forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-04-28, 23:45:34

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
6. Pić należy tyle, na ile mamy ochotę i wtedy, kiedy mamy ochotę.
660604 wiadomoci w 4059 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Kuchnia Optymalna.
| | |-+  Katalonski omlet ziemniaczany
« poprzedni nastpny »
Strony: [1] 2 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Katalonski omlet ziemniaczany  (Przeczytany 13689 razy)
adampio
Go


Email
Katalonski omlet ziemniaczany
« : 2012-07-25, 15:48:42 »

Jest to potrawa, ktora w Katalonii jedza ludzie do wszystkiego i o kazdej porze dnia jako przystawka, do obiadu i jako przekaska.Jest super. W "optymalnych oczach" zastepuje kazda wersje weglowodanu. Jest lepsze od chleba!!! Laughing

Zaczynajac robienie tortilli trzeba pomyslec o kilku rzeczach:
- patelnia
- talerz wiekszy od patelni, bo trzeba omleta przewrocic ( mozna tez zastosowac przykrywke do patelni- musi byc wieksza niz srednica pateni)

Oryginalny przepis jest dla wikszej rodziny, 5-6 osob i jego baza jest 7-8 ziemniakow, czyli okolo 1,5 kgziemniakow.

Ja podaje przepis na 3-4 osob.

Przepis:

3-4 duze ziemniaki ( okolo 600 gr)
jedna duza cebula ( okolo 120 -150 gr)
4-6n zabkow czosnku- moze byc wiecej jezeli lubicie
200 ml oleju z oliwek
3-4 jajka
sol
pieprz

Sposob robienia:

- cebule kroimy na pol i zdelmujemy "ubranie" a nastepnie kroimy na bardzo cienkie, jak najciensze talarki
- czosnek ugniatamy nozem a nastenie kroimuý na grubsze kawalki
- ziemniaki obieramy i szatkujemy na mandolinie. Jezeli nie macie mandoliny to trzeba ziemniaki pokroic w talarki jak najcieniej. Im ciensze tyl lepiej smakuje

Na patelnie wlewamy polowe oleju i na bardzo rozgrzany olej wkladamy pijedynczo plasterki ziemniakow nie pozwalajac im sieskleic albi przysmazyc na chipsy.
Zmniejszamy ogien i smazymy ziemniaki w dalszym ciagu nie pozwalajac im aby sie skleily albo "zchipsily", czyli co jakis czas miesszamy, przewracamy itd. Jak ziemniaki sa prawie gotowe, to powinno byc po okolo 10 min dodajemy czosnej i cebule i mieszamy wszystko, podrzucamy robimy wszystko aby masa nie stala sie jakas jedna wieka mazia, caloscia.Jezeli brakuje oleju to go wlasnie teraz dolewamy. Im mniej oleju tym szybciej przypalaja sie ziemniaki i cebula a tu nie o to chodzi. To ma byc soczyste w oliwe danie. I tak robimy przez jakies 10 min az cebula bedzie miekka. Wszystko solimy i dobrze pieprzymy, wszystko wg smaku i gustu, ktorego sie ponoc nie komentuje.
Teraz wazne: znajdujemy wieksza miske do ktorej wbyjamy jajka i ubijamy je jak na omleta. Do tej wlasnie miski z jajkami wlewamy zawartosc patelni. Szybko mieszamy aby jajka zostaly dokladnie wymieszane z zawartoscia pateni i szybko przelewamy spowrotem na patelnie. Teraz smazymy.

I tu jest wazna kwestia aby nie przypalic, czyli nie dac za duzego ognia, bo to musi sie sciac i zabrazowiec na srednio brazowy kolor. Jak juz to macie, a powinno to byc po okolo 10 min wowczas przykrywamy patenie wiekszym od pateni talerzem i zgrabnym ruchem odwracamy patenie aby zawartosc patelnii zistala na talerzu. Teraz ponownie zsuwamy zawartosc talerza na patelnie i w dalszym ciagu smazymy przez jakies 10 min. I gotowe.

Brzmi to moze rozwiezle i trudno ale w gruncie rzeczy zajmuje tyle ile gotowanie ziemniakow + 10 min. Natomiats smak i zapach jest nie do opisania i dlatego proponuje sprobowac raz i zrobic "tortilla de Catalunia".

