forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 22:31:00

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
2. Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia.
658481 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Artykuły opublikowane
| | |-+  O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 Do dou Drukuj
Autor Wtek: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.  (Przeczytany 63568 razy)
MORGANO
Go


Email
O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« : 2007-11-26, 00:04:37 »

O STWARDNIENIU ROZSIANYM.
Według opinii lekarza konwencjonalnego.

Stwardnienie rozsiane występuje u osób wieku 20-40 lat, częściej u kobiet, jest postępującą chorobą odśrodkowego układu nerwowego ze zróżnicowanymi objawami, której istotą jest proces demielinizacji.
Przyczyna powstania stwardnienia rozsianego nie jest znana, podnoszone jest tło immunologiczne, wirusowe oraz ostatnio przez autorów anglosaskich infekcyjne drogą płciową, przypuszcza się również udział czynników dziedzicznych w powstawaniu tej choroby.
W wyniku demielinizacji dochodzi do upośledzenia przewodzenia bodźców przez włókna nerwowe, jak również uszkodzenia samych neuronów.
Ogniska demielinizacji rozsiane są w ośrodkowym układzie nerwowym, w substancji białej, sznurach bocznych i tylnych rdzenia w nerwach wzrokowych. Obejmują drogi nerwowe śródmózgowia, mości i móżdżku, powstają równie w substancji szarej rdzenia i móżdżku.
W konsekwencji następują zmiany biochemiczne składników tłuszczowych i białkowych osłonek mieli nowych w ogniskach stwardnieniowych. Objawy charakteryzuje duża różnorodność, dotyczą układu nerwowego ośrodkowego. Początkowo może wystąpić zaburzenie czucia w kończynie, na tułowiu, twarzy objaw pod postacią niezbornych ruchów kończyny, zaburzeń widzenia ze ślepotą oka włącznie i bólem gałki ocznej, mroczkami przed oczyma, objawy oczne związane są z zapaleniem pozagałkowym nerwu wzrokowego. Może wystąpić czasowy niedowład kończyny, zaburzenia oddawania moczu, zawroty głowy, labilność emocjonalna. Chłód łagodzi dolegliwości, ciepło pogarsza.
W badaniu przedmiotowym można stwierdzić, że pacjent jest apatyczny, ma zaburzenia uwagi, niekiedy krytycyzmu. Chód we wcześniejszych stadiach choroby charakteryzuje się niepewnością i potknięciami, później może wystąpić całkowity zanik zdolności chodzenia.
W rozwiniętej chorobie chory cierpi na zaniki mięśniowe i przykurcze, często dołączają się odleżyny.
Badaniem lekarskim stwierdza się również wzmożone odruchy ścięgniste oraz dodatni objaw Babińskiego.
Objawem zajęcia przez chorobę móżdżku jest triada objawów Charkota, na którą składa się oczopląs.
Drżenie zamiarowe i mowa skandowana.
Charakterystyczne jest zwiększenie parcia na mocz, impotencja, nietrzymanie moczu.
Okres poprawy między zaostrzeniami mogą trwać niekiedy miesiące a nawet lata.
Rozpoznanie następuje na podstawie obrazu klinicznego badań dodatkowych rozstrzygającego badania- rezonansu magnetycznego, niekiedy przy użyciu kontrastu, badanie to wykazuje charakterystyczne ogniska stwardnienia. Leczenie polega na podawaniu kortykosterydów leków immunosupresyjnych.
Zalecana jest dieta lekkostrawna, ubogo tłuszczowa, unikanie zmęczenia. Stosuje się masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne, zwalcza zakażenia, podaje leki zmniejszające napięcia mięśni takie jak baklofen. Nietrzymanie moczu leczy się środkami antycholineroicznymi. Niektórzy proponują witaminy mogące wzmocnić chorego. Nadal brak skutecznego leczenia tym bardziej, że poprawa stanu chorego występuje samoistnie przed kolejnym zaostrzeniem.

