forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 22:47:11

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
1. Żywienie Optymalne należy rozpocząć od razu w pełnym zakresie, bez żadnego okresu przejściowego.
660449 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  moze podjeli wlasciwa decyzje
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: moze podjeli wlasciwa decyzje  (Przeczytany 8890 razy)
evosonic
Go


Email
moze podjeli wlasciwa decyzje
« : 2007-12-19, 22:04:39 »

Dlaczego zlikwidowaliśmy forum na hifi.pl? Odpowiedź krótka brzmi: bo się nie sprawdziło. Krótka odpowiedź jest jak najbardziej prawdziwa, ale pozostawia ona duże pole dla domysłów i łatwo może doprowadzić do błędnych wniosków. Potrzebna jest więc długa odpowiedź.

W gruncie rzeczy sama idea internetowego forum okazała się dużo mniej użyteczna niż pierwotnie oczekiwano. Moja obserwacja nie jest oryginalna. Serwisy społecznościowe doczekały się już wielu negatywnych ocen. Krytyka przybiera postać naukowych publikacji, poważnych dyskusji, jest wyrażana w ironicznych artykułach a nawet w dowcipach. Bodaj najbardziej znanym przykładem bolączek jakie niesie ze sobą tworzenie treści przez użytkowników jest Wikipedia.

Oczywiście wśród serwisów społecznościowych są lepsze i gorsze. Nie neguję też faktu, że nawet kiepskie serwisy spełniają czasami pozytywną rolę. Rzecz nie polega jednak na tym by wyszukiwać przykłady wybrane pod kątem udowodnienia z góry założonej tezy. Istotny jest całokształt. A niezależnie od jednostkowych przykładów, średnio rzecz biorąc użyteczność forów jest niska. W przypadku branżowych forów o audio sytuacja jest jak sądzę gorsza aniżeli średnia dla całego Internetu. Wszystkie listy dyskusyjne, które dotyczą audio poniosły w mojej ocenie porażkę. Niezależnie od tego jak wielu użytkowników z nich korzysta, niezależnie od tego czy użytkownicy ci są zadowoleni czy też nie, taka jest moja ocena. Fora miały się stać ośrodkami wymiany użytecznej informacji. Zaś w rzeczywistości stały się swoistymi destylatorami zwiększającymi stężenie dezinformacji. Wartościowe treści publikowane na forach stanowią skromną mniejszość, a ich odszukiwanie jest bardzo pracochłonne. Większość wypowiedzi nie zawiera w istocie żadnych konkretnych treści, jest po prostu miałkim informacyjnym szumem. A co gorsza jest też sporo wypowiedzi mylących. W przypadku audio-forów te proporcje są szczególnie niekorzystne.

Internetowe listy dyskusyjne o audio znalazły się więc w specyficznym towarzystwie. Wiele było w historii rzeczy i rozwiązań nieudanych czy wręcz złych, a mimo to popularnych. Taki był Fiat 126, który jak żaden inny samochód zmotoryzował Polskę. Taki był standard VHS, przez wiele lat dominujący format zapisu video. Nieudane są formaty SACD i DVD-A, a mimo to niektórzy próbują je popularyzować. Kolejnych przykładów wymieniać nie będę. Chodzi mi tylko o ilustrację zasady, że popularność nie jest miernikiem jakości.

O negatywnych zjawiskach na forach wypowiadałem się już w innych artykułach. Tak więc teraz tylko pobieżnie wyliczę najpoważniejsze grzechy: kryptoreklama, brak elementarnej wiedzy fachowej użytkowników, niedyskrecja łamiąca podstawowe zasady kultury, plotkarstwo, gadulstwo, brak umiejętności jasnego formułowania myśli, brak chęci dokładnego przeczytania wypowiedzi innych osób. Przykłady altruizmu i fachowości są niestety zbyt rzadkie by uratować ocenę.

Czemu fora są tak popularne skoro są tak złe? Pierwszą siłą napędową są ludzkie przywary, które wymieniłem wcześniej. A drugą są interesy internetowych serwisów, o których więcej napiszę nieco dalej. Przywary użytkowników i interesy wydawców dostarczają aż nadto "paliwa" do napędzania forów.

Przed uruchomieniem naszego forum zdawałem sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Wydawało mi się jednak, że są pewne przesłanki dające nadzieję, że u nas będzie inaczej. Poza tym na początku byliśmy gotowi na wkład własnej pracy przy administracji forum i przez pewien czas staraliśmy się walczyć z negatywnymi zjawiskami. Aż w końcu nasunął się wniosek, że czas poświęcany na aktywne moderowanie forum jest w znacznej mierze czasem zmarnowanym.

