forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-11-23, 06:14:42

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
669713 wiadomoci w 4061 wtkach; wysane przez 34 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: root
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 31 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.  (Przeczytany 332946 razy)
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #320 : 2009-04-08, 20:36:52 »

Dzieki za odpowiedz Renia, za opis twoich doswiadczen z poczatku ZO.
Nie ma sprawy. Chętnie piszę o swoich doświadczeniach, chociaż moją wiedzę o DO staram się ciągle pogłębiać, bo nie jest ona zbyt wielka. Na początku też zadawałam dużo pytań i dostawałam różne odpowiedzi. Smile
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #321 : 2009-04-08, 20:41:46 »

Renia, a to co napisal "admin" czytalas?
Val, Ileu, Thr, Glu, His, Pro, Arg = aminokwasy = bialko.
Zwiekszam bialko -> znika ketoza. Oczywiscie bez przesady, nie 130, ani nie 30, tylko tyle co napisal dr Jan Kwasniewski. 0,8-1g/kg, max 1,2/kg.
Ja, z "Admina" postów to czytam co trzecie zdanie, bo dla mnie to "czarna magia" Confused Very Happy
Zapisane

_flo
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #322 : 2009-04-08, 20:44:52 »

hehehe
no nie ma lekko
za to pelna precyzja wypowiedzi
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #323 : 2009-04-08, 22:00:12 »

Może bym się wzięła za studiowanie książek z biochemii, ale nie wyobrażam sobie, żeby to mogło być interesujące. Jedyne, co z tego wiem, to to, że cząsteczka cukru ma 6 atomów węgla i dzieli się w organiźmie na dwie trójwęglowe cząsteczki, zwane trójglicerydami i te mogą osadzać się w tętnicach, zmniejszając ich światło i tak powstaje miażdżyca. No chyba, że coś poplątałam. Very Happy
Zapisane

viola44
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #324 : 2009-04-08, 22:27:40 »

http://www.zdrowezywienie.yoyo.pl/articles.php?id=28

 Wiedza i poglądy w miażdżycy i cukrzycy


Poglądy dotyczące odkładania się lipidów i cholesterolu w ścianie tętnic u chorujących na otyłość, miażdżycę i cukrzycę są tylko poglądami i są sprzeczne z wiedzą sprawdzoną w badaniach naukowych, jak wynika z prac doświadczalnych.


Stout E.W.: Pobudzana przez insulinę produkcja lipidów w tkance tętnic w związku z cukrzycą i miażdżycą. Pol. Tyg. Lek. 1969, 31, 1214 (str. Lancet 1968, 7570, 693).


Autor podawał szczurom octan sodu, lub glukozę znaczoną radioaktywnym węglem, a następnie określał zawartość tych składników w tkance tętnic. Badania powtórzył po uprzednim podaniu insuliny. Okazało się, że insulina zwiększała odkładanie się tych związków w ścianie tętnic o ponad 73%. Równocześnie w ścianie tętnic wzrastała zawartość trójglicerydów zawierających węgiel radioaktywny z octanu, lub glukozy - już po godzinie od podania tych substratów.


W cukrzycy dorosłych poziom insuliny we krwi bywa wysoki i jednocześnie stwierdza się gromadzenie lipidów w ścianie tętnic.


Doświadczenie wykazało, że trójglicerydy gromadzące się w ścianie tętnic w miażdżycy i cukrzycy pochodzą z ich syntezy na miejscu z glukozy lub octanu, a nie są odkładane, czy pobierane z krwi, jak się powszechnie przyjmuje.


Stout E.W.: Pobudzanie syntezy cholesterolu w tkance tętnic przez insulinę. Pol. Tyg. Lek. 1970, 19, 107 (Str. Lancet 1969, 7618, 467)


Przy podawaniu szczurom dożylnie octanu sodu, lub glukozy bez insuliny, albo z insuliną, radioaktywność w ścianie aorty była znacznie wyższa przy równoczesnym podawaniu insuliny.


W poprzedniej pracy wykazano, że octan lub glukoza, podawana wraz z insuliną już po godzinie była przetwarzana w ścianie tętnic na trójglicerydy, gdyż węgiel radioaktywny zawarty w octanie lub glukozie znajdował się w trójglicerydach. Równocześnie wzrastała zawartość cholesterolu w ścianie tętnic, zawierającego węgiel radioaktywny z octanu lub glukozy.


Surowcem do wytwarzania cholesterolu są trójglicerydy, wytwarzane głównie z glukozy.


Następnie podawano różnymi drogami cholesterol znakowany radioaktywnym węglem sam, a następnie wraz z insuliną. Radioaktywność w ścianie aorty nie zwiększyła się ani po podaniu samego znakowanego cholesterolu, ani po podaniu go wraz z insuliną. W doświadczeniu wykazano, że insulina wzmaga syntezę cholesterolu w ścianie tętnic, a nie zwiększa odkładania się cholesterolu zawartego w surowicy krwi w tkance tętnic.


