forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 15:58:36

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
1. Żywienie Optymalne należy rozpocząć od razu w pełnym zakresie, bez żadnego okresu przejściowego.
658451 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Geny tańczą...
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Geny tańczą...  (Przeczytany 17966 razy)
Teresa Stachurska
Go


Email
Geny tańczą...
« : 2008-02-02, 10:54:29 »

http://przekroj.pl/index....=1&limitstart=0 :



Kontroluj własne geny

Olga Woźniak
Strona 1 z 3

Ty sam odpowiadasz za to, czy zachorujesz na raka, czy dostaniesz zawału. To ty decydujesz o charakterze i zdrowiu swojego dziecka. Od twojego stylu życia zależy, co, jak i kiedy zadziała (lub nie) w twoim DNA

1 lutego 2008




Ilustracja Mondolithic Studios


Jak styl życia zmienia aktywność DNA
Istnieje wiele czynników środowiskowych, które wpływają na włączanie i wyłączanie genów
w DNA twoim i twoich potomków

Synowie mężczyzn, którzy palili papierosy tuż przed momentem dojrzewania płciowego, mają spermę gorszej jakości. Prawdopodobnie nikotyna „poprzestawiała” aktywność genów w chromosomach Y w plemnikach ich ojców palaczy

Suplementy diety – niektóre witaminy i mikroelementy mają wpływ na geny budujące nasz układ nerwowy. Mogą także odpowiadać za depresję i inne choroby

Stres, którego doświadcza dziecko już po urodzeniu, oraz opieka, jaką otacza je matka, aktywuje lub dezaktywuje geny odpowiadające za rozwój mózgu

Zanieczyszczenie powietrza może wpłynąć na aktywność genów, które odpowiadają za rozwój raka płuc

Głód w 1944 roku „przestawił” metabolizm potomków duńskich kobiet. Styl życia kobiety spodziewającej się córki wpływa na geny jej i wnuków, bo żeński płód ma już komórki jajowe, z których powstanie następne pokolenie

Fast food to dużo kalorii i mało składników odżywczych. Kiedy jadają tak kobiety w ciąży, przestawia to geny ich dzieci, narażając je na otyłość i choroby w dorosłym wieku





Geny. Jakie to wygodne! Można było na nie zwalić dosłownie wszystko. Tycie, cukrzycę, niski wzrost, nieśmiałość, iloraz inteligencji, odstające uszy. Zwalniały z odpowiedzialności. Mam takie geny i już. Nic na to nie poradzę.

No to was zmartwię (albo ucieszę tych, których przeraża biologiczny determinizm). Koniec tego. Twoje geny mogą się ciebie słuchać. Masz większy, niż ci się wydaje, wpływ na to, który z nich jak zadziała i kiedy. Możesz zrobić porządek (albo bałagan) w swoim DNA. Wolna wola.




[ Dodano: 2008-02-02, 10:19 ]
Strona 2 z 3


Genowe korki
Jak to możliwe? Wydawało się, że nie ma na świecie rzeczy bardziej stałej niż DNA w naszym organizmie. Pół od mamy, pół od taty. I oto taki jestem. Nic się tu nie zmieni.

A jednak. Rewolucję w takim podejściu do rzeczy zawdzięczamy myszom, konkretnie jednemu ich szczepowi mieszkającemu w laboratorium zwanemu aguti*. Od zawsze były żółte, grube i cierpiały na cukrzycę. Takimi stworzyli je naukowcy do sobie tylko znanych celów. Wszystkie kolejne myszy rodzące się z mamy i taty aguti wyglądały i zachowywały się tak samo.


W każdym razie tak było, zanim nie zajął się nimi doktor Randy Jirtle z amerykańskiego Duke University. Właściwie nie zrobił wiele. Zmienił tylko dietę pewnej grupie ciężarnych myszek. Podawał im więcej kwasu foliowego, witamin z grupy B, soli organicznych. Jakie było jego zdumienie, kiedy nagle w laboratoryjnej klatce pojawiały się małe myszki jakby wzięte od innych rodziców: szczuplutkie, zwinne, brązowe. Zdrowe. Wyglądało na to, że w jakiś tajemniczy sposób geny, które z takim mozołem zaszczepiali myszom naukowcy, by wyhodować z nich chorowite spaślaki, nagle przestały działać. Ktoś lub coś je wyłączyło. Co? Metylacja. Pod tą mało przyjaźnie brzmiącą nazwą kryje się reakcja chemiczna polegająca na tym, że do rozmaitych naszych genów może przyczepić się cząsteczka zwana grupą metylową. A kiedy już się przyczepi, działa jak korek. Zatyka gen. Wyłącza go. Dezaktywuje.

