forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-30, 11:13:00

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
9. Nie należy robić większych odstępstw od diety ani łamać jej zasad okresowo.
660695 wiadomoci w 4059 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Paradoks tłuszczowy DO
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Paradoks tłuszczowy DO  (Przeczytany 56124 razy)
optykolarz
Go


Email
Paradoks tłuszczowy DO
« : 2007-09-15, 10:52:21 »

Na DO jestem od niedawna i wczytując się coraz bardziej w jej zasady doszedłem do dziwnego wniosku. Otóż rozumiem, że jeżeli nie będę przekraczał zalecanej dawki węglowodanów, to nigdy ale to przenigdy nie przybędzie mi tkanki tłuszczowej. Cały tłuszcz, jaki zjem- spalę. Jeżeli tłuszczu zjem za mało- spalę własny. I tu pojawia się problem: Na pewno w życiu będą zdarzały się sytuacje, gdy zabraknie mi tłuszczu pokarmowego i będę spalał własny: przedłużona wycieczka w góry, zaśpię i nie zdążę zjeść śniadania, zepsuje się samochód w lesie, będę głodny u cioci na imieninach- bo wszystko za słodkie itp. Podsumowując: na tej diecie można tylko tracić tłuszcz, nie można nigdy gromadzić tłuszczu. Wyobrażając sobie, że jako wieloletni optymalny będę jednak z różnych powodów czasami spalał własne zapasy tłuszczu- to kiedyś powinien się ten magazyn wyczerpać. I co? Będę miał zerowy poziom tkanki tłuszczowej? Ile będę ważył? Co będzie wtedy moim paliwem,
jeżeli nie zjem na czas? Własne białka? Na jak długo ich wystarczy? Co potem? Czy ktoś zna rozwiązanie tego paradoksu?
Pozdrawiam, Wojtek.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #1 : 2007-09-15, 11:26:53 »

W przeciwieństwie do energii z glukozy, energia z tłuszczu jest magazynowana w postaci ATP. Nie musisz zjesc słoniny tuz przed wysiłkiem, tak jak baton mars stosowany jest przez nieoptymalnych Very Happy))))  i starcza na krótki czas.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #2 : 2007-09-15, 11:54:53 »

W przeciwieństwie do energii z glukozy, energia z tłuszczu jest magazynowana w postaci ATP. Nie musisz zjesc słoniny tuz przed wysiłkiem, tak jak baton mars stosowany jest przez nieoptymalnych Very Happy))))  i starcza na krótki czas.
Nie zrozumieliśmy się: ATP nie powstaje z niczego, tylko np. z tłuszczu. Jeżeli korzystamy z ATP, zużywamy tłuszcz. Odżywiając się optymalnie tłuszcz możemy tylko tracić. Jak długo? Co potem?
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #3 : 2007-09-15, 13:45:22 »

Cytuj
korzystne działanie węglowodanów obserwuje się jedynie wówczas, gdy ich ilość w pożywieniu wynosi około 72 gramów. Dawka ta jest na tyle niska, że nie przeszkadza wytwarzaniu ketonów i ich udziałowi w procesach energotwórczych

Cytuj
Ketony powstają w wyniku rozkładu kwasów tłuszczowych w mitochon-driach komórek wątroby i przyłączenia dwóch cząsteczek acety-lokoenzymu A. Owe "ciała" ketonowe, jak się o nich czasem mówi, są wraz z krwią transportowane do różnych tkanek i tam ulegają ponownemu przekształceniu do acetylokoenzymu A, biorącego udział w wytwarzaniu ATP.
Obecność ketonów we krwi i moczu, określana mianem keto-zy, zawsze była uznawana za stan niepożądany, związany z głodem. Choć to prawda, że ketony powstają w warunkach przegło-dzenia, to jednak tworzą się także w innych okolicznościach -jednak nie w razie spożywania nadmiaru węglowodanów! Węglowodany hamują metabolizm tłuszczów, dlatego ketony się nie tworzą. Powstają one z tłuszczów pod nieobecność węglowodanów i są materiałem energetycznym dla komórek. Dzieje się tak również przy dużym spożyciu białek i tłuszczów, a trudno takie warunki określić mianem głodu.

Cytuj
Pamiętajmy, że to, co jest dziś uważane za "dietę normalną", zostało ustanowione na podstawie ograniczonych danych, te zaś uzyskano dopiero, kiedy ludzie przywykli do nadmiernie węglowodanowego sposobu odżywiania. Gdybyś mógł się przenieść w czasy przed powstaniem współczesnej cywilizacji przekonałbyś się, że ketoza była bardziej naturalnym stanem metabolicznym. Tym samym obecny stan metaboliczny większości ludzi należałoby uznać za nienormalny

Cytuj
Czy chciałbyś mieć dużo mięśni, które zapewniają białko potrzebne do glukoneogenezy, czy może wolałbyś, by twoje ciało było wielkim magazynem tłuszczu, wytworzonego z węglowodanów i czekającego na utylizację w procesach energetycznych?

