forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, GoŠ. Zaloguj siŕ, lub zarejestruj proszŕ.
2022-07-03, 23:04:03

Zaloguj siŕ podaj▒c nazwŕ u┐ytkownika, has│o i d│ugoŠ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. ┼╗ycie bez ruchu nie jest ┼╝yciem. Starajmy si─Ö rusza─ç w ka┼╝dym wieku, dostosowuj─ůc rodzaj i wielko┼Ť─ç wysi┼éku do mo┼╝liwo┼Ťci naszego organizmu.
618317 wiadomoÂci w 4050 w▒tkach; wys│ane przez 28 u┐ytkownikˇw
Najnowszy u┐ytkownik: loras
* Strona g│ˇwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siŕ Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Dzia┼éy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Bajanie o "zakwaszeniu" organizmu.
« poprzedni nastŕpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 Do do│u Drukuj
Autor W▒tek: Bajanie o "zakwaszeniu" organizmu.  (Przeczytany 79854 razy)
toan
GoŠ

Email
Bajanie o "zakwaszeniu" organizmu.
« : 2007-09-21, 07:53:38 »

Zakwaszenie organizmu nie grozi nikomu, kto przestrzega podstawowowe zasady postępowania z własnym organizmem np: Żywienie Optymalne, dieta japońska, zalecenia prof. Lutz'a.
Bia┼éko "rozpuszczone" we krwi (oko┼éo 60-80 g/l) ma w┼éa┼Ťciwo┼Ťci amfoteryczne, czyli w obecno┼Ťci kwas├│w zachowuje si─Ö jak zasada, a w obecno┼Ťci zasad jak kwas. Czyli w zdrowym, normalnie funkcjonuj─ůcym organizmie, nie ma mo┼╝liwo┼Ťci "zakwaszenia" organizmu nawet pod wp┼éywem np: ┼Ťwie┼╝ego, czy konserwowanego kwasu owocowego Wink rozpuszczaj─ůcego z─Öby, bo zdrowy cz┼éowiek - nie pija sok├│w owocowych, a je┼Ťli pija to ma oko┼éo 350g we krwi zwi─ůzk├│w buforowych (utrzymuj─ůcych sta┼ée pH) - tylko z bia┼éka!. W cytozolu i p┼éynach ustrojowych za┼Ť jest bardzo du┼╝o wolnych jon├│w i dodatnich (+) zakwaszaj─ůcych i  ujemnych (-) - alkalizuj─ůcych. Nie ma wi─Öc ┼╝adnych powod├│w do obaw, ┼╝e bia┼éka zwierz─Öce, kwasy t┼éuszczowe, czy inne substancje spowoduj─ů "zakwaszenie" je┼Ťli s─ů spo┼╝ywane racjonalnie.
Co może spowodować zakwaszenie u normalnego, wolnego od wad metabolicznych człowieka?.
Po pierwsze i jedyne u zdrowych - brak wystarczaj─ůcej ilo┼Ťci tlenu.
Zakwasi─ç si─Ö mo┼╝na np: ┼Ťwiadomie wstrzymuj─ůc oddech, co powoduje wzrost st─Ö┼╝enia CO2 , ale nikt bez potrzeby raczej tego nie robi. St─Ö┼╝enie tlenu we krwi jest za┼Ť alkalizuj─ůce. Nie podaj─Ö warto┼Ťci prawid┼éowych p02 i pCO2 - czyli ci┼Ťnienia cz─ůsteczkowego tych zwi─ůzk├│w we krwi, bo nie jest to istotne dla rozwa┼╝anego tematu.
Bardzo zakwaszaj─ůcym organizm u cz┼éowieka jest niefizjologiczny (wyczynowy) wysi┼éek fizyczny powoduj─ůcy "fermentacj─Ö" pirogronianu do kwasu mlekowego. Ten bardzo nieefektywny i gro┼║ny dla zdrowia proces zachodzi wy┼é─ůcznie, aby organizm zyska┼é na czasie, dla ratowania ┼╝ycia, gdy "goni drapie┼╝nik" Wink U zdrowego "gonionego" nie dojdzie jednak do ┼Ťpi─ůczki i kwasicy mleczanowej, bo pr─Ödzej "padnie" na zawa┼é serca z braku energii do jego pracy. Goni─ůcy "jedzie" na betaoksydacji wspartym rozs─ůdnym fizjologicznym wykorzystywaniem zapasu ATP i fosfokreatyny, a wi─Öc nie brakuje mu tlenu, nie zakwasza si─Ö i mo┼╝e d┼éugo goni─ç. Cool
elmo
GoŠ

