W uzupełnieniu materiału zamieszczonego pod podanym linkiem:
http://optymalni.org.pl/aktualnosci.php?id=172zamieszczam materiały przygotowane na tę kosnultację społeczną;
cyt:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractw Optymalnych
im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka
z siedzibą w Jaworznie
INFORMACJA dotycząca optymalnego modelu żywienia zgodnie z zasadami dr Jana Kwaśniewskiego.
Opracowała: Anna Kazuba
Członek ZG OSBO
Prezes Szczecińskiego Oddziału OSBO
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractw Optymalnych im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z siedzibą w Jaworznie powstało w 1998 r.. Jest organizacją typu NON PROFIT. Członkami Stowarzyszenia są osoby zainteresowane i stosujące optymalny model żywienia, zgodnie z zasadami opracowanymi przez lekarza medycyny Jana Kwaśniewskiego.
Po dziesięciu latach działalności, Stowarzyszenie liczy kilka tysięcy członków.
W rozumieniu statutu Stowarzyszenia ogół społeczności tworzą wszyscy, bez względu na swój status społeczny, zawodowy lub inny, którzy uczestniczą w realizacji celów i zadań stojących przed szeroko rozumianym, zdrowym odżywianiem i zdrową żywnością, z uwzględnieniem zasad optymalnego odżywiania według metod lekarza medycyny Jana Kwaśniewskiego, a także wszystkie osoby będące podmiotami oddziaływań w tym zakresie.
Popularyzowanie nowoczesnego, optymalnego modelu odżywiania się ludzi oraz upowszechnianie osiągnięć efektów stosowania jest jednym z podstawowych działań Stowarzyszenia w celu realizacji zadań statutowych.
Zgodnie ze statutem, celem głównym Stowarzyszenia jest rozwijanie szerokiego zainteresowania, jak i organizowanie działalności informacyjnej, upowszechniającej, wspomagającej, ochronnej i pomocowej na rzecz ochrony zdrowia, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, dobroczynności oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej inwalidów, jak również wspieranie działalności naukowej, naukowo-technicznej i oświatowej oraz innej w przyjętych w statucie sferach zadań pożytku publicznego, podejmowanej w związku z nowoczesnym, optymalnym odżywianiem się ludzi i ekologiczną żywnością, skierowanych do ogółu społeczności, jak również na rzecz członków Stowarzyszenia.
Od czerwca 1999 r. Stowarzyszenie wydaje czasopismo, miesięcznik „OPTYMALNI”, którego czytelnicy mieszkają nie tylko w naszym kraju a także w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie a także w Australii i Afryce.
Dr Jan Kwaśniewski od 1965 r. zajmował się dietetyką i w 1968r. ustalił, że w żywieniu człowieka najważniejsze są proporcje między głównymi składnikami pokarmowymi – białkiem, tłuszczami i węglowodanami.
Określeniu zapotrzebowania człowieka na spożywanie odpowiednich, zgodnych z indywidualnymi potrzebami człowieka ilości białek, tłuszczów i węglowodanów, służy opracowana przez dr Jana Kwaśniewskiego proporcja B : T : W = 1 : 2,5 - 3,5 : 0,5- 0,8 ( B – białko, T – tłuszcze, W – węglowodany).
Jak widać, jest wyraźna przewaga tłuszczów nad węglowodanami – odwrotnie do zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia.
W pożywieniu należy dostarczać najlepszych składników:
budulcowych – białka zwierzęce, zbliżone najbardziej do składu chemicznego ciała ludzkiego
paliwa, zawierające jak najwięcej wodoru a najmniej węgla, czyli tłuszcze nasycone, twarde pochodzenia zwierzęcego
węglowodanów, czyli związków węgla z wodą organizm człowieka potrzebuje niewiele.
Diety niskowęglowodanowe cenione były już od dawna. Niemniej jednak, zachowanie proporcji w spożywanych produktach, tak jak podał dr Jan Kwaśniewski, przynosi jak dotąd największe efekty w profilaktyce i leczeniu.
Na polecenie ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza – Minister Zdrowia i Minister Nauki, powołali specjalną komisję, która poleciła wykonanie badań na zwierzętach i w zależności od osiągniętych wyników, wykonanie badań także na ludziach.
Zespół prof. Rafalskiego w wyniku badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazał, że żywienie optymalne nie jest miażdżycorodne.
Następnie przeprowadzono badania na grupie mężczyzn chorych na miażdżycowe zwężenie tętnic wieńcowych i otyłych, jednocześnie stosujących żywienie optymalne. Po sześciu miesiącach obserwacji w tej grupie, stwierdzono spadek wagi ciała u osób otyłych, złagodzenie objawów choroby wieńcowej, wydolności fizycznej i układu oddechowego.
Poprawa stanu zdrowia nastąpiła w każdym przypadku, natomiast jego pogorszenie w żadnym, określanej grupy.
Nie wzrósł poziom cholesterolu i kwasu moczowego, wzrósł natomiast poziom cholesterolu dobrego HDL, znacznie obniżył się poziom trójglicerydów.
