forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-29, 00:06:38

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
658482 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Paliwo dla mózgu.
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 12 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Paliwo dla mózgu.  (Przeczytany 239106 razy)
zbynek
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #20 : 2008-12-23, 13:09:23 »

W temacie podkopującym aksjomat o JEDYNYM źródle energii dla mózgu jako glukozie

Cytuj
Przemiany energetyczne w mózgowiu po niedokrwieniu
przebiegają podobnie jak w stanach głodu, upojenia alkoholowego, śpiączki mocznicowej
lub śpiączki cukrzycowej. Glukoza przestaje być głównym substratem energetycznym dla
mózgowia (w warunkach fizjologicznych zaspokaja 96% zapotrzebowania
energetycznego).śródkomórkowa  kwasica, będąca następstwem niedotlenienia, jest
odpowiedzialna za zahamowanie aktywności dehydrogenazy pirogronianowej, kluczowego
enzymu w cyklu kwasów trójkarboksylowych, w cyklu Krebsa. Zablokowanie tego enzymu
powoduje, że spowodowana odczynem stresowym (odpowiedż na niedokrwienie) lub
nadmierną podażą w trakcie leczenia płynami hiperglikemia prowadzi do zwiększonego
wytwarzania mleczanów w OUN. Glukoza jest rozkładana do pirogronianów a ponieważ nie
mogą być one wprowadzone po dehydrogenacji i dekarboksylacji jako acetylo-koenzym A
do cyklu kwasów trójkarboksylowych, ulegają przekształceniu w mleczany. Następstwem
jest jeszcze głębsza kwasica i jeszcze silniejsze zahamowanie oddżwiernego cyklu Krebsa,
dehydrogenazy pirogronianowej. Hiperglikemia prowadzić więc może do zwiększenia
deficytu energetycznego komórek OUN, nasilenia zmian obrzękowych. Szczególnie
wrażliwe są na nią komórki GABA-ergiczne, umiejscowione w tworze siatkowatym istoty
czarnej w śródmózgowiu. Stanowią one jeden z głównych filtrów, hamujących bodźce
drgawkowe, napływające z kory mózgu. Uszkodzenie tych komórek wskutek hiperglikemii
albo utrzymujących się stanów hiperosmolarności może prowadzić do pojawienia się stanów drgawkowych, co stosunkowo często postrzegano w czasach, gdy stosowanie stężonych roztworów glukozy było rutynowym sposobem leczenia obrzęku mózgu.

Alternatywnym szlakiem energetycznym jest spalanie ciał ketonowych jak acetooctan i B-hydroksymaślan (w surowicy krwi większe ich stężenie występuje w stanach głodowych, w stanach odczynów stresowych, w upojeniu alkoholowym). Wchodzą one do cyklu Krebsa niejako bocznym wejściem, za pośrednictwem dwu enzymów; dehydrogenazy B-hydroksymaślanowej i transferazy, jako aceto-acetylo-coA, który jest rozkładany do dwóch cząsteczek acetylo-coA, stosownego paliwa dla cyklu Krebsa.
Tak zostaje ominięta przeszkoda porażonego oddżwiernego, dehydrogenazy pirogronianowej. Fabryka ATP może funkcjonować dalej.
W odróżnieniu od dorosłych, noworodki mają możliwość zużywania dla potrzeb
energetycznych OUN również mleczany. Ograniczenia stosowania roztworów glukozy po
niedokrwieniu i pourazowych obrażeniach mózgowia w mniejszym stopniu dotyczą dzieci
(Siesjo 78, Haddad 92).
http://www.chirurgia.poznet.pl/pliki/mon4w.pdf

