forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-29, 12:39:57

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
9. Nie należy robić większych odstępstw od diety ani łamać jej zasad okresowo.
658493 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  BYKI w Internecie
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 28 Do dou Drukuj
Autor Wtek: BYKI w Internecie  (Przeczytany 238213 razy)
zozi
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #20 : 2007-12-31, 17:43:31 »

Myślę Ewuniu, że jak będziesz naprawdę optymalna to mniej rzeczy będzie cię razić. Pozdrawiam. Mam nadzieję, że jeśli wejdzie tu ktoś z takimi (ortograficznymi) problemami nie odejdzie stąd na zawsze.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #21 : 2007-12-31, 18:21:39 »

No i dobrze, optytmalna zozi. Ty rób swoje,  ja robie swoje. Co cie tak drażni?  Evil or Very Mad
Czy wg ciebie ludzie z problemami zdrowotnymi nie powinni w ogóle wchodzić  w wolne tematy?

A ty chyba nie masz problemów z ortografią? Drażni cie temat, to nie wchodź. Masz tu jeszcze duzy wybór wątków.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #22 : 2008-01-01, 22:35:20 »

Cytuj
zjechałam chyba znów kilka kg przez zęba


zjechałam chyba znów kilka kg przez (kogo? co?) ząb

Nie zapytasz: Przez czego zjechałam kilka kg?

Prawie wszyscy nauczyli sie mówić: "Dostałam smsa". No i trudno. Juz siłą rzeczy zostanie zaakceptowane. Sms to jest cos tak osobistego i emocjonalnego, że mozna go potraktować jak "przyjaciela" Wink i mówić jak o żywym stworzeniu.

Na tej samej zasadzie mówi się blędnie "Piszę mojego bloga"  zamiast "Piszę swój blog". Blog traktuje sie jak Boga.

Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #23 : 2008-01-01, 23:07:31 »

To znaczy, że po ogórkach kiszonych można dostać rozwolnienie, ale nie można dostać rozwolnienia

Co można dostać, a czego nie można dostać.

Ależ ten nasz język jest zawiły Smile

Odnosiłem się z rezerwą co do idei założenia tego wątku ale muszę przyznać, że ciekawe rzeczy tu można przeczytać.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #24 : 2008-01-02, 00:09:03 »

Very Happy Adam, poszedłeś dobrym tropem, ale w odwrotnym kierunku - Po ogórkach kiszonych można dostać (czego?) rozwolnienia"

Jak zjesz (kogo, co?) ogórek (kawałek ogórka), możesz dostać w nagrodę (kogo co?) pomidor albo kawałek (czego?) pomidora.

Dostać część czegoś, nabawić się czegoś, dosiegnąć czegoś.
Mozna dostać szału, nabawić sie bólu głowy (nie - ból głowy), dostać skurczu, kopniaka, szturchańca, zajoba.
Dostałem wody, mąki (w domysle trochę lub duzo mało). To są rzeczowniki niepoliczalne). Powiesz dostałem pieniądz, ale dostałem duzo pieniędzy. Teoretycznie można by powiedzieć - Dostałem trzy pieniądze (pieniązki).






 
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #25 : 2008-01-02, 10:34:11 »

Jeszcze na temat;

czy można dostać SMS,
czy można dostać SMS-a,
czy można dostać kawałek SMS-a,
czy można wbić gwoździa do twardej deski,
czy tylko wbić gwóźdź do twardej deski,

Ostrzegam, że osobom bez zacięcia językowo-medycznego tekst może wydać się niesmaczny, a dylemat błahy. Smile

http://www.ithink.pl/artykuly/spoleczenstwo/edukacja/obcial-sobie-penis-a
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #26 : 2008-01-02, 13:38:07 »

Całkiem groźnie i poważnie:

można dostać SMS
można dostać końcówkę SMSa (wbijasz co? koncówkę czego? smsa)
dostać część końcówki smsa
dostać początek części końcówki smsa
tylko wbić gwóźdź do twardej deski
można wbić czubek gwoździa do twardej deski (wbijasz czubek a nie gwóźdź)

Marokańczyk obciął sobie penis. - Ogłosiła prasa

Marokańczyk powiedział:
"Obciąłem sobie penis" (OK)
"Obciąłem sobie czubek penisa" OK,
ale jeśli podchodzi do swojego penisa b. osobiście i czule, moze powiedzieć wyjątkowo:
"Obciąłem sobie penisa." (mojego, ślicznego, własnego, Kubusia)
Dlatego (czułe) zdrobnienia stosuje się często z odmianą.
Dlatego kochanka w łóżku powie "Daj mi penisa" (nie na własność, zeby mogła odstwic na półkę, ale w domyśle uzycz Smile na chwilkę, albo czule - na zasadzie - Kubusia.

Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #27 : 2008-01-02, 17:15:55 »

Adam, tak sie skupiłam na Kubie, że nie zauważyłam, że zaszalałeś z tym wbijaniem Wink
 
Można wbic gwóźdź w deskę, a nie do deski. Natomiast jest związek frazeologiczny słów "wbić do głowy"

Jesteś niesamowity Smile Znalazłeś super link
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #28 : 2008-01-02, 17:43:00 »

Cytuj
Nie chciałem zaczynać nowy wątek

Ciągle wyłazi ta odmiana wyrazów.
Powinno byc:
Nie chciałem zaczynać nowego wątku. (przy zaprzeczeniu jest zapytanie kogo czego nie chciałem)

Chciałem zacząć nowy wątek Kogo co? chciałem?
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #29 : 2008-01-03, 00:13:05 »

Jak nazwać 3/4 gęsi jednym słowem, o tym przez parę lat rozprawiali grający w Scrabble.

Jakie to szczęście, że my tu na tym forum używamy języka polskiego do opisu zjawisk metabolicznych, a nie do zabawy. Smile

http://www.kurnik.pl/slownik/sp.phtml?sl=%C4%99si
Zapisane
malgo35
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #30 : 2008-01-03, 00:30:04 »

Całkiem groźnie i poważnie:

można dostać SMS
można dostać końcówkę SMSa (wbijasz co? koncówkę czego? smsa)
dostać część końcówki smsa
dostać początek części końcówki smsa
tylko wbić gwóźdź do twardej deski
można wbić czubek gwoździa do twardej deski (wbijasz czubek a nie gwóźdź)

Marokańczyk obciął sobie penis. - Ogłosiła prasa

Marokańczyk powiedział:
"Obciąłem sobie penis" (OK)
"Obciąłem sobie czubek penisa" OK,
ale jeśli podchodzi do swojego penisa b. osobiście i czule, moze powiedzieć wyjątkowo:
"Obciąłem sobie penisa." (mojego, ślicznego, własnego, Kubusia)
Dlatego (czułe) zdrobnienia stosuje się często z odmianą.
Dlatego kochanka w łóżku powie "Daj mi penisa" (nie na własność, zeby mogła odstwic na półkę, ale w domyśle uzycz Smile na chwilkę, albo czule - na zasadzie - Kubusia.

Co do penisa, to muszę się wypowiedzieć.
Deklinacja rzeczowników zakończonych w mianowniku na spółgłoski twarde (do nich zalicza się "penis") wygląda następująco:
mianownik kto? co? (jest) penis
dopełniacz kogo? czego? (nie ma) penisa Sad
celownik komu? czemu? (się przyglądam) penisowi
biernik kogo? co? (widzę) penisa
narzędnik z kim? z czym? (leżę) z penisem
miejscownik o kim? o czym? (myślę) o penisie
wołacz penisie!!!!

W przypadku deklinacji tej części ciała nie ma znaczenia głębokie związanie emocjonalne z powyższym. Nigdy w bierniku nie wystąpi w tej samej formie jak w mianowniku. "Czubek penisa" odmieniamy tak jak samo, jak po prostu "czubek", natomiast "penisa" pozostaje nieodmienne czyli nadal w dopełniaczu.
Ze zdrobnieniem w ogóle nie mieliśmy do czynienia, a szkoda Wink
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #31 : 2008-01-03, 21:11:54 »

Cytuj z: Malgo
biernik kogo? co? (widzę) penisa
No, niestety, Malgo, zgodnie z gramatyką polską biernik od tego słowa brzmi "penis", ale ponieważ ta część ciała jest traktowana bardzo ciepło i osobiscie, jak przyjaciel, ozywiamy penisa i odmieniamy go jak słowo "przyjaciel" czyli (kogo, co?) "penisa"

