forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 21:28:55

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
2. Należy jeść wtedy, gdy się chce jeść i zjadać tyle, by nie czuć potrzeby dalszego jedzenia.
658475 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Swieta
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Swieta  (Przeczytany 56500 razy)
adampio
Go


Email
Swieta
« : 2009-12-11, 15:40:32 »

Kolejne swieta przed nami i ponownie trzeba zadbac o to aby dla nas, odzywiajacych sie optymalnie, byly optymalne.

U nas na wygnaniu i roznych kulturach robimy swieta z potrawami goralskimi i centralno-polskimi. Jak zwykle zaczynamy od oplatka, pozniejidzie zupa. W tym roku bedzie barszczyk czerwony z uszkami grzybowymi ( ciasto optymalne), nastepnie ryba, pozniej akcent lodzki czyli kapusta z grochem, nastepnie ponownie akcent lodzki makielki, dalej idzie pierog z oscypkiem, w nastepnej kolejnosci pojdzie "ryz a*la mande", ktory polecam i ktory jest typowo dunski.

A jak to u Was wyglada?
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: Swieta
« Odpowiedz #1 : 2009-12-11, 16:47:59 »

Ja mam co roku te same standardowe potrawy. Zaczynamy od dzielenia się opłatkiem i składania życzeń. Potem jest barszcz czerwony z uszkami -nadziewanymi kapustą i grzybami. Potem jest ryba smażona - najczęściej pstrąg, bo nie lubimy karpia. Zawsze mam jeszcze śledzie w oleju, sałatkę jarzynową, jajka w majonezie i ciasta. Mam 13 potraw łącznie z masłem, chrzanem  Rolling Eyes...no i chybaby trzeba było jeszcze muszczarde doliczyć Wink
Jak byłam młodą mężatką, to starałam się aby te 13 potraw tradycyjnie było, ale wtedy już nie miałam siły, ani ochoty jeść..
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: Swieta
« Odpowiedz #2 : 2009-12-11, 17:14:55 »

..No i dodam jeszcze najważniejsze -  dopiero po kolacji wymieniamy się prezentami, które wcześniej mamy położone pod choinką (co roku jest naturalna). Jeszcze parę lat temu przychodził do nas "prawdziwy" Mikołaj.. Wink ..to było przeżycie.. Laughing a teraz?  Rolling Eyes
Zapisane

Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #3 : 2009-12-11, 17:51:40 »

Parę lat temu zdarzyło mi się gościć na Wigilii dwóch dwudziestoletnich mormonów z USA stan Utah, którzy tu przez rok w ramach Korpusu Pokoju uczyli angielskiego a sami się uczyli polskiego. Przyprowadzili ich (za moją wiedzą) znajomi, ktorzy też byli moimi gośćmi. Miałam dwa dania ze śledzi, trzy z ryby (karp, pstrąg, jedna w pomidorach z jarzynami), pierogi z kapustą i grzybami, drugie pierogi z masą makową z bakaliami smażone na wysokim tłuszczu, barszcz, sałatki z jarzyn, grzybów, mak z bakaliami (bez łazanek czy innych klusek jak i ryżu), jednym słowem sztampa bo chciałam by mormonom było dane zobaczyć polski zwyczaj. Była naturalna choinka (mam dużo ozdób), porcelana i piękny haftowany (prawdziwy) obrus oraz świece (żarówki wygaszone), dużo świec. W sumie było nas wtedy sporo osób, bardzo przyjemnie.

Dla mormonów większość dań była egzotyczna, jeden chłopak był więcej ich ciekawy, drugi z rezerwą, ostrożnie, ale też większość skosztował, nie chciał sprawdzić jedynie jak smakują śledzie. Nie pili ni kawy, ni herbaty, ani wina, tak im każe ich religia. Chętnie zabrali w słoiczkach wałówkę na jutrzejsze śniadanie, a parę dni póżniej przyszli jeszcze raz dziękować za tamto spotkanie. Podobało się, co wiedziałam i od córki znajomych, która to zaprosiła ich do mnie żeby sami w ten wieczór nie byli.
Zapisane
dejzi9
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #4 : 2009-12-11, 19:21:45 »

powiem krótko święta dla optymalnych to MASAKRA!

u mnie w domu każdy na święta dostał paczkę z zakładu pracy i możecie sobie wyobrazić co w niej było!!!!!!!
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #5 : 2009-12-11, 19:33:09 »

ja w mojej paczce miałam gorzką czekolade, kawe ziarnista i rozpuszczalną, ptasie mleczko i duzą herbatę lipton. Smile nie jest tak źle.
Zapisane
dejzi9
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #6 : 2009-12-11, 19:43:34 »

gdybyś zobaczyła co było w mojej - to przyprawia o zawrót głowy same batoniki czekoladki cukiereczki i co teraz z tym zrobić???????
i oczywiście się skusiłam Sad no ale na szczęście nic mi nie było czyli nie przesadziłam..... teraz się pilnuję, ale Ewa kusi jabłkiem oj kusi, a podobno na ŻO ustępuje ochota na słodkie -BZDURA!!!!!

jedyne co  tam było optymalne to  Decomoreno i kawy ;]
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #7 : 2009-12-11, 19:44:39 »

powiem krótko święta dla optymalnych to MASAKRA!................