ps. W pewnych przypadkach np.  po udarze, okazuje się że samoistnie organizm a konkretnie mózg przestawia się i czerpie z ketonów paliwo i jak pisze „fabryka ATP może funkcjonować dalej”.
Dziwne, że w przypadku zagrożenia życia mózg wybiera wtedy taką formę odżywiania.
Nawet jak pisze, zaleca się ograniczone stosowanie roztworów glukozy po niedokrwieniu i pourazowych obrażeniach mózgowia bo są niebezpieczne
Żeby było śmieszniej,  stany niedokrwienne mózgu ( zatory ) są spowodowane dietą  :
Dieta uboga w tłuszcze i białko zwierzęce, a udar mózgu
Cytuj
W lutowym numerze "Circulation", pisma American Heart Association, ukazała się publikacja autorstwa dr Meir Stampfer i współpracowników, przedstawiająca wyniki analizy danych zgromadzonych w Nurses' Health Study, dotyczących zdrowia 85 000 kobiet.
Wynika z niej, że kobiety z nadciśnieniem tętniczym, unikające w swojej diecie tłuszczów i białka zwierzęcego mają wyraźnie zwiększone ryzyko udarów krwotocznych mózgu. U kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych udar krwotoczny mózgu występuje 3,7 razy rzadziej.
Ocenia się, że w USA 20% udarów mózgowych spowodowanych jest przez krwotoki, pozostałe udary wynikają z powikłań zakrzepowo-zatorowych. Interpretacja wpływu niskiego spożycia tłuszczów i białka zwierzęcego na wzrost częstości krwotoków domózgowych u kobiet z nadciśnieniem tętniczym nie jest łatwa. Badacze uważają, że ujawnia się tu wpływ i interakcje innych czynników dietetycznych i genetycznych, które nie są w tej chwili wyjaśnione.
http://www.resmedica.pl/archiwum4.html
Zapisane
sylwiazłodzi
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #21 : 2008-12-26, 21:11:07 »

Boże Shocked

aby to zrozumiec ,to trzeba mieć filozofie skączoną Exclamation Mr. Green
kriss Ja też z tego wiele nie rozumiem. Shocked
Ale staram się na ile mogę.
Swoją drogą co jest lepsze ? Zrozumieć to co tu piszecie czy obserwacja,że za  dużo jedzenia, w których jest W powoduje zachowania tzw. autystyczne u mojego syna. Dla niektórych którzy zrozumieją Streyera moje twierdzenie i tak będzie niemozliwe więc się nie przejmuję.
Zapisane
sylwiazłodzi
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #22 : 2008-12-26, 21:17:51 »

cytat z postu  Krystyna Opty

"Horvath podkreśla też, że za każdym razem, kiedy czujemy się najedzeni, skracamy nieco maksymalną długość życia. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej wolnych rodników powstaje, gdy uaktywniają się komórki obszarów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości."

czyli co ? obserwacja,że obecni starzy ludzie, dożywający 80 tki i dalej nigdy się nie przejadali itd i dzięki temu są niby tymi lepszymi z lepszej gliny ulepieni zostało potwierdzone naukowo?
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #23 : 2008-12-26, 22:15:48 »

cytat z postu  Krystyna Opty

"Horvath podkreśla też, że za każdym razem, kiedy czujemy się najedzeni, skracamy nieco maksymalną długość życia. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej wolnych rodników powstaje, gdy uaktywniają się komórki obszarów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości."

czyli co ? obserwacja,że obecni starzy ludzie, dożywający 80 tki i dalej nigdy się nie przejadali itd i dzięki temu są niby tymi lepszymi z lepszej gliny ulepieni zostało potwierdzone naukowo?

Sylwia jest tez inna teoria.Czytałam kiedys w Rzeczpospolitej ,ze czesc otyłych ludzi,dlatego jest otyła,bo sygnał o zaspokojeniu głodu dociera zbyt późno do ich mózgu ,przez co muszą zjeść znacznie wiecej pokarmu nim odczują sytość.
Moze u innych ludzi istnieje sytuacja odwrotna np. u mnie.Z
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #24 : 2008-12-26, 22:16:50 »

Z
jem mało i odczuwam sytość  Smile
Zapisane
maf
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #25 : 2008-12-27, 00:01:32 »