Skąd ów korek bierze się w naszym organizmie? Źródeł jest wiele: my sami, jedzenie, picie, toksyny, lekarstwa. Najogólniej mówiąc – środowisko.

Ono wpływa na to, które z naszych genów działają, a które nie. Nasze otoczenie, to, co jemy, gdzie żyjemy, może wpływać na aktywność genów, nie zmieniając przy tym samej struktury DNA. Obrazowo można by to porównać do grania na fortepianie. Mamy stały zestaw klawiszy, ale w zależności od tego, w który z klawiszy uderzymy (uaktywnimy go), a który pozostawimy nietknięty, wydobędziemy z instrumentu bardzo różne melodie. Wirtuozem naszych genów jest metylacja.

Instrukcja do instrukcji
Kiedy w 2003 roku doktor Jirtle razem ze swoimi grubymi myszami dowiedli, że za pomocą czegoś tak banalnego jak dieta ciężarnej matki można wpłynąć na DNA dziecka, świat nauki na chwilę zamarł. A zaraz potem gwałtownie się rozkrzyczał.


To była sensacja. I początek zupełnie nowej nauki – epigenetyki. Od tej chwili zajmować się ona będzie badaniem dziedziczności pozagenowej. Jean Baptiste Lamarck zachichotał w grobie. Dwa wieki temu sformułował teorię-, zgodnie z którą zwierzęta są zdolne do intencjonalnej przemiany swoich ciał, tak aby sprostać wyzwaniom stawianym przez środowisko. Cechy nabyte mają być dziedziczone przez potomstwo. To herezja! – zakrzyczeli Lamarcka genetycy. Dziedziczone mogą być tylko geny! Otóż nie tylko.

O DNA mówi się, że stanowi instrukcję budowy i działania naszego organizmu. Istnieje jednak instrukcja do instrukcji. To epigenom. Informacja o tym, który gen, kiedy i jak ma zostać uaktywniony. Nie ma jednego epigenomu. Każdy z nas ma ich tysiące, a może i miliony. Wszak inne geny (z tego samego kompletu, który mamy w każdej komórce naszego ciała) działają w wątrobie, a inne w mózgu. Inne w nerce, a inne w skórze. Inne włączają się, kiedy jesteśmy młodzi, a inne – kiedy starzy.

Gdy osiem lat temu naukowcy stworzyli mapę naszego genomu, otrąbi-li zwycięstwo. Wiemy, że mamy 3 miliardy par nukleotydów, które składają się na 25 tysięcy genów. Oto przepis na czło-wieka. – Co to za mapa? – drwią dzisiaj epigenetycy. – Jak się za jej pomocą poruszać, skoro nie wiemy, które z dróg są otwarte, a które zamknięte?





[ Dodano: 2008-02-02, 10:20 ]
Strona 3 z 3


Liczy się każdy krok
Dlaczego bliźnięta jednojajowe mające ten sam zestaw genów jednak trochę się od siebie różnią? Na to pytanie odpowiada dziś epigenetyka. Bliźnięta różnią się wtedy, gdy jakąś cześć swego życia spędzają w różnym środowisku. Dotyczy to także macicy. Jedno z dzieci było w życiu płodowym lepiej odżywione.

Włączą się u niego jedne geny, a wyłączą drugie. Trochę inne niż u siostry lub brata. Z czasem różnic będzie więcej. Jedno zachoruje na nadciśnienie, drugie nie. Dlatego że jedno je warzywa i owoce i oddycha świeżym powietrzem, bo mieszka na wsi, a drugie wcina hamburgery i wędzi się w miejskich spalinach. Jedno pali papierosy, drugie nie. A nikotyna i substancje smoliste to bardzo silne metylatory. Pach, pach – powyłączają geny. Niestety, często takie, które odpowiadają za naprawę uszkodzonego DNA. Nie ma naprawy, robi się rak.

To wszystko można jeszcze pojąć. Jednak co zrobić z odkryciem, że nie tylko czynniki biologiczne, ale i psychologiczne mogą wpływać na włączanie się jednych genów, a wyłączanie drugich? Michael Meany, biolog z McGill University, w 2004 roku pokazał na szczurach, że troskliwa opieka matek nad potomstwem wpływa korzystnie na rozwój mózgu dzieci. Są spokojniejsze i mniej podatne na stres. Mama liże małego szczura, a w jego mózgu, ciach! (no może nie tak „ciach” – to dość skomplikowany mechanizm) – włącza to odpowiedni gen i szczurek staje się miłym, spokojnym zwierzątkiem. Nie ma powodów sądzić, że podobne mechanizmy nie działają u ludzi.

