forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-19, 20:54:46

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
3. Białka jako materiał do budowy i przebudowy ciała powinno mieć możliwie wysoką wartość biologiczną, powinno to być białko zwierzęce, a nie roślinne.
659883 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Dieta Optymalna
| | |-+  Przełyk Barretta
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Przełyk Barretta  (Przeczytany 25596 razy)
zilony
Go


Email
Przełyk Barretta
« : 2008-03-31, 13:10:17 »

Witam

Na początku dodam że bedzie to poniekąd kontynuacja wątku "zemdlenie - krzywa cukrowa" Smile

Bedę w tym wątku opisywał swoje perypetie z Przełykiem Barretta!

A wieć od początku Smile

Zanim w moim życiu pojawiła się dieta optymalna odżywiałem się "korytkowo". Największą moją dolegliwością była mega zgaga Smile zabijałem ją standardowo maloxem.Do tego dochodziły bóle brzucha, wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust czyli typowie dolegliwośći z przewodu pokarmowego. Skończyło się to wszystko kolonoskopią która nic niewykryła.

Od roku i paru miesięcy jestem na DO. Przez ponad pół roku wszystkie wyżej wymienione dolegliwośći nieistniały oprócz bardzo nieprzyjemnego oddechu z ust. Poźniej zaczeły się znowu wzdęcia i nieokreślone bóle brzucha które tylko czasami mnie męczyły. Na szczęscie zgaga niewróciła! Smile Co do nieprzyjemnego zapachu z ust to badzo się nasilił w początkowej fazie DO a poźniej wrócił do standardowego brzydkiego zapachu Smile

To wszystko wreszcie zmusiło mnie do gastroskopii którą miałem jakieś 2 tygodnie temu. W opisie  pisało "w dystalnej częsci przełyku wypustki czerwonej śluzówki, zmiany typu krótki segment ok.1cm. reszta ok Smile

Badanie histopatologiczne wykazało przełyk Barretta czyli końcowy efekt choroby refluksowej.
oto dokładna treść:
"przy zgodnych danych klinicznych obraz może odpowiadać metaplazji Barretta. W podścielisku przewlekły nieswoisty naciek zapalny o niewielkim nasileniu"
i coś tam jeszcze po łacinie:
"Oesophagitis chronica mediocris gradus et proliferatio acanthotica epithelii. Gastritis chronica nonactiva et hyperplasia foveolaris cardiae. (może ktoś to rozumie? Smile )

Teraz czekam na manometrię która podobno ma już w 100% określić ze to Przełyk Barretta. Ale to będzie pewnie za jakiś dobry miesiąc takie są kolejki!!!!

W środę zaplanowana wizyty u lekarza optymalnego. Zobaczymy co powie Smile

A póki co może ktoś z lekarzy optymalnych na forum da mi jakieś wskazówki Smile

moje dane to: 182cm wzrostu,78kg
obecnie jem tak:  B 50-60 ; T 120-160: W 50-60
a co jem to napisałem w wątku wymienionym powyżej Smile

pozdrawiam
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #1 : 2008-03-31, 13:59:17 »

(...) uczucie ciążenia w brzuchu połączone z pieczeniem, szczypaniem, bulgotaniem, głośnym piszczeniem, skurczami, ruchami wijącymi jelit, gazy, gwałtowne i bolesne biegunki, refluks, oddech cuchnący zgnilizną.
Dolegliwości przybywa wprost proporcjonalnie do ilości spożytego "nieodpowiedniego" pokarmu. Pokarmy, które powodują wymienione objawy, to: wołowina, kurczak, śmietana, sery, orzechy, czekolada, produkty zbożowe, a także dodatki chemiczne, takie jak kwas cytrynowy, glutaminian sodu. Ponadto nie mogę pić wody mineralnej (te same objawy), herbaty czarnej, kawy zarówno czarnej jak i zbożowej. I tak przy każdym posiłku muszę pokonywać labirynt przeciwwskazań i wyrzeczeń, nikt nie traktuje mnie poważnie i nikt nie potrafi mi pomóc.
(...)

Jeśli brzmi znajomo to rzuć okiem na całość powyższego postu, słowo „refluks” wpisane w wyszukiwarce forum daje też kilka innych ciekawych trafień.

