forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 22:12:58

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Na koniec - nie wolno zapominać, że każdy człowiek jest inny i inny jest jego organizm.
658480 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  BYKI w Internecie
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 28 Do dou Drukuj
Autor Wtek: BYKI w Internecie  (Przeczytany 238200 razy)
Ewa
Go


Email
BYKI w Internecie
« : 2007-12-29, 09:32:58 »

Nie ukrywam, razi mnie polszczyzna na naszym, Optymalnym przecież Wink, forum. Nie to, żebym sie czepiała. Nie jest to forum literatów. Chodzi  mi o bardzo podstawowe zasady pisowni.
Postanowiłam założyć wątek, który pozwoli mi odreagować, a przy okazji może być przydatny dla zainteresowanych.

Na pewno nie powinni tu wchodzić przewrażliwieni i ignoranci, bo  mogą poczuc się bardzo dotknięci, jak każdą uwagą, która niby ich nie dotyczy Wink

Zapraszam prawdziwych Optymalnych, którzy, oprócz żywienia, chętnie poduczą się również podstaw naszego języka i nie obrażą sie przy okazji, bo znają swoją wartość i mają też dużo do powiedzenia w innych dziedzinach wiedzy.
Czasem przytoczę w tym wątku, zauważony w czasie czytania forum, byk (nie byka Smile)
Proszę o przyłączanie się do "nagonki na byki" Smile Słoń może bać się myszy, ale Optymalny nie boi się konfrontacji z bykami Wink

Pomysł przyszedł mi do głowy wczoraj, gdy wpadłam na bardzo często spotykany błąd. Ostatnio słyszałam go nawet w wykonaniu spikerów TV.

Forumowy oryginał: "wlasnie slucham salse"

słucham salsy (dopełniacz, kogo, czego?)

słyszę tę salsę (biernik, kogo, co?)  na pewno nie tą (to przy okazji)

W zabawie używam lalkę, czy lalki? Uwaga, błędna forma brzmi dwuznacznie. Mozna różnie sie bawić Very Happy
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #1 : 2007-12-29, 16:21:08 »

No, a ja konsekwentnie działam:

"Kamczadale nie tykali alkocholu"  - za to pewnie tykali alkohol? Wink
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #2 : 2007-12-29, 16:26:50 »

Laughing "Zawsze wiedziałam ,ze cos w tym alkocholu zdrowego musi być"

- bo tam sie wdarła zdrowa witamina C
Mam wrażenie, że alkohol myli się z cholesterolem.
Zapisane
jerzykr6
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #3 : 2007-12-29, 19:36:07 »

Pytanie - jak ktoś ma dysleksję to nie powinien się odzywać ? czy to forum jest poświęcone gramatyce? dla chorego informacja czy z błędem gramatycznym czy z fomeytcznym jest bez znaczenia .
Zapisane
Hank
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #4 : 2007-12-29, 21:04:32 »

Pytanie - jak ktoś ma dysleksję to nie powinien się odzywać ? czy to forum jest poświęcone gramatyce? dla chorego informacja czy z błędem gramatycznym czy z fomeytcznym jest bez znaczenia .


Nie. Dyslektyk, jeśli chce coś napisać w sieci, to powinien używać odpowiedniego oprogramowania (Word lub bezpłatny Firefox z zainstalowanymi słownikami języka polskiego), które znacząco minimalizuje możliwość popełnienia poważnego błędu ortograficznego, a nie użalać się nad swoimi problemami z ortografią. Tak samo, ktoś cierpiący na dyskalkulię do rachunków powinien używać kalkulatora, a nie polegać na zdolności liczenia na kartce papieru czy w pamięci.
Zdolność zwięzłego i poprawnego w sensie gramatycznym i logicznym formułowania własnych myśli jest wyrazem szacunku dla odbiorcy, nie mówiąc już o tym, jak bardzo waży ona na jakości (precyzji) treści samego przekazu.
Tak przy okazji - nie można popełnić błędu fonetycznego w wiadomości pisanej! Nawet jeśli w całości byłaby napisana jakąś transkrypcją fonetyczną to wciąż można mówić co najwyżej o błędach ORTOGRAFICZNYCH.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #5 : 2007-12-29, 21:38:04 »

Pytanie - jak ktoś ma dysleksję to nie powinien się odzywać ? czy to forum jest poświęcone gramatyce? dla chorego informacja czy z błędem gramatycznym czy z fomeytcznym jest bez znaczenia .
Jerzyk, a może teraz będzie sie wyrzucać z for za samo wspomnienie o gramatyce, albo lepiej - za pisanie gramatyczne? Chciałbyś tak?
Napisz podanie do Toana, zeby wywalił dział "Wolne tematy"
W dziwny sposób upominasz się o równouprawnienie. Skąd wiesz, że Jerzyk pisze się przez "rz"? Jak ci sie udało zapamietać? A moze właśnie to jest wątek dobry dla ciebie? Wink


Zapisane
malgo35
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #6 : 2007-12-29, 21:52:11 »

