forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-28, 19:28:59

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
8. Życie bez ruchu nie jest życiem. Starajmy się ruszać w każdym wieku, dostosowując rodzaj i wielkość wysiłku do możliwości naszego organizmu.
660590 wiadomoci w 4059 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Porozmawiajmy o Danii
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Porozmawiajmy o Danii  (Przeczytany 45730 razy)
Teresa Stachurska
Go


Email
Porozmawiajmy o Danii
« : 2009-03-21, 00:56:10 »

Jest okazja - http://wyborcza.pl/1,75480,6397211,Dunczyk_sie_szanuje.html . Adampio, może zechce Pan zabrać głos i opowiedzieć o swoich doświadczeniach?
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #1 : 2009-03-21, 10:38:57 »

Jest okazja - http://wyborcza.pl/1,75480,6397211,Dunczyk_sie_szanuje.html . Adampio, może zechce Pan zabrać głos i opowiedzieć o swoich doświadczeniach?
 

Pani Tereso, nie moge sie odniesc do calego artykulu w jednym poscie, bylby na kilka stron i nudny. Lepiej odpowiedziec na konkretne pytania, bedzie przejzysciej i ciekawiej....ni i troche krocej.

Na wstepie powiem, ze wszystko zalezy od tego, w ktorej czesci Danii sie mieszka i jak dobrze sie zna ludzi. Generalnie powiem, ze ludzie wypowiadajacy sie w artykule nie maja zielonego pojecia o pewnych kwestiach zyciowych dunczyka w pewnych zgadzam sie.

Na pytania znajomych "jacy sa dunczycy" odpowiadalem, za sa jak my polacy z tym, ze mowia po dunsku.  Jest jednak jedna wielka roznica, to to, ze dunczycy sa malo inteligentni. Zawsze sie smialem z nich mowiec, ze nie posiadaja inteligencji ani wrodzonej ani nabytej. Nie mowie tu o madrosci a o inteligencji. Podejrzewam, ze jest to spowodowane tym, ze Dania jest, byla i bedzie krajem rolniczym i, ze poziom szkolnictwa w Danii jest bardzo, ale to bardzo niski.

Moja corka w 9-tej klasie miala 2 lektury obowiazkowe !!!!!! Kazda po okolo 100 stron. Jak jejpokazalem Chlopow, Pana Tadeusza, Quo Vadis, Krzyzacy ze to byly za moich czasow lektury obowiazkowe, to nie wierzyla.

Prawda tez jest, ze maja wysokie mniemanie o sobie ale jest to tylko dowod na nieznjomosc kultur europejskich. Na pytanie skad jestem, odpowiadam ze z Polski a pytajacy kontynuuje swoja wypowiedz, znam bylem w Pradze. Shocked  Tak bylo jakies 10 - 15 lat temu. Wlasnie w tym czasie zaczeli dunczycy wyjezdzac "za granice" na wakacje.

Dzisiaj jest troche inaczej, lepiej z ta znajomoscia geografii, natomiast nie maja zielonego pojecia o historii. Naszej, waszej czy swojej. Ja z racji mojego wczesniejszego zawodu musialem poznac dosc doglebnie historie krajow europejskich i kiedy opowiadalem polska historie porownujac ja z dunska, okazalo sie , ze mielismy z soba kontakt doslownie kilkakrotnie w ciagu tych ponad 1000  lat Shocked

Duny nie maja historii ( nie wspominam tu wikingow, bo to dluzszy i inny temat ), a jezeli juz znajdziemy jakies ciekawe postaci jak Eryk Pomren, to nikt na ten temat nie ma zielonego pojecia. Nota bene ten krol jest pochowany w Polsce w Darlowku.

Sama Pani widzi, Pani Tereso, ze temat jest dlugi bedzie to zbyt chaotyczne. Wiec proponuje konkretne pytania.

Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #2 : 2009-03-21, 11:26:00 »

Mnie najbardziej interesują relacje Państwo - Obywatel. Czy, dla przykładu, nagminne jak Polsce jest wieloletnie więzienie w areszcie ludzi podejrzanych (z powodów politycznych?, skoro konkurentów na scenie politycznej) bez wyroku? Czy sprawy sądowe o odszkodowania wobec np służby zdrowia ciągną się latami? A z innej beczki, czy w Danii funkcjonują obecnie Domy Dziecka, czy może w to miejsce pomaga się dzieciom w ich rodzinie pochodzeniowej albo zastępczej? O zasiłkach dla bezrobotnych było w artykule, ja zapytam czy są stosowane zasiłki rodzinne na dzieci i czy ich wysokość (jeśli są stosowane) zależy od poziomu biedy w rodzinie? 
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #3 : 2009-03-21, 12:22:02 »

Mnie najbardziej interesują relacje Państwo - Obywatel. Czy, dla przykładu, nagminne jak Polsce jest wieloletnie więzienie w areszcie ludzi podejrzanych (z powodów politycznych?, skoro konkurentów na scenie politycznej) bez wyroku? Czy sprawy sądowe o odszkodowania wobec np służby zdrowia ciągną się latami? A z innej beczki, czy w Danii funkcjonują obecnie Domy Dziecka, czy może w to miejsce pomaga się dzieciom w ich rodzinie pochodzeniowej albo zastępczej? O zasiłkach dla bezrobotnych było w artykule, ja zapytam czy są stosowane zasiłki rodzinne na dzieci i czy ich wysokość (jeśli są stosowane) zależy od poziomu biedy w rodzinie? 
 

