forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 12:47:42

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
5. Węglowodany staramy się zjadać w postaci skrobi, tj. w ziemniakach i warzywach.
660385 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Swieta
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 7 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Swieta  (Przeczytany 60284 razy)
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70507


Odp: Swieta
« Odpowiedz #40 : 2009-12-13, 09:56:56 »

Dobrze, nie będę się już czepiać Twoich korzeni.. Cool ..a kutię próbowałam tylko raz i więcej nie mam zamiaru.. Neutral  Very Happy
Zapisane

Gwidon
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #41 : 2009-12-13, 10:07:43 »

.........kutia to chyba ta sama  kategoria co  makowki- tloste i  slodkie , swietny srodek na wywolanie ostrej zgagi Cool..........
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70507


Odp: Swieta
« Odpowiedz #42 : 2009-12-13, 10:19:23 »


.okropnie słodkie..nawet przed DO nie lubiłam takich dań..wolałam konkrety.. Cool  Very Happy
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70507


Odp: Swieta
« Odpowiedz #43 : 2009-12-13, 12:17:18 »

W moich stronach jest popularna jeszcze taka świąteczna potrawa, którą nazywają tutaj "frykasy". Jest to ryż ze słodkim sosem, zrobionym z rosołu z kury, z żółtkami i rodzynkami. Podaje się go z gotowanym mięsem kury z rosołu. Potrawa ta ma chyba tyle samo wielbicieli - jak i przeciwników. Ja należę do tych drugich.. Wink
Zapisane

akazah
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #44 : 2009-12-13, 13:08:45 »

Kolejne swieta przed nami i ponownie trzeba zadbac o to aby dla nas, odzywiajacych sie optymalnie, byly optymalne.

U nas na wygnaniu i roznych kulturach robimy swieta z potrawami goralskimi i centralno-polskimi. Jak zwykle zaczynamy od oplatka, pozniejidzie zupa. W tym roku bedzie barszczyk czerwony z uszkami grzybowymi ( ciasto optymalne), nastepnie ryba, pozniej akcent lodzki czyli kapusta z grochem, nastepnie ponownie akcent lodzki makielki, dalej idzie pierog z oscypkiem, w nastepnej kolejnosci pojdzie "ryz a*la mande", ktory polecam i ktory jest typowo dunski.

A jak to u Was wyglada?

nigdy nie jadłam makiełek...ale dużo o nich słyszałam....w mojej rodzinie nie było to danie tradycją???trudno sie je robi??? możecie podać przepis?
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #45 : 2009-12-13, 13:24:12 »

Ja o kuti jedynie słyszałam, ale ze względu na jej skład nie było mi pilno ją próbować robić. W mojej rodzinie w jej miejsce robiono mak z łazankami (ciasto jak na makaron), ja zaś robię jedynie mak z bakaliami i żółtkami oraz masłem oczywiście. Bakalii tyle co maku, cukru zero, trochę miodu (niskosłodzona). W thermomixie masę makową (z suchego maku) robi się 10 minut, potem pozostaje wymieszać z bakaliami i odstawić na parę godzin by wszystko "przeszło". Dodaję trochę alkoholu, a masę makową robię w temp. 80 ' C. Jest ok.
Zapisane
Gwidon
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #46 : 2009-12-13, 13:30:59 »

Ja o kuti jedynie słyszałam, ale ze względu na jej skład nie było mi pilno ją próbować robić. W mojej rodzinie w jej miejsce robiono mak z łazankami (ciasto jak na makaron), ja zaś robię jedynie mak z bakaliami i żółtkami oraz masłem oczywiście. Bakalii tyle co maku, cukru zero, trochę miodu (niskosłodzona). W thermomixie masę makową (z suchego maku) robi się 10 minut, potem pozostaje wymieszać z bakaliami i odstawić na parę godzin by wszystko "przeszło". Dodaję trochę alkoholu, a masę makową robię w temp. 80 ' C. Jest ok.

...to co robisz to wlasnie sa  makowki , tylko ,,normalnie ,, dodaja do tego jeszcze bulke , mleko i duzo slodu........
Zapisane
Gwidon
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #47 : 2009-12-13, 13:34:11 »

........a  taka optymalna wersje jeszcze idzie sprobowac Wink Cool............
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #48 : 2009-12-13, 13:50:25 »

Mleko też trzeba dodać. Z taką masą dobrze smakują też pierogi (gotowane, smażone w wysokim tłuszczu, pieczone) i nalesniki.
Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #49 : 2009-12-13, 14:01:52 »

Piszecie pewnie o czymś podobnym, co obowiązkowo gości u mnie na stole. Makaron domowej roboty, połączony z namoczonym na noc makiem, trzykrotnie mielonym, z rodzynkami, miodem i oliwą z oliwek. Każdy u nas to uwielbia, więc bez tego byłoby jak nie w Święta.
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #50 : 2009-12-13, 14:12:45 »

