forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-26, 05:30:03

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
660339 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  Niemowlaki i dzieci na żo
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 44 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Niemowlaki i dzieci na żo  (Przeczytany 513048 razy)
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #80 : 2012-07-02, 11:14:41 »

Odpowiadam: aż nie zwymiotuje lub wcześniej nie zacznie się buntować przy pobieraniu pokarmu.
Dlaczego ośmiomiesięczne dziecko w ogóle dojada pokarmy?  Shocked
Wyłącznie na piersi dziecko może być bez problemu do dwóch lat.
Zapisane
krobert
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #81 : 2012-07-02, 13:56:10 »



Vikii, wydaje mi się (czyli MSZ i PŻSW), że na pytanie "Ile * może zjeść X miesięczny niemowlak"
odpowie sam niemowlak (przy założeniu, że * to jadalne na ŻO produkty).

Z jakiegoś wewnętrznego przekonania (może też z czytanek) wychodzi mi, że nie powinno się "łyżkować" jedzenia nieletnim ("za babcię, mamusię, dziadzia i wujka").
Ja, o ile w ogóle jest mi dane dokarmiać naszego podopiecznego, najczęściej kładę pożywienie przed nim i dorzucam w miarę jak znika. Podtykanie większych partii jest nierozumne, bo po pewnym czasie (najczęściej chwili do dwóch) zainteresowanie np. boczkiem gwałtownie maleje, a wzrasta zabawą i zawartość talerzy zaczyna intensywne nauki latania.

Procesem ustalania "ile" kieruje młodociany odchodząc kiedy przestaje mu się chcieć.

O ile * w pytaniu powyżej stanowią np: żółtka, woda, frytki na smalcu, boczek itp. system działa doskonale.

Przestaje po zastosowaniu ulepszaczy.
Np. nasz syn w ciągu dnia wypija ze szklankę pewnie do dwóch max kranówki. W ciągu spotkania na dłuższą kawę dziecko sąsiadów wypija z kolei niezłe wiaderko słodzonego napoju i ciągle demonstruje oznaki pragnienia (rodzice nie wiedzą dlaczego ciągle chce mu się pić).
Nasz nie je kaszek, ale objętość jednorazowo zjadanych pokarmów stałych rzadko babcię uraduje ("znów zjadł jak pisklaczek  Sad"). Pociecha sąsiada (inna żeby nie było) coraz częściej budzi ich dumę zjadając całą miskę kaszki z końcową prośbę o jeszcze (Kaszka oczywiście zdrowa - "Mleczno-ryżowa pysznie kakaowa", zaw. węglowodanów na 100g produktu - 67,5g; w tym cukry - 42g)

Twoje dziecko jest trochę młodsze i opanowanie łyżki dopiero przed nim, ale zasada, wydaje mi się, działa dokładnie tak samo. Nienachalnie podajesz produkt dopóki dziecko chętnie je i natychmiast przestajesz mu pomagać kiedy ma dość (grymasi, odwraca głowę, zamyka usta).
[Wiem, prawdopodobnie niezwykle trudno jest opanować matczyne przeczucie "przecież ono zaraz umrze z głodu!!!"]

Spróbuj poczytać BLW (Baby Lead Weaning) i w taki sam sposób podawać produkty właściwe.. Smile
Zapisane
krobert
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #82 : 2012-07-02, 14:42:24 »

Aha, nasze dziecko też jest drobne, a na siatce centylowej leci na łeb.

Dlaczego ośmiomiesięczne dziecko w ogóle dojada pokarmy?  Shocked
Wyłącznie na piersi dziecko może być bez problemu do dwóch lat.