 "....Tak hartowała się stal"- jak mawiali starożytni Indianie. Wink Smile
Przy stole, gdzie ja świętuję  domownicy rozpoczynają od opłatka, potem zupa z suszu(węglowodany na słodko) lub (przy "drugim" stole) kutia. Potem ryby  pod różną postacią.

Uznany za "dziwaka" nie jestem zmuszany do niczego. Smile Wink
Moja "masakra" polega na tym, że w trakcie posiłku rozpoczyna się biadolenie na tematy np. raka, miażdżycy, prostaty, czy jest możliwe życie bez pieniędzy.
.......................................... "tak hartowała się stal". Wink





ja w mojej paczce miałam gorzką czekolade, kawe ziarnista i rozpuszczalną, ptasie mleczko i duzą herbatę lipton. Smile nie jest tak źle.
u mnie w domu każdy na święta dostał paczkę z zakładu pracy i możecie sobie wyobrazić co w niej było!!!!!!!

"Zajechało" optymizmem ...................................................................... macie pracę!!! Wink Smile
Zapisane
viola44
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #8 : 2009-12-11, 20:08:16 »

ja w mojej paczce miałam gorzką czekolade, kawe ziarnista i rozpuszczalną, ptasie mleczko i duzą herbatę lipton. Smile nie jest tak źle.
u mnie w domu każdy na święta dostał paczkę z zakładu pracy i możecie sobie wyobrazić co w niej było!!!!!!!

"Zajechało" optymizmem ...................................................................... macie pracę!!! Wink Smile

Radzio Ty jestes optymista i za to ciem lubiem... Smile

lubisz takie kawałki ? Smile

http://www.youtube.com/watch?v=fVfAk55b0_w&feature=related 
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: Swieta
« Odpowiedz #9 : 2009-12-11, 20:17:17 »

.. podobno na ŻO ustępuje ochota na słodkie -BZDURA!!!!!


U mnie ochota na słodkie ustąpiła, gdzieś tak po pół roku stosowania ŻO. Chyba ten apetyt na słodkie był spowodowany brakiem węglowodanów. Teraz na słodkie w ogóle mnie nie ciągnie - czasem się na coś skuszę np. tydzień temu zjadłam kawałek nieoptymalnego ciasta i było okropnie słodkie  Mad . Czasami zjem kawałek gorzkiej czekolady, lub śliwkę w czekoladzie, ale już z łakomstwem na łakocie nie muszę walczyć.  Very Happy
Zapisane

dejzi9
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #10 : 2009-12-11, 21:56:51 »

renia:

zazdroszczę Ci!! no ja jestem na ŻO 4 miesiące
to może za te  2 miesiące  też już nie będę miała ochoty na słodkie ?

co do słodyczy to używam xylitolu do słodzenia

choć zauważyłam, że już nie mam problemu ze słodyczami jeśli chodzi  o te w sklepie -prostu nie kupuję no chyba że gorzką goplanę
ale jak są w domu to jest gorzej Sad

Zapisane
dejzi9
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #11 : 2009-12-11, 22:01:16 »

Radzio :

to zupełnie jak u mnie !! też zawsze wszystkim w okół  robię wykłady przestrzegające przed tym zwykłym jedzeniem - które powoduje choroby  niby słuchają
ale na tej zasadzie że jednym uchem wleci a drugim wyleci ....

no cóż jak zachorują może wtedy   zrozumieją wszak mądry Polak po szkodzie  Shocked
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #12 : 2009-12-11, 23:30:59 »

Dejzi9,

Wawel ma czekoladę 90 %, lepsza od goplany Smile 
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: Swieta
« Odpowiedz #13 : 2009-12-11, 23:57:57 »

renia:
 zazdroszczę Ci!! no ja jestem na ŻO 4 miesiące

Nie ma czego, wszystko przed Tobą.. Wink  A sprawdzałaś u siebie ciała ketonowe?
 Może też masz za mało węglowodanów? Albo musisz się jeszcze dwa miesiące pomęczyć.. Rolling Eyes Wink
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70133


