forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-28, 13:02:08

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
7. Nie trzeba liczyć spożytych kalorii, natomiast należy liczyć kalorie przy kupowaniu żywności.
658449 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Żywienie Optymalne
| | |-+  śmietanka UHT
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 28 Do dou Drukuj
Autor Wtek: śmietanka UHT  (Przeczytany 298144 razy)
piosza
Go


Email
śmietanka UHT
« : 2012-06-12, 04:13:42 »

Chciałbym dowiedzieć czegoś więcej na temat śmietanki UHT z punktu widzenia ŻO. Czy rzeczywiście może być szkodliwa, a jeśli tak to dlaczego? Mieszkam w miejscu, w którym nie ma dostępu do innego typu śmietnaki jak UHT. Zastanawiam się więc, czy rzeczywiście warto ją kupować.
Uprzejmie proszę o konkretne, rzeczowe odpowiedzi - "to the point",  jak mawiają Anglicy. Z góry dziękuję.
Zapisane
kristan
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #1 : 2012-06-12, 04:42:41 »

Czytałem gdzieś , ze szczury karmione tym "darem" natury traciły sierść.
Nie kupuję!
Zapisane
piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #2 : 2012-06-12, 06:11:07 »

A czy Pan Admin mógłby podzielić się swoją Wiedzą?
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #3 : 2012-06-12, 14:42:49 »

Mieszkam w miejscu, w którym nie ma dostępu do innego typu śmietnaki jak UHT. Zastanawiam się więc, czy rzeczywiście warto ją kupować.
Co to za "dziki" kraj? Smile
Zapisane
piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #4 : 2012-06-12, 15:47:10 »

Mieszkam w miejscu, w którym nie ma dostępu do innego typu śmietnaki jak UHT. Zastanawiam się więc, czy rzeczywiście warto ją kupować.
Co to za "dziki" kraj? Smile
Teoretycznie nie taki dziki, bo ma "5000 lat ciągłości historyczno-kulturalnej", jest to ponoć obecna "fabryka świata" i na dodatek ma to wkrótce być "przyszłe supermocarstwo".
Ze zdobyciem dobrej jakości smalcu, bekonu, jaj i mięsa (za wyjątkiem wędlin) nie mam większych problemów. Co do żółtych serów, to są dostępne dobre importowane z Nowej Zelandii i Europy Zach. Niestety śmietanka i nabiał jakoś tutaj nigdy się nie przyjęły  Sad Śmietanka 38% (import z N. Zelandii) dostępna jest, ale tylko UHT (o białym serze nie wspominam, miejscowi w ogóle nie wiedzą, że coś takiego istnieje). Dlatego się zastanawiam, na czym konkretnie, z punktu widzenia ŻO,  polega "zło" UHT.
Zapisane
piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #5 : 2012-06-12, 15:50:45 »

Czytałem gdzieś , ze szczury karmione tym "darem" natury traciły sierść.
Nie kupuję!
Przypuszczam, że człowiek karmiony wyłącznie śmietanką, i to nawet najlepszą, też szybko by się nabawił różnych problemów. Białka bardzo mało. Węglowodanów również. Gwarantowana ostra ketoza.
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #6 : 2012-06-12, 15:54:45 »

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że Admin kiedyś pisał, że śmietanka UTH wcale nie jest taka zła, jak to ludzie gadają... Rolling Eyes
Zapisane

piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #7 : 2012-06-12, 15:57:13 »

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że Admin kiedyś pisał, że śmietanka UTH wcale nie jest taka zła, jak to ludzie gadają... Rolling Eyes
No własnie. I dlatego chcę się upewnić. Bo ludzie to "różne rzeczy gadają". A mi jest potrzebna wiedza a nie domysły Smile
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #8 : 2012-06-12, 15:58:50 »

Sama w sobie- nie. Wydaje się mnie,że UHT ma niską WB. Zresztą jak wszytsko z długim terminem przydatności, co powinno znaleźć się w lodówce a stoi na półce należy unikać.
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #9 : 2012-06-12, 16:00:50 »

Sama w sobie- nie. Wydaje się mnie,że UHT ma niską WB. Zresztą jak wszytsko z długim terminem przydatności, co powinno znaleźć się w lodówce a stoi na półce należy unikać.
Stoi=3-6 miesięcy a "normalnie psuje się w takich warunkach w 1 dzień

 piosza twaróg sobie odpuść jak ciężki do dostania jest. Zółtka, sery żółte wartościowsze są.
Zapisane
piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #10 : 2012-06-12, 16:03:10 »

