forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, GoŠ. Zaloguj siŕ, lub zarejestruj proszŕ.
2021-04-10, 20:27:25

Zaloguj siŕ podaj▒c nazwŕ u┐ytkownika, has│o i d│ugoŠ sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
2. Nale┼╝y je┼Ť─ç wtedy, gdy si─Ö chce je┼Ť─ç i zjada─ç tyle, by nie czu─ç potrzeby dalszego jedzenia.
592974 wiadomoÂci w 4039 w▒tkach; wys│ane przez 31 u┐ytkownikˇw
Najnowszy u┐ytkownik: zofijeczka
* Strona g│ˇwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siŕ Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Dzia┼éy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Grzybki...
« poprzedni nastŕpny »
Strony: [1] 2 3 Do do│u Drukuj
Autor W▒tek: Grzybki...  (Przeczytany 22435 razy)
kriss
GoŠ

Email
Grzybki...
« : 2009-07-12, 19:27:20 »

Czy na ┼╗O mo┼╝na jesc grzyby?
Wczoraj m─ů┼╝ mi przyni├│s┼é oko┼éo kilograma,  dodam ┼╝e bardzo lubi─Ö ale chyba na niewiele moge sobie pozwoli─ç? Laughing
Opal
GoŠ

Email
Odp: Grzybki...
« Odpowiedz #1 : 2009-07-12, 20:05:56 »

kriss - ja uwielbiam grzyby zbiera─ç, obiera─ç, w─ůcha─ç i je┼Ť─ç. Ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e na ┼╗O s─ů dozwolone, bo by┼éabym nieszcz─Ö┼Ťliwa. Teraz pewnie m─ů┼╝ Ci przyni├│s┼é kozaki lub prawdziwki - mniam - smacznego Smile
kriss
GoŠ

Email
« Odpowiedz #2 : 2009-07-12, 20:19:39 »

Teraz jest pierwszy wysyp.
Przyni├│s┼é mi mieszane: podrzybki, kilka prawdziwk├│w, reszta to kozaki. Usmarzylam sobie, chyba ciut za du┼╝o zjad┼éam  Laughing.
Oczywiscie doda┼éam jajko  Very Happy By┼éy pyszne  Razz
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #3 : 2009-07-12, 20:31:33 »

mmmm, ale masz fajnie  Razz
kriss
GoŠ

Email
« Odpowiedz #4 : 2009-07-12, 20:51:47 »

nio  Laughing
A ty Opal, masz daleko do lasu?
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #5 : 2009-07-12, 20:59:30 »

nio Laughing
A ty Opal, masz daleko do lasu?

Las├│w woko┼éo mnie jest du┼╝o, problem w tym, ┼╝e teraz ju┼╝ wyje┼╝d┼╝am i na grzyby przyjdzie mi poczeka─ç do jesieni. Oczywi┼Ťcie moja piwnica jest nadal zaopatrzona w marynowane grzybki i suszone (ubieg┼éoroczne), ale nie ma to jak ┼Ťwie┼╝e Smile Lubi─Ö sma┼╝one na ma┼Ťle i lekko duszone ze ┼Ťmietan─ů, odrobin─ů cebulki Smile
kriss
GoŠ

Email
« Odpowiedz #6 : 2009-07-12, 21:13:24 »

Kiedy┼Ť lubi┼éam w takim sosku, z m─ůka i smietank─ů a teraz m─ůka be be , wiec z jajeczkiem - pycha  Razz
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #7 : 2009-07-12, 21:40:11 »

M─ůka do grzyb├│w - ble  Shocked Pokr├│j oczyszczone grzyby, wrzu─ç na patelni─Ö na mas┼éo. Sma┼╝ na ma┼éym ogniu, dodaj posiekan─ů cebulk─Ö. Nie podaj─Ö proporcji, bo nie wiem ile masz grzyb├│w, ile lubisz cebuli itp. Obliczysz sobie sama swoje zapotrzebowanie na BTW i swoje dzienne w nim luki.

Pod koniec sma┼╝enia, kiedy cebulka jest rumiana, a grzyby odparowa┼éy wi─Ökszo┼Ť─ç wody - dodajesz soli i pieprzu oraz ┼Ťmietany 30%. Sos g─Östy po chwili zrobi si─Ö sam i bez m─ůki. Wiem, ┼╝e niekt├│rzy mieszaj─ů w to jajka, ale mnie to jako┼Ť nie pasuje smakowo. Spr├│buj kiedy┼Ť zrobi─ç grzyby tak jak opisa┼éam Smile
Teresa Stachurska
GoŠ

Email
« Odpowiedz #8 : 2009-07-12, 23:21:10 »

Mo┼╝e do tak przyrz─ůdzonych grzyb├│w mo┼╝na z po┼╝ytkiem doda─ç ┼╝oltka, tak jak do bulionu?
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #9 : 2009-07-12, 23:34:50 »