No więc co byś wolał? Zaraz dostaniesz mailem tyle tekstu, ze nie bedziesz miał czasu zajrzec na forum Smile

Cytuj
Chyba mało kto nie słyszał o sportowcach przyjmujących sterydy w celu podniesienia możliwości wyczynowych swego organizmu i zwiększenia masy mięśniowej. Steroidy te zwane są anabolicznymi, ponieważ powodują przyrost tkanki. W organizmie steroidy powstają w sposób naturalny z cholesterolu -jest to jedna z wielu ważnych funkcji, jakie ten związek chemiczny pełni w naszym ciele.


Cytuj
Barry Sears opisał w swej popularnej książce The Zone" (Strefa) sportowców, którzy zawdzięczali swe sukcesy ograniczeniu ilości węglowodanów w pożywieniu

To tylko fragmenty z Lutza
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #4 : 2007-09-15, 13:46:42 »

Co potem? Przeciez masz z czego czerpać, a przecież kiedys zjesz nastepny posiłek Optymalny Very Happy)))
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #5 : 2007-09-15, 17:53:01 »

 Na pewno w życiu będą zdarzały się sytuacje, gdy zabraknie mi tłuszczu pokarmowego i będę spalał własny: przedłużona wycieczka w góry, zaśpię i nie zdążę zjeść śniadania, zepsuje się samochód w lesie, będę głodny u cioci na imieninach- bo wszystko za słodkie itp. Podsumowując: na tej diecie można tylko tracić tłuszcz, nie można nigdy gromadzić tłuszczu. Wyobrażając sobie, że jako wieloletni optymalny będę jednak z różnych powodów czasami spalał własne zapasy tłuszczu- to kiedyś powinien się ten magazyn wyczerpać. I co? Będę miał zerowy poziom tkanki tłuszczowej? Ile będę ważył? Co będzie wtedy moim paliwem,
jeżeli nie zjem na czas? Własne białka? Na jak długo ich wystarczy? Co potem? Czy ktoś zna rozwiązanie tego paradoksu?
Pozdrawiam, Wojtek.


Optykolarz---nie zastanawiales sie, ze organizm moze pracowac/pracuje jak perpetuum mobile ?
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #6 : 2007-09-15, 19:09:19 »


Optykolarz---nie zastanawiales sie, ze organizm moze pracowac/pracuje jak perpetuum mobile ?
Cytuj
Organizm to nie jest perpetum mobile, ponieważ wymaga dostarczanie energii z zewnątrz- w postaci pokarmu. Jak mu nic nie dam przez dłuższy czas- maszyneria stanie /śmierć/
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #7 : 2007-09-15, 19:13:27 »

Co potem? Przeciez masz z czego czerpać, a przecież kiedys zjesz nastepny posiłek Optymalny Very Happy)))
Zjem posiłek, co z tego:
Białka mam jeść tylko tyle, aby pokryć straty budulca,
Cukru tylko tyle, by nie wpaść w kwasicę,
Tłuszcze jako energia ale nie do magazynowania.
Czyli: dostarczam pożywienie na bieżące potrzeby, nie magazynuję-takie są założenia DO. Czasem czerpię z magazynu, więc magazyn pustoszeje. Nie mogę mieć przecież 0% tłuszczu!!
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #8 : 2007-09-15, 20:53:45 »

Bardzo dobrze kombinujesz!
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #9 : 2007-09-16, 14:43:18 »


Zjem posiłek, co z tego:
Białka mam jeść tylko tyle, aby pokryć straty budulca,
Cukru tylko tyle, by nie wpaść w kwasicę,
Tłuszcze jako energia ale nie do magazynowania.
Czyli: dostarczam pożywienie na bieżące potrzeby, nie magazynuję-takie są założenia DO. Czasem czerpię z magazynu, więc magazyn pustoszeje. Nie mogę mieć przecież 0% tłuszczu!!
Przedewszystkim zjesz do syta, tak aby nie byc głodnym co z kolei wyrówna twoje straty podczas treningu. Pamiętaj tylko o proporcji między BTW to wszystko będzie prawidłowo czyli optymalnie.
Zapisane
Brzeti
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #10 : 2007-09-16, 16:17:38 »

optykolarz,
nie jest tak, że na DO w ogóle tłuszczu nie syntezujesz Shocked. Na pewno syntezujesz go znacznie mniej niż osoby na diecie korytkowej.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #11 : 2007-09-16, 16:52:47 »

