forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-19, 04:18:52

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
659784 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Paradoks tłuszczowy DO
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Paradoks tłuszczowy DO  (Przeczytany 55675 razy)
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #20 : 2007-09-16, 23:12:15 »

Optykolarz, znalazłam dla ciebie fragment z ksiazki - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego
Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego i akademii medycznych
pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Jana Górskiego Wydawnictwo Lekarskie

"W treningu wytrzymałościowym obserwuje się także wzrost aktywności enzymów, które współdziałają w systemie transportu wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów i ich oksydacji. Zwiększenie aktywności tych enzymów umożliwia wytwarzanie większej ilości podstawowego dla wszystkich procesów komórkowych nośnika energii (ATP). Niektórzy badacze obserwowali potreningowy wzrost stężenia ATP i fosfokreatyny. Wzrost zasobów ATP należy przypisać większej liczbie mitochondriów, które są głównym miejscem syntezy tego podstawowego nośnika energii. Wzrost stężenia fosfokreatyny może zwiększać tempo przepływu energii w komórkach nawet wtedy, kiedy fosfokreatyna nie jest bezpośrednim jego źródłem."

Jak to zinterpretujesz?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #21 : 2007-09-17, 13:44:57 »

Cytuj
Tłuszcze jako energia ale nie do magazynowania.
Jest odwrotnie. Z tłuszczy produkujesz i przechowujesz ATP w mitochondriach. Nie przejęzyczyłam sie w detalach?

Energia z cukrów nie moze byc magazynowana i jest zuzywana na bieżąco. Masz jej bardzo ograniczone ilości, a po przysłowiowej godzinie  pozostaje ci tylko znowu wtrząchnąć baton Mars Very Happy)))
Zapasów w tkance tłuszczowej nie chciałabym robić Very Happy)))

Ja to wszystko pamietam niezbyt szczegółówo z lektury. Nie będziesz mnie mógł łapać za słowa, bo nie jest to mój temat konik. W razie czego, liczę na wsparcie tych, co pamietają te szczegóły.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #22 : 2007-09-17, 14:05:01 »

...liczę na wsparcie tych, co pamietają ...

Wesprzemy jeśli kolarz ustosunkuje się do czerwonego cytatu.
Przypominam, że zapasów ATP i fosrokreatyny jest jedynie na około minutę intensywnego sprintu.  Shocked
Ale już to opisałem gdzieś na Forum  Very Happy. I jeszcze raz powtórzę - NIE MA glukoneogenezy (tworzenie glukozy z pirogronianu) podczas wysiłku fizycznego. NIE MA w organizmie produkcji cukru, który później jest kierowany na cykl Krebsa , gdy nie ma takiej potrzeby - choćby tysiąc, albo więcej "naukowców" tak twierdziło, to tylko ich poglądy, bo organizm ma zawsze pirogronian do dyspozycji, który łatwo może sobie wyprodukować z mleczanu, a-CoA lub aminokwasów alifatycznych i wykorzystać do fosforylacji oksydacyjnej Very Happy.
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #23 : 2007-09-17, 15:00:15 »

Czyli: dostarczam pożywienie na bieżące potrzeby, nie magazynuję-takie są założenia DO. Czasem czerpię z magazynu, więc magazyn pustoszeje. Nie mogę mieć przecież 0% tłuszczu!!


to jak wytlumaczysz,ze ludzie bez dostarczania pozywienia z zewnatrz sa w stanie w ekstremalnych warunkach   przezyc
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #24 : 2007-09-17, 15:02:15 »

