forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-20, 16:35:37

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
659910 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Xylitol
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Xylitol  (Przeczytany 6762 razy)
innersmile
Go


Email
Xylitol
« : 2007-05-29, 13:58:10 »

A co sadzicie na temat Xylitolu zamiast cukru?
Zapisane
Tymon
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #1 : 2007-05-30, 13:10:29 »

Nie rozumiem tego... Shocked Przy w miarę prawidłowym stosowaniu DO nie mam absolutnie ochoty na słodki smak. A nawet pojawiła się u mnie pewna awersja. W jakim celu "oszukiwać" swoje kubki smakowe? 'Xylitol' jest chyba szerzej stosowany nie do słodzenia, tylko prewencyjnie w stomatologii - czego to ludzie sobie jeszcze nie wymyślą?...  Laughing
Zapisane
innersmile
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #2 : 2007-05-30, 14:17:49 »

Dziekuje za pierwsza opinie.
Chce po prostu wiedziec, czy w poczatkowej fazie jest to dobre wyjscie. W przepisach z DO tez jest uzywany cukier, wiec skoro Xylitol jest (niby) zdrowszy, moze lepiej uzywac go jako zamiennika nawet tych minimalnych ilosci cukru. Z praktyki wiem, ze smakuje ok-nie jak wszystkie inne paskudne slodziki i nadaje sie do pieczenia, bo nie traci smaku i nie zmienia go na gorzki.
A skoro jeszcze sluzy zebom, to czemu nie...?
Szukam po prostu informacji. Znalazlam tylko strony producentow-ktorzy wiadomo, ze wychwalaja, strone na Wikipedii; ale do tej pory nic w zwiazku z DO.
Zapisane
Tymon
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #3 : 2007-05-30, 14:37:03 »

To, że w przepisach jest cukier sacharoza, wcale nie znaczy, że jest on nam potrzebny. Najlepiej od początku unikać cukru (sacharozy i innych - ze względu na bardzo wysoki indeks glikemiczny - szybki wzrost poziomu cukru we krwi tuż po spożyciu i po jakimś czasie gwałtowny jego spadek, powodujący, że czujesz się znowu głodna na słodycze) podobnie jak sztucznych słodzików. Gdy zaczynają dominować nowe szlaki metaboliczne, smak na potrawy również się zmienia (sprzężenie zwrotne). Jeśli na co dzień dominują u nas węglowodany (energia pozyskiwana jest ze spalania węgla), organizm domaga się słodkiego. Gdy dominują tłuszcze (energia ze spalania wodoru) - wtedy o niebo łatwiej jest pożegnać słodki nawyk...
Zapisane
innersmile
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #4 : 2007-05-30, 14:45:24 »

To juz zauwazylam po jakims czasie diety, ze rzeczywiscie dzikie napady na slodkie juz mi nie doskwieraja-ale tylko wtedy, jak zjem sporo T. W ogole jem mniej-objetosciowo, a coraz czesciej czuje, ze nie mam ochoty na miesko. Niezmiennie jednak smakuje mi smietana ok.40% i maslo. A ponoc nie mozna jesc tego codziennie. Tylko kogo mam sluchac. Zalecen, czy wlasnego organizmu? Oto jest pytanie!
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #5 : 2007-05-30, 14:47:32 »

Nie rozumiem tego... Shocked ...

Szczerze mówiąc ,też tego nie rozumię  Shocked . W ogóle nie mam ochoty już parę lat , na coś słodkiego.
Po za tym co pisałeś Tymon , ja napiszę krótko;cukier to przecież najlepsza pożywka dla wszelkich patogenów ,więc dla własnego zdrowia bym z niego zrezygnowała i ze wszelkich słodkich nowalijek.Da się żyć bez niego.   Wink ....
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #6 : 2007-05-30, 14:56:50 »

. Tylko kogo mam sluchac. Zalecen, czy wlasnego organizmu? Oto jest pytanie!


