forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 15:28:27

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
4. Dieta optymalna - to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. I jemy go najwięcej.
658450 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Wolne tematy
| | |-+  Minimum z biochemi
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Minimum z biochemi  (Przeczytany 8615 razy)
Dario Ronin
Go


Email
Minimum z biochemi
« : 2008-12-22, 19:21:08 »

Nieśmiało  zapraszam  do  poprawiania i rozwijania  tematu , myślę  że  może to  pomóc wielu  optymalnym i nie tylko ...

znalazłem taki  artykuł , zapewne zawiera jakieś błędy , ale uważam że jest dosyć przystępnie napisany


Metabolizm – Energetyka

Fosforylacja
ATP - ADP

Głównym związkiem wysokoenergetycznym w naszym organizmie jest adenozynotrifosforan, ATP. Powstaje on przede wszystkim w procesach fosforyzacji, tzn. przyłączenia grupy fosforanowej do adenozynodifosforanu, ADP. W ludzkim metabolizmie dominują dwie fosforylacje: substratowa i oksydacyjna.

Glukoza - glikoliza

Najważniejszym dla ludzkiego organizmu źródłem energetycznym jest glukoza. Energia jest z niej pozyskiwana w procesie "spalania" glukozy, nazwanym glikolizą. Właściwie energia biochemiczna w postaci ATP powstaje w jednej części glikolizy zwaną fosforyzacją substratową. Energię tę organizm pozyskuje bardzo szybko, bezpośrednio z podstawowego substratu energetycznego. Od momentu spożycia glukozy do momentu wytworzenia energii upływa zaledwie parę minut. To źródło energetyczne można porównać do rozrusznika w samochodzie. Jest niezbędne do uruchomienia innych procesów metabolicznych. Żadna komórka naszego organizmu nie przeżyje bez glukozy. Dlatego ilość glukozy we krwi musi być zawsze w określonym zakresie stężeń. W przypadku nadmiaru glukozy pojawia się we krwi insulina, mająca za zadanie wprowadzenie glukozy z krwi do wnętrza komórek. W przypadku niedoboru glukagon odtwarza glukozę z glikogenu wątrobowego, a w przypadku jej braku uruchomione zostają procesy glukoneogenezy, tzn. tworzenia glukozy z aminokwasów glukogennych białek stanowiących konstrukcję naszego organizmu.

Fosforyzacja substratowa

Ilość energii pozyskiwana z fosforyzacji substratowej nie powinna przekraczać kilku procent całkowitego zapotrzebowania energetycznego człowieka. Ostatecznym produktem katabolizmu glukozy (glikolizy) jest acetylo-CoA.

Tłuszcze – b-oksydacja

Drugim źródłem energii są tłuszcze. Tłuszcze są estrami glicerolu i kwasów tłuszczowych. Lipaza z soku trzustkowego hydrolizuje wiązania estrowe, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe, które zostają wchłonięte w jelitach. Kwasy tłuszczowe są następnie transportowane przez różne frakcje lipidowe krwi do komórek, aby w nich ulec "spaleniu", czyli b-oksydacji. Jest to proces składający się z czterech etapów, wymagający dostarczenia dużej ilości energii. Pomimo tego jego ostateczna wydajność energetyczna jest wyższa od glikolizy. Ostatecznym produktem b-oksydacji jest acetylo-CoA. Czyli tak samo jak w przypadku glikolizy.

Acetylo-CoA w zależności od potrzeb naszego organizmu może być: źródłem energii lub substratem do wielu procesów anabolicznych.

Cykl Krebsa

W warunkach normalnych związek ten zostaje włączony w przemiany cyklu Krebsa. W wyniku ciągle powtarzającego się cyklu reakcji, z kwasów tłuszczowych zostają wychwycone wodory przez nikotyniany, tworząc formę zredukowaną NADH2+.

W przypadku krótkotrwałego niedoboru glukozy w organizmie w procesie glukoneogenezy z acetylo-CoA powstaje glukoza. W przypadku długotrwałego braku glukozy, w organizmie zaczyna brakować pirogronianu, który przekształcając się w szczawiooctan, umożliwia utworzenie cyklicznego ciągu reakcji, czyli cyklu Krebsa. Jeżeli cykl zwolni, acetylo-CoenzymA nie może być, w odpowiedniej ilości, wprowadzony do cyklu Krebsa. W rezultacie kondensuje, tworząc związki ketonowe, powodując ketozę.

