forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-20, 17:54:04

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
5. Węglowodany staramy się zjadać w postaci skrobi, tj. w ziemniakach i warzywach.
659911 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Kuchnia Optymalna.
| | |-+  Mascarpone
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] Do dou Drukuj
Autor Wtek: Mascarpone  (Przeczytany 16341 razy)
laufadam
Go


Email
Mascarpone
« : 2006-03-04, 22:06:16 »

Mascarpone jest to ser wywodzacy sie z Wloch o zawartosci  ponad 82% tluszczu,
jeden z serow bialych o tak duzej zawartosci tluszczu. Z tego sera robi sie wysmienite
ciatka maskarpone mieszajac jajka z serem i ukadajac to wszystko na biszkoptach
zamoczonych w roztworze kawy i alkoholu (Wlosi w orginalnej swojej recepcie okreslaja
jakie to maja byc za biszkopty i jaki alkohol).Nie zaduzo alkoholu bo udeza do glowy.
Kto chce moze sprobowac samemu zrobic Mascarpone.
Ja mam pytanie: jesli juz ktos zna ten ser to co moznaby z niego jeszcze zrobic.
Nie jestem dobrym kucharzem, ale przystepna recepta na cos smacznego by mi sie przydala.
Dziekuje za propozycje.
Zapisane
Leszek
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #1 : 2007-05-10, 15:19:24 »

z mascarpone robi sie deser o nazwie tiramisu, chyba to miales na mysli.
Zapisane
fewa
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #2 : 2007-05-11, 19:09:08 »

A jak się to mascarpone ciastka robi
laufadam masz przepis?
Zapisane
Flawia
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #3 : 2007-11-09, 15:02:14 »

pod wieczkiem serdka mascarpone jest przepis na tiramisu. a ze zdrowszych to jest przepis na deser w diecie Lutza...
Zapisane
isabelle
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #4 : 2007-11-09, 15:14:49 »

Ja znalazłam kiedyś kilka przepisów w internecie. To jeden z nich:

"Składniki:
- 4 jajka,
- 20 dkg cukru pudru,
- cukier waniliowy,
- 0,5 kg sera mascarpone,
- ok. 3 filiżanki bardzo mocno zaparzonej kawy,
- 2 kieliszki likieru amaretto,
- twarde podłużne biszkopty (najlepiej z Niemiec),
- kakao.

Jak przyrządzić?
Zaparzamy kawę, odcedzamy, wlewamy do głębokiego talerza, aby przestygła. W między czasie ucieramy żółtka z 1/2 cukru. Do dobrze utartych stopniowo dodajemy ser i dalej ucieramy. Dobrze, jeśli możemy równolegle ubijać białka z drugą połową cukru. A jeśli nie, to bierzemy się za ubijanie. Dobrze ubite białka to połowa sukcesu.Teraz delikatnie mieszamy masę serową z białkami. Dno szklanego naczynia (ok.20x40 cm) wykładamy pierwszą warstwą biszkoptów delikatnie zwilżonych kawą. Nakładamy połowę serowej masy, posypujemy kakao przez sitko i znów kolejna warstwa biszkoptów, masa i posypujemy kakao. Wstawiamy najlepiej zakryte tiramisu do lodówki i niestety, czekamy parę godzin.

Uwagi:
Bardzo ważne, aby zbyt mocno nie zmoczyć biszkoptów, inaczej wszystko się rozpłynie. Trzeba nasączać je leciutko muskajac o powierzchnię kawy. Przy polskich biszkoptach trzeba bardzo uważać, niestety - nie nadają sie zbytnio. Tiramisu smakuje najlepiej zrobione z prawdziwego mascarpone i nie dajcie się namówić na jakieś kombinacje sera z bita śmietaną. Szkoda psuć sobie smak."

Zapisane
Halina Ch.
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #5 : 2007-11-09, 15:24:06 »

20 dkg cukru pudru? Ależ to chyba o duuużo za dużo...
Zapisane
isabelle
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #6 : 2007-11-09, 15:44:16 »

To nie jest przepis optymalny, więc to oczywiste, że można zmniejszyć ilość cukru wg własnego uznania.
Zapisane
isabelle
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #7 : 2007-11-09, 15:49:17 »

W innych przepisach podają 3 albo 4 łyżki cukru pudru, tj. około 50-70g.
Zapisane
grizzly
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #8 : 2007-11-09, 15:56:26 »

To nie jest przepis optymalny, więc to oczywiste, że można zmniejszyć ilość cukru wg własnego uznania.