Smacznego
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #1 : 2012-07-26, 08:43:43 »

Dzisiaj mam zamiar zrobić przerobioną wersję tego omleta... Very Happy (proporcjonalnie mniej ziemniaków więcej żółtek) zamiast oliwki z oliwek dam na początek trochę gęsiego smalcu a pod koniec dodam masła (oliwkę  mam w domu, ale nie lubię jej smaku - jedynie czasami używam ją do surówek... albo zewnętrznie Cool).

Pokażę zdjęcie omleta...
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #2 : 2012-07-26, 10:12:02 »

Gotowe... Very Happy

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/909d1b22cfe0342a.html

Pięknie pachniało w kuchni przy jego smażeniu, ale - szczerze mówiąc - to już jadłam smaczniejsze omlety... Cool
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #3 : 2012-07-26, 10:20:26 »

BTW mi wyszło B 15,  T 42,  W 10 (4 żółtka, 1 białko, 40g ziemniaka, 20g tłuszczu, trochę cebuli i czosnku)...

B:T:W wynosi 1 : 2,8 : 6,6
Zapisane

adampio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #4 : 2012-07-26, 20:08:29 »

Nie, to nie to Shocked
Nie odwrocilas, nie przylozylas sie. Mial byc smazony po obu stronach i widze, ze ziemniaki sa grube!!! Be Laughing

Zrobie wideo po powrocie do domu. To nie jest tortilla, to jest omlet z ziemniakiem Laughing

Nie, to nie o to chodzilo.  Sad
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #5 : 2012-07-26, 20:14:42 »

BTW mi wyszło B 15,  T 42,  W 10 (4 żółtka, 1 białko, 40g ziemniaka, 20g tłuszczu, trochę cebuli i czosnku)...

B:T:W wynosi 1 : 2,8 : 6,6

4 zoltka, jedno jajko, 400 gr ziemniaka i 20 gr tluszczu?

Na te porcje ziemniakow potrzeba 150 gr tluszczu i trzy cale jajka!!!

Ameryke juz odkryli. Tortilla to Hiszpanski przysmak narodowy, oni wiedza najlepiej jak go zrobic.
Wyobraz sobie jak bedzie smakowal zurek w formie hiszpanskiej Cool

Oleju z oliwek w tym daniu sie nie wyczuje, zimniaki, cebula i czosnek dokladnie "zabijaja" jego smak. Sprobuj zrobic wg przepisu a nie pozalujesz.

Czesto jest tak, ze sie zmienia przepis i mowi : a co w tym takiego dobrego?

Zrob wg przepisu a nie bedziesz zalowala!!! Laughing
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #6 : 2012-07-26, 20:29:37 »

Nie, to nie to Shocked
Nie odwrocilas, nie przylozylas sie. Mial byc smazony po obu stronach i widze, ze ziemniaki sa grube!!! Be Laughing

Zrobie wideo po powrocie do domu. To nie jest tortilla, to jest omlet z ziemniakiem Laughing

Nie, to nie o to chodzilo.  Sad

Nie obrażaj mnie... Evil or Very Mad Laughing  Wink ziemniaki są cienkie jak papier (było tylko pół małego ziemniaczka 40g)

Piekłam go pod przykryciem i nie trzeba było obracać bo cały był dość podsmażony (ścięty).
A do wybełtanych jajek wrzuciłam zawartość patelni (zarumienione), wymieszałam i z powrotem na patelnię.

A po oby stronach to trzeba smażyć gdy jest on robiony z takiej dużej ilości składników jak podałeś...
i pisałam, że jest w wersji przerobionej... Razz Laughing
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #7 : 2012-07-26, 20:31:33 »

BTW mi wyszło B 15,  T 42,  W 10 (4 żółtka, 1 białko, 40g ziemniaka, 20g tłuszczu, trochę cebuli i czosnku)...

B:T:W wynosi 1 : 2,8 : 6,6

4 zoltka, jedno jajko, 400 gr ziemniaka i 20 gr tluszczu?

Na te porcje ziemniakow potrzeba 150 gr tluszczu i trzy cale jajka!!!

Ameryke juz odkryli. Tortilla to Hiszpanski przysmak narodowy, oni wiedza najlepiej jak go zrobic.
Wyobraz sobie jak bedzie smakowal zurek w formie hiszpanskiej Cool

Oleju z oliwek w tym daniu sie nie wyczuje, zimniaki, cebula i czosnek dokladnie "zabijaja" jego smak. Sprobuj zrobic wg przepisu a nie pozalujesz.

