forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 11:44:37

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
4. Dieta optymalna - to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. I jemy go najwięcej.
658441 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Żywienie optymalne młodzieży
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Żywienie optymalne młodzieży  (Przeczytany 12151 razy)
bea561
Go


Email
Żywienie optymalne młodzieży
« : 2008-02-04, 20:04:54 »

Przejrzałam dotychczasowe wątki i nie znalazlam nic na temat:Jak się żywi  albo jak mamy żywią optymalną młodzież. Chodzi mi o młodych ludzi w okresie dojrzewania (13-20 lat). Ciekawa jestem  ile zjdają , jakie pokarmy preferują i jak sobie radzą wśród rówieśników.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #1 : 2008-02-05, 07:34:54 »

TEORIA:
Przykład 1:
You are a 13 year old girl, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 50.0kg. You lead an active lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 2400 kcal B - 40g, W - 30g, T - 230g BTW - 1:5,7:0,7
Przykład 2:
You are a 13 year old girl, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 50.0kg. You lead a sedentary lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 1750 kcal B - 40g, W - 30g, T - 154g BTW - 1:3,8:0,7
Przykład 3:
You are a 20 year old woman, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 55.0kg. You lead a sedentary lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 1900 kcal B - 45g, W - 30g, T - 180g BTW - 1:4,0:0,7
Przykład 4:
You are a 20 year old woman, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 55.0kg. You lead an active lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 2300 kcal B - 45g, W - 30g, T - 225g BTW - 1:5,0:0,7

Na podstawie: Nutrition Data.
Zapotrzebowanie energetyczne jest wyraźnie zawyżone (prawidłowe przy założeniu proporcji BTW około 30:15:55 wyrażone w % wartości energetycznej) z uwagi na wysoką wartość podstawowej przemiany metabolicznej. U osób stosujących prawidłowo zalecenia JK wartość tę należy obniżyć teoretycznie o około 300-500 kcal w tłuszczu. Gdy podstawą diety są żółtka, podroby, rosoły, śmitana, masło -  zapotrzebowanie na białko spada, a rośnie na węglowodany!.
Zapisane
Blackend
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #2 : 2008-02-05, 10:08:29 »

dlaczego piszesz BTW 30:15:55 - ma być więcej W? powyższe przykłady oscylują wokół 15:75:10 to bardziej przypomina DO
ale ja tam lamer jestem Wink
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #3 : 2008-02-05, 10:12:23 »

Czytaj, aż zrozumiesz (bo żaden z Ciebie "lamer"), a jeśli nie to - pomogę.
Zapisane
Blackend
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #4 : 2008-02-05, 10:20:14 »

czytam już pół godziny, a robota leży Wink tylko nie tłumacz - w końcu do tego dojdę Wink
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #5 : 2008-02-05, 13:30:59 »

   Dla ułatwienia podaję, że np: w białku polskie normy żywieniowe dla zdrowej młodzieży 13-20l przyjmują około 0,9g/kg/d, w NutritionData (ND)przyjęto 0,8g/kg/d (dieta mieszana z przewagą W -prawie-japońska), mnie wychodzi natomiast, że w białku wzorca powinno się zjadać około 0,7g/kg/d w tym wieku - przy założeniu, że w każdej grupie odżywianie jest RACJONALNE. Różnice nie są istotne dla zdrowszych, ale u chorszych są już znamiennie istotne! - szczególnie w proporcji T:W.
Na diecie korytkowej, pastwiskowej, niskowęglowodanowej zapotrzebowanie na białko gwałtownie rośnie nawet do 2g/kg/d (i więcej), ale jest to uzależnione od warunków środowiskowych. U osób starzejących się (przewaga katabolizmu) zapotrzebowanie na białko gwałtownie spada do około 0,5g/kg/d, ale jest to zjawisko fizjologiczne. Dlatego nie ma sensu liczenie teoretycznej ilości spożytego BTW w g/kg/d, bo istotniejsza jest PROPORCJA dostosowana do fizjologii i metabolizmu danej osoby - pokrywająca odpowiednio zapotrzebowanie organizmu. W 90% przypadków wynosi ona BTW jak około 15:75:10 w % energii przy "sedentary lifestyle" Very Happy i przy zapotrzebowaniu energrtycznym na podstawową przemianę energii (PPE) - nie więcej jak 1200 kcal. W ND przyjęto około 1500 kcal PPE Cool