Mitochondrium

Procesy "spalania" glukozy i kwasów tłuszczowych prowadzą do cyklu Krebsa. Cukry i tłuszcze są wiązkami węgla, tlenu i wodoru. Dla przemian energetycznych najistotniejszą rolę odgrywa wodór. Bowiem to on z cyklu Krebsa w postaci zredukowanych nikotynianów i flawinianów wędruje do mitochondrium, organeli komórkowych, w których powstaje zdecydowana większość energii biochemicznej w tzw. oddychaniu wewnątrzkomórkowym.
W zależności od zapotrzebowania energetycznego, komórki mogą mieć od kilku do kilkuset mitochondriów. Na przykład komórka mięśnia sercowego ma ponad 300 tych organeli, a komórka nerki niewiele ponad 50.

L-karnityna

Zredukowane nikotyniany nie mogą dostać się do wnętrza mitochondrium. Niezbędna jest pomoc L-karnityny, która umożliwia przesłanie wodoru ze zredukowanego nikotynianu do wnętrza mitochondrium. Na wewnętrznej błonie mitochondrialnej znajduje się pięć kompleksów białkowych, które przeprowadzają szereg reakcji red-oks, umożliwiając wędrówkę pomiędzy nimi protonów i elektronów, kończącą się procesem nazwanym fosforyzacja oksydacyjna. Stanowi on najważniejsze źródło energii dla ludzkiego organizmu.

Dzięki L-karnitynie na pierwszy kompleks białkowy wprowadzone są kationy wodorowe. Na drugi kompleks białkowy trafiają elektrony powstające z przemian kwasów tłuszczowych z części cyklu Krebsa. Umożliwia to łódeczka szczawianowa – jabłczanowa, łącząca przestrzeń zewnątrz- i wewnątrzmitochondrialną.

Koenzym Q10

Obydwa kompleksy białkowe wypompowują strumień kationów i elektronów na ubichinon, czyli koenzym Q10. Stanowi on przysłowiowe ucho igielne w procesie oddychania komórkowego.

Rodniki

W przypadku nadmiaru protonów lub niedoboru ubichinonu, na jego poziomie generowany jest anionorodnik ponadtlenkowy. Rodnik ten rozpoczyna kaskadę reakcji wolnorodnikowych, prowadzącą do degradacji struktur wewnątrz mitochondrium i osłabienia wydajności wytwarzania energii.

Bariera anty-oksydacyjna

W przypadku właściwego przebiegu procesów oddychania wewnątrzkomórkowego, tylko około 2% energii zostaje utraconej na korzyść generowania wolnych rodników. Przed taką ilością wolnych rodników w pełni zabezpiecza nas dysmutaza ponadtlenkowa, która we wnętrzu mitochondriów występuje w dwóch postaciach izomerycznych, cynkowej i manganowej. Stanowi ona podstawowy i najważniejszy element bariery antyoksydacyjnej.

2H2 +O2 =2H2O+Energia

Procesy utleniania i redukcji na poszczególnych kompleksach białkowych w łańcuchu oddychania komórkowego prowadzą do ostatecznego połączenia wodoru (pochodzącego z cukrów i tłuszczów) z tlenem, który trafia do komórek na drodze chemicznej i fizycznej. W wyniku połączenia tlenu z wodorem powstaje woda. Jest to proces wydzielający olbrzymie ilości energii, wybuchowy.

Teoria chemiosmotyczna – fosforyzacja oksydacyjna

W mitochondriach energia ta zostaje wychwycona w związkach wysoko-energetycznych, czyli ATP. Zachodzi proces opisany w teorii chemiosmotycznej Oswalda opisującej fosforyzację oksydacyjną. Decydującą rolę w tym procesie odgrywa strumień elektronów, który przepływa przez kanał w ostatnim kompleksie białkowym łańcucha oddychania komórkowego. Przepływ kationów jest możliwy dzięki powstaniu różnicy potencjałów w przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej błony mitochondrialnej, na której znajduje się łańcuch oddychania wewnątrzkomórkowego. Podczas zjawisk red-oks na poszczególnych kompleksach enzymatycznych, kationy wodorowe wypompowywane są na zewnętrzną stronę błony mitochondrium. W wyniku tego powstaje deficyt kationów w matriks mitochondrium. W normalnych warunkach zostaje on zniwelowany wpływającymi przez kanał białkowy kationami, co uruchamia fosforyzację oksydacyjną.

