forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-20, 09:10:23

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
659888 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Kuchnia Optymalna.
| | |-+  Soki owocowe na zimę.
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Soki owocowe na zimę.  (Przeczytany 74403 razy)
akazah
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #60 : 2009-09-16, 12:44:53 »

No to już przygotowane, z mała zmianą owoców i cukru:  http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/1,72164,5475842,Aroniowka.html 

Robią się pierwsze porcje soków, tyle na dzisiaj. Okazało się, że jeszcze niejeden litr soku z brzoskwiń, aronii, śliwek, winogron przede mną - oczywiście do zrobienia.

Napisz mi proszę na ile kilo aroni dodajesz cukru jak chcesz zrobic sok taki do rozcieńczenia z wodą. Udało mi się kupić aronię i dziś chce robić sok:)
pozdrawiam
Zapisane
Ewa
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #61 : 2009-09-16, 13:38:08 »

Jestem ciekaw jak smakuje omlet ze sliwkami.
Adam, ja ci powiem, jak smakuje. Jest pyszny. Ja w dzieciństwie lubiłam knedle ze śliwkami i tak właśnie smakuje - przypieczone masło, lekko podpieczona śliwka i delikatny omlet (ja smażę rozbełtane tylko jajko z solą) Śliwkę trzeba oddzielnie podsmażyć lub od razu wrzucić na patelnię z jajem.

Najczęściej jednak robię z powidłami.
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #62 : 2009-09-16, 13:53:14 »

Jestem ciekaw jak smakuje omlet ze sliwkami.
Adam, ja ci powiem, jak smakuje. Jest pyszny. Ja w dzieciństwie lubiłam knedle ze śliwkami i tak właśnie smakuje - przypieczone masło, lekko podpieczona śliwka i delikatny omlet (ja smażę rozbełtane tylko jajko z solą) Śliwkę trzeba oddzielnie podsmażyć lub od razu wrzucić na patelnię z jajem.

Najczęściej jednak robię z powidłami.

Otoz to, droga Ewo, otoz to. Droga prob i doswiadczen doszedlem do tego. Jeszcze tu tego nie opisywalem. Pierwszy omlet ze sliwkami nie wyszedl, poniewaz sliwki i jajka wrzucilem jednoczesnie na patelnie, sliwki oddaly sok i okmlet byl za luzny.
Pomyslalem wiec, ze nalezy sliwki wczesniej posmarzyc, zrobic takie troche "powidla" ........no i wyszedl rewelecyjny omlet. Ten i bananowy sa moimy faworytami.

Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #63 : 2009-09-16, 15:35:23 »


Napisz mi proszę na ile kilo aroni dodajesz cukru jak chcesz zrobic sok taki do rozcieńczenia z wodą. Udało mi się kupić aronię i dziś chce robić sok:)
pozdrawiam

akazah – owoce z aronii są specyficzne: mało soku, gruba skórka. Jeżeli chcesz z nich zrobić sok w sokowniku, to nie dodawaj cukru w ogóle do owoców (nie przesypuj ich w garnku). Pozbawione soku owoce nie nadają się na dżemy i nie ma sensu słodzić czegoś, co i tak wyrzucisz. Dopiero jak uzyskasz gęsty sok, bo on jest bardzo esencjonalny, to wtedy do niego dodaj cukru. Śmiało możesz dać 1 kg cukru na 3 litry soku.
„O wysokiej zawartości antocyjanów świadczy to, że nawet po stukrotnym rozcieńczeniu sok z aronii zachowuje różową barwę!” – cyt. z podanego wcześniej linku.
Tak mocno go można rozcieńczać, że to Ty sama zdecydujesz ile dasz cukru. Jeżeli sok Ci będzie za mało słodki, to dosyp cukru i dopiero po rozmieszaniu cukru w czystym soku – pasteryzuj go najlepiej w małych słoiczkach.
Przy pracach z aronią ważne jest, żeby nie podchodzić do niej bez zabezpieczenia się przed poplamieniem. Oj potrafi ona zabarwić wszystko i wszystkich dookoła na fioletowo. Sposoby usuwania plam, to już inna bajka Wink

Jeszcze trochę o sokach owocowych. Oczywiście o tych robionych samodzielnie z dojrzałych i nieuszkodzonych owoców, a nie o tych sprzedawanych w kartonikach – nie mylmy pojęć.
Większość ludzi już zapomniała na jak wiele sposobów można wykorzystać dobre soki.
Jeżeli ktoś lubi np. galaretkę z owocami i bitą śmietaną, to do soku wystarczy dodać żelatyny spożywczej i już jest galaretka, bez sztucznych barwników i o niebo zdrowsza od kupnego proszku. Jeżeli małe dzieci lubią kisiel, to do soku wystarczy dodać odrobinę mąki ziemniaczanej i jest pyszny kisiel, który można nawet polać syropem z innych owoców lub dorzucić kawałki wcześniej rozdrobnionych świeżych lub mrożonych owoców. Odrobina, podana raz kiedyś może urozmaicić – zwłaszcza dziecięcy smak. Smacznego  (*:*)
Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #64 : 2009-09-16, 18:58:00 »

