Dostałam pierwszy raz odpowiedź na mój list elektroniczny z Ministerstwa Zdrowia
MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa, dnia 06.03.2010 r.
Departament
Zdrowia Publicznego
MZ-ZP-M-052-17219-26/BS/11
Odpowiadając na pytanie, przesłane pocztą elektroniczną,: dlaczego nie przeprowadza się badań nad leczeniem cukrzycy dietą (niskowęglowodanową - Dietą Optymalną Doktora Kwaśniewskiego) skoro są takie wysokie koszty jej leczenia, Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia informuje.
Dieta optymalna dr Kwaśniewskiego jest jedną z wielu proponowanych diet a osoby zainteresowane stosowaniem diet same wybierają jej rodzaj - w żadnym wypadku Minister Zdrowia nie wskazuje konkretnej diety. Dieta stosowana w cukrzycy jest zalecana przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy diabetologów od wielu lat i jednocześnie
z aktywnością fizyczną wspomaga leczenie farmakologiczne cukrzycy. W każdej Poradni,
w tym specjalistycznej Diabetologicznej prowadzona jest działalność edukacyjna na rzecz poprawy świadomości i stanu wiedzy o właściwym żywieniu chorych na cukrzycę, aktywności fizycznej i ich wpływu na zdrowie.
Kompetentne i szczegółowe informacje uzyska Pani również w Instytucie Żywności
i Żywienia (IŻŻ) w Warszawie. Działalność edukacyjna jest ważnym elementem zadań Instytutu na rzecz poprawy świadomości i stanu wiedzy społeczeństwa z zakresu żywności, żywienia, aktywności fizycznej i ich wpływu na zdrowie. W działania te zaangażowane są wszystkie merytoryczne jednostki organizacyjne Instytutu, które zgodnie z zakresem kompetencji prowadzą wieloraką działalność szkoleniową i edukacyjną, zarówno na rzecz grup zawodowych jak również dla ogółu społeczeństwa za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Celem działalności edukacyjnej jest :
poprawienie świadomości i wiedzy społeczeństwa z zakresu żywności, żywienia poprzez propagowanie zasad racjonalnego żywienia oraz prozdrowotnego stylu życia,
udostępnianie informacji na temat jakości zdrowotnej produktów spożywczych, racjonalnego żywienia oraz zapobiegania i zwalczania chorób na tle wadliwego żywienia, zaleceń dietetycznych dla osób zdrowych i chorych,
propagowanie zasad racjonalnego żywienia oraz prozdrowotnego stylu życia w prewencji chorób dietozależnych.
Pracownicy Instytutu biorą udział w programach telewizyjnych i audycjach radiowych, udzielają wywiadów dla prasy. Wystąpienia dotyczyły zasad prawidłowego żywienia, zapobiegania chorobom dietozależnym oraz przeciwdziałania modom żywieniowym, tak szeroko obecnie propagowanym, a często nieodpartym na przesłankach naukowych.
Ważną jednostką IŻŻ o charakterze edukacyjnym jest Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (wcześniej Krajowy Punkt Informacyjny „Żywność, Żywienie, Zdrowie”). Udziela ona bezpłatnych informacji z zakresu wiedzy o żywności, podstaw prawidłowego żywienia i wpływu żywienia na zdrowie. Informacje te przekazywane są poprzez: stronę internetową Instytutu Żywności i Żywienia, pocztę e-mail, jak również drogą telefoniczną i pocztową.
Uaktualniano na bieżąco stronę internetową IŻŻ. Aktualizowano informacje dotyczące opinii ekspertów, np. odnośnie diety optymalnej, najnowszych doniesień naukowych
z zakresu wiedzy o żywności i żywieniu, aktualności żywieniowych. Opracowano
i zamieszczano na stronie internetowej Instytutu zalecenia żywieniowe i przykładowe jadłospisy w chorobach dietozależnych.
Poniżej niektóre informacje ze stron internetowych Instytutu.
Zasady zdrowego żywienia
1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
4. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Pij wystarczającą ilość wody.
11. Nie pij alkoholu.
Diety w chorobach żywieniowozależnych.
CUKRZYCA TYPU II- DIETA Z OGRANICZENIEM CUKRÓW PROSTYCH
1. Osoby z nadwagą muszą stosować diety redukujące o poziomie energetycznym od 1000 do 1500 kcal w zależności od stanu zdrowia i stopnia nadwagi.
2. Węglowodany powinny dostarczać w sumie ok. 50-60% energii dziennej racji pokarmowej, przy czym ogromną większość powinny stanowić węglowodany złożone, których źródłem są przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe i rośliny strączkowe.
3. Dla osób niemających nadwagi dopuszczalne jest spożycie 15 g cukrów prostych dziennie (taka ilość cukru odpowiada 3 płaskim łyżeczkom od herbaty) wliczając w to oczywiście cukier zawarty we wszelkiego rodzaju słodyczach i ciastach. Zazwyczaj konieczne jest więc zrezygnowanie z dosładzania napojów oraz jedzenia słodyczy.
4. Tłuszcz powinien dostarczać poniżej 30% energii pożywienia, białko 10-15% ogółu energii .
5. Rozkład węglowodanów w posiłkach powinien być w miarę możliwości stały i nie podlegać wahaniom.