W temacie podkopującym aksjomat o JEDYNYM źródle energii dla mózgu jako glukozie

Cytuj
Przemiany energetyczne w mózgowiu po niedokrwieniu
przebiegają podobnie jak w stanach głodu, upojenia alkoholowego, śpiączki mocznicowej
lub śpiączki cukrzycowej. Glukoza przestaje być głównym substratem energetycznym dla
mózgowia (w warunkach fizjologicznych zaspokaja 96% zapotrzebowania
energetycznego).śródkomórkowa  kwasica, będąca następstwem niedotlenienia, jest
odpowiedzialna za zahamowanie aktywności dehydrogenazy pirogronianowej, kluczowego
enzymu w cyklu kwasów trójkarboksylowych, w cyklu Krebsa. Zablokowanie tego enzymu
powoduje, że spowodowana odczynem stresowym (odpowiedż na niedokrwienie) lub
nadmierną podażą w trakcie leczenia płynami hiperglikemia prowadzi do zwiększonego
wytwarzania mleczanów w OUN. Glukoza jest rozkładana do pirogronianów a ponieważ nie
mogą być one wprowadzone po dehydrogenacji i dekarboksylacji jako acetylo-koenzym A
do cyklu kwasów trójkarboksylowych, ulegają przekształceniu w mleczany. Następstwem
jest jeszcze głębsza kwasica i jeszcze silniejsze zahamowanie oddżwiernego cyklu Krebsa,
dehydrogenazy pirogronianowej. Hiperglikemia prowadzić więc może do zwiększenia
deficytu energetycznego komórek OUN, nasilenia zmian obrzękowych. Szczególnie
wrażliwe są na nią komórki GABA-ergiczne, umiejscowione w tworze siatkowatym istoty
czarnej w śródmózgowiu. Stanowią one jeden z głównych filtrów, hamujących bodźce
drgawkowe, napływające z kory mózgu. Uszkodzenie tych komórek wskutek hiperglikemii
albo utrzymujących się stanów hiperosmolarności może prowadzić do pojawienia się stanów drgawkowych, co stosunkowo często postrzegano w czasach, gdy stosowanie stężonych roztworów glukozy było rutynowym sposobem leczenia obrzęku mózgu.

Alternatywnym szlakiem energetycznym jest spalanie ciał ketonowych jak acetooctan i B-hydroksymaślan (w surowicy krwi większe ich stężenie występuje w stanach głodowych, w stanach odczynów stresowych, w upojeniu alkoholowym). Wchodzą one do cyklu Krebsa niejako bocznym wejściem, za pośrednictwem dwu enzymów; dehydrogenazy B-hydroksymaślanowej i transferazy, jako aceto-acetylo-coA, który jest rozkładany do dwóch cząsteczek acetylo-coA, stosownego paliwa dla cyklu Krebsa.
Tak zostaje ominięta przeszkoda porażonego oddżwiernego, dehydrogenazy pirogronianowej. Fabryka ATP może funkcjonować dalej.
W odróżnieniu od dorosłych, noworodki mają możliwość zużywania dla potrzeb
energetycznych OUN również mleczany. Ograniczenia stosowania roztworów glukozy po
niedokrwieniu i pourazowych obrażeniach mózgowia w mniejszym stopniu dotyczą dzieci
(Siesjo 78, Haddad 92).
http://www.chirurgia.poznet.pl/pliki/mon4w.pdf

ps. W pewnych przypadkach np.  po udarze, okazuje się że samoistnie organizm a konkretnie mózg przestawia się i czerpie z ketonów paliwo i jak pisze „fabryka ATP może funkcjonować dalej”.
Dziwne, że w przypadku zagrożenia życia mózg wybiera wtedy taką formę odżywiania.
Nawet jak pisze, zaleca się ograniczone stosowanie roztworów glukozy po niedokrwieniu i pourazowych obrażeniach mózgowia bo są niebezpieczne
Żeby było śmieszniej,  stany niedokrwienne mózgu ( zatory ) są spowodowane dietą  :
Dieta uboga w tłuszcze i białko zwierzęce, a udar mózgu
Cytuj
W lutowym numerze "Circulation", pisma American Heart Association, ukazała się publikacja autorstwa dr Meir Stampfer i współpracowników, przedstawiająca wyniki analizy danych zgromadzonych w Nurses' Health Study, dotyczących zdrowia 85 000 kobiet.
Wynika z niej, że kobiety z nadciśnieniem tętniczym, unikające w swojej diecie tłuszczów i białka zwierzęcego mają wyraźnie zwiększone ryzyko udarów krwotocznych mózgu. U kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych udar krwotoczny mózgu występuje 3,7 razy rzadziej.
Ocenia się, że w USA 20% udarów mózgowych spowodowanych jest przez krwotoki, pozostałe udary wynikają z powikłań zakrzepowo-zatorowych. Interpretacja wpływu niskiego spożycia tłuszczów i białka zwierzęcego na wzrost częstości krwotoków domózgowych u kobiet z nadciśnieniem tętniczym nie jest łatwa. Badacze uważają, że ujawnia się tu wpływ i interakcje innych czynników dietetycznych i genetycznych, które nie są w tej chwili wyjaśnione.
http://www.resmedica.pl/archiwum4.html

