forum.dr-kwasniewski.pl
Witamy, Go. Zaloguj si, lub zarejestruj prosz.
2024-03-29, 00:24:15

Zaloguj si podajc nazw uytkownika, haso i dugo sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
10. Nie wolno głodzić się ani pościć.
658482 wiadomoci w 4058 wtkach; wysane przez 27 uytkownikw
Najnowszy uytkownik: startom
* Strona gwna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj si Rejestracja
+  forum.dr-kwasniewski.pl
|-+  Działy Forum
| |-+  Sport to zdrowie.
| | |-+  Bieganie a spacerowanie
« poprzedni nastpny »
Strony: 1 ... 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 Do dou Drukuj
Autor Wtek: Bieganie a spacerowanie  (Przeczytany 365043 razy)
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #500 : 2020-04-20, 11:57:32 »

Czytać czytam, ale o czym wy pitolicie to nie mam pojęcia. Laughing
Zapisane
Jarek
Hero Member
*****
wiadomoci: 30305


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #501 : 2020-04-20, 14:06:02 »

Pewnie nie mają zielonego pojęcia o larwach. Laughing
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #502 : 2020-04-20, 19:43:45 »

Pisowkich larwach. Wink  Laughing
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #503 : 2020-04-20, 20:16:24 »

A, ok, teraz jaśniej. Wink
Zapisane
admin
Administrator
Hero Member
*
wiadomoci: 23640


WWW
Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #504 : 2020-04-21, 02:55:03 »

Czytać czytam, ale o czym wy pitolicie to nie mam pojęcia. Laughing

A bo pewnie tvpis nie oglądasz! Wink
Zapisane

admin
Administrator
Hero Member
*
wiadomoci: 23640


WWW
Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #505 : 2020-08-17, 23:31:15 »

"W niektórych badaniach weryfikowano wpływ chodzenia i biegania na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2 i poziom cholesterolu wśród ponad 49 000 uczestników badania National Runners 'and Walkers' Healthy Study. Naukowcy odkryli, że spacerowicze znacznie zmniejszyli poziom ryzyka w tych warunkach w porównaniu z biegaczami. Na przykład u biegaczy obniżyło się ciśnienie krwi o 4,2%, a u spacerowiczów o 7,2%. Biegacze zmniejszyli ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 4,5%, ale spacerowicze obniżyli to ryzyko ponad dwukrotnie (9,3%)." - co wcale nie znaczy, że się na tym znam, ale wpadło mi w oko do prywatnych zbiorów.  Cool
Zapisane

admin
Administrator
Hero Member
*
wiadomoci: 23640


WWW
Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #506 : 2020-08-17, 23:46:46 »

A i tak dla przypomnienia - beztlenowy, intensywny i krótkotrwały wysiłek fizyczny bardziej tłumi łaknienie (może spowodować wymioty przy "pełnym żołądku" i jest to fizjologiczne), albowiem więcej i szybciej organizm uzyskuje energii ze związków energetycznych uruchamianych z adrenaliny, niż z powolnego trawienia wymagającego dużego wydatku energetycznego, na który organizm stać jedynie w spoczynku i ewentualnie przy długotrwałym ekstensywnym i tlenowym wysiłku pod wpływem glutationu uruchamiającego zapasowe kwasy tłuszczowe.
Pierwszy może dostarczać "śmieci metabolicznych" i przyczyniać się do większego przyrostu masy mięśniowej, natomiast drugi najlepiej z nich czyści i powoduje "chudnięcie" z tłuszczu zapasowego oraz charakteryzuje sie mizernym przyrostem masy mięśniowej - jakby co!  Cool
Na szczęście sam nie rozumiem, co napisałem, albowiem się na tym nie znam - tak mi się uplotło z wieczora po prostu... Wink  Laughing
Dlatego proszę nie pytać, a przyjąc w ciemno do wiadomości, że tak jest, albowiem raczej bzdur nie piszę...  Very Happy
Zapisane

Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #507 : 2020-08-17, 23:57:28 »

"W niektórych badaniach weryfikowano wpływ chodzenia i biegania na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2 i poziom cholesterolu wśród ponad 49 000 uczestników badania National Runners 'and Walkers' Healthy Study. Naukowcy odkryli, że spacerowicze znacznie zmniejszyli poziom ryzyka w tych warunkach w porównaniu z biegaczami. Na przykład u biegaczy obniżyło się ciśnienie krwi o 4,2%, a u spacerowiczów o 7,2%. Biegacze zmniejszyli ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 4,5%, ale spacerowicze obniżyli to ryzyko ponad dwukrotnie (9,3%)." - co wcale nie znaczy, że się na tym znam, ale wpadło mi w oko do prywatnych zbiorów.  Cool