Hasło Web 2.0 zrobiło ostatnio wielką karierę. Internetowi wydawcy ochoczo podążają więc za nową modą. Wszyscy marzą przecież o tysiącach stron wyświetlonych dzięki UGC (user generated content - treści stworzone przez użytkowników). Co i rusz jakaś witryna rozdaje swoim forumowiczom prezenty za aktywność, czy organizuje dla nich konkursy. A u nas zupełnie odwrotnie. Nie tylko nie stosowaliśmy żadnych zachęt, ale wykonaliśmy szereg posunięć aby ograniczyć aktywność forum bez konieczności jego zamykania. Nie było na witrynie hifi.pl żadnych dodatkowych linków czy bannerów kierujących na forum. Na stronie głównej nie pojawiały się tytuły najnowszych wątków. Sami wycofaliśmy się z aktywnego udziału w dyskusjach na forum. Roboty wyszukiwarek odwiedzające naszą witrynę zostały poinstruowane, aby nie indeksować stron forum. Wszystkie te działania, czy to celowo zaniechane czy to celowo wykonane przyniosły oczekiwany skutek i forum zrobiło się bardzo spokojne.

W gruncie rzeczy decyzja o zamknięciu Forum zapadła już dawno. O odroczeniu jej realizacji zadecydowały względy bardzo przyziemne. Likwidacja forum mogła by stworzyć wrażenie, że nasza witryna ogranicza swą działalność, a tego woleliśmy uniknąć. Tak więc czekaliśmy na odpowiedni moment. Chcieliśmy aby zamknięcie forum zostało zgrane w czasie z pozytywnymi zmianami na witrynie, aby było widać, że nasza witryna się wcale nie kurczy lecz się rozwija. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy częstotliwość publikacji nowych materiałów. Statystyki ruchu na witrynie sukcesywnie się poprawiają, co jasno pokazuje, że można zdobywać popularność wśród czytelników bez pomocy forum. A co bodaj najważniejsze, po długiej przerwie wznowiliśmy prace nad nowymi recenzjami sprzętu. Uznaliśmy, że w tych okolicznościach odpowiedni moment na zamknięcie forum już nadszedł.

Żalu czy też poczucia straty nie odczuwam. Czuję natomiast ulgę. Przestaliśmy przykładać rękę do obniżania poziomu treści publikowanych w Internecie. Gdyby tak jeszcze Interia, Onet, Wirtualna Polska i kilka innych witryn poszło w nasze ślady, było by to zaiste coś pięknego. Ale o tym możemy tylko pomarzyć.

link do strony  http://www.hifi.pl/
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #1 : 2007-12-19, 22:37:05 »

Cytuj
moze podjeli wlasciwa decyzje


Może części się z Was to nie spodoba, co powiem, ale jest to sugestia warta rozważenia.

Objawem choroby tworu jakim jest to forum, jest chociażby znikoma liczba wpisów do Złotej Księgi - a ten dział powinien przodować, jeśli chce się przekonać ludzi do zainteresowania się ŻO. Zamiast tego ciągnie się jakiś długi ogon niepotrzebnych dyskusji, o zgrozo - czasami kłócących się z podstawowymi zasadami ŻO i DO.

Weźmy takiego Ryjka: wpada, klepnie parę słów o jakiejś rewolucji, rozpęta się burza (choć autor nie miał tego w planie) - i już jesteśmy 100 mil od celu.

Uważam, że strona (nie forum) wymaga gruntownego przebudowania - nadania jej właściwego blasku i elegancji, co byłoby zgodne z przesłaniem jakie niesie ŻO i DO.
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #2 : 2008-01-26, 15:09:46 »

Zamiast tego ciągnie się jakiś długi ogon niepotrzebnych dyskusji, o zgrozo - czasami kłócących się z podstawowymi zasadami ŻO i DO.


Ja natomiast uważam ,ze każda dyskusja jest potrzebna ,szczególnie o czymś nowym,dzięki temu Forum zyje.
Wyobrażam sobie ,że pisanie o proporcjach wywaru z mięsa jest ciekawym,potrzebnym tematem ,ale ileż można pisać o jednym i tym samym?
No i to,że ktoś żywi się optymalnie wcale nie znaczy,ze tylko ma się interesować wywarem z mięsa.Czyż nie?

Cytuj
Weźmy takiego Ryjka: wpada, klepnie parę słów o jakiejś rewolucji, rozpęta się burza (choć autor nie miał tego w planie) - i już jesteśmy 100 mil od celu.

Jesli taki jesteś ,to klepnij jeszcze parę słów ,żeby się rozpetała burza  Razz
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #3 : 2008-01-26, 16:27:11 »

Zamiast tego ciągnie się jakiś długi ogon niepotrzebnych dyskusji, o zgrozo - czasami kłócących się z podstawowymi zasadami ŻO i DO.