Je┼╝eli kto┼Ť lubi, to obok grzyb├│w w ┼Ťmietanie mog─ů by─ç na talerzu jajka sadzone, ale same grzyby w ┼╝├│┼étkach to wg mnie profanacja. Jak nie ma grzyb├│w le┼Ťnych to spr├│bujcie ten sam przepis na pieczarkach - gwarantowany sukces kulinarny. Co ja tutaj jeszcze robi─Ö  Shocked przecie┼╝ wstaj─Ö o 4 rano. No to pa,pa - do - za ponad dwa tygodnie Laughing
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #10 : 2009-09-14, 14:46:13 »

W zwi─ůzku z grzybami mam pytanie do forumowicz├│w. Czy zna kto┼Ť lub mo┼╝e mi poleci─ç  jakie┼Ť dobre miejsce w Borach Tucholskich? Grupa kilkudziesi─Öciu os├│b ma ochot─Ö na zbieranie grzyb├│w, dobrego pieczonego prosiaka i zabawy przy ognisku, potem nocleg.
Przegl─ůda┼éam kilka fajnych ofert nad  Wd─ů, ale taka jazda w ciemno jest dla mnie zawsze troch─Ö ryzykowna. Mo┼╝e kto┼Ť z was by┼é w tamtych stronach na grzybobraniu?  Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za podpowiedzi.
marian05
GoŠ

Email
« Odpowiedz #11 : 2009-09-14, 16:20:59 »

Hej szlachetny Kamieniu! Znam bory jako traper Ty wybierasz sie z paczka znajomych spodziewajacych sie prawdopodobnie wzglednych warunkow. Wedrowalem tam kiedys(30 lat temu) z plecakiem i spiworem jak padal deszcz budowalem szalas. Niestety nie moge pomoc
Ale ciesze sie ze sa jeszcze ludzie chcacy doznac natury bez sluchawek w uszach
Pozdrawiam cieplutko
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #12 : 2009-09-14, 16:29:32 »

Perspektywa oddychania ┼Ťwie┼╝ym powietrzem, godziny uganiania si─Ö po lesie przy polowaniu na grzyby, potem k─ůpiel i biesiadowanie ze ┼Ťpiewami przy ognisku. Taka chwila jest ka┼╝demu potrzebna, nawet gdyby tylko by┼éa elementem scalaj─ůcym wi─Özi mi─Ödzy znajomymi. Masz racj─Ö, poszukuj─Ö te┼╝ wygodnego zajazdu z dobr─ů kuchni─ů, ciep┼éem kominka, wygodnego ┼é├│┼╝ka. Pocz─ůtek pa┼║dziernika to chyba dobry moment na realizacj─Ö plan├│w, tylko czy znajd─Ö co┼Ť wolnego... To jest chyba oblegana okolica w takim terminie, a ja jeszcze nigdy tam nie by┼éam.

Ps.

Hej szlachetny Kamieniu!

Bardzo mi si─Ö podoba ten zwrot Wink R├│wnie┼╝ pozdrawiam cieplutko.
marian05
GoŠ

Email
« Odpowiedz #13 : 2009-09-14, 16:34:06 »

Wybral bym sie z Wami ale od 10 Pazdziernika idziemy w rejs z Zadaru Do Dubrownika i z powroem . Poklikam ze znajomymi z tego terenu jak cos uslysze dam "cynk"
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #14 : 2009-09-14, 16:38:02 »

Poklikam ze znajomymi z tego terenu jak cos uslysze dam "cynk"

Jeste┼Ť wspania┼éy, daj zna─ç jak odpowiedz─ů. Zawsze informacje od znajomych b─Öd─ů dla mnie bardziej wiarygodne. Lubi─Ö dopracowa─ç ka┼╝dy szczeg├│┼é, ┼╝eby efekt cieszy┼é wszystkich Smile
renia
Hero Member
P│eŠ: Kobieta
wiadomoÂci: 59492

« Odpowiedz #15 : 2009-09-14, 18:21:09 »

Nie mam pojęcia jaka sytuacja jest teraz w Borach Tucholskich, ale u nas grzybów jest na razie bardzo mało.

Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #16 : 2009-09-14, 19:37:50 »

Nie mam pojęcia jaka sytuacja jest teraz w Borach Tucholskich, ale u nas grzybów jest na razie bardzo mało.

U nas te┼╝ podobno dopiero si─Ö zaczynaj─ů, ale w pierwszy weekend pa┼║dziernika w tych borach ju┼╝ powinno co┼Ť by─ç Smile
Szkoda, ┼╝e ┼╝aden Optymalny tam nie by┼é, nie mieszka i nic nie mo┼╝e powiedzie─ç. Poczyta┼éam troch─Ö i jeszcze bardziej kusz─ů mnie te strony Polski.