Udowodniono m.in., że żywienie optymalne ma działanie przeciwmiażdżycowe.
Recenzenci pracy – prof. Tatoń i prof. Hasik podkreślili wysoki poziom wykonanych badań i brak jakichkolwiek szkodliwych objawów u osób chorych.
Niestety, wyników badań nie opublikowano.
Zaplanowano przeprowadzenie dalszych badań na pacjentach z różnymi schorzeniami. Miały być one wykonane w latach 1982 – 1986. Po wprowadzeniu stanu wojennego badań nie wykonano.
Lech Wałęsa były Prezydent R.P. skorzystał z wiedzy dr Jana Kwaśniewskiego i zastosował optymalny model żywienia. Na Zjeździe Optymalnych, który odbył się w 2006 r. w Sali Kongresowej w Warszawie, Lech Wałęsa podzielił się swoimi doświadczeniami w stosowaniu żywienia optymalnego, a przede wszystkim opowiedział o jego skuteczności leczniczej.
Z wypowiedzi Lecha Wałęsy wynikało, że wyleczył się z cukrzycy.
W dniu 28.12.2008r. Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, na stronie internetowej PAN umieścił informację, że żywienie optymalne nie jest miażdżycorodne.
W Katedrze Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opublikowano w styczniu 2008 roku wyniki badań przeprowadzonych u 117 osób, stosujących żywienie optymalne. Badania nie wykazały szkodliwości żywienia optymalnego.
Katedra i Zakład Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zajmuje się badaniem jakości zdrowotnej żywności, wpływem żywności oraz sposobu odżywiania na rozwój różnych jednostek chorobowych, jak również oceną sposobu żywienia i stanu odżywienia różnych grup ludności.
Katedrą kieruje prof. Juliusz Przysławski, a badania w tej Katedrze są prowadzone od ponad 20 lat we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i innych uczelni krajowych i zagranicznych.
W roku 2006 Katedra i Zakład Bromatologii we współpracy z Kliniką Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, postanowili zająć się oceną sposobu żywienia oraz wybranych wskaźników odżywienia osób stosujących dietę niskowęglowodanową – optymalną.
Badania umożliwią uzyskanie odpowiedzi dotyczącej zasadności stosowania diety optymalnej dr Jana Kwaśniewskiego, jako alternatywnej w uzyskaniu redukcji masy ciała, bądź zapobieganiu chorobom u podłoża, których leży nieprawidłowy sposób odżywiania, czyli tzw. metabolicznym chorobom cywilizacyjnym, do których zalicza się m, in. niedokrwienną chorobę serca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę insulinoniezależną oraz niektóre rodzaje nowotworów, mogące być następstwem zarówno niedoboru jak i nadmiaru poszczególnych składników pokarmowych.
Wnioski z badań będą w 2010 roku – trwa ostatni etap badań.
Dr Izabela Bolesławska i prof. Juliusz Przysławski fragmentaryczne wnioski prezentowali na wielu konferencjach w kraju i za granicą, m. in. brali udział w Światowej Konferencji Żywienia Klinicznego w Meksyku na przełomie stycznia i lutego 2009 r.
Przedstawionymi badaniami zainteresowali się także uczeni z Kanady, gdzie również mamy Optymalnych.
Podczas III Konferencji Lekarzy i Fizjoterapeutów Optymalnych w Międzywodziu w dniach 23 – 24 kwietnia 2005 roku obecni tam lekarze i fizjoterapeuci złożyli Oświadczenie, z którego wynika, iż w swojej praktyce lekarskiej spotkali się z licznymi przypadkami potwierdzającymi skuteczność leczniczą żywienia optymalnego.
Ogromną możliwość dla rozpoczęcia badań nad żywieniem optymalnym stwarza inicjatywa EUREKA.
Jest to umowa 17 państw europejskich, potwierdzona tzw. Hannowerską Deklaracją Zasad w roku 1985.
Rządy państw członkowskich zobowiązały się do wspierania i promowania współpracy „ponad granicami” w celu zwiększenia produktywności, nowoczesności i konkurencyjności przemysłu państw europejskich.
Projekt EUREKA stawia sobie szczytny cel, aby finansowane w nim badania naukowe, doprowadziły do wytworzenia produktu, który nie doskonali techniki wojennej, a buduje dobrobyt ekonomiczny społeczeństw.
Ma to być technologia służąca budowaniu pokoju, współpraca mająca na celu rozwój nauki i gospodarki.
Zastosowanie żywienia optymalnego na skalę społeczną może zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, pozwoli np. chorym na miażdżycę uniknąć amputacji kończyn dolnych. Przykłady można byłoby mnożyć długo.
Istnieją już opracowane konkretne szczegóły projektu EUREKA, nad wdrożeniem którego podjęte zostaną działania.