Email
Odp: Bajanie o "zakwaszeniu" organizmu.
« Odpowiedz #1 : 2007-09-21, 08:33:03 »

Toan.Nie wiem czy moje pytanie b─Ödzie z cyklu m─ůdrych,ale zastanawia mnie kwasica metaboliczna u mojej c├│rki i jak dot─ůd ,to nikt tak normalnie nie by┼é w stanie mi tego wyt┼éumaczy─ç.Kiedy┼Ť tylko jedna lekarka m├│wi┼éa mi,┼╝e chodzi o niedojrza┼éy uk┼éad metaboliczny,cykl Krebsa (czy co┼Ť w tym stylu),ale nie mog─Ö poj─ů─ç o co chodzi.
Jakie┼Ť 2 mies. temu chorowa┼éa i w przeci─ůgu kilku godz. si─Ö zakwasi┼éa do 4 plus├│w acetonu. No i te wymioty acetoniczne.
Sama nie mog─Ö wyj┼Ť─ç z podziwu ,┼╝e tak si─Ö dzieje,za ka┼╝dym razem staram si─Ö jak mog─Ö,podaj─Ö  jej pi─ç,ale ona i tak wymiotuje.
Jak jest nawodniona/wyr├│wnana w szpitalu,to automatycznie przestaje wymiotowa─ç.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #2 : 2007-09-21, 08:42:08 »

Nie jestem lekarzem, wi─Öc nie wiem dlaczego?.
Lidia
GoŠ

Email
« Odpowiedz #3 : 2007-09-21, 08:50:01 »

Czesc Wam,ja tez mam pytanie  do Toana -(mam nadzieje ze nie strzele znow jakiegos byka-tak jak z tym chlebem) Confused
Wiec w ktoryms z postow( chyba lekarka pisala) ze ketony na DO powstaja czy utrzymuja sie jesli W sa w zlej proporcji do B iT,wiem bo sama miewalam przed ciaza przy niskim cukrze +++ ketonow ze w nalezy podwyzyc,moje pytanie; czy zanizajac B i T uzyskam ten sam efekt co bylby przy zwiekszeniu W ?Jesli tak to moge prosic o przyklad;
mam proporcje- B-50, T- 150 ,W-50,o ile wtedy zanizyc B i T,pozdrawiam i dziekuje,Lidia
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #4 : 2007-09-21, 09:02:29 »

Gdy brakuje energii i tlenu organizm ratuje si─Ö wymuszon─ů zamian─ů pirogronianu w mleczan, kt├│ry musi by─ç wytransportowany do w─ůtroby i tam "zamieniony" w procesie glukoneogenezy na glukoz─Ö. Jest to wysoce nieefektywny szlak metaboliczny i w normalnym organizmie (betaoksyduj─ůcym) praktycznie zachodzi szcz─ůtkowo i tylko ewentualnie do regulacji poziomu cukru we krwi, bo dostarcza si─Ö organizmowi glukoz─Ö w odpowiedniej ilo┼Ťci z pokarmem - np: w/g prof. Lutz'a - 72g, a Dr'a Kwa┼Ťniewskiego - faktycznego zapotrzebowania na w─Öglowodany, czyli oko┼éo 0,8g na ka┼╝dy kilogram masy nale┼╝nej.
┬á Organizm nigdy nie robi tego, co si─Ö energetycznie nie op┼éaca, a cho─ç zamiana mleczanu na glukoz─Ö jest energo┼╝erna, to jednak bardziej op┼éaca organizmowi si─Ö odkwasi─ç i wyprodukowa─ç glukoz─Ö, kt├│r─ů p├│┼║niej mo┼╝na skierowa─ç na fosforylacj─Ö oksydacyjn─ů. A wi─Öc op┼éaca si─Ö organizmowi "pojecha─ç" do ┼üodzi, z W┼éoc┼éawka przez Toru┼ä, cho─ç na poz├│r dla kolarza, czy kierowcy jest to nielogiczne Wink

