forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 20:35:50

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
5. Węglowodany staramy się zjadać w postaci skrobi, tj. w ziemniakach i warzywach.
660438 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Suplementacja witamin w ciąży
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Suplementacja witamin w ciąży  (Przeczytany 78776 razy)
friga
Go


Email
Suplementacja witamin w ciąży
« : 2011-05-27, 16:34:13 »

Chcialam wszytskich wieloletnich i znajcaych dane zagadnienie optymalnych zapytac odnosnie suplementacji witamin w ciąży -oczywiscie u osob optymalnych?
Co ze slawetnym kwasem foliowym?Brac?Czy wystarcza 2 jaja dziennie zalecane przez Dr. Kwasniewskiego?

I jeszcze jedno wazne dla mnie pytanie , wiem ze D. Kwasniewski wspominal o diecie dla ciężarnych ale wydaje mnie sie ze jest to inf w pigulce.Malo szczegolowych inf. Czy mozecie polecic jakas ksiazke odnosnie diety oczywiscie niskoweglowodanowej w mysl zasady DO dla kobiet ciezarnych?
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #1 : 2011-05-27, 16:36:17 »

Dodam , ze gdzies w jakis wywiadach z DR. Kwasniewskim wpominal o napisaniu takowej kasiazki przez swoja synowa(tu chyba byla mowa o kamieniu malych dzieci na DO)?Czy moze taka ksiazka sie pojawila?BO nie moge znalezc?
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #2 : 2011-05-27, 17:48:51 »

Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #3 : 2011-05-27, 21:59:06 »

Rozumiem ze stwierdzenie Doktora "ze kobieta w ciazy bedaca na DO nie musi nic wiecej robic nic do tej pory" dotyczy rwoniez podazy kwasu foliowego w postaci tabletek?
Wyczytalam ze jajka 100g maja 100mg kwasu foliowego a tabl maja 0,4 ug??
Zapisane
maf
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #4 : 2011-05-27, 22:40:12 »

Rozumiem ze stwierdzenie Doktora "ze kobieta w ciazy bedaca na DO nie musi nic wiecej robic nic do tej pory" dotyczy rwoniez podazy kwasu foliowego w postaci tabletek?
Wyczytalam ze jajka 100g maja 100mg kwasu foliowego a tabl maja 0,4 ug??
Jajo wg IZZ ma akurat 65 mcg folianow. Natomiast norma spozycia dla kobiet w ciazy to 600mcg. (mcg - mikrogramy). Produkty bogate w foliany(w 100g) to:
watrobka z kurczaka  - 590mcg
tutaj juz spada
zoltko - 150
dalej na liscie wg zawartosci folianow ida warzywa zielone, brokuly(119), szpinak(193), buraki
Wkleje takie info z "meal"
"Witamina Bc( znana również pod nazwą M lub B147 )

Synonim: KWAS FOLIOWY. Bardzo wrażliwy na ciepło - nawet temperaturę pokojową - promieniowanie UV i światło.
Rola w organizmie: Niezbędna w tworzeniu krwinek czerwonych, synteza zasad purynowych, zwalcza niedokrwistość, zwiększa witalność, opóźnia siwienie, odgrywa dużą rolęw syntezie DNA i RNA, bierze udział w procesie podziału komórek, w metabolizmie cukrów i białek, zapobiega wadom wrodzonym.
Występowanie w naturze: Liściaste części jarzyn (roślin), dynia, kalafior, szpinak, bób groch, kapusta, fasola, marchew, morele, awokado, ryż niełuskany, pszenica, mleko, ser, jajka, wątroba, móżdżek.
Awitaminoza: Niedokrwistość meloblastyczna pochodzenia pokarmowego, anemia złośliwa, zaburzenia jelitowe, zmniejszona ilość płytek krwi.
Hiperwitaminoza: W niektórych przypadkach mogą wystąpić alergiczne odczyny skóry, brak łaknienia, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego ogólne złe samopoczucie.
Produkty roślinne są bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, można jednakże przypuszczać, że celowe jest suplementowanie folacyną wegetarianek w okresie okołokoncepcyjnym. Wady cewy nerwowej są także problemem w Indiach, gdzie tradycyjnie jest wysokie spożycie produktów pochodzenia roślinnego, a mimo to suplementacja witaminą przynosi wymierne efekty (18). Zalecane dobowe spożycie folacyny jako profilaktyka pierwotna wad wrodzonych wynosi 400-500 µg/dobę. 1 kilogram warzyw i owoców dostarcza średnio 280 µg witaminy, a produkty proponowane w piramidzie zdrowego żywienia - o ile są dobierane przypadkowo - dostarczają mniej niż 400 µg folacyny (31). Najzasobniejsze w kwas foliowy są owoce cytrusowe, ciemnozielone i ciemnopomarańczowe warzywa i owoce. Zamrażanie i gotowanie zmniejsza zawartość witaminy w produktach spożywczych."
Czyli? Watrobka gora.
Zapisane
maf
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #5 : 2011-05-27, 22:55:31 »