Nie chce mi sie ciac, bo za duzo fragmentow musialbym wycinac. Odniose sie do tego co zaznaczylem , oraz paliwie dla mozgu
Z powyzszego wynika, ze paliwem dla mozgu jest glukoza lub tez w innych przypadkach ketony. Byly juz o tym dyskusje kilka lat temu, pewnie nie na tym forum bo go jeszcze nie bylo(pewnie bylo to na tym pierwszym serwerze co zapomnialem nazwy, w 2003 r). Dieta Optymalna opracowana przez lek.med. Jana Kwasniewskiego nie jest dieta ketogeniczna. Stad paliwem dla mozgu musi byc W. W swietle tego, pewnie niektorzy zapomnieli, ze aby odzywic mozg, trzeba rano mu dostarczyc energi. Tak kiedys pisano. Teraz pisza W na noc. Byc moze jest tak, ze nie dostarczajac odpowiedniej dawki W, kiedy organizm go potrzebuje, uruchamiany jest proces glukoneogenezy.
Fajnie tutaj poczytac o roznych kombinacjach jak niemieszanie, eliminowanie itp. Pozniej poczytac naukowe wywody, badania, trudne do zrozumienia.
Wroce do udaru mozgu. Jak zacytowal Zbynek, dieta uboga w tluszcze i bialka zwierzece i wplyw na udar jest trudny do zinterpretowania. A wystarczy zapytac ludzi. Ja znam taki przypadek. Wystarczy przejsc na diete wegetarianska stosowana nieswiadomie, tzn nie dostarczajac na tej diecie jakis pieprzonych skladnikow bialkowych z soi lub fasoli itp. Ola (zanim przeszla na DO, zastosowala taka diete), po pol roku dostala udaru.
To tyle.
Dodam jeszce, ze kiedys Bruford a takze Cooler, dziwili sie, ze znam tak wiele roznych przepadkow, albo tez, ze u mnie jest tak dziwnie choro. Ja dna moczanowa, Ola RZS, udar, skaza bialkowa.
Wczoraj dowiedzialem sie, ze brat mojego szwagra umiera na SM,(doslownie, juz lezy i czeka). 5 lat temu juz proponowalem mu zeby zainteresowal sie Dieta Optymalna opracowana przez lek. med. Jana Kwasniewskiego. Mialem kontakt z optymalnym, ktory zastosowal sie do zasad. Choroba zostala zatrzymana. Nie wiem, czy czyta to forum, mam gdzies zapisane jego imie, namiary. Optymalny z Jeleniej Gory.
Niektorzy nie chca sobie pomoc.
Rozpisalem sie
pozdr
maf
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #26 : 2008-12-27, 08:40:52 »

bo sygnał o zaspokojeniu głodu dociera zbyt późno do ich mózgu

 Laughing To jest super!. Czyli sygnał pędzący około 80-120m/s, to zbyt wolny  Shocked
Informacja potencjałowa jest jeszcze szybsza, bo pędzi tak około 300tys.km/s. Wink
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #27 : 2008-12-27, 08:48:54 »

Byly juz o tym dyskusje kilka lat temu, pewnie nie na tym forum bo go jeszcze nie bylo(pewnie bylo to na tym pierwszym serwerze co zapomnialem nazwy, w 2003 r).

Bardzo wiele szkody te dyskusje niektórym ludziom wyrządziły. Tak im w głowach poprzestawiały, że czarne widzieli jako białe, a białe jako czarne. Niektórym zostało tak do dziś!. Ale widocznie na to zasługują! Confused
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #28 : 2008-12-27, 08:53:44 »

bo sygnał o zaspokojeniu głodu dociera zbyt późno do ich mózgu

 Laughing To jest super!. Czyli sygnał pędzący około 80-120m/s, to zbyt wolny  Shocked
Informacja potencjałowa jest jeszcze szybsza, bo pędzi tak około 300tys.km/s. Wink

No ja sie tam na tym nie znam,napisałam co przeczytałam  Cool
Ale dzis sobie tak o tym myslałam,a w zasadzie o sobie i o moim uczuciu sytości.
To najpewniej wystepuje nie tylko u mnie,pewnie jest dosc powszechne;jak przyrządzam posiłki ,to tak sie "najadam oczami",ze jak podam do stołu,to zjadam niewiele,bo mi sie nie chce,najlepiej jak zjadam "od świeta" obiad u mamy mojego meza,bo wtedy zjadam wszystko z apetytem  .Jaki z tego morał?  Cool Razz
Zapisane
zbynek
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #29 : 2008-12-27, 12:27:58 »