Ja osobiście nigdy nie miałem podobnych problemów, ale unikam jak ognia olejów roślinnych (zwłaszcza rzepakowego), gdyż „wykrywam” nawet niewielka jego ilość dodana do smalcu ,na którym usmażono dla mnie kotlet, odbija mi się wtedy jakby niestrawnym olejem, czuję podrażnienie przełyku i żołądka, nieprzyjemny zapach oleju wyczuwam we własnym oddechu i na skórze.

Pozdrawiam serdecznie,
Adam
Cool

PS Według oficjalnej medycyny:
http://www.refluks.medserwis.pl/nm.asp?p=5,90,8
Cytuj
Refluks jest to zarzucanie żołądkowo-przełykowe objawiające się uczuciem zgagi, bólu i dyskomfortu. Proces polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co wywołuje piekący ból w dolnej części klatki piersiowej. Zjawisko towarzyszy często przepuklinie rozworu przełykowego ( przemieszczenie się dolnej części przełyku z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Diagnostyka: badanie RTG z kontrastem, USG, gastroskopia
Leczenie: leki zobojętniające kwaśną treść żołądka. Operacja chirurgiczna

Objawy
Zgaga, ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.

Leczenie
Najczęściej leczenie ogranicza się do zwalczania zgagi. Leczenie chirurgiczne bywa wskazane w przypadku przepukliny okołoprzełykowej, krwawienia, dużego powiększenia uwięźnięcia lub stanu zapalnego przepukliny wślizgowej lub mieszanej. Zabieg polega na wzmocnieniu rozworu i przywróceniu prawidłowego położenia żołądka. Wykonuje się go metodą laparoskopową – poprzez laparoskop – długi wąski przyrząd przypominający teleskop, wprowadzany do wnętrza jamy brzusznej.
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #2 : 2008-03-31, 14:17:20 »

Może DO i żadnych surowych jarzyn, owoców, pomoże na refluks? Można poobserwować przez dwa tygodnie...
Zapisane
zilony
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #3 : 2008-03-31, 17:47:42 »

juz wrzuciłem "refluks" i poczytałem co było Smile co do oficjalnej medycyny to piszą żeby nie jeść tłusto bo od tego powstaje zgaga więc ten temat też porzuciłem Smile
problem jest w tym że juz od dawna nieodczuwam czegoś takiego jak refluks
Jedyne co mi przeszkadza to niespodziewane odbijanie się (o nieprzyjemnym zapachu) gdy zjem np ogórka już niemówiąc o kełbasie domowej roboty po której to jak mi sie odbije to osoba obok pada Smile

co do jarzyn to surowych niejadam Smile ewentualnie gotowane lub smażone
owoce bardzo rzadko i najczęsciej jest fo grapefruit itp Smile
Zapisane
zilony
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #4 : 2008-04-06, 11:26:50 »

Witam ponownie

Oto zalecenia lekarza optymalnego w przypadku choroby refluksowej:

- małe posiłki ( jak do tej pory jadłem dwa posiłki dziennie do syta, teraz musze je jakoś rozdzielić do min.4 )
- jeść wolno ( w trakie wywiadu wyszło że jem szybko Smile )
- odchylać się po posiłku żeby się odbiło (praktycznie po wszystkim odbija mi się !! )
- unikać smażonego i mocno przyprawionych potraw ( niewiem jak ja to przeżyje Smile )
- unikać ostrych przypraw
- niejeść surowych warzyw jarzyn etc (dusić na masełku)

po zastosowaniu się do tych zaleceń podobno pomału przełyk ma się  zagoić Smile

Co do białego nalotu na języku i brzydkiego zapachu z ust:

- trzykrotne badanie kału na pasożyty  ( mimo badania gastroskopii i kolonoskopii które nic niewykazały w tej sprawie)


Co do skurczy, bólów kolan i mojej ostatniej utraty przytomności :

- badanie na elektrolity ( być może niedobór magnezu, potasu, wapnia )
- zwiekszenie węglowodanów do nawet 100g ( w związku z tym że pracuje umyslowo 10h dziennie i prawdopodobnie mam grupe krwi "A" )

i tu mam pytania Smile
jak zwieksze do 100g to przy białka 50-60g i tłuszczu 150-180g to proporcje wyjdą w przyblizeniu jakos dziwnie 1:3:2 Smile ostatnio MORGANO pisał ze tez ma takie zapotrzebowanie na weglowodany wiec jestem ciekaw jak u Niego wyglądają proporcje.
i jak tu zjadać 100g weglowodanów niejedząc produktów mącznych i cukrów prostych!!! dla przykładu napisze ze przy takich proporcjach jak zjem 100g groszku do jajecznicy i 200g ziemniaków plus kilka ogórków na obiad to jestem pełny! Smile a to raptem około 50g. Tak ogólnie to jem jak wróbelek przy 183cm wzrostu Smile

