forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-25, 22:53:58

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
4. Dieta optymalna - to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. I jemy go najwięcej.
660337 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Kuchnia Optymalna.
| | |-+  Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Szpik kostny - gdzie go dostać ?  (Przeczytany 99725 razy)
twój stary
Go


Email
Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« : 2005-09-14, 13:29:03 »

Mieszkam w kujawsko-pomorskim, dokładnie w Inowrocławiu. W moim mieście nie ma możliwości dostania szpiku kostnego, ani w sklepach ani w ubojniach. Poszerzyłem poszukiwania o całe województwo w tym Toruń, Bydgoszcz; nawet Poznań. Na razie żadnych rezultatów. Jakby ktoś miał jakiś cynk to będę bardzo wdzięczny, bo masło i podgardle wychodzi mi już bokiem Confused  Wink
Zapisane
kristan
Go


Email
Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #1 : 2005-09-14, 14:26:28 »

Kiedys mialem taka mozliwośc pozyskiwania szpiku w malej masarni-wlasciciel byl wyrozumialy i "karmil" nas opty przez pol roku,aż nasze organizmy powiedzialy -stop.
Teraz natomiast od czasu do czasu kupuje duze gnaty wieprzowe,rąbię na pół,zalewam mala iloscia wody/pierwszą po 5 min wylewam/,nastepnie gotuje ok 3-4 godz.Wszstko co szpik zawiera zostaje w garze.Z tym juz wiesz co zrobic.
Natomiast "gotowego"szpiku nie kupisz chyba nigdzie na swiecie.
Pozdrawiam
Zapisane
szklarson
Go


Email
Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #2 : 2005-09-15, 10:00:49 »

Hej,
Ja kupowałem kości szpikowe w dużych sklepach (np. tesco, makro) w których mają własny rozbiór mięsa. Prosiłem sprzedawczynie, żeby poprosiła rzeźnika, prosiłem go o zważenie i przepiłowanie na drobne kawałki kilku kości szpikowych i zawsze je dostawałem. Wiem, że mają tam zwierzęta z "masowego" chowu, ale lepsze to niż nic i tanio- po 1 albo 1,5 za kg kości.
Pozdrawiam
Zapisane
twój stary
Go


Email
Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #3 : 2005-09-16, 21:20:17 »

Faktycznie, w Makro udało mi się kupić kości szpikowe, ale nie byli w stanie mi ich pociąć z braku narzędzi. Były to na szczęście duże kości wołowe, także długą łyżeczką do deserów udało mi się wydobyć co cenne. Poszukiwań nie zaprzestaję, jeśli coś się u mnie ruszy, nie omieszkam napisać.
Zapisane
kristan
Go


Email
Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #4 : 2005-09-17, 10:42:59 »

Przed wolowymi ostrzegam z uwagi na BSE.
Zapisane
samsun
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #5 : 2006-05-15, 14:45:23 »

A gdzie mozna dostac łój i np smalec gęsi?
Zapisane
baska
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #6 : 2006-05-15, 19:50:07 »

W zdobywaniu szpiku  wspomagam sie facetami. Bo z tego co wiem, jest tylko jedna metoda na jego pozyskanie. Zakup wielkich krowskich kosci, porabanie ich, no i wyciagniecie szpiku.
A gdzie mozna dostac łój i np smalec gęsi?
Łoj mozna kupic w Arkadii (ale drogo, ok 7zl, za pollitrowy sloik), albo wytopic sobie. Smalec gesi sprzedaja czesto w sklepach miesnych.
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #7 : 2006-05-18, 13:34:01 »

Ja kupuję kości szpikowe cielęce albo wołowe w sklepie na stoisku mięsnym z własnego uboju obok stoiska z żywnością optymalną.Wcześniej zamawiam .Wywar z takich kości rozlewam do słoików i przechowuje w lodówce.
Na własnym terenie trzeba poszukać sklepu albo na targu stoiska z własnego uboju i zamówić.Pytałam kiedyś w zakładzie mięsnym,powiedzieli,że nie sprzedają,wywozą gdzieś i przerabiają na mączkę kostną.
Jeśli ktoś ma niedaleko do Sosnowca to na ulicy Teatralnej można nabyć nie tylko kości.
Zapisane
jerzy555
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #8 : 2007-06-27, 09:36:55 »

A gdzie mozna dostac łój i np smalec gęsi?

Wczoraj podjechałem do prywatnej masarni i zapytałem o łój wołowy i przynieśli mi dość sporo, chyba z 5 kg. Pytam ile płacę a oni mi powiedzieli że za darmo bierz Pan!!!
Był świeży i zdziwiłem się że tak rozdają Smile Zapomniałem zapytać o kości szpikowe ale to innym razem. Łój przetopiłem i teraz mam cały wielki gar. Oczywiście pierwszy raz w życiu natychmiast usmażyłem frytki na tym łoju. Były znakomite  Smile
pozdrawiam wszystkich
Jurek
Zapisane
elmo
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #9 : 2007-06-27, 09:49:17 »

Pytam ile płacę a oni mi powiedzieli że za darmo bierz Pan!!!
Był świeży i zdziwiłem się że tak rozdają Smile
pozdrawiam wszystkich
Jurek

 Laughing Laughing
 
Znaczy,że wszystko co dobre,to za darmo  Very Happy Co najmniej dziwne i ....śmieszne  Laughing
pozdrawiam
Edyta.
Zapisane
jerzy555
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #10 : 2007-06-28, 10:51:28 »

Wiele osób łój wołowy kojarzy z nalewaniem zniczy. Bardzo dobrze się palą podobno Smile
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #11 : 2007-06-28, 15:16:54 »