Rola wapnia

W przypadku obecności w pobliżu mitochondrium kationów wapnia, zostają one wprowadzone do wnętrza mitochondrium, zmniejszając różnicę ładunków w przestrzeniach zewnątrz- i wewnątrzmitochondrialnych. W efekcie wydajność fosforyzacji oksydacyjnej spada, czyli mitochondrium produkuje mniej związków wysokoenergetycznych. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadkach zaburzeń przemiany wapnia; często obserwowanych u ludzi starszych lub u osób suplementujących się dużymi ilościami wapnia, np. w przypadku wystąpienia osteoporozy.

Dystrybucja energii

Mitochondria nie mogą przemieszczać się w komórce. Energia wytworzona w miejscu, w którym jest mitochondrium, w postaci ATP może zostać przekazana w inne miejsce tylko za pośrednictwem innych związków wysokoenergetycznych, które mają niższy potencjał od ATP. Poszczególne związki wysokoenergetyczne przekazują sobie nawzajem grupę fosforanową, aż do miejsca przeznaczenia. Powstaje zjawisko przypominające falę fosforanową, która pokonuje przestrzenie w komórkach i pomiędzy nimi. Jest możliwe dzięki istnieniu kanałów białkowych w błonach komórkowych, które umożliwiają transport grup fosforanowych. Sprawność tych kanałów białkowych jest uzależniona od ilości wapnia. Jego niedobór może zwolnić przekazywanie energii miejsca, w których jest jej deficyt.

Wapń i fosfor

Wynika z tego, iż obecność wapnia w przemianach energetycznych jest niezbędna. Jego brak, jak i nadmiar, może na różnych etapach zwolnić tempo przemian energetycznych. Do reakcji fosforyzacji konieczna jest odpowiednia ilość fosforanów. Ich niedobór praktycznie nie występuje, ale nadmiar może mieć wpływ na przemiany energetyczne.

Dieta ubogo-węglowodanowa

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie dietami ubogowęglowodanowymi, m.in. dietą dr. Atkinsa, a w Polsce – dieta dr. Jana Kwaśniewskiego. Zakładają one, iż można schudnąć, nie odczuwać głodu, nie występuje efekt jo-jo. Badania dowodzą, iż stosowanie tego typu diet nie jest pozbawione sensu. Świat medyczny, przez lata osądzający Atkinsa jako lekarza szkodzącego pacjentom, dziś przyznaje: pokarmy węglowodanowe wzmagają apetyt i sprzyjają cukrzycy typu II, natomiast pożywienie o niskiej zawartości węglowodanów pomaga w szybkiej utracie masy ciała. Jednakże diety ubogowęglowodanowej nie wolno upraszczać i ograniczać się do jedzenia tylko tłuszczów i białek. Węglowodany należy jeść. Trzeba tylko wiedzieć, które wybrać i ile, by uniknąć negatywnych skutków.

Prekursor diet ubogo-węglowodanowych

W XIX wieku William Banting wpadł na pomysł nowej diety. Był otyłym mężczyzną w średnim wieku, który od lat rozpaczliwie próbował się odchudzić. Przestał spożywać przetwory mączne, ziemniaki, słodycze itp. Po kilku miesiącach schudł. Nie odczuwał głodu, nie miał napadów wilczego apetytu, które nękały go przy innych dietach odchudzających. Swoje doświadczenia opisał w książce "List otwarty na temat tuszy", którą wydał w Londynie w 1863 roku. Wówczas po raz pierwszy dieta ubogowęglowodanowa wzburzyła środowisko medyczne, które wyszydziło autora, wytykając mu, że nie jest ani lekarzem, ani nawet dietetykiem. Teoria Dr. Atkinsa również została źle osądzona przez świat medyczny.