No coz ten temat tez jest szeroki ale postaram sie bardzo odpowiedziec scisle.
Stosunki Panstwo -Obywatel zaleza od tego ktora formacja rzadzi. Socjal-demokraci troszcza sie bardziej o biedniejsza czesc spoleczenstwa natomiast obecnie rzadzaca lewica z prawie skrajna prawica podpierana malymi partiami srodka, dbaja raczej o ludzi majacych firmy i ludzi bogatszych. Niemniej jednak swiadczenia socjalne, ktore zostaly nazwane w artykule aczkolwiek niezupelnie poprawnie, sa jednakowe dla wszystkich. To samo jest z emerytura, oczywiscie "panstwowa", ktora jest jednakowa dla wszystkich bezwzgledu to ile lat sie pracowalo. Dodatkowo kazdy odklada na prywatna emeryture. Najczesciej poprzez zaklad pracy w ktorym jest zatrudniony, gdzie pracodawca daje 2/3 a pracownik 1/3 skladki.

Jezeli chodzi o sâdownictwo w Danii, to zaden Polak tego nie zrozumie. Osobiscie jestem oburzony. Generalnie "nie ma" kar. Ostatnio zle sie dzieje w Panstwie dunskim, jakas wojna miedzy rockowcami a bandami obcokrajowcow, gwalty, wlamania i kradzieze......normalnie HAMERYKA. Za gwalt dostal ostatnio przestepca 1,5 roku w zawieszeniu. Za zabojstwo 6 lat wiezienia a za oszukanie skarbu Panstwa mozna dostac 15 lat. Ostatni wyrok dorzywocia zostal wydany w 1972 roku za zabojstwo policjanta.
Jezeli chodzi o czas rozpatrywania spraw Obywatel-Panstwo maja podobny charakter jak w Polsce. Z Panstwem nikt nie wygra a w kazdym razie nieczesto. Sam mialem taka sprawe tylko, ze z urzedem podatkowym, ktora trwala rok czasu, ktora w koncu wygralem.....mialem dobrego adwokata, ktorego mi zwiazki zawodowe "zalatwily". Temat zwiazkow jest bardzo ciekawy i tu my Polacy mozemy sie duuuuuuzo nauczyc.

Domy dziecka to przeszlosc. Sa oczywiscie instytucje, ktore zajmuja sie dziecmi "wykolejonymi", ktore dzialaja na zasadzie poprawczakow. W normalnych przypadkach, kiedy to rodzice sa winni wypaczeniom sa takie dzieci kierowane do rodzin zastepczych. Stwierdzono, ze takie dzieci z rodzin zastepczych, lepiej sobie daja rade w doroslym zyciu. 
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #4 : 2009-03-21, 14:38:58 »

Dziękuję bardzo. Czy w Danii są stosowane zasiłki rodzinne na dzieci? I jak długo można kogoś przetrzymywać w areszcie bez wyroku (u nas zdarza się, że aresztuje się kogoś pod byle jakim zarzutem i potem szuka się na niego paragrafu co w potocznym języku jest nazywane "aresztem wydobywczym") za to przez lata całe?
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #5 : 2009-03-21, 16:14:46 »

Dziękuję bardzo. Czy w Danii są stosowane zasiłki rodzinne na dzieci? I jak długo można kogoś przetrzymywać w areszcie bez wyroku (u nas zdarza się, że aresztuje się kogoś pod byle jakim zarzutem i potem szuka się na niego paragrafu co w potocznym języku jest nazywane "aresztem wydobywczym") za to przez lata całe?
 

Rodzice otrzymuja na kazde swoje dziecko, z nimi mieszkajacym, rodzinne. Sa jakies progi wiekowe, ktorych juz nie pamietam. Niemniej jednak sa to dosc wysokie kwoty wyplacane raz na kwartal i z tego co pamietam okolo 3000 koron. Im dziecko starsze tym wiecej.