┬á ┬á ┬áStany niefizjologiczne - "t┼éuszcze spalaj─ů si─Ö w p┼éomieniu w─Öglowodan├│w" czyli pojawienie si─Ö cia┼é ketonowych w cukrzycy.
Jak ju┼╝ wspomina┼éem http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=1866.msg28364#msg28364 , a mo┼╝e nie? kwasy t┼éuszczowe i w─Öglowodany, na "diecie korytkowej" wsp├│┼ézawodnicz─ů ze sob─ů o NAD, kt├│rego brakuje do spalania i syntezy kwas├│w t┼éuszczowych, a jedynym licz─ůcym si─Ö jego ┼║r├│d┼éem jest szlak pentozowy (je┼Ťli si─Ö uruchomi zachodzi wzmo┼╝ona synteza t┼éuszczu, czego wynikiem jest "produkcja" niefizjologiczna cholesterolu, a jej konsekwencj─ů - rozw├│j mia┼╝d┼╝ycy Sad
Gdy w "konkuerncji" o NAD wygrywaj─ů t┼éuszcze (a wygrywaj─ů te┼╝ przy niedoborze glukozy z pokarmu, bo glukoneogeneza jest nieop┼éacalna w tym przypadku), bo do zamiany kwas├│w t┼éuszczowych w a-CoA potrzebny jest NAD, zmniejsza si─Ö w w─ůtrobie "zu┼╝ycie" mleczanu (glukoneogeneza) przez hepatocyty i dochodzi do produkcji cia┼é ketonowych oraz cukrzycowej kwasicy mleczanowej.
jurek46
GoŠ

Email
« Odpowiedz #5 : 2007-09-21, 09:41:56 »

Toan temat ten jest bardzo ciekawy,na ┼╗.O jestem juz 7 lat.Od d┼éu┼╝szego czasu nurtowalo mnie pytanie odno┼Ťnie b├│li mi─Ö┼Ťni \.Mi─Ö┼Ťni,kt├│rych ja praktycznie nie mam{bardzo ma┼éo ruchu} Wszystkiemu winna jest moja choroba Przewlek┼éa Obdurakcyjna Choroba P┼éuc.Coraz wi─Öksz─ů populacj─Ö Polak├│w spotyka ta przypad┼éo┼Ť─ç a jest ona spowodowana w/g medycyny Paleniem papieros├│w,zatrutym ┼Ťrodowiskiem,szkodliw─ů prac─ů.My┼Ťl─Ö ┼╝e to co piszesz dotrze te┼╝ do innych potrzebuj─ůcych i poszukuj─ůcych wiadomo┼Ťci co zrobi─ç,lub jak pom├│c chorym z du┼╝ym niedotlenieniem np. tak jak w moim przypadku:
Podam ostatni wynik gazometrii.
PH - 7.383 ,  PCO2 - 47,9    PO2-44,1    HCO3-25,8    BE-2,8   O2sat-78,9
Elekrolity.
NA-152,9    K-4,48   CI-105   AnGap-24,5.
Ten wynik uzyskuj─Ö przy 15godz tlenoterapii domowej.Obecnie otrzyma┼éem aparat tlenowy ma┼éych gabaryt├│w i ju┼╝ mog─Ö wychodzi─ç z domu na spacer z tlenem na ramieniu.Dotychczas nie wiedzia┼éem co jest przyczyn─ů ┼╝e zda┼╝aj─ů si─Ö takie dni ┼╝e mam bole w mi─Ö┼Ťniach n├│g ale tylko przy ich dotyku,wiem ┼╝e w moim przypadku zakwaszenie powstaje z nadmiaru PCO2 ale wiem r├│wnie┼╝ ┼╝e potrawy DO┬á te┼╝ pomagaj─ů w zakwaszaniu,co by┼Ť radzi┼é aby uwzgl─Ödni─ç w diecie aby ┼éacznie z dotlenianiem wyr├│wnywa┼éo zakwaszenie.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #6 : 2007-09-21, 09:53:31 »