Isabelle ja bym nawet "posmakowal t.ej slodkosci" Very Happy Cool Cool Cool

Zapisane
kodar
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #9 : 2007-11-09, 16:06:26 »

a ja nie,bo wole placki ziemniaczane Laughing
Zapisane
Flawia
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #10 : 2007-12-03, 20:06:00 »

mam tu nieco optymalniejszy przepis na tiramisu  bo ze zmniejszoną ilością białek. Cukier oczywiście zmniejszamy:
Składniki
500 g serka MASCARPONE
duża paczka biszkoptów (są już do dostania do Tiramisu)
kubek mocnego wywaru kawy
10 łyżek (lub więcej Smile) Amaretto lub koniaku
4 żółtka, 3/4 szklanki cukru
1 białko, sól
1/2 laski wanilii(ew.cukier wanliowy)
kakao    
1.Kawę zagotować, ostudzić, dodać alkohol
2.żółtka utrzeć z cukrem i wanilią
3.dodawać mascarpone
4.ubić 1 białko na sztywno z odrobiną soli

W naczyniu prostokątnym ułożyć biszkopty namoczone w kawie (ja kawę z alkoholem wlewam do głębokiego talerza a biszkopty króciutko zamaczam przed położeniem).
Wlać połowę masy. Posypać kakao przez sitko. Na to znów namoczone biszkopty i na nie masa. Posypać całość gęsto kakao przez sitko, przykryć folią i do lodówki na co najmniej 5 godzin.
Robię takie tiramisu od kilku lat i zawsze jest pyszne. Można w ogóle nie dodawać piany, wtedy jest bardziej gęste. Alkoholu dodaję tyle,żeby było czuć (ostatnio była to mieszanka likieru migdałowego, koniaku i whisky - wyszło przepyszne). Nigdy nie zamieniam Mascarpone na jakieś inne serki , bo......prawie robi wielką różnicę
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #11 : 2007-12-09, 00:50:53 »

Mascarpone
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Mascarpone to ser pochodzący z Lombardii, która leży w północnych Włoszech. Produkowany od kilku wieków głównie w: Lodi i Abbiategrasso, oraz Como i Lecco.

Kiedyś był wytwarzany tylko jesienia i zimą, domowym sposobem, w niewielkich porcjach i sprzedawany w materiałowych woreczkach po 100 - 200 g, lub na wagę. Dziś nowoczesna technologia konserwowania pozwala na produkowanie go przez cały rok.

Proces produkcyjny

To co charakteryzuje mascarpone i odróżnia od innych serów z krowiego mleka, to to że jest produkowany nie z mleka lecz ze śmietany. Aby otrzymać ser najlepszej jakości świeże dopiero co wydojone mleko odwirowuje się aby oddzielić śmietanę, wlewa się ją do kadzi ze stali nierdzewnej i podgrzewa do temperatury 85-90°C i ciągle miesza. Dodaje się wtedy do śmietany substancję koaugulujące, czyli się ją powoli zakwasza (zazwyczaj kwaskiem cytrynowym). Po 10 min zaczynają się formować małe grudki, które powoli zaczynają się łączyć ze sobą, aż stworzą gęsty koaugulat, który wylewa się na płótno i odsącza serwatkę, przez około 24 godziny, w temperaturze 8°-10°C. W tym krótkim okresie odbywa się szybkie dojrzewanie sera, a odsączenie serwatki ułatwia się dzięki wielokrotnemu obracaniu masy, co też pomaga w zachowaniu jej jednorodnosci.

Końcowy produkt ma wygląd gęstego kremu, miękką konsystencję i kolor od białego do kremowego. Smak słodki, śmietankowy, przypominający trochę masło. Kwaśnieje zaledwie po kilku dniach, z tego powodu powinien być spożywany świeży.

