forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 05:31:50

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
2. Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia.
660339 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Artykuły opublikowane
| | |-+  ZWYRODNIENIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA. Według lekarza konwencjonalnego
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: ZWYRODNIENIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA. Według lekarza konwencjonalnego  (Przeczytany 5774 razy)
MORGANO
Go


Email
ZWYRODNIENIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA. Według lekarza konwencjonalnego
« : 2007-11-14, 00:48:10 »

ZWYRODNIENIE STAWÓW I KRĘGOSŁUPA.
Według lekarza konwencjonalnego

Istotą tej choroby jest przedwczesne zużywanie się chrząstki stawowej w przebiegu procesu niezapalnego z jednoczesnym kości otworzeniem okołostawowym.
Zwyrodnienie stawów dotyczy 80% osób po 55 roku życia i prawie wszystkich kobiet i mężczyzn po 70 roku życia.
Chorobę zwyrodnieniową stawów dzieli się na pierwotną, która atakuje stawy obwodowe rąk i nóg, kręgi szyjne, lędźwiowe, stawy biodrowe i krążki międzykręgowe. Przypuszcza się, że przyczyna powstawania wtórnej choroby zwyrodnieniowej może być zaburzenie sprzężeń zwrotnych układu biologicznego, mechanicznego oraz biochemicznego i enzymatycznego.
Do zmian tych może prowadzić defekt genetyczny, choroba zakaźna, metaboliczna, zaburzenia neurologiczne. Mogą grać również rolę przeciążenia chrząstki stawowej związane z aktywnością zawodową.
Zmiany patologiczne w chrząstce stawowej odpowiedzialnej w normalnych warunkach za niski współczynnik tarcia w stawie przebiegają wieloetapowo, w końcu dochodzi do ubytków powierzchni chrząstki z rozrostem innych elementów tworzących staw.
Początkowo choroba dotyczy jednego stawu, po wysiłku nasila się, jednak po ćwiczeniach usprawniających ustępuje. Później może dojść do upośledzenia ruchomości stawu, przykurczy. Chory odczuwa ból, a niekiedy tarcie przy ruchu w stawie. Staw powiększa się na skutek kościotworzenia okołostawowego, może dołączyć się zapalenie błony maziowej. Zablokowanie stawu prowadzi do zaników mięśniowych.
W obrazie radiologicznym widoczne są zwężenia szpary stawu, podchrzęstnej sklerowacenie i okołostawowe wyro śle kostne.
Rozpoznanie stawia się na podstawie podawanych dolegliwości, oraz badania radiologicznego z TK (tomograf komputerowy) oraz wyniku z rezonansu magnetycznego.
W leczeniu stosuje się leki,  takie jak aspiryna, preparaty przeciwbólowe, leki zmniejszające napięcie mięśni takie jak diazepam, czasami stosuje się kortykosterydy, uwzględniając ich uboczne działanie również na układ kostny.
Podnosi się znaczenie ćwiczeń uprawniających oraz zabiegów fizykalnych. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, takie jak wszczepienie protezy stawu biodrowego, kolanowego, czy łokciowego, niekiedy usztywnienie stawu. Dyskopatia jest kliniczną postacią zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych kręgosłupa, dotyczy krążków międzykręgowych. Polega ona na zniszczeniu części krążków (jądra miażdżystego, pierścienia włóknistego i płytek granicznych) z jednoczesnym wytworzeniem zmian wytwórczych na krawędziach trzonów kręgowych.
W wyniku postępu tej choroby następują zaburzenia funkcji statyczności  dynamicznej kręgosłupa z uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Te ostatnie zmiany następują wtedy, gdy zmienione chorobowo tkanki przenikają do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.
W lżejszej postaci zwyrodnieniowo-wytwórczej tej choroby następuje obniżenie  krążka międzykręgowego i uwypuklenie pierścienia włóknistego. W cięższej zwyrodnieniowo-przepuklinowej postaci następuje rozerwanie pierścienia włóknistego z wytworzeniem się przepukliny jądra miażdżystego w obręb trzonu kręgowego, po zniszczeniu płytki granicznej. W zależności od lokalizacji zmian mogą powstać zespoły bólowe: lędźwioból, rwa kulszowa, rwa ramienna,
nerwoból międzyżebrowy.
Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, usprawnianiu, stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych.
Leczenie operacyjne sprowadza się do odbarczenia z ewentualnym usztywnieniem kręgosłupa.

                                                                                              Dr n. med. Aleksander Grigorjew
                                                                                                    Ordynator Szpitala



Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.027 sekund z 18 zapytaniami.