Wnioski:

Surowcem do syntezy trójglicerydów jest glukoza, lub jej produkty przemiany. Surowcem do syntezy cholesterolu są trójglicerydy powstające z glukozy. Zatem surowcem do wytwarzania cholesterolu jest glukoza. Wydzielanie insuliny jest tym większe im więcej jest w diecie węglowodanów. Niskie spożycie węglowodanów, takie jak u optymalnych, powoduje niskie zużycie glukozy, niskie wydzielanie insuliny, brak surowca do wytwarzania trójglicerydów i cholesterolu w ścianie tętnic, brak miażdżycy i cukrzycy, ustępowanie tych chorób, brak zachorowań na raka, gdyż insulina jest jednym z najsilniej działających czynników rakotwórczych.
autor: Jan Kwaśniewski





Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #325 : 2009-04-08, 22:35:31 »

Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #326 : 2009-04-08, 22:37:33 »

Powinnam była napisać, że cholesterol tworzy się nie z cukru, lecz z nadmiaru glukozy, czyli przy jedzeniu "korytkowym".
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #327 : 2009-04-08, 22:44:31 »

Gen otyłości Shocked, ja uważam, że z tą otyłością jest tak jak pisał "Admin", to jest zaraźliwe.
Wink
Zapisane

_flo
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #328 : 2009-04-08, 23:11:16 »

no ale jak nie syntezuje do tluszczu, to syntezuje do... Shocked
czy?
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #329 : 2009-04-09, 00:42:32 »

...ale jak nie syntezuje do tluszczu...

Moze syntetyzowac wszystko to, co opisano w Biochemii.
Oczywiscie zawsze jednego wiecej a innego mniej.

Mozna w duzym uproszczeniu napisac, ze nigdy nie jest tak
jak najczesciej mysla "zwykli zjadacze chleba",
czyli jak produkuje "x" to "y" juz nie.  Cool


Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #330 : 2009-04-09, 07:38:57 »

autor: Jan Kwaśniewski

Zamieszczam w uzupełnieniu fragment "surówki" większej całości nigdzie jeszcze niepublikowanej:

(...)
   O ile tłuszcz jest dość przewidywalny energetycznie, bo każde obcięcie dwóch atomów węgla od acylo-CoA  daje acylo(-2C)-CoA i acetylo-CoA (aktywny octan), NADH i FADH2 co daje zawsze 14 wiązań wysokoenergetycznych netto wyłącznie w warunkach tlenowych, o tyle węglowodany są nieprzewidywalne energetycznie, ponieważ są wykorzystywane przez organizm w większym stopniu jako budulec, a nie materiał energetyczny, co w miarę przystępnie i krótko postaram się opisać.
Glikoliza:
glukoza pod wpływem insuliny jest wtłaczana w cytozol. Aby rozbić mol glukozy na dwie triozy konieczne są dwa mole ATP, przy zamianie dwóch trioz (aldehyd 3-fosfoglicerynowy) na pirogronian z każdej triozy uwalniają się po dwa mole ATP i po molu NADH (2x2,5 mola ATP – w warunkach tlenowych, regenerowany do NAD+ w warunkach beztlenowych ) i na tym proces glikolizy się kończy.
   Czyli glukoza w procesie glikolizy daje netto tylko 2 mole ATP w warunkach beztlenowych i 6-8 moli ATP w warunkach tlenowych. I to też nie, bo jeśli glukoza będzie potrzebna jako prekursor wyjściowy lub pośredni w biosyntezie białka, szlaku pentozowym, syntezie glikoprotein, mukopolisacharydów czy oligosacharydów…
(...)
Dalej (przyjmijmy, że glukoza i  wytworzony z niej pirogronian łatwo zamieniany na aminokwasy – np.: alaninę, nie były potrzebne do w/w biosyntez) te dwa mole pirogronianu z mola glukozy może być zamienione w matriks mitochondrialnym upraszczając, albo na dwa mole szczawiooctanu, albo po dekarboksylacji na dwa mole acetylo-CoA (aktywny octan), albo po molu jednego i drugiego w zależności od wartości potencjału cytozolowego. Jeśli całość zamieni się na szczawiooctan (np: przy diecie niskowęglowodanowej, w tlenowym stresie wysiłkowym) - to pod warunkiem, że ten szczawiooctan przejdzie pełen cykl Krebsa (a często nie przechodzi, bo i szczawiooctan i ketoglutaran są prekursorami do syntezy większości aminokwasów endogennych, a bursztynian – porfiryn)  to powstanie  3 cząsteczki NADH i jedna cząsteczka FADH2 i (jedna cząsteczka GTP). Dopiero, gdy to trafi na łańcuch oddechowy, a nie musi, może powstać  dziewięć moli ATP i mol GTP, ale wyłącznie  „do spółki” z acetylo-CoA pochodzącym z betaoksydacji .
Jeśli pirogronian zostanie zamieniony na aktywny octan, to ten aktywny octan może posłużyć do elongacji kwasów tłuszczowych (energetycznych),  (proces ten chroni np.: wegetarian  przed niedoborem L-karnityny)albo zostać wydalony do cytozolu, jeśli w stanie sytości nie ma potrzeby elongacji i tu posłużyć albo do syntezy acetylocholiny, albo do syntezy hormonów sterydowych, albo do syntezy kwasów tłuszczowych (zapasowych), albo do syntezy cholesterolu, albo do…  np.:  syntezy wit.F.*
(...)
                                                                   Autor: Tomasz Kwaśniewski