Istnieje wiele lek├│w hipoglikemizuj─ůcych (np: pochodne fenforminy) przesuwaj─ůcych r├│wnowag─Ö w─ůtrobow─ů NAD/NADPH  powoduj─ůc─ů gwa┼étowny wzrost stosunku mleczan/pirogronian, ale to ju┼╝ nie na moja g┼éow─Ö!┬á Wink
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #7 : 2007-09-21, 09:57:11 »

Jurku46,
skorzystaj mo┼╝e z pomocy lekarza optymalnego, bo "wirtualnie" mo┼╝na sobie zaszkodzi─ç!.
Teoria, teori─ů, a praktyka, praktyk─ů. Zawsze nale┼╝y kierowa─ç si─Ö praktyk─ů (┼╗O, dieta japo┼äska), bo teorie... Sad, mog─ů wp─Ödzi─ç w k┼éopoty zdrowotne.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #8 : 2007-09-21, 10:00:08 »

Wszystkim radz─Ö - dbajcie o w┼éasn─ů w─ůtrob─Ö!, bo to obok proporcji BTW i codziennej dawki ruchu jest wa┼╝ny KLUCZ DO ZDROWIA Very Happy Je┼Ťli nie ma innych powod├│w, to przestrzegaj─ůc zalecenia Dr'a JK, ani bia┼éko, ani t┼éuszcz, ani w─Öglowodan Was nie "zakwasi" - czego ┼╝ycz─Ö. Very Happy

PS
Ewa z W-wy, czy wiesz ju┼╝ o co chodzi?. Do przes┼éanych materia┼é├│w od ostatniego razu jeszcze nie zagl─ůda┼éem Sad
elmo
GoŠ

Email
« Odpowiedz #9 : 2007-09-21, 10:16:10 »

Nie jestem lekarzem, wi─Öc nie wiem dlaczego?.

Chcia┼ée┼Ť chyba napisa─ç :" Wiem ,ale nie powiem" lub " nie interesuje mnie to ,ale wiem o co chodzi"   Smile
O cyklu Krebsa pewnie te┼╝ nie wiesz ?
pozdr.
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #10 : 2007-09-21, 10:26:02 »

Elmo!,
poczytaj to wszystko, co jest po Twoim zapytaniu o kwasicę. "Wyprodukowałem" to między innymi dla Ciebie  Very Happy. A "cykl Krebsa", to chyba stara nazwa "cyklu kwasu cytrynowego". Dawniej np: triacyloglicerole to chyba były trójglicerydy albo estry glicerolu i kwasów tłuszczowych czyli chyba tłuszcze? Rolling Eyes
elmo
GoŠ

Email
« Odpowiedz #11 : 2007-09-21, 10:49:30 »

Elmo!,
poczytaj to wszystko, co jest po Twoim zapytaniu o kwasicę. "Wyprodukowałem" to między innymi dla Ciebie  Very Happy. A "cykl Krebsa", to chyba stara nazwa "cyklu kwasu cytrynowego". Dawniej np: triacyloglocerole to chyba były trójglicerydy albo estry glicerolu i kwasów tłuszczowych czyli chyba tłuszcze? Rolling Eyes

Gdy brakuje energii...

To dlatego lekarze zalecaj─ů w trakcie tej kwasicy  spo┼╝ywanie wi─Ökszej ilosci w─Öglowodan├│w,szczeg├│lnie prostych.
Dlaczego pominęli tłuszcze? ....
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #12 : 2007-09-21, 11:05:11 »