Odp: Swieta
« Odpowiedz #14 : 2009-12-12, 00:31:46 »

Parę lat temu zdarzyło mi się gościć na Wigilii dwóch dwudziestoletnich mormonów z USA stan Utah, którzy tu przez rok w ramach Korpusu Pokoju uczyli angielskiego a sami się uczyli polskiego. Przyprowadzili ich (za moją wiedzą) znajomi, ktorzy też byli moimi gośćmi. Miałam dwa dania ze śledzi, trzy z ryby (karp, pstrąg, jedna w pomidorach z jarzynami), pierogi z kapustą i grzybami, drugie pierogi z masą makową z bakaliami smażone na wysokim tłuszczu, barszcz, sałatki z jarzyn, grzybów, mak z bakaliami (bez łazanek czy innych klusek jak i ryżu), jednym słowem sztampa bo chciałam by mormonom było dane zobaczyć polski zwyczaj. Była naturalna choinka (mam dużo ozdób), porcelana i piękny haftowany (prawdziwy) obrus oraz świece (żarówki wygaszone), dużo świec. W sumie było nas wtedy sporo osób, bardzo przyjemnie.

Dla mormonów większość dań była egzotyczna, jeden chłopak był więcej ich ciekawy, drugi z rezerwą, ostrożnie, ale też większość skosztował, nie chciał sprawdzić jedynie jak smakują śledzie. Nie pili ni kawy, ni herbaty, ani wina, tak im każe ich religia. Chętnie zabrali w słoiczkach wałówkę na jutrzejsze śniadanie, a parę dni póżniej przyszli jeszcze raz dziękować za tamto spotkanie. Podobało się, co wiedziałam i od córki znajomych, która to zaprosiła ich do mnie żeby sami w ten wieczór nie byli.

To miałaś nietypową wigilię - oni też.. Very Happy
Zapisane

adamel
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #15 : 2009-12-12, 06:53:38 »



    Wawel ma czekoladę 90 %, lepsza od goplany Smile 
       ...i nieporównywalnie lepszą w smaku, niż wszystkie gorzkie szwajcarskie czekolady Smile
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #16 : 2009-12-12, 07:00:36 »

Radzio :

to zupełnie jak u mnie !! też zawsze wszystkim w okół  robię wykłady przestrzegające przed tym zwykłym jedzeniem - które powoduje choroby  niby słuchają
ale na tej zasadzie że jednym uchem wleci a drugim wyleci ....
no cóż jak zachorują może wtedy   zrozumieją wszak mądry Polak po szkodzie  Shocked

   Ależ ja nie wykładam.
Przecież to funkcja mózgu "podpowiada" taki "zastrachany" model życia. Podczas świąt nie agituję Wink. Na szczęście znane jest mi takie poczucie "zastrachanej" rzeczywistości. Staram się być "przykładem", a nie "poprawiaczem". Wybór pozostawiam "wyborcom". Smile Wink

renia:
 zazdroszczę Ci!! no ja jestem na ŻO 4 miesiące
to może za te  2 miesiące  też już nie będę miała ochoty na słodkie ?

W takim razie Twoje poniższe słowa wynikają z pewnego rodzaju "niecierpliwości". Smile Wink

......................... ale Ewa kusi jabłkiem oj kusi, a podobno na ŻO ustępuje ochota na słodkie -BZDURA!!!!!


Pozbądź się "Ewy", a ŻO nie ucierpi ................................. Wink Smile NIE BZDURA Very Happy
Zapisane
aga
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #17 : 2009-12-12, 09:50:45 »


dezji9-ja mam tak ,że jak zjem mniej tłuszczu,to też chodzi za mną to Coś.Ty jesteś młoda potrzebujesz energi-tłuszczu,na mnie to działa.Też kiedyś niewyobrażałam sobie Życia bez słodyczy Laughing
Zapisane
aga
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #18 : 2009-12-12, 10:06:30 »

radzio-mi to już dali spokój,tyl ko podziwiają,jak mogę tak wytrzymać ( powstrzymać)żeby nie zjeść np.ciasta.Ale narzekań niema końca co ich tam nie boli Sad
Zapisane
dejzi9
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #19 : 2009-12-12, 10:34:22 »

Pani Tereso:

dla mnie najlepsza jest ta gorzka  Goplana  bo jest dość sodka i ma tylko 41 gr WG / 100 gr

a jeśli chodzi o czekolady to najlepsze są z firmy Lindt  choć bardzo drogie
mi przypadła najbardziej  ta gorzka ze skórką pomarańczową
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.049 sekund z 19 zapytaniami.