Panie Tomaszu pewnie dlatego, bo (zgodnie z bieżącymi zaleceniami WHO: wyłącznie piersią do 6mż, rozszerzając pokarmy do 2 roku życia lub dłużej) wszyscy dookoła mówią że tak trzeba.
Nawet w forumowej instrukcji obsługi noworodka stoi:
"Gdy dziecko zaczyna ząbkować jest to dla rodziców sygnał, że można urozmaicić menu „potomka”, ale NIGDY NIE WOLNO ZMUSZAĆ!!! dziecka do innych pokarmów, jeśli w dalszym ciągu zainteresowane jest wyłącznie piersiami mamy!"

Słowo kluczowe to pewnie "można" a nie "trzeba".

Po kilku(nastu) miesiącach obawy żon(y mojej też) to głównie za mała ilość pokarmu: czyli dziecko marudzi z objawami niedojedzenia po opróżnieniu obu piersi i przestaje wrzuceniu czegoś na ruszt.
W sumie to na tym polu zawsze opieramy się (faceci) na odczuciach kobiety, które rzeczywiście czasami mają nadmierne wyobrażenia o niechybnie zbliżającej się śmierci głodowej dziecka. Spróbuję może namówić naszą Dawczynię pożywienia na zorganizowanie na testowego postu małoletniemu. Ciekawe co na to powie (jedno i drugie..) Smile
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #83 : 2012-07-02, 15:14:35 »

Wiem, wiem, że ...
Ale narura jest mądrzejsza i nie trzeba jej ani poganiać, ani tym bardziej działać wbrew.
Dziecko samo się złapie za jedzenie, gdy przyjdzie pora.
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #84 : 2012-07-02, 18:04:08 »

a ile żółtek może jeść 7,5 miesięczny niemowlak?
powiem, że jest drobniutki w porównaniu z innymi, waży 7,100
jego lekarz powiedziała, żeby wprowadzać gluten i takie tam, ale ja bym wolała nie.
czy coś ze śmietanką można mu zrobić???

czy ktos pomoże???

A ile żółtek może zjeść karmiąca mama takiego niemowlaka?
A ile śmietany... żeby pociechę utrzymać przy piersi. Smile
Na tym bym się skupił. Smile
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #85 : 2012-07-02, 23:39:27 »

Czyli spokojnie dziecko mozna poczymac do 2 roku zycia na samym melku mamy bez dodawania dodatkowych pokarmow???
Zapisane
^ToM^
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #86 : 2012-07-13, 14:02:13 »

A ile taki maluch 1-2 latek powinien zjeść W na dobę? Bo na pewno więcej niż dorosły, ale właściwie to ile? Jakiego rodzaju W podajecie swoim maluchom? Nasz prócz ziemniaków czy marchwi to za bardzo nic innego nie chce. No może jeszcze kawałek banana. Zawierają 7% skrobi, 20% cukrów (połowa to sacharoza, resztę stanowi - glukoza i fruktoza). Ogólnie zawartość W od 16-22g. Natomiast dla ziemniaków zawartość W 15-25g na 100g.
Czy zatem jest jakaś zasadnicza różnica czy daje się odpowiednią dawkę bananów, ziemniaków czy marchwi?
Pozdrawiam!
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #87 : 2012-07-13, 14:04:37 »

Przeważnie do woli z kontrolowanym przez rodzica rozsądkiem.
U dzieci ważne jest jedzenie wartościowego białka zwierzęcego.
Bananów się nie jada, bo mogą powodować pewne przypadłości cholesterolowe.
Zapisane
^ToM^
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #88 : 2012-07-13, 20:34:51 »

Przeważnie do woli z kontrolowanym przez rodzica rozsądkiem.

To do mnie nie przemawia, bo co to znaczy do woli? Rozsądek to jak wiadomo też pojęcie względne.
Wygodniej byłoby wiedzieć, że np. maluchy potrzebują np 2g/kg masy ciała, bo tedy było by wiadome ile rozsądek może sobie pozwolić Smile

Bananów się nie jada, bo mogą powodować pewne przypadłości cholesterolowe.

