach tętnic wieńcowych. Statynoterapia wiąże się ze zwolnieniem progresji miażdżycy w odniesieniu do wszystkich badanych odcinków tętnic wieńcowych, zwłaszcza ich części dystalnej.

Zapisane
bea561
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #68 : 2007-12-15, 07:13:33 »

  A ja chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt interpretacji wyników bdanego choleterolu.

 Otóż wartość LDL zwykle obliczana jest wg tzw. wzoru Friedewalda LDL=Chol całk.- HDL - TG/5.

 Okazuje się, że ta zasada daje wyniki fałszywe w przypadku osób z bardzo wysokimi jak też z bardzo niskimi wartościami TG   

Należałoby zatem u optymalnych  wykonywać lipidigram inną metodą - bezpośrednią, a nie wyliczać ze wzoru.

Polecam do przeczytania: www.rochediagnostics.pl/content/archiwum/labforum/pdf/labforum27.pdf



Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #69 : 2007-12-16, 15:07:05 »

Napisz Bea czy u osób powyżej 95 lat (tych którzy jeszcze kumają) spotykasz takie lipidogramy jak ja opisałam w wątku "parametry długowieczności".
Czy 40-60mg% na czczo są traktowane tam jako "trojglicerydy niskie" (u nas i np. u kardiologow na świecie takie poziomy są traktowane jako trójglicerydy prawidłowe)?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #70 : 2007-12-16, 15:37:39 »

Pewnie dziarscy stulatkowie stoją do Bey w kolejce jak po banany za Komuny?
Ale swoją drogą, temat ciekawy.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #71 : 2007-12-16, 16:32:33 »

A co by było, gdyby się okazało, że miejscem syntezy LDL-u jest także surowica krwi?, a wątroba go wychwytuje - na co wskazuje logika metabolizmu!. Dlatego nie ważne jaką metodą się ustala poziomy frakcji lipidowej osocza, bo mają niewiele wspólnego z miażdżycą. Mogą tylko pośrednio wskazywać na rozwój komórek piankowych.
Jest dobrze, gdy LDL i triacyloglicerole są niskie - w takim przypadku z dużą dozą prawdopodobieństwa komórki piankowe nie produkują własnego cholesterolu (nie ma miażdżycy w śródbłonku naczyń krwionośnych).
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #72 : 2007-12-16, 16:50:05 »

........."parametry długowieczności".....

Zatoczylismy "kolo" i wracamy do sedna sprawy. Cool Cool Laughing

Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #73 : 2007-12-16, 20:57:08 »

Jest dobrze, gdy LDL i triacyloglicerole są niskie -

Może Ty Toan coś wiesz jak wyglądają 95 latkowie w tych parametrach. Może optymalni?
Ja jestem troszkę jak niewierny Tomasz. Sawsze sprawdzam z kilku źródeł.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #74 : 2007-12-16, 21:02:13 »

Skąd wziąc takich staruszków? Jak zdrowy, to do lekarza go nie zagonisz.
A ty masz, lekarko, bazę ze staruszkami z trigl. ponizej 50%?
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #75 : 2007-12-16, 21:18:11 »

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/conditions/12/12/diet.cholesterol.ap/index.html - No właśnie odtrąbiono hucznie Confused, że lowas(ta)tyna wygrała walkę z LDL w US-społeczeństwie Laughing

"Pierwszy raz od prawie pięćdziesięciu lat przeciętny US-dorosły ma idealny poziom cholesterolu..."
Komentarz:
poziom jest "perfekcyjny" Cool, ale skutki uboczne  Shocked - pogratulować!.  Confused

Lowastyna blokuje endogenną syntezę cholesterolu przez silną inhibicję reduktazy HMG-CoA - uniemożliwiając syntezę mewalonianu (C6).
Przypomnienie:
Nadmiar acetylo-CoA pochodzenia węglowodanowego (z cukru lub białka) może być zamieniony albo na tłuszcz, albo na ciała ketonowe, albo na cholesterol. W US padło na "tuczenie", bo "cholesterol" zablokowano Confused, a ciała ketonowe powstają w głodzie (w tym w "głodzie metabolicznym") Sad
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #76 : 2007-12-16, 21:46:57 »

...wiesz jak wyglądają 95 latkowie w tych parametrach...

W ogóle mnie to jeszcze nie interesuje, ale pewnie z wiekiem wejdzie to w krąg moich zainteresowań ("za dwadzieścia-parę lat, jak dobrze pójdzie..."  Wink).
Ale wiem, że siedemdziesięciolatkowie na ŻO są w wyśmienitej formie!, choć badań cholesterolu nie robili od lat.  Very Happy
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #77 : 2007-12-16, 21:51:15 »

Jednego 78 lat znam, doradca optymalny. Jest w doskonałej formie. Wyleczyłam mu szumy dietą (naczyniowe były). A lipidogram ma taki jak długowieczni.
Na priv. mogę podać nazwisko jak by Cię Toan interesowało.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #78 : 2007-12-16, 21:58:22 »

Chyba wiem o kogo chodzi  Very Happy - proszę przekazać pozdrowienia, jeśli się nadarzy okazja!
Zapisane
bea561
Go


Email
Odp: Problem z cholesterolem ( LDL )
« Odpowiedz #79 : 2007-12-16, 23:19:04 »

Napisz Bea czy u osób powyżej 95 lat (tych którzy jeszcze kumają) spotykasz takie lipidogramy jak ja opisałam w wątku "parametry długowieczności".
Czy 40-60mg% na czczo są traktowane tam jako "trojglicerydy niskie" (u nas i np. u kardiologow na świecie takie poziomy są traktowane jako trójglicerydy prawidłowe)?

Mój najstarszy pacjent ma 96 lat. Zasłabł w ostatnie wakacje podczas upałów i przebywał kilka dni w szpitalu, gdzie zrobił prawdziwą furorę właśnie ze względu na wiek i dobrą kondycję psychiczną.
 Nie robię pacjentom lipidogramów jeśli są zdrowi. Nie mam zatem wyników lipidogramów i nie mogę ich porównać z tzw. parametrami długowieczności. Mam jednak inne obserwacje. Pytam się pacjentów i ich rodziny czym się żywią. Najczęściej osoby długowieczne jedzą tłusto. I jeszcze jedno moje spostrzeżenie - zaczynają poważnie chorować, gdy ze względu na ułomnośc fizyczną są zmuszane przez swoich opiekunów do jedzenia tzw. lekkostrawnego jedzenia ( banan, kleik ryżowy, jogurt itp) Często spotykam się z sytuacją, gdy zaniepokojony opiekun skarży się, że dziadek lub babcia dopominają boczku lub rosołu.

Odnośnie oceny lipidogramów biorę pod uwagę wartości TG i HDL. Jeśli TG<100 i HDL>80 to jest OK. To właśnie Harper   HDL>80 określa mianem "syndromu długowieczności". Wśród osób żywiących się tradycyjnie( wysoskowęglowodanowo) praktycznie takich osób nie spotkałam, wsród optymalnych tak.
Osobiście  uważam, że nie należy bać się bardzo niskich węglowodanów. Badania labolatoryjne są badaniami dodatkowymi, nie powinny być wykonywane bez powodu i nie powinny być interpretowane bez badania pacjenta ( przedmiotowego i podmiotowego). Widząc lipidogram gdzie mamy niskie wartości Tg i wysokie wartości LDL zaleciłabym , w celu uspokojenia pacjenta wykonać bezpośredni pomiar LDL w surowicy. Z pewnością byłby niski.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.411 sekund z 17 zapytaniami.