My produkujemy węglowodany ze spożywanych ... białek. Z resztą każdy to potrafi  Smile .
Najmniej korzystna ...superprodukcja.
Objawia się m.in. podwyższonymi trójglicerydami na czczo. I nieprawidłowym stosunkiem HDL:LDL.
Organizm czasami ma ...zachcianki (podpowiadają czasem właściwy kierunek). Gdy nie jest zachcianką codziennie pół-tabliczka czekolady... wtedy jest dobrze.
Gdy organizm nie wydala na niewłaściwej diecie (nabywa chorób) wtedy ... przestaje ją stosować.
Twoje pytanie sugeruje, że nie znasz się na biochemii.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #12 : 2007-09-16, 18:29:55 »

Wiem, Toan napisze, że tylko niewielka ilość am. glukogennych ma udział w glukoneogenezie.
Obserwuję coś jednak innego...
Pierwsze zdanie jest prawdziwe - jak obserwuję - przy m.in. prawidłowych trójglicerydach (wg Naszej oczywiście normy  Very Happy).
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #13 : 2007-09-16, 18:43:58 »

...Toan napisze...

Napiszę tak: gdy teoria stoi w sprzeczności z praktyką, mądrość podpowiada, że błędna jest teoria.
Teorię potwierdzoną teorią można pominąć, a zastanawiać się tylko nad uzasadnieniem teoretycznym prawdy potwierdzonej w praktyce.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #14 : 2007-09-16, 19:06:38 »

a zastanawiać się tylko nad uzasadnieniem teoretycznym prawdy potwierdzonej w praktyce.

Nad tym właśnie działam.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #15 : 2007-09-16, 21:37:41 »

Droga Pani Lekarko!
Moje pytanie miało za zadanie sprowokowanie myślenia u forumowiczów i liczyłem na wywiązanie się ciekawej dyskusji. Bardzo mi się podobała np. odpowiedź Toana. Pani insynuacje, że nie znam biochemii są trochę niegrzeczne, nawet gdybym jej nie znał. Moje pytanie nie wynikało z nieznajomości Harpera /wierzę w to, że Pani zna go na pamięć/. Moje pytanie, aczkolwiek przewrotne, urodziło się po luźnym zlepieniu podstawowych zasad, które głosi dr Kwaśniewski. Zakładam, że większość Optymalnych pojęcia nie ma o biochemi i takie pytanie mogłoby się w ich umysłach pojawić. Ja odpowiedź na moje pytanie znam, chciałem jedynie przeczytać, w jaki sposób ten paradoks rozwiążą inni. Odpowiedź dotycząca glukoneogenezy jest tylko mikroskopijną cząstką prawdy. Jeżeli nawet całą zalecaną dobową dawkę białek przerobimy na węglowodany, to kalorii z tego nie będzie wiele, a tłuszczu jeszcze mniej. Pamiętajmy również, że mózg zużywa ok. 120 mg węglowodanów na dobę. /to z "Biochemii Harpera", nie jestem pewien, która strona/.  Jeżeli zjemy 50 mg węglowodanów to z białek musi powstać kolejne 70 mg dla samego mózgu. Ile zostanie? Mam od tego przytyć?
Pozdrawiam serdecznie dociekliwych.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #16 : 2007-09-16, 22:01:52 »

... mózg zużywa ok. 120 mg węglowodanów na dobę...

 Shocked - ta cyfra z jednostką nawet dla największego optymisty jest nieprawdopodobna! Very Happy
Proszę o więcej staranności  Cool

PS
To, że wszędzie podają 120g - jako dobowe zapotrzebowanie mózgu na energię uzyskaną z węglowodanów jest wysoce podejrzane i jest cyfrą "z powietrza". Tak jak np: "jarzyny i owoce..." - nikt tego nie udowodnił, a wszyscy tylko powtarzają.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #17 : 2007-09-16, 22:14:08 »

Dzięki za wnikliwość, toan. Oczywiście, o gramy chodziło- 120 gram/ dobę.
Cieszę się, że ktoś czyta, co napisałem.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #18 : 2007-09-16, 22:16:37 »

O rany! Dalej też miały być gramy a nie miligramy!. Ale zaćmienie! Chyba sobie poziom glukozy sprawdzę!
Czy na tym forum nie można edytować własnych postów?
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paradoks tłuszczowy DO
« Odpowiedz #19 : 2007-09-16, 22:23:02 »

To już raz trenowaliśmy (edycja) na tym Forum  Confused, ale wszystko wróciło do normy i tak pozostanie  Cool
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.031 sekund z 18 zapytaniami.