Ja natomiast uważam ,ze każda dyskusja jest potrzebna ,szczególnie o czymś nowym,dzięki temu Forum zyje.
Wyobrażam sobie ,że pisanie o proporcjach wywaru z mięsa jest ciekawym,potrzebnym tematem ,ale ileż można pisać o jednym i tym samym?
No i to,że ktoś żywi się optymalnie wcale nie znaczy,ze tylko ma się interesować wywarem z mięsa.Czyż nie?

Cytuj
Weźmy takiego Ryjka: wpada, klepnie parę słów o jakiejś rewolucji, rozpęta się burza (choć autor nie miał tego w planie) - i już jesteśmy 100 mil od celu.

Jesli taki jesteś ,to klepnij jeszcze parę słów ,żeby się rozpetała burza  Razz
odkad jestem na DO ciagle mysle o jedzeniu, Sad  przed dieta ,moglam caly dzien chodzic glodna i niczego mi nie brakowalo Smile
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #4 : 2008-01-26, 16:37:23 »

Dla mnie z kolei jedzenie nie jest sensem życia,dowiedziałam się co jest mniej więcej złe,na niektóre rzeczy wpływu większego nie mam ,no i tak mi leci  Razz

Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #5 : 2008-01-26, 19:20:37 »


Jesli taki jesteś ,to klepnij jeszcze parę słów ,żeby się rozpetała burza  Razz


Eeee - dopiero co była. Już pozamiatane. Wink
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #6 : 2008-01-26, 23:47:45 »

(...)odkad jestem na DO ciagle mysle o jedzeniu, Sad  przed dieta ,moglam caly dzien chodzic glodna i niczego mi nie brakowalo Smile(...)

(...)
"Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia."

Jeśli połączy się to z GENERALNĄ zasadą Żywienia Optymalnego - nie ma pomyłek. No chyba, że ktoś zrozumie, że "Kwaśniewski zaleca 30 albo 72". W takim przypadku najlepiej nie podejmować diety "optymalnej"...

Było to wałkowane – ŻO to zero problemów, chyba że koniecznie chce się PRZEkalkulować w znaczeniu PRZEsadzić z kalkulowaniem Smile
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #7 : 2008-01-27, 00:08:03 »

Cytuj
moze podjeli wlasciwa decyzje


Zamiast tego ciągnie się jakiś długi ogon niepotrzebnych dyskusji, o zgrozo - czasami kłócących się z podstawowymi zasadami ŻO i DO.


Po przeczytaniu powyższego postu Adama - spójrz jeszcze raz Edyto na to zdanie. Dokładnie to miałem wtedy na myśli. Wink

Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #8 : 2008-01-27, 00:14:56 »

Co Ty Ryjku,


Forum do dobra rzecz, dziś pytanie, dziś odpowiedź.
Każda dyskusja ma sens gdy jej uczestnicy nie są do niej przymuszani.
Podkreślić wężykiem Smile


Pozdrawiam serdecznie,
Adam
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #9 : 2008-01-27, 00:31:38 »

Cytuj
Forum do dobra rzecz

NIE

Cytuj
dziś pytanie, dziś odpowiedź

też NIE

Cytuj
Każda dyskusja ma sens gdy jej uczestnicy nie są do niej przymuszani

tym bardziej NIE

Cytuj
Podkreślić wężykiem

Zarąbać tego "wężyka", czymkolwiek toto jest Wink


Adamie - przestań "pozdrawiać" tylko po męsku mnie o*ierdol. Niestety inna forma wypowiedzi do mnie nie trafia. Wink




 
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #10 : 2008-01-27, 00:54:29 »

Jak dla mnie to Ryjek istnieje bo jest forum, gdy Ryjek mówi, że chce by forum przestało istnieć to jakby chciał popełnić samobójstwo Sad

I trzeba będzie samemu drążyć w internecie w poszukiwaniu informacji o wyborach w USA, a robi się coraz bardziej ciekawie.

Zapewniam Cię, że gdy to jest konieczne potrafię sobie zapalić iskierkę szaleństwa w oczach, co poparte słuszną budową ciała i donośnym głosem powoduje cofnięcie opier***anego o kilka kroków do tyłu, ale w tym przypadku byłaby to sztuka dla sztuki – nie ma takiej potrzeby gdy widzę oznaki inteligencji i nastawienie w kierunku zrozumienia argumentów.

Podkreślanie wężykiem to rzeczywiście twór rodem nie z naszych czasów i może być traktowane tylko żartobliwie.