PS
Przy proporcji BTW około 1:3-5:0,5 cały prawie tłuszcz endogenny wchodzi na cykl kwasu cytrynowego, a węglowodany endogenne organizm wykorzystuje jako budulec. Przy innych proporcjach zaczyna się "metabolic syndrome" (MS) (z wyjątkiem diety japońskiej, gdzie prawie całe węglowodany zamieniane są najpierw na tłuszcz i w tej postaci wchodzą na cykl kwasu cytrynowego), którego nasilenie uzależnione jest głównie od proporcji T:W. MS nasila się szczególnie przy niedoborze białka i nadmiarze enerrgii (ubogie pastwisko) i nadmiarze białka i energii (korytko).
Zapisane
Blackend
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #6 : 2008-02-05, 16:59:50 »

Dziekuje Toan
wszystko jest jasne i klarowne jak zwykle zresztą Smile
rano nie doczytałem i palnąłem trzy po trzy.  Confused  Nastepnie zaprocentowałem sie prawie na śmierć po tym jak zacząłem kopać po forum szukając wątków nt. energii wyrazonej w procentach. Trafiłem na przeliczenia p. Szostaka, które za nic nie chciały mi wyjść tak samo. Obojetnie, w którą strone liczyłem miałem inny wynik  Shocked
Powinienem uwzgledniać pewnie zamianę części węglowodanów i białka w tłuszcz (w dużym uproszczeniu)

Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25494

pindżar ryskow wyszy


Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #7 : 2014-07-04, 10:00:19 »

TEORIA:
Przykład 1:
You are a 13 year old girl, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 50.0kg. You lead an active lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 2400 kcal B - 40g, W - 30g, T - 230g BTW - 1:5,7:0,7
Przykład 2:
You are a 13 year old girl, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 50.0kg. You lead a sedentary lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 1750 kcal B - 40g, W - 30g, T - 154g BTW - 1:3,8:0,7
Przykład 3:
You are a 20 year old woman, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 55.0kg. You lead a sedentary lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 1900 kcal B - 45g, W - 30g, T - 180g BTW - 1:4,0:0,7
Przykład 4:
You are a 20 year old woman, 5ft 3in / 160cm tall, with a current weight of 55.0kg. You lead an active lifestyle.
zapotrzebowanie teoretyczne: 2300 kcal B - 45g, W - 30g, T - 225g BTW - 1:5,0:0,7

Na podstawie: Nutrition Data.
Zapotrzebowanie energetyczne jest wyraźnie zawyżone (prawidłowe przy założeniu proporcji BTW około 30:15:55 wyrażone w % wartości energetycznej) z uwagi na wysoką wartość podstawowej przemiany metabolicznej. U osób stosujących prawidłowo zalecenia JK wartość tę należy obniżyć teoretycznie o około 300-500 kcal w tłuszczu. Gdy podstawą diety są żółtka, podroby, rosoły, śmitana, masło -  zapotrzebowanie na białko spada, a rośnie na węglowodany!.
A przyklady dla 13 year boys takie same?
Zapisane

Work Buy Consume Die
Radzio
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #8 : 2014-07-04, 10:15:29 »

Z zarostem, czy jeszcze bez- ten trzynastolatek?
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #9 : 2014-07-04, 10:23:29 »

   Dla ułatwienia podaję, że np: w białku polskie normy żywieniowe dla zdrowej młodzieży 13-20l przyjmują około 0,9g/kg/d, w NutritionData (ND)przyjęto 0,8g/kg/d (dieta mieszana z przewagą W -prawie-japońska), mnie wychodzi natomiast, że w białku wzorca powinno się zjadać około 0,7g/kg/d w tym wieku - przy założeniu, że w każdej grupie odżywianie jest RACJONALNE. Różnice nie są istotne dla zdrowszych, ale u chorszych są już znamiennie istotne! - szczególnie w proporcji T:W.
 Na diecie korytkowej, pastwiskowej, niskowęglowodanowej zapotrzebowanie na białko gwałtownie rośnie nawet do 2g/kg/d (i więcej), ale jest to uzależnione od warunków środowiskowych. U osób starzejących się (przewaga katabolizmu) zapotrzebowanie na białko gwałtownie spada do około 0,5g/kg/d, ale jest to zjawisko fizjologiczne. Dlatego nie ma sensu liczenie teoretycznej ilości spożytego BTW w g/kg/d, bo istotniejsza jest PROPORCJA dostosowana do fizjologii i metabolizmu danej osoby - pokrywająca odpowiednio zapotrzebowanie organizmu. W 90% przypadków wynosi ona BTW jak około 15:75:10 w % energii przy "sedentary lifestyle" Very Happy i przy zapotrzebowaniu energrtycznym na podstawową przemianę energii (PPE) - nie więcej jak 1200 kcal. W ND przyjęto około 1500 kcal PPE Cool

PS
Przy proporcji BTW około 1:3-5:0,5 cały prawie tłuszcz endogenny wchodzi na cykl kwasu cytrynowego, a węglowodany endogenne organizm wykorzystuje jako budulec. Przy innych proporcjach zaczyna się "metabolic syndrome" (MS) (z wyjątkiem diety japońskiej, gdzie prawie całe węglowodany zamieniane są najpierw na tłuszcz i w tej postaci wchodzą na cykl kwasu cytrynowego), którego nasilenie uzależnione jest głównie od proporcji T:W. MS nasila się szczególnie przy niedoborze białka i nadmiarze enerrgii (ubogie pastwisko) i nadmiarze białka i energii (korytko).