OK. Pomyślicie więc – tak samo jak pomyślało wielu naukowców – wiemy, że geny można włączać i wyłączać, to zróbmy z nimi porządek. Powyłączajmy sobie te złe, powłączajmy dobre i gotowe. No ale nie jest to takie proste.


Po pierwsze, nie umiemy jeszcze precyzyjnie celować w konkretny gen. Po drugie, nie wiemy, czy włączenie i wyłączenie czegoś nie wpłynie potem na co innego. Na przykład: podawanie kobietom w ciąży kwasu foliowego i witamin z grupy B przeciwdziała wadom rozwojowym u dzieci. Te substancje to silne metylatory. Coś tam wyłączają w DNA płodu. Tylko co? Pewne geny odpowiadające za wady cewy nerwowej. Ale czy przy tym nie wyłączają genów chroniących przed depresją, alzheimerem, schizofrenią? Za mało wiemy, by na to odpowiedzieć. Badania trwają.

Coraz więcej z nich przynosi dowody na obserwacje, które trudno było wyjaśnić. Dlaczego zielona herbata chroni przed niektórymi nowotworami? Bo substancje w niej zawarte uaktywniają odpowiednie geny, a uciszają inne. Dlaczego po zamachach z 11 września kobiety masowo roniły chłopców? Stres przełącza geny, które decydują o poronieniu płodu męskiego. To strategia ewolucyjna: nie warto inwestować w słabych facetów, którzy są bardziej wymagający w życiu płodowym od dziewczynek. W trudnych czasach lepiej mieć kilku silnych samców i wiele kobiet, których „utrzymanie” mniej kosztuje matczyny organizm.

Dlaczego niedożywione kobiety tak samo jak i te opychające się w ciąży fast foodami mają otyłe dzieci? Fast foody mają dużo kalorii, ale małą wartość odżywczą. Epigenom tak traktowanego dziecka „stroi” jego organizm na trudne czasy, w których brak potrzebnych składników i wszystko, co się zje, trzeba trzymać na zapas. To pomaga w chwilach głodu. W dobrobycie wywołuje chorobę.

I jakkolwiek mało jeszcze wiemy o naturze epigenomu, jedno jest pewne. Nie jesteśmy zombi sterowanymi przez geny. Bardziej lub mniej świadomie manipulujemy swoim DNA. Geny tańczą, jak im się zagra.

Olga Woźniak

Przekrój Nr 05/2008
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #1 : 2008-02-02, 14:35:53 »

Ty sam odpowiadasz za to, czy zachorujesz na raka, czy dostaniesz zawału...

...czy wyhodujesz sobie inne choróbsko...
Bardzo trafne podejście do tematu ZDROWIE, o które trzeba się troszczyć każdego dnia, a nie gdy jest już zbyt późno Sad.
U niektórych "dbałość o zdrowie" - przyspiesza postęp choroby. Ci wiedzą źle, jak dbać o higienę Sad
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #2 : 2008-02-02, 18:25:41 »

Interesujący wątek? Może ktoś ma jakieś doświadczenia a'propos? Czasem ktoś mówi, że jego dziecko ma coś po nim -ojcu, a drugie coś po niej - matce. Da się własne doświadczenia porównać ze stwierdzeniami przytoczonymi w artykule?
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #3 : 2015-06-24, 16:13:06 »

Szukam informacji dlaczego nauka np. nowego rodzaju wyciskania idzie tak powoli i dlaczego występuje np. zjawisko opóźnionej adaptacji.
Okazuje się, że to flegmatyczność gleju (wg mnie to on rządzi w mózgu) sprawia, że do poznania potrzebna jest powtarzalność zdarzeń.
Nencki dowiódł, że to epigenetyka stoi za działaniem mózgu, a teraz to się już w ogóle ciekawe rzeczy dzieją:
http://studentnews.pl/serwis.php?s=58&pok=6279&id=4015927
Zapisane
Diogenes z Synopy
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #4 : 2015-12-05, 18:37:40 »

http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/312059940-Edycja-genow-ludzi---kompromis-naukowcow.html

Cytuj
Naukowcy. eksperymentatorzy i etycy zatrzymali się w pół drogi. W ten sposób ani nie zakazali stosowania kontrowersyjnych technik modyfikacji genetycznych, ani nie otworzyli drogi do walki z nieuleczalnymi dziś chorobami wrodzonymi.
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #5 : 2017-12-02, 15:25:55 »

Stworzono półsyntetyczne życie o 6 zasadowym kodzie:
http://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/naukowcy-stworzyli-polsyntetyczne-zycie-zdolne-produkcji-bialek/
Kolejna "rewolucja", która przejdzie bez echa?
Zapisane
RafałS
Sr. Member
****
Pe: Mczyzna
wiadomoci: 16964


