Dla chorych na migrenę - męczcie się na własne życzenie, albo zastanówcie się nad tym co tu napisałem:Czy Żywienie Optymalne leczy choroby?Tak.
Na przykładzie jednej "nieuleczalnej" choroby:
Motto: "Ponad 3 miliony - tylu osób w Polsce dotyka migrena, nieuleczalna choroba przewlekła... "-
https://www.termedia.pl/neurologia/Migrena-przewlekla-to-nie-fanaberia-to-powazna-choroba,44731.htmlMigrena nieuleczalna?Migrena należy do dietetycznych zespołów antymiażdżycowych, czyli chorób - głównie: Burgera, Bechterewa, GPP, miokardiopatii przerostowej, hiperkinetycznego serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia chwiejnego, neurastenii, sklerodermii, cukrzycy młodocianej, niewydolności nerek.
Zespoły antymiażdżycowe spowodowane określonym modelem żywienia (BTW około 1:0,5-1:5-5,7 gdzie białko jest głównie pochodzenia roślinnego, tłuszcz i węglowodany są przeważnie rafinowane) wymuszają ogólnoustrojową przewagę układu sympatycznego, zwiększenia poziomu katecholamin, hormonów tarczycy, obniżając poziom hormonu wzrostu i sterydów nadnerczowych, czego efektem jest kierowanie węglowodanów z pokarmu na szlak heksozowy. Na takiej diecie wszelka sztuczna suplementacja jest wskazana, a czasami konieczna.
Chwilowe niedotlenienie mózgu - "podanie tlenu przed pojawieniem się bólu zapobiega "napadowi" migreny" - wygooglowane.
Ale i stres oksydacyjny - czyli "zachwianie równowagi między zwiększonym uwalnianiem wolnych rodników tlenowych lub zmniejszenie aktywności antyoksydantów - szczególnie glutationu - powodują migrenę" - -wyguglowane.
Czyli dwa wykluczające się zjawiska przyczyną jednej choroby!
Wyjaśnienie "sprzeczności":
objawy zwiastujące pojawienie się bólu (mroczki, podwójne widzenie, mdłości, mrowienia kończyn itp. - tu podaje się tlen), a w efekcie ból migrenowy powodowany jest rozszerzeniem dużych naczyń najpierw zewnątrzmózgowych, a później naczyń opony twardej i naczyń wewnątrzmózgowych, przy czym małe tętniczki i naczynia włosowate mózgu, najprawdopodobniej pod wpływem uwalnianej z płytek krwi tromboglobuliny ulegają skurczowi powodując chwilowe niedotlenienie tkanki mózgowej obniżające próg bólowy i zmniejszenie stężenia serotoniny czego efektem jest dalsze zwężenie włośniczek i rozszerzenie większych naczyń tętniczych - co zdecydowanie wzmacnia odczucie bólu. W wyniku chwilowego niedotlenienia szczególnie astrocytów uwalniana jest adenozyna powstająca z hydrolizy ATP czego efektem jest rozkurczenie włośniczek, naczyń mózgowia i tętnic zewnątrzmózgowych, które jednak nie zapobiega stresowi oksydacyjnemu wynikającemu z wcześniejszego niedotlenienia. Ten proces najprawdopodobniej odpowiedzialny jest za długotrwałość bólu migrenowego.
Ostatnio pojawiło się kilka badań (wykazujących "szkodliwość" 6-omega) na temat pochodnych kwasu arachidonowego, przy czym stwierdzono, że zarówno prostacyklina jak i prostaglandyny PGE2 i PGI2 wykazują działanie rozszerzające, a jedynie prostaglandyna PGF2a ma właściwości skurczowe naczyń mózgowych, ale "dalsze badania są konieczne".
Hipotermia (zimny okład na czoło, skronie, kark, szyję) powoduje spowolnienie metabolizmu mózgu, utrzymane (uszczelnienie) bariery krew-mózg oraz skurcz naczyń, a zatem łagodzenie odczucia bólu.
Rys fizjologii krążenia mózgowego: We wcześniejszych tekstach publikowanych na
www.dr-kwasniewski.pl/forum pisałem, że zapotrzebowanie mózgu na składniki odżywcze i tlen jest praktycznie stałe (nawet przy znacznym wysiłku submaksymalnym) z wyjątkiem snu głębokiego, gdzie metabolizm mózgu spada proporcjonalnie do spadku hormonów i enzymów katabolicznych, ciśnienia krwi, zmniejszenia częstotliwości skurczów serca, częstotliwości oddechów, spadku temperatury ciała, napięcia mięśni i wrażliwości na bodźce zewnętrzne.