                                                                                                                Dr n. med. Aleksander Grigorjew
                                                                                                                          Ordynator Szpitala

Zapisane
administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #1 : 2018-03-19, 15:30:15 »

https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/znaleziono-metodę-leczenia-stwardnienia-rozsianego-"społeczność-neurologiczna-była-sceptycznie-nastawiona"/ar-BBKpovA?ocid=spartanntp - wreszcie jest jakaś nadzieja dla tych wszystkich biednych ludzi, co tłuszczem mlecznym mieliny nie chcą leczyć...  Very Happy
Przypominam, że galaktoza w przeciwieństwie do fruktozy nie jest zamieniana na glukozę w śródbłonku jelit.  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #2 : 2018-03-19, 15:37:05 »

A gdzie jest zmieniana?
Bo jest, prawda? Very Happy
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #3 : 2018-03-19, 15:48:55 »

Nie wiem, ale wiem gdzie znaleźć - najpewniej w Harperku. Wink
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #4 : 2018-03-19, 16:59:14 »

Czyli tak u Davidsona: glukoza może być zamieniona w galaktozę tylko w gruczole sutkowym i w CUN przez empirazę, w jelicie wchłania się i trafia do wątroby, gdzie jest albo wypuszczana na obwód, albo nieodwracalnie zamieniana na glukozę. Przez komórki wychwytywana jest ze krwi bez udziału insuliny i służy do wytwarzania "izolacji". Niedobór zaś w komórkach obwodowych galaktokinazy aktywującej galaktozę niezbędnie do zamiany w glukozę, powoduje redukcję nadmiaru galaktozy do dulcitolu, który nie może wydostać się z komórki powodując zachwianie równowagi osmotycznej. Ale normalnie galaktoza jest łatwo zamieniana na glukozę jeśli nie brakuje urydylotransferazy 1-fosfogalaktozowej, co prowadzi zaś do klasycznej galaktozemii.
Ale czy to jest aż tak pasjonujące? Rolling Eyes Wink  Laughing

W Harperze podają, że wątroba też może syntetyzować galaktozę z glukozy, ale podchodzę ostrożnie do tej informacji, bo po co robić galaktozę, jak jest glukoza?  Cool
Zapisane
Baciey
Newbie
*
wiadomoci: 120


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #5 : 2018-03-19, 22:55:34 »

Albo link do msn.com jest postrzelony albo coś u mnie nie chce sie artykuł otworzyć.. Neutral działa Wam?
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #6 : 2018-03-20, 06:43:40 »

Trzeba znaki zapytania (?) w linku zmienić na cudzysłów ("). Pewnie to przez tę awarię (czy jak to nazwać?) Forum się zrobiło... Rolling Eyes
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #7 : 2018-03-20, 08:24:18 »

Nie sprawdziłem czy działa...  Confused
Ale już poprawnie jest.  Very Happy
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #8 : 2018-03-20, 08:37:50 »

W Harperze podają, że wątroba też może syntetyzować galaktozę z glukozy, ale podchodzę ostrożnie do tej informacji, bo po co robić galaktozę, jak jest glukoza?  Cool

To tak jak z cukru wyprodukować tłuszcz od którego się tyje, a później z tego stearynianu wyprodukować z powrotem glukozę - bezsensu teoretycznie... Wink
Przypominam, że podwójna fosforylacja cukru jest już nieodwracalna, a z octanu powstaje pirogronian tylko u zwierząt z otwartym układem krwionośnym.  Cool
 Laughing
Nie wiem po co to piszę, ale może się komu przydać, do "wiekopomnego" odkrycia... Wink
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25496

pindżar ryskow wyszy


Re: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #9 : 2018-03-21, 11:28:24 »

Spokojnie........notujemy  Cool
Zapisane

Work Buy Consume Die
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #10 : 2018-03-21, 11:28:59 »

 Very Happy
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #11 : 2018-03-21, 12:02:57 »

Zyon, kiedy tę książkę wydasz? Tytuł mogę Ci podpowiedzieć: "Dieta Optymalna - Nowa - Forumowa"... Cool Wink
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Re: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #12 : 2018-03-21, 12:34:23 »

Spokojnie........notujemy  Cool

Przynajmniej na "starą gwardię" forumową można liczyć... Wink
Jakby co, to mi nie pasuje, że tylko glukoza jest "wtłaczana" do komórki obwodowej, a reszta cukrów przez dyfuzję bez insuliny, ale się tematem nie podniecam.
W każdym razie Szczygieł nie ma racji pisząc za innymi "naukowcami", że fruktoza dyfunduje w nabłonku jelit, bo to było jedno z "uzasadnień" pod "zdrowy miód na serce", natomiast wcześniejsze badania wykazały z całą pewnością, że fruktoza najpierw jest raz fosforylowana, później przekształcana w glukozę i wio do wątroby, o czym pisze nawet w Harperku, ale drobnym drukiem, aby nie wszyscy widzieli... Wink
Gdyby zaś "naukowcy" mieli rację, to u cukrzyka tylko glukoza by się wchłaniała aktywnie, a reszta cukrowców fermentowała do alkoholu w grubej kiszce - dla przykładu, ale to takie moje luźne przemyślenia, co należałoby potwierdzić w literaturze, ale mi się nie chce...  Cool
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #13 : 2018-03-21, 13:27:58 »