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #6 : 2017-12-02, 19:09:43 »

Kolejna hybryda. Na dodatek już chcą leczyć...  Laughing
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #7 : 2017-12-02, 19:11:09 »

Kaszle im, chudzina? Wink
Zapisane
RafałS
Sr. Member
****
Pe: Mczyzna
wiadomoci: 16964


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #8 : 2017-12-02, 19:14:41 »

Też, ale będą świat leczyć z chorób.  Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #9 : 2018-05-27, 16:15:01 »

Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70130


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #10 : 2018-05-27, 17:08:02 »

Zapisane

Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #11 : 2018-05-27, 19:04:16 »


Jedno jest pewne, z powodu ośmiorniczek nieziemsko można wylecieć ze stołka. Wink
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70130


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #12 : 2018-05-27, 19:44:02 »

Czyli to jest sprawa polityczna, kosmiczny przekręt... Cool Laughing
Zapisane

Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55659


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #13 : 2018-05-27, 22:09:42 »

Oczywiście, bo kradli i nic nie dawali.  Laughing
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70130


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #14 : 2018-05-27, 23:06:17 »

Jo...
Zapisane

Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #15 : 2018-07-31, 14:43:13 »

Powoli się kończy zachłyśnięcie epigenetyką:
http://www.listyznaszegosadu.pl/m/nauka/wiecej-dowodalw-przeciwko-a-epigenetycznie-dziedziczonym-i-srodowiskowo-wprowadzonym-zmianom-w-dna
Nauka znana od ponad pół wieku, w ostatnich latach zrobiła karierę jak gluten i oporność insulinowa, a tu nic spektakularnego nie ma. Very Happy
Zapisane
Bobby
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #16 : 2018-08-02, 01:02:25 »

Spokojnie. Znajdą coś innego.
Zapisane
madre
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #17 : 2018-12-07, 10:01:26 »

http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/312059940-Edycja-genow-ludzi---kompromis-naukowcow.html

Cytuj
Naukowcy. eksperymentatorzy i etycy zatrzymali się w pół drogi. W ten sposób ani nie zakazali stosowania kontrowersyjnych technik modyfikacji genetycznych, ani nie otworzyli drogi do walki z nieuleczalnymi dziś chorobami wrodzonymi.

Z w/w linka cytat:
Cytuj
".....Na początku tego roku grupa chińskich badaczy spróbowała metodą CRISPR/Cas9 zmodyfikować ludzkie zarodki z kliniki zapłodnienia in vitro. Choć użyto zarodków, które nie mogły się rozwinąć w człowieka (zostałyby zamrożone lub zniszczone), eksperyment wzbudził ogromne zaniepokojenie badaczy na świecie. Większość z nich potępiła (choć nie wprost) Chińczyków. Publikacji wyników testów odmówiły najpoważniejsze pisma naukowe na świecie. Sami Chińczycy przyznali, że eksperyment nie był udany. Nie zostały wycięte te geny, które chcieli wyciąć naukowcy. A na ich miejsce wklejono nie to, czego oczekiwano....

Mozliwe, że tak było (z tym, że nie na pewno), ale ponoć nie jest już tak teraz i zapewne już nie będzie.
Bo po trzech latach, tymczasem okazuje się, że:

https://www.spidersweb.pl/2018/11/modyfikowane-genetycznie-dzieci-chiny-jiankui.html

Słyszymy pozorne (czy faktycze) potępienie tej/tych praktyk ingerencji w ludzkie DNA przez uczonych, "uczonych", media, polityków i innych oburzonych. Czy poza oburzeniem i propozycjami wprowadzenia prawnych zakazów kontynuacji takich eksperymentów /terapii coś skutecznego mogą uczynić? Apele i zakazy prawne są nieskuteczne i świadczą o beznadziei podobnie jak zakaz prawny posiadania broni nie dotyczy bandytów.

Zapisane
Radomiak
Go


Email
Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #18 : 2018-12-07, 10:46:34 »

Osobiście nie chciałbym ani genetycznie zmodyfikowanej żony, ani tym bardziej dzieci z taką.
Dużo buty, a i tak do piachu. Jak się dowiedzą, jak to działa (DNA), a się nie dowiedzą(!), to może być "po ptokach".  Laughing Ale jeszcze długo...
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Geny tańczą...
« Odpowiedz #19 : 2018-12-07, 11:34:44 »

Głupie bakterie i wirusy zmieniają nam DNA na co dzień, czego tu się bać? Very Happy
Zapisane
Strony: [1] 2 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.057 sekund z 19 zapytaniami.