Dopiero lata stosowania diet wysokowęglowodanowych i gwałtowny rozwój chorób cywilizacyjnych, zmusiły lekarzy i dietetyków do zrewidowania swoich poglądów. Już dziś tłuszcze zajmują należne im miejsce w piramidzie żywienia. Nową piramidę zdrowego żywienia opracował dr Walter Willett i jego zespół ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda.

Wniosek

Dieta uboga w węglowodany jest dla wielu z nas "eliksirem młodości" lub wspaniałym lekarstwem. Nie oznacza to, iż jest to dieta dla wszystkich i w każdym stanie zdrowia. Dietetyka dąży do indywidualizacji. Każdy powinien mieć swoją indywidualną dietę na czas określony. Tylko wtedy będziemy właściwie dla naszego wieku i stanu zdrowia odżywieni. Wówczas możemy "wsłuchać się" w swojego "wewnętrznego lekarza", który wskaże nam potrzeby naszego organizmu, aby instynktownie jeść to, co nam smakuje. Możemy wtedy stwierdzić, iż jesteśmy odżywieni komplementarnie. W innych przypadkach albo dietetyka stanie się treścią naszego życia i wkroczymy na niebezpieczną drogę ortoreksji, albo będziemy jeść co się da, byle gdzie – i dołączymy do grona ludzi cierpiących na choroby cywilizacyjne. Wybór należy do Państwa.

dr n. med. Sławomir Puczkowski

http://www.biomol.pl/pol/artykuly/metabolizm_energetyka


Darek
Zapisane
sylwiazłodzi
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #1 : 2008-12-22, 21:46:17 »

Przepraszam,że trochę wokół tematu ale o ile Mi wiadomo pracował tam lub pracuję jeden z lekarzy optymalnych. Firma nastawiona na zarabianie na testach m.in. z analizy włosa ale to nie grzech. Swoją drogą coś chyba zaczyna się ruszać w temacie diet nisko W  w USA skoro oni to zamieścili bo muszą być w temacie najnowszych informacji z USA jeśli chcą nadal być jednymi z pierwszych w Polsce. Matki dzieci autystycznych m.in. wydają tam sporo pieniędzy jesli nie stać ich na wysłanie probek do USA.
Zapisane
adam319
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #2 : 2008-12-22, 22:01:48 »

(...)
Glukoza - glikoliza
Najważniejszym dla ludzkiego organizmu źródłem energetycznym jest glukoza. (...)
(...)
Tłuszcze – b-oksydacja

Drugim źródłem energii są tłuszcze. (...)
(...)

Może lepiej byłoby jednak poszperać w postach Admina, mniej byłoby  (!&!*?%!) poglądów, a więcej wiedzy biochemicznej, która jest potwierdzana codziennie przez bezkompromisowe zdrowie ludzi korzystających z dobrodziejstwa ŻO.

„Przystępnie napisany” – a co to za zaleta, reklamy są szczytem przystępności, co nie znaczy, że zawierają prawdziwe informacje.
Cool
Zapisane
Dario Ronin
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #3 : 2008-12-22, 22:21:36 »

dzięki  Adam że się  odezwałeś , też  zauważyłem to co ty , posty admina czytałem wszystkie , właśnie o to mi chodziło by wychwycić i skorygować  błędy  i  zebrać w jednym miejscu trochę wiedzy biochemicznej  dokładnej  lecz zrozumiałej  dla wielu , wszystkich .... liczę  głównie na toana  i  innych  z  dużą  wiedzą  w  temacie       Dar
Zapisane
Krystyna*Opty*
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #4 : 2008-12-22, 23:39:28 »

Adam319 i Dario Ronin
trafiliście w sedno!  Cool

Uważam, że nasze unikalne Forum powinno służyć pewnemu rozwojowi, a nie tylko rozrywce w formie banalnej wymiany monosylab Wink  (sorry, jeśli ktoś to źle odbiera, obrażanie kogokolwiek nie jest moim zamiarem).