A jezeli chodzi o areszt to szczerze mowiac nie mam pojecia. Slysze jak mowie w dzienniku, ze ten czy inny przestepca zostaje w areszcie na 4 tygodnie......ale co sie z nimi pozniej dzieje???
Nie mam pojecia. Wiezniow politycznych tu nie ma, przynajmniej nie w takim mniemaniu jakto bylo w Polsce w latach 80-tych.
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #6 : 2009-03-21, 20:39:49 »

3000 koron (ok 1800 zł?) na jedno dziecko? i na każde następne po tyle samo?
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #7 : 2009-03-21, 23:40:24 »

3000 koron (ok 1800 zł?) na jedno dziecko? i na każde następne po tyle samo?
 

Tak, tak. Znamwarunki polskie i wiem, ze jest to nie do pojecia. Prosze jednak pamietac, ze w Danii podatki placi sie: min 39% a max 75%...tego tez nikt nie zrozumie.
Ten samochod, ktory w Polsce kosztuje 50 tys tu kosztuje 300 tys. Przyklad? Prosze. Kupilem Opla Zafire za ktorego dalem 310 tys w Polsce moj kolega kupil tego samego za 82 tys.

Takich przykladow mogl bym..................
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #8 : 2009-03-22, 00:02:48 »

Czytałam, że Niemcy teraz gdy Euro w Polsce drogie przyjeżdżają do Polski po nowe auta, bo tańsze niż w Niemczech. Z Danii po auto do Polski przyjechać nie można? Albo do Niemiec? Czy takie posunięcia organizacyjne są nie do pomyślenia, czy może prawnie niedopuszczalne?

A podatki wysokie, ale czy te stawki zawierają już składki na ubezpieczenia? U nas płaci się podatek od wynagrodzeń oraz składki na różne ubezpieczenia, co w konsekwencji (łącznie) znakomicie ów podatek podwyższa. Może tak to objaśnię: płaca netto = płaca brutto - składki na ubezpieczenia - podatek od wynagrodzeń.
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #9 : 2009-03-22, 09:06:47 »

Czytałam, że Niemcy teraz gdy Euro w Polsce drogie przyjeżdżają do Polski po nowe auta, bo tańsze niż w Niemczech. Z Danii po auto do Polski przyjechać nie można? Albo do Niemiec? Czy takie posunięcia organizacyjne są nie do pomyślenia, czy może prawnie niedopuszczalne?

A podatki wysokie, ale czy te stawki zawierają już składki na ubezpieczenia? U nas płaci się podatek od wynagrodzeń oraz składki na różne ubezpieczenia, co w konsekwencji (łącznie) znakomicie ów podatek podwyższa. Może tak to objaśnię: płaca netto = płaca brutto - składki na ubezpieczenia - podatek od wynagrodzeń.
 

Zakup samochodu przez Dunczyka za granica to kolejny temat rzeka, ktory jest przez wszystkich krytykowany. Oczywiscie, ze mozna jechac do Polski czy Niemiec i kupic auto, jednak jest to zakup, ktory sie nie oplaca. Clo wwozowe jest cena samochodu ray 180 % !!!!

W przypadku starszych samochodow robi sie to tak: kupuje w Niemczech BMW z rku 2000 z przebiegiem 100000 km, za ktory dalem 50 000 koron. Clo wwozowe bedzie nastepujace: roznica w cenie miedzy tym samym modelem BMW sprzedawanym w Danii, ktory bedzie kosztowal okolo 150000 koron czyli clo 100000 dkr.

Jezeli chodzi o podatki to mamy w Polsce system dunski. Po wpeowadzeniu pierwszego systemu podatkowego w Polsce, za czasow Walesy, gdzie kazdy placil 20 %, system ten uznano, za beznadziejnie glupi i poproszono dunczykow o pomoc, ktorzy pomogli. Dlatego to o czym Pani pisze jest dokladnie odzwierciedleniem sytuacji w Danii. Jedyna roznica to to, ze min podatkowe to 39%
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #10 : 2009-03-25, 09:11:00 »

Dziękuję Panu. Mogę jeszcze zapytać o wysokość:
- wynagrodzenia minimalnego
- wynagrodzenia posła do parlamentu
- wynagrodzenie nauczyciela
- wynagrodzenia lekarza

Mało wiemy tu w Polsce o "urządzeniu" innych krajów i ten brak wiedzy nie pomaga.
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #11 : 2009-03-25, 12:33:31 »

Dziękuję Panu. Mogę jeszcze zapytać o wysokość:
- wynagrodzenia minimalnego
- wynagrodzenia posła do parlamentu
- wynagrodzenie nauczyciela
- wynagrodzenia lekarza

Mało wiemy tu w Polsce o "urządzeniu" innych krajów i ten brak wiedzy nie pomaga.


Nie mozna okreslic "generalnie" jaka jest najnizsza stawka w Danii,poniewaz zalezy to od grupy zawodowej. Kazde zwiazki walcza o swoja grupe zawodowa.
Najmniej zarabiaja grupy ludzi niewykfalifikowanych. Zrodla zwiazkowe podaja, ze jest to kwota 103 koron na godzine. W Danii obowiazuje 37-dmio godzinny tydzien pracy.