To chyba zależy jak się czujesz   Wink Jeśli czujesz się zdrowa ,nie masz żadnych dolegliwości,to chyba lepiej słuchać własnego organizmu  Wink
No, a jesli się cierpi na jakieś schorzenia ,to chyba lepiej słuchać obiektywnych zaleceń,bo nie wiem czy wtedy można ufać do końca własnemu organizmowi  Confused .
Czasem organizm domaga się słodyczy czy innych używek (niekorzystnych ) i trzeba sie wtedy zastanowić czy słuchać własnego organizmu . Idea
Zapisane
Tymon
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #7 : 2007-05-30, 15:17:57 »

Dokładnie jak napisała Elmo. Jeżeli cokolwiek jest nie tak, to już powinno stanowić wystarczający powód, żeby być bardziej dokładnym w przestrzeganiu zaleceń. Osobiście proponuję wyrzucić mleczne i zboża. (A także dokładniej liczyć i ważyć BTW.) Zwróć uwagę, że w przyrodzie po okresie młodocianym tylko ludzie spożywają mleko (w tym jego przetwory), nie ma takiego drugiego dziwowiska w przyrodzie. W dodatku wmawiają sobie, że to dla nich b. korzystne.
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #8 : 2007-05-30, 16:39:15 »


Chce po prostu wiedziec, czy w poczatkowej fazie jest to dobre wyjscie. W przepisach z DO tez jest uzywany cukier, wiec skoro Xylitol jest (niby) zdrowszy, moze lepiej uzywac go jako zamiennika nawet tych minimalnych ilosci cukru. Z praktyki wiem, ze smakuje ok-nie jak wszystkie inne paskudne slodziki i nadaje sie do pieczenia, bo nie traci smaku i nie zmienia go na gorzki.
A skoro jeszcze sluzy zebom, to czemu nie...?
Szukam po prostu informacji. Znalazlam tylko strony producentow-ktorzy wiadomo, ze wychwalaja, strone na Wikipedii; ale do tej pory nic w zwiazku z DO.
Generalnie jakiekolwiek słodziki są gorsze od zwykłego cukru Wink nie dość ze sa substancjami z którymi nasz organizm normalnie się nie styka to jeszcze uruchamiają szereg reakcji które wywołują większe łaknienie na słodkie , pobudzają np. wydzielanie insuliny i spadek cukru w krwii i napędzają apetyt, np. w chowie przemysłowym do paszy dodawany jest aspartam przez co tuczniki mają lepsze przyrosty  Cool ale o tym to już toan może dokładnie napisac  Laughing
Zapisane
Tomkiewicz
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #9 : 2007-05-30, 16:59:02 »

Marto, do czego używasz cukru? Jeśli np. do słodzenia kawy/herbaty to możesz zastąpić go cząstką gorzkiej czekolady. Ja przed przejściem na ŻO używałam cukru jedynie do słodzenia kawy i nie wyobrażałam sobie wypicia kawy bez cukru. Na ŻO zastąpiłam cukier gorzką czekoladą i/lub śmietanką i jest dobrze. Szczególnie na początku stosowania ŻO uzupełniałam swoje zapotrzebowanie na słodycze właśnie gorzką czekoladą (jakieś 4-5 cząstek Wedlowskiej dziennie), później ta "potrzeba" sama znikła. Zauważyłam też, że kiedy jem posiłek zawierający dużo różnych warzyw (smażone na patelni, w sałatce, w zupie, etc.) i odpowiednią ilość tłuszczu, to nie mam ochoty na żadne inne "słodycze".

Marishka
Zapisane
innersmile
Go


Email
Odp: Xylitol
« Odpowiedz #10 : 2007-05-30, 18:58:48 »

Kawy i herbaty prawie nie piję. Tzn. w porównaniu do wcześniej przyjmowanych ilości. W ogóle pragnienie minęło. Jeśli jednak chodzi o kawę, to nigdy jej nie słodziłam, a herbaty mogę nie pić wcale. Czasem piję miętę-4-5 razy w tygodniu.
O xylitol pytałam głównie, żeby poznać jego wpływ na organizm, tych którzy go stosują. Wiem, że w Polsce nie jest tani, ale tu gdzie mieszkam można go kupić w każdym sklepie ze zdrową(?) żywnością za stosunkowo niewielkie pieniądze. Używałam go przez ten czas jak jestem na diecie do przepisów ZO, tak gdzie w oryginale występuje cukier biały. Zadanie spełniał znakomicie.

Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.03 sekund z 17 zapytaniami.