Dodam jeszcze, ze gdy przeczytamy liste produktow niezbednych\zalecanych na DO, to sa tam produkty, ktore w pelni zaspokoja zapotrzebowanie na skladniki mineralne i witaminy. Tylko trzeba korzystac z calej listy tych produktow.
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #6 : 2011-05-28, 08:23:05 »

Czego Wam nie powiedzą, abyście tabletki w ciąży łykały.
W pożywieniu kwas foliowy występuje głównie w postaci łatwo strawnego poilglutaminianu.
Kwas foliowy ulega degradacji również pod wpływem gotowania czy smażenia. Czyli czy "na surowo", czy po obróbce kulinarnej, czy w tabletkach, do jelita grubego trafia jako zbiór strawionych cząsteczek: pierścienia pterydynowego, kwasu aminobenzoesowego i kwasu glutaminowego.
Najważniejsze jest w praktyce dostarczyć tylko ten pierwszy, czyli pierścień pterydynowy. W jelicie grubym następuje resynteza folianu, jak i większości ciał czynnych przez bakterie jelitowe i jego wchłanianie.
Dlatego, aby się nie suplementować sztucznie, najważniejsze jest zadbanie o właściwy skład pokarmu, oraz prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.
Jak zadbać o właściwy skład flory bakteryjnej jelit, pisałem na tym Forum kilkakrotnie.

PS
właśnie wyjeżdżam do Ciechocinka, na Konferencję zorganizowaną przez Organizację Pożytku Publicznego, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych (OSO) im. Adama Jany.
Może się dowiem czegoś nowego?
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #7 : 2011-05-28, 11:04:19 »

Ja wszystko wiem, ale -zawsze lepiej zapytac kogos madrzejszego kto byc moze to doswiadczyl (chodzi o ciaze)
Dodam na marginesie ze rozmawialam z wieloma matkami optymalnymi i mimo ze kazda z nich na forym przytakiwala takim Waszym wypowiedzia zazywala witaminy!!(teraz chyba mnie zlinczuja:))
Czytajac o skladzie witamin w warzywach itp , wszedzie obok bylo napisane ze kwas foliowy jest bardzo wrazliwy na temperature dlatego nieweiele go zostaje po takim wygotowaniu np. brokula.
A co do wATROBKI mimo ze wiem ze ma duzo kwasy foliowego to pdobno ma rozniwez duzo wit A i jest w ciazy zabroniona!(taka inf gdzies tu wyczytalam)
Na koniec wyjasnie moj strach a moze nie tyle strach co obawe, ale u nas we wsi urodzilo sie teraz dziecko mojej kolezanki i okazlo sie ze ma rozstrzepienie kregoslupa:(lekarz powiedzial ze to brak kwau foliowego to spowodowal-a ona faktycznie go nie zazywala(pomijam tu jednak aspkty biedy, ktore pewnie spowodowaly ze przy tym dobrze sie nie odzywiala)
Zapisane
wisienka
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #8 : 2011-05-28, 12:07:53 »

Ja zawsze byłam ostrożna w łykaniu jakichkolwiek pigułek...jeśli to miały być leki, to najpierw czytałam metrową ulotkę i sie zastanawiałam czy mam wziąć czy nie Wink
Co do witamin, także nie brałam bez potrzeby.Czasami tylko wezmę wit. C jeśli zapomnę kupić cytryny.

A co do kwasu foliowego, to jak ja chodziłam w ciąży, to nawet nie wiedziałam że powinno sie go zażywać... Brałam tylko witaminy Falvit oraz piłam wapno, które zalecił mi ginekolog.Urodziłam trójkę zdrowych dzieci.Ale w ciąży dbałam o siebie, dobrze się odżywiałam i jak tu już na forum pisałam ,unikałam jedzenia byle czego.Głównie siedziałam w jajkach,tłustym mięsie i nabiale plus warzywa.Zawsze tak jadłam bo tak lubiłam i tak mnie wychowano.Więc myślę,że jeśli ciężarna kobieta będzie się dobrze odżywiać,nie będzie unikać tych "niezdrowych" jaj czy mięsa,nie będzie stosować żadnych diet aby nie przytyć i ograniczać specjalnie pożywienia ( bo tak teraz często młode dziewczyny robią żeby nie przytyć ani grama... ) to nie powinna mieć niedoborów kwasu foliowego czy czegokolwiek innego.Takie moje zdanie.
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #9 : 2011-05-28, 15:36:25 »