W medycznym artykule nigdy nie znajdziesz takiej formy.
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #32 : 2008-01-03, 23:55:40 »

Cytuj
tę ostatnią , przyznaję z pokorą, zdaża mi się używać

Zdarzenie, to inaczej dar od losu. Los nas obdarza różnymi przygodami i wydarzeniami.
Zapisane
Waldek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #33 : 2008-01-04, 06:56:36 »

Powiem wam, że tzw "wykształcuchy" są równie śmieszni dla dyslektykuw i antyortografóf jak ci drudzy dla pierwszych.  Laughing

Ja np zupełnie nie rozumiem sensu istnienia tej przestarzałej bzdoory łortografiji. To jest siakiś przeRZytek.  Wink Co za różnica czy jest Huta czy CHuta.  Laughing Mam to gdzieś.  Cool

A najbardziej mnie śmieszą wykształcuchy, które się oburzają na słowotwórstwo. Jako dziecko uwielbiałem wymyślać nowe śmieszne określenia i słowa jak ptakoń pegaz czy rybóg Matsja. Dzięki temu język żyje, rozwija się i nie pozostaje martwy, nie starzeje się.

Przez słowo wykształcuch rozumiem poczciwą osobę ale bez wyobrazni, fantazji, niekoniecznie wykształconą na poziomie, w sensie zdolną do twórczego niestandardowego myślenia, ale np po liceum w którym wykuwała się na pamięć łortografii i teraz jedyne czym może się dowartościować to latanie i robotyczne poprawianie. Oczywiście nie mam na myśli nikogo z forum ale np na łonecie jest masa tego typu opętanych roboludów - nie potrafią nic napisać sensownego w temacie zero przemyśleń no ale poprawiają, że ż takie a nie rz i przecynek tu a nie tam jak by im kto płacił za to.  Laughing
Zapisane
bea561
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #34 : 2008-01-04, 07:36:01 »

Cytuj
tę ostatnią , przyznaję z pokorą, zdaża mi się używać

Zdarzenie, to inaczej dar od losu. Los nas obdarza różnymi przygodami i wydarzeniami.
Ten byk w wyrazie zdarza Embarassed to przez Ciebie Laughing, droga Ewo! Tak się mocno skupiłam na zastanawianiu jak napisać: " ostatnią" czy " ostatnią" ( chodziło o śmietankę UHT), że walnęłam byka w następnym wyrazie. Wiesz Ewo,trochę to deprymujące, takie poczucie, że ktoś Cię sprawdza i czycha na twoje błędy. A poza tym ogranicza spontaniczność w wypowiedziach na forum. To może przez to aktywność na forum ostatnio zmalała? Laughing
Zapisane
zbynek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #35 : 2008-01-04, 10:23:22 »

Wiesz Ewo,trochę to deprymujące, takie poczucie, że ktoś Cię sprawdza i czycha na twoje błędy.  To może przez to aktywność na forum ostatnio zmalała? Laughing
Zaczekamy... tak myślą, aż Ewa się zmęczy. Cool Confused Laughing Laughing Very Happy
Zapisane
zbynek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #36 : 2008-01-04, 10:58:15 »

Szukałem i znalazłem ... że, Ewa pierwsza zgrzeszyła, Cool zapomnianymi literkami.

Cytuj
Coś tym jest, choć nie podchodziłabym do tego tak radykalnie
Coś w tym...

Cytuj
Aktywność w określonych dniach, wkakulować godziny posiłków

Wkarkulować

Ps. E...hhh
 Laughing Very Happy Very Happy
Zapisane
zbynek
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #37 : 2008-01-04, 11:26:57 »

No dobra to był dowcip. Very Happy.. Ewa to na pewno zauważy - Wkalkulować
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #38 : 2008-01-04, 15:59:28 »

