forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-27, 02:45:55

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
4. Dieta optymalna - to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. I jemy go najwięcej.
660460 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Kuchnia Optymalna.
| | |-+  Ekstrakt waniliowy
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Ekstrakt waniliowy  (Przeczytany 5038 razy)
Teresa Stachurska
Go


Email
Ekstrakt waniliowy
« : 2010-08-02, 20:47:52 »


EKSTRAKT WANILIOWY

Kiedy czytam sobie różne przepisy, często pojawia się tajemnicze pojęcie „ekstrakt waniliowy”. Na początku w ogóle nie wiedziałam o co chodzi, potem znalazłam takie ekstrakty w sklepie, ale przyznam, że są droższe niż pieniądze! Very Happy Postanowiłam więc zrobić sama taki ekstrakt, poszperałam w necie i wyciągnęłam wnioski, że dobrze będzie zrobić go sobie z wódki i wanilii po prostu. Ekstrakt wyszedł wspaniały, często z niego korzystam, świetnie się nadaje do deserów, do ciast, kremów. Polecam, bo to bardzo fajna, tańsza wersja (i w większej ilości) takiego ekstraktu. Moja ciocia powiedziała, ze można też rozpuścić cukier waniliowy w wódce, to tak na szybko, ale taki jak poniżej jest lepszy, bo na prawdziwej wanilii. Podobno też lepiej robić na wódce, bo spirytus jest za mocny.

***przepis***

0,5 litra wódki

3 laski wanilii

***

Przekrajamy laski wanilii wzdłuż i nie do końca, tak, żeby na końcach się trzymały, nie wyjmujemy pestek. Wkładamy laski wanilii do wódki (użyłam Finlandii, bo akurat tą miałam, a jest dobra), zakręcamy i zostawiamy na 2 miesiące w ciemnym miejscu. Ja dorzuciłam potem dodatkowe laski wanilii, które używałam  do deserów, nie miały co prawda już pestek, ale to były dodatkowe laski wanilii. Ten tutaj ekstrakt zrobiłam chyba w lutym, więc ma już ok 10 miesięcy. Po ok 2 miesiącach ekstrakt powinien już być wybarwiony na brązowo.

ps.Przed chwilką Nina podpowiedziała mi, że lepszy ekstrakt wychodzi z większej ilości lasek wanilii, Ona użyła 16 długich lasek na 0,5 litra wódki (wpis w komentarzach). Na pewno im więcej tym lepiej! Mój ekstrakt jest rzeczywiście dość delikatny a jest w nim 6 lasek wanilii.

I jeszcze istotny komentarz:

wiesz co, ja uzylam 6 strąków b. długich lasek wanilii i to nadal nie bylo to

dokupilam 10 sztuk, i dopiero teraz powinno prawidlowo naciagnąc

o tym, ze jest cos nie tak, utwierdzila mnie w przekonaniu anonimowa opinia pozostawiona pod moim postem, ze z takiej ilosci strakow wanilii, to mam co najwyzej wodke o smaku waniliowynm

zatem w sumie na moj 0,5 litrowy ekstrakt pracuje 16 straków, 16 cm i 13 cm




Źródło - http://pannakota.pl/2009/11/23/ekstrakt-waniliowy/
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Ekstrakt waniliowy
« Odpowiedz #1 : 2010-08-02, 20:50:36 »

Trzeba będzie zrobić. Cukier wanilinowy, czy jakoś tak, niech się schowa. Butelki takiego ekstraktu starczy na długo. I jeszcze połowę będzie można podarować komuś w prezencie Smile   
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25519

pindżar ryskow wyszy


Odp: Ekstrakt waniliowy
« Odpowiedz #2 : 2015-02-13, 13:51:24 »

Klienci oburzenie, chyba bedzie kolejny strajk  Shocked Zamienili wanilie na waniline  Shocked  Confused Razz
http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136159,17398095,_Kiedy_cukier_waniliowy_zamieniono_na_wanilinowy___.html#Prze
Zapisane

Work Buy Consume Die
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.022 sekund z 19 zapytaniami.