Wisienka ale w falvicie juz masz kwas foliowy, w takiej dawce jak w tab folik.
A ja pytam czy wogole brac jakies witaminy chodzi szczegolnie o podteskt folianow bo te wg nagonki lekarzy maja podstawowe znaczenie dla rozwoju ukl nerowoego dziecka-cewy nerwowej
Jednakze dziekuje za wymiane doswiadczenia:)
Zapisane
Teresa Stachurska
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #10 : 2011-05-28, 22:52:04 »

Ponoć na suplementy w Polsce wydaje się rocznie 2 miliardy złotych  Confused  Ile to żółtek? 4 miliardy? Po 4 dla każdego przez cały miesiąc  Smile   
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #11 : 2011-05-28, 23:20:12 »

Adminie a jak wyrownac flore bakteryjna skoro nie moge pic mlecznych produktow tu mysle o kefirach smietanach itp, nie moge jesc kwaszonek i na dodatek nie toleruje probiotykow (odrazu reakcja alergiczna w postaci dusznosci -probowalam chyba wiekszosc i tych z lactuloza i tych bez).
Samo branie wit b ma jakis wplywa na taka regulacje i spozywanie (jak wyczytalam radziles jesc) produktów zawierające blonnik-no oczywsicie w niedużych ilościach?
Zapisane
Dasna
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #12 : 2011-05-29, 06:29:59 »

W USA zabroniono już reklam probiotyków , które nic nie wnoszą do naszego organizmu oprócz kasy dla koncernów spożywczych. To samo, zresztą dotyczy "cudownego Actimela. Confused


Zapisane
Dasna
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #13 : 2011-05-29, 06:45:52 »

.
A co do wATROBKI mimo ze wiem ze ma duzo kwasy foliowego to pdobno ma rozniwez duzo wit A i jest w ciazy zabroniona!(taka inf gdzies tu wyczytalam)

Witamina A kobietom w ciąży jest bardziej potrzebna.Codzienne dostarczanie wit.A zapobiega niekontrolowanej proliferacji komórek. Wpływa pozytywnie na proces transkrypcji genów itd.
Toksyczne dawki zaczynają się od 300 000 j.M wit.A.Dawka śmiertelna 9 000 000 j.M. i zawiera ją wątroba niedźwiedzia polarnego.
Z pożywieniem przyjmujemy palmitynian retinylu jaki jest najbardziej łagodną , stabilną formą estrowa wit. A i w procesach enzymatycznych przechodzi w inne formy wit. A jak octan, kwas czy aldehyd.
Żywienie Optymalne w sposób łagodny , naturalny dostarcza naszemu organizmowi wit.A i nie grozi w żadnym wypadku przedawkowaniem. Zresztą już na temat wit.A  pisałam.
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #14 : 2011-05-29, 08:52:42 »

Adminie a jak wyrownac flore bakteryjna skoro nie moge pic mlecznych produktow tu mysle o kefirach smietanach itp, nie moge jesc kwaszonek i na dodatek nie toleruje probiotykow (odrazu reakcja alergiczna w postaci dusznosci -probowalam chyba wiekszosc i tych z lactuloza i tych bez).

"friga"
co zrobić w takiej sytuacji? Nie wiem, ale aby nie zostawić Ciebie samą, z Twoimi problemami, to napiszę tak:
porozmawiaj ze starszymi kobietami, które rodziły w terminie i zdrowe dzieci, bo kto może wiedzieć lepiej niż one, choć nigdy nie słyszały o kwasie foliowym, maternie, bebiko i innych wylazkach ostattnich dekad.
Powodzenia.
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #15 : 2011-05-29, 09:05:33 »

...
porozmawiaj ze starszymi kobietami, które rodziły w terminie i zdrowe dzieci, bo kto może wiedzieć lepiej niż one, choć nigdy nie słyszały o kwasie foliowym, maternie, bebiko i innych wylazkach ostattnich dekad.
Powodzenia.

Jestem za, a skoro mowa o Kobietach, które "wcześniej" rodziły, to znam taką jedyną, która nie dość, że "wycelowała" z narodzinami pierwszego bąbelka w dzień swoich urodzin, a drugie przyszło na świat zaledwie cztery dni przed datą moich urodzin, to na dodatek każde z nich było karmione piersią przez 2.5 roku każde, a jeszcze "przy okazji" na pokarm załapały jakieś dwa "obce" niemowlaki, co stanowiło pewien problem... ale tylko dla mnie.