Opal, bez makaronu Smile  , z masłem . Jeśli mak moczyć to może w mleku?
Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #51 : 2009-12-13, 14:26:52 »

U każdego coś innego Smile U mnie jest mak moczony w mleku, ale makaron domowej roboty musi być. Nikt z nas od zjedzenia kilku widelców tego dania się nie rozchoruje, bo na więcej zabraknie miejsca w brzuchu. Oprócz innych dań króluje smażony karp ręką (kiedyś mojego taty) potem, od wielu lat męża. Ja nie potrafię tak pysznego zrobić. On ma swoje tajemnice i masę cierpliwości do tej ryby. Musi być też sałatka warzywna z dużą ilością jajek w majonezie, zupa z borowików na śmietanie. Śledzie w śmietanie są zawsze na obiad, więc na kolację jedynie trochę własnoręcznie przygotowywanych w oleju z cebulą, ogórkiem kiszonym, papryką (musi odstać kilka dni). Nie przesadzam z ilością potraw, bo na drugi dzień jest masa różnorodnych mięs, bigos, galarety. Ciasto zawsze jakieś jest - głównie sernik, makowiec, coś w galarecie, lody. Dobrze, gdy do opłatka jest wiele osób, a potem jest komu to wszystko zjeść.
Zapisane
akazah
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #52 : 2009-12-13, 21:39:44 »

Piszecie pewnie o czymś podobnym, co obowiązkowo gości u mnie na stole. Makaron domowej roboty, połączony z namoczonym na noc makiem, trzykrotnie mielonym, z rodzynkami, miodem i oliwą z oliwek. Każdy u nas to uwielbia, więc bez tego byłoby jak nie w Święta.

opal mozesz mi napisać jak robisz dokladnie to danie???? brzmi bardzo smacznie Smile
Zapisane
adamel
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #53 : 2009-12-13, 21:45:26 »

Radzio, kutia pochodzi z Ukrainy, prawdopodobnie ze Lwowa, a nie z Litwy. Smile
Zapisane
Opal
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #54 : 2009-12-14, 08:48:02 »

opal mozesz mi napisać jak robisz dokladnie to danie???? brzmi bardzo smacznie Smile

akazah – przepis jak się robi makaron znajdziesz wszędzie w necie.
Opakowanie niebieskiego maku namaczasz na noc w letnim mleku. Na drugi dzień mak odsączasz i mielisz w maszynce trzy razy. Łączysz ugotowany i ostudzony makaron z makiem, rodzynkami, miodem i oliwą z oliwek. Ilość poszczególnych składników jest zależna od własnych upodobań i preferencji.
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #55 : 2009-12-14, 15:45:41 »

Radzio, kutia pochodzi z Ukrainy, prawdopodobnie ze Lwowa, a nie z Litwy. Smile

Tak!
Jedna z moich Babć(a nie "kutia") Wink pochodzi z Wilna i to od niej ten wyrób. Wink Very Happy Very Happy
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #56 : 2009-12-14, 15:56:49 »

Dobrze, nie będę się już czepiać Twoich korzeni.. Cool

Obecnie żyję w pobliżu "żłoba" Wink. Tak na "oko" 30km Smile

Cytuj z: Renia
..a kutię próbowałam tylko raz i więcej nie mam zamiaru.. Neutral  Very Happy

Ja też .................................................................... trudne miałem dzieciństwo. Very Happy Very Happy Very Happy
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70507


Odp: Swieta
« Odpowiedz #57 : 2009-12-14, 16:40:11 »

..a do szkoły miałeś pod górkę.. Rolling Eyes Wink
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70507


Odp: Swieta
« Odpowiedz #58 : 2009-12-14, 16:41:24 »

No choinka...wątek o świętach, a ja o szkole i górce... Rolling Eyes Wink
Zapisane

adampio
Go


Email
Odp: Swieta
« Odpowiedz #59 : 2009-12-14, 21:54:59 »

Czytam Wasze posty na temat kutii i sie troche zastanawiam, hm, w oryginale jest to danie na bazie ziaren przenicy, miodu i suszonych owocow!!! Na dobra sprawe trzy podstawowe skladniki, ktore nie sa "skladnikami" naszego sposobu zywienia.

Wiem, mozna zjesc lyzeczke, dwie......ale polemika osiagnela tu kilka stron!!!!
Brakuje Wam przepisow na dobre optymalne swieta. Nie, nie wierze!!!

A co z maslem na sztywno?
albo ryba z maslem smarowanym?
albo pierogi z maslem na cieplo?
albo chleb optymalny z maslem do smarowania

hihihihihi, czego Wam potrzeba? Chyba duzego kosza na smieci aby te kutie po po kilku dniach do niej wy.....tegowac.

Sorry, ale podmiot tematu zaczyna byc " nie na temat" Laughing


Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 7 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.048 sekund z 19 zapytaniami.