A mnie zdziwiło, że lekarka naszej ciężarnej synowej odradziła jedzenia słodyczy i cukru, a na wieczór nawet owoców. Twierdzi, że wzrosty poziomu cukru we krwi źle wpływają na dziecko. Shocked
Kiedyś lekarze tak nie "cudowali" z cukrem, a tym bardziej z owocami...... Confused Laughing
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #14 : 2018-03-21, 14:54:33 »

A to jakaś dziwna lekarka, bo powinna tylko maternę zalecić, ale widocznie się naczytała "nowości naukowych" o "złych cukrach'!  Shocked Wink
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25496

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #15 : 2018-03-21, 15:14:52 »

Zyon, kiedy tę książkę wydasz? Tytuł mogę Ci podpowiedzieć: "Dieta Optymalna - Nowa - Forumowa"... Cool Wink
Nie wyplacilbym sie.....  Laughing Laughing

Spokojnie........notujemy  Cool

Przynajmniej na "starą gwardię" forumową można liczyć... Wink
Jakby co, to mi nie pasuje, że tylko glukoza jest "wtłaczana" do komórki obwodowej, a reszta cukrów przez dyfuzję bez insuliny, ale się tematem nie podniecam.
W każdym razie Szczygieł nie ma racji pisząc za innymi "naukowcami", że fruktoza dyfunduje w nabłonku jelit, bo to było jedno z "uzasadnień" pod "zdrowy miód na serce", natomiast wcześniejsze badania wykazały z całą pewnością, że fruktoza najpierw jest raz fosforylowana, później przekształcana w glukozę i wio do wątroby, o czym pisze nawet w Harperku, ale drobnym drukiem, aby nie wszyscy widzieli... Wink
Gdyby zaś "naukowcy" mieli rację, to u cukrzyka tylko glukoza by się wchłaniała aktywnie, a reszta cukrowców fermentowała do alkoholu w grubej kiszce - dla przykładu, ale to takie moje luźne przemyślenia, co należałoby potwierdzić w literaturze, ale mi się nie chce...  Cool

Ten Davidson jest najprzystepniejszy z tych duzych biochemi i go czytam sobie,i ale tak czy siak nie jestem jeszcze na tym levelu rozstrzasania problemow metabolicznych Wink  Laughing
Zapisane

Work Buy Consume Die
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #16 : 2018-03-21, 15:22:45 »

Biochemii się nie da pojąć, i zapamiętać tych wszystkich zawiłych terminów, bez ponadprzeciętnego (optymalnego od wielu, wielu lat) umysłu. Dlatego dla 99% lekarzy to jest czarna magia... Confused Cool
Dla mnie też... Laughing ale ja nie staram się ją poznać, wystarczają mi zasady Żywienia Optymalnego... Cool
Zapisane

Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25496

pindżar ryskow wyszy


Re: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #17 : 2018-03-21, 15:24:16 »

Dla lekarzy wiekszosc biochemii to czarna magia, dla farmaceutow rowniez, wiem to z pierwszej reki, z codziennych rozmow Wink
Zapisane

Work Buy Consume Die
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #18 : 2018-03-21, 15:26:46 »

Ja niedawno rozmawiałam z facetem (wykładowca na UG, robi habilitację), który otworzył gabinet dietetyczny i "wie" wszystko. "Najlepsze" białko jest w fasoli i orzechach... Confused
Zapisane

vvv
Go


Email
Odp: Re: O STWARDNIENIU ROZSIANYM. Według opinii lekarza konwencjonalnego.
« Odpowiedz #19 : 2018-03-21, 15:37:06 »

takie moje luźne przemyślenia,
Do smarketu zakupić fruktozę 100% - jak najbardziej dostępna,
posłodzić sobie bogato kawę i porównać, jak to się ma do słodzenia cukrem.
Osoba ma być zdrowa i młoda aby miała czas na refleksję.
 Shocked Wink
Zapisane
Strony: [1] 2 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.034 sekund z 20 zapytaniami.