forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 00:45:27

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
660339 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  szczawiooctan i inne takie
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 [2] 3 Do dou Drukuj
Autor Wtek: szczawiooctan i inne takie  (Przeczytany 39544 razy)
_flo
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #20 : 2009-02-02, 19:23:22 »

ps, tak przy okazji:

extra- |ˈɛkstrə|
prefix
outside; beyond : extracellular | extraterritorial.
• beyond the scope of : extracurricular.

tyle jeszcze rozumiem, ale juz te wszystkie - azy mi nie nie mowia
ORIGIN via medieval Latin from Latin extra ‘outside.’
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #21 : 2009-02-02, 19:43:16 »

Właśnie to prefiksowanie extra-wątrobowe mnie zmyliło!
A tiolaza o ile wiem nie jest enzymem swoistym i umożliwia syntezę ciał ketonowych, cholesterolu - ale i tiolizę czyli oderwanie acetylo-CoA od acylo-CoA?.
Nie zamierzałem dzis zaglądać do biochemii, ale chyba muszę z ciekawości! Shocked
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #22 : 2009-02-02, 20:15:42 »

watroba ponoc nie posiada tego enzymu i dlatego nic jej po tych cialach ketonowych

...a to w takim razie w/g takiego twierdzenia w wątrobie nie zachodzi ani betaoksydacja, ani synteza ciał ketonowych, ani synteza cholesterolu. Wink
Tiolaza - czyli beta-ketotiolaza, czyli acylotransferaza acylo-CoA, czyli - Acetyl-CoA acetyltrasferase czyli - (thiolase).
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #23 : 2009-02-02, 20:31:25 »

extra- |ˈɛkstrə|
prefix

_flo
dziękuję, bo teraz rozumiem już różnicę między "extra car", a "extracar"   Wink
Zapisane
_flo
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #24 : 2009-02-02, 20:34:49 »

hm, no to moze jakiejs innej -azy brak
a moze nie
a kto to wie
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #25 : 2009-02-02, 20:41:16 »

Jasne. Ważne, aby pamiętać, że 1g spalonych ciał ketonowych daje ponoć 4kcal.
Zapisane
_flo
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #26 : 2009-02-02, 20:50:50 »

nie rozumiem sugestii
a moze chodzi o to, ze 4 to mniej niz 9 i ze produkcja tych cial ketonowych sie nie oplaca i jest niefizjologiczna
zreszta... "łotewa"... cokolwiek... poki co nie jestem w stanie tego pojac, podobalo mi sie natomiast proste wytlumaczenie z poprzedniej strony...
i juz
Zapisane
walwuch
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #27 : 2009-02-02, 21:04:07 »

http://www.pedresearch.org/pt/re/pedresearch/abstract.00006450-199710000-00013.htm;jsessionid=JHFWRTmHSLV10h4xwWnW9CJsyNCXzy5m1wdyQ8pLS9JlyxNnXQvK!-348297060!181195629!8091!-1

moje streszczenie tego streszczenia (nazw nie tłumaczyłem):

Opisujemy rozmieszczenie w tkankach ludzkich trzech enzymów do wykorzystywania ciał ketonowych:
- succinyl-CoA:3-ketoacid CoA transferase (SCOT)
- mitochondrial acetoacetyl-CoA thiolase (T2)
- cytosolic acetoacetyl-CoA thiolase (CT)

Dziedziczny niedobór każdego z tych enzymów jest związany z kwasicą ketonową.
Enzymy mitochondrialne mają różne role:
- SCOT pośredniczy w produkcji energii z ciał ketonowych (ketolysis)
- T2 funkcjonuje zarówno w ketogenezie i ketolysis
- CT jest uwikłana w cytozolową syntezę cholesterolu

Białka CT i T2 zostały wykryte we wszystkich badanych tkankach.

CT poziom najwyższy wykazywał w wątrobie, 4-krotnie mniej w gruczołach nadnerczy, nerkach, mózgu i płucach, i był najniższy w sercu i mięśniach szkieletowych.

T2 był najbardziej obfity w wątrobie, ale znaczne ilości były obecne w nerkach, sercu, gruczołach nadnerczy i mięśniach szkieletowych.