Może taki przykład obrazowy na tę nieszczęsną "glukoneogenezę":
Jest tak: kolarz ma jechać rowerem z Włocławka (pirogronian) do Łodzi (fosforylacja oksydacyjna), a "naukowcy" twierdzą: aby dojechać do Łodzi (fosforylacja oksydacyjna) z Włocławka (pirogronian) napierw jedź z Włocławka (pirogronian) do Torunia (glukoza),  a z Torunia (glukoza) przez Włocławk (pirogronian) - prosto do Łodzi (fosforylacja oksydacyjna).
O ile każdy rozsądny kolarz nie da się namówić na jazdę z Włocławka do Łodzi przez Toruń, to większość powtarza za "naukowcami", że tak jest w przypadku glukoneogenezy: pirogronian -> glukoza -> pirogronian -> fosforylacja oksydacyjna  Laughing
Krośniewice (cykl Krebsa), które są po drodze pominąłem, aby nie zamotać do reszty Confused
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #25 : 2007-09-17, 15:09:44 »

Kodar, naprawde uwazasz, ze energia z tłuszczu jest zuzywana na bieżąco?
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #26 : 2007-09-17, 15:12:52 »

Czyli: dostarczam pożywienie na bieżące potrzeby, nie magazynuję-takie są założenia DO. Czasem czerpię z magazynu, więc magazyn pustoszeje. Nie mogę mieć przecież 0% tłuszczu...

Na wyjaśnianie tego błędnego toku myślenia trzeba wykazać się dużą dozą poczucia humoru!
To może taki przykład:
"dostarczam pożywienie na bieżące potrzeby, nie magazynuję-takie są założenia "pięć razy warzywa i owoce". Czasem czerpię z magazynu, więc magazyn pustoszeje. Nie mogę mieć przecież 0% tłuszczu..."  Wink
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #27 : 2007-09-17, 15:21:41 »

Kodar, naprawde uwazasz, ze energia z tłuszczu jest zuzywana na bieżąco?

Ewa,zle mnie zrozumialas  Smile
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #28 : 2007-09-17, 15:30:27 »

No popatrz, to ty tak cytujesz? Widzę, bo i mnie tak zacytowałaś. Nie zdziw się, jak wiecej osob nie połapie się. Zalezy na czym ci bardziej zalezy - być zrozumiana, czy popisać sobie na forum.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #29 : 2007-09-17, 16:20:35 »

organizm ma zawsze pirogronian do dyspozycji, który łatwo może sobie wyprodukować z mleczanu, a-CoA lub aminokwasów alifatycznych i wykorzystać do fosforylacji oksydacyjnej Very Happy.

ścieżka acetyloCoA --> pirogronian jest niemożliwa u człowieka (Harper, Streyer).
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #30 : 2007-09-17, 17:24:37 »

ścieżka acetyloCoA --> pirogronian jest niemożliwa u człowieka (Harper, Streyer).

Racja!. Przez to właśnie człowiek nie może zamienić tłuszczu w cukier!
Przyznam też, że glukoneogeneza zachodzi z mleczanu w wątrobie i spodziewałem się bardziej zakwestionowania tego wytłuszczonego tekstu, ale przez optykolarza.
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #31 : 2007-09-17, 17:40:00 »

Ewa,ja nie wiem o co ty sie czepiasz Confused
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #32 : 2007-09-17, 17:46:40 »

A tak sobie ...  Smile .
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #33 : 2007-09-17, 17:49:24 »

 jak pisalam Ewa,to nie myslalam o lekarce tylko o innej Ewie, tej z Wa-wy Laughing
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #34 : 2007-09-17, 17:51:00 »

Popatrz. Uderz w stół ...a nożyce się odezwą  Very Happy .
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #35 : 2007-09-17, 21:05:25 »

Very Happy)))))))))
Pogadajcie sobie, a ja poczytam. Ja nie czuje sie nozycami Smile))) Chyba naturalne, ze wypadałoby pisać jaśniej, bo nie ty potem czytasz, tylko inni. To jest czepianie?  Shocked Poczekaj, az sie naprawde czepię Very Happy)))))
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #36 : 2007-09-17, 21:24:33 »

Optykolarz, znalazłam dla ciebie fragment z ksiazki - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego
Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego i akademii medycznych
pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Jana Górskiego Wydawnictwo Lekarskie

"W treningu wytrzymałościowym obserwuje się także wzrost aktywności enzymów, które współdziałają w systemie transportu wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów i ich oksydacji. Zwiększenie aktywności tych enzymów umożliwia wytwarzanie większej ilości podstawowego dla wszystkich procesów komórkowych nośnika energii (ATP). Niektórzy badacze obserwowali potreningowy wzrost stężenia ATP i fosfokreatyny. Wzrost zasobów ATP należy przypisać większej liczbie mitochondriów, które są głównym miejscem syntezy tego podstawowego nośnika energii. Wzrost stężenia fosfokreatyny może zwiększać tempo przepływu energii w komórkach nawet wtedy, kiedy fosfokreatyna nie jest bezpośrednim jego źródłem."