Każdy z nas coś tam wie, coś znajdzie, a czegoś nie wie. Wymiana istotnych informacji wzbogaca i uczy. A gdzie można coś istotnego się dowiedzieć, jeśli nie na forum dr-kwasniewski ???

Wierzę w nasz forumowy kolektyw...  Cool  Wink
Zapisane
toan
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #5 : 2008-12-23, 07:50:01 »

Doskonały tekst Puczkowskiego! Trzeba jeszcze tylko dopisać, że z jednego mola glukozy powstaje 38 moli ATP i będzie na piątkę, na zaliczenie semestru dietetyki Very Happy
Zawsze było wielokrotnie więcej genów karmionych dietą wegetariańską wysokowęglowodanową, niż zwierzącą niskowęglowodanową. Dieta wysokotłuszczowa była zarezerwowana dla niewielkiej grupki, więc dlaczego zmieniać odwieczny porządek?. Dlaczego odwodzą dziś ludzi od węglowodanów - doskonałego, taniego źródła energii! Shocked. Dlaczego nie propagują soi, grochu, fasoli?. Oj, źle się to może skończyć, jeśli nie będzie odpowiedniej propagandy dla diety wegetariańskiej. Sad
Zapisane
slawek
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #6 : 2008-12-23, 08:45:57 »

Dlaczego odwodzą dziś ludzi od węglowodanów - doskonałego, taniego źródła energii! Shocked. Dlaczego nie propagują soi, grochu, fasoli?. Oj, źle się to może skończyć, jeśli nie będzie odpowiedniej propagandy dla diety wegetariańskiej. Sad
Według mnie są dwie możliwości, albo system się wali i postanowiono "puścić" trochę wiedzy zeby coponiektóry Wink załapał i ulżył maszynerii  Cool albo o zgrozo  Shocked spiskowo jak to Ali mówi Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #7 : 2015-03-19, 20:24:24 »

Zapisane
vvv
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #8 : 2015-03-19, 21:09:13 »

Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #9 : 2015-03-19, 22:38:26 »

wiecej tam o bzdetach niz argumntow za budulcem Wink
cykl corich
cykl alaninowo glukozowy
cykl pentozowy KT energetyczne
aminokwasy
glikogen
i mimo jw daje  jeszcze 30 ATP z 180g glukozy? Wolne zarty Wink

Jak nic ten cytat bedzie wiecznie zywy Razz
" Tak sobie czytam różne ciekawe rzeczy i z podziwu nie mogę wyjść -
jakie DURNE są komórki!!! Wink. Same sobie szkodzą!. W
przeciętnej komórce o profilu cukrowym (BWT - 1:3:0,5 wyrażone w
g) np: przy zachowaniu homeostazy w sekundzie powstaje około 10
cząsteczek kwasów nukleinowych, 1500 cząsteczek białka, 30
(słownie - trzydzieści) cząsteczek cukru i 12000 (słownie -
dwanaście tys.) cząsteczek tłuszczu!
Tak - jakież głupie są te komórki!. A może to nie komórki? Shocked"
autor pierwszy wsrod pierwszych Wink
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #10 : 2015-03-20, 10:27:58 »

Chwalić pana? Very Happy Laughing Laughing Laughing Razz Wink
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #11 : 2015-03-20, 10:29:57 »

 Laughing
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #12 : 2015-03-20, 10:36:27 »

Za to na diecie wysokotłuszczowej Kwaśniewskiego komórki są mądruśkie, bo:
przy zachowaniu homeostazy w sekundzie powstaje około 5 cząsteczek kwasów nukleinowych, 750 cząsteczek białka, 50
cząsteczek cukru i kilka cząsteczek tłuszczu!
Rzekłem, choć wartości są teoretyczne, więc teraz to w badaniach potwierdzić wypada... Laughing
Jak potwierdzicie, to może łaskawie uzasadnię we wnioskach. Cool
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #13 : 2015-03-20, 10:38:30 »

 Laughing Laughing Laughing
Uuu. Kociołek. To pochwała nie wystarczy?! Laughing Wink
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Minimum z biochemi
« Odpowiedz #14 : 2015-03-20, 12:37:31 »

 Laughing Laughing Laughing
I uścisk łapki prezesa też?! Laughing Wink
Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.041 sekund z 21 zapytaniami.