Madziu, powiedz mi ile zapłaciłaś za kilogram aronii? Pytam z ciekawości. Pisz jak sobie poradziłaś z aronią Smile
Zapisane
akazah
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #65 : 2009-09-17, 22:06:16 »

Madziu, powiedz mi ile zapłaciłaś za kilogram aronii? Pytam z ciekawości. Pisz jak sobie poradziłaś z aronią Smile

przy pomocy mojej kochanej mamusi już zrobiłam soki:) pierwsze słoiczki mam na półce... nie płaciłam za aronię, bo się okazało, że kobieta od której mama ją załatwiła  nic nie chciała za nie. Zrobiłam pół na pół. Troszkę słoiczków z cukrem i trochę bez cukru. Wyszły dobre, więc jakiś zapas jest.
W nastepnym roku na pewno zapraw bedę miała więcej.... Smile

dziękuję za pomoc i radę:)
Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #66 : 2009-09-17, 22:36:37 »

W nastepnym roku na pewno zapraw bedę miała więcej.... Smile

dziękuję za pomoc i radę:)

Cieszę się, że mogłam pomóc Smile
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #67 : 2009-10-26, 10:31:22 »

od dawna nie jadam mojej mamy przetworow owocowych,bo zawieraja syrop z  cukru.

"kodar"!
i błąd, ponieważ syropu z cukru z dodatkiem octu się nie pije, a wylewa do zlewu!. Ocet doskonale odkamienia rury kanalizacyjne, a cukier ułatwia namnażanie bakterii szambowych. Czyli same korzyści!  Laughing

PS
Właśnie dziś otworzyłem pierwszy słoik i pyszne śliwki wyszły, a syrop już w zlewie!  Confused
Odczekam z godzinkę, aby zadziałał i przeleję gorącą kranówką, aby wszystko było zgodnie z prawidłami!  Very Happy
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #68 : 2009-10-26, 10:38:03 »

Nie lepiej sobie "kreta" kupić? Wink
Zapisane

admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #69 : 2009-10-26, 10:40:22 »

A co z "kretowiznami" począć?  Shocked
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #70 : 2009-10-26, 10:42:21 »

Szto choczesz.. Wink
Zapisane

admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #71 : 2009-10-26, 10:45:42 »

Zrotować, czy jak?  Shocked
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #72 : 2009-10-26, 10:52:12 »

 ..nie znaju..  Confused ..ale próbować można .. Laughing
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #73 : 2009-10-26, 10:55:07 »

Najlepiej to kreta zalać wódką i obserwować, czy jest zalany.. Laughing
Zapisane

admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #74 : 2009-10-26, 11:01:00 »

Zgoda!
Ale tylko, gdy rotacja jednak się nie sprawdzi!  Laughing
Zapisane
admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #75 : 2009-10-26, 11:26:15 »

A propos!
Optymalny sernik wiedeński wygooglowany gdzieś w Internecie, czy z Książki Kucharskiej, z proszkiem do pieczenia, czy bez - ma swojego autora - w tym przypadku moją Mamę - Krystynę Kwaśniewską...
Wystarczy podać źródło (co "Molka" uczyniła), aby nie narażać się na palgiat!  Cool
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #76 : 2009-10-26, 11:47:46 »

Zgoda!
Ale tylko, gdy rotacja jednak się nie sprawdzi!  Laughing
Jeśli rotacja się nie sprawdza, to trzeba rotować rotację.. Cool ..a nie tak od razu.. Cool
Zapisane

Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #77 : 2009-10-26, 11:56:28 »

Zgoda!
Ale tylko, gdy rotacja jednak się nie sprawdzi!  Laughing
Jeśli rotacja się nie sprawdza, to trzeba rotować rotację.. Cool ..a nie tak od razu.. Cool


Smile  Exclamation 
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70420


Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #78 : 2009-10-26, 12:00:06 »

Zapomniałam, że nie jestem na KOCS-u.. Cool co ja robię tu w tych przetworach na zimę?  Shocked Jeszcze mnie czymś zaleją.. Laughing
Zapisane

admin
Go


Email
Odp: Soki owocowe na zimę.
« Odpowiedz #79 : 2009-10-26, 12:00:33 »

A, no tak!
zrotować rotację, jeśli ta pierwsza zaszkodzi!  Rolling Eyes
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.045 sekund z 19 zapytaniami.