Jak to zinterpretujesz?
Ewo, chyba Twoja odpowiedź dotyczy mojego innego postu, dotyczącego węglowodanów,
a kolejne osoby ciągną nie ten temat, co trzeba.
Może w inny sposób zadam pytanie, które było początkiem wątku:
Pan Adam Kowalski przytył na Diecie Optymalnej 3 kg . Zakładamy, że nie ma obrzęków, nie zaczął ćwiczeń kulturystycznych itp., po prostu troszeczkę urósł mu brzuszek. /Nie mówcie, że nikt nigdy nie przytył na DO/.
Pytanie: Skąd Pan Adam ma nowy tłuszczyk w brzuszku?
- z tłuszczu pokarmowego?-przecież wiemy, że spożywanego tłuszczu nie gromadzimy, tylko spalamy;
- z węglowodanów?-Pan Adam przestrzega zasad DO i nie przekracza wyznaczonych norm spożycia, więc nie zamienia węglowodanów na tłuszcz;
- a może z  białek?- przecież to tylko na uzupełnienie puli do naprawy i odnowy tkanek. Pan Adam nie przekracza zalecanych norm spożycia, aby nie obciążyć swojej wątroby;
czekam na sensowne wyjaśnienia /Pan Adam też czeka Very Happy/

Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #37 : 2007-09-17, 21:29:01 »

A znasz tego Adama? Trzeba go troche przećwiczyć Smile))
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #38 : 2007-09-17, 21:36:50 »


Pytanie: Skąd Pan Adam ma nowy tłuszczyk w brzuszku?
- z tłuszczu pokarmowego?-przecież wiemy, że spożywanego tłuszczu nie gromadzimy, tylko spalamy;
- z węglowodanów?-Pan Adam przestrzega zasad DO i nie przekracza wyznaczonych norm spożycia, więc nie zamienia węglowodanów na tłuszcz;
- a może z  białek?- przecież to tylko na uzupełnienie puli do naprawy i odnowy tkanek. Pan Adam nie przekracza zalecanych norm spożycia, aby nie obciążyć swojej wątroby;
czekam na sensowne wyjaśnienia /Pan Adam też czeka Very Happy/



hehe .A może Panu Adamowi się wydaje ,że jest na DO ?  Very Happy
A może odkładanie tłuszczu zależy od "spadku" po przodkach (rodzicach) -od genów.
Dziwi mnie to,że niektórzy nie przytyją za nic w świecie, choć jedzą to samo co osoby,które mają duże skłonności do tycia i po tym samym jedzeniu tyją.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #39 : 2007-09-18, 08:19:26 »

Pytanie: Skąd Pan Adam ma nowy tłuszczyk w brzuszku?

     Jeśli Pan Adam dokładnie stosuje zalecenia DO (nie wiem jak długo?) i ma taki kłopot, to proponuję, aby Pan Adam udał się jak najszybciej do renomowanego lekarza optymalnego, który z pewnością pomoże Panu Adamowi.
Z tego co napisałeś najprawdopodobniej Panu Adamowi mogły utrwalić się pewne szlaki metaboliczne i (lub) zaburzenia hormonalne (można to stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych), których sama Dieta Optymalna nie może zmienić. Rzadko tak bywa, ale bywa!. Dlatego w takim przypadku, trzeba skorzystać osobiście z pomocy dobrego fachowca, a nie z rad "wirtualnych".
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.044 sekund z 17 zapytaniami.