Nauczyciele tez sa podzieleni ale zarabiaja w okolocach 150 kr na godzine / najnizsza stawka/

Lekarze, tu mam problem ze znalezieniem jakichkolwiek danych ze wzgledu na rozne specjalizacje, praktyki czy szpitalna czy domowa.

Poslowie otrzymuja rocznie okolo 500 000
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #12 : 2009-03-25, 14:09:03 »

...Jezeli chodzi o podatki to mamy w Polsce system dunski...

Czy Ty popierasz taki "komunizm"?

Pewnie wyobrazasz sobie na co ida Twoje i Bliskich pieniadze!

Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #13 : 2009-03-25, 15:13:29 »

...Jezeli chodzi o podatki to mamy w Polsce system dunski...

Czy Ty popierasz taki "komunizm"?

Pewnie wyobrazasz sobie na co ida Twoje i Bliskich pieniadze!


 

Oponuje tylko tam, gdzie wiem, ze cos wywalcze. Kwestie podatkow sie albo przyjmuje albo zmienia kraj pobytu. To proste jak BTW Laughing
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #14 : 2009-03-25, 15:36:17 »

...Kwestie podatkow sie albo przyjmuje albo zmienia kraj pobytu. To proste jak BTW Laughing..

Mysle, ze decydujace jest, ile zostanie "po rabunku" na "kononowiczow i alicje tysiac"!  Cool

Ty pewnie wolisz "dac sie rabowac", na dunskich "intelektualistow"!  Razz

Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #15 : 2009-03-25, 15:41:53 »

...Kwestie podatkow sie albo przyjmuje albo zmienia kraj pobytu. To proste jak BTW Laughing..

Mysle, ze decydujace jest, ile zostanie "po rabunku" na "kononowiczow i alicje tysiac"!  Cool

Ty pewnie wolisz "dac sie rabowac", na dunskich "intelektualistow"!  Razz


 

Robie co moge, zeby mnie nie okradano. Najczesciej inwestuje, wowczas zlodzieje maja maly lup.
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #16 : 2009-03-25, 15:53:49 »

...Robie co moge, zeby mnie nie okradano. Najczesciej inwestuje, wowczas zlodzieje maja maly lup...

Tak wlasnie kazdy powinien postepowac,
to jedyny srodek na ograniczenie populacji zlodzieji i pasozytow!  Cool

Juz widze "oczami wyobrazni" co Ali napisze!  Razz

Zapisane
ali
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #17 : 2009-03-25, 16:49:01 »

...Robie co moge, zeby mnie nie okradano. Najczesciej inwestuje, wowczas zlodzieje maja maly lup...

Tak wlasnie kazdy powinien postepowac,
to jedyny srodek na ograniczenie populacji zlodzieji i pasozytow!  Cool

Juz widze "oczami wyobrazni" co Ali napisze!  Razz



he he
miszka
 już nie raz pisałem

jak inwestujesz w papierki
tam jest ukryte największe złodziejstwo
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #18 : 2009-03-25, 17:03:24 »

...jak inwestujesz w papierki
tam jest ukryte największe złodziejstwo...

Ali mylisz sie!!!
Mozesz przeci sam emitowac "swoje pieniadze", prawo tego nie zabrania!  Cool

Chyba o tym wiesz, a moze nie?  Shocked

 
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Porozmawiajmy o Danii
« Odpowiedz #19 : 2009-03-25, 20:59:18 »

...Robie co moge, zeby mnie nie okradano. Najczesciej inwestuje, wowczas zlodzieje maja maly lup...

Tak wlasnie kazdy powinien postepowac,
to jedyny srodek na ograniczenie populacji zlodzieji i pasozytow!  Cool

Juz widze "oczami wyobrazni" co Ali napisze!  Razz



he he
miszka
 już nie raz pisałem

jak inwestujesz w papierki
tam jest ukryte największe złodziejstwo

Ali, zalezy w co inwestujesz. Jezeli sa to obligacje panstwa poskiego to sie zgadzam. W polsce utrzymaywano prze wiele lat sztucznie zawyzony kurs zlotowki, po to aby ludzie mysleli, ze jest dobrze i inwestowali w poskie akcje, obligacje itp. Teraz widzisz co sie dzieje. Wiem, wszedzie dzieje sie zle ale poczekaj jeszcze pare m-cy a zobaczysz jak polski domek z kart runie. I co powiedza.......zapomnieli dodac wody do cementu aby powstal beton?

Jak ogladam polski dziennik to mam taka "piane", ze paranoja. Ale juz nic wiecej nie mowie, w koncu to Wy sidzicie w kraju!!!!
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.038 sekund z 17 zapytaniami.