Zapisane
Dasna
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #16 : 2011-05-29, 09:40:42 »


Na koniec wyjasnie moj strach a moze nie tyle strach co obawe, ale u nas we wsi urodzilo sie teraz dziecko mojej kolezanki i okazlo sie ze ma rozstrzepienie kregoslupa:(lekarz powiedzial ze to brak kwau foliowego to spowodowal-a ona faktycznie go nie zazywala(pomijam tu jednak aspkty biedy, ktore pewnie spowodowaly ze przy tym dobrze sie nie odzywiala)
Friga przyczyn rozszczepu kręgosłupa jest wiele. Nie można wnioskować na podstawie jednostkowej  wypowiedzi lekarza. Nie tylko kwas foliowy odpowiada za rozszczep kręgosłupa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszczep_kr%C4%99gos%C5%82upa
Jak zwykle do różnych " wyroków" trzeba podejść pragmatycznie.
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #17 : 2011-05-29, 11:56:36 »

Wszytskim dziekuje za porady, ja nie biore zadnych witamin ale raz rodzina sie krzywie patrzy a dwa kazdy mowi ze to swoistego rodzaju expertyment i powinnam go robic na sobie a a nie na dziecku wiec staram sie bardzo zdrowo odzywiac i wyliczac wszytskie potrzebne skladniki i jes c codziennie cos innego zeby niczego nie zabraklo.
Szkoda ze dla takich optymalnych nie mam zadnej ksaizki odnosnie zywienia itp:(
Wroce jeszcze do tej watrobki jako ze na tym forum bylo napisane ze watrobki sie nie je i nie je sie gerjfrutow.
Pomijam grejfruty bo nie jadam importowanych owocow tylo polskie i ze sprawdzonej hodowli.
ALE CO Z TA WATRAOBKA?jesc bez obaw?-raz -dwa razy w tyg?Bo pisza optymalni i doktorka na foum (stare archiwalne wypowiedzi) ze duza ilosc wit ma wlasciwosci poronne?
Zapisane
Dasna
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #18 : 2011-05-29, 12:08:14 »

Wszytskim dziekuje za porady, ja nie biore zadnych witamin ale raz rodzina sie krzywie patrzy a dwa kazdy mowi ze to swoistego rodzaju expertyment i powinnam go robic na sobie a a nie na dziecku wiec staram sie bardzo zdrowo odzywiac i wyliczac wszytskie potrzebne skladniki i jes c codziennie cos innego zeby niczego nie zabraklo.
Szkoda ze dla takich optymalnych nie mam zadnej ksaizki odnosnie zywienia itp:(
Wroce jeszcze do tej watrobki jako ze na tym forum bylo napisane ze watrobki sie nie je i nie je sie gerjfrutow.
Pomijam grejfruty bo nie jadam importowanych owocow tylo polskie i ze sprawdzonej hodowli.
ALE CO Z TA WATRAOBKA?jesc bez obaw?-raz -dwa razy w tyg?Bo pisza optymalni i doktorka na foum (stare archiwalne wypowiedzi) ze duza ilosc wit ma wlasciwosci poronne?
Friga jeśli jesteś w ciąży (tak zrozumiałam) to jedz przede wszystkim z przyjemnością i radością z jedzenia.Jeśli wątróbka Cię stresuje to jej nie jedz.Ja nie jem wątróbki w ogóle bó mam odruch wymiotny. Nic a nic mnie to nie stresuje, bo mam żółteczka, masełko, smalec i kupę innych pyszności -tłustości.Zapewnij sobie komfort jedzenia, pogodę ducha i radość z życia a dzidziuś urodzi się mocny i zdrowy.

Często sie uśmiechaj i jedz tłuściutko.Nie zmuszaj się.Wyluzuj. Very Happy Very Happy

Wątróbki musiałabyś jeść chyba z 2 kg dziennie , żeby Ci witamina A zaszkodziła.
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Suplementacja witamin w ciąży
« Odpowiedz #19 : 2011-05-30, 11:07:14 »

Dziekuje,
To teraz sie juz nie stresuje.Tak tez jem z przyjemnoscia i tylko to na co mam ochote.
Ale zastanawialam sie wlasnie nad to watrobka odnosnie kwasu foliowego i dlatego mnie trapilo to pytanie:)
Bede jesc watrobke bo lubie smazona z cebulka Smile
Najbardziej smakuje mnie jak narazie maslo-jem z taka przyjemnoscia jak najwyzszy rarytas:)

Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 17 zapytaniami.