Dieta Optymalna opracowana przez lek.med. Jana Kwasniewskiego nie jest dieta ketogeniczna.
Oczywiście że na Diecie Optymalnej nie zaleca się utrzymywać głębokiej permanentnej ketozy na +/+/+/+ krzyżyki, ale warto pamiętać że:

Cytuj
„Postacie ketozy pozbawione znaczenia chorobowego stwierdza się  u  osób żywionych dietą o dużych zawartościach tłuszczu, oraz po wykonaniu ciężkiego wysiłku u osób będących na czczo” – Biochemia Harpera wydanie III str. 268 wiersze
11-15.
Swego czasu pisał o tym również  „wiraha” tzn znaczy  cytował :
Cytuj
„Innym ważnym, a często lekceważonym źródłem energii komórkowej są związki chemiczne zwane ketonami. Ketony powstają w wyniku rozkładu kwasów tłuszczowych w mitochondriach komórek wątroby i przyłączenia dwóch cząsteczek acetylokoenzymu A. Owe "ciała" ketonowe, jak się o nich czasem mówi, są wraz z krwią transportowane do różnych tkanek i tam ulegaj ą ponownemu przekształceniu do acetylokoenzymu A, biorącego udział w wytwarzaniu ATP.
Obecność ketonów we krwi i moczu, określana mianem ketozy, zawsze była uznawana za stan niepożądany, związany z głodem. Choć to prawda, że ketony powstają w warunkach przegłodzenia, to jednak tworzą się także w innych okolicznościach - jednak nie w razie spożywania nadmiaru węglowodanów! Węglowodany hamują metabolizm tłuszczów, dlatego ketony się nie tworzą. Powstają one z tłuszczów pod nieobecność węglowodanów i są materiałem energetycznym dla komórek. Dzieje się tak również przy dużym spożyciu białek i tłuszczów, a trudno takie warunki określić mianem głodu.
Twój mózg, podobnie jak inne tkanki, może jako źródła energii pożytkować ketony. Tak więc znów widzimy, że węglowodany nie są niezbędnym składnikiem diety, koniecznym do zasilania mózgu. Doktor Lutz stwierdził, że korzystne działanie węglowodanów obserwuje się jedynie wówczas, gdy ich ilość w pożywieniu wynosi około 72 gramów. Dawka ta jest na tyle niska, że nie przeszkadza wytwarzaniu ketonów i ich udziałowi w procesach energotwórczych. Tak czy inaczej, ketoza nie jest czymś, czego powinniśmy się obawiać, może poza osobami cierpiącymi na pewne choroby metaboliczne."
Allan, Lutz, Zycie bez pieczywa, str 94-95
http://www.fit.pl/forum/archive/index.php/t-6892.html
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #30 : 2008-12-27, 14:13:01 »


Z powyzszego wynika, ze paliwem dla mozgu jest glukoza lub tez w innych przypadkach ketony. Byly juz o tym dyskusje kilka lat temu, pewnie nie na tym forum bo go jeszcze nie bylo(pewnie bylo to na tym pierwszym serwerze co zapomnialem nazwy, w 2003 r). Dieta Optymalna opracowana przez lek.med. Jana Kwasniewskiego nie jest dieta ketogeniczna. Stad paliwem dla mozgu musi byc W.
Plocman Wink a W nie moze być paliwem dla mózgu z dwuch powodów jest zbyt mało energetyczne no i tam nie ma miejsca na enzymy glikolizy patrz co się dzieje w miokardiopatii przerostowej Sad
Zapisane
barja
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #31 : 2008-12-27, 16:39:23 »

bo sygnał o zaspokojeniu głodu dociera zbyt późno do ich mózgu

 Laughing To jest super!. Czyli sygnał pędzący około 80-120m/s, to zbyt wolny  Shocked
Informacja potencjałowa jest jeszcze szybsza, bo pędzi tak około 300tys.km/s. Wink

No ja sie tam na tym nie znam,napisałam co przeczytałam  Cool
Ale dzis sobie tak o tym myslałam,a w zasadzie o sobie i o moim uczuciu sytości.
To najpewniej wystepuje nie tylko u mnie,pewnie jest dosc powszechne;jak przyrządzam posiłki ,to tak sie "najadam oczami",ze jak podam do stołu,to zjadam niewiele,bo mi sie nie chce,najlepiej jak zjadam "od świeta" obiad u mamy mojego meza,bo wtedy zjadam wszystko z apetytem  .Jaki z tego morał?  Cool Razz
Że źle gotujesz
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #32 : 2008-12-27, 17:55:33 »