* - copyright by Tomasz Kwaśniewski. All rights reserved.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #331 : 2009-04-09, 08:25:14 »

admin,
prosimy o natępne porcje "surówek" Smile

Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #332 : 2009-04-09, 08:31:22 »

Jeszcze podam ciekawostkę:
wzrost zawartości cytrynianu w sercu szczura pod wpływem wzrostu stężenia dwutlenku węgla we krwi w milimol/g s.m. wynosi:  z 291 do 2030 (wztost siedmiokrotny!!!), a "nasycenie" ATP jest niezmienne i wynosi około 16,4-16,8.
Wyjaśniać, czy wiecie o co chodzi?
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #333 : 2009-04-09, 08:50:15 »

Jeszcze podam ciekawostkę:
wzrost zawartości cytrynianu w sercu szczura pod wpływem wzrostu stężenia dwutlenku węgla we krwi w milimol/g s.m. wynosi:  z 291 do 2030 (wztost siedmiokrotny!!!), a "nasycenie" ATP jest niezmienne i wynosi około 16,4-16,8.
Wyjaśniać, czy wiecie o co chodzi?

nie ma pewnosci ze nasze domysły bedą słuszne, wyjasnij wyjasniej, bardzo prosimy.
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #334 : 2009-04-09, 09:53:07 »

Ale nie dziś, bo dziś jest już Wielki Czwartek.  Very Happy
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #335 : 2009-04-09, 10:10:00 »

Ale nie dziś, bo dziś jest już Wielki Czwartek.  Very Happy

 Very Happy ok zrozumiałe Very Happy
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #336 : 2009-04-09, 10:12:07 »

"Naukowcom" mięśnie dalej na węglowodanach pracją...  Laughing
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #337 : 2009-04-09, 10:22:59 »

Dobrze, że nie wszystkim.. Very Happy
Zapisane

admin
Go


Email
Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #338 : 2009-04-09, 10:35:53 »

Albo szybko w skrócie dopiszę.
Wzrost cytrynianu (czytaj szczawiooctanu) jest wprost proporcjonalny do spadku poziomu glikogenu. Oznacza to, że glukoza zamieniana jest na szczawiooctan, a nie acetylo-CoA. Siedmiokrotny wzrost stężenia cytrynianu oznacza, że zamiast jednego cyklu Krebsa do odbioru acetylo-CoA z betaoksydacji, powstaje aż siedem nowych cykli Krebsa. Szybkość betaoksydacji uzależniona jest pozahumoralnie i głównie przez cytozolowy stosunek ATP/ADP i cytozolowe stężenie dwutlenku węgla. Im go więcej, tym szybciej mięśnie betaoksydują. W przypadku niedoboru tlenu nadmiar produkowanego z tłuszczu NADH jest regenerowany do NAD+ przez zamianę pirogronianu w mleczan. Rzut ciepła spowodowany jest "zwarciem baterii" - protony przechodząc przez kolejne kompleksy łańcucha oddechowego wydzielaną ciepło, a nie utleniają się (bo tlenu jest brak) i są kierowane na początek łańcucha (na tej zasadzie działa brunatna tkanka tłuszczowa) uniemożliwiając "rozładowanie" nadmiaru NADH. Po wysiłku, gdy gwałtownie wzrasta poziom ATP, nadmiar protonów również kierowany jest na początek łańcucha, co spowalnia cykl Krebsa i betaoksydację, hamuje syntezę ciał ketonowych w wątrobie, a w konsekwencji szybkość oddechów i tętna. Nadmiar szczawiooctanu zamieniany jest w pirogronian, a ten w glikogen...

Wnioski:
zdolność do wysiłku determinowana jest wyłącznie przez dostępność tlenu i szybkość rozpraszania ciepła. Wink

PS
rzuty hormonów stresowych mają na celu wyłącznie szybkie dostarczenie glukozy do produkcji szczawiooctanu oraz ewentualnie mobilizację tłuszczu zaposowego przy długotrwałym wysiłku, ponieważ związkami regulującymi aktywność mitochopndriów są głównie kwasy tłuszczowe, potencjał cytozolu i pośrednio dostępność tlenu.

Lit:
Biochemia Stryer
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 72235


Odp: Kilka pytan przed rozpoczeciem diety.
« Odpowiedz #339 : 2009-04-09, 10:43:44 »

Przeczytałam całość dwa razy  Confused Very Happy
Zapisane

Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 31 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 20 zapytaniami.