Czesto jest tak, ze sie zmienia przepis i mowi : a co w tym takiego dobrego?

Zrob wg przepisu a nie bedziesz zalowala!!! Laughing

E tam...już nie chcę...a tłuszczu dałam mało, bo w tych upałach jem go mniej... Razz
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #8 : 2012-07-26, 20:33:44 »

Eeeee... zrobiłam błąd w BTW dobrze liczyłam, ale źle "wystukałam". Jest  1 : 2,8 : 0,6...
Zapisane

MariuszM
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #9 : 2012-07-26, 20:43:18 »

Eeeee... : 0,6...
"My" wiemy,że Ty wiesz,że My wiemy  Laughing
Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #10 : 2012-07-26, 20:47:38 »

  Ja się cieszę, że Wy wiecie, że ja wiem, że Wy wiecie... Laughing
Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #11 : 2012-07-26, 20:50:15 »


4 zoltka, jedno jajko, 400 gr ziemniaka i 20 gr tluszczu?


Adampio jak Ty czytasz? Shocked

To jest 40g - pisze jak byk! Evil or Very Mad Laughing
Zapisane

adampio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #12 : 2012-07-26, 21:02:52 »

Sorry, masz racje zle przeczytalem.
40 gr ziemniaka- a mialo byc 400 - 600 gr  Shocked

Mam nadzieje, ze zaden huszpan nie patrzy na to co piszemy, bo nazwal by to profanacja.

To co zrobilas to jest omlet z ziemniakiem. Moze i dobrze smakowal ale byl tak daleko od tortilli jak zakopane od Barcelony.

To zadna krytyka. Zapytam tylko, czy ten przepis, ktory wstawilem jest niezrozumialy? Tylko pytam, bez zadnego tam podtekstu.

Zapisane
renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #13 : 2012-07-26, 21:03:39 »

Zapisane

renia
Hero Member
*****
Pe: Kobieta
wiadomoci: 70543


Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #14 : 2012-07-26, 21:05:20 »

Sorry, masz racje zle przeczytalem.
40 gr ziemniaka- a mialo byc 400 - 600 gr  Shocked

Mam nadzieje, ze zaden huszpan nie patrzy na to co piszemy, bo nazwal by to profanacja.

To co zrobilas to jest omlet z ziemniakiem. Moze i dobrze smakowal ale byl tak daleko od tortilli jak zakopane od Barcelony.

To zadna krytyka. Zapytam tylko, czy ten przepis, ktory wstawilem jest niezrozumialy? Tylko pytam, bez zadnego tam podtekstu.



Jest zrozumiały. Ale ja celowo chciałam na jego podstawie zrobić omlet z ziemniakiem, cebulą i czosnkiem... Very Happy
Zapisane

adampio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #15 : 2012-07-26, 21:18:01 »

Aha! Very Happy
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #16 : 2012-07-26, 21:27:51 »

Eeeee... : 0,6...
"My" wiemy,że Ty wiesz,że My wiemy  Laughing

Zgoda, te poprawki tylko wprowadzają niepotrzebny zamęt w tej wiedzy. Very Happy
Zapisane
adampio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #17 : 2012-07-26, 22:31:19 »

Internet to dobra sparwa ale widze, ze nie jest najlepsza Laughing

Adijos!
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #18 : 2012-07-27, 06:12:53 »

 Laughing
Zapisane
Radzio
Go


Email
Odp: Katalonski omlet ziemniaczany
« Odpowiedz #19 : 2012-07-28, 12:33:04 »

Trochę mi głupio, sam tak rżę. Podam powód mojej radości, choć zdaję sobie sprawę, że interpretacja będzie dowolna. Very Happy

Internet to dobra sparwa ale widze, ze nie jest najlepsza Laughing...
  Otóż z internetem jest jak z  ... reklamowanym Media Ma... coś tam.
Należycie oceniając swoje możliwości, ponad to zgodnie z zaleceniami zawartymi w reklamie... z obu atrakcji staram sięi nie korzystać.  Laughing Laughing
A w szczególności wlec je, jak smród, za sobą i to w miejsca, które uważam za boskie.  Smile
Zapisane
Strony: [1] 2 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.037 sekund z 19 zapytaniami.