SCOT stwierdzono we wszystkich tkankach z wyjątkiem wątroby: serce>mózg, nerki, gruczołach nadnerczy. Względne ilości T2 i SCOT były podobne we wszystkich tkankach z wyjątkiem wątroby (T2=SCOT) i mózgu (SCOT>T2). Obserwowane rozmieszczenia SCOT, T2, oraz CT są zgodne z obowiązującymi poglądami dotyczącymi ich fizjologicznej funkcji.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #28 : 2009-02-02, 21:23:42 »

Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #29 : 2009-02-02, 21:25:37 »

Mit Wszystkie narządy w naszym organizmie mogą korzystać z ciał ketonowych.
Fakt Narządem nie mogący wykorzystywać ciał ketonowych jako energię jest wątroba, wykorzystująca wolne kwasy tłuszczowe.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #30 : 2009-02-02, 21:27:49 »

Mit Organizm ludzki nie jest w stanie przeżyć bez węglowodanów.
Fakt Po dwóch tygodniach ketozy potrzeby mózgu na glukoze spadają do 40g. 18g dodatkowo może być dostarczone z glicerolu w trójglicerydach. Pozostałe 25 g moze być zrobione z białka (60g).
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #31 : 2009-02-03, 06:43:44 »

Muszę to przemyśleć, ale każda komórka, każdego narządu, czy tkanki, posiadjąca pełen garnitur chromosomowy, jest w stanie przeprowadzić pełen metabolizm i tak raczej się dzieje. Nie zakładam też, że mitochondria wątroby są "upośledzone".
Czy wątroba korzysta z ciał ketonowych, jako substratu energetycznego? - raczej nie, bo nie musi mając do dyspozycji wystarczającą ilość acetylo-CoA, ale gdyby musiała? - to by korzystała. Prawda?. Specjalizacja raczej usypia tylko pewne "zbędne" geny. Tak myślę z rana i na gorąco i nie twierdzę, że się nie mylę.

PS
bardzo dziękuję za ciekawe linki.
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #32 : 2009-02-03, 09:19:51 »

Sekwencja genów phbC-phbA-phbB. Wink
Ale to dla mnie zbyt fachowe rozważania - szkoda czasu!.
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #33 : 2009-02-03, 10:34:30 »

Muszę to przemyśleć, ale każda komórka, każdego narządu, czy tkanki, posiadjąca pełen garnitur chromosomowy, jest w stanie przeprowadzić pełen metabolizm i tak raczej się dzieje. Nie zakładam też, że mitochondria wątroby są "upośledzone".
Czy wątroba korzysta z ciał ketonowych, jako substratu energetycznego? - raczej nie, bo nie musi mając do dyspozycji wystarczającą ilość acetylo-CoA, ale gdyby musiała? - to by korzystała. Prawda?. Specjalizacja raczej usypia tylko pewne "zbędne" geny. Tak myślę z rana i na gorąco i nie twierdzę, że się nie mylę.

PS
bardzo dziękuję za ciekawe linki.

Ja to jeszcze pamiętam ze studiów z tymi ketonami i watrobą, ze sama produkuje ale ich nie wykorzystuje. A to co napisales to bardzo ciekawe spostrzezenie, pozastanawiam sie nad tym.
Fakt faktem iz wszystko bardzo szybko się zmienia, pamietam jak uczono mnie ze erytrocyt i mozg tylko na glukozie, a teraz dowiaduje sie ze nawet erytrocyt moze poradzic sobie bez glukozy. Nie mam w domu biochemii, ale cos pokombinuje , musze sobie odswieżyc co nieco, bo to wszystko bardzo ciekawe jest.  pozdrawiam
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #34 : 2009-02-03, 11:20:46 »

Rozumiem zainteresowanie koncernów farmaceutycznych swoistą tiolazą, bo najprościej ją zblokować i mają kolejną, zawsze szkodliwą statynę nowej generacji. Ale w ten sposób się nie da powstrzymać produkcji cholesterolu, jak lowastyną - hamując swoistą reduktazę HMG-CoA.
Zapisane
lekarka
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #35 : 2009-02-03, 18:21:49 »

 a teraz dowiaduje sie ze nawet erytrocyt moze poradzic sobie bez glukozy. Nie mam w domu biochemii, ale cos pokombinuje , musze sobie odswieżyc co nieco, bo to wszystko bardzo ciekawe jest.  pozdrawiam
Cytuj

Kurczę, jak? Na czym?

Mit Organizm ludzki nie jest w stanie przeżyć bez węglowodanów.
Fakt Po dwóch tygodniach ketozy potrzeby mózgu na glukoze spadają do 40g. 18g dodatkowo może być dostarczone z glicerolu w trójglicerydach. Pozostałe 25 g moze być zrobione z białka (60g).