I jeszcze w tym miejscu chcialbym przeprosic adama319 za refluks Smile otóż po tych wszystkich badaniach i wizytach u lekarzy zaczołem bardziej obserwowac siebie i zauważyłem ze przy odbijaniu odczywam ze cofa mi się jedzenie do przelyku!! Żyje z tym już tak długo że poprostu tego niezauważałem Sad . Na szczęście niejest to kwaśna treść jak było przed ŻO i chyba dlatego tego niezauważalem

Co do grupy krwii "A" to lekarz powiedział że z doświadczenia wie że przy tej grupie krwii należy skorygować proporcje...  ciekawe ciekawe Smile musze sobie zbadać jaką mam grupe krwii i zobaczymy czy miał rację

i to na tyle na dziś Smile jak widać jestem skomplikowanym przypadkiem Smile porobie badanka i dam znać co mi wyszło
Zapisane
Waldek
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #5 : 2008-04-06, 16:56:40 »

Cytuj
Co do białego nalotu na języku

to może być candida...
Zapisane
mania25
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #6 : 2008-04-07, 08:25:56 »

Zilony, po przeczytaniu Twoich postów,zorientowałam się że jesteś z Krakowa i że znalazłeś w końcu lekarza optymalnego,ja też szukam ,czy mógłbyś mi dać namiary.Czy on jest może z Arkadii CDN?
Zapisane
mania25
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #7 : 2008-04-07, 09:45:34 »

Co do białego nalotu na języku, myślę że niektórym się taki robi po jedzeniu.Kilka lat temu odkryłam (zanim jeszcze zaczęto mówić o tym w telewizji) że język też trzeba myć.Mam do tego drugą szczoteczkę, nie za miękką, nie za ostrą  i przy każdym myciu zębów myję i język.Najpierw pastą ,a pptem samą szczotką z wodą.Nalot znika a w ustach jest czysto i świeżo .
Zapisane
Waldek
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #8 : 2008-04-07, 10:28:26 »

Taki nalot może świadczyć o grzybicy jelit i mycie języka tylko zamaskuje objawy.
Zapisane
mania25
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #9 : 2008-04-07, 11:28:39 »


jak zwieksze do 100g to przy białka 50-60g i tłuszczu 150-180g to proporcje wyjdą w przyblizeniu jakos dziwnie 1:3:2 Smile ostatnio MORGANO pisał ze tez ma takie zapotrzebowanie na weglowodany wiec jestem ciekaw jak u Niego wyglądają proporcje.
i jak tu zjadać 100g weglowodanów niejedząc produktów mącznych i cukrów prostych!!! dla przykładu napisze ze przy takich proporcjach jak zjem 100g groszku do jajecznicy i 200g ziemniaków plus kilka ogórków na obiad to jestem pełny! Smile a to raptem około 50g. Tak ogólnie to jem jak wróbelek przy 183cm wzrostu Smile

Właśnie też się zastanawiam co to będą za proporcje i dlaczego MORGANO może jeść 100g węglowodanów- czy wtedy je białek trochę powyżej 100g żeby zachować proporcje, czy może chodzi o to , że jak się je najlepsze białka (ale wtedy można zjeść ich mało ok. 30-40g. ) to wtedy ta zasada nie obowiązuje względem węgli i można ich zjeść więcej w proporcji do B , :1,a nawet do 1,5.Chyba że coś pokręciłam.Ale mam mętlik w głowie. Confused
Zapisane
mania25
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #10 : 2008-04-07, 11:31:41 »

Pokręciłam- do 1,5 ,a nawet do 2-tak ma być
Zapisane
mania25
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #11 : 2008-04-07, 11:38:41 »

choć nie bardzo  to rozumiem ,dlaczego tak można
Zapisane
Rudka
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #12 : 2008-04-08, 13:18:51 »

Mania
-bo Morgano jest duzy ,silny i aktywny mężczyzna .
  Przecież  ilość żarełka zależy -od wieku ,wzrostu aktywności .
   