Szefu mój! W tych okolicznościach przyrody liczenie rzeczywiście nie ma najmniejszego sensu. Very Happy
Z Naturą ... . Laughing Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #10 : 2014-07-04, 10:27:33 »

   Dla ułatwienia podaję, że np: w białku polskie normy żywieniowe dla zdrowej młodzieży 13-20l przyjmują około 0,9g/kg/d, w NutritionData (ND)przyjęto 0,8g/kg/d (dieta mieszana z przewagą W -prawie-japońska), mnie wychodzi natomiast, że w białku wzorca powinno się zjadać około 0,7g/kg/d w tym wieku - przy założeniu, że w każdej grupie odżywianie jest RACJONALNE. Różnice nie są istotne dla zdrowszych, ale u chorszych są już znamiennie istotne! - szczególnie w proporcji T:W.
 Na diecie korytkowej, pastwiskowej, niskowęglowodanowej zapotrzebowanie na białko gwałtownie rośnie nawet do 2g/kg/d (i więcej), ale jest to uzależnione od warunków środowiskowych. U osób starzejących się (przewaga katabolizmu) zapotrzebowanie na białko gwałtownie spada do około 0,5g/kg/d, ale jest to zjawisko fizjologiczne. Dlatego nie ma sensu liczenie teoretycznej ilości spożytego BTW w g/kg/d, bo istotniejsza jest PROPORCJA dostosowana do fizjologii i metabolizmu danej osoby - pokrywająca odpowiednio zapotrzebowanie organizmu. W 90% przypadków wynosi ona BTW jak około 15:75:10 w % energii przy "sedentary lifestyle" Very Happy i przy zapotrzebowaniu energrtycznym na podstawową przemianę energii (PPE) - nie więcej jak 1200 kcal. W ND przyjęto około 1500 kcal PPE Cool

PS
Przy proporcji BTW około 1:3-5:0,5 cały prawie tłuszcz endogenny wchodzi na cykl kwasu cytrynowego, a węglowodany endogenne organizm wykorzystuje jako budulec. Przy innych proporcjach zaczyna się "metabolic syndrome" (MS) (z wyjątkiem diety japońskiej, gdzie prawie całe węglowodany zamieniane są najpierw na tłuszcz i w tej postaci wchodzą na cykl kwasu cytrynowego), którego nasilenie uzależnione jest głównie od proporcji T:W. MS nasila się szczególnie przy niedoborze białka i nadmiarze enerrgii (ubogie pastwisko) i nadmiarze białka i energii (korytko).
To dlaczego dla >65 latków wychodzi naukowcom, że trzeba zwiększyć, a nie zmniejszyć białko?
Podobna logika jak "po przebudowie trzeba zwiększyć, zamiast zmniejszyć białko" JW?
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #11 : 2014-07-04, 10:29:43 »

Bo naukowcy zgłupieli jeszcze bardziej przez ostatnie 50 lat!  Cool
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #12 : 2014-07-04, 10:31:34 »

Nic nie szkodzi. Smile
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #13 : 2014-07-04, 10:33:29 »

Natomiast bardzo podoba mi się aktywność Kolegi @Blackend'a, ale ... , ale  chyba był wtedy przed przebudową. Wink Very Happy Wink
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #14 : 2014-07-04, 10:38:52 »

Bo naukowcy zgłupieli jeszcze bardziej przez ostatnie 50 lat!  Cool

Powyższe nie dotyczy JW - on się cały czas rozwija...  Cool  Wink
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #15 : 2014-07-04, 10:40:51 »

Nic nie szkodzi! Very Happy
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Żywienie optymalne młodzieży
« Odpowiedz #16 : 2014-07-04, 10:58:43 »

Bo naukowcy zgłupieli jeszcze bardziej przez ostatnie 50 lat!  Cool
No.
U Teresy pewien gamoń napisał, że DO przyspiesza metabolizm Laughing
Pewnie temu tak mrą, z wycieńczenia Very Happy
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.028 sekund z 20 zapytaniami.