forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-19, 03:32:33

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
659784 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Prawda o "głupocie".
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Prawda o "głupocie".  (Przeczytany 46988 razy)
toan
Go


Email
Prawda o "głupocie".
« : 2007-10-14, 12:39:08 »

Czego "głupota" nie może pojąć, przyjmuje jako głupotę. Taka jej natura  Confused
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #1 : 2007-10-14, 12:48:51 »

"Głupota" skomplikuje najprostrzą sprawę. Taka jej natura  Confused
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #2 : 2007-10-14, 14:00:50 »

Może warto przytoczyć słowa prof. Bartoszewskiego : "... z głupimi staram się nie rozmawiać."
Zapisane
lutonn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #3 : 2007-10-14, 14:04:42 »

Czego głupiec nie może pojąć, przyjmuje jako głupotę. Taka jego natura  Confused
bylby glupi mgdyby tak nie myslal hehe Very Happy
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #4 : 2007-10-14, 14:21:48 »

Co to jest głupota? Czy głupotę określa poziom wiedzy, czy poziom inteligencji? Człowiek, który jest ociężały umysłowo jest mało inteligentny, a więc głupi. A może tylko wolno myśli. Człowiek mający duża wiedzę encyklopedyczną, a nie potrafi myśleć samodzielnie jest głupi, czy mało inteligentny, a może jedno i drugie?
Nie da się skatalogować jednoznacznie ludzi, bo jakim sądem będziesz sądzić, takim cię osądzą. Człowiek prosty mający małą wiedzę i małe wykształcenie wcale nie musi być człowiekiem głupim. Często bywa wręcz odwrotnie. Mając nawet tytuł profesora można być nadal głupim. Są nawet tacy, co się do tego przyznają i wcale nie przynosi im to ujmy. Bo wszyscy jesteśmy po części głupcami.

Daniel
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #5 : 2007-10-14, 14:24:31 »

Lutton, chyba chciales napisac, nie byłby głupi, gdyby tak nie myślał Laughing
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #6 : 2007-10-14, 14:26:41 »

Daniel, w tym wypadku "głupi" oznacza to, co autor miał na myśli, a to wyraźnie widać.
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #7 : 2007-10-14, 14:29:08 »

Jakoś nie widzę. Może jestem głupi.
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #8 : 2007-10-14, 15:51:16 »

Głupiec skomplikuje najprostrzą sprawę. Taka jego natura  Confused

To znaczy,że czasem (może często(?))jestem głupia ...
Kurcze,czasem człowieka oświeca taka myśl "Ale byłam (byłem) głupi" .Myślę ,że to dobre zjawisko,bo człowiek dostrzegł (jest świadom) swoich głupot,błędów.
Na tej zasadzie chyba zdobywamy wiedzę,mądrość.
Nie łudźmy się.Nie ma człowieka wszechwięcodzego,który posiadł wszelką mądrość,a jesli tak myśli,to znaczy,ze jest coś z nim nie tak...
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #9 : 2007-10-14, 15:58:36 »

Co to jest głupota?Daniel


No nie? Człowiek jakoś szasta tym słowem ,a sam niezabardzo wie,co ma na mysli...
Myślę,że głupcem jest ten ,kto krzywdzi drugiego człowieka(czy to fizycznie,czy psychicznie) będąć tego w pełni świadomym.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #10 : 2007-10-14, 16:17:40 »

Głupota to brak wiedzy o życiu, czyli przeciweństwo mąrdości.
Roztropność i wiedza prowadzą do mądrości.
Nie ma mądrości bez roztropności i nie ma mądrości bez wiedzy. Większości brak jednej ze składowych, a głupkowi przeważnie obu.
Dlatego za Epikurem - cyt.: "Mądrzy są tylko Bogowie".
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #11 : 2007-10-14, 16:23:03 »

Głupota to brak wiedzy o życiu...

Nie wiem czy istnieje człowiek,który nie wiedziałby nic o życiu.Nawet małe dziecko zna już jakieś zagrożenia czy przyjemności,które poznał podczas tego zycia swego.
Każdy ma jakąs wiedzę o życiu,tylko niektórzy tą wiedzę wykorzystują, aby kogoś krzywdzić (siebie również przy tym),a niektórzy wykorzystują swą wiedzę,aby pomagać innym i sobie,aby godnie żyć jak na człowieka przystało....
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #12 : 2007-10-14, 16:38:53 »

Nie ma wiedzy bez prawdy, czyli stanu zgodnego z rzeczywistością!
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #13 : 2007-10-14, 16:41:51 »

Kiedyś Izabela (z naszego Forum) przypomniała mi słowa  L. Pasteur: "Trochę wiedzy oddala od Boga, dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem". I teraz nie mogą mi one wyjść z głowy.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #14 : 2007-10-14, 16:49:12 »

"... z głupimi staram się nie rozmawiać..."

Unikaj głupców, bo ich głupota jest zaraźliwa.
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #15 : 2007-10-14, 17:18:52 »

To już mamy dwa bieguny. Po jednej stronie głupota, a po drugiej mądrość, które wynika z roztropności i wiedzy. Tak więc jak w mądrości nie ma jednego składnika, to już mamy do czynienia z głupotą. Nieprawdą jest więc, że z głupocie przeważnie brakuje obu. Dwa bieguny: jak dobro i zło. Tylko jak mówimy czy myślimy o głupocie, to w istocie odnosimy się do konkretnego człowieka. Bo głupim, może być tylko człowiek, a nie materia. Jest to więc w pewnym sensie nasz sąd o danym człowieku. Nie wnikając w to czy prawdziwy czy nie, sam fakt sądzenia nie jest wyrazem roztropności. Tym samym nie jest mądrością, a więc głupotą. Oznacza to, że jak określamy kogoś, że jest głupi, to jednocześnie dajemy dowód na to, że sami jesteśmy głupcami. Zarażamy się głupotą już w momencie myślenia o kimś, że jest głupi. Nie sądźcie więc, a nie będziecie sądzeni.

Daniel
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #16 : 2007-10-14, 18:52:54 »

Nie nam sądzić. Faktem jest, niezależnie od tego czy osądzamy, czy nie, ze niebezpiecznie zadawać się z głupotą.
Żeby ponieść szkody spowodowane przez głupotę, albo uniknąć problemów, nie zadając sie z głupcami, wcale nie muszę wcześniej definiować głupoty, ani osądzać kogokolwiek. To fakt niezależny od nas i naszych osądów.
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #17 : 2007-10-14, 19:03:35 »

Tylko zabawne jest w tym wszystkim to,że kazdy mysli o sobie,że jest mądry ,a głupota gdzieś stoi daleko obok  hehe
Zapisane
Daniel_dn
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #18 : 2007-10-14, 19:05:52 »

Głupota zawsze wiąże się z ludźmi. Jak już mamy świadomość, że ona jest, tu już wcześniej dokonaliśmy osądu konkretnych ludzi, że są głupi. Następuje to automatycznie niezależnie od tego czy sobie to uświadamiamy. Głupota zawsze występuje w parze z osądem, której jest jej częścią składową. Tak jak roztropność jest częścią mądrości.
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Prawda o "głupocie".
« Odpowiedz #19 : 2007-10-14, 19:10:32 »

Pokażcie mi proszę człowieka,który nigdy nie postąpił głupio,który nigdy nie popełnił błędu...
Głupim najczęściej jest ten ,kto ma poglądy daleko różniące się od naszych...tak jakoś sie składa,choć nie powinno...
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.023 sekund z 17 zapytaniami.