Cechy charakterystyczne:

Gatunek sera: świeży
Gatunek mleka: krowie, z którego wykorzystuje się śmietanę
Skórka: brak
Masa: tłusta, kremowa, jednorodna o kolorze białawym
Smak: słodki, kremowy lekko maślany
Dojrzewanie: brak
Zawartość tłuszczu: rzędu 80% w suchej masie
Kształt: bezkształtna masa
Waga: zmienna
Kraj produkcji: Włochy
Region produkcji: prowincja Lodi, Como, Lecco
Zobacz też: kulinaria.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Mascarpone"


====

Wszystko jasne. Ze śmietany. Mam thermomix, więc obiecuję, że zrobię próbę i dam znać o wyniku.
Zapisane
evosonic
Go


Email
Re: Mascarpone
« Odpowiedz #12 : 2007-12-09, 20:30:01 »

zawracanie ( czegos tam )
Very Happy nie lepiej zjesc zobaczyc sprawdzic tak jak jest ??
po jakie licho udziwniac cos co jest dobre ?
nie lepiej robic cos innego ?

Zapisane
Diogenes z Synopy
Go


Email
Odp: Mascarpone
« Odpowiedz #13 : 2015-06-14, 10:11:42 »

mam tu nieco optymalniejszy przepis na tiramisu  bo ze zmniejszoną ilością białek. Cukier oczywiście zmniejszamy:
Składniki
500 g serka MASCARPONE
duża paczka biszkoptów (są już do dostania do Tiramisu)
kubek mocnego wywaru kawy
10 łyżek (lub więcej Smile) Amaretto lub koniaku
4 żółtka, 3/4 szklanki cukru
1 białko, sól
1/2 laski wanilii(ew.cukier wanliowy)
kakao    
1.Kawę zagotować, ostudzić, dodać alkohol
2.żółtka utrzeć z cukrem i wanilią
3.dodawać mascarpone
4.ubić 1 białko na sztywno z odrobiną soli

W naczyniu prostokątnym ułożyć biszkopty namoczone w kawie (ja kawę z alkoholem wlewam do głębokiego talerza a biszkopty króciutko zamaczam przed położeniem).
Wlać połowę masy. Posypać kakao przez sitko. Na to znów namoczone biszkopty i na nie masa. Posypać całość gęsto kakao przez sitko, przykryć folią i do lodówki na co najmniej 5 godzin.
Robię takie tiramisu od kilku lat i zawsze jest pyszne. Można w ogóle nie dodawać piany, wtedy jest bardziej gęste. Alkoholu dodaję tyle,żeby było czuć (ostatnio była to mieszanka likieru migdałowego, koniaku i whisky - wyszło przepyszne). Nigdy nie zamieniam Mascarpone na jakieś inne serki , bo......prawie robi wielką różnicę


posypka  może być z  wiórek kokosowych, czekolada starta , orzechy mielone  prażone, no i z kawy







hosting zdjęć zapodaj.net



Dziś na śniadanie   kawa ze śmietanką   300 ml w tym 100 śmietanki  :

moja wersja tiramisu


750  g mascarpone

500  g śmietanki 36 % tortowej

biszkopt   z 6 jajek   (  KK-700 )   - nasączony zaparzoną kawą  , ew drobiną smakowego alkoholu ,

jedna warstwa przełożona  powidłami śliwkowymi

posypka z gorzkiej czekolady  - wawel 90  lub 70 wolt

cukier do utarcia żółtek   (  15 sztuk w kremie )

cytryna do kremu , ew inne dodatki smakowe ulubione ,




najlepsze oczywiście na drugi - trzeci dzień - gdy przegryzie się ( najczęściej szybciej przegryzam ) ,

proporcje  dla zaawansowanych  Wink      -  za mało  cukru  (   i za mało białka  - co widać po składzie )  ,

jako że na obiad  cynaderki cielęce   (  czyste białko )   -- też z KK-700   -  może te na winie ?    więc jest to odpowiednia potrawa na śniadanie  Wink

   ___  docukrzę  -   kartoflami - placki na łoju woł.  ( ew kasza gryczana niepalona   - fuj )   i   ew małym browarkiem 330   wieczorkiem  ,


potrawa   idealna na dotłuszczenie  przy złych proporcjach dziennych , a tego  smaczna i można gościom niespodziewanym  podać  - tylko nie za dużo  !  Wink     bo jedzą łakomie i dużo  - a to błąd Wink



Zapisane
Strony: [1] Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.027 sekund z 17 zapytaniami.