To fakty na których MY funkcjonujemy. Czy to już gdzieś opisano? Gdzie?

Glicerol jest substratem do produkcji triozofosforanu (trioz).
Szczawiooctan powstawać może z aminokwasów endogennych.
Pirogronian może powstawać z aminokwasów endogennych.
AcetyloCoA może powstawać z c. ketonowych (mózg), aminokwasów endogennych, i na drodze betaoksydacji.
Ciała ketonowe to ketony.
Harper Smile
Zapisane
walwuch
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #36 : 2009-02-03, 19:30:58 »

Erytrocyty to jedyne w ludzkim ciele komórki prokariotyczne, i całkowicie pozbawione mitochondriów. Więc z przymusu cukrojady. Nawet leukocyty takie nie są - według jednych źródeł posądzane są o brak mitochondriów, a gdzie indziej czytam że je mają! Tragarz hemoglobiny chyba nie prowadzi intensywnego katabolizmu, jednak w każdym razie cykl Krebsa u niego nie zachodzi.


uprawiam trochę linkosiejstwo, ale za ten może się nie obrazicie?
http://www.nutritionandmetabolism.com/home/

to cały portal na konkretny temat, dużo pełnowartościowych artykułów, żadne tam abstrakty i wszystkie za free

otworzyłem na chybił-trafił jakiś miesiąc i proszę jaki artykulik
wykurowanie cukrzycy insulinoniezależnej
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/5/1/14
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #37 : 2009-02-03, 19:42:31 »

Mit Ciała ketonowe są wykorzystywane powszechnie przez cały okres ketozy.
Fakt Po dwóch tygodniach ketozy wykorzystanie ciał ketonowych przez organizm jest niewielkie. Ciała ketonowe zabezpieczają przede wszystkim potrzeby mózgu, szpiku kostnego(leukocyty, erytrocyty) i białych włókien mięśniowych. Resztę potrzeb zabezpieczają wolne kwasy tłuszczowe. W pierwszych dniach ketozy, gdy mózg nie jest w stanie wykorzystać ciał ketonowych, mięsnie szkieletowe zużywają duża porcję ciał ketonowych po dwóch tygodniach przestawiają się na wolne kwasy tłuszczowe(wysoka aktywność fizyczna ma również wpływ na pozim wykorzystania ciał ketonowych

Erytrocyty raczej napewno nie mogą wykorzystywać ketonów, , skoro chodzi o szpik to pewnie chodzi tutaj o mlode formy erytrocytow.
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41536


Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #38 : 2014-12-04, 16:18:50 »

CIAŁA KETONOWE.

U zdrowego:
pytanie: co to jest ciało ketonowe?
odpowiedź: najszybsza forma przekazania półproduktu do produkcji energii, gdy wątroba nie nadąża z produkcją ATP.
pytanie: gdzie najszęściej brakuje ATP?
odpowiedź: mózg, serce, nerki, wątroba (z racji wysyłania do tych uprzywilejowanych narządów).
UWAGA: mięśnie wychwytują również ciała ketonowe po stresie wysiłkowym, ale po zaspokojeniu potrzeb narządów uprzywilejowanych.
I najważniejsze:
zbilansowana dieta wysokowęglowodanowa (dieta japońska) i wysokotłuszczowa z możliwie najniższą podażą białka (Dieta Optymalna): "nigdy nie powoduje pojawienia się ciał ketonowych" - z wyjątkiem przeciążenia wysiłkiem fizycznym i niefizjologicznym głodzeniem.

A co u chorych?
Pojawienie się ciał ketonowych (z wyjątkiem głodu) zawsze świadczy o "metabolicznym syndromie".
Koniec o ciałach ketonowych i zakwaszeniu metabolicznym.

Resztę sobie "dośpiewajcie".  Wink

PS
pozostaje kluczowe pytanie: dlaczego mózg nie wytworzył sobie zabezpieczenia przed niedotlenieniem uniemożliwiającym produkcję ATP?
odpowiedź: bo on rządzi i "zawsze się wyżywi" Mr. Green

PS bis
w krytycznej sytuacji zawsze może urządzić "okrągły stół" jeśli nie jest zbyt późno Wink
Wywlokłem, bo o ketozie ostatnio było Very Happy
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: szczawiooctan i inne takie
« Odpowiedz #39 : 2014-12-04, 17:08:36 »

Fiu, fiu, fiu ... . Dośpiewałem sobie. Laughing*
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.06 sekund z 19 zapytaniami.