forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, GoŠ. Zaloguj siŕ, lub zarejestruj proszŕ.
2020-08-04, 19:51:57

Zaloguj siŕ podaj▒c nazwŕ u┐ytkownika, has│o i d│ugoŠ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pi─ç nale┼╝y tyle, na ile mamy ochot─Ö i wtedy, kiedy mamy ochot─Ö.
581551 wiadomoÂci w 4036 w▒tkach; wys│ane przez 39 u┐ytkownikˇw
Najnowszy u┐ytkownik: buciaratti
* Strona g│ˇwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siŕ Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Dzia┼éy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  przy jedzeniu o... MUZYCE
« poprzedni nastŕpny »
Strony: [1] 2 3 Do do│u Drukuj
Autor W▒tek: przy jedzeniu o... MUZYCE  (Przeczytany 12497 razy)
Tomkiewicz
GoŠ

Email
przy jedzeniu o... MUZYCE
« : 2007-06-14, 22:28:59 »

W─ůtek muzyczny przewija┼é si─Ö na Forum ju┼╝ nie raz, ale do┼Ťc subtelnie. Stwierdzi┼éam, ┼╝e warto za┼éo┼╝y─ç osobny w─ůtek, wszak muzyka jest do┼Ť─ç wa┼╝n─ů i pi─Ökn─ů cz─Ö┼Ťci─ů naszego ┼╝ycia.

Marishka
Tomkiewicz
GoŠ

Email
Odp: przy jedzeniu o... MUZYCE
« Odpowiedz #1 : 2007-06-14, 22:35:38 »

..i b─Ödzie tylko o muzyce ? Smile

A nie zamkn─ů nas do pud┼éa ?

Tomek
Tomkiewicz
GoŠ

Email
« Odpowiedz #2 : 2007-06-14, 22:51:00 »

Mog─ů, je┼Ťli przyznamy si─Ö do s┼éuchania zespo┼é├│w z tej listy (jeszcze nie udost─Öpnionej):

http://muzyka.onet.pl/10175,1553221,newsy.html

Wink

A ┼╝eby w┼éa┼Ťnie powi─ůza─ç muzyk─Ö z jedzeniem, jako ciekawostk─Ö mog─Ö opowiedzie─ç o mojej pracy przy pewnym znanym zespole, kt├│ry w ubieg┼éy wtorek zagra┼é w Spodku. Ot├│┼╝ panowie Amerykanie mieli wymagania bardzo konkretne je┼Ťli chodzi o jedzenie - du┼╝e ilo┼Ťci napoj├│w gazowanych ze szczeg├│lnym akcentem na napoje energetyczne, s┼éodycze, ciastka, pieczywo i KONIECZNIE "fast food"y po koncercie. O wypr├│bowaniu kuchni polskiej towarzystwo kategorycznie nie chcia┼éo s┼éysze─ç i musieli┼Ťmy po koncercie za┼éatwia─ç dla nich jedzenie z... Pizza Hut.

Z kolei by┼éam przyjemnie zaskoczona w kwietniu, pracuj─ůc z pewn─ů legend─ů Brytyjskiego rocka. Trzei panowie w wieku mocno zmierzaj─ůcym ku 60 nie ┼╝yczyli sobie ┼╝adnej Coli, ani innych "┼Ťmieci". By┼éa tylko woda, butelka czerwonego i bia┼éego wina, ┼Ťliwki w czekoladzie i ca┼ékiem porz─ůdny, smaczny obiad.

Marishka

Blackend
GoŠ

Email
« Odpowiedz #3 : 2007-06-14, 23:09:34 »

Hmm niech pomysle... co tam było ostatnio w Spodku?
Ja z kolei czyta┼éem o Metallice, kt├│ra pierwszy raz go┼Ťci┼éa w Polsce w latach 80. Ch┼éopcy pili wtedy na pot─Ög─Ö Sad
Dostali nawet przydomek Alkoholica. Widzieli┼Ťcie mo┼╝e film Some Kind of Monster?
Jest to m├│j jeden z ulubionych film├│w - bynajmniej nie o muzyce Smile
Tomkiewicz
GoŠ

Email
« Odpowiedz #4 : 2007-06-14, 23:55:33 »

Blackend, podpowiem. W Spodku wyst─ůpi┼é band cyborg├│w-wirtuoz├│w-fastfoodziarzy . Innymi s┼éowy - Dream Theater (m├│wi─ů  na to prog-metal) Smile
                        Muzyka grana przez wirtuoz├│w (ka┼╝dy swego instrumentu) , PRAWIE wyprana z uczu─ç.

ps: Co do "Some Kind Of Monster" - nie widzia┼éem. ┼╗ycie prywatne (poza dzieci┼ästwem  Mr. Green ) muzyk├│w nigdy specjalnie mnie nie interesowa┼éo, jak i fakty zza kulis. Pono─ç ( np.) Bach du┼╝o pi┼é, ale to wobec jego wielkiej muzyki fakt , m├│wi─ůc ogl─Ödnie - nijaki. Nawet to, ┼╝e komponowa┼é dla nieistniej─ůcego adresata ( Smile ) tez nie ma dla mnie znaczenia. 