Jest to idea przebadania populacji 200 osób żywionych optymalnie przez okres minimum 2 lat. W tym okresie osoby te otrzymywałyby żywność optymalną przygotowaną według ścisłych proporcji B:T:W. Okres ten obejmowałby również ok. 2 – miesięczny pobyt w ośrodku sanatoryjnym. W czasie tych 2 lat, badani zobowiązani byliby wyłącznie do odżywiania się dostarczonymi posiłkami i poddawani byliby szczegółowym, cyklicznym /co 3 miesiące/ badaniom lekarskim. Wyniki badań medycznych poddane będą analizie poprzez jednostkę naukowo badawczą. W tym przypadku będzie to Akademia Medyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W celu wykazania wartości żywienia optymalnego na leczenie chorób cywilizacyjnych, wybrano do projektu EUREKA cukrzycę. Do projektu badawczego zakwalifikowanych będzie 200 cukrzyków, którzy przez okres 2 – letni będą poddani żywieniu optymalnemu.
Autorem metody żywienia optymalnego w projekcie EUREKA jest oczywiście dr Jan Kwaśniewski.
Jednym z partnerów uczestniczących w projekcie jest nasze Stowarzyszenie.
Działania zmierzające do realizacji projektu są zgodne z celami statutowymi Stowarzyszenia. Stwarzają one szansę na oczekiwane upowszechnienie właściwego odżywiania nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy, a co za tym idzie – spowoduje przywrócenie zdrowia wielu ludziom, skazanym na nieskuteczne działania medycyny.
W dniu 09 czerwca 2007 roku Ukraińskie Towarzystwo Lekarskie Miasta Lwowa, Ukraińskie Towarzystwo Optymalnych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractw Optymalnych zorganizowało we Lwowie Konferencję, na której było zgromadzonych około 200 lekarzy ukraińskich.
Wykład doktora Jana Kwaśniewskiego, w którym przedstawił optymalny model żywienia i jego skuteczność leczniczą, wywołał ogromne zainteresowanie wśród zebranych. Z następnych wykładów na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie doradcy Ministra Ochrony Zdrowia Ukrainy, prof. Mikołaja Poliszczyka. Przedstawił on informację o stanie zdrowia ludności Ukrainy oraz wpływ na zdrowie takich czynników jak zatrucia, choroby przewlekłe, wypadki i urazy, sposób odżywiania i jakość spożywanych produktów. Stwierdził, że rząd Ukrainy musi szukać sposobów na poprawienie stanu zdrowia ludności.
Być może ta konferencja przyczyni się do uruchomienia działań, zmierzających do wprowadzenia żywienia optymalnego na teren Ukrainy, jako jednej z metod leczniczych.
Rada Unii Europejskiej opracowała dokument pt. „Zielona Księga”, w którym wskazuje na konieczność promowania zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, europejskiego wymiaru zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym. Akcja ma trwać w latach 2006 do 2012.
Propozycja naszego Stowarzyszenia oparta na praktycznych dowodach stosowania faktycznie zdrowego sposobu żywienia, opartego na wiedzy lekarza medycyny Jana Kwaśniewskiego, udostępnionej w jego książkach i publikacjach - była następująca:
- uwzględnić w pracach Komisji Europejskiej temat: „Kontynuacja badań naukowych przerwanych w latach 80 - tych XX wieku, wpływu diety optymalnej na zdrowie ludzi” Ukończenie tych badań oraz wprowadzenie w życie uznanego przez naukę żywienia optymalnego dr Kwaśniewskiego przerwie „dreptanie w miejscu ‘’ i pozwoli wyjść z „ zaczarowanego ‘’ koła niemocy. Może to być dużym osiągnięciem Komisji Europejskiej. Ludzkość pozbędzie się nie tylko plagi otyłości, ale i wielu innych związanych z nią chorób
W dniu 25 kwietnia 2009 roku w Jaworznie odbyła się Konferencja z okazji 10 – lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bractw Optymalnych.
W imieniu gości z Ukrainy głos zabrał prof. Orest Abrahamowicz, który kieruje Katedrą Chorób Wewnętrznych na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym.
Powiedział m.in. „… że mnie, jako naukowcowi i praktykującemu interniście ,imponuje idea uratowania świata, dzięki powszechnemu zastosowaniu metody optymalnego żywienia. Ale nasza koncepcja ratowania świata takim sposobem, zakłada wykonanie gruntowych i wielokierunkowych badań naukowych…”.
Naukowcy z Katedry Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ,dr Izabela Bolesławska i prof. Juliusz Przysławski przedstawili na tej Jubileuszowej Konferencji , wyniki swoich badań dot .żywienia optymalnego, które zostały już opublikowane w kilku wydawnictwach naukowych.
Autorka niniejszego opracowania stosuje optymalny model żywienia 12 lat.
Poza skutecznością leczniczą tego modelu żywienia należy także zauważyć, że jest to wyjątkowo tanie żywienie, w którym podstawowymi produktami są m. in.: jaja, podroby, wędliny podrobowe, mięso wieprzowe i boczek oraz tłuszcze zwierzęce takie, jak: smalec, słonina, masło.