U przeciętnej osoby całkowita pojemność układu krwionośnego czaszki nie przekracza 100ml, jednakże w spoczynku i podczas intensywnego wysiłku w minutę przepływa przez te naczynia krwionośne około 700-900ml krwi, czyli około 20% krążącej krwi, przy 2% udziale mózgu w całkowitej masie ciała. Czyli - z wyjątkiem snu głębokiego ciśnienie i przepływ krwi przez "jamy czaszki" jest stały i regulowany przez naczynia oporowe z dobrze wykształconą mięśniówką - czyli tętnice i pojemnościowe - żyły - stanowiące rezerwuar objętościowy krwi do szybkiej kompensacji objętości krwi w mózgu w przypadkach patologicznych - na przykład zapobieganiu spadku ciśnienia krwi w tętnicach mózgowych przez ich rozszerzenie (rozluźnienie mięśniówki) podczas ataku migreny. Jednakże dzięki mechanizmowi autoregulacji mózgowego przepływu krwi (ang. cerebral blood flow - CBF) przepływ krwi przez mózg jest stały niezależny od ciśnienia krwi na obwodzie i objętości wyrzutowej serca. Ale gdy wartość ciśnienia krwi obwodowej przekroczy możliwości autoregulacji miogennej ciśnienia krwi w obrębie czaszki następuje wzrost CBF prowadzący do obrzęku mózgu, uszkodzenia bariery krew-mózg, dalszego rozluźnienia mięśniówki tętnic mózgowych w skrajnych przypadkach do pękania naczyń i krwotoków śródmózgowych.
Krew do mózgu doprowadzają dwie tętnice szyjne i dwie tętnice kręgowe dostarczając krew do tzw. koła tętniczego na podstawie mózgu. Dzięki takiemu ukrwieniu zablokowanie jednej z czterech tętnic doprowadzających krew do mózgu nie wpływa znacząco na CBF, jednakże od koła tętniczego odchodzą tzw. tętnice końcowe, a niedrożność którejkolwiek z nich (skrzep) powoduje wyraźne objawy niedokrwienne mózgu. W przypadku zaś np.: powolnego postępu zmian miażdżycowych w mózgu i zmniejszenia przepływu krwi dochodzi do nowotworzenia naczyń lub wykształcenia krążenia obocznego czasem o znacznej wydolności, dzięki czemu "miażdżyca nie boli" ? nie daje uchwytnych objawów.
Znaczącą rolę w regulacji ciśnienia krwi w mózgu odgrywa płyn mózgowo-rdzeniowy - przy wzroście ciśnienia tętniczego odpływa do kanału kręgowego i odwrotnie, przy spadku ciśnienia krwi w mózgu - napływa do czaszki.
Na autoregulację ciśnienia krwi w mózgu wpływa też pH - czyli ilość kwasu węglowego, mleczanu i potasu - przy czym uwolnienie tego jonu w milisekundach powoduje tzw. jonowe rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu. Dzięki tym wszystkim regulacjom w efekcie ani rozszerzenie, ani zwężenie naczyń mózgowych nie wpływa znacząco na przepływ krwi przez mózg, ale nadmierne rozszerzenie tych naczyń powoduje napady migrenowe.
Unerwienie naczyń mózgowych.
Wewnątrzczaszkowe naczynia krwionośne są unerwione przez włókna nerwowe wegetatywnego układu nerwowego, przy czym głównym neuroprzekaźnikiem układu sympatycznego jest noradrenalina, a parasympatycznego acetylocholina. Według badań własnych lek. med. Jana Kwaśniewskiego potwierdzonych literaturą naukową - pobudzenie układu sympatycznego prądami selektywnymi S powoduje znaczne zwężenie naczyń krwionośnych mózgu utrzymujące się permanentnie po serii zabiegów w wyniku poprawy spastyczności mięśniówki mózgowych naczyń tętniczych, co trwale utrudnia rozszerzenie tych naczyń pod wpływem wydzielania acetocholiny ? zapobiegając napadowemu bólowi migrenowemu. Pobudzenie układu parasympatycznego ani sympatycznego zaś nie wpływa znacząco na przepływ krwi przez mózg (w granicach +/-10%), gdyż proces ten jest kontrolowany przez wyżej opisaną autoregulację, pH gleju gwiaździstego astrocytów i płyn mózgowo-rdzeniowy. Uważa się, że podstawową rolę w CBF odgrywają astrocyty, które rozpoznają sygnały pochodzące od neuronów wegetatywnych i odpowiadają na nie głównie przez: zmianę aktywności własnych enzymów, zmianę potencjału błonowego własnej komórki, inicjowanie procesów fosforylacji białek zależnych od c-AMP i wapnia, zmianę morfologii własnej komórki oraz uwalnianie substancji wielkocząsteczkowych, w tym i czynników neuronoaktywnych, a jedną z niezwykle ważnych funkcji astrocytów jest usuwanie noradrenaliny i acetylocholiny z synaps unerwiających naczynia tętnicze mózgu. Jeśli astrocyty nie są w stanie skutecznie usunąć nadmiaru neuroprzekaźników uwalnianych przez neurony wegetatywne w przypadku acetylocholiny, rozkurczenie mięśniówki naczyń krwionośnych powoduje uciskowy ból migrenowy.
Wnioski:ciąg dalszy w gazecie Optymalni wiosna, i mojej książce, której wydanie planowane jest na 26 rocznicę powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych, czyli na pierwszą dekadę maja.