Tomek
Hank
GoŠ

Email
« Odpowiedz #5 : 2007-06-15, 00:14:38 »

Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e jestem wielkim, zagorza┼éym fanem europejskiej muzyki klasycznej. I to ka┼╝dej - od ┼Ťredniowiecznych chora┼é├│w i organum pocz─ůwszy, a sko┼äczywszy na neoklasycyzmie Prokofiewa i neoromantyzmie Szostakowicza . Szczeg├│lnym sentymentem darz─Ö muzyk─Ö J.S. Bacha (cho─ç jestem kompletnym ateist─ů!), W.A. Mozarta, P. Czajkowskiego, G. Mahlera, A. Brucknera i R. Wagnera. Przy czym sztuk─Ö t─ů nie odbieram wy┼é─ůcznie intelektualnie. Jest ona dla mnie ┼║r├│d┼éem nie zwykle g┼é─Öbokich dozna┼ä o wr─Öcz fizycznym charakterze. Podczas jednego z niedawnych koncert├│w go┼Ťcinnych pewnej niemieckiej orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie, w trakcie kt├│rego w mistrzowski spos├│b wykonano pierwszy akt "Walkirii" R. Wagnera, wra┼╝enia i prze┼╝ycia muzyczne by┼éy tak intensywne, ┼╝e doprowadzi┼éy mnie na granic─Ö p┼éaczu. Czu┼éem jak muzyka ta dos┼éownie "przeszywa" i "rozrywa" moje wn─Ötrze. Dreszcze ogarnia┼éy mnie jeszcze wiele godzin po zako┼äczeniu koncertu. 

Oczywi┼Ťcie, nie trzeba dodawa─ç, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç tzw. wsp├│┼éczesnej muzyki popularnej jest czym┼Ť absolutnie nie por├│wnywalnym i intelektualno-emocjonalnie nie dorastaj─ůcym do pi─Öt Wielkiej Europejskiej Tradycji Muzki Powa┼╝nej.

Przy okazji dodam, ┼╝e od wielu lat ┼╝ywi─Ö si─Ö wg wskaz├│wek JK i w ┼╝adnym stopniu nie wp┼éyn─Ö┼éo to na moje gusta muzyczne. Przeciwnie, z ka┼╝dym rokiem moje zrozumienie sztuki muzycznej jest wi─Öksze, a prze┼╝ycia estetyczne i rado┼Ť─ç, kt├│rych ona dostarcza - intensywniejsze.
Tomkiewicz
GoŠ

Email
« Odpowiedz #6 : 2007-06-15, 00:22:55 »

Pi─Ökny post, lecz co do wsp├│┼éczesnej - nie do ko┼äca bym si─Ö zgodzi┼é, cho─ç gdy poszukujesz spokoju, lepiej da─ç sobie spok├│j z np. Stravinskim Smile
         Nie jestem zaciek┼éym entuzjast─ů muzyki klasycznej, ale to tylko dlatego, ┼╝e  gmeram obecnie w┼éa┼Ťciwie we wszystkich gatunkach muzyki pozaklasycznej i licze , ┼╝e czas kiedy┼Ť pozwoli na uzupe┼énienie brak├│w. Nie zgodz─Ö si─Ö -profilaktycznie, nim padnie to okre┼Ťlenie- z nazewnictwem typu "muzyka powa┼╝na". Dlaczego ? Ano, wystarczy cho─çby banalny przyk┼éad - KING CRIMSON. To bardzo awangardowa muzyka rockowa i cholernie powa┼╝na Smile

Tomek
Hank
GoŠ

Email
« Odpowiedz #7 : 2007-06-15, 00:42:06 »

