MORGANO
Go
|
DOKTOR JAN KWAŚNIEWSKI (160) ODPOWIADA NA LISTY CZYTELNIKÓW KTÓRE UKAZYWAŁY SIĘ NA ŚLĄSKU W KATOWICACH W DZIENNIKU ZACHODNIM Zebrał i przepisał. Morgano
Co nam grozi gdy jemy zbyt dużo białka zwierzęcego ?
Człowiek powinien zjadać na dobę tyle białka, ile potrzebuje jego organizm. Dobrze jest, gdy potrzebuje on możliwie mało białka. Potrzebuje go tym mniej, im zjadane białko cechuje się wyższą wartością biologiczną i tym mniej im dostarczane źródła energii są lepsze w przeliczeniu na kalorie i na 1 g spożywanych związków wysokoenergetycznych, czy tłuszczu. Potrzebuje go tym mniej, im spożywane białko jest bardziej strawione poza organizmem, co uzyskuje się w procesie obróbki kulinarnej. Mięso pieczone jest bardziej nadtrawione od gotowanego. Eskimosi na Grenlandii zjadali na dobę średnio 350g białka, 170g tłuszczów zwierzęcych i tylko 20g węglowodanów. Chociaż są genetycznie przystosowani do takiej diety, to ta ilość białka jest dla nich zbyt dużą. Na cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne nie chorują, cholesterol mają niski cholesterol dobry - HDL wysoki, trójglicerydy niskie. Żyją dość krótko, ponieważ szybko się starzeją, czego przyczyną jest duże spożycie białka i konsekwencje dla organizmu z tego spożycia wynikające. Z białkiem organizm ma dużo pracy, musi wytwarzać z niego węglowodany, z węglowodanów tłuszcze, musi tracić dużo wodoru na wydalenie azotu z białka w moczniku. Przed laty opisywano plemiona na Uralu żywiące się przez całe (krótkie) życie wyłącznie koniną, u których procesy starzenia widoczne były już przed 30 rokiem życia. Lepiej jest zjadać białko zwierzęce, niż roślinne, gdyż skład białka zwierzęcego jest bardziej zbliżony do składu chemicznego, a zatem i potrzeb ludzkiego ciała. Białka o najwyższej wartości biologicznej ( żółtka, wątróbki, nerki) wystarcza około 0,5g na 1 kg wagi ciała na dobę. Białka o niższej wartości trzeba więcej - do 1 g kg wagi ciała/dobę. Białek o niskiej wartości biologicznej, a także są białka pochodzenia roślinnego trzeba zjadać jeszcze więcej. W latach 70 średnie spożycie białka w Polsce na jedną osobę wynosiło 117g i było to głownie białko roślinne, a mimo to było wówczas proporcjonalnie więcej chorych na choroby związane z niedoborami białka.
JAN KWAŚNIEWSKI
Jak zachowują się kamienie w woreczku żółciowym na diecie optymalnej? Czy może być wysoki cholesterol, mimo dobrych trójglicerydów i HDL?
O kamieniach w woreczku, czy w drogach żółciowych pisałem już wielokrotnie, ale ponieważ sprawa jest ważna, gdyż można pozbyć się kamieni bez operacji, po której chorzy operowali czasem umierają, przypominam co dzieje się z kamieniami przy żywieniu optymalnym. Człowiek został tak zaprojektowany i wykonany, aby nie mógł zachorować na kamicę wątrobową czy nerkową. Woreczek żółciowy jest po to, aby stale wytwarzania przez wątrobę żółć mogła się w nim koncentrować i zagęszczać, gdyż taka gęsta żółć jest potrzebna do trawienia większych posiłków tłuszczowych. Gdy człowiek nie spożywa tłuszczów. żółć przebywa w woreczku długo, zagęszcza się tak, że wytrącają się z niej różne związki, z których tworzą się kamienie. Wystarczy 2-3 tygodnie nie spożywać tłuszczów, co trafia się u jaroszów, a zwłaszcza u poszczących, aby wyhodować sobie w woreczku kamienie żółciowe. Kamienie duże mogą nie dawać żadnych dolegliwości lub niewielkie. Zawsze działają jak ciało obce, co sprzyja powstaniu zapalenia, czy ropnia woreczka. Po przejściu na żywienie optymalne kamienie zaczynają się dość szybko rozpuszczać, co daje się zauważyć u niektórych już po 2 tygodniach. Są kamienie, które rozpuszczają się szybko i są takie, które rozpuszczają się powoli, w zależności od tego, z czego są zbudowane. W woreczku może pojawić się tak zwane błoto gdy kamienie rozpuszczą się szybko, które zostanie wydalone do jelita, co czasem powoduje niewielkie dolegliwości. Natomiast, gdy w wyniku rozpuszczania średnica kamienia zmniejszy się na tyle, że zmieści się on w średnicy przewodu żółciowego, to może być tam przy skurczu woreczka wepchnięty i może wówczas zatkać przewód żółciowy, spowodować bóle i inne objawy. Pierwszym objawem, na który należy zwrócić uwagę jest pojawienie się ciemnego moczu i jasnego stolca, następnie, lub równolegle mogą pojawić się bóle, czasem torsje. Nie należy wówczas panikować co może być trudne, gdyż upośledzenie funkcji wątroby spowodowane zablokowaniem odpływu żółci, nagle powoduje zmniejszenie ilości wytwarzanych związków wysokoenergetycznych przez wątrobę, które są wytwarzane głównie dla potrzeb mózgu i serca, co skutkuje nagłym upośledzeniem funkcji mózgu, serca, innych narządów i człowiek bez istotnych przyczyn staje się słaby, czuje się ciężko chory i przerażony. Na taką ewentualność trzeba być przygotowanym. Trzeba mieć przygotowane leki rozkurczowe i przeciwbólowe, które skurcz przewodu żółciowego wokół kamienia usuną, co spowoduje wydalenie kamienia do jelit i ustąpienie objawów. Przy większej ilości kamieni takie incydent mogą się powtarzać, aż do czasu rozpuszczenia ich wszystkich. Przy niskim poziomie trójglicerydów i wysokim poziomie HDL ogólny poziom cholesterolu może być wysoki i świadczy on o intensywności przebudowy organizmu.
JAN KWAŚNIEWSKI
|