   
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #13 : 2008-04-08, 19:55:38 »

Mania
-bo Morgano jest duzy ,silny i aktywny mężczyzna .
  Przecież  ilość żarełka zależy -od wieku ,wzrostu aktywności .
   

Brawo! Brawo! Brawo!

Jaszcze mozna rozpoczac cala "prawde" od stwierdzenia,
ze u kazdego czlowieka LIPAZA JEZYKOWA dziala jednak odmiennie Shocked Cool Laughing
i dalej........... Laughing Laughing Laughing


Zapisane
Rudka
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #14 : 2008-04-08, 21:08:36 »

 Very Happy Very Happy Very Happy
Grizli  Very Happy-czy ja znowu dałam plame? matkoooooo ... lipaza językowa  Shocked Shocked
    co to jest ? czy to napewno jest mi do czegoś potrzebne?Czy tobie ,żeby sobie jaja robić Shocked
Zapisane
zilony
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #15 : 2008-07-05, 15:41:00 »

witam ponownie

po wynikach z manometrii chirurg stwierdził ze nienadaje się do krojenia Smile że mam jakos ciężka odmiane refluksu Sad
przyjmowałem Controloc przez miesiąc i teraz mam miec za 2 miesiące ponowna gastroskopie i jesli znajdą tam nadal ten przełyk Baretta to bede miał zabieg endoskopowy i bedą mi "wypalac" te zmiany...

no i do tego czasu zalecił mi brac ten Controloc cały czas...

no ale czy jest sens go brać skoro niemam zgagi? bo on obniza poziom kwasu no ale odkad jestem na DO to niemam z tym kwasem żadnych problemów...
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #16 : 2008-07-06, 12:18:56 »

Co ja bym dodała:
Nie zauwazyłam wątku  Shocked. Jedna z forumowiczek o tym samym problemie poprosiła bym odpowiedziała.
Przełyk Barretta to dla mnie w pewien sposób ekwiwalent ch. wrzodowej/zgagi, tylko ... piętro wyżej. Takie same nadżerki, takie same zaczerwienienia śluzówki.
Przechodziłeś z korytka na DO (ja z raczej pastwiska; mnie NIGDY nie bolał żołądek), pozostał Ci taki sam schemat jedzenia B.
Niektórzy mówią, że jesz za dużo - w połowie maja rację (bo leczy sie to jak reflux, zgagę, ch. wrzodową żołądka..., zmniejszeniem B)
Niektórzy mówią , ze trzeba wiecej T - w połowie maja rację, T leczy wyściółki żołądka.
Ma być wiecej W - też pół prawdy - większa ilość W (być może) zmiejszy Ci zapotrzebowanie na B.
DLA CIEBIE NAJLEPSZYM POSIŁKIEM JEST PRAŻUCHA (ZIEMNIAKI UTARTE I SMAŻONE NA SŁONINIE/SMALCU, OLIWIE, OLEJU PALMOWYM, KOKOSOWYM - JAKIM LUBISZ). Bez jajka/żółtka!!! NAJLEPIEJ BYŚ DOBOWĄ ILOŚĆ W JADAŁ W POSTACI ZIEMNIAKÓW. DO CZASU WYLECZENIA.
Controloc - nadal, rozumiem. Oni chcą zmniejszyć kwaśność w dolnej części przełyku. Nawet przewlekłe zapalenie śluzówki gardła leczą Controlokiem, logiczne, mimo to nie akceptuję takiego leczenia.
Nieprzyjemny zapach z ust ZAWSZE udaje mi się wyleczyć zalecając  rotację produktów mlecznych. Ustepuje po 3-7 dniach, a wraz ze zwiększeniem ilości ziemniaków w 3 dni nadżerka Barretta się wyleczy  Smile. Gwarancja  Very Happy (warunek: dobowa ilość W w postaci ziemniaków, ziemniaki jedzone TYLKO z T jak w chorobie wrzodowej/zgadze, rotacja produktów mlecznych). Nie będzie Ci się odbijać po posiłkach.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Przełyk Barretta
« Odpowiedz #17 : 2008-09-10, 09:20:09 »

Cytuj
Co do białego nalotu na języku

to może być candida...

To zawsze jest candida alb.(tu zgadzam się z med. akademicką).
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.046 sekund z 17 zapytaniami.