Bieganie bieganiu też nierówne, szkoda że nie podali jaki rodzaj biegu badali.  Cool
Sam wiem po sobie, że o wiele łatwiej pokonuje duże odległości gdy biegnę truchtem tak że mógłbym bez przeszkód w tym czasie rozmawiać, a co innego gdy daję gazu, bo wiem że zaraz karkówka będzie na obiad. Wink  Cool
Dzisiaj na przykład wydłużyłem przebieżkę do 45min. i to było jednak za dużo, ponieważ pod koniec miałem przyspieszone tętno i zaczęło brakować mi tchu, dobiegłem ale się nie cieszyłem. Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #508 : 2020-08-18, 09:48:16 »

A dla mnie to jasne, bo ja lubię marsze. Cool
I wcale nie uważam, by nasi przodkowie tak wszędzie sobie biegali, choć fizjonomię mieli ku temu odpowiednią (180cm i 65kg).
Ponoć człowiek potrafi zagonić na śmierć roślinożercę, ale natura jest oszczędna, więc na co dzień raczej marsze, marszobiegi, a tylko w potrzebie bieg czy sprint.
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25496

pindżar ryskow wyszy


Re: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #509 : 2020-08-18, 11:43:26 »

W niedziele czytalem ksiazke, jak fitnessowiec pojechal do Afryki do plemienia polujacego tak od pokolen. Przed biegiem kazali sie napic wody ile tylko sie da. Potem siedli i czekali a ten sie rozgrzewal. Patrzyli na niego jak na glupka marnujacego wode i energie. Potem mu przyszlo za to zaplacic wlokac sie na koncu i sapiac jak miech. Rozgrzewka to strata czasu ale ten mit ma sie dobrze, bo "wszyscy nawet zawodowcy to robia"
Zapisane

Work Buy Consume Die
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #510 : 2020-08-18, 11:55:18 »

Też lubię ten mit "rozgrzewki". Laughing
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #511 : 2020-08-18, 11:56:31 »

Nie znam się kompletnie na biochemii ale lubię obserwować współczesność i czytać historię. Wink
Np. dzieci lubią biegać i wciąż są napominane przez zatroskane mamusie i ciotki - nie biegaj, bo...się przewrócisz, spocisz i co najgorsze przewrócisz i ubrudzisz ubranie. Wink
Dzieciaki biegają interwałowo (bez rozgrzewki tak jak Zyon pisze), czyli bieganie, odpoczywanie, bieganie... i tak w kółko. I teraz pytanie, czy sobie szkodzą? Nie sądzę. Wink  Laughing
Starożytni, którzy przykładali ogromną wagę do kultury fizycznej też biegali, sprint i dłuższe dystanse.  Cool

Ale z drugiej strony Churchill chlał i nie biegał, a długo pożył, no i co robić?  Rolling Eyes Wink
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #512 : 2020-08-18, 12:14:42 »

Można zdać się na instynkt, lubisz, to biegaj, nie lubisz, znajdź coś innego.
Ja na myśl o długim marszu czuję przyjemne podniecenie, podobnie jak na myśl o dźwiganiu klamotów, a jak pomyślę, że miałbym biegać, jeszcze nie daj Boże w kółko, po jakimś boisku, to mnie na torsje bierze. Razz
Do dzieci to nie ma się co porównywać, dzieci też śpią po południu, wcinają słodycze i kozy z nosa, wszystkiemu się dziwują i wierzą w Mikołaja. Wink
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #513 : 2020-08-18, 12:28:55 »

A właśnie że lubię przyrównywać do dzieci, bo są nieskalane mądrościami domorosłych naukowców. Wink  Cool
I co jest złego w popołudniowej drzemce jak występuje taka potrzeba? Ostatnio znowu się pojawiają głosy poparte eksperymentami, że mózg się resetuje i jest gotowy do kolejnego wysiłku.  Cool
Lubię też patrzeć jak dzieci się uczą np. języka - bez ortografii i zasad, tylko wzrokowo-słuchowo.  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #514 : 2020-08-18, 12:39:04 »

Nic złego w tym nie ma, tylko przenoszenie dziecięcych zachowań czy zdolności na dorosłych, może prowadzić na manowce. Very Happy
Dziecko to zupełnie inny organizm, z innymi odpalonymi genami, innym metabolizmem, innymi proporcjami ciała i narządów wewnętrznych.
Tak jak gąsienica jest różna od motyla. Cool

