forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-19, 05:29:48

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
659785 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?  (Przeczytany 5642 razy)
optykolarz
Go


Email
Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« : 2007-09-16, 10:28:48 »

Zacząłem korzystać z liczydła optymalnego /znalazłem link na forum/ i tu zastanowienie: zjadłem grejpfruta i nie wiem, czy wpisać wagę całego owocu, czy wagę zjedzonej części po odjęciu wagi wyrzuconych skórek? To samo pytanie dotyczyć będzie wielu innych warzyw i owoców. Podobny kłopot mam z interpretację tabel zawartych w wielu książkach, ponieważ zwykle nie podaje się tam, czy waga dotyczy całego produktu, czy tylko jadalnej części?
Podobnie: boczek z kością- czy ważyć kości?
Kurczak alko kaczka tuszka- rozumiem-nie ma kości- ważę, zjadam, mniam.
Kaczka/kurczak w całości ma nieco inną zawartość składników. Czy to znaczy, że ważę porcję, wyrzucam kości po zjedzeniu nie ważąc ich, ponieważ odliczono już przeciętną wagę kości i odjęto podając tylko ilość rzeczywiście przyswajalnych składników?
CZy ważyć pestki z czereśni? itp. itd.
Jak ważyć? Może wypowie się twórca liczydła?
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #1 : 2007-09-16, 14:48:12 »

Jeśli mogę radzić, to zacznij od nauki Żywienia Optymalnego, bo bez tego, samodzielnie sobie krzywdy narobisz, a pretensje będziesz miał do Dr-JK jak ci tzw dieta "optymalna" zaszkodzi Confused
PS
Dziś w TVN24 coś mi się o uszy obiło, że "odkrywcy" z jakiegoś US Univer-city Wink podali, że te warzywa i owoce to są do bani i nie wiadomo dlaczego się je tak promuje od lat Laughing, ale podali też, że wypicie soku z połowy grejpfruta zwiększa znacząco! prawdopodobieństwo raka sudka, ale nie wiem czy u obu płci, czy tylko u kobiet?. Jutro poszperam, w Internecie, to może znajdę to doniosłe odkrycie.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #2 : 2007-09-16, 21:50:37 »

Co ma piernik do wiatraka?  Czy moje pytanie świadczy o nieznajomości DO?  Grejpfrut średniej wielkości zawiera ok. 20 g węglowodanów, ma niski indeks glikemiczny i nie sądzę, żeby zjedzenie go było niezgodne z zasadami DO, zwłaszcza, że spożyłem go po mocno tłustym śniadanku. Jeżeli mam zjadać tylko 2 posiłki dziennie, to na kolację zjem sobie jeszcze 1,5 sztuki i będzie 50 g. Chcę się jednak dowiedzieć, czy ten owoc miał 20, a może tylko 17 g węglowodanów.
Czy nikt mi nie odpowie, jak ważyć cytrusy? Jeżeli nie jecie w ogóle i nigdy owoców, to może chociaż słowo o kosteczkach? Ważyć czy nie ważyć?
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #3 : 2007-09-16, 23:10:35 »

20 czy 17g W to prawie zadna różnica. Mięsa waży się przed gotowaniem, smazeniem czyli surowe.  +  - 10% nie robi większej różnicy.
Czy nie masz sensacji po zjedzeniu grejfruta zaraz po tłustym posiłku? Ja bym nie mogła po żadnym posiłku zjeśc owoc, jedynie na pusty żołądek.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #4 : 2007-09-17, 08:02:24 »

...Czy moje pytanie świadczy o nieznajomości...? 

TAK!,
jesteś kompletnym laikiem w dziedzinie paszoznwastwa Wink, zadając takie pytanie, ponieważ tabele podają zawsze wartości strawne produktu. Jak "marchewka" - to dokładnie umyta (bez gleby) i obrana ze "skórki", jak śliwki - to bez pestek, jak boczek, to bez kości, jak smalec - to bez papierka, czy słoika Rolling Eyes Wink Jeśli tabela uwzględnia również wartości niestrawne - musi to być wyraźnie wybite np: węglowodany 78% w tym celuloza&lignina 76% (u ludzi zwana modnie "błonnikiem pokarmowym") to znaczy, że na 100g produktu strawisz z niego tylko 2g węglowodanów. Korniki np: przyjmijmy, że w tym przykładzie osiągają strawność około 80%, bo mają odpowiednią florę bakteryjną, a więc w tabelach żywieniowych dla korników  Wink będzie węglowodanów - 80% z 78g, czyli na 100g paszy kornik strawi aż około 62g węglowodnów.

PS
KK-700 uwzględnia proporcję w gotowej potrawie  Exclamation , a nie sumę surowych składników  Cool, dlatego polecam z niej korzystać  - jest "gotowiec" i nic liczyć nie trzeba.
Zapisane
optykolarz
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #5 : 2007-09-17, 21:41:25 »

No fajnie, tylko widzę, że będę miał sporo kłopotu, gdy wyliczę sobie, ze do dobowej puli węglowodanów powinienem zjeść np 100g czereśni. Nie chce mi się ich drylować przed zjedzeniem. Odważę 100g, zjem, wypluję na wagę pestki, obliczę, jaki procent wagi mają pestki, obliczę ile jeszcze mogę zjeść, zważę.... o rany!!! Jak to było fajnie kiedyś: otworzyć lodówkę i nawpychać się tego, na co miało się ochotę Very Happy
A co z pestkami z pomidora?? Chyba nie będę ich wygrzebywał z..... Very Happy No dobra, głupi żart.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Czy wagę odpadów odjąć przy obliczaniu ilości zjadanych składników?
« Odpowiedz #6 : 2007-09-17, 22:04:46 »

Pocieszę cię Smile Nic sie nie stanie, jak nie zjesz tych czereśni
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.026 sekund z 17 zapytaniami.