No ale mi chodzi w granicach dopuszczalnej dawki dziennej. Czy jest jakaś różnica jak dziecku dostarczę należnej dawki W w postaci skrobi z bananów zamiast z ziemniaków czy marchwi?
Banan jest niezwykle wygodny w użyciu jak się chce spędzić dzień w terenie. Ściągasz obudowę i już można podawać:) Ziemniaki czy marchew trzeba wpierw ugotować.
Ja mam cały czas na myśli dawkę dzienną węglowodanów w postaci bananów.
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #89 : 2012-07-13, 23:01:04 »

Banany sa niejadalne!Ja bym nie ryzykowala, na zdrowy rozsadek skoro Admin nie przekonal Cie z choroba cholesterolowa, pomysl jakim swinstwem musi byc zakonserwowany ze wytrzyma podroz do nas i jeszcze niekiedy mozesz go kupic zielonego:)

Jak szybko cos chcesz to nie lepiej ugotowac jablko?A z dwojga zlego to nie wiem czy sloiczek gerbera z owocami nie lepszy?Tymi polskimi jak np sliwka?
Zapisane
Alan Bullock
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #90 : 2012-07-13, 23:11:05 »

Ja się nie znam na żywieniu niemowlaków, ale czy nie lepiej nagotować / nasmażyć ziemniaków na cały tydzień i podawać z przepysznym masełkiem? Smile Sam tak robię i codziennie 2-3 ziemniaczki uprzednio przygotowane wraz z masełkiem lub śmietanką w pełni odstręczają mnie od myślenia o takich "smakołykach" jak banany.
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #91 : 2012-07-14, 06:17:56 »

...
Wygodniej byłoby wiedzieć, że np. maluchy potrzebują np 2g/kg masy ciała, bo tedy było by wiadome ile rozsądek może sobie pozwolić Smile

To bardzo wygodna wiedza. Bardzo przydatna np. w hodowli. Smile W niej rozsądek jest zbyteczny, a wręcz niepożądany, bo liczy się ... wiadomo co. Wink
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #92 : 2012-07-14, 22:06:39 »

Ziemniaki na drugi dzien po ugotowaniu podobno sa niejadalne
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #93 : 2012-07-16, 09:00:06 »

"Podobno są niejadalne", czy są niejadalne?
Zapisane
friga
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #94 : 2012-07-16, 11:33:13 »

Czytalam kiedys ze sa niejadalne ugotowane  nie na świeżo tylko dzien wczesniej.
Zapisane
lilek
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #95 : 2012-07-16, 18:25:08 »

Czytalam kiedys ze sa niejadalne ugotowane  nie na świeżo tylko dzien wczesniej.

Hejka,to by mnie tez bardzo interesowalo....ja gotuje sobie "na zapas" te moje ziemniaczki ...pozdrawiam,Lidia
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #96 : 2012-07-16, 18:40:48 »

Z biedy albo łakomstwa niektórzy kopytka na następny dzień sobie robią...  Wink
Zapisane
administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #97 : 2012-07-16, 18:43:57 »

Czytalam kiedys ze sa niejadalne ugotowane  nie na świeżo tylko dzien wczesniej.

To nie czytaj tego, gdzie tak twierdzili...  Confused
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70497


Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #98 : 2012-07-16, 19:23:59 »

Nie wiem czy ziemniaki są drugiego dnia szkodliwe, ale wiem, że są niesmaczne. Jeśli np. zupa zostanie do drugiego dnia - w lodówce, to warzywa są w niej w miarę dobre, a ziemniaki robią się twarde i niedobre w smaku...u nas tego nie chcą jeść... Sad Laughing Wink
Zapisane

administ
Go


Email
Odp: Niemowlaki i dzieci na żo
« Odpowiedz #99 : 2012-07-16, 19:26:50 »

To wszystko przez ten dobrobyt.  Confused  Wink
Zapisane
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 44 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.046 sekund z 19 zapytaniami.