Rzeczywi┼Ťcie "muzyka powa┼╝na" nie jest precyzyjnym okre┼Ťleniem. Lepszym jest "muzyka klasyczna", przez kt├│r─ů rozumiem muzyk─Ö tonaln─ů albo przynajmniej tonalno┼Ťci si─Ö nie wyzbywaj─ůc─ů i wykonywan─ů na tradycyjnych instrumentach orkiestry symfonicznej lub z udzia┼éem ludzkiego g┼éosu. Niestety znaczna cz─Ö┼Ť─ç tzw. "wsp├│┼éczesnej muzki powa┼╝nej" z uwagi na swoj─ů atonalno┼Ť─ç i bez┼éad nie nadaje si─Ö do s┼éuchania, cho─ç s─ů wyj─ůtki, np. W. Lustos┼éawski. Osobi┼Ťcie sytuacja ta szczeg├│lnie mnie nie martwi. Dobrej muzyki napisano tak wiele i tak wiele jest r├│┼╝nych ┼Ťwietnych jej interpretacji, ┼╝e ┼╝ycia nie starczy, ┼╝eby dobrze si─Ö z zapozna─ç cho─çby z cz─Ö┼Ťci─ů tego dorobku. Poza tym z ka┼╝dym rokiem odkrywa si─Ö zapomniane utwory i zapomnianych kompozytor├│w dawnych epok, stosuje si─Ö nowe , nieraz zdumiewaj─ůco odmienne podej┼Ťcia interpretacyjne , tak ┼╝e paradoskalnie z biegem czasu "klasyka" staje si─Ö coraz bardziej r├│┼╝norodna i ┼Ťwie┼╝a.
Te┼╝ pr├│bowa┼éem poznawa─ç inne ni┼╝ "klasyka" gatunki muzyki. ┼╗adden nie wywiera┼é na mnie jednak tak silnego i g┼é─Öbokiego wra┼╝enia jak "klasyka". Mam za sob─ů ok. 13 lat intensywnego kszta┼écenia muzycznego zdominowanego przez "klasyk─Ö", st─ůd te┼╝ pewnie ci─Ö┼╝ko by┼éoby mi zmieni─ç swoje preferencje w tym zakresie.
Tomkiewicz
GoŠ

Email
« Odpowiedz #8 : 2007-06-15, 01:38:00 »

Hank, a jakie miejsce zajmuje u Ciebie np. muzyka symfoniczna pisana na potrzeby filmu ?
               Oczywi┼Ťcie mam na my┼Ťli takie nazwiska jak Michael Nyman, Morricone, Thomas Newman, Maurice Jarre, John Williams, Jerry Goldsmith, James Horner, Philip Glass itd.

ps: My┼Ťl─Ö, ┼╝e muzyka atonalna te┼╝ znajduje swoje zastosowanie, cho─çby w niepokoj─ůcych filmach, gdzie mo┼╝e znakomicie podkre┼Ťla─ç emocje.  Nie przepadam za ni─ů r├│wnie┼╝, sprawia mi k┼éopot podobnie jak free-jazz. 

Spr├│buj Jana Garbarka z Hilliard  Ensemble. Przepi─Ökna muzyka rozpisana na wielog┼éosy (co┼Ť jak chora┼éy gregoria┼äskie) i jazzuj─ůcy saksofon - w przypadku Norwega, rozpoznawalny natychmiast. Pisz─Ö o p┼éytach "Officium" i bodaj┼╝e "Mnemosyne".

...fajnie napisa┼é Nietzsche o muzyce. ┼╗e brzydz─ů go wszystkie rzeczy, kt├│rych nie da si─Ö za jej pomoca wyrazi─ç. Stuprocentowa racja.

Tomek

toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #9 : 2007-06-15, 08:48:15 »

np. muzyka symfoniczna pisana na potrzeby filmu ?

Wtr─ůc─Ö trzy grosze.
Niedo┼Ťcignionym mistrzem w tej dziedzinie dla mnie jest pan Kilar. Mo┼╝na sypa─ç przyk┼éadami, ale ogranicz─Ö si─Ö do dw├│ch: "Dziewi─ůte Wrota" i "Dracula". Prosto - Master Shocked.
A i Qeen w "Nie┼Ťmiertelnym", te┼╝ swoje zamiesza┼é Shocked
mateoosh12
GoŠ

Email
« Odpowiedz #10 : 2007-06-15, 08:55:12 »

a kto lubi Marillion i ich album Misplaced Childhood?
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #11 : 2007-06-15, 08:57:46 »

Ja bardzo, ale tylko do czasu, gdy w składzie była ryba Very Happy. Bardziej mi się podoba "Clutching at straws".
"Suger mice" - polecam Shocked
Blackend
GoŠ

Email
« Odpowiedz #12 : 2007-06-15, 09:02:37 »