Dawniej jako wzór przysiadu dupą do ziemi podawano właśnie przysiad dziecka, z tym, że nikt nie wziął pod uwagę zupełnie innych proporcji kończyn do tułowia, środka ciężkości w innym miejscu i odmiennego układu nerwowego, który na wiele "pozwala" (np. szpagat czy przeprosty w stawach).
Gdyby zachować proporcje kilkulatka i zrobić z niego dorosłego, otrzymalibyśmy monstrum o wielkiej głowie, bardzo długim tułowiu i króciutkich kończynach, ale pewnie siady robiłby dobrze. Wink
Zapisane
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #515 : 2020-08-18, 12:58:49 »

Nie kucają, bo mają ciężkie tyłki, a potem już starcze stawy nie wytrzymują, to naturalne. Wink
W Niemczech jak byłem...dawno temu na robotach, to się naoglądałem murzynów kucających wzdłuż krawężnika.  Cool
Wpierw myślałem, że oni tak siedzą, a dopiero po przyjrzeniu okazało się że nie.  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #516 : 2020-08-18, 13:04:18 »

Arabowie i Hindusi też, może nieco inna budowa (Czarni na pewno) i kulturowe uwarunkowania.
Mnie zaraz nogi cierpną, no ale ja mam w udzie tyle, ile przeciętny człowiek w pasie. Wink
Zapisane
Zyon
Hero Member
*****
wiadomoci: 25496

pindżar ryskow wyszy


Re: Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #517 : 2020-08-18, 13:05:15 »

Też lubię ten mit "rozgrzewki". Laughing
Jest nie do obalenia, znam nawet "naukowcow" co w nia wierza, np ten moj ulubiony uczony od "przestarzalej biochemii" Very Happy
Argument: wszyscy tak robia, nawet zawodowcy
Zapisane

Work Buy Consume Die
Blackend
Hero Member
*****
wiadomoci: 55668


Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #518 : 2020-08-18, 13:06:59 »

Tak przy okazji, wszyscy biali szukali roboty, nawet jak ktoś miał, to nie mówił innemu, bo bał się że ją straci.  Cool
A czarni kucali cały dzień i patrzyli przed siebie beznamiętnym wzrokiem. Jeżeli już któryś za coś się chwycił, to handel narkotyków.  Cool

Na pewno są wyjątki, ale generalnie tak to wyglądało.  Cool
Zapisane
Gavroche
Hero Member
*****
wiadomoci: 41529


Odp: Re: Odp: Bieganie a spacerowanie
« Odpowiedz #519 : 2020-08-18, 13:14:53 »

Też lubię ten mit "rozgrzewki". Laughing
Jest nie do obalenia, znam nawet "naukowcow" co w nia wierza, np ten moj ulubiony uczony od "przestarzalej biochemii" Very Happy
Argument: wszyscy tak robia, nawet zawodowcy
No i jak tu zdążyć na autobus, jak przed sprintem do przystanku trzeba zrobić rozgrzewkę? Laughing

Jak nie jesteś gotów od razu, to nie będziesz i po godzinie rozgrzewki.
Ja nigdy nie robiłem i kontuzji brak w karierze, ale gdzie mnie tam do zawodowca. Razz

A tak serio, to jedyne co może daje rozgrzewka (ale nie ogólna, tylko celowana) to aktywacja układu nerwowego.
Ze wszystkich wyuczonych ruchów, które gdzieś w mózgu i rdzeniu sobie drzemią, pomaga wydobyć właśnie ten, nad którym chcemy pracować, co może przełożyć się na większą siłę w seriach roboczych.
Dlatego rowerek stacjonarny przed siadami nie, ale siady zaczynane od 50-60% jak najbardziej.
Sam tak zwykle robię.

A u biegacza to chyba tak naturalnie wychodzi, najpierw truchtanie, a jak "złapie rytm", to coraz szybciej, aż do docelowej prędkości.
Zapisane
Strony: 1 ... 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 Do gry Drukuj 
« poprzedni nastpny »
Skocz do:  

Dziaa na MySQL Dziaa na PHP forum.dr-kwasniewski.pl | Dziaajce na SMF 1.0.8.
© 2001-2005, Lewis Media. Wszystkie prawa zastrzeone.
Prawidowy XHTML 1.0! Prawidowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.052 sekund z 20 zapytaniami.