Mając do wyboru dwa teksty:
1. niespójny, chaotyczny i nielogiczny lecz z bezbłędną ortografią;
2. pełen błędów ortograficznych lecz spójny i logiczny;
zdecydowanie wolę ten drugi, w końcu sobie poradzę. Najlepiej oczywiście mieć do czynienia z tekstem idealnym ale nie ma lekko Wink Natomiast nie potrafię zaakceptować żadnego z wymienionych błędów w wypowiedziach fachowców  (z wyłączeniem hydraulików itp., którzy nie czerpią wiedzy głównie ze zgłębiania literatury, ich wypowiedzi zazwyczaj jednak są logiczne). Każda taka porada lub informacja rodzi we mnie wątpliwości w sensie merytorycznym. Dysleksja jest łatwo zauważalna, tu korzystanie z edytora tekstu naprawdę bywa przydatne. Na brak logiki nie znam lekarstwa.
Zapisane
jerzykr6
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #7 : 2007-12-29, 21:56:01 »

Dwie sprawy- po pierwsze intencją moja było by nie szykanować ludzi którzy popełniają błędy (błędów nie popełnia tylko ten co nic nie robi)
po drugie Jerzy imię o ile pamiętam z pierwszej klasy to zawsze pisało się przez rz
Zapisane
Adiqq
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #8 : 2007-12-29, 22:41:24 »

Dwie sprawy- po pierwsze intencją moja było by nie szykanować ludzi którzy popełniają błędy (błędów nie popełnia tylko ten co nic nie robi)
po drugie Jerzy imię o ile pamiętam z pierwszej klasy to zawsze pisało się przez rz

Jerzykr6 - Jak się pisze Jerzy, to wszyscy wiedzą, ale Jerzyk to taki ptak, więc może już być różnie Very Happy
Mnie osobiście denerwuje jak ktoś robi dużo ortów, aczkolwiek jestem tolerancyjny i nie szykanuję nikogo za to...
swoją drogą - ciekawy wątek Smile
Zapisane
jerzykr6
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #9 : 2007-12-29, 23:03:08 »

no tak jak się przyjrzeć racja tylko ja nie potrafię latać a raczej mi skrzydełka podcinają
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #10 : 2007-12-30, 00:23:55 »

Jerzyk, ktos cie szykanował na tym forum, czy to tylko twoje projekcje? Wyluzuj i pamietaj, ze choroby biorą się z ciągłych lęków. Wink
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #11 : 2007-12-30, 01:25:55 »

"boje sie czy w aptece  jakiego hłamu drogiego nie wcisną

To rzadko uzywany wyraz, więc łatwo sie pomylić.  Chłam, cham, ch... ups! za bardzo bym sie rozpędziła Very Happy
Zapisane
jerzykr6
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #12 : 2007-12-30, 01:40:49 »

Ewo ja tego tak nie odbietam szykan nie zauważyłem - wręcz miły nastrój ,przyjemna polemika i nauki można pobrać a, że czasem jakieś" dziecko neostrady" przemknie? cóż to trzeba wkalkulować
Zapisane
barsaf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #13 : 2007-12-30, 09:15:07 »

Fajnie!!
Bede tu zagladac. Moze sie doucze. Od dziecka milam problemy z pisaniem. Kiedys to nazywano lenistwem.Teraz dyslekcja.
Z logika jakos nie mialam problemow.Teraz troche mi sie placze , ale chyba z nieprzestrzegania diety...no i wiek nie ten...
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #14 : 2007-12-30, 13:06:27 »

Barsaf, może nie uwierzysz, ale od tego krótkiego czasu, kiedy załozyłam ten wątek, mam o wiele większy problem ze znalezieniem byków na forum Laughing To chyba celowa złosliwa robota? Wink Ale dzis znalazłam:

Cytuj
"Czy kupowac wedzony, czy swierzy?"   

Gdy widzę ten wyraz, bardziej w tej formie kojarzy mi się z rozsypanym pierzem... ble Sad

Ja sama kojarzę ten wyraz z czymś nowym, z życiem, tak samo jak żywienie. A więc kwiaty są swieże, bo dopiero rozpoczęły życie. Żeby żyć, trzeba się żywić.

******


Cytuj
"wyrzucilam ta recepte"
To błędna forma bardzo często uzywana przez niemal wszystkich w mowie - i taka, tylko taka, jest dopuszczalna.

Wyrzuciłam (kogo, co?) receptę
Chodziłam z (kim, czym) receptą po aptekach.
Zapisane
barsaf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #15 : 2007-12-30, 16:39:14 »

no to w moich postach masz pole do popisu!!!
I dobrze. Moze mi sie poprawi pisownia...
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #16 : 2007-12-30, 17:28:20 »

no to w moich postach masz pole do popisu!!!I dobrze. Moze mi sie poprawi pisownia...

Nieuwzglednilas Ewa, ww. przypadku !
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #17 : 2007-12-30, 19:10:58 »

Nie zrozumiałam, Hana? Jakiego przypadku?
A!!! Very Happy że znikną błędy? No własnie. Mam coraz większy problem.

Barsaf, gdy tylko znajdę u ciebie jakis byczek godny uwagi Wink, zaraz go tu przeniosę.
Zapisane
barsaf
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #18 : 2007-12-31, 02:46:11 »

Mysle ze znajdziesz i to nie jeden!
Kiedy z tego powodu czulam sie bardzo zle. Teraz mam to gdzies!
Najwazniejsze dla mnie jest pisac tak by inni mnie rozumieli.
Zapisane
Hana
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #19 : 2007-12-31, 17:29:34 »

Mysle ze znajdziesz i to nie jeden!
Kiedy z tego powodu czulam sie bardzo zle. Teraz mam to gdzies!
Najwazniejsze dla mnie jest pisac tak by inni mnie rozumieli.

Brawo Barsaf --tak trzymaj !
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 28 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.031 sekund z 17 zapytaniami.