Gdzie┼Ť kiedy┼Ť czyta┼éem - nie potrafi─Ö tego teraz znale┼║─ç :/ o zapisie matematycznym muzyki.
Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e dzie┼éa najwi─Ökszych kompozytor├│w po zwizualizowaniu by┼éy bliskie idea┼éu, z┼éotej proporcji, idealnej harmoni  Smile
Wniosek: nie wa┼╝ne czy s┼éuchamy czy ogl─ůdamy dzie┼éa najwi─Ökszych mistrz├│w. One po prostu s─ů na wskro┼Ť doskona┼ée Smile
Ciekawe jak od┼╝ywiali si─Ö Ci najwi─Öksi?
Blackend
GoŠ

Email
« Odpowiedz #13 : 2007-06-15, 09:05:12 »

Bruford
GoŠ

Email
« Odpowiedz #14 : 2007-06-15, 09:20:03 »

Muszę przyznać, że jestem wielkim, zagorzałym fanem europejskiej muzyki klasycznej.

Podzielam.Podzielam z ca┼éej si┼éy.Cho─ç z drugiej strony np Bruckner jest chyba dla mnie za trudny (?).Nie przekonuje mnie.Uwielbiam poza wymienionymi  r├│wnie┼╝ Dvoraka , Handla.OStatnio sporo wchodz─Ö w muzyk─Ö renesansu ew muzyk─Ö trubadur├│w , truwer├│w i minnesenger├│w

King Crimson --- heh , "Lark's Tongues...." i "Starless And Bible Black" to płyty mojego życia.UK no 1 również.

Marillion - no c├│┼╝ , tylko pierwsze dwie.

Posat─ç niedo┼Ťcigniona -- wielki FZ. Very Happy
slawek
GoŠ

Email
« Odpowiedz #15 : 2007-06-15, 09:41:36 »

Hank, a jakie miejsce zajmuje u Ciebie np. muzyka symfoniczna pisana na potrzeby filmu ?

Tomek

Dla mnie "absolutn─ů rekordzistk─ů" jest muzyka z "Gwiezdnych Wojen" Wink
Bruford
GoŠ

Email
« Odpowiedz #16 : 2007-06-15, 09:56:44 »

Muszę przyznać, że jestem wielkim, zagorzałym fanem europejskiej muzyki klasycznej.

Podzielam.Podzielam z całej siły.Choć z drugiej strony np Bruckner jest chyba dla mnie za trudny (?).Nie przekonuje mnie.Uwielbiam poza wymienionymi  również Dvoraka , Handla.OStatnio sporo wchodzę w muzykę renesansu ew muzykę trubadurów , truwerów i minnesengerów

King Crimson --- heh , "Lark's Tongues...." i "Starless And Bible Black" to płyty mojego życia.UK no 1 również.

Marillion - no c├│┼╝ , tylko pierwsze dwie.

Posat─ç niedo┼Ťcigniona -- wielki FZ. Very Happy

A no nie , by┼ébym zapomnia┼é  Very Happy -- prawie ca┼éa tzw scena Canterbury i last but not least : The Residents Very Happy
elmo
GoŠ

Email
« Odpowiedz #17 : 2007-06-15, 11:37:08 »

Dla mnie "absolutn─ů rekordzistk─ů" jest muzyka z "Gwiezdnych Wojen" Wink

Jak by┼éam w ci─ů┼╝y ,m─ů┼╝ "zaci─ůgn─ů┼é" mnie do kina na "Epizod One" .My┼Ťla┼éam ,┼╝e urodz─Ö  Shocked
elmo
GoŠ

Email
« Odpowiedz #18 : 2007-06-15, 11:44:41 »

Nie wiem czy kto┼Ť ogl─ůda┼é film "Miasto Gniewu" ? Wpad┼éa mi w ucho piosenka Stereophonics - "Maybe Tommorow"
Czy kto┼Ť gustuje w zespo┼éach lat 70-tych? The Beatles np.
kodar
GoŠ

Email
« Odpowiedz #19 : 2007-06-15, 12:07:27 »

┼╗adden nie wywiera┼é na mnie jednak tak silnego i g┼é─Öbokiego wra┼╝enia jak "klasyka". Mam za sob─ů ok. 13 lat intensywnego kszta┼écenia muzycznego zdominowanego przez "klasyk─Ö", st─ůd te┼╝ pewnie ci─Ö┼╝ko by┼éoby mi zmieni─ç swoje preferencje w tym zakresie. 

Hank,a co myslisz o klasycznych kawalkach wykonywanych przez Johann-Strau├č-Orchester i Andre  Rieu????
Strony: [1] 2 3 Do gˇry Drukuj 
« poprzedni nastŕpny »
Skocz do:  

Dzia│a na MySQL Dzia│a na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia│aj▒ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze┐one.
Prawid│owy XHTML 1.0! Prawid│owy CSS!
Strona wygenerowana w 0.04 sekund z 17 zapytaniami.