"Ca┼éy obszar Bor├│w Tucholskich od lat jest jednym z wa┼╝niejszych centr├│w zaopatrzenia w grzyby jadalne wi─Ökszych o┼Ťrodk├│w miejskich. Juz w latach 1892 –94 z samego Czerska wysy┼éano do Berlina grzyby za kilka tysi─Öcy marek rocznie. Zbieranie grzyb├│w przynosi┼éo i przynosi doch├│d najubo┼╝szej ludno┼Ťci. W okresie mi─Ödzywojennym w Brusach dzia┼éa┼éy dwie przetw├│rnie grzyb├│w i jag├│d. P├│┼║niej powsta┼éo r├│wnie┼╝ na terenie BT kilka suszarni. Odbiorcami grzyb├│w i ich przetwor├│w by┼éy Niemcy, Szwajcaria, Wolne Miasto Gda┼äsk, Szwecja, Argentyna.

Bory Tucholskie s┼éyn─ů, wi─Öc ze swoich zasob├│w grzybowych ju┼╝ od wielu lat. Ten najwi─Ökszy zwarty kompleks le┼Ťny w Polsce kryje w sobie ponad tysi─ůc gatunk├│w grzyb├│w wielkoowocnikowych (kapeluszowych, makroskopowych) czyli takich kt├│rych owocniki wida─ç go┼éym okiem. Przy czym ponad sto z nich nadaje si─Ö do spo┼╝ycia.

Obszar Parku Narodowego „Bory Tucholskie” jest ci─ůgle stosunkowo ma┼éo poznany pod wzgl─Ödem sk┼éadu gatunkowego grzyb├│w. Dotychczas opisano 315 gatunk├│w grzyb├│w makroskopowych (stan na 2001 r.).
Ze wzgl─Ödu na preferencje ┼Ťrodowiskowe grzyb├│w w Parku, mo┼╝emy podzieli─ç je na trzy grupy:
a) grzyby naziemne (do kt├│rych zaliczymy grzyby rozk┼éadaj─ůce pr├│chnic─Ö i grzyby mikoryzowe);
b) grzyby nadrzewne ( paso┼╝yty i saprotrofy rozk┼éadaj─ůce drewno);
c) grzyby na┼Ťci├│┼ékowe (saprotrofy rozk┼éadaj─ůce szcz─ůtki organiczne w warstwie ┼Ťci├│┼éki).

Grzyby mikoryzowe stanowi─ů najwi─Öksza grup─Ö (ok. 60 %) grzyb├│w naziemnych. R├│┼╝norodno┼Ť─ç ich jest spowodowana wyst─Öpowaniem partner├│w mikoryzowych, czyli r├│┼╝nych gatunk├│w drzew, dodatkowo w r├│┼╝nym wieku. Dlatego te┼╝ na obszarze Parku spotkamy grzyby mikoryzuj─ůce z sosna pospolit─ů, brzoz─ů brodawkowat─ů i omszon─ů, z olsz─ů czarn─ů, ale tak┼╝e z ┼Ťwierkiem, d─Öbami czy bukiem.
Warto tak┼╝e wspomnie─ç o wyst─Öpowaniu grzyb├│w podziemnych, do kt├│rych nale┼╝y jeden z pospolitszych w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” – jeleniak sarni.
Obecno┼Ť─ç grzyb├│w mikoryzowych, a szczeg├│lnie ich wzrastaj─ůca liczba ┼Ťwiadczy na korzy┼Ť─ç zdrowotno┼Ťci las├│w Parku.
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #17 : 2009-09-14, 19:56:58 »

Nawet fajnie wygl─ůda, podstawowe rzeczy maj─ů (przynajmniej w opisie) Wink  http://meteor.turystyka.pl/samotnianadwda,tlen.html 
adampio
GoŠ

Email
« Odpowiedz #18 : 2009-09-14, 21:49:00 »

Jak na grzyby to tylko do Danii. Duny grzybow nie zbieraja, nie znaja i nie lubia ( generalnie nie znaja ). Jedyny powszechnie stosowany "grzyb" to pieczarka.
Lasow jest duzo i grzybow rowniez. Kiedys jak wpadlem z kuzynem do lasu to po godzinie mielismy po dwa wiadra prawdziwkow.
Opal
GoŠ

Email
« Odpowiedz #19 : 2009-09-14, 22:16:05 »

Adamie, opowiedz troch─Ö o Danii. Czy tam s─ů teraz grzyby, jak wygl─ůdaj─ů lasy i jakie rodzaje grzyb├│w tam wyst─Öpuj─ů? Takie "wpadni─Öcie" do lasu po prawdziwki to niezapomniane chwile. Ja po takim zbiorze, gdy zamykam oczy, to jeszcze widz─Ö je w ┼Ťci├│┼éce i czuj─Ö towarzysz─ůce zbiorowi emocje. No i znowu si─Ö rozmarzy┼éam, ale jeszcze troch─Ö i kolejny raz poczuj─Ö ten dreszczyk Wink
Strony: [1] 2 3 Do gˇry Drukuj 
« poprzedni nastŕpny »
Skocz do:  

Dzia│a na MySQL Dzia│a na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dzia│aj▒ce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrze┐one.
Prawid│owy XHTML 1.0! Prawid│owy CSS!
Strona wygenerowana w 0.037 sekund z 19 zapytaniami.