Cytuj
tę ostatnią , przyznaję z pokorą, zdaża mi się używać

Zdarzenie, to inaczej dar od losu. Los nas obdarza różnymi przygodami i wydarzeniami.
Ten byk w wyrazie zdarza Embarassed to przez Ciebie Laughing, droga Ewo! Tak się mocno skupiłam na zastanawianiu jak napisać: " ostatnią" czy " ostatnią" ( chodziło o śmietankę UHT), że walnęłam byka w następnym wyrazie. Wiesz Ewo,trochę to deprymujące, takie poczucie, że ktoś Cię sprawdza i czycha na twoje błędy. A poza tym ogranicza spontaniczność w wypowiedziach na forum. To może przez to aktywność na forum ostatnio zmalała? Laughing

Very Happy A nad czym się tu skupiać. Pisze sie "tę smietankę".
Jeśli cie rozprasza moje poprawianie błędów, nie zaglądaj tu. A jeśli masz problem z ortografią i chętnie cos poprawisz przy okazji siedzenia w necie, zajrzyj czasem.

Troszkę niezaleznosci, Bea, nikt nie czyha  Laughing  Wyławiam błedy tylko w czasie czytania postów, które mnie interesują i tylko te, które przeszkadzają mi w czytaniu.
Twoja wola, co ze soba robisz. Nie jestem twoim tatusiem z pasem w ręku. Czasy małej dziewczynki juz minęły... mam nadzieję...
Jest wolność, czy jej nie ma? Ja ciebie nie zmuszam do pisania ortograficznego, a ty mi nie zakazuj pisania o bykach.

Prawda jest taka, że zrobiłaś byka nie przeze mnie, tylko dlatego, ze źle napisałaś. Nie zwalaj na innych swoich niepowodzeń. To podstawa w rozwoju.
Nie szczuj mnie demagogią. Robiłaś statystyki na forum? Zmalały przeze mnie?
 
A jeśli chwilę sie zastanowisz, zanim napiszesz, to ci nie zaszkodzi Wink

Czy wszyscy lekarze tak podchodzą do wiedzy?
Do miłego zobaczenia, albo zegnaj, co wolisz. Wolny wybór
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: BYKI w Internecie
« Odpowiedz #39 : 2008-01-04, 16:14:21 »

Powiem wam, że tzw "wykształcuchy" są równie śmieszni dla dyslektykuw i antyortografóf jak ci drudzy dla pierwszych.  Laughing

Ja np zupełnie nie rozumiem sensu istnienia tej przestarzałej bzdoory łortografiji. To jest siakiś przeRZytek.  Wink Co za różnica czy jest Huta czy CHuta.  Laughing Mam to gdzieś.  Cool

A najbardziej mnie śmieszą wykształcuchy, które się oburzają na słowotwórstwo. Jako dziecko uwielbiałem wymyślać nowe śmieszne określenia i słowa jak ptakoń pegaz czy rybóg Matsja. Dzięki temu język żyje, rozwija się i nie pozostaje martwy, nie starzeje się.

Przez słowo wykształcuch rozumiem poczciwą osobę ale bez wyobrazni, fantazji, niekoniecznie wykształconą na poziomie, w sensie zdolną do twórczego niestandardowego myślenia, ale np po liceum w którym wykuwała się na pamięć łortografii i teraz jedyne czym może się dowartościować to latanie i robotyczne poprawianie. Oczywiście nie mam na myśli nikogo z forum ale np na łonecie jest masa tego typu opętanych roboludów - nie potrafią nic napisać sensownego w temacie zero przemyśleń no ale poprawiają, że ż takie a nie rz i przecynek tu a nie tam jak by im kto płacił za to.  Laughing
Nieco się zagalopowałeś w swojej wizji świata nieuków Smile Mam nadzieję, ze problem powoli zniknie, jak odżywimy swoje mózgi. Pojawia sie lepsi nauczyciele, albo ktoś wymyśli i skutecznie wprowadzi uniwersalny język, w którym nie bedzie takich dylematów.
A ewentualnie, w gorszej wersji, jak staniesz sie niewolnikiem, to nawet mozesz chrząkać i nikt ci tego nie bedzie mial za złe Wink i tak nie będą cie wtedy słuchać. I nieważne bedzie, czy dobrze sie odżywiasz Smile Po co sobie w ogóle zawracac głowę rozwojem, historią, językiem i jakimś odżywianiem?
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 28 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 18 zapytaniami.