Adamie - przestań "pozdrawiać" tylko po męsku mnie o*ierdol. Niestety inna forma wypowiedzi do mnie nie trafia.
To masz problem, ale może ŻO z czasem pomoże Smile I nie próbuj na siłę tłuc młotkiem gdzie popadnie by prostować kanty tego Świata, lepiej obserwuj i zbieraj siły na precyzyjne uderzenia, które pchną śnieżną kulę.

A co to tak nerwowo? Wódeczka się skończyła?


W ten piękny, wietrzny, styczniowy wieczór.
Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Adam
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #11 : 2008-01-27, 01:06:43 »

Kurcze. Z jasnowidzem nie wygram - wódeczka faktycznie dopiero co się skończyła...

A co do "wietrznego, styczniowego wieczoru" - założę się, że Wy nie macie problemów z zamykaniem okien na strychu o północy, które wiatr co chwila otwiera Wink Dlatego to jeszcze nie śpię Wink

Cytuj
I nie próbuj na siłę tłuc młotkiem gdzie popadnie by prostować kanty tego Świata, lepiej obserwuj i zbieraj siły na precyzyjne uderzenia, które pchną śnieżną kulę.
Ale ja jeszcze tego młotka nie mam. A tak chciałbym... tak bym chciał....




Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #12 : 2008-01-27, 01:08:12 »

.... go mieć Wink
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #13 : 2008-01-27, 01:17:23 »

Mam dachówki cały czas jeszcze chyba wszystkie na dachu i nasłuchuję czy nie odlatują Smile

http://www.youtube.com/watch?v=ZiPVf2XXuxc
A to na wypadek gdybyś naprawdę nie wiedział co to za wężyk.
Był sobie kiedyś taki PRL, a to było jego apogeum.
I wtedy o FORUM to se można było tylko pomarzyć Smile

A spacerkiem po wódeczkę na najbliższą stację benzynową to za daleko?
Zapisane
Ryjek
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #14 : 2008-01-27, 01:25:16 »

Zgłupiał?  Shocked Toć to całe 102 metry...  Razz
Poczekam aż kierunek wiatru się zmieni to tam polecę.

Ps. Dzięki za filmik. Faktycznie nie wiedziałem o co chodzi z tym "wężykiem". Bez bicia/picia się przyznaję. Wink
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #15 : 2008-01-27, 16:21:50 »


Zapewniam Cię, że gdy to jest konieczne potrafię sobie zapalić iskierkę szaleństwa w oczach, co poparte słuszną budową ciała i donośnym głosem powoduje cofnięcie opier***anego o kilka kroków do tyłu...


To musi być potworny widok  Crying or Very sad
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #16 : 2008-01-27, 16:26:18 »

Adamie - przestań "pozdrawiać" tylko po męsku mnie o*ierdol. Niestety inna forma wypowiedzi do mnie nie trafia. Wink

Ryjek lubisz połajanki,co?
Może Ci trzeba tyłek przetrzepać?  Razz
Zapisane
jurek46
Go


Email
Odp: moze podjeli wlasciwa decyzje
« Odpowiedz #17 : 2008-01-27, 18:46:59 »

Zamiast tego ciągnie się jakiś długi ogon niepotrzebnych dyskusji, o zgrozo - czasami kłócących się z podstawowymi zasadami ŻO i DO.


Ja natomiast uważam ,ze każda dyskusja jest potrzebna ,szczególnie o czymś nowym,dzięki temu Forum zyje.
Wyobrażam sobie ,że pisanie o proporcjach wywaru z mięsa jest ciekawym,potrzebnym tematem ,ale ileż można pisać o jednym i tym samym?
No i to,że ktoś żywi się optymalnie wcale nie znaczy,ze tylko ma się interesować wywarem z mięsa.Czyż nie?

Cytuj
Weźmy takiego Ryjka: wpada, klepnie parę słów o jakiejś rewolucji, rozpęta się burza (choć autor nie miał tego w planie) - i już jesteśmy 100 mil od celu.

Jesli taki jesteś ,to klepnij jeszcze parę słów ,żeby się rozpetała burza  Razz
odkad jestem na DO ciagle mysle o jedzeniu, Sad  przed dieta ,moglam caly dzien chodzic glodna i niczego mi nie brakowalo Smile

Wystarczy zweryfikowac swoją dietę i okacac się może ,że to co wydawało się zawsze dobre, może okazac sie błędem.
napisz swój jednodniowy jadłospis z uwzględnieniem ilości, a my spróbujemy zweryfikowac dlaczego cały czas jesteś głodna
myślę że nawet się nie spodziewasz gdzie tkwi błąd.ale podaj również swoją wagę i wzrost.
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 17 zapytaniami.