Sama w sobie- nie. Wydaje się mnie,że UHT ma niską WB.
No własnie. Taki "nabiałowy smalec"
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #11 : 2012-06-12, 16:03:44 »

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że Admin kiedyś pisał, że śmietanka UTH wcale nie jest taka zła, jak to ludzie gadają... Rolling Eyes
No własnie. I dlatego chcę się upewnić. Bo ludzie to "różne rzeczy gadają". A mi jest potrzebna wiedza a nie domysły Smile

Musisz cierpliwie poczekać na opinię Admina, gdyż na razie tutaj On nie zagląda...
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #12 : 2012-06-12, 16:06:23 »

Ja do kawy używam śmietankę pasteryzowaną (30% UHT)...
Zapisane

piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #13 : 2012-06-12, 16:14:33 »

Ja do kawy używam śmietankę pasteryzowaną (30% UHT)...
Ekspertem nie jestem, ale z tego co wiem, pasteryzacja a UHT (ultra-high temperaure processing), która jest właściwie rodzajem sterylizacji, to nie jest dokładnie to samo. Pasteryzacja przebiega w temp. 70-100 st. Celsjusza. Natomiast UHT - 130-150. Skutki dla tak obrabianego produkty też są zapewne różne.
Zapisane
MariuszM
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #14 : 2012-06-12, 16:17:09 »

No własnie. Taki "nabiałowy smalec"
Możliwie Smile , choć czy porównanie adekwatne do mocy/słabości smalcu.... Smile  Laughing

Cytuj
Smalec wieprzowy w warunkach chłodniczych  jest stabilny oksydacyjnie przez 12 m-cy,jednak w wyższych temp jego stabilność jest mniejsza.
http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/1/br%201_2011%20s.%20050-060.pdf

Nie wiem jest jak jest z substancjami zawatymi w produktach UHT pod względem aktywności biologicznej w organizmie? Czy posiadają dalej 100% powera? Smile
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #15 : 2012-06-12, 16:18:08 »


Ja do kawy używam ¶mietankę pasteryzowan± (30% UHT)...
Ekspertem nie jestem, ale z tego co wiem, pasteryzacja a UHT (ultra-high temperaure processing), która jest wła¶ciwie rodzajem sterylizacji, to nie jest dokładnie to samo. Pasteryzacja przebiega w temp. 70-100 st. Celsjusza. Natomiast UHT - 130-150. Skutki dla tak obrabianego produkty też s± zapewne różne.

Tak UHT jest rodzajem pasteryzacji, która trwa znacznie krócej i w znacznie wyższej temperaturze niż tradycyjna np. pasteryzacja przetworów owocowych...
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #16 : 2012-06-12, 16:20:25 »

Zapisane

piosza
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #17 : 2012-06-12, 16:25:25 »

Ciekawy artykuł. Choć z drugiej strony....  Jak dodała Teresa Krystman, spółdzielnia zleciła Instytutowi Żywności i Żywienia w Warszawie badania....
 Smile
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70129


Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #18 : 2012-06-12, 16:29:36 »

Na pewno śmietanka świeża bez UHT jest zdrowsza. Czasami taką kupuję ,ale muszę ją zamawiać w hurtowni...częściej idę na łatwiznę i kupuję w kartoniku... Cool
Zapisane

MariuszM
Go


Email
Odp: śmietanka UHT
« Odpowiedz #19 : 2012-06-12, 16:42:49 »

Pani prof. G. Cichosz pisze tak:
Cytuj
Proces pasteryzacji a nawet sterylizacji UHT powoduje straty 30-35% witamin, ale wyłącznie tych rozpuszczalnych w wodzie. Tak niskie straty witamin możliwe są dzięki odpowiedniej aparaturze, umożliwiającej obróbkę termiczną bez dostępu światła i tlenu dodatkowo w bardzo krótkim czasie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu – znacznie cenniejsze dla naszego zdrowia – są termostabilne i zachowują wysoką aktywność niezależnie od obróbki termicznej. Niestety, wszystkie witaminy i inne związki biologicznie aktywne ulegają biodegradacji podczas długotrwałego magazynowania mleka UHT, nawet w temperaturach chłodniczych. Praktycznie po 2 miesiącach magazynowania w temp 4 C w mleku UHT nie stwierdza się obecności związków biologicznie aktywnych. Ustaliłam to w badaniach, które przeprowadziłam wspólnie z prof. Hanną Czeczot z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2003 roku. W większości krajów UE z tego właśnie powodu przydatność do spożycia mleka UHT jest znacznie krótsza niż w Polsce i wynosi 2 miesiące.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 28 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.032 sekund z 20 zapytaniami.