Wiele osób łój wołowy kojarzy z nalewaniem zniczy. Bardzo dobrze się palą podobno Smile
A jaki zapach muszą miec  Laughing Laughing
Zapisane
jerzy555
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #12 : 2007-06-28, 21:01:41 »


Cytuj
A jaki zapach muszą miec  Laughing Laughing
Cytuj

 Very Happy Very Happy Very Happy najlepsze znicze tzw. optymalne z zapachem frytek po kilkakrotnym smażeniu Smile
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #13 : 2007-06-28, 22:17:38 »



 Very Happy Very Happy Very Happy najlepsze znicze tzw. optymalne z zapachem frytek po kilkakrotnym smażeniu Smile
Laughing Laughing i zmarli z grobu wstaną na ten zapach  Laughing Laughing
Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #14 : 2007-06-29, 13:32:53 »

 Shocked Shocked Shocked Shocked
Zapisane
Janek
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #15 : 2007-07-23, 22:09:58 »

Szpik wołowy jest do kupienia w sklepach z mięsnymi przetworami optymalnymi produkcji Zakladów Miesnych pana Kapeckiego z Kóz k/Bielska-Białej. Nie jest "niedrogi" Laughing ok. 16 zl. za słoiczek 0,33 l. I gdyby to juz był koniec z jego kupnem, to mógłbym nawet Wam wysyłać jakoś. Lecz jest pewne ALE: Otóż wartość odżywcza (biologiczna) tego wyrobu jest wątpliwej jakości z uwagi na jego "trawienie" w procesie produkcji zbyt wysoką temperaturą w zbyt długim czasie. I z tego już niewiele zostaje ... Dlatego proponuję robić sobie, prostym domowym spobem. Ja to robię tak: Kości wołowe szpikowe  kupuję na targu gdzie sprzedają z tzw własnego uboju po 2 zł. za 1 sztukę (jeszcze rok temu dostawałem je za darmo). Praktycznie to nie jest żaden "własny ubój" tylko sprzedaż mięsa przez nich kupionego (półtusze) w zakładach mięsnych a "rozbieranego" przy sprzedaży. Wybieram uda i podudzia z uwagi na różną ilość i jakość znajdującego się  nich szpiku jak i "materiłu" do pozyskania kolagenu. Kości te tnę zwykłą piłką do metalu. Przecięcie jednej kości trwa 5 - 7 mninut (w jednym miejscu). Ja tnę każdą taką kość w 3-ch miejscach, dzięki temu w sposób bardzo prosty i skuteczny wyciagam (krótkim ale dobrym bo tępym nożem) szpik. Z jednej kości szpikowej tej dłuższej (wołowej) uzyskuję 25 dag szpiku a z kości tej krótszej - ok. 20 dag szpiku. A teraz UWAGA: pozyskany w ten sposób szpik gostuję w garnku z niedużą ilością wody przez 10 - 15 minut na wolnym ogniu. Tak przygotowany szpik ładuję do małych pojemniczków typu jednorazówka i po ostygnięciu wkładam do zamrażalnika. Codziennie wyjmuję 1 taką porcję. Bardzo ważnym jest, że w dzięki takiej obróbce, nie traci się (albo traci się najmniej) najwartościowszych składników biologicznych szpiku. Przepis ten dostałem kiedyś telefonicznie od prezesa OSBO, który podobno robi to od lat. O kolagenie nie będę pisał, bo z pewnoscia Forumowicze wiedzą o tym wieęcej niż ja. Powiem tylko, że pocięte na trzy części kości, umożliwiają wyrzucenie zbędnych części rurkowych kości  i zostaną nam same "główki" kości, przy których jest najwięcej tego "materiału" do kolagenu. Oczywiście te części rurkowe najpierw dokładnie obiorę z mięsa i pozostałych przyczepów, gdyż - jak wiadomo - są one bardzo, bardzo, dobrym składnikiem przyszłego kolagenu. To tyle z mojego doswiadczenia. Czytałem kiedyś w OPTYMALNI, że Mariusz Kostarz z Będzina chyba z Kazikiem Pipią z Katowic opracowali "specjalny" przyrząd do wyciągania szpiku, bez konieczności cięcia w 3-ch miejscach , tylkio w 1 miejscu. Może do tego tematu warto wrócić?Pozdrawiam, Janek.
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #16 : 2007-07-23, 23:04:29 »

Janek, a czy taki gotowany szpik ma gorszą jakośc? Bo ja kupuję kości i mówię, żeby mi porąbali na małe kawałki. Gotuję w szybkowarze, przecedzam do słoików i po wystygnięciu na wierzchu jest gruba warstwa tłuszczu /szpiku /
Zapisane
sabina
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #17 : 2007-07-24, 07:43:15 »

U mnie w mięsnym jest zawsze do kupienia za 20gr/kg pocięta w rurkę kość szpikowa, a 16 zł za 0,33l szpiku - że też są tacy co lubią być "nabijani w słoiczek". Pięćdziesiąt złotych za kilo szpiku!!! Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #18 : 2007-07-24, 09:17:42 »

U mnie w mięsnym jest zawsze do kupienia za 20gr/kg pocięta w rurkę kość szpikowa, a 16 zł za 0,33l szpiku - że też są tacy co lubią być "nabijani w słoiczek". Pięćdziesiąt złotych za kilo szpiku!!! Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing
Musisz przyjąć że niektórzy nie mają czasu na zabawę ze szpikiem i wolą kupić słoiczek Wink
Zapisane
sabina
Go


Email
Odp: Szpik kostny - gdzie go dostać ?
« Odpowiedz #19 : 2007-07-24, 09:27:53 »

Na emeryturce raczej ma się czas na taką zabawę, a 50zł to DUUUŻO pieniędzy Confused, które można lepiej wykorzystać np: na żółtka Very Happy
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.028 sekund z 17 zapytaniami.