A sk─ůd mam wiedzie─ç?. Mo┼╝e kieruj─ů si─Ö pogl─ůdami, a nie wiedz─ů?. A ka┼╝dy chyba wie, ┼╝e w/g "wsp├│┼éczesnych pogl─ůd├│w medycznych" - najzdrowsza dla serca jest "dieta kadmowa", czyli pi─Ö─çxwarzywaiowoce, a do niedawna "margaryna KAMA", ale co┼Ť tam z transami "odkryli", ┼╝e rakotw├│rcze? i tego te┼╝ ni w z─ůb nie rozumiem! "Udowodniono naukowo" teoretycznie, ┼╝e by┼éo zdrowe, a praktyka wykaza┼éa, ┼╝e nie jest.┬á Shocked
Jakie┼Ť wnioski?.
elmo
GoŠ

Email
« Odpowiedz #13 : 2007-09-21, 11:07:57 »

Teraz ju┼╝ mniej wi─Öcej wiem(ale nie do konca jestem pewna) dlaczego moja c├│rka (w trakcie choroby) tak szybko si─Ö zakwasza.
Jest szczup┼éym dzieckiem,a w trakcie gor─ůczki organizm spala ┬át┼éuszcz,bo potrzebna jest mu energia do wytworzenia ciep┼éa,no a jak nie dostarczamy t┼éuszczu z zewn─ůtrz (nie ma apetytu podczas choroby/gor─ůczek ),to spala sw├│j w┼éasny t┼éuszcz,ale jak nie ma tych zapas├│w t┼éuszczu?...To nie ma energii ┬áSad ┬áI co si─Ö wtedy dzieje? Kwasica?
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #14 : 2007-09-21, 11:11:27 »

W dobrym labolatorium mog─ů stwierdzi─ç, co jest przyczyn─ů takich "rzur├│w ketonowych" i to mo┼╝e pom├│c zapobiega─ç im w przysz┼éo┼Ťci.
kristan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #15 : 2007-09-21, 11:20:23 »

Aby przekona─ç sie jak zakwaszony, lub nie , jest nasz organizm nalezy zaopatrzyc sie w paski "ph" /grosze/ - robi─ç pomiary trzy razy dziennie , a po tygodniu pogadamy /nie myli─ç z ketonami/. Najsprawniejszy organizm i zdrowy to ph 7,3 /tak wyczytalem/
------ Dr Robert O.Young , jeden z najlepszych specjalist├│w od mikrobiologi i biochemii na ┼Ťwiecie: „Jest tylko jedna choroba – nadmierne zakwaszenie organizmu".
toan
GoŠ

Email
« Odpowiedz #16 : 2007-09-21, 12:25:00 »

„Jest tylko jedna choroba – nadmierne zakwaszenie organizmu"...

To uproszczenie jest w pewnym sensie s┼éuszne - popieram dlatego w pewnym sensie┬á pogl─ůdy dr-a Roberta O. Yunga, bo doprowadzenie organizmu do zakwaszenia, przez w┼éasne b┼é─Ödy ┼╝ywieniowe skraca ┼╝ycie. Sad
Nieumiej─Ötna "walka" z tym niefizjologicznym stanem - r├│wnie┼╝.
Ewa
GoŠ

Email
« Odpowiedz #17 : 2007-09-21, 13:04:09 »

Cytuj z: Toan
Ewa z W-wy, czy wiesz ju┼╝ o co chodzi?.
Tak, Toan, juz klapuję, jak to jest z tymi żółtkami i zakwaszaniem Smile) Bardzo dziękuję Smile
Lidia
GoŠ

Email
« Odpowiedz #18 : 2007-09-21, 13:51:40 »

Sad Przepraszam Toan,a moglabym poprosic o proste slowa  Shocked ? sorry,ale nic nie zrozumialam,pozdrawiam,Lidia Very Happy
Ewa
GoŠ

Email
« Odpowiedz #19 : 2007-09-21, 14:03:03 »

Lidia, Lutz bardzo prosto opisał biochemie w "życiu bez pieczywa" Jesli przeczytasz ten rozdział, będziesz rozumiala Toana duzo lepiej.
Strony: [1] 2 3 4 5 Do gˇry Drukuj 
« poprzedni nastŕpny »
Skocz do:  

Dzia│a na MySQL Dzia│a na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia│aj▒ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze┐one.
Prawid│owy XHTML 1.0! Prawid│owy CSS!
Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 17 zapytaniami.