 Laughing Laughing Laughing
Zapisane
Edyta
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #33 : 2008-12-27, 18:39:48 »

To fakt! Nie jestem urodzoną kucharką  Razz
Podziwiam tutaj niektóre osoby,które tak duzo siebie wkładają w gotowanie   Smile
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #34 : 2008-12-27, 19:38:34 »


Z powyzszego wynika, ze paliwem dla mozgu jest glukoza lub tez w innych przypadkach ketony. Byly juz o tym dyskusje kilka lat temu, pewnie nie na tym forum bo go jeszcze nie bylo(pewnie bylo to na tym pierwszym serwerze co zapomnialem nazwy, w 2003 r). Dieta Optymalna opracowana przez lek.med. Jana Kwasniewskiego nie jest dieta ketogeniczna. Stad paliwem dla mozgu musi byc W.
Plocman Wink a W nie moze być paliwem dla mózgu z dwuch powodów jest zbyt mało energetyczne no i tam nie ma miejsca na enzymy glikolizy patrz co się dzieje w miokardiopatii przerostowej Sad

No, ale dlaczego: "Współczynnik oddechowy tkanki mózgowej wynosi w przybliżeniu 1." - tego się nie da zlekceważyć i musi być jakieś logiczne wytłumaczenie.

PS
na zawartość Mg mam - po wciągnięciu pirogronianu z cytozolu do mitochondrium, aby zamienić pirogronian w szczawiooctan uzupełniający Krebsa konieczne są jony magnezu!

ciekawostka: http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=3645.msg60741#msg60741
szukam obalenia zdania: "kwasy tłuszczowe nie mogą być wykorzystywane jako substrat energetyczny, ponieważ wiążą się w osoczu z albuminami i dlatego nie mogą przeniknąć przez barierę krew-mózg" i już chyba mam!. Bo: "cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach po przejściu do warstwy lipidowej (błony komórkowej) rozpuszczają się w niej i dyfundują do wnętrza komórki. (...) Właściwości takie mają - tlen, dwutlenek węgla, alkohol, kwasy tłuszczowe i kilka innych związków" - Ewy "Zarys fizjologii zwierząt" s. 32

A do tego "barierą krew-mózg" jest pewien płyn o właściwościach zbliżonych do surowicy, a do tego rozpakowanie chylomikronów B-48 następuje przez "przyklejanie" do nabłonka, (choć teraz twierdzą nawet, że lipaza lipoproteinowa uwalnia już w osoczu większość lipidów wchodzących w skład chylomikronów!) a nie przez endocytozę jak B-100 przez receptor LDL-u. Żeby było śmieszniej VLDL B-100 rozpakowywuje się z tłuszczu jak B-48   
 
 
 
Zapisane
kriss
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #35 : 2008-12-27, 19:41:33 »



O Matyldo  Swiętojanska  Shocked kto to potrafi zrozumieć? Very Happy
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #36 : 2008-12-27, 19:49:00 »

Ale nie ma takiego wymogu, bo bez zrozumienia też da się żyć  Wink
Zapisane
kriss
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #37 : 2008-12-27, 19:50:13 »

 Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #38 : 2008-12-27, 20:49:28 »

No, ale dlaczego: "Współczynnik oddechowy tkanki mózgowej wynosi w przybliżeniu 1." - tego się nie da zlekceważyć i musi być jakieś logiczne wytłumaczenie.

No to czy to będzie logiczne jeśli załozymy że glukoza służy tylko do produkcji tlenu endogennego ?? a "odpady" po tym do regeneracji ??
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Paliwo dla mózgu.
« Odpowiedz #39 : 2008-12-27, 20:53:45 »

A i jeszcze, żeby nie było niedomówień: kondensacja acetylo-CoA do ciał ketonowych powodująca zakwaszenie, to patologia z wyjątkiem powysiłkowej produkcji i głodówki, co jest procesem fizjologicznym, a nie patologią.
Mózg bardzo chętnie wykorzystuje też glutaminian jako źródło acetylo-CoA (przy okazji syntetyzowany jest GABA) i jest tego sporo do dyspozycji, bo od 40 do 80% aminokwasów mózgu to właśnie kwas glutaminowy.

PS
czy ktoś mówił, że glutaminian sodu jest (nie)zdrowy? Wink
Można między bajki schować - E621 